„De Kooi" ziet drogist Revet meer als „wijkdokter" Whisky kan tegen stootje ,ALS VROUW WEL KWETSBAARDER tinerva heeft nu vrouwelijke praeses r AD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 OKTOBER 1977 PAGINA 5 (De gastvrijheid, aan schrij vers van deze rubriek ver leend, behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met. ons» standpunt weergegeven in de commentaarrubriek.) „Wekelijks verschijnt In de Leidse Courant de rubriek: Mond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in bet asiel verblijft om daar een wekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek besebreven bonden gijn alle door hondebezit- ters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in Mond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze at te balen. AdresNieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Laden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. "(gist Revet, „wijkdokter" van De Kooi ,,Ik droom van een zonnige dag in de kooi" LEIDEN Idealisme staat boor in de banieren van drogist Kees Revet (55 jaar) van de Lage Rijndijk: een merk- waardig man die uit bescheidenheid geen grote uitspraken wenst te doen, doch in bet Kooigebied de eervolle repu tatie van „wijkdokter" en „oenbudanan" geniet. Revet: ,Jk ben als drogist in feite advi seur volgens de regels van de geneesmid delenwet, maar als ik een hoofdpijnpoe der aan een buurtgenoot verkoop zie ik het als mijn sociale taak de dieper liggen de oorzaak van de pijn op te sporen. Als iemamand dus met klachten over migrai ne bij mij komt, dan kan ik een pijnstiller geven, maar ik zie het ook als mijn verantwoordelijkheid om zo'n persoon naar bijvoorbeeld de renovatiewinkel te sturen, als de woonsituatie de oorzaak van het ongemak is. Zo geloof ik dat de meeste kwaaltjes ontstaan door spannin gen die voortkomen uit slechte huisves ting en een wat verslapt buurtleven". Cornells Johannes Revet werd in 1922 te Gouda geboren. Zijn vader was patroon van een groot schildersbedrijf in deze stad. Verwacht werd dan ook, dat de jonge Revet te zijner tijd het familiebe drijf zou overnemen. Maar zijn ambities gingen naar iets anders uit Hij besloot het vak van drogist te gaan leren. Dit was werk, wat hem aanstond. Vlak voor de oorlog behaalde hij in Rotterdam het drogistendiploma. Van de tientallen kan didaten die aan de cursus deelgenomen hadden, behoorde Revet tot de hoogst geslaagden. De toekomst leek zonnig. Verschillende grote drogisterijen wilden graag deze goede kracht in de zaak ha len. De oorlogsperiode die spoedig aan brak betekende echter dat vele Nederlan ders hun betrekking moesten verlaten. Dit gold ook voor de heer Revet In 1946 vertrok hij naar Leiden, waar drogist Donkers hem in zijn drogisterij aan de Lage Rijndijk tot bedrijfsleider aanstelde. Dertien jaar later was hij in staat de winkel over te nemen van de heer Donkers, die nar de Haarlemmer straat verhuisde. Adviescentrum Thans geldt de winkel van Kees Revet niet alleen als een uitstekende drogisterij, maar eveneens als een soort sociaal ad viescentrum van de buurt Revet: „U zet het hoewel ik het zelf wat anders zou willen omschrijven. Het is niet goed om jezelf op de voorgrond te stellen. Liever zie ik mezelf als een ouderwetse winke lier, die een praatje maakt met zijn klan ten. Iets waar men zich niet op moet laten voorstaan. Vroeger was het heel gewoon, dat de huisvrouw 's middags een half uurtje boodschappen ging doen en haar sociale kontakten onderhield met andere buurtbewoners door een praatje te maken. Tegenwoordig is dat er niet meer bij. Alles moet snel gaan en de mensen schieten liever een onpersoonlij ke supermarkt in waar ze een paar dub beltjes goedkoper uit zijn dan in de kleine winkels. Zoiets als de Ster-reclame vind ik tekenend voor deze tijd. Ik noem het verlakkerij als op de buis reclame wordt gemaakt voor allerlei artikelen die alleen maar een aanslag op de portemon- naie van de huisvrouw betekenen en overigens weinig kwaliteit blijken te be zitten". Dat dit geen loze kreten zijn van de heer Revet blijkt uit het bescheiden assorti ment luxe-artikelen in zijn zaak. Het gaat hier om een randassortiment cosmetica, after-shaves en dergelijke. De belangrijk ste artikelen die verkocht worden zijn middelen voor zelf-medicatie en refor martikelen. „Vertegenwoordigers zult u bij mij dan ook zelden aantreffen in de winkeL Mees tal vraag ik hen, als ze me zo nu en dan toch van hun waren proberen te overtui gen, waaruit hun spulletjes dan samenge steld zijn. Veel tekst en uitleg wil men dan meestal niet geven. De vertegenwoor digers begrijpen ook wel, dat ik hoge eisen stel aan de kwaliteit van mijn artikelen. Dat is nu eenmaal mijn opvat ting. Ik hoef niet rijk te worden. Het belangrijkste is dat ik spullen verkoop waar ik achter sta. Ik wil de klanten adviseren en ze niets opdringen". Droom Toen deze Kooibewoner naar een toe komstvisie op het Kooigebied gevraagd werd verwees hij naar een artikel dat hij ooit in het wijkblad „De Kooiklok" ge schreven heeft Enkele passages uit dit stuk met als titel „Een zoete droom": „Het is een zonnige dag in de Kooi, een oase van rust, een grote tuin van groen en kleur. Alle woningen zijn nu gereno veerd, aan de buitenkant zien zij er mooi en fleurig uit door de vele bloembakken langs de ramen. De huizen zijn voorzien van het modernste wooncomfort De stra ten zijn betegeld met verschillend ge kleurde stenen, waardoor leuke figuren zijn ontstaan. De bomen rijn niet meer te tellen in de Kooi, zoveel rijn er geplant In de straten kunnen de kinderen naar hartelust spelen, want slechts hier en daar staat een auto voor de deur; daar wonen mensen die hem vanwege hun mindere validiteit direkt bij de hand moeten hebben. De overige motorvoertui gen en bromfietsen hebben hun stand plaatsen aan de randen van onze wijk. Alle bewoners worden gedreven door het ideaal: „Het wijkbelang is ons aller be lang en gaat boven het persoonlijk be lang". „Een bitter ontwaken: het is wel zonnig, maar de renovatie is nog lang niet klaar. Het loopt erg traag. Iedereen doet zijn best Maar daar komt heel wat bij kij ken. Dehuizen moeten niet alleen doel matig verbeterd worden, maar ook de huurprijzen moeten binnen de perken blijven. Naast de riolering zal er een nieuwe bestrating moeten komen. Er moeten bettere verkeersmaatregelen ge nomen worden. Dit alles kost veel geld. Maar ik ben ervan overtuigd, dat met de inzet van ons allen deze droom ver wezenlijkt kan worden". PETER VIERING Wonen in Voorschoten Whisky is wat men noemt een hond die tegen een stootje kan. Niet alleen uiterlijk, maar ook van binnen. De manier waarop Whisky door de laatste maand heen is gekomen, be wijst de sterkte van zijn ka rakter. De hele geschiedenis begon ongeveer twee maanden geleden, toen de vrouw van Whisky's baas ziek werd. Zo op het eerste gericht geen ramp, maar na een bezoek van de dokter aan de bazin begon de zaak penibel te worden voor Whisky. Het was name lijk gebleken dat de riekte een zeer langdurige zaak zou gaan worden. Whisky's baas zou het de komende tijd zeer druk krijgen met de verzorging van rijn vrouw en weinig aandacht meer kunnen besteden aan rijn lieve, maar nogal drukke viervoeter. Whisky zeer op aandacht ge- I steld, was nogal verontwaar digd toen alle zorgen nu naar I het vrouwtje uitgingen. Een bijzonder moeilijke situatie ^ie^oorJietgedra^an/Whi^ ky, beslist niet simpeler werd. Niemand had dan ook schuld aan het feit dat Wisky na een week of drie weg moest. Zeker niet Wisky zelf. Want je moet wel een heel bijzonder soort hond zijn wil je je aan zo'n situatie kunnen aanpassen. Hij voelde zich meteen een beetje thuis in het asiel en werd weer vrolijk en opgewekt Een zwaarwegende reden voor een al wat oudere dame om Wisky als gezelschap uit te kiezen voor haar eenzame bestaan. Het was wat haar betreft een wat riskante keuze, want Whisky is pas een jaar oud en wil niet alleen een uurtje spe len, maar de hele dag. En vaak uitgelaten worden. En veel ge borsteld worden. Typisch een hond voor een jong gezin. Tot die conclusie is Whisky's nieu we bazin ook gekomen, want na veertien dagen was Wisky weer terug op het asiel. Vro lijk en opgewekt als immer. Om deze hond kapot te krij gen is nog wel wat anders nodig. Dat weet Whisky ook. maar voordat dat overftoopt mocht gebeuren wil hij wel een nieuwe en nu definitieve baas hebben. Will Tiele aarzel de dan ook niet om hem voor deze rubriek voor te dragen. Zoals gezegd is een gezin met (jonge) kinderen ideaal. Voor een alleenstaande is Whisky ook wel geschikt maar dan moet men akelig veel aan dacht aan hem besteden. De hele dag door. Voor een hond als Whisky is een eengezins huis de meest geschikte omge ving maar als het moet wil hij ook wel in een flat Nu wat meer gegevens over Whisky's uiterlijk. Het is een kruising tussen een schape does en een poedeL Een witte, krulharige, halflange vacht do mineert zodanig, dat men niet geneigd is er nog een hond onder te vermoeden. Ogen zijn te ontdekken als men Whisky's voorkant gevonden heeft Die voorkant is te herkennen aan het zwarte puntje in het egale sneeuwlandschap, zijn neus. Eerlijkheidshalve moet gezegd worden dat Whisky's achterzij de nog wat dun behaard is ten gevolge van enig ongedierte dat hem een paar weken gele den nogal bezig heeft gehou den. Daar heeft hij zo ge krabd, dat mèt het ongedierte ook een gedeelte van zijn vacht verdwenen is. De wond jes zijn echter al weer goed herstellende en er is nauwe lijks iets meer van te zien. Whisky is om zo te zeggen goed geciviliseerd. Hij gehoor zaamt uitstekend, is gewend om aan de riem uitgelaten te worden, en houdt als leuke bijkomstigheid, erg veel van autorijden. Mustel, de hond van de vorige week, heeft veel geluk gehad Nog voordat het stukje over Mustel in deze rubriek ver scheen, kwam er al een nieu we baas op dé proppen. Mus tel woont sinds 20 september in de Tollenslaan in Leiden er heeft het prima naar zijn zin BART SPIJKER De voorkant van Whisky is herkenbaar aan een zwarte stip. Schreef Ik de vorige malen Iets ovef onderwijs en over financiën, ditmaal aandacht voor een ander belangrijk terrein van gemeentelijke bemoeiing nl. dat van het wonen. Goede voorzienin gen op dit gebied bepalen Immers In hoge mate de leefbaarheid van een ge meente. Voor christen-de mocraten moet ook hier eerste uitgangspunt van het beleid rijn de zorg voor de zwakken. Laat Ik beginnen met te erkennen dat Voorschoten als een dure gemeente geldt De hulzen zi|n er duui en de gemeentelijke lasten in verhouding tot andere vergelijkbare gemeenten aan de hoge kant Vergelij kende overzichten daarvan, een aantal jaren gevraagd bij de begrotlngsbehandelln gen, hebben deze stelling bevestigd. Wij zullen bi) de komende begroting daar naar nog weer eens vragen at Wat Voorschoten nu om te voorzien in de behoefte aan woningen met name voor de mlnst-draagkrachtt- gen? Oe gemeente heeft daartoe twee middelen. Allereerst zoveel mogelijk goede en goedkope hulzen van gevarieerde grootte laten bouwen. In het verle den heeft Voorschoten zijn portie woningwetwoningen (toch nog altijd de goed koopste, alhoewel niet goedkoop) het eerst In de bestemmingsplannen gerea llseerd. Het wachten la nu op de mogelijkheid om in het plan Bijdorp weer snel om. goedkopere woningen te kunnen gaan bouwen. Wij zijn dan ook hoogst onge lukkig met de vertraging, die de voortgang van dit plan ondervindt Interessant zijn overigens de ontwikke lingen, die het wellicht mogelijk maken om In Bijdorp eveneens woningen te realiseren In de zgn. „beschutte sfeer" dwz om goede en goedkopere koopwoningen te kunnen bouwen. Een goed bericht Is overigens dat de sociale woningbouw In het Verhede park weer op gang komt Bouwen heeft derhalve eerste prioriteit omdat nieuwbouw ook weer leidt tot het vrijkomen van oude re hulzen door middel van de doorstroming, die dan plaats kan vinden. Oaamaast Is het ruimer laten maken van bestaande huizen een middel om aan het woningtekort Iets te doen en tegelijk het woon genot te verhogen. In 1974 heeft de CDA-fractle mede als een middel tot werkloos heidsbestrijding gepleit voor een royaler vergunningen beleid voor verbouwingen. Gelukkig heeft het College van B en W aan dit verzoek gevolg gegeven en In de gemeente zijn nu vele voorbeelden te zien van, ook vanuit een oogpunt van welstandstoezicht, zeer aanvaardbare verbouwin gen. Een tweede middel om de woningnood onder de minstdraagkrachtigen te bestrijden la een luiste verdeling van het bestaande bestand aan goedkope huurwoningen, die voorna melijk In handen van de gemeente zijn. Daarbij doel zich een moeilijke beleids keuze voor. In CDA-kring la men een duidelijke voor stander van eigen-woning- bezit niet alleen om prlnd- plële, maar ook om prakti sche redenen. Daarom zijn wij er ook voorstander van het gemeentelijk woningbe stand aan de bewoners, dia dat willen, te verkopen. Maar zolang deze goed koopste hulzen nog een schaars distributie-artikel zijn, zal naar mijn persoon lijke mening tot deze ver koopmogelijkheid die enige jaren geleden In Voorscho ten Is gestopt, voorlopig helaas nog niet kunnen worden teruggekeerd. En tenslotte nog een be langrijk aspect: de kamer- nood onder jongeren la zear groot Mag ik da Voorscfto- tenaren da leuze onder ogen brengen, waarmede voor hen woning ruim te geworven wordt: „een kamer vrij, neem een Jonge re erbi|". Th. C. Esselaar Voorzitter CDA-fractle Voorschoten J)EN „Er zijn geen echte moeilijkheden geweest bij mijn Stelling tot praeses van het Collegium van Minerva. Slechts klein groepje was er echt tegen. Je merkt wel dat je als jwelijke praeses kwetsbaarder bent en bij eventuele fouten Je kritiek natuurlijk sneller loskomen", aldus Xandra van (22), de eerste vrouwelijke praeses van Leidens grootste "entenvereniging Minerva. zeilen vóór te zijn zich uitste kend heeft voorbereid op de praesesschap. „Mijn voorganger heeft mij extra goed ingewerkt", aldus Xandra van Rhee. ■benoeming van een vrouw "loogste gezagsdrager binnen ange tijd als mannelijk stu- .enbolwerk bekend staande j>rva is voor Xandra van i geen verrassing. „Het is jlogisch gevolg van de fusie .,971 met Minerva met de jlL (vrouwelijke studenten- .niging). Sinds die tijd zaten teeds twee studentes in het egium (hoogste bestuursor- •j) en waarom zou na zes "l geen vrouw het Collegium Jrien voorzitten" stelt Xandra !Rhee. „Echte bezwaren zijn ok niet geweest Het rittende 'egium zoekt iemand aan V de functie van praeses lj het volgende bestuursjaar, volgt de kandidaatstelling [iet is heel eenvoudig om een 'nkandidaat te stellen. Daar maar 25 handtekeningen ,r nodig. En aangezien er tegenkandidatuur is ge- [st ben ik op 28 september itstreeks benoemd", aldus jdra van Rhee die om moge- kritiek op haar reilen en Spreekuur. Xandra van Rhee is yijfdejaars rechtenstudente in Leiden en is gedurende die tijd een actief lid geweest binnen de studenten vereniging (toneel). Het voorzit terschap beschouwt zij als een uitdaging. „Het is een erg leuke en veelzijdig taak. Je leert veel mensen kennen, je krijgt veel visies te horen. Je moet er ook wel voor zorgen dat je een bee tje te weten komt wat er onder de leden leeft en je moet niet in een ivoren toren gaan ritten. Daarom heb ik twee keer per week een spreekuur ingesteld en dat wordt gelukkig - je weet nooit of zoiets aanspreekt - goed bezocht", aldus Xandra van Rhee. Het voorzitterschap van een stu dentenvereniging die 2250 leden telt en een jaarlijkse omret heeft van anderhalf miljoen gul den kan niet worden beschouwd als een bijkomstige studiebezig heid. Xandra van Rhee: „Het is een dagtaak, maar met enige planning is het wel mogelijk om het met de studie te combine ren. Als praeses heb je een coör dinerende taak en moet je je ook met het verenigingsbeleid bezighouden. Daarnaast heb je een representatieve taak en moet je bijvoorbeeld aanwezig rijn bij begrafenissen van oud leden en soortgelijke gebeurte nissen. Praeses ben je voor één jaar (een verlenging komt zel den voor) en dat is lang genoeg want het is uiteindelijk een ver moeiende bezigheid. Het is wel jammer dat als een nieuwe praeses zich éénmaal goed heeft ingewerkt het jaar alweer voor bij is". Idealen Xandra van Rhee zal vermoede lijk geen sensationele ommekeer betekenen in het beleid van Mi nerva. Wel heeft ze bepaalde idealen waar ze in haar korte ambtsperiode aan toe hoopt te komen. „Ik wil zoveel mogelijk' openheid betrachten in mijn functie, veel informatie doorge- Xandra van Rhee, de vrouwelijke praeses van Minerva. ven. Vérder moet ik me bezig houden met de wet op de inper king van de studieduur die waarschijnlijk volgend jaar van kracht wordt We moeten zoda nige veranderingen gaan aan brengen dat onze leden straks niet als gevolg van het lidmaat schap van Minerva jaren gaan verliezen. En tenslotte wil ik de slechte naam die Minerva nog altijd wel een beetje heeft, ver der omhooghalen en de buiten staanders ook op de positieve punten van Minerva wijzen in plaats van op de negatieve.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5