Wilt u niet eens op een pyramide-piano spelen? Expeditie naar Annapuma op het nippertje geslaagd Steeds meer echtscheidingen door structuur maatschappij fieidoaSouAO/itt KALMA WEER IN OPSPRAAK i SWVbevreemd' 5 over reactie 3 mgr. Simonis 'binnenland/ Het stokpaardje van de Postbank DODE MAN BLIJKT AANGEREDEN Recreatie tast Wadden aan LEIDSE COURANT MAANDAG 31 OKTOBER 1977 PAGINA 5 De leden van de Annapurna-expeditie bij aankomst op Schiphol. Tweede van recht zittend Mathieu van Rijs- wijck, de enige Nederlander die de top bereikte, en derde van rechts de leider van de expeditie, prof. A. Verrijn Stuart. SCHIPHOL Nog getekend door de vermoeienissen van hun uitzonderlijke expeditie keerden zaterdagmiddag op Schiphol een elf man tellende Nederlandse alpinistenploeg uit Nepal terug. In de afgelo pen weken slaagden zij er als eerste Nederlanders in de 8091 meter boven zeespiegel gele gen Annapumatop in bet Hi- malayagebergte te beklim men. De 29-jarige scheikundi ge Mathieu van Rijswijck uit Nuenen wist op donderdag 13 oktober om kwart over twee 's middags samen met een Ne- palese helper de top van de Annapuma te bereiken. De route die daarbij gekozen werd, was nog niet eerder ver kend. Wegens de vele gevaar lijke lawines had men op be slissing van de leider van de expeditie, de Leidse hoogle raar Xander Verrijn Stuart af gezien van de zogenaamde Franse route. Deze route had- slaagde men er toch in de top te halen. Het plan om de An napuma, 175 kilometer ten noordwesten van de Nepalese hoofdstad Kathandu te be klimmen kwam twee jaar gele den op om een feestelijk ac cent te geven aan het jubileum van de Koninklijke Nederland se Alpinisten Vereniging die dit jaar 75 i den Franse alpinisten in 1950 uitgestippeld toen zij als eer sten de berg beklommen. Hier door ontstond aanzienlijke vertraging. Ook een sneeuw storm van ruim een week speelde de expeditie ernstig parten, maar op 13 oktober, de laatste dag die men zich in het tijdsschema had gegund, De deelnemers, voor het me rendeel artsen en ingenieurs, vertrokken 20 augustus naar Kathmandu. Op 7 september werd de inrichting van het ba siskamp, gelegen op 4200 me ter hoogte, voltooid. Het laat ste kamp in een reeks van vijf werd op 11 oktober door de twee met de sterkste conditie op 7400 meter ingericht. De expeditie is er door het be dwingen van de Annapuma in geslaagd de eerste Nederland se beklimming van een berg van meer dan 8000 meter op haar naam te brengen. EINDHOVEN (ANP) - Steeds meer echtscheidingen doen zich voor niet als gevolg van per soonlijke omstandigheden, maar als gevolg van de culture le en sociale structuur van de hedendaagse maatschappij. Dit zei zaterdag de voorzitter van de Stichting Gescheiden men sen, mr. Peters, tijdens een bij eenkomst van de stichting in Eindhoven. Hij ontleende zijn stelling aan een onderzoek dat onlangs is verricht door de internationale sociale verzekeringsassociatie in Genève. Uit dat onderzoek is ook gebleken dat inmiddels in de ontwikkelde landen één op de vier huwelijken ontbonden wordt. In meer dan de helft van alle gevallen gebeurt dat binnen tien jaar na sluiting van dat huwelijk. De stichting heeft vanuit Eind hoven telegrafisch een beroep gedaan op het nog te vormen kabinet om na een scheiding beide ouders het recht te geven nog met de kinderen te mogen omgaan. In het telegram dringt de stichting ook aan op "beëindi ging van de levenslange alimen tatieplicht. De stichting is voorstander van een zogenaamde gehuwdenver zekering. Volgens voorzitter Pe ters zou het een goede zaak zijn wanneer elk echtpaar in het ka der van een dergelijke verzeke ring premie betaalt. Bij een eventuele scheiding zou dan geen alimentatie hoeven te wor den uitgekeerd, maar zou een beroep gedaan kunnen worden op het door die verzekering ge vormde fonds. De gezamenlijke Nederlandse banken - algemene banken, coöperatieve banken en spaarbanken - hebben een commen taar uitgegeven op de Postbankwet. Die Postbankwet, een demissionair initiatief van het kabinet-Den Uyl in de oude 10—6 samenstelling, moet nog in de Tweede en Eerste Kamer worden behandeld. Het commentaar van de geza menlijke banken onthult nog eens nadrukkelijk de achter liggende gedachten om tot een staatsbank te komen. Want een betere en dus juistere aanduiding van de, als camoufla ge diendende naam Postbank, kan moeilijk worden gevon den. Deze staatsbank moet namelijk meer worden dan een samensmelting van de huidige Postchèque- en Girodienst met de Rijkspostspaarbank. Deze twee instellingen vervul len bijzonder goede en nuttige diensten en dat moet ook zo kunnen blijven. Het gaat er evenwel om een geheel nieuw lichaam, een echte staatsbank, in het leven te roepen, die feitelijk op de gehele bankmarkt als concurrerend orgaan voor het vrije bedrijfsleven zal opereren. Vanuit een bepaal de filosofie zou dat nog te rechtvaardigen zijn, indien de concurrentie in het bankwezen zoek is. Dat is in het geheel niet het geval. Ondanks de fusies, die in Nederland hebben- plaatsgehad en die, zoals in vele andere bedrijfstakken, onontkoombaar waren door de schaalvergroting als gevolg van de EEG, hebben zich niet minder dan twintig buiten landse grote banken in ons land gevestigd. WANNEER we daarnaast bedenken, dat in ons land twee belangrijke wetten bestaan: de Wet Toezicht Kredietwezen en de Wet Economische Mededinging, dan is het duidelijk, dat ook zonder staatsbank de overheid voldoende instru menten heeft ongewenste praktijken tegen te gaan. Boven dien zou het wel een zeer slechte zaak zijn indien de overheid door middel van een staatsbank de werkgelegen heid 'bij het bedrijfsleven in deze sector in gevaar ging brengen. ROTTERDAM (ANP) Hoofdinspecteur B. D. Kalma, chef zeden- en kinderpolitie in Rotterdam, is opnieuw in opspraak geko men. Binnen het Rotterdamse politiekorps is ernstige kritiek geleverd op het meelopen van Kalma vorige week in een demonstra tie ter nagedachtenis van de RAF-leden Baader, Ennslin en Raspe. Hoofdcommissaris A. Vermeij heeft via de telex een interne mededeling laten versprei den over de kwestie Kalma. De politie was niet bereid de inhoud van die mededeling bekend te maken. Vandaag zou Vermeij contact opnemen met burgemeester Van der Louw. Kalma noemde het zaterdag „een droeve zaak" Aat Vermeij geen contact met hem heeft gezocht. „Zoals gewoonlijk moet ik alles uit de kranten vernemen", zo zei hij. De hoofdinspecteur, die al eerder in het nieuws kwam door zijn stellingname in de Bloemenhove-affaire en zijn kritiek op het politieapparaat, beschouwt zijn deelneming aan de demonstratie als een prive-aangele- genheid. Hij is niet verbaasd over de beroe ring die zijn optreden binnen het korps heeft gewekt. „Men is voor de zoveelste maal aan het kakelen geslagen. Het bekende reactio naire ei is weer gelegd", zo luidde zijn commentaar. 'OPEN COMMUNIE" j (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Het hoofdbe- stuur van de St. Willibrord Ver- I eniging (SWV) zal zich nader beraden over de vraag hoe zij het vruchtbaarst kan reageren op het communiqué, dat mgr. Simonis, bisschop van Rotter dam, heeft doen uitgaan naar aanleiding van een pleidooi in het jaarverslag van de vereni ging om niet-katholieke christe nen in bepaalde situaties een beperkte toelating tot de eucha ristie toe te staan. De demissionaire voorzitter van de vereniging (adviesorgaan van het episcopaat en anderzijds servicecentrum voor oecumene), prof. dr. F. Haarsma, zegde dit toe tijdens de jaarvergadering zaterdag. Van verschillende kanten werd daarbij grote be vreemding uitgesproken over de wijze van reageren van mgr. Simonis, die zijn afwijzend standpunt via een perscommu niqué had gegeven. Prof. Haars ma meende, dat overleg met het hoofdbestuur „onderdeel van gewone pastorale communica tie" zou zijn geweest. Overigens zei hij, dat de vereni ging geen ander beleid voert dan de bisschoppen en dat de vereniging met haar pleidooi normaal haar functie van ad viescollege aan de bisschoppen had uitgeoefend, zonder te wil len aanzetten tot overtreding van bisschoppelijke richtlijnen. Kinderbijslag voor invalide zelfstandigen DEN HAAG (ANP) - Zelfstan digen die geen recht hadden op een AAW-uitkering omdat zij voor 1 oktober 1976 al een uit kering hadden op grond van de vrijwillige verzekering WAO die hoger was dan de AAW-uit kering, krijgen binnenkort kin derbijslag voor het eerste en tweede kind. Dit heeft de demissionaire staatssecretaris van Sociale Za ken J. Mertens beslist. De rege ling gaat in met terugwerkende kracht tot 1 oktober 1976 toen de algemene arbeidsongeschikt heidswet in werking trad. Werk nemers hebben dan recht op kinderbijdslag wanneer hun uit kering is berekend naar een ar beidsongeschiktheid van meer dan 45 procent. Zuid-Afrika In Groningen is za terdag een demon stratie gehouden te- gen het apartheids- regiem in Zuid-Afri- ka. De demonstratie werd georganiseerd door de Groningse studenten. SCHOORL (ANP) Op grond van een sectierap- aangetroffen, is aangereden door een auto en port is de rijkspolitie van Schoorl ervan over- daarbij dodelijk hersenletsel opliep. De politie sluit tuigd dat de 25-jarige Duitser F. Westenburger 6011 opzettelijke aanrijding voorshands uit De uit Lahnstein (West-Duitsland) door een ongeval Westduitser verbleef met zes landgenoten op een om het leven is gekomen. uitstapje in Schoorl. Volgens de politie moet hi] ten tijde van het ongeval onder invloed van alco- Uit de sectie blijkt dat de man, die zaterdagmor- hol hebben verkeerd. De politie tracht de automo gen om 04.00 uur dood op de Huismanweg werd bilist te achterhalen die de Duitser aanreed. Besluitvorming neutronenbom ikan alleen internationaal DEN HAAG (ANP) „Het is volstrekt oninteressant dat Neder land nu al een besluit kenbaar maakt ten aanzien van het gebruik van de neutronenbom. Andere landen dringen er bij Nederland op aan en dat is ovérigens wederkerig om samen te proberen tot een standpuntbepaling te komen. De nationale beslissing is in dit verband niet interessant. Ik verwacht dat de internationale besprekingen komend voorjaar zullen zijn afgerond". Dit heeft minister Stemerdink van Defensie zaterdag gezegd in een radioprogramma. Volgens Stemerdink moet elke beslissing passen in het Nederlandse beleid van terugdringing van de rol van kernwapens. Maar Nederland moet wachten op de argumenten van andere landen om tot een totale afweging te komen. „Alleen dan kunnen we geloofwaardig blijven", aldus de bewindsman. uitgangspunt te nemen voor het „visuele cryptogram" dat hij op zijn piano aanbracht. Zo ont stond -een even bont als intrige rend meubel. Misschien is de decoratie een sterke stimulans voor uw spel. Probeert u het eens! J. KAS ANDER ECHTELIJKE RUZIE Vrouw springt in paniek uit het raam ROTTERDAM (ANP) Tijdens een echtelijke ruzie in een wo ning in Rotterdam is gisteren de 19-jarige Marija Lesnik in paniek door het raam gespron gen. Zij maakte een val van tien meter. De 30-jarige I.D. had haar met een electriciteitssnoer mishandeld. Hij is door de poli tie aangehouden. In Rotterdam is vrijdagavond ook de 28-jarige mevrouw A. J. Dest door haar ex-vriend zwaar mishandeld. Zij had de man toe gestaan haar te bezoeken om het kind te zien dat uit hun verhouding was geboren. Tij dens het bezoek kregen zij ruzie waarbij de man de vrouw in het gezicht stompte en met een heg- geschaar een hoofdwond toe bracht De man is gevlucht en heeft het kind meegenomen. Hij ls nog niet aangehouden. Vol gens de politie waren er al eer der moeilijkheden geweest. ACTIE TEGEN GELUIDHINDER SLAAT AAN DELFT (ANP) Op de vraag „Kan het misschien wat zach ter" wil tweederde van de Ne derlanders reageren door inder daad zijn geluidproduktie te matigen. Dit blijkt uit een marktonder zoek door het instituut voor So ciale Communicatie in Amster dam naar het effect van de vori ge maand gestarte anti-la- waaiactie van de Stichting Ge luidhinder. Uit het onderzoek blijkt verder dat twee van elke tien Nederlanders wel eens met klachten over teveel lawaai naar de buren zijn gestapt en dat dat in 18 procent van de gevallen uitdraaide op meningsverschil len of ruzie. Het Residentie Revue Gezel schap geeft op vrijdag 4 novem ber een voorstelling in Stervoor de, Dr. H. J. van Mooklaan 1, Rijswijk. Medewerking verlenen The Ritme Stars, The Come dians, kunstfluiter Gerard Groenhorst, het Confetti Trio/ de showgroep The Residentie Singers en vele anderen. Wie dezer dagen in de buurt van de nieuwe vleugel van het Haags Gemeentemuseum komt, kan daar soms een cacofonie horen van piano's die tegen el kaar in en door elkaar been worden bespeeld. Het zijn mu ziekliefhebbers die wel eens een avontuurtje willen wagen op een van de wel heel vreemde instrumenten die daar staan uitgestald en waarvan er enke le tot 27 november door het publiek mogen worden be speeld. Zo staat er een bizar gedeco reerde pyramide-piano die de in zijn tijd beroemde Weense bou wer Conrad Graf in 1828 maak te op bestelling van een excen trieke Hongaarse magnaat. Naar het uiterlijk is het meubel een kruising v^n Louis XVI en Empire met buitennissige toe voegsels, maar als muziekinstru ment onderscheidt het zich vooral door vier in plaats van twee pedalen. Drie pedalen zijn er om hard en zacht te spelen maar het vierde maakt het mo gelijk door middel van een van perkament voorziene lat een fagot te imiteren. Uiterlijk wat eenvoudiger is de zuilenpiano van de beroemde Broadwood, die zich echter ken merkt door een ongebruikelijk „Stossmechanik" waarbij de ha mers die tegen de snaren slaan, niet rechtstreeks met de toetsen zijn verbonden maar draaibaar zijn bevestigd aan de lijst. Bij schipperspiano van een meesterknecht uit de beroemde Franse Pleyel-fabriek gaat het om een fraai versierd model waarvan het klavier naar bin nen geklapt kan worden opdat I het, onbespeeld, minder ruimte zal innemen. Hier is door de bouwer het rechtsnarige sys teem toegepast, zodat de bas- en de discantsnaren evenwijdig De meeste aandacht zal stellig de roemruchte Janko-piano krij gen. Hier zes toetsenborden bo ven elkaar met liefst 264 toetsen met afgeronde hoeken die een beetje voorover hellen. Voor ie dere toon zijn er drie verschil lende toetsen. Daarmee heet Janko de stand van de hand bij het spelen kunnen verbeteren maar het kostte zoveel tijd en energie een goede vingerzetting te vinden, dat het instrument tot wanhoop van de uitvinder geen ingang vond. Overigens behoeft het klavier maar gekanteld te worden en men heeft weer de vertrouwde witte en zwarte toet sen op één rij. De twee resterende piano's met het kruissnarige systeem en ge wone pedalen zijn om hun uiter lijk de moeite van het bekijken waard. De beeldhouwer Hildo Krop maakte in 1915 een com pleet woonkamer-ameublement waar ook een piano bij moest passen. Vandaar dat hij een kast ontwierp van zwart gebeits eikenhout en daarin een relief aanbracht van herten, vogels en vissen. Als u gaat spelen, grijnst u boven de bladmuziek op de standaard een vervaarlijke kik vors aan. De Voorburgse kunstenaar John L. Torenbeek was ook niet tevreden met het conventionele uiterlijk van zijn Zimmermann- piano. Toen hij in het Gemeen temuseum allerlei oude toetse- ainstrumenten zag, besloot To renbeek een aantal van zijn vroeger gemaakte gouaches als Leo Sayer goed concert Een kleine zestig minuten had de Engelse zanger Leo Sayer gisteravond nodig om z'n repu tatie als single-specialist nog een s te bewijzen. Binnen dat kort tijdsbestek had hij in ras tempo al z'n single-hits, en dat zijn er in de loop der jaren toch verrassend veel geweest, op de bühne van het Rai-congrescon- trum te Amsterdam ten gehore gebracht. Opmerkelijk dat uit zo'n klein mannetje zo'n gigan tische stem komt. Een stem die meer nog dan op z'n platen hard, rauw, soms wat gefor ceerd overkomt. In heel z'n optreden heeft de ranke beweeglijke Sayer nog steeds iets over zich van een onbeholpen schooljongen, die sinds kort op de planken staat en niet goed raad weet met z'n figuur. Toch is het maar schijn, want m werkelijkheid had Sayer de zaak volkomen in de hand, de band zowel als het het wat lauw reagerende publiek. Hij werd geruggesteund door een tien mans-formatie, inclu sief twee weinig imponerende zangeressen. De nummers van Sayer lenen zich niet erg voor solo's, maar toch wisten de hoofdzakelijk uit Amerika af komstige musici (2x toeten, 2x blazers en een ritmesectie) elk op hun eigen manier een swin gend brok muziek neer te zet ten, dat precies paste bij het harde stemgeluid van Sayer. Al leen saxofonist Huratio Gorden legde in het toch al wat gevoeli ge nummer „When I Need You", een kort, maar sterk gedragend solootje neer. LEEUWARDEN (ANP) - De duingebieden op de Waddenei landen hebben volgens de Lan delijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee steeds meer te lijden van de recreatie. Deze vereniging voerde een on derzoek uit met behulp van luchtfoto's. Daaruit blijkt dat door de intensieve betreding zich steeds meer wilde paden vormen. Op sommige plaatsen is de begroeiing al geheel ver dwenen, zo staat in het rapport Eilanden onder de voet. Het ergst is volgens de rapporteurs de toestand op Ameland waar de paddichtheid over de laatste acht jaar met gemiddeld zestig procent is toegenomen. De ver eniging vindt dat er sprake is van een alarmerende situatie. Als belangrijkste oorzaak van deze verslechtering van de duin gebieden wordt de sterk toege nomen recreatie op de eilanden aangevoerd. De vereniging wil dat beheer en bewaking van de duingebieden wordt versterkt en dat de recreatiedruk wordt verminderd. DS'70 GAAT VOORLOPIG VERDER (Van onze parlementaire redac tie) ARNHEM Het congres van de politieke partij DS'70 heeft zaterdag met een kleine meer derheid van stemmen besloten de activiteiten van de partij voort te zetten. Dat houdt dus ook in, dat de partij-organisatie voorbereidingen voor deelne ming aan de Staten- en raads verkiezingen van 1978 gaat tref fen. Zoals gemeld had een, na de voor DS'70 bijkans catastrofale uitslag van de Kamerverkiezin gen van 25 mei ingestelde bezin- ningscommissie een verdeeld advies uitgebracht. De meerder heid van de commissieleden ad viseerde de partij (zij het op enige termijn) op te heffen, an deren gaven de voorkeur aan doorgaan dan wel eerst een diepgaand onderzoek instellen. Urenlang debatteerde het con gres over de uitgebrachte advie zen en voorstellen. Tegen het middaguur tekende zich een kleine meerderheid voor door gaan af en dat werd ook het uiteindelijke resultaat. Wél is af gesproken dat opnieuw beraad zal plaatsvinden als zou blijken dat de partij niet voldoende kandidaten voor Staten en ra den zou vinden of dat de partij zich komend jaar niet hersteld van de zware klap van dit jaar. Christopher Czaja Sager, de Amerikaanse pianist die sinds kort in ons land gevestigd is, geeft vrijdagavond 4 november een recital in Diligentia. Hij zal werken spelen van Clemen Schubert, Borstlap, Sczièbine Liszt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5