Wat u beslist niet mag vergeten „Wintersport" dekt ijskoude lading 8^8 - i tijd dat de caravan alleen maar voor de mermaanden werd gebruikt, is voorbij. Steeds meer insen wagen het er op, ook 's winters hun „bben-en-houden-op-wielen mee te nemen, de sneeuw Op deze wijze immers wordt een dure investering ur. omdat een caravan doorgaans maar een paar jken per jaar wordt gebruikt meer rendabel temaakt. iar meer nog dan in de zomer geldt, dat in het barre irgetijde zowel auto als caravan in optimale conditie eten verkeren, wil men een onbezorgde wintersport- tantie hebben. Beginnelingen doen er verstandig aan 'eied te rade te gaan bij „doorgewinterde" kampeerders, dat men niet voor verrassingen komt te staan. Men n bovendien bij de ANWB een boekje halen, met erst nuttige informatie. Onmisbaar voor iemand, die or het eerst op de lange latten wil. it de caravan meegaat naar de skipiste, is vaak niet i de kosten van een wintersportvakantie te drukken, len vinden het „overwinteren" op een camping een 5 erst sportief genoegen. Koukleumen hoeft er beslist it bij te zijn, mits men vooraf goede voorzieningen eft getroffen. entilatie |n te voorkomen, dat men bij lage temperaturen tot op ■erg en been verkleumt,- is een goede (gas) kachel van %ot belang. Niet alleen moet er een afvoer zijn naar liten, ook dient men te letten op een goede ventilatie de caravan. Men is zo gauw geneigd alle kiertjes en iden dicht te stoppen. Dat kan levensgevaarlijk zijn. oor verwarming overdag wordt een elektrische entilatorkachel aangeraden. Deze zorgt voor een betere ichtcirculatie. En als de klimatplogische omstandighe- en niet al te bar en boos zijn, 'kan men er ook een oed deel van de avond mee warmstoken. Uitsluitend et gebruik van een elektrische kachel wordt afgeraden, tel dat de stroom uitvalt. Niet op elke camping zijn de lorzieningen daan/oor ideaal. Overigens dient men er ek op te letten, dat van de diverse gassoorten alleen cpaangas bij temperaturen onder nul bruikbaar is. mproviseren teer nog dan zomers moet men bereid zijn op een wintercamping genoegen te nemen met noodoplossin- |en en kunnen improviseren. Een bevroren aan- of ilvoer, een vastgevroren koppeling of reminstallatie, een ege gasfles waardoor de verwarming uitvalt, het zijn Hemaal dingen die het plezier kunnen vergallen. Tenzij nen allés gemoedelijk èn sportief wil opnemen, toe een wintersportreis per auto en caravan verloopt, fait nooit te voorspellen. De ene keer zijn de wegen tot te plaats van bestemming redelijk goed berijdbaar, een ndere keer moeten na Frankfurt de sneeuwkettingen eeds worden omgelegd. Eigenlijk is juist dit onzekere, iet avontuur, het aantrekkelijke van een winterreis. En wat geeft het. al zou men een keer insneeuwen. Het duurt nooit zo lang en het huis hangt immers achter de auto. De auto De auto moet natuurlijk vooraf grondig worden nagekeken. Punten die vooral de aandacht verdienen, 2ijn: de remmen: deze moeten soepel en gelijkmatig werken; de ontsteking: moet feilloos functioneren. Daarom te oude onderbrekerpunten en bougies vervangen. Ontstoorde bougiekabels eventueel vernieuwen. Bij oude kabels neemt de weerstand te veel toe. Indien er startmoeilijkheden zijn kan een super bobine dikwijls uitkomst brengen; •de motorolie: gebruik de door de autofabrikant voorgeschreven oliedikte; bet koelwater: en ook het water in de ruitesproeier beschermen tot zeker -20 graden Celsius; de accu: dient in uitstekende staat te verkeren. Het vermogen daalt bij lage temperaturen aanzienlijk; de banden: radiaalbanden voldoen beter dan diagonaalbanden. Men kan ook speciale winterhanden laten monteren. Sneeuwkettingen kan men het beste .huren. Wel vooraf het omleggen flink oefenen, want het valt niet mee om in sneeuw en kou en met verkleumde en stijve vingers te moeten staan hannesen. Bij het rijden op besneeuwde wegen moeten de diverse manoeuvres zo mogelijk nog soepeler worden verricht dan 's zomers. Een veel gemaakte fout is het met te veel gas in een lagere versnelling willen wegrijden. Daardoor gaan de wielen „doorslippen" en glijdt de auto zijdelings weg. Een redelijk hulpmiddel hiertegen is vaak om een versnelling hoger te kiezen. Met het gebruik van een stabilisator tussen auto en caravan moet men op gladde wegen voorzichtig zijn. De meeste stabilisators zijn bedoeld om eventuele slingerneigingen van de combinatie bij hogere snelheden tegen te gaan. Des te werkzamer een stabilisator op dit punt is, des te meer tegenstand zal deze ook geven bij het maken van een bocht. De kans bestaat dat de auto in een bocht rechtuit geduwd wordt. Op de camping Eenmaal op de camping doet men er verstandig aan in de voortent een aangestampt laagje sneeuw te laten liggen, anders wordt de ondergrond ondanks de houten vlonders, die men kan aanbrengen na korte tijd modderig. Ook niet vergeten een cocosmatje te leggen op de metalen opstap van de caravan om te voorkomen dat men al vóór men op de ski's staat in het gips zit. Ook ligstoelen en windscherm niet vergeten, want zonnebaden is ook één van de genoegens van de wintersport. Eén groot nadeel tenslotte: het trekken van een caravan richting besneeuwde Alpen vertraagt het reistempo aanzienlijk. Om in Oostenrijk of Zwitserland te komen, waar men boven de 1800 meter vrijwel zeker is van sneeuw gedurende de wintermaanden moet toch al gauw twee dagen uittrekken. Bovendien moet er rekening mee worden gehouden, dat sommige wegen vanwege sneeuw of ijs minder gemakkelijk berijdbaar zijn. De Duitse autobanen zijn doorgaans goed te berijden. Er wordt trouwens ook in de wintersportgebie den veel gedaan om de wegen sneeuwvrij te houden. Maar men is er doorgaans wel royaal met zout. Het is dus aan te bevelen bumpers, wieldoppen en sierlijsten van te voren met vaseline in te wrijven.. Tips Tenslotte nog enkele tips van de ANWB Elektrische aansluitingen maakt men altijd eerst aan de caravan en pas dén aan het aansluitpunt vast; Houd elektrische apparaten droog en kom er alleen met droge handen aan; Neem wat plankjes, een zakje split, een oud kleedje en een schep mee; zorg voor goede ventilatie in de caravan; Neem startkabels mee om „accuhulp" te kunnen krijgen als de automotor het bij lage temperaturen laat afweten; Pas op voor vastvriezen van portierrubbers. Inwrijven met talkpoeder; Zet ruitenwissers van het raam af voor U de nacht in gaat; Sneeuwkettingen, sterke sleepkabel, stopblokken met pinnen en hout, plankje met pinnen voor de krik, kruissleutel, set lampen, zekeringen, onderdelen, contactpunten en ventilatorriem, twee stukken steengaas of jutezakken, zakje zand of grove as of sintels, schop, zaag en werkhand schoenen, eventueel een koppelingsplaat, twee 'gevarendriehoeken, spuitbus met de-icer (voor ruiten en sloten), anti-ijs-vulling voor ruitesproeier, anti-condensdoek of spons. 200 cc gedistilleerd water in plastic (voor accu), jerry-can met trechter, twee liter carterolie, rode lamp met accuklemmen, parkeerhoes of kranten voor voorruit bescherming. Bezem of stoffer, kleerhangers, reservefles propaan (geen butaan dus) met sleutel (druk tevoren controleren), zaklantaarns, acculader, plastic folie met tape of papier op linnenbasis om dubbele ramen te maken, droge kranten (als u geen bankventilatie hebt) ongeveer veertig meter rubberkabel van 3 x 1,5 vierkante millimeter of zwaarder (plastic kabel breekt bij vriezend weer), elektrische aansluitingen maakt u altijd eerst aan de caravan en dan pas aan het aansluitpunt vast, passende stekkers (met name belangrijk in Zwitserland en Engeland), elektrische ventilatorka chel. kilowatt-uurmeter, spijkers van ongeveer 20 centimeter lang (voor luifel en tent), extra gummi- tentringen, 1 of 2 wateremmers, drukpan, glycerine, verbanddoos. Als u hierna nog steeds moed hebt. wensen wij u een heel goede wintersportreis. Nieuw tijdschrift voor sneeuwvertier Een beetje laat, maar voor de beginnende wintersporter misschien nog net op tijd: het blad „Wintersport", allereerste editie eerste jaargang. De naam oogt weinig origineel, maar dekt wel de Ijskoude lading. „Wintersport" wil meer zijn dan alleen een tijdschrift voor alpine-skiërs. Ook schaatsen, langlaufen, IJshockey, curling, rodelen, skibobben, bobsleeën en wandelen krijgen aandacht Als het maar met sneeuw of Ijs te maken heeft Artikelen over Westendorf, curling, Arosa, drachenflie- gen, Dolomieten, skimode, rodelen en langlaufen getuigen in het eerste nummer al duidelijk van deze aanpak. „Het zal wel op een verhouding van zestig procent skiën en veertig procent voor de rest uitdraaien", voorspelt „Wintersport"-hoofdredakteur Gerrit Pranger. Het uitgangspunt om een informatief en toch smeuïg blad te maken is al bij de eerste poging ruimschoots waargemaakt, al toont het geheel niet erg kritisch. Pranger: „We zijn natuurlijk geen Konsumenterv bond. Maar we plaatsen wel degelijk kritische kanttekeningen bij het aanbod van de reisorganisaties. Bij de prijzen, de service en de liftencapaciteit bijvoorbeeld. Informatie over materiaal en kleding zal zeker gepaard gaan met opmerkingen over de nadelen. Wij gaan ervan uit dat er elk jaar weer veel beginners naar de sneeuw vertrekken. Die mensen proberen wij wegwijs te maken in de smak gegevens waarmee ze overspoeld worden. Voor de gevorderden gaan we wat dieper op details in. Voor een blad als dit is zeker een markt, daar zijn we vast van overtuigd". „Wintersport" verschijnt tienmaal per jaar (in mei/juni en augustus/september worden de nummers gecombineerd) in een oplage van 35.000 en kost 3,75 per nummer. TjjÖSchnH vcof irspottxeftcbbcr*. - - laarjang

Leidse Courant | 1977 | | pagina 21