IA frikaners piet rug Ide muur Schleyer beschuldigde Helmut Schmidt van onbekwaamheid Russische chantage poging bij V.S. diplomaat Israel bereid om mgr. Capucci vrij te laten buitenland STEVE BIKO IN INTERVIEW VÓÓR ZIJN DOOD: ZOON VAN HITLER OP STERVEN Singapore in moeilijk parket met Vietnamese vliegtuigkapers Anti-Russische rel in Litouwen Kleine auto's: langzamer in Italië LEIDSE COURANT MAANDAG 31 OKTOBER 1977 PAGINA 7 Moskou(Rtr) Bij een voetbalwedstrijd in Vilnius (Wilna) zouden Litouwers anti-Russische leu zen geschreeuwd hebben en na afloop 1 van de wedstrijd brandstichtend door de straten van de stad zijn getrokken. Dit nieuws is afkom stig van de Russi sche dissident Ale xander Podrabinek die onlangs een rap port heeft geschre ven over het mis bruik dat er in de Sovjet-Unie van de pyschiatrie zou wor den gemaakt. Podra binek, die sprak op oen persconferentie in Moskou, had een en ander vernomen tijdens een reis naar Litouwen. De rel brak op 10 oktober uit tijdens een voet balwedstrijd tussen oen elftal uit Vilnius en een club uit Smo lensk. De inwoners van de stad die de wedstrijd bijwoon den, begonnen anti- Russische leuzen te schreeuwen. De tele visie-uitzending van de match werd daar op onmiddellijk ge- al Strengere controle luchthavens Japan «[Johannesburg Steve Biko, een lange, "•stevig gebouwde man, kwam alleen in zijn ai peugeot naar de plaats waar we hadden baafgosproken - onder de schaduw van een peperbomen achter het kerkje. Door de zorgelijke uitdrukking op zijn gezicht zag hij er veel ouder uit dan zijn 30 jaar. Dat was acht maanden geleden. Thans ligt s%iko niet ver van diezelfde plek begraven |n het slaperige stadje King Williams waar zijn weduwe en twee kinderen om hem aatreuren. Zijn naam is inmiddels internatio naal bekend, als die van een martelaar voor gelijkberechtiging van de Zuidafrikaanse zwarten. ,nBiko stierf op 12 september in een cel van rie gevangenis te Pretoria. Hij was in 19 tnaanden tijd de 20ste gevangene die de verzorging van de Zuidafrikaanse politie overleefde. Volgens het officiële, maar nog steeds niet gepubliceerde rapport van lijkschouwing stierf Biko aan zwaar her senletsel. Dit leidde tot bloedpnoppen in de (gjcirculatie en uiteindelijk tot het uivallen van jl^de nierfunktie en de dood. Biko had, afge zien van lichtere verwondingen, ook twee ;ebroken ribben. )e afgelopen paar jaar was Biko naar voren [etreden als de best formulerende leider van in nieuwe generatie zwarte strijders voor jelijke rechten in Zuid-Afrika. Hij werd met iteeds toenemende frequentie geraadpleegd ioor buitenlandse diplomaten en academici, jln eigen land echter werd hij door de blanke jachthebbers vervolgd. Al zijn geschriften ■aren (en zijn) verboden, zijn bewegingsvrij- eid (voor hij in augustus zonder aanklacht erd ingesloten) was beperkt en hij mocht ilechts een persoon tegelijk ontmoeten. Toen ik met Biko sprak, werden we ge stoord door politiemannen in burger diè zijn I gangen op de voet volgden. Biko wees ze met een nonchalante zwaai van de arm terug. Hier volgen gedeelten uit het interview: Vraag: Gelooft u in geweld als middel tot het verkrijgen van plitieke rechten? Biko: Ik ben persoonlijk bang voor een botsing, vanwege de mate waarin die zuiver als een conflict tussen de rassen zal verlo- ■*pen. De belangen van zwart en blank staan momenteel diametraal tegenover elkaar. Het caiis een kwestie van kleur. Het geweld is op fchet moment destructief. Dat maakt me bang. kunt nu naar de stad gaan en door de de beste worden neergeschoten omdat lije zwart bent. En het omgekeerde zal gaan Het is irrationeel. Het heeft geen [ideologische grondslag. _.Vraag: Is er sinds de rellen in Soweto een Inieuw zwart leiderschap naar voren geko- |men? "^Biko: De rellen waren in aanleg spontaan jHet leiderschap is niet gecoördineerd omdat Ntsikie Biko, de weduwe van Ste ve, en haar kinde ren Samora (2) en Nkosinathi (6) brengen de „black po- wer"-groet. het leiderschap zo snel wisselt. Je doet mee, je blijft even, maar daarna vertrek je omdat je een waardevolle vangst voor de politie bent geworden. U zult een doorlopend proces van hergroe pering en aktie aantreffen. Het huidige be wind kan de situatie alleen in rustiger banen leiden door een andere aanpak te kiezen dan de „law and order"-aanpakEen aanpak diede aanwezigheid van diepgewortelde klachten erkent en die onderhandelingen aangaat Ik heb daarvan nog geen tekenen gezien en het land zal lange tijd een niet afgekondigde noodtoestand kennen. Vraag: Aangenomen dat het Afrikaner na tionalisme wortelt in angst, doen de zwarte John Platter, bureauchef van het Ameri kaanse persbureau UPI in Zuid-Afrika, had eerder dit jaar een vraaggesprek met de zwarte leider Steve Biko. Op dat moment mocht Biko niet worden geciteerd door de Zuidafrikaanse pers. Nu echter vrijwel vast staat dat de zwarte leider is omgekomen als gevolg van mishandeling, geeft Platter ge deelten van het door hem op de band vastge legde interview vrij. nationalisten dan genoeg om die blanke angst weg te nemen? Biko: Dat zou mementeel erg moeilijk zijn en mogelijk ook ongewenst. Je kunt je tijd verknoeien door het wegnemen van angst bij de blanken. Wij willen de blanken mo menteel laten zien wat voor keuzemogelijk heden ze hebben en ik denk soms wel eens dat je mensen eerder „om" krijgt door in tè spelen op hun angstgevoelens dan door tegen ze te preken. Vraag: hop zou de leider van een toekomsti ge, onafhankelijke zwarte staat de blanken behandelen? Biko: Wij accepteren vanzelf spreken nage noeg iedereen die hier blijft. Zij moeten zich echter ware Azanianen (van de keuzenaam voor zwart Zuid-Afrika „Azania") betonen. U zult ontdekken dat de engelssprekende gemeenschap dit gemakkelijker aanvaardt i Toertsin in ^Nederland ■DEN HAAG (ANP) - De Russi- sche dissident Valentin Toert sin, die zijn land met toestem ming van de autoriteiten heeft verlaten, is vandaag in Neder land aangekomen, en zal mor gen door de Tweede Kamercom missie voor buitenlandse zaken worden ontvangen. Aanstaande zondag neemt hij deel aan een demonstratie voor de Russische ambassade als pleidooi voor amnestie voor politieke gevan genen. Toertsin, een computer specialist, was voorzitter van Amnesty International in Mos kou. SINGAPORE (Rtr) - De rege ring van Singapore staat voor bet dilemma wat te doen met vier mannen die zaterdag een Vietnamees passagiersvliegtuig kaapten, twee leden van de be manning vermoordden en het toestel naar Singapore dirigeer den. Daar hebben de kapers zich overgegeven aan de politie. De vier Vietnamese kapers, ge vlucht uit hun communistisch vaderland, maakten met pistool schoten en messteke. sn eind aan het leven van de boord werktuigkundige en de marco nist van een DC-3 van Air Viet nam, die voor een binnenlandse vlucht was opgestegen van het vliegveld van Ho Tsji Minh-stad, het vroegere Saigon. Na vijf uur onderhandelen ga ven de kapers zich zaterdag avond over en lieten de 32 pasa- giers en de vier overgebleven bemanningsleden vrij. Vietnam heeft tot dusver niet op het ge-, beurde gereageerd, maar in Sin gapore verwacht men dat het de uitlevering van de kapers zal eisen. De DC-3 is inmiddels naar Vietnam teruggekeerd met 31 passagiers en de lijken van de twee vermoorde bemanning sleden. LONDEN (Rtr) De zoon van Hitier, de in Frankrijk wonende Jean Lorret, ligt op ster ven, zo meldt de Sunday Times. De man zou zijn ontdekt door de Duitse historicus Werner Maser, die een belangrijke Hitler-biografie op zijn naam heeft staan. Hitier zou tijdens de Eerste Wereldoorlog als korporaal Schickel- grueber de moeder van de Fransman hebben ontmoet Deze zou voor haar dood in 1952 aan haar zoon de naam van zijn vader hebben genoemd. Nu Lorret op sterven ligt, heeft hij dit bekend gemaakt. Hitier zou in 1941 nog een tocht door Noord-Frankrijk hebben ge maakt op zoek naar de vrouw en zijn kind. Dit is de historicus, dr. Maser, die ontdekt zou hebben dat Hitier de vader was van een zoon, die onder de naam Jean Lorret ergens in Noord-Frankrijk leeft. BONN (AP) De ontvoerde Westduitse indus trieel Hanns Martin Schleyer die op 18 oktober dood is aangetroffen in het Franse Mulhouse, zou de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Westduitse recherche onbekwaamheid hebben verweten bij de bestrijding van het terrorisme. Op een bandopname gericht aan oppositieleider Helmut Kohl van de CDU, zou Schleyer hebben gezegd: „ik ben niet bereid rustig uit dit leven te stappen om de fouten van de regering te verhullen, van de politieke partijen die de regering steunen en van de hooggeprezen chef van de bondskanse- larij." De tekst van de verklaring, kennelijk weken voor zijn dood opgenomen, werd gepubliceerd in het rechtse zondagsblad Welt am Sonntag. De belangrijkste passages ervan stonden in het pro gressieve Hamburgse weekblad Der Spiegel. De voormalige minister van detensie en leider van de Beierse afdeling van de CDU, Franz-Josef Strauss, had er zaterdag melding van gemaakt tijdens een bijeenkomst van conservatieve jongeren. Schleyer, voormalig nazi-studentenleider en lid van de SS vóór hij zich na de oorlog aansloot bij de christen-democraten, zei op het bandje dat hij zich strikt had gehouden aan de veiligheidsin structies die het ministerie van binnenlandse za ken in Bonn hem had gegeven. Het bandje werd op 12 september anoniem afgeleverd in een hotel in Du-sseldorf, dat was een week na de hinderlaag in Keulen waarbij vier bewakers van Schleyer werden vermoord en Schleyer zelf werd ontvoerd. Het is niet duidelijk welke passages van het bandje door Schleyer zelf zijn bedacht en tot welke uitspraken de terroristen hem hebben ge dwongen. Roeien met de riemen, die men heeft staakt. Na afloop van de wedstrijd trokken de Litou wers door de straten van de stad. Zij sta ken politie-auto's in brand, gooiden au to's omver en sloe gen winkelruiten in. De onrust duurde tot middernacht. Ondanks de pogin gen van de plaatse lijke politie en mili tie om een einde aan. de rel te maken, gin gen de Litouwers door en nikten daar na ook de spandoe ken weg waarop lo vende woorden aan het adres van de Russische communis tische partij stonden in verband met de viering van de zes tigste verjaardag van de Russische re volutie. Een aantal mensen werd gear resteerd, maar de woedende menigte wist hen te bevrij den. De volgende dag werd er in de straten van de stad druk ge patrouilleerd door militairen. Een paar dagen later werd in een plaatselijk blad melding gemaakt van de rel die vol gens dit blad was uitgelokt door „dron ken straatschen ders". Litouwen is met de aangrenzende Balti- sche staten Letland en Estland in 1944 in de Sovjet-Unie opge nomen. Het nationa lisme zou in deze landen nog sterk zijn. Oe bewoners van de dorpjes Schwes- terboden en Sch- westernegg in Zwit serland hebben van een oude VW-kever een priVe-bergbaan- tje gemaakt, dat voor vele doeleind en gebruikt wordt. Aangezien er geen weg naar Schwes- terboden leidt, is de geïmproviseerde bergbaan goed voor alle transport. Mgr. Capucci, thans 55 jaar, is door een Israëlische rechtbank in Jeruzalem schuldig verklaard aan alle drie punten van de aanklacht: contact met de PLO, smokkel en bezit van verboden wapens, aslmede handelingen ten gunste van een verboden organisatie. De in Syrië geboren geestelijke, hoofd van de Grieks-katholieke kerk in Israël, was in augustus 1974 in Jeruzalem gearresteerd toen hij op het punt stond naar Prins Carol Hugo, echtgenoot van prinses Irene, po seert met enkele medestanders na een bijeenkomst van de Carlisten in een voorstad van Madrid. Het is voor het eerst sedert ne gen jaar, dat de prins weer in Span je was nadat Frank- co een balling van hem gemaakt had. MOSKOU (UPI-Reuter) De Amerikaanse am bassade in Moskou heeft scherp geprotesteerd tegen een poging van de Russische veiligheids dienst KGB om een bezoekende Amerikaanse diplomaat door middel van chantage te dwingen om voor de Sovjet-Unie te protesteren. Het gaat om de Amerikaanse diplomaat Cons tan ti ne Warvariv, van origine een Oekraïner. Hij woon de in Tiflis een conferentie bij onder auspiciën van de Unesco. Hij kreeg daar bezoek van een man die zich Iwan Iwanovitsj (Jan Jansen) noem de, die hem confronteerde met een dossier, waarin Warvariv beschuldigd werd van in 1941 tot 1943 bedreven oorlogsmisdaden in de Oekraïne. Warvariv herkende verschillende stukken als ver valsingen en wees „Iwan" de deur. Deze belde een collega op en samen bedreigden en beledigden zij Warvariv drie uur lang. Toen de Amerikaanse ambassade een protest had ingediend, diende de Sovjet-Unie harerzijds een nota in, waarin de beschuldiging onderstreept werd. Het persbureau Novosti nam deze beschuldi ging over. Procureur-generaal Riman Rudenko heeft nu een strafrechtelijk onderzoek tegen Warvariv die in middels weer in Parijs vertoeft gelast, zo zegt Novosti. Het Russische ministerie van buitenland se zaken heeft de Amerikaanse ambassade offi cieel doen weten dat Warvariv als een „handlanger van de nazi's" is geïdentificeerd en heeft zich bereid verklaard de documenten in deze zaak over te dragen aan de Amerikaanse autoriteiten. PEKING (AFP) In Peking zijn onlangs tien mensen ter dood veroordeeld en terecht ge steld, die zich hebben schuldig gemaakt aan moord, sexuele misdrijven en diefstal. Sinds de val van de „Bende van Vier" in oktober 1976 is het aantal dood vonnissen aanmerkelijk geste gen, vooral in de provincies die golden als bolwerk van de Ben de van Vier. De correspondent van de Sunday Telegraph zegt dat er aanwijzingen zijn dat het totaal aantal executies in China dit jaar enkele duizenden heeft bedragen. De Israëlische radio meldde gis- teren dat dit besluit is bekend- I gemaakt door minister van bui- tenlandse zaken Mosje Dajan, j na een vergadering van het ka binet Dajan zei dat de bespre- kingen met het Vaticaan over de vrijlating van mgr. Capucci wa ren begonnen kort nadat de re gering-Begin op 20 juni in func- tie trad. dan de gemiddelde Afrikaner, die bevoor- oordeelder is. De Afrikaner moest om zijn systeem te handhaven, het vooroordeel tegen de zwarte mens diep laten wortelen. Wil dat soort vooroordeel massaal worden doorbroken, dan is een nederlaag van de Afrikaner rechtervleugel noodzakelijk. Daarom vech ten ze met hun ruggen tegen de muur, daarom zijn hun antwoorden niet altijd de meest logische. Vraag: Hoe denkt u dat de regering in de toekomst zal handelen? Biko: Er is geen twijfel over dat zij de gevangene is van haar eigen rechtervleugel. Trouwens, elke concessie aan de zwarten zou leiden tot eisen voor nieuwe concessies en ook meer geweld teweeg brengen. Maar de mensen in dit land zullen zich ernstig moeten bezinnen op samen leven, voorgoed en niet in de komende tien of twintig jaar - wat de termijn is die de huidige politici hanteren. Die zijn echter oud, 65, 66 jaar. Ze denken niet echt dat hen nog meer dan 20 jaar is gegeven en daarom proberen ze het bolwerk alleen zolang te houden. Binnen enkele jaren zullen er echter leiders opstaan die niet zozeer plannen maken voor zichzelf, maar voor hun kinderen en hun kindskinde ren. Als ze dat op realistische wijze doen, dan zal het tot hen doordringen dat ze beter de bevolking binnen de grenzen aaneen kunnen smeden dan proberen de stortvloed van de rest van Afrika te keren. Vraag: Hoe beschouwt de zwarte beweging het denkbeeld van een vergelijk met de regering, bijvoorbeeld een geografische ver deling van de republiek tussen blanken en zwarten? Biko: De mensen zijn ervan overtuigd ge raakt dat het land Azania één en ongedeeld zal blijven en dat afsplitsingen zoals Trans kei (Thuisland) met geweld tot de kudde terug moeten worden gebracht Ik geloof dat de linkervleugel van de zwar ten eveneens tot het bittere einde zal blijven strijden voor een volkomen klassenloze maatschappij. We moeten echter onder ogen zien, dat er een zwarte middenklasse bestaat die zich naast de blanken zou scharen wan neer de factor huidskleur niet meer geldt. Komt het uiteindelijk tot geweld, dan zou het zoveel beter zijn wanneer dat gebeurt na het uitschakelen van de rassenkwestie. Voor mij zou zulk geweld veel aanvaard baarder zijn dan dat van vandaag. Door John Platter TOKIO (DPA) Luchtreizigers die Japan verlaten zullen in het vervolg strenger worden gecon troleerd. Zij dienen zich twee uur voor het vertrek op de luchthaven te melden. Na een eerste controle in de vertrekhal volgt een tweede in de bussen I die de passagiers naar de toe- stellen brengen. Elke passagier mag slechts één stuk handbaga ge mee aan boord nemen. In 1976 werden in Japan bij de bagagecontrole al 250.000 schiet- steek- of snijwapens gevonden. Saoedi-Arabfé: geen hogere olieprijs RIAD (AP) De Amerikaanse minister van financiën Blument- hal heeft in de Saoedi-Arabi- sche hoofdstad Riad verklaard dat Saoedi-Arabië proberen de olieprijzen op hetzelfde peil te houden. In december zullen de OPEC-landen in Venezuela bij eenkomen voor de bespreking van hun prijsbeleid. Zware gevechten Rhodesfé-Zambia SALISBURY (UPI) - Rhodesi- sche troepen zouden zware ge vechten hebben geleverd met Zambiaanse militairen en 26 in dringers hebben gedood, zo is in de hoofdstad Salisbury bekend gemaakt. Aan de kant van de Rhodesiërs vielen geen slachtof fers. Vandaag wordt de Britse veldmaarschalk Lord Carver, die is aangewezen als bestuur der van Rhodesiè tijdens de overgang naar een zwart meer derheidsbewind, in Tanzania verwacht voor besprekingen met de zwarte leiders Nkomo en Doodstraffen in China Kusje voor bankrover Een meisje geeft een kusje aan een bankrover, even voor hij een aantal gegijzelden liet gaan, die hij gevangen had gehouden bij een overval op National Trust Company in Toronto. Veertien uur lang werd hij door de politie belegerd. Toen had hij er genoeg van, liet de gegijzelden vrij en gaf zich over aan de politie. ROME (Rtr) Kleine auto's mogen op snelwegen in Italië voortaan minder hard rijden dan grote auto's. Auto's tot 600 cc mogen voortaan niet harder dan 90 km per uur, tot 1300 cc is de maximum snelheid 130 km per uur, boven 1300 cc wordt de maximum snelheid 140 km per uur. Tot nu toe gold voor alle auto's een maximumsnelheid van 130 km/uur. In de stad blijft 50 km per uur als maximum gelden. Roemenié Jeruzalem (Upi-Anp) Israël zal de in december 1974 wegens hulp, aan de Palestijnse gueril- la-organisatie Al Fatah tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeelde Grieks-katholieke aartsbisschop Hilarion Capucci vrijlaten zodra het daartoe een verzoek heeft ontvangen van paus Paul us. Libanon te vertrekken. In zijn auto werd een flinke hoeveel heid springstof en automatische wapens aangetroffen. bemiddelt BOEKAREST (UPD - Presi dent Sadat van Egypte heeft tijdens zijn bezoek aan Roeme nië bevestigd dat de Roemeense leider Ceausescu optreedt als bemiddelaar tussen hem en pre mier Begin van Israël. Roeme nië is het enige land in Oost-Eu ropa dat volledige diplomatieke betrekkingen met Israël onder houdt. Israël heeft overigens nee gezegd tegen het Ameri kaanse voorstel de conferentie in Genève in december te her vatten en vervolgens onmiddel lijk te schorsen. Dit zou de mo gelijkheid bieden dat de Arabi sche landen in die schorsinspe- riode nieuwe eisen zouden kun nen stellen. Carel Hugo als Carlist in Madrid

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7