Democratie moet zoeken naar oorzaken terreur Regeerlust PvdA ontketent partij-spanningen Verhoogde waakzaamheid in gehele land IAAGSE POLITICOLOOG DRS. D. LEURDIJK N fieidoeSomo/tit Nieuwe terreurdaad Den Uyl heeft haast BTW-tarief op aardgas rNNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 OKTOBER 1977 PAGINA 7 (Van onze verslaggevers) |N HAAG Sinds gistermorgen vroeg heerst het gehele land een verhoogde waakzaamheid, verhoogd zelfs, dat noch officiële noch partl- liere instanties er ook maar iets over willen [gen. Wel liet iemand zich ontvallen, dat de akzaamheid waarschijnlijk even groot is als in West-Duitsland tijdens de ontvoeringspe- de van Hans Martin Schleyer. der de verhoogde waakzaamheid vallen niet alleen overheidsgebouwen zoals ambassades, mi nisteries en dergelijke, maar ook particuliere in stellingen en vele vooraanstaande Nederlanders, onder wie industriëlen en politici. Kort na de ontvoering van de Amsterdamse zaken man Maup Car ansa in de zeer vroege ochtend van vrijdag werd de verhoogde waakzaamheid al inge steld bij verkeersknooppunten, grensovergangen, Schiphol en internationale treinen. Nadat echter bij een Amsterdams dagblad gistermogen een telefoontje binnengekomen was, waarin werd me degedeeld, dat de Rote Armee Fraktion de hand in de ontvoering had, werd over het gehele land de extra waakzaamheid doorgevoerd. Of deze waakzaamheid ook geldt tegen bepaalde groepen in ons land, daarover hulde men zich eveneens in stilzwijgen. Men mag echter zonder meer aanne men, dat dit het geval is, zeker na de officiële uitspraken hierover kort na de treinkaping en de gijzeling van scholieren in Drente, dat dit zou gebeuren. Zeker wanneer men in het oog houdt, dat in Nederland nog steeds een lid van de Rote Armee Fraktion Knut Folkerts gevangen zit na schietpartijen in Den Kaag en Utrecht, waarbij een Utrechtse politieman om het leven kwam. Men moet er op rekenen, dat op tal van punten in Nederland extra controle gehouden zal worden, waarbij zeker gelet zal worden op indentiteitspa pieren. IN HAAG Alom veroorzaken bloedbaden, egtuigkapingen, ontvoeringen en gijzelingen af- huw en angst. Het internationale terrorisme lit paniek en roept wraak op. De overgrote eerderheid van de Nederlanders (73 procent) wil tt er extra hard wordt teruggeslagen. Terroris- D moeten, zo zeggen sommigen, terstond tegen muur worden gezet en worden doodgeschoten, et name de westerse democratie - kwetsbaarder n ooit - wordt in haar wortels aangetast. jlitiek geweld is geen doel op zichzelf, maar een iddel en de inzet is de politieke macht Maar k het behoud van de gevestigde orde kan tot t gebruik van terreur als politiek wapen leiden, lar is het wel verstandig hard terug te slaan? e Haagse politicoloog drs. Dick Leurdijk (33) - j trok de aandacht toen hij in april 1975 een tvoerig artikel in „Intermediair" publiceerde dat pdigde met de zin: .Politiek geweld komt nóóit ^kéén kant!" - zegt daarover: ^Bverbaas me er niet over dat de meeste mensen JPra hard op de terroristen willen inslaan. Hoe Ifgrijpelijk die reaktie ook is, het is geen verstan- ■ge reaktie. Eén van de belangrijkste problemen I ij terreursituaties is de reactie van de samenle- ing. Natuurlijk, er gaast een bepaald gevaar uit 'an het terrorisme, maar je moet je de vraag ttellen wat nou gevaarlijker is: dat gebeuren op ichzelf of die reaktie daarop. De vraag is wat e met reakties als „zet ze tegen de muur" of „voer le doodstraf in" bereikt. De democratie is kwetsbaar, dat staat vast Maar 'n democratie veronderstelt ook dat je een be- aalde ruimte geeft aan minderheden. Nou ge- eurt het wel dat die minderheden zich verdrukt Delen; ze worden niet gehoord, er wordt niet naar en geluisterd en ze hebben geen mogelijkheid in macht te presenteren. Dat alles kan leiden >t gewelddadig optreden. Dan vind ik dat de •mocratie tot taak heeft om het antwoord te nden op de vraag hoe het komt en kan gebeuren. en moet zich niet alleen afvragen hoe je et probleem te lijf kunt gaan, maar ook er achter achten te komen wat er allemaal gebeurt en aarom". e Gaay Fortman, de AR-minister van binnen- indse zaken, wil het terrorisme met normale liddelen overwinnen, zoals hij deze week zei. indt u dat een betere reactie. eurdijk: „Ja, die reaktie is gezonder. Je moet derdaad gebruik maken van het geijkte wette lij systeem. Met andere woorden, je moet niet je levluchten nemen tot allerhande buitengewone ettelijke middelen, maar je moet trachten langs e weg van de geleidelijkheid - waartoe ook de ormale juridische rechtsregels behoren - het pro- leem te üjf gaan. Doe je dat niet dan bereik je aarschijnlijk precies dat, wat de terroristen wil- ia n, namelijk het om zeep helpen van je demokre et sche orde. Ik geloof dat dat ook juist de kern e" an de kritiek is op de maatregelen die in de ondsrepubliek zijn genomen". I I meent dat politiek geweld nooit van één kant - omt. Wilt u dat eens uitleggen? eurdijk: „Je kunt nooit achterhalen, althans zeer )ioeilijk, waarom mensen politiek geweld gebrui- en. Desondanks kan de reden voor een deel iggen in de samenleving. Het is al te gemakkelijk vinger te heffen naar de terroristen, omdat je aarmee zonder meer voorbijgaat aan de schuld- raag. Kijk maar eens naar de Zuidamerikaanse »estanden. In die landen ligt het probleem duide- jker. Daar heersen verschrikkelijke misstanden an een kleine, machtige elite die de machteloze lassa onderdrukt k stel, dat ook regeringen van terreur gebruik naken. Eigenlijk zijn wij allemaal gegijzelden van Ie supermachten, de Verenigde Staten en de iovjet Unie. Hierbij moet je er wel aan denken dat de vormen van terreur totaal kunnen verschil len. Meestal zijn ze onzichtbaar". Hoe groot' is de kans dat terroristen hun eisen ingewilligd krijgen? Een onschuldig bridge-avondje is uitgelopen op wat naar alle waarschijnlijkheid een nieuwe terreurdaad tegen een Nederlandse burger zal zijn. Terwijl de afschuw over hetgeen rond de vliegtuigkaping en de kille moord op werkgeversvoorzitter Schleyer is geschied nog door West- Europa rondwaart, wordt opnieuw met een mensenleven een misdadig spel gespeeld. Het doet er weinig toe wat de eisen zullen zijn van de terroristen die de Amsterdamse zakenman Caransa in hun macht hebben, duidelijk is echter wederom geworden dat bij deze lieden geen begin van menselijkheid rond hun politieke (of criminele) doeleinden valt te, bespeuren. De spelregels van de democratie, die de aanhangers van deze misdadigers de ruimte heeft gelaten om nog deze week te demonstreren in Den Haag en Amsterdam, worden op de meest grove wijze misbruikt tegen diezelfde democratie. De „Vrijheid" die zij krijgen om hun ideeën te uiten keert zich tegen hen, die bereid zijn gebleken een grote mate van tolerantie op te brengen. En dat is vrijwel 99 procent van de Nederlandse bevolking. Welk antwoord moet hierop worden gegeven? Zonneklaar kan worden vastgesteld dat de Nederlandse burgerij geen begin van sympathie voor de doelstellingen van deze groeperingen kan opbrengen, terwijl hun methoden meer afkeuring verdienen dan woor den kunnen uitdrukken. In ieder geval moet worden ver langd, dat het gehele Nederlandse politionele en justitiële apparaat dient te worden ingeschakeld om deze nieuwe misdaad tegen de samenleving als geheel tot een oplossing te brengen. Daarbij heeft de overheid recht op de steun van alle burgers, die op enigerlei wijze die hülp kunnen bieden. De Haagse politicoloog drs. Dick Leurdijk studeerde in Amsterdam politieke wetenschap pen met als hoofdvak de internationale betrekkingen. Hij nam onder meer deel aan een studie van de naoorlogse Amerikaans-Russische betrekkingen en hij was betrokken bij het „reviewing the international order"-projekt onder leiding van prof. I. Tinbergen. Hij is thans werkzaam op het gebied van de internationale samenwerking. Zijn belangstel ling gaat onder meer uit naar het internationale terrorisme. In het bijgaande artikel belicht hij in een vraaggesprek enkele facetten van dit omvangrijke probleem. Leurdijk: „Die kans is minimaal en volgens een Amerikaanse studie zelfs geheel te verwaarlozen. Het is daarbij niet uitgesloten dat terroristen uiteindelijk het tegendeel bereiken van wat zij willen. Het publiek keert zich immers af van dit soort akties. Terroristen winnen wel enkele slagen, maar ver liezen zij ook hun oorlog voor zover je daar van mag spreken? Leurdijk: „Ik denk dat ze niet zullen winnen. Belangrijk daarbij is wel, dat wij ons niet op een dwaalspoor laten brengen. Ik geloof dat het goed is verstandig te blijven en je bewust te blijven van de waarden van de democratie". Kortom, opstaan voor de democratie? Leurdijk: Ja, daar komt het op neer. Maar besef wel dat wij nog zo recentelijk met het internationa le terrorisme in aanraking zijn gekomen, dat we het antwoord daarop nog niet hebben gevonden". U zegt dat terroristische acties weinig kans van slagen hebben, althans op korte termijn, maar hoe staat het als we de zaak op langere termijn bezien? Hebben Palestijnen geen succes gehad toen Arafat de algemene vergadering van de Verenigde Naties mocht toespreken? Leurdijk: „Ik weet niet of je die direkte lijn kunt leggen tussen vliegtuigkapingen en de presentie van Jasser Arafat in de VN. Het denken over het Midden Oostenprobleem is doorgegaan. Het derde punt is dat het bij de Palestijnen over een heel concreet doel gaat en dat direkte doel zie je in de Bondsrepubliek veel minder". Het kan best zijn dat de opinievorming over de Palestijnse kwestie zich versneld beeft juist door de terroristische akties. Vindt u dat ook? Leurdijk: „Dat is mogelijk, althans ik sluit het niet uit, maar ik weet het niet zeker". Maar nadat Arafat in de VN had gesproken, voerden de Palestijnen geen vliegtuigkapingen meer uitZe ontdekten dus dat dit soort acties averechts ging werken, dat ze als een boemerang terugkwamen. Leurdijk: „Dat is nou het fijne Je kunt zeggen dat ze werken als een boemerang en aan de andere kant krijgen de Palestijnen enige erkenning. De waarheid zal ook hier wel ergens in het midden liggen". Zou het in dit verhand niet denkbeeldig zijn dat Zuid-Molukkers in ons land met hun acties stop pen? Omdat het Nederlandse volk zich tegen ben is gaan keren? Leurdijk: „Ik vind inderdaad dat de acties van de Zuid-Molukkers bewezen hebben dat succes uitbleef en dat het mogelijk is dat het actieterrein zich gaat verplaatsen. Laat ik het voorzichtig zeggen: die verplaatsing moet je niet uitsluiten. De vraag of dat gebeurt kan door allerlei faktoren bepaald worden. Het is best mogelijk dat ook Zuid-Molukkers tot internationale acties overgaan. Dat kun je niet uitsluiten, want er is al gesugge reerd dat ze internationale kontakten hebben". Denkt u dat het internationale terrorisme nog zal toenemen? Leurdijk: „Ik voorzie dat het internationale terro risme voorlopig niet zal afnemen, dat er allerlei groepen zich van dit soort technieken zullen bedie nen, dat ze ook de beschikking over middelen hebben en dat er voorlopig nog genoeg konflikt- stof ligt opgestapeld binnen de nationale grenzen, maar ook internationaal gezien. Hoe bestrijd je nu dat omvangrijke probleem? Leurdijk: „Dat bestrijd je op internationaal ni veau. En binnenlands zul je het ook moeten aanpakken. Maar in hoofdzaak is het een interna tionale zaak - politiek geweld over de grenzen heen. Terroristen zullen de wereldopinie betrekken bij hun probleem. Zij willen politieke invloed verwerven of uitoefenen over de nationale grenzen heen". „Hoe precies aan te pakken? Moet je dat in de Verenigde Naties doen of in de Raad van Europa of binnen de Europese Gemeenschap? Dan doe men ook weer allerlei vraagstukken op. Is het bijvoorbeeld voldoende de terreur alleen maar te bestrijden? Moet je ook niet zoeken naar de oorzaken? Je zult moeten trachten achtergronden te doorzien en internationaal tot bepaalde gècoor- dineerde akties moeten komen. En dat zal bijzon der moeilijk zijn". „Het begrip „terreur" is alleen al politiek geladen. Wat voor de een een terrorist is, is voor de ander een vrijheidsstrijder. Daarvan zul je je goed be wust moeten zijn. Bovendien: Ook een staat kan zich, als gezegd, bedienen van terreursdaden. Zo'n staat kun je evengoed als terroristisch aanduiden". „Wij moeten ons niet blindstaren op de kleine minderheden die terreur uitoefenen, maar er zijn ook wel degelijk overheden die terreur als machts middel gebruiken. Wij weten dat ook wel, want we hebben allemaal aandacht voor de verhoudin gen in bijvoorbeeld Zuid-Amerika. Maar we reali seren ons niet altijd dat er ook overheden zijn die dit middel gebruiken. Zuid-Afrika in dit geval als voorbeeld". Dr. Hylke Tromp, de Groninger polemoloog, sig naleert in dit verband een dubbele moraal.... Leurdijk: „Daar ben ik het geheel mee eens". Tromp zegt ook: „De moorden in My Lai, Viet nam, destijds, worden dan gerangschikt onder oorlogsmisdaden, maar wat is dan het verschil met de piloot van de bommenwerper die met een druk op de knop duizenden burgers beneden hem doodt". Leurdijk: „Ja, dat is ook zo. Het is niet dat eng omschreven begrip dat je alleen maar kunt toe schrijven aan die ene aktie waarnaar we op de televisie zitten te kijken, maar het blijkt een veel vloeiender begrip te zijn". „Het is een uiterst gecompliceerde zaak, dat wel, maar we hebben tot nu toe altijd gedacht dat terreur het alleenvertoningsrecht van terroristen zou zija Dat is dus niet zo!" Bob Birza ONDANKS de benoeming van de heer Den Uyl tot forma teur van een nieuwe kabinet, is de politieke situatie niet helderder geworden. Integendeel. Het conflict binnen de PvdA is verder toegespitst en kan grote vormen aannemen nu de Tweede Kamerfractie van die partij het been heeft stijfgehouden. En toch gaat de heer Den Uyl formeren. Hij heeft daarvoor „enige dagen" nodig. Maar wat dan? Als hij een team van ministers en staatssecretarissen bij elkaar heeft, deelt hij dan aan Koningin Juliana mede, dat deze ploeg niet beëdigd kan en mag worden, omdat de goedkeu ring nog vereist is van het congres van de PvdA, dat volgende week zaterdag wordt gehouden? Duidelijk is wel, dat de heer Den Uyl op dat partijcongres de troef in handen wil hebben van een compleet kabinet onder het motto: men wilde een tweede kabinet-Den Uyl, het is er nu met een program, dat geaccepteerd is, al dit werk kan toch niet ongedaan gemaakt worden na ruim 5 maanden formatie? In PvdA-partijkringen wordt zo'n aanpak het manipuleren van het partijcongres genoemd. Dat moge waar zijn, maar wat wil men in socialistische kring dan? Dat de Koningin dagen lang gaat zitten wachten op een partijuitspraak? In 1913 heeft het congres van de SDAP besloten niet tot het mede-dragen van regeringsverantwoordelijkheid over te gaan. Maar dat congres deed dat in een situatie, die niet vergelijkbaar was met de huidige. Allereerst had de SDAP toen niet eerder van een kabinet deel uitgemaakt en op de tweede plaats was er geen sprake van een eindstadium in de formatie. Bij dit alles komt nog de bijzonder onprettige situatie, dat kandidaat-ministers en staatssecretarissen van het CDA (D'66 is bijvoorbaat als „progressief aangemerkt) politiek gewogen zullen worden door socialistische partijleden. Na dat formateur Den Uyl - hij heeft het opnieuw aangekon digd - een vóór-selectie zal hebben toegepast De heer Den Uyl vergeet voor de zoveelste maal in deze formatie dat een parlementair kabinet gevormd moet wor den. Daarvoor dient het CDA zijn bekwaamste kandidaten beschikbaar te stellen. Dat moet ook het criterium van de formateur zijn. Het opplakken van etiketten past hem daarbij niet. Het wordt nu wel de hoogste tijd, dat dit ook tot de heer Den Uyl doordringt In de wereld van land- en tuinbouw is grote beroering ontstaan door de verhoging van het BTW-tarief op aardgas van vier naar achttien procent. In het wetsontwerp, dat daartoe bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt voor de glastuinbouw, een zeer grote aardgasverbruiker, geen uit zondering gemaakt Deze BTW-verhoging betekent een stij ging van de bedrijfslasten voor een gemiddeld glastuin bouwbedrijf met rond 10.000 gulden per jaar. De minister van financiën heeft evenwel niet de bedoeling deze bedrijf slasten te verhogen en hij raadt de tuinbouw daarom aan boekhoud-technisch te kiezen voor de z.g. ondernemersrege ling. Dan wordt de voorheffing BTW weer afgetrokken zodat het nadelig effect komt te vervallen. die stelling is niet onjuist. Maar op het ogenblik zitten slechts 4000 van de 12.000 glastuinders in de zogenaamde landbouwregeling. Zij zijn ook om andere redenen niet genoodzaakt over te stappen in de ondernemersregeling. Als zij daar via het doorgaan van het verhoogde BTW-tarief toch toe gedwongen worden, betekent dat een lastenverho ging door een geheel anders opgezette bedrijfsboekhouding, van rond 1000 gulden per jaar. Maar ook boeren en tuinders zijn consumenten. Zij dragen voor het huishoudelijk ge bruik dezelfde lasten als elke andere Nederlandse burger. Voor die lastenstijging wil de overheid volgend jaar een compensatie geven, die tussen de 150 en 200 gulden zal kunnen bedragen. DAAR kunnen die 1000 gulden zeker niet mee gecompen seerd worden. Het is derhalve een vreemde zaak als de overheid nieuwe lasten introduceert, vervolgens mededeelt, dat deze niet voor een bepaalde bedrijfssector zijn bedoeld en dan toch weigert zelf de maatregelen te nemen om die gevolgen te voorkomen. Wie spreekt er over „noodzakelijke verbetering van het bedrijfsklimaat in Nederland?" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De toenmalige minister Vrede ling van Defensie zei eens tijdens de discussie in zijn partij, de PvdA, rondom de aankoop van het F-16- vliegtuig: „Congressen kopen geen straaljagers". Met een variant daarop kan worden gezegd: congres sen formeren geen kabinetten. Want de vorming van een parlementair kabinet gebeurt in samenspel met de fracties, die ministers en staatssecretarissen voor dat kabinet leveren. Die leverantie kan gebeuren in een besloten kamer aan het Binnenhof. De fractie voorzitter kan naar de formateur toestappen met de mededeling: hier is ons lijstje met kandidaten voor ministerposten. En dan hoeven er maar weinig ande ren aan te pas te komen. Bij traditie legt de PvdA de vraag over al of niet deelnemen aan de regering voor aan de partij-orga nen. Wie de partij over die vraag laat meespreken, riskeert dat deelneming wordt afgewezen, omdat aan de voorwaarden niet is voldaan. In 1913 wees het congres van de SDAP deelneming'aan de „burgerlij ke" regering af. Pas in 1939 kreeg Albarda het groene licht voor de aanvaarding van een ministerspost. De PvdA wordt nu weer heen en weer geslingerd tussen meedoen aan de regering of een radicale oppositie. Den Uyl en Van Thijn kiezen met het grootste deel van de tweede kamerfractie voor rege ringsverantwoordelijkheid. Maar, zei de partijraad, met een zetelverdeling van 7 PvdA, 7 CDA en D'66 en de daarbij afgesproken portefeuilleverdeling is aan de voorwaarden voor deelneming niet voldaan. Van Thijn voelde er niets voor na vijf maanden de onderhandelingen over de zetelverdeling te herope nen. Hij vond dat de partijraad te vroeg het „laatste oordeel" gaf. Een buitengewoon congres op zaterdag 5 november moet nu het beslissende woord spreken over de vraag of socialisten aan het nieuwe kabinet mogen deelnemen. Zou het antwoord negatief zijn, dan zou Den Uyl niet verder kunnen formeren, zijn vijf maanden onderhandelen tussen PvdA, CDA en D'66 voor niks geweest en zou de regeerbaarheid wankel en wisselvallig worden. Het is overigens de vraag of dat buitengewone con gres van de PvdA niet te vroeg wordt gehouden. Want wanneer een „laatste oordeel" moet worden gegeven, kan dat pas als alle .mannetjes en vrouwtjes" voor de posten van ministers en staatssecretarissen bekend zijn. Niet verwacht mag worden dat zo iets volgende week zaterdag al het geval zal zijn. Maar goed, als het congres het standpunt van Van Thijn onder schrijft en daarmee de partijraad afvalt, dan kan Den Uyl verder ongestoord proberen geschikte en gewen ste kandidaten te krijgen. Wanneer het congres de PvdA buiten spel zou zetten, is dat wel het toppunt van consequent handelen, maar daarmee zou de grootste politieke partij van het land in het isolement worden gedreven. En de politieke leiders Den Uyl en Van Thijn zouden heel radicaal worden onthoofd. Maar ja, zegt de linkervleugel van de PvdA, ze zijn zo regeerbelust dat ze zich niet meer houden aan de beloften aan de kiezers over een progressieve meer derheid. We hebben de verkiezingen wel gewonnen, maar de formatie verloren... Den Uyl stelt daar tegenover dat hij nog steeds streeft naar een progres sief kabinet en met dat criterium de kandidaten van het CDA „de maat neemt". Dat kunnen nog leuke ontmoetingen worden tussen Den Uyl en Van Agt. Van Thijn eerst bejubeld, nu gekritiseerd verde digt zijn uiteindelijke goedkeuring aan de zetelverde ling van 7-7-2 met de overtuiging dat na vijf maanden onderhandelen er dringend weer eens moet worden geregeerd. In de ogen van Van Thijn wordt met de zetelverdeling onvoldoende recht gedaan aan de ver kiezingswinst van de PvdA. Van de „kwaaien" heeft hij de minste gekozen: akkoord gaan en gauw het kabinet in elkaar timmeren. Wanneer de PvdA niet verder zou meedoen, zou de grootste politieke partij haar greep op het regeringsbeleid verliezen en haar verantwoordelijkheid verder in navelstaren tot gel ding kunnen brengen. De pijn voor de PvdA valt wel te begrijpen. De geloofwaardigheid tegenover de kiezers is in>. het geding. Dat is altijd het vervelende als je de krachtige taal van weleer niet waar maakt Den Uyl en Van Thijn hebben geprobeerd er voor hun partij uit te halen wat mogelijk was. Door de harde opstelling van Van Agt is het resultaat minder dan zij hadden gehoopt Zo gaat dat in de politiek. Ook bij het CDA telt het feitelijk resultaat, ook al wordt dat dan met „botheid" (Van Thijn) verkregen. De gramschap en irritatie bij de PvdA zullen voorlopig wel worden afgereageerd op Van Agt. Voor het CDA is het een aardige gewetensvraag wat allemaal is nagelaten om het vertrouwen met de PvdA te herstellen. De komst van het nieuwe kabinet na zo'n lange formatie op 4 november wordt het record van 72-73 gebroken gaat gepaard met spanningen in de PvdA en een troebele verstandhouding met het CDA. Geen rooskleurig perspectief voor het nieuwe kabinet, dat in eerste instantie voor een stevige interne samenhang zal moeten zorgen om daarmee de bestaanskansen enigszins hoopvol te maken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7