D'66 zet de deur naar CDA en VVD wijd open KWJ geeft beeld j eugdproblemen Luchthartig toneel in LAK UITNODIGING Relativerend concert Jansen en De Vries ENQUETE IN BOEKVORM UITGEBRACHT Weel gegadigden voor kavelverkoop in Alphen ALPHEN AAN DEN ij) RIJN Een kleine 300 gegadigden staan sinds enige tijd te dringen in de rij om in aanmerking te komen voor de koop van 54 kavels die in de lgebieden B en C van lderveld II zijn gepro- teerd voor woning- iuw. Voor het plan „De Burcht" in Zwammer- dam zijn inmiddels 10 be langstellenden geregi streerd voor 5 kavels. De lange rij wachtenden kan nog groeien tot 5 novem ber. Dan sluit de in schrijvingstermijn defi nitief. Naar verwachting zullen in de maand ja nuari a.s. de kavels wor den toegewezen. Wethouder J. W Haanstra maakte gisteren op een perscon ferentie bekend dat de gegadig den die economisch gebonden zijn met Alphen de voorkeur genieten, omdat, zo stelde de wethouder, „de Alphenaren in deelgebied A de eerste keuze hebben gehad". Volgens de wet- houder zal de groep economisch ■gebondenen al groter zijn dan het aanbod. Mocht dat onver hoopt toch niet het geval blijken te zijn dan komen de inwoners van Alphen aan de beurt voor de oud-Alphenaren die naar hun vroegere woonplaats terug willen. Voor „De Burcht" ko men in aanmerking degenen die deel uitmaken van de woonge meenschap van Zwammerdam. 13} De wethouder voor Openbare Werken, D. van Leeuwen, maak te gisteren bekend dat de prijs is vastgesteld op 310.per vier kante meter. Per kavel zullen de toekomstige eigenaars daar door, afhankelijk van de groot te, tussen de 75.000 en 200.000 op tafel moeten leg gen. In Ridderveld kunnen op Ide kavels 13 vrijstaande wonin gen, 33 twee-onder-een-kap en 8 patiobungalows gebouwd wor den. Doordat er een forse boete clausule" in de koopkontrakten zal worden opgenomen is er geen ruimte gelaten voor specu- lanten. Volgens wethouder Haanstra zal doorverkoop daar door onaantrekkelijk worden gemaakt. in De gegadigden zullen zo spoedig mogelijk na 5 november nader geinformeerd worden over de exacte grootte van de kavels en de prijzen. Nadat de gegadigden een week of drie de gelegenheid j* hebben gehad orde op zaken te stellen zullen ze daarna defini tief ja of nee moeten zeggen. De gemeente zal dan, zoals wethou se der Haanstra mededeelde „zon- W der naar de namen te kijken" gaan selecteren. Begin volgend jaar zullen de gelukkigen dan jjj weten of zij het lot uit de kavel loterij hebben getrokken. GROENTEVEILING LEIOEN (28-10) f Andijvie 30-47, snijbonen 480-610. stam-- bonen 620, kroten gek. 95, boerenkool 55-58, prei 43-62, spinazie 68-87, sprui ten A 65-71, spruiten B 62-65, spruiten C 35, tomaten A 750-730, tomaten B 780320, tomaten C 330-390. tomaten CC 280 uien 11-25, witlof 310330, bloemkool 1 X 6 73, bloemkool 8 ST 41-48, komkommers 90/op 90 75/op 100, komkommers 60/op 97-99 50/op 82-85, komkommers 40/op 58-60 35/op 45-53, komkommers 30/op 34, sla zwaar 10-19, bleekselderij 14-43, bospeen 81, ~Bter«elie 9-28, selderie 22-44, paprika 9. 92-100 St. 27-68. LEIDSE COURANT HEGEMONIE PVDA IN LEIDEN LIJKT TEN EINDE (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Met algemene stemmen heeft de Leidse afde ling van D'66 gisteren gekozen voor een college van burge meester en wethouders op een zo breed mogelijke basis, en daarmee de deur naar VVD en CDA die thans oppositie voe ren tegen het links programcol lege wijd open gezet. Gezien het algemene gevoelen van de ledenvergadering van D'66 lijkt de kans op een tweede links programcollege in Leiden dat gedomineerd wordt door de Pv dA vrijwel uitgesloten. Onomwonden namen de Leidse demo craten gisteren grote afstand van het door dit programcollege gevoerde be leid, dat Jang niet aan alle verwachtin gen heeft voldaan". Tot zichtbaar onge noegen van somber gestemde en ver baasde vertegenwoordigers van PvdA en PPR, de huidige coalitiepartners van D'66 nam de ledenvergadering gister avond de meest onafhankelijke opstel ling in ten aanzien van de nieuwe colle- gevorming die maar denkbaar is. Een mogelijke lijstverbinding met de PPR, waarmee D'66 thans nog een fractie in de raad vormt, werd weggestemd, even als een voorstel bij de programvergelij king voor de komende gemeenteraads verkiezingen de PPR voorrang te geven. Het D'66-bestuur motiveerde bij monde van de heren Glaubitz en Van Brussel gisteravond uitvoerig de reden van deze ongebonden opstelling. Belangrijk mo tief is de landelijke opstelling van de partij die na de nieuwe impulsen na de Tweede Kamerverkiezingen geheel is teruggekomen op de gedachte van nau we samenwerking met PvdA en PPR in progressieve akkoorden en program- colleges. Werkt D'66 op grond van een afspraak uit 1974 nog innig samen in het linkse blok dat Leiden bestiert, gis teravond werd herhaaldelijk betoogd dat een programcollege als dit in geen geval voor herhaling vatbaar is: het nieuwe profiel van D'66 zou ook plaat selijk bijzondere nadruk moeten krijgen en daarin past niet de filosofie van een links programcollege. Tot een dergelijke conclusie was het partijbestuur ook al gekomen. In een ontwerp-resolutie die gisteravond op de door zo'n 50 democraten bezochte ver gadering aan de orde was, stelde het bestuur voor te kiezen voor een rood-li- berale coalitie in Leiden, dat wil zeggen een college van PvdA, PPR D'66 en WD. Voor de WD was gekozen omdat deze partij, zoals Ton van Brussel het gisteravond formuleerde, in tegenstel ling tot het CDA in de laatste jaren wel van een constuctieve opstelling in de raad had getuigd. Niet uitsluiten Onmiddellijk gingen er in de ledenver gadering echter stemmen op dat het CDA desondanks niet bij voorbaat van een college op brede basis mocht wor den uitgeslotea Op basis van program- vergelijking zou tot een keuze gekomen moeten worden en niet op oordelen uit het verleden. Vandaar dat na een schor sing ook een regen van amandementen op tafel kwam die er voor zorgde dat elke uitgesproken voorkeur voor zowel links als rechts uit de resolutie ver dween. Vurige pleidooien van wethou der Oosterman van het PPR-raadslid Beijen om de PPR-coalitiepartner toch nog een zekere voorkeur te geven ble ven vruchteloos: de ledenvergadering gaf er in overgrote meerderheid blijk van geen boodschap te hebben aan wat D'66-oude stijl vier jaar geleden alle maal heeft bewogen zo vol overtuiging voor de hechte linkse coalitie te kiezen. Er werden gisteren zelfs duidelijke ver schillen tussen PPR en D'66 beklem toond. De PPR zou evenals de PvdA in eerste instantie uit zijn op het voort zetten van de huidige coalitie in de vorm van een nieuw links programcol lege. D'66 dat wellicht goed zal zijn voor 3 raadszetels en daarmee een sleutelpo sitie tussen links programcollege. D'66 dat wellicht goed zal zijn voor 3 raads zetels en daarmee een sleutelpositie tus sen links en rechts zal gaan bekleden staat echter „een duidelijke verbetering van de kwaliteit van het Leids stadsbe stuur voor en het is duidelijk dat dit een verbreding van de basis van het college betekent", aldus voorzitter Glau bitz. ZATERDAG 29 OKTOBER 1977 PAGINA 3 Einthoven- penning voor prof. Snellen Prof. H.A. Snellen, emeritus-hoogleraar in de cardiologie aan de Leidse Uni versiteit ontving gistermiddag uit handen van prof. dr. D. J. Kuenen, rector-magnificus van de universiteit de Willem-Eintho- ven-penning. De ge beurtenis vond plaats in de colle gezaal van het labo ratorium voor Fy siologie aan de Wassenaarseweg. De Willem-Eintho- ven-penning wordt uitgereikt aan per sonen die zich bij zonder verdienste lijk hebben ge maakt op het ge bied van electrocar- diografie. lectrocar- diografie. De uitrei king vond gisteren plaats in het kader van een symposium over de ontwikke lingen in de electro- cardiografie gedu rende de laatste 50 jaar. Met het sym posium werd tevens de 50 jaar geleden gestorven Willem van Einthoven her dacht. Leidseweg- Noord wordt spoedig gerecon strueerd LEIDEN Het lijkt alsof Ne derlandse toneelgezelschappen de laatste jaren erg hun best doen de populariteit van Anton Pavlowitsj Tsjechov (1860—1904) te doen toenemen. Naast opvoeringen dit seizoen van zijn toneelstukken door het Publiekstheater, brengt theater De Nar een speciaal program ma onder de wat ongelukkige titel „Man, vrouw, liefde?" Gis teravond kon men daar in het LAK-theater naar gaan kijken, een gelegenheid die door een groot publiek was aangegrepen. De Nar, of liever gezegd: Coen Pronk en Ine Veen speelden de toneelbewerkingen van een zes tal korte verhalen van deze Rus sische grootmeester. Overigens is iets dergelijks een aantal ja ren geleden ook door Imperium gedaan en regisseerde Coen Pronk eens „Interieur" van Hu- go Claus, gespeeld door Litteris Sacrum. „Man, vrouw, liefde?" is een zeer luchthartig programma; enerzijds wordt dat veroorzaakt door het gevarieëerde van zulk korte-baan-toneel, anderzijds door het humoristische karakter van de gekozen verhalen. Daar bij slaagden Coen Pronk en met name Ine Veen erin, hun rol op een zeer soepele en charmante wijze te spelen. De eerste speel de doorgaans het nogal zenu wachtige type en misschien was dat maar goed ook, want geheel rolvast leek hij nog niet; Ine Veen heeft meer toneelervaring en dat was duidelijk te merken. Dat neemt evenwel niet weg, dat Coen Pronk een extra vermel ding verdient voor zijn briljante solo-toneel in „Over de schade lijkheid van tabak". In de grond een vermakelijke toneelavond, dankzij talent en de goede gedachte Tsjechov's verhalen te dramatiseren; Tsje chov, een literair tijdgenoot van onze Tachtigers, maar in zijn werk duizendmaal aansprekelij- ker voor het publiek anno 1977. Jos Nijhof WV-Leiden e.o. houdt op vrijdag, 4 november a.s. haar jaarlijkse Algemene Ledenvergadering in Hotel Nieuw Minerva, Vrouwensteeg 11 te Leiden, aanvang 16.30 uur. De Leidse WV, 75 jaar jong, is nu uitgegroeid tot een „Wegwijsmaker" voor heel Nederland op recrea tief gebied. Het pakket diensten heelt een grote uitbreiding ondergaan en bestaat thans onder meer uit de Logies Informatie Dienst, het Theater Be spreekbureau, de Landelijke WV Geschenkbon en het Agentschap van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale voor het inschrijven van nieuwe NJHC-le- den. De Leidse WV is nu ieders vraagbaak gewor den, ook voor een zinnige invulling van de circa 130 vrije dagen per jaar waarover men tegenwoordig kan beschikken. Zij is daarom niet meer weg te denken uit het maatschappelijk bestel en verdient ook Uw steun: aarzelt daarom niet en bezoekt de Algemene Leden vergadering van de Leidse WV. Komt eens luisteren naar wat de WV van Leiden ook U te zeggen heeft. Na Uw vragen en onze antwoorden wordt ook U lid van Uw eigen WV. Bij voorbaat roepen wij U een hartelijk welkom toe. Bestuur en Direktie WV-Leiden e.o. VOORSCHOTEN De ge meenteraad wil dat zo spoedig mogelijk begonnen wordt met de reconstruktie van Leidse- weg-Noord. De huidige ver keerssituatie tast het leef- en woongenot te veel aan. Wethou der Eveleens had de indruk dat de provincie wel mee wil wer ken om het allemaal financieel mogelijk te maken. Het krediet van 2,8 miljoen werd ver leend zonder de toevoeging „mits onder voorbehoud van medewerking van de provincie'. Voorop staat een betere weg, welke er zo snel mogelijk moet komen. Alle raadsleden hadden waardering voor de wijze waar op de kontaktgroep Leidseweg- Noord de nood van de bewo ners kenbaar maakte aan de leden van de gemeenteraad. De publieke tribune was overvol met de bewoners van Leidse- weg-Noord, die eindelijk het volle pond kregen. Hun weg is de enige invalsweg van Voor schoten welke nog niet gerecon strueerd werd. Grote vreugde ook bij de af vaardiging van Scouting Voor schoten. De raad ging akkoord met de grote opknapbeurten van de padvindersgebouwen „De Kimshoeve" en „Impeesa". Een daverend applaus vanaf de tribune was de spontane reaktie op de komende opknapbeurten. Zelfs de vormelijk leidende bur gemeester Van der Haar kwam bij het applaus uit de ambtelijke plooi. Veel meer moeite had de raad met het voorstel tot overname, beheer en onderhoud van de Benvenuteloon en het geven van de bestemming van openbare weg aan deze laan. Achtergrond van dit voorstel is de wens van mejuffrouw R. Begeer aan deze laan een tennishal te bouwen en vier woningen. Verkeersoverlast ter plaatse, is de veronderstel ling van de gemeenteraad. B. en W. hebben in het voorstel ge tracht deze overlast te bezweren door de bepaling dat er voldoen de parkeerplaatsen moeten zijn en indien er meer auto's dan plaatsen zijn, loopt de eigena resse kans beboet te worden met maar liefst 50.000,--. Mr. J. Goosens (PPV) vond deze clausule typisch voer voor juris ten. Hijzelf liet geen spaan heel van het voorstel en hij kreeg de steun van de gehele raad om dit voorstel nogmaals in de com missies te behandelen. Burge meester Van der Haar wilde wel graag een principe uitspraak van de raad, waarin tot uitdruk king zou komen dat de hal er kan komen indien de juristen uit de raad een juiste formule ring gevonden zouden hebben ter voorkomen van verkeers overlast. Met uitzondering van de PPV-fractie ging de raad daarmee akkoord. In de novem- bervergadering zal deze slepen de kwestie nogmaals aan de or de gesteld worden. Koninklijke onderscheiding ALPHEN AAN DEN RIJN - Burgemeester Mr. R. M. Gallas heeft gisteren aan hoofdagent L. van der Steen een koninklij ke onderscheiding uitgereikt. De hoofdagent ontving de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van het feit dat hij per 1 november a.s. het poli tiekorps gaat verlaten in ver band met het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Hoofdagent van der Steen heeft 36 jaar deel uitgemaakt van de politie. Van af 1953 was hij hoofdagent bij de ^{deling verkeer. LEIDERDORP Toeval be staat niet, maar je begint wel aan je eigen waarnemingsver mogen te twijfelen in sommige situaties. Wat bijvoorbeeld te denken van een schitterende so lo voor hobo van Berio waar doorheen een constante, hinder lijke elektronische pieptoon klinkt, die wonderlijk genoeg op dezelfde grondtoon zit? Heel wat mensen - onder wie ik - zaten gisteren in de Dorpskerk op hun stoel te draaien in een poging het geluid op zijn oor sprong te betrappen en even tueel te smoren. Overigens Han Hn de Vries on verstoorbaar zijn partij door, de Sequenza VII, die Luciano Be rio in 1969 componeerde voor hobo én. naar ik later hoorde, voor geluidsbox met die ene sarrende pieptoon. Type rend voor Berio, denk je dan achteraf. Echt een componist die er op uit is het verwachting spatroon van de luisteraar in de war te gooien en dat op een toch aanvaardbare manier ook doet. Want het grappige is, dat je al luisterende gevoel gaat krijgen voor 4\t bizarre samenspel. Een zeer geslaagde grap met diepere achtergrond. Wanneer je dan meteen daarna een Sonate voor althobo en pia no door het voorteffelijke duo Hein de Vries en Rudolf Jansen te horen krijgt, die zo opvalt door zijn middelmatige, traditio nele componeertrant, dat je zon der moeite de volgende noten zou kunnen voorspellen, krijg je helemaal de neiging om te gaan zitten schaterlachen. Hiermee wil ik niet voorbijgaan aan twee musici dit werk ook zo super ieur tot zijn recht deden komen, dat het nog altijd een weldaad voor het oor was, maar het is lijkt me typerend voor de sub tiele manier waarop zij in hun prgramma-opbouw willen aan tonen, wat er aan humor in de muziek zit. Rudolf Jansen en Han de Vries kunnen dit helemaal maken door hun zeldzaam hoogontwik kelde, muzikale capaciteiten. Het mes snijdt aan twee kanten bij hen; de muziek komt volle dig tot zijn recht en wordt tege lijk, waar mogelijk, in 'n bijzon der perspektief geplaatst door de relativerende aanpak. Paula Koning v J. NIEVAART EREBURGER LEIDERDORP De heer J. Nievaart heeft gisteren met een receptie afscheid genomen van de Leiderdorpse gemeenteraad. Tijdens de buitengewone raadsvergadering, die aan de receptie vooraf ging, werd het scheidende raadslid tot ereburger benoemd. De heer Nievaart, die om gezond heidsredenen als raadslid moet terugtreden, is vieren twintig jaar lid van de Leiderdorpse gemeenteraad geweest, aanvankelijk voor de PvdA, later voor DS'70. Van 1962 tot 1970 was de heer Nievaart wethouder. De nieuwe nestor van de gemeenteraad, de heer J. Tieken, bood namens de raadsleden twee etsen van Leiderdorp aan. De receptie, die na de extra-raad werd gegeven in het Dorpshuis werd druk bezocht. LEIDEN Veel werkende jongeren vinden hun werksi tuatie niet bijzonder rooskleu rig. Meer dan de helft van de jongeren lijdt aan ziekten, die met hun beroep te maken heb ben. Zo is er een groot aantal verpleegsters die rugklachten blijken te hebben door bet tillen van patiënten. Dit is een van de uitkomsten van een enquête die de KWJ on langs onder 210 jongeren heeft gehouden. De uitslag van de enquête, die in een boekje is samengevat, werd gister avond tijdens een groots opgezette bijeenkomst van de Leidse werkende en werkloze jeugd, bekend gemaakt. Het boekje kreeg als titel „Stug door gaan". Er is geënqueteerd in vieren twintig gemeenten in de omgeving van Leiden. De jongeren waren gemiddeld 19,9 jaar oud. Behalve over de werksituatie werden de jongeren gevraagd naar de werktij den, de werkloosheid, het inkomen, de mogelijkheden tot onderwijs, de woon situatie, de vrije tijd en naar hun relatie met ouderea Onder het kopje „Algemeen" geven de jongeren antwoord op vragen over geloof en sex. Hierin valt op dat de NVSH, tegen de verwachting in, de jongeren niet bereikt. Dit geldt ook voor de televisie en de radio. De jeugd vindt, dat er nog veel taboes over dit onderwerp bestaan. „Geloof en kerk": 115 van de jongeren zeggen dat zij geloven. De rest geeft aan niet meer gelovig te zijn. Op de vraag „waarom komt het dat je idea len hebt", antwoordden slechts 8 men sen, dat dit door de kerk komt Dit lijkt nogal in tegenspraak te zijn met de uitslag van 115 gelovige jongeren. De KWJ stelt, dat dit ook voor de kerk iets is om over na te denken. Ten aanzien van de werktijden mer ken 96 jongeren op dat zij korter willen werken. Als reden geven de meesten van hen op dat zij meer vrije tijd willen hebben om een avond school te bezoeken. Meer dan de helft van dë geehqueteer- den is weieens werkloos geweest. Zes tig procent van de ondervraagde jon geren vindt dat het arbeidsbureau geen moeite voor hen doet Bovendien stellen zij zich daar als een nummer behandeld te voelen. Bijna alle ondervraagden vinden dat het geld niet eerlijk is verdeeld. Op het gebied van het minimum-loon moet nog heel wat verbeterd worden, aldus de KWJ. De zogenaamde leercontracten noemt 76 van de ondervraagden ontoelaat baar. Slecht 40% van hen stelt dt er op scholen een goede beroepsbegelei ding wordt gegeven. De meeste jongeren wonen nog bij hun ouders. Zij vinden echter wel dat werkende jongeren, als zij achttien jaar zijn de mogelijkheid moeten krij gen zelfstandig te wonen. De meeste jongeren brengen hun vrije tijd door in discotheken. Bovendien blijkt er nog aardig wat te worden gelezen. Meer dan de helft van de ondervraagden gaven op dit zelfs veel te doen. Naar onderleiding van de antwoorden op de besteding van de vrije tijd merkt de KWJ op het een vreemde zaak te vinden dat er wordt bezuinigd op het gebied van club- en buurthuiswerk. Ten aanzien van de relatie met oude ren stelde de KWJ de vraag wat de jeugd door ouderen wordt verweten. De antwoorden leverden de volgende reeks op: eigenwijsheid, geen erva ring, brutaliteit, te jong, te weinig kennis en laksheid.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3