Milieuwoningen in maart gereed Solo blijft moeilijk ral Oefenterrein voor toekomstige chauffeurs geopend Windhonden in Groenoordhallen Goede muziek uit 1500 A-groep bereikbaar voor De Zijl/LGB Geld uit platenzaak gestolen Duijzer alleen aan leiding jIAANDAG 31 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 estafette werd eveneens op naam van De Zijl/LGB geschreven. Met Robert van Zijp op de rugslag, Stan van Bel- kum op de schoolslag, Edward Maas dijk op de vlinderslag en Henk Harte- veld op de vrije slag, kon hier een winst van 14 seconden worden geboekt op Nautilus die 4.47.3 liet noteren. De Leidse dames waren duidelijk min der op dreef, slechts Ria Hassefras kwam tot goede tijden op de 400 m vrije slag (4.55.8) en de 100 m rugslag (1.15.7). Bij de meisjes onder 12 en onder 14 jaar ging het iets beter, Renee Dijkshoorn kwam op de 100 meter vlinderslag met 1.24.5 op een goede 4e plaats, haar clubgenote Annet van Tol finishte met 1.26.6 als zesde. Voornaamste overige uitslagen: heren 100 m schoolslag jongens onder 12 jaar, 1 M. v.d. Meer (RZV) 1.26.5, 2 R. den Hartog (Naut) 1.30.8, 3 Hans Lalau (De Zijl/LGB) 1.31.4. 400 m vrije slag dames 1 Annelies Maas (De Rijn) 4.15.4, 2 A. LEIDEN De bouw van de tien milieuwoningen in de Merenwijk vordert gestaag. Geruchten ove een aanzienlijke vertraging die bij de bouw zou zijn opge treden worden door een verte genwoordiger van de Stich ting Milieuwoningen ten stel ligste ontkend. „Weliswaar heeft het aanbrengen van de zonnecollectoren wat meer tijd gekost dan was voorzien, maar ze zijn allemaal tijdig aangebracht, zonder dat de bouw er door vertraagd is", zegt woordvoerder Rensen. Hij verwacht dat de zonnewo- ningen in maart van het vol gend jaar zullen kunnen wor den opgeleverd, precies een jaar nadat met de bouw is begonnen. Van een mogelijk strenge winter zullen de bou wactiviteiten niet meer te lij den hebben, want voor de win ter aanbreekt zullen de 10 mi lieuwoningen allemaal onder de kap zitten: de eerste 4 wo ningen zijn al bijna dicht, de andere zes zullen spoedig vol gen, garandeert de heer Ren sen, die zelf de initiatiefnemer van de milieuwoningen is. In tegenstelling tot tal van andere plaatsen waar in Nederland zonnewoningen verrijzen, wor den de Leidse 10 zonder enige subsidie gebouwd. De prijs ligt desondanks toch maar net bo ven de 200 duizend gulden en dat is voor woningen met een inhoud van 530 m3 zeker niet te veel geld. Alle woningen zijn overigens al geruime tijd geleden verkocht. Oe collectoren van de eerste vier zonnewoningen zijn gereed. Burgemeester Vis verschaft de eerste lesauto toegang tot de baan LEIDEN Burgemeester AJ. Vis, vergezeld van diens echt genote, verrichte zaterdag middag de officiële opening van de „Les Veilig Van Roo- den-Oefenterrein" rond de Leidse Groenoordhallen. Van middag hebben de eerste leer lingen voor het rijonderricht les genomen op het gesloten circuit aan de Willem de Zwijgerlaan. De aspirant-automobilisten krijgen hun beginlessen op de van verkeerstekens voorziene baan, met behulp van korte films en aanwijzingen, welke de instructeurs van de LWR hen door megafoons geven. Pas als de leerlingen zover zijn, dat zij aan het stadsver keer kunnen deelnemen, staat de autorijschool hen toe de oefenterreinen te verlaten. Burgemeester Vis stelde, dat met de ingebruikname van het circuit de verkeersveiligheid in de stad bijzonder gediend zal zijn. „Het is de gemeente een genoegen medewerking aan dit project gegeven te hebben. De leerling-automobilist zal met deze oefenbaan bijzonder in zijn schik zijn", aldus de burgemeester. IN LAK: LEIDEN Solotoneel blijft problematisch. De hele avond één speler grote lappen tekst laten zeggen, stelt de toeschouwer voor moeilijkheden met de concentratie. En ook twee solo-éénacters, zoals Frans Vorstman en Jacques Commandeur (beiden van Centrum) die zaterdagavond in het LAK brachten, blijven, ondanks de vaardige ver tolking bezwaren met zich meebrengen. In de eerste eenacter „De Opvoeder" van James Saunders, bleken die bezwaren het duidelijkst. Vorstman speelt hierin een leraar die autoritair en neerbuigend lesgeeft, maar uiteindelijk door de reacties van zijn leerlingen zijn zekerheid verliest. Wel versterkt de afwezigheid van de klas de geïsoleerde positie van de leraar; daartegenover staat de gekunstelde manier waarop Vorstman moet suggereren dat de klas voor hem zit. Nadruk kelijk kijkt hij steeds de zaal in, wanneer hij het tegen een leerling heeft, daardoor de toeschouwer bijna dwingend baldadig te reageren. Een schitterende bron voor dramatische spanning is afwezig: het krachtveld dat tussen iedere klas en leraar ontstaat. Vorstman kan de ontwikkelin gen in dat veld slechts laten zien, maar niet laten voelen. Dat de technische oplossingen die Saunders geko zen heeft om de reacties van de leerlingen toch in de monoloog op te nemen, allengs te weinig gevarieerd zijn en te duidelijk door de monoloog zichtbaar worden, evenals andere trucs, is kritiek die Vorstman zich niet hoeft aan te trekken. „Keefman", een tekst van Jan Arends, als mitrail- leurspoëzie door Jacques Commandeur de zaal ingeschoten, was anderhalf jaar geleden al eens in Leiden. Mijn indruk van toen, dat je het stuk beter kunt lezen, omdat dan tegenspraak, ver schuivingen en fixaties nog beter tot hun recht komen, werd slechts versterkt. Misschien is Keef- mans teksUwel de gedachtenstroom van de pa tiënt, de meningen die hij wel voelt maar nooit zal uitspreken, vooral niet tegen zijn psychiater. Centrums enscenering spreekt die veronderstelling geheel tegen. Mijns inziens ten onrechte. (Paul van der Plank) FLOS FLORUM: LEIDEN Hoewel de muziek van de middeleeu wen en de renaissance al jaren „herontdekt" is, komt het niet vaak voor dat je er in Leiden mee geconfronteerd wordt. Het gezelschap Flos FIo- rum probeerde gelukkig die lacune een beetje weg te werken. Met behulp van reconstructies van oude instrumenten, pommers, kromhoorn, porta tief en nog veel meer, reconstrueren ze de oude muziek naar beste kunnen. Dat is een moeilijke opgave, want er is niet veel oorspronkelijk mate riaal overgeleverd. Het programma bestond uit muziekwerkjes van hoofdzakelijk wereldlijk karakter uit Oostenrijk, Frankrijk en Engeland rond 1500. Veel ervan zijn ontstaan aan het hof van beroemde vorsten zoals het motet „Quis dabit oculis", toegeschreven aan Ludwig Senfl, dat bij het overlijden van Maximi- liaan van Oostenrijk werd gezongen en dat nu diende als opening van het concert van Flos Florum. Prachtige muziek, niet specifiek treurig zoals wij ons dat graag laten voorschotelen bij gelegenheid. Welluidendheid is kenmerkend voor alle muziek uit deze laat renaissance periode, of het nu gaat om een liefdeslied, hekellied of oorlogslied. Natuurlijk komt het verschillende karakter tot uitdrukking, onder andere in de instrumentatie, maar de stijl van de periode is eenvormig. De zoetgevooisde meeslependheid van de soms bedwelmend mooie muziek, met zijn ingewikkelde ritmiek in de verschillende stemmen, kreeg bij Flos Florum uitstekende gestalte. Alle vijf leden van het gezelschap, bijgestaan door trombonist Charles Toet en tenorzanger Harry Geraerts, leve ren min of meer solistisch werk in hun partijen op drie of vier instrumenten. Met grote inzet, concentratie en aandacht voor elkaar houden ze het moeilijke klankcomplex goed beheerst in de hand. Het is niet op zijn plaats om de uitstekend vertolkte zangpartij apart te vermelden, want deze vervulde een niet belangrijker rol dan de „andere" instrumenten. Paula Koning Ruim driehonderd Oosterse windhonden waren gisteren in de Groenoordhallen te bezichtigen. De Nederlandse Vereeniging voor Oostersche Windhonden hield er haar jaarlijkse keuring. Voor een veelkoppig publiek werden de honden een voor een voor hun Engelse, Finse en Nederlandse keurmeesters geleid. Niet alleen uit Neder land kwamen de inzendingen, maar ook uit België, Dene marken en Duitsland. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Yvonne, dr. v. J. Admiraal en H. M. Koster. Maria A. N„ dr. v. P. van Duivenvoorde en J. van Nieuwkoop. Dennis A. P. zn. v. H. Lulofs en T. M. Beekman. Mattheus P., zn. v. H. G. P. de Boer en M. E. A. C. Doeswijk, Ali, zn. v. M. Yilmaz en F. Elwir, Tanje, dr. v. J. P. de Jong en M. A. van der Voorden, Heidi, dr. v. R. A. Gort en M. A. M. Grimbergen, Hya- cintha, dr. v. A. J. Voermans en W. H. M. Hummelink. Petronella C., dr. v. G. van der Wiel en P. C. de Kort, Abraham, zn. v. J. van Rossen en J. L. van Vliet, Olaf A. H.. zn. v. G. L P. M. Verbeek en N. R. J. T. W. Djajadikusuma, Pa trick, zn. v. J. van Veen en M. I. Paardekooper, Jennifer A. D, dr. van B. M. Rijnhout en H. J. M. Caspers, Björn, zn. v. B. C. M. Koek en T. M. van Veen. Michiel, zn. v. A. van der Henst en M. LEIDEN Een tot nog toe onbekende man heeft vermoe delijk afgelopen donderdag een plastic tasje met 12 duizend gulden uit een platenhandel aan de Haarlemmerstraat ge stolen. De eigenaar van de zaak deed pas zaterdag bij de politie aan gifte van de vermissing. Bij het opmaken van de kas, ontdekte hij dat het tasje met geld en cheques uit een la van het bu reau op het kantoortje boven de winkel was verdwenen. Toen hij daarop navraag deed bij het personeel bleek een der verko pers de donderdag ervoor een volgens zijn verklaring „donke re man" van de trap af te heb ben zien komen. De main droeg volgens de verkoper ook nog, I een naar later bleek lege, geld- cassette, maar omdat de ver moedelijke dader deze als ge bruikelijk op een der traptreden zette, meende de koper dat de man een bekende van de eige naar was. Pas toen afgelopen zaterdag bleek dat een tas met geld verdwenen was, herinnerde de verkoper zich het voorval. van Vreedendaal, Adrlana W. M., dr. v. T. J. Duinhoven en W. M. B. Muileman, Hester C„ dr. v. J. A. Verbeek en E. J. van der Linden. Overleden: J. Breuklandeer. geb. 1906 geh. met P. Verbaan, H. Janse, geb. 1920 man, C. M. Vertioeven geb. 1913 geh. met A. J. Nachtegeller, P. van Katwijk geb. 1895 vrouw, A Willemse geb. 1905 geh. met J. van der Meij, H. Kistemaker geb. 1913 man, J. C. de Wilde geb. 1905 geh. met F. D. Noest, H. J. Wijkhuizen geb. 1912 man, A. van der Voort geb. 1887 geh. gew. met J. W. L. Geeve, P. H. de Smits geb. 1908 man, K. van Duijn geb. 1894 geh. met H. van Duijn, G. A. W. Boer geb. 1897 geh. gew. met S. van der Zaal, M. Muysken geb. 1921 man. Gehuwd: O. F. J. Veen en W. Struijk, D. Ruizeveld de Winter en E. M. Beve ling. J. P. Karstens en M. L van de Pol, C. Freke en L J. Wetselaar. Den Haag Het afgelopen weekeinde zijn in diverse zwembaden weer de verenigingszwemcompetities van start gegaan. De Zijl/LGB, zowel met de dames als met de herenselectie uitko mend in de B-competitie, moest voor deze eerste ontmoeting aantreden in zwembad Morgenstond in Den Haag. Vooral de herenploeg van De Zijl/LGB heeft het in deze openingswedstrijd uitstekend gedaan. Vier van de zeven te verzwemmen programmaonderdelen werden winnend afgesloten, terwijl op de overige nummers eveneens goede tijden konden worden genoteerd. Edward Maasdijk leverde met drie overwinningen een belangrijke bijdrage aan de puntenvoorsprong die De Zij- 1/LGB aan het eind van de wedstrijd bleek te hebben vergaard. Maasdijk be haalde deze overwinningen op de 200 nieter schoolslag (2.39.6), de 100 meter vlinderslag (1.00.6) en de 200 met<sr rug slag (2.23.3). De 4 x 100 meter wisselslag Radersma (DSZ) 4.36.4, 200 m vrije slag dames 1 Annelies Maas (De Rijn) 2.05.4, 2 A. Radersma (DSZ) 2.10.8. Puntento taal heren: 1 De Zijl/LGB 1465,9, 2 Nautilus 1504,9, 3 RZV 1528,9. Puntento taal dames 1 De Rijn 2010,1; 2 DSZ 2065,3,4 De Zijl/LGB 2204,2. LZ'86 LZ'86, dat met de dameszwemploeg in de D. en met de herenploeg uitkomt in de C-competitie, heeft dit weekeinde in zwembad De Does de eerste compe titiewedstrijd verzwommen met Aqua rius (Schagen), DWR (Haarlem) en HPC uit Heemstede. Ellen Hoogeboom van LZ'86 kwam in deze wedstrijden op de vlinder- en schoolslagnummers uitstekend voor de dag. Op de 200 meter schoolslag dames eindigde zij met 2.55.2 op de eerste plaats, ruimschoots vóór Jeanette Flap per van HPC die 3.09.2 nodig had. De 100 meter vlinderslag sloot EUen Hooge boom eveneens winnend af met 1.19.5, Mirjam Methorst van HPC werd hier :weede met 1.21.9. Op de 100 meter schoolslag voor jongens onder 12 jaar bleek Wilco v.d. Zeeuw van LZ'86 de ïnelste met 1.26.8. Tweede op deze af stand werd Ruud Schuyt van HPC met 1.27.4. Wim van Mil van LZ'86 eindigde >p de vierde plaats met 1.35.0. Voornaamste uitslagen: 200 schoolsl. j.o. 16 jaar: 1 Frans Breewer (DWR) 2.42.4, i Bart Hameter (LZ'86) 2.42.9. 100 meter "ugslag m.o. 16 jaar: 1 Christine Wijd- /liet (HPC) 1.20.0, 2 Annelies Nijssen LZ'86) 1.20.6, 100 m rugslag m.o. 10 aar: 1 Marianne Knot (LZ'86) 1.30.3, 2 Mirjam Schiffer (HPC) 1.31.0, 3 Wendy Montanus (LZ'86) 1.32.6. 200 m rugslag .o. 16 jaar: 1 Erik Spaans (HPC) 2.32.0, I Bart Hameter (LZ'86) 2.36.5. 4 x 100 meter vrije slag estafette m.o. 16 jaar: 1 HPC 4.48.5, 2 DWR 4.51.3, 3 LZ'86 4.52.4; 4 x 100 meter wisselslag j.o. 16 jr.: 1 HPC 4.45.8. 2 LZ'86 5.01.4. LSB-SCHAKERS LEIDEN Nogal onverwacht heeft Jan Willem Duijzer na de derde ronde van het persoonlij ke jeugdkampioenschap van de LSB alleen de leiding genomen. De twee favorieten, John van der Wiel en Wim Heemskerk, komen vermoedelijf op een half punt achterstand te staan, daar hun onderlinge partij naar alle waarschijnlijkheid in remise zal eindigen. Jan Willem Duijzer had weinig moeite met Gert Koelewijn, die al in de opening blunderde. Ook John van der Wiel maakte tegen Wim Heemskerk een openings- 1 fout. John van der Wiel kon j echter door het angstige spel van Wim Heemskerk goed stand houden. In het afgebroken onge lijke lopereindspel staat hij nog een pion achter maar remise lijkt makkelijk haalbaar. Jeroen Selier drukte Wim Haas noot langzaam maar zeker van het bord. Roel Piket speelde veel te vlug tegen Jan Bakker hetgeen hem een stuk en de partij kostte. Gert Jan Goedhart maakte handig gebruik van een blunder van Arie van den Bos. Heel wat moeilijker had Hans Kuiff het tegen Martin Vlasveld. Pas in een ver gevorderd sta dium bracht hij de vijandelijke koning op de knieën. In het veld der kanslozen boekten Mare Overeen en Wijnand Heykoop hun eerste zeges ten koste van Arno Luinenburg en Ernst de Hoop. Avondonderwijs floreert Het avond/dagonderwijs bij de avondscholengemeenschap „Boerhaave" floreert. Dit blijkt uit het jaarverslag van de scholengemeenschap. Het onderwijs blijkt in een duidelijke behoefte te voorzien, zonder dat het afbreuk doet aan ander tweedekans onderwijs, zoals experimenten open school en open universiteit. Het aantal leerlingen van de scholenge meenschap nam in september van het vorig jaar toe. Dit verband met de start van een dagopleiding voor volwas senen met zowel een afdeling Mavo-4 als Havo en Vwo. Op dat tijdstip bedroeg het aantal leerlingen 1.011. Voor de dagopleiding meldden zich het vorig jaar 101 leerlingen voor de Mavo-4 en 39 leerlingen voor het gemeenschappelij ke leerjaar Vwo/Havo. Nieuw nummer Ramp Begin november komt er een nieuw nummer van het Leidse literaire tijdschrift RAMP uit. Het is het derde nummer. De uitgave zal op 5 november worden geïntroduceerd tijdens een feest in het Leidse Vrijetijds Centrum aan de Breestraat "De groep Halloween en de groep For M zullen optreden. De toegangsprijs tot het feest bedraagt 3,50. 65 plus Het buurthuis Westerkwartier houdt op dinsdag 1 november tussen 10.00 en 12.00 uur open huis voor 65-plussers uit de buurt. Naast het gebruikelijke bakje bruin en de knusse babbel worden er films vertoond over de goeie ouwe tijd, de jaren 1920—1930. Echte Leidenaars mogen dat niet missen: de stad, de Kaasmarkt en de fik in de Breestraat, allemaal op 1 november op het scherm in Westerkwartier. EHBO De eerste Leidse EHBO is op 5 november jarig. Ter gelegen heid van het feit dat dit voor de 45ste keer is wordt die dag in het restaurant van het combibad „De Zijl" aan de Paramaribostraat 66 in Leiden-Noord een feestelijke receptie gehouden. ■ning De heer A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland opent vrijdag 4 november het nieuwe kantoorgebouw van Huurman-Leiden b.v. aan de Turkooislaan 284. De opening geschiedt om vier uur. Het is overigens dubbel-feest bij Huurman. Het bedrijf bestaat op 1 november namelijk tachtig jaar Poppen staan centraal bij de cursus die vrijdagmiddag 11 november in het Breehuys van start gaat Onder leiding van Maria Laman kunnen de deelnemers poppen maken. De kosten bedragen ƒ28,—. Het ligt in de bedoeling met de gemaakte poppen tezijnertijd een spel op te voeren. Hiervoor zijn deelnemers nodig die zich bezighouden met het maken van decors en het schrijven van „het script". De cursus duurt van drie tot vijf uur. Museum Open 1977 Het bestuur van de Sectie Voorlichting van de Nederlandse Museum Vereniging houdt vrijdag 25 november in het Rijks museum voor Volkenkunde een slotbijeenkomst van de cur sus voorlichting Museum Open 1977. Het programma begint om half twaalf en eindigt 's middags om half zes. Gedurende de gehele dag zullen verscheidene sprekers optreden. In hun speeches zullen zij de evaluatie van de cursus en nieuwe items van het museum van Volkenkunde behandelen. Tot besluit heeft er een feestelijk samenzijn met Latijns-ameri- kaans volksmuziek, wijn en kaas in de museumhal plaats. Het museum voor Volkenkunde is gelegen aan de Steenstraat 1 te Leiden. Muziekconcours De Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen houdt 5 en en 12 en 13 november in de Stadsgehoorzaal een muziekconcours. Vijftig korpsen uit heel Nederland verlenen hun medewerking. De gezelschappen komen uit in zes afdelingen. De grootste te behalen trofee is een wissel- vlag in de categorieën harmonie en fanfare. Schouwenhove Burgemeester A. Vis opent vrijdag 4 november de service flat „Schouwenhove" van de stichting Zomerland. De ope ningshandeling geschiedt om vijf uur in de recreatiezaal op de elfde verdieping, van de flat, die aan de Plesmanlaan staat. Geneesmiddelen Tweemaal wordt dit jaar aan de Leidse Universiteit op een symposium aandacht geschonken aan de voorziening in geneesmiddelen in de Derde Wereld. Nadat op donderdag 13 en vrijdag 14 oktober geneeskrachtige planten als genees- middelen(bron) aan de orde zijn geweest, wordt op donder dag 15 en vrijdag 16 december een micro-symposium over de geneesmiddelenvoorziening in ontwikkelingslanden gehou den. De deelnemers (maximaal tachtig) aan dit symposium zullen zich bezinnen over de vraag op welke wijze de ontwikkeling, de produktie, de kwaliteitscontrole, de distribu tie en het gebruik van diverse farmaca ter bestrijding van volksziekten in ontwikkelingslanden bevorderd kunnen wor den. ,,Stop de neutronenbom" In het kader van de nationale beweging tegen de voor Europa te ontwikkelen Amerikaanse neutronenbom, organi seert de Leidse werkgroep „Stop de Neutronenbom" dins dagavond 1 november in het St. Antoniusclubhuis een informatie- en discussie-avond. De bijeenkomst wordt om 20.00 uur gehouden in het gebouw aan de Lange Mare. De volgende sprekers hebben hun medewerking toegezegd: de theoloog prof. H. Berkhof, de radiobioloog prof. D. W. van Bekkum en de polemologe drs. P. v. d. Reijt. Tevens verlenen het zangkoor „De Eenheid" en de blazersgroep „De Onderste Steen" hun muzikale sympathie. Een aantal poli tieke partijen zal op de avond hun standpunt over dit onderwerp kenbaar maken. Na de inleidingen van de drie sprekers is er gelegenheid voor het stellen van schriftelijke vragen waarover gediscussieerd kan worden. Hierna volgt een vrije discussie. De vaste Kamercommissie voor Defensie adviseert de regering over dit onderwerp en houdt dinsdag, 7 november, een hoorzitting over de ingebruikname van de neutronenbom door de NAVO. Vietnam-actie De Vietnam Werkgroep Leiden houdt in de week van 14 tot 19 november een grote huis-aan-huis-collecte voor Vietnam. Het geld zal worden besteed aan de uitbreiding van de narcose-apparatuur in een afdeling van de door Leiden „geadopteerde" universiteitskliniek van het Bènh Vién Ha Lan. Collectanten kunnen zich melden bij de Vietnam Werk groep Leiden p/a Emmalaan 12, Oegstgeest, teL 154971.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3