Handhaving agrarische functie Bollenstreek in streekplan De Broekdijk kan na vijf jaar weer draaien Michael vierde 50-jarig jubileum G.S. WUKEN NIET AF VAN VOORONTWERP Wassenaarse slopei in beroep SPROOKJE Wassenaarse jeugd heeft eigen centrum terug Nieuwkope in Ziende verdronken Biljartzaal ii— Woubrugge ARU vierde Broers dammen om titel KORTWEG STAD/lREGlO leidse courant maandag 31 oktober 1977 paginBINI BOLLENSTREEK Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen in een specifiek agrarisch gebied als de Bollenstreek alleen woningbouw toe laten voor rover het de opvang van de natuurlijke aanwas van de bevol king betreft Dit is te leren in het onlangs uitgebrachte ontwerp streek plan. In het streekplan gaan G.S. uit van een „vingerstad" met drie vin gers. Vanuit de Haagse agglomeratie is een (vinger) ontwikkel ingsas gepro jecteerd in de richting van de Leidse, Delftse en Zoetermeerse agglomera tie. Aaneengroeiing van de stedelijke eenheden moet worden voorkomen door een „groene" inrichting van de tussenliggende gebieden. In het ver- stedelijkingsgebied van Zuid-Holland moeten tussen 1983 en 1900 een aantal nieuwe bouwlokaties komen, tesamen goed voor ruim 18.000 woningen. In de bouwlokatie Leidschendam-Noot- dorp zijn tot 1990 8500 woningen ge projecteerd. Hoge prioriteit kennen G.S. toe aan stadsvernieuwing, re creatie en sociaal-culturele voorzie ningen. Bij het vaststellen van het ontwerp- streekplan is nauwelijks afgeweken van het voorontwerp dat verschillende inspraakprocedures heeft doorlopen. Op de aan het plan ten grondslag liggende uitgangspunten is geen kri tiek gekomen. De kritiek is voorname lijk gekomen op de concrete uitwerk ing van de hoofdlijnen in de verstede- lijkingsvoorstellen. De gemeenten in de Leidse regio hebben hun verontrus ting uitgesproken met betrekking tot de eigen regionale positie in de agglo meratie. G.S. achten de handhaving van de afzonderlijke stedelijke gebie den van zeer groot belang. Nadere oestudering van de bouwloca tie Leidschendam-Nootdorp heeft uit gewezen dat de capaciteit van deze locatie zo groot is dat de regionale opvangfunctie van Delft kan verval len. Handhaving van de agrarische functie van Westland en de Bollenstreek wordt door alle gemeenten onder steund. Van Natuurbeschermingszijde bestaat grote waardering voor de voorgenomen bescherming van natuur en landschap. Over de verkeerssituatie lopen de me ningen echter sterk uiteen. De voorge stelde bevordering van het openbaar vervoer wordt weliswaar onderschre ven, maar tegen de ligging van een aantal van de voorgestelde bedrijfster reinen is bezwaar gemaakt Aan de bezwaren van de gemeente Ooegst- geest tegen een bedrijfsterrein in de polder Morsebel is gehoor gegeven. De polder is bij uitstek geschikt voor recreatie. Vooral met het oog op het nabijgelegen bestemmingsplan „Haas- wijk". Het ontwerp-streekpt&n ligt tot en met 21 december ter inzage bij de secretarieën van alle gemeenten in het streekplangebied en in een aantal openbare bibliotheken. Tot 21 december kunnen bezwaar schriften tegen het ontwerp worden ingediend bij Provinciale Staten van Zuid-Holland. De Staten behandelen de bezwaarschriften in maart 1978. WASSENAAR De rechtskun dige commissie uit de Wasse naarse gemeenteraad zal zich (vanavond) bezighouden met een beroep van het sloopbedrijf Jansen. Eigenaar W. G. Jansen heeft beroep aangetekend tegen de weigering van B en W hem ontheffing te verlenen voor de vestiging van rijn autosloperij op een terrein bij de Maaldrift. Het „sloopbedrijf" wordt al eni ge jaren uitgeoefend in en bij Jansens woning aan de Narcis- laan 21. Dit brengt met zich mee, dat zich her en der ver spreid in de buurt sloopwagens bevinden. Omdat hier sprake was van een onhoudbare toe stand, toonden B en W zich aanvankelijk bereid gehoor te geven aan door de heer Jansen zelf aangedragen oplossing. Hij leverde B en W de suggestie zijn sloopwerkzaamheden naar het terrein aan de Maaldrift te ver leggen. Hiervoor waren ont fingen nodig van de bouwve dening en de provinciale ve dening voor bescherming landschap en bodem. Dit plan werd bestudeerd verscheidene commissies in gemeente en Gedeputeerde i ten. Men concludeerde ech dat er geen voldoende argum ten aanwezig waren om de 1 heffing te verlenen. In zijn roep vecht de heer Jansen d beslissing aan. Hij stelt, dat aanwezigheid van militaire vechtswagens en bunkers ook niet bepaald de landscha verfraaiing ten goede kon Tevens voert hij aan, dat d de bouw van een schutting n het terrein het grootste deel de grieven toch weggenon zouden moeten zijn. Alvorens raad een uitspraak doet, zal rechtskundige commissie heer Jansen horen. WARMOND Burgemeester De V/me stelde afgelopen vrijdag met het lichten van de vang, de molen de Broekdijk weer officieel in gebruik. Na de brand tijdens de storm op 13 november 1972 koos bet polderbestuur ondanks de finÉbcie- le moeilijkbeden toch van ganser harte voor herbouw van de molen. Burgemeester De Vreeze sprak hierover zijn grote blijdschap uit tijdens een bijeenkomst in de Kaag- sociëteit Hij memoreerde dat de bouwkosten van de molen destijds 13 duizend gulden bedroegen. De heer Bicker Caarten van de Rijnlandse Molen stichting noemde enkele gelukkige toevalligheden waardoor de herbouw van de molen werd moge lijk gemaakt. Allereerst besloot de minister van CRM in dat jaar dat de schade door de storm aan molens ontstaan middels subsidies zou worden vergoed. Het tweede toeval was dat er in de gemeente Haarlem een molenromp klaar stond om als brandhout te worden verzaagd. Bij meting bleek deze precies te passen op de achtkantige fundering van de molen in de Broek- en Simontjespolder. Gedeeltelijk over de weg en voor een deel over water werd het nieuwe jasje voor „de Broekdijk" vervoerd. Molenmaker Verbeij heeft de molen exact hetzelfde aanzien gegeven als voor de brand. Onder de genodigden voor het bijwonen van de opening bevonden zich de vier gezusters Van Leeuwen die alle vier tussen de zestig en zeventig jaar geleden op de molen werden geboren en er hun jeugd doorbrachten. De verhuizing van de kleu ters van de christelijke na tionale school in Wou- brugge van het oude naar het nieuwe gebouw was zonder twijfel sprookjes achtig. Ter viering van de ingebruikname van het nieuwe tweeklassige schoolgebouw hadden zo wel de onderwijzers als de kleuters zich sprookjes achtig uitgedost, op weg van oud naar nieuw. Te recht, want het gebouwtje dat ook nog een ruime speelzaal herbergt, blijft voor de nieuwbakken ge bruikers en gebruikertjes vooralsnog een onwezen lijke luxe. WASSENAAR Sinds zater dag heeft de Wassenaarse jeugd weer een eigen ontmoetingscen trum in het voormalige politie bureau in de Van Zuylen van Nijeveltstraat, dat nu bekend is onder de naam „Nijevelt". Er heeft in dat gebouw een grondige renovatie plaats gehad - grotendeels door jongeren zelf uitgevoerd - en het interieur lijkt helemaal niet meer op wat het vroeger geweest is. Dat was ook de bedoeling. De eigenlijke ontmoetingsruimte - in de vroe gere politiegarage - is niet meer „een donker hol", maar een met veel smaak en fantasie ingerich te, lichte en „open" lokaliteit, waarin de jeugd zich zeker thuis zal voelen. Ook de andere ruim ten op de benedenverdieping, die o.m. gebruikt zullen worden voor creatieve activiteiten ken merken zich door een gezellige, huiselijke sfeer. Het is de stich ting „Nieuw Nijevelt", die het gebouw exploiteert en leiding geeft aan de activiteiten op so ciaal-cultureel en recreatief ge bied, die in het nieuwe ontmoe tingscentrum zullen worden ont plooid. Wethouder Van der Klaauw tijdens zijn openingsspeech Er werd afgelopen zaterdag uit voerig hulde gebracht aan de vrijwilligers van de „bouw- ploeg" en aan Fred van den Berg, die voorrekende, dat er ongeveer 800 vrij williger suren aan het werk werden besteed. Er werd op gewezen, dat in het bestuur van de nieuwe stichting ook de reeds bestaande jeugdco- ciëteiten: Time Out en Hervorm de Jeugdraad zijn vertegen woordigd, terwijl raadslid me vrouw N. C. M. van der Veen- Tuyl Schuitemaker de gemeente Wassenaar vertegenwoordigt De opening werd opgeluisterd met muziek door een groep leer lingen van de muziekschool, die zoals bekend op de bovenverdie ping van „Nijevelt" is gehuis vest. HAZERSWOUDE De toneelgroep Michael uit Hazerswoude-Rijndijk heeft het vijftigjarig be staan het afgelopen weekend gevierd met twee geslaagde voorstellingen, plus een door menigeen bezochte receptje. Het Nederlandse Centrum Amateurtoneel (NCA) bracht rijn waardering voor de vereniging tot uiting door het aanbieden van een kristallen bol. De Machael-leden Jan van de Zon en André Maurits werden door mevrouw Van Buuren, vertegenwoordigster van het NCA én de Zuidhollandse sectie van dit landelijke centrum, eveneens onderscheiden. Beide amateur tonelisten kregen een zilveren speld op de revers aangebracht vanwege het feit dat ze veertig jaar lang actief zijn ten behoeve van de gouden vereni ging én het amateurtoneel in Hazerswoude-Rijn dijk. De festiviteiten werden zaterdagmiddag in Het Anker ingezet met de opvoering van het jeugdto- neelspel „Ploeg, de Boef". Hierin bleek vooral titelrolvertolker Jacques Straver het jeugdige pu bliek (377 kinderen, om precies te zijn) op een enorme manier aan te spreken. Ook de andere Michaelspelers spraken de kinderen enorm aan. Zondagmiddag, tijdens de receptie, kwam meni geen de jubilerende vereniging feliciteren. Voorzit ter Piet van Rijn hoorde diverse lofuitingen aan van de kant van bevriende verenigingen, die ook geschenken aandroegen. Wethouder P.A.Th, v.d. Werf gaf acte de présence namens het gemeentebe stuur. De parochie Michael/Bernardus bracht de waardering voor het culturele werk, dat de Mi- chaelgroep de afgelopen halve-eeuw aan de dag legde, tot uiting middels pastor H Wishaupt Hij overhandigde een enveloppe met inhoud. De plaat selijke culturele commissie gaf op deze receptie eveneens van haar belangstelling blijk. Zondagavond voerde Michael het toneelspel „Anastasia" op in Het Anker. Aanstaande vrijdag avond volgt de reprise van deze voorstelling. Groei De gouden toneelvereniging wil op korte termijn sterk groeien. Die hoop put de vereniging uit het feit dat zij sinds kort haar onderkomen in Het Anker heeft. Het moderne gebouw, zo redeneren de toneelliefhebbers, kan de drempel om tot Mi chael toe te treden, aanmerkelijk verlagen. Geen onnodige luxe, zo'n uitbreiding van het ledenbe stand, want de toneelvereniging „Michael" met haar in totaal 27 leden heeft in de afgelopen halve eeuw immer het stempel van „familiekring" be houden. Dank zij het nieuwe onderkomen in Het Anker hoopt het verenigingsbestuur te kunnen werken aan een nieuw gezicht, waar ook de import-Hazerswoudenaren zich tot aangetrokken zullen voelen. De toen r.k.-toneelgroep „St Michael" werd in oktober 1927 opgericht. De vereniging bestond die eerste jaren uit louter manspersonen, omdat vrou- SASSEN HEIM In Sassen- heim is onlangs de badminton club „Dynamo Sassem" opge richt. De jonge vereniging hoopt na de opening van de nieuwe sporthal in het plan „Wasbeek" in november te kunnen beginnen met een competitie. Ook in de recrea tieve sector wil de badminton vereniging gaan spelen. De speelavonden voor senioren worden gehouden op vrijda gen van 19.30 tot 23.00 uur. Junioren kunnen op woensda gen terecht van 17.30 tot 19.30 uur. Inlichtingen kunnen wor den ingewonnen bij de heer R. H. Visser, Valkeniershof 16, Sassenheim tel. 14464. SASSENHEIM In de pu blieksruimte van de Neder landse Credietbank NV aan de Hoofdstraat wordt van 7 tot en met 18 november een expositie gehouden van de plaatselijke schilder/tekenaar Chiel Lange- veld. Het is een expositie van schilderijen, pen- en krijtteke ningen. De tentoonstelling is voor het publiek vrij toeganke lijk tijdens kantooruren. KATWIJK Morgen is er van 20.00 uur af gelegenheid om in te schrijven voor de cursussen pottenbakken, foto graferen en etsen die door 't Mallegat worden georgani seerd. De Sosjale Unit komt woensdag 2 november om 20.15 naar het jongerencen trum. De SU houdt zich bezig met van huis weggelopen kin deren en belicht de consequen ties die dat weglopen heeft voor kinderen en hun ouders. Katwijks oud-burgemeester A. Vermeulen zet op vrijdag 4 november uiteen hoe hij een aantal zaken beziet die de jeugd tegenwoordig bezighou den. 't Mallegat om 20.15 uur. LISSE Het Geestgrondthea ter voert 18 november het to neelstuk „Goede rijs Kruimel" uit in de Meerkoet in Lisser- broek. Op 25 november wordt het zelfde toneelstuk opge voerd in het „Poelhuys" in de Lissese Poelpolder. Kaarten voor de voorstelling zijn in de voorverkoop verkrijgbaar op de adressen: Torkruidstraat 7, Lisserbroek, Ooievaarstraat 117, Lisse, Prinsessestraat 113, Lisse en Julianastraat 96, Lis- se. Toegangsprijs bedraagt 3.50 gulden. 65-plussers beta len de halve toegangsprijs. NIEUWKOOP - De 37-jaa Nieuwkoper S. Blijleven is de nacht van vrijdag op dag om het leven gekon toen hij met zijn auto d onbekende oorzaak van de raakte en in het water reed. Voorbijgangers zagen de a ruim een uur later in het wa van de Ziende liggen en wa schuwden daarop de politie, behulp van een hijskraan men het wrak uit het water hijsen. Toen de auto eenmaal het droge was, ontdekte men lichaam van de inmiddels leden Nieuwkoper. Volgens politie moet de man rond uur 's nachts te water zijn raakt. Zij verzoekt getuigen het gebeurde contact met hi op te nemen: tel. 01725-9212. wen op de planken als „niet gepast" werden ervaren. Het eerste stuk dat voor de vereniging werd opgevoerd heette „Zijne Hoogheid". Saillant détail bij deze opvoering was dat de kleedkamers van de heren acteurs zich bevonden in de opslag kelder van café Boers, waar de heren volgens de mondelinge overlevering in ruime mate inspiratie opdeden. Vrouwen Tijdens de Duitse bezetting werd de Hazerswoudse toneelvereniging tijdelijk het zwijgen opgelegd, maar twee jaar na de bezetting stonden de toneel liefhebbers al weer op de planken van het inmid dels gereedgekomen nieuwe onderkomen in het parochiehuis „St. Joris". Korte tijd later deed zelfs de eerste vrouw haar intrede in.de toneelvereni ging. Weliswaar een ongetrouwde vrouw (getrouw de vrouwen bleven uit den boze) en dank zij de voorspraak van de toenmalig weleerwaarde heer Pastoor. Het duurde tot aan 1955 voordat de bisschop van Haarlem zijn goedkeuring gaf aan de wensen van de Hazerswoudse toneelliefhebbers om in het vervolg als „gemengde" vereniging door het leven te gaan. Problemen Vlak voor de viering van het veertigjarig bestaan kregen de Hazerswoudse toneelvrienden te kam pen met problemen binnen de eigen gelederen. Als gevolg daarvan verslapten de activiteiten van de vereniging. Aan die tijdelijke ineenstorting van Michael kwam een einde met de komst van toneel regisseur Dirk Wesselingh, die geruime tijd had gediend bij de uitgerangeerde koninklijke toneel vereniging „Onder Ons" uit Hazerswoude Groe nendijk. De nieuwe regisseur blies de vereniging het broodnodige nieuwe leven in, maar ondanks dat bleef Michael zich in kleine kring afspelen. Het Anker zou daar vanaf heden evenwel verande ring in kunnen brengen. Zwaarder Maar met name het podium van Het Anker biedt weinig mogelijkheden, omdat bij de hoorzittingen voor de bouw van het multifunctionele centrum weinig rekening is gehouden met de wensen van Michael. Desalniettemin hopen de Michael-acteurs mede bezien in het kader van het regionaal samen werkingsverband enigszins „zwaardere" stukken op de planken te zetten. Bovendien wil Michael de tweede halve bestaanseeuw een betere begelei ding voor de toneeljeugd op poten zetten. Daar zal wel geld voor nodig zijn, maar gezien het standpunt van de gemeente dat het amateurtoneel een warm hart toedraagt, verwacht de vereniging in dit gouden jubileumjaar de nodige gemeente subsidie te ontvangen. WOUBRUGGE - In aanwtti heid van vele belangstellende uit dorp en regio opende burf meester Brouwer de Koning 1 gelopen weekend de biljarts van biljartvereniging „Jaco k» woude". De biljartzaal is ondergebraf. in de „Oude Openbare Schoo fy De leden hebben de transforri tie van schoollokaal tot spo; zaal zelf gerealiseerd. Veel I van diverse kanten werd de 1 den dan ook toegezwaaid. De -mf nieuwe sportgelegenheid bie 1 ook de bejaarden mogelijkhei om de sport te beoefenen. Van een onzer verslaggevers LANGERAAR De Lange raarse drumband „ARTI" vie de zaterdag in het Parochiehui op passende wijze het vijfen twintigjarig bestaan. Tijdens d' feestelijke avond gaven vele Ie' den, oud-leden en enkele „pre minenten" acte de présencA 1 Oud-burgemeester en erelid, dj 1 heer Hogenboom was aanwezii 1 en ook wethouder Van Hart 1 kwam namens het gemeentebA I stuur naar het Parochiehuis on I de jubilerende vereniging te feil 1 citeren. Eveneens onder de aajt I wezigen was oprichter en ere I gast J. C. Versluis. De heer Vej sluis werd door het huidige bt stuur bedacht met een zilvere* i herinneringsplaquette. Oven gens kreeg ARTI zelf ook ee fraai geschenk aangeboden. II heer Martens, leverancier va de nieuwe uniformen, schonl een „meterhoge"bokaal. Hazerswoude De gebroeden Chiel (14 jaar) en Erwin Hamen (10 jaar) beslissen wie zich aspi rantenkampioen dammen van Zuid-Holland mag noemen Tij, dens het titeltoernooi in Rotter dam eindigden de twee broer tjes, beiden lid van de Hazers woudse damvereniging Samen; Sterk, op een gedeelde eerste; plaats. Via een beslissende ont moeting van twee partijen gaan ze nu spelen om de titel. Wybo Speckling, de Hazerswoudse jongen die vorig jaar aspiran; tenkampioen werd, eindigde bij de junioren op de achtste plaats

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4