Kanon schiet 10.000 ski wandelaars tegelijk van start Supermarathon op een hoogte van 1800 meter IN 1978 VOOR TIENDE MAAL a klein aantal Nederlandera la )aartl|ka getuige van ;n fopa'a grootste Langlaufevenement en nog minder ^o^ien er aan deel. Ala voor velen de wlnteraport er 5erzft, gaan In het Zwltaerae Maloja meer dan 10.000 handelaars tegelijk van start, nadat een kanonachot i0e»rtoe het sein heeft gegeven. rs,te „Engadin Skimarathon" wordt namelijk pas wihouden op de tweede zondag in maart. Aan de ieJlnemers worden zware eisen gesteld. Op een lertniddelde hoogte van 1800 meter krijgen velen het te meaad met hun ademhalingsorganen, bij het i etrbruggen van de ruim 42 kilometer. Bovendien jeilken opzienbarende temperatuurverschillen hun het ig«n soms bijna onmogelijk, am van onze redacteuren was dit jaar aanwezig bij >"re supermarathon. Bij de start in Majola wees de tenperatuur minus 12 graden aan en toen de laatste Ihouders aankwamen bij de finish te Zwoz, >tseerden zij een hitte van rond de -25 graden celsius. ettemin kwamen alle 32 Nederlanders die zich aan re marathon waagden op tijd binnen en haalde zelfs oudste deelnemer Walter Kirstein, Zwitser, 81, de eep. tlgend jaar wordt de „Engadin Skimarathon" voor de inde keer gehouden en men verwacht bij dit jubileum zondag 12 maart 1978 een record aantal deelnemers, ider hen zal zich opnieuw de heer Rad W. P. Fontein ■vinden, de landgenoot die als directeur van het NRV >liday-hotel „Julierhof" te Champfere een grote rol eelt in het Langlaufgebeuren, met name voor de •derlandse wintersportgasten. het Zwitserse wintersportgewest Engadin (kanton aubünden) werd tien jaar geleden voor het eerst een mglaufmarathon uitgeschreven. Er meldden zich 856 einemers en slechts een gering aantal toeschouwers side zich op langs het net van voorgevormde sporen, i zogenaamde loipen. j was ik er getuige van hoe 9646 mannen en 714 ouwen tegelijk van start gingen, nadat een jollerschosz" het gebergte had doen daveren en een iewerf „Heya" ten gehore was gebracht, s ergens mensen terecht met mieren vergeleken innen worden, is het wel bij dit vertrekpunt in Majola, de tweede zondag in maart. Ik kijk neer op een hemelende massa in het dal, door bijna geheel berijpte impers. Het vriest twaalf graden. Het dorpje dat eens tscheiden glorie ontleende aan de hier ter aarde ïstelde schilder Giovanni Segantini, is opgesloten in de jart der volkeren. altijd heeft de majesteitelijke Wasa-toop in Zweden ir allure dan dit ëvenement, dank zij de afstand van :htig kilometer, maar daar nemen slechts vijfduizend ipperen aan deel. De helft, van wat het organisatieco- onder leiding van Dumeng Giovanoli dit jaar in 'itserland op de been wist te brengen. Ik aanschouw ize Langlaufexplosie met gemengde gevoelens. Nog ir kort geleden spraken de Zwitsers met een zekere ichting over het schooltje in Appenzellerland, waar :eur Hans Amman enkele leerlingen het (iwandelen onderwees. De commercie zag maar weinig |ewin in deze eenvoudige beoefening van de rintersport, veel goedkoper dan het alpine-skiën. Nu is n het hele Alpengebied deze uit Noorwegen stammende inethode van voortbeweging op ski's een onvoorstelbare ige geworden en de wintersportplaatsen overbieden L kaar in het presenteren van loipen. De marathon waar t getuige van ben is een Europese „klassieker" d eworden. waar de neringdoenden nu wel terdege heil i zien. Dit gebeuren voltrekt zich onder het llerzuiverste patronaat van industrieën als Rivella en norr, die volgens de persmap bijvoorbeeld 4800 liter lutorangensaft, 4500 liter Rivella, 4800 liter bouillon en tromen Hagenbuttethee gratis uitschenken, waartoe 25.000 bekertjes in reserve worden gehouden. (aar zo ongenadig kan de commercie niet toeslaan of it massaspektakel wekt emoties, vergelijkbaar met die an onze Elfstedentocht. Het schouwspel wint aan ekoring, als de cohorten in beweging komen en zich aan verspreiden over de besneeuwde meren, op weg aar de finish via Isola, Surlej, Silvaplana, Champfer, St (oritz, Pontresina, Samedan, Bever, La Punt en (adulain. Varen het eertijds cracks die de toon aangaven, thans lebben zij gezelschap gekregen van het minder ervaren 'oetvolk. Deze zogenaamde Volkslaufer(innen) maken eker vijftig procent uit van het gezelschap nu de anglauf zo geducht om zich heen heeft gegrepen, loewel zij niet in aanmerking komen voor trofeeën als een aan de winnaars voorbehouden steenbokgewei en *ich uiteraard niet kunnen meten met de nationale .Mannschaftmitglieder" van Zwitserland, komen zij tot )oede prestaties. Het skiwandelen op een gemiddelde loogte van 1800 meter (Majola ligt op 1820 meter en het eindpunt Zwoz scoort 1690 meter) wordt echter eerv «rare kwelling als rond het middaguur de zon snel in vacht toeneemt. De eliteskiërs zijn dan al lang binnen. Een kleine zeventig van hen slagen er zelfs in, om binnen het tijdsbestek van twee uur door de finish te I tomen. IMatadoren zoals de winnaar van dit jaar Albert Gjger (tijd 1.45.16) hebben dus geen last van papperigé 'sneeuw en hoog oplopende temperaturen. Ik noteer in de loop van deze veelbewogen dag een overgang van 12 graden vorst 's morgens tot 25 graden boven nul 's middags omstreeks twee uur, in het verblindende zonlicht bij de finish. Met zwoegende borstkassen en badend in hun zweet blijven de minder geoefenden binnenstrompelen over de smeltende loipen, klagend over pijn in de armen en elders. Intussen hebben vertegenwoordigers van een sponsorende skifabriek dan al ontelbare gebroken stokken en zo'n honderd beschadigde ski's verwisseld. Als 's middags om drie uur nog tientallen mensen hun weg zoeken naar het einddoel (op dat tijdstip komt officieel een einde aan de loop) neig ik tot de conslusie, dat deze inspanning niet onder de sportieve genoegens gerangschikt kan worden. Ten onrechte. Veel mensen hebben er alles voor over, om zichzelf hier op de proef te kunnen stellen. Secretaresse Beatrix Benoit werkt het hele jaar samen met twee collega's aan de organisatie in haar Marathonbureau. Zij overstelpt me met voorbeelden van een absolute toewijding aan dit gebeuren en meldt niet zonder trots de verwerking van tien ton papier voor het aanmaken van alle documenten. Haar postzegel kastje omvatte dit jaar 65.000 gulden. Uit haar lijsten blijkt me later, dat ik deelnemers uit maar liefst 26 landen aan me voorbij heb zien trekken, onder wie Langlaufers met weinig oefengelegenheid rond de deur, zoals die uit Hongkong, Turkije, Chili en Japan. Punctueel als de Zwitsers zijn hebben zij terdege geboekstaafd, dat de directeur van Shell Oostenrijk zich broederlijk met de IBM en Movenpick-directeuren aan mededinging waagt. Het wemelt trouwens ook van anaere prominenten, die binnen het gestelde maximum van zes uren de tocht tot een goed einde weten te brengen. Onder hen zijn opmerkelijk veel lieden die in andere takken van sport uitblinken en de „Engadin Skimarathon" beschouwen als een nuttige training. Ik tel namen van 32 Nederlanders, onder wie ook veel sportlieden (roeiers) en zowaar een groepje mariniers, geïnspireerd door hun koude training in Scandinavië. Ofschoon een Nederlands meisje op het uiterste nippertje de finish passeerde, is er reden tot nationale trots. Zij haalden het allemaal, inclusief de slanke Aad W. P. Fontein, directeur van hotel Julierhof in Champfer. waar mij een kamer is toegewezen. Deze aan de Haagse Hotelschool en een soortgelijk instituut in Graubünden afgestudeerde landgenoot, heeft zich nu al weer ingeschreven voor de jubileummarathon van volgend jaar. „Het wordt mijn vierde. Tot op heden heb ik het gehaald, deze keer met een tijd van 3.42.34 uur. De loipen passeert het hotel op een afstand van nauwelijks honderd meter, dus ik zit er met mijn neus bovenop". Het uitzonderlijke van deze massaalste aller marathons is volgens de hoteldirecteur de „Mexicaanse" hoogte in Wasa wordt op 400 meter gelopen, dat scheelt stukken en het temperatuurverschil. „Zevenendertig graden, reken maar uit. Voor de minder vluggen geeft dat technische problemen. Langlaufski's moeten behandeld worden met een soort was, afhankelijk van de weersomstandigheden. De vluggen kunnen met één melange volstaan, maar als na een paar uur de sneeuw zachter wordt, moeten de achterblijvers een nieuw soort was aanbrengen, soms wel twee, drie keer. De sneeuwtemperatuur loopt ook op, van min 12 tot plus 2 en dat geeft consequenties". Kan deze deskundige méér landgenoten aanbevelen om zich (keuringsbewijs verplicht) te laten inschrijven voor de jubileummarathon? Ik hoorde een gemeenteraadslid uit Pontresi de klacht uiten, dat 150 trainingsuren niet toereikend waren gebleken, om binnen drie uur te finishen. Aad Fontein: „Je moet niet alleen flink wat ervaring hebben, maar ook een week van tevoren op deze hoogte je intrek nemen, om aan de ijle lucht te wennen". Er zijn gasten uit zijn hotel, die zich aan de marathon wagen. Als het alpine-skiën een beetje gedaan raakt, zit Julierhof nog vol met meestal wat oudere landgenoten, zich vergenoegend met wandelen en langlaufen. De marathonpiste één van de mooiste en langste in Zwitserland staat altijd tot hun beschikking, behalve op die ene zondag in maart. Tezamen met tienduizenden andere toeschouwers genieten deze Nederlandse NRV-gasten van het schouwspel, dat mij mede door een perfecte organisatie best 45 Zwitserse franken waard zou zijn geweest, de somma die ook deelnemers verschuldigd zijn. Niet minder dan zeventig bussen staan klaar om hen van een parkeerterrein in Sils (3000 auto's) naar de start te brengen en achthonderd mensen zijn bij de organisatie ingeschakeld, inclusief opper „renvakarts" dr. med. Gion Durband en een dozijn andere medici, die de beschikking hebben over helikopeters en ambulances. Maar het zijn de „Effektensacken" die het meest tot mijn verbeelding spreken: tienduizend uniforme „ransels" in tien kleuren, waarin de deelnemers hun persoonlijke bezittingen kunnen opbergen. Deze zakken worden in ijltempo met vier vrachtwagens van start naar finish gebracht, waar ze aan eindeloze rijen kapstokken in de open lucht worden opgehangen. Dank zij nummering en kleurverschil kunnen ze gemakkelijk weer in handen van de rechtmatige eigenaars komen. Er zijn alleen al 130 mensen nodig, om deze spoedoperatie tot een goed einde te brengen. Alles loopt gesmeerd in dit „evenement zonder weerga in de Europese wintersportgebeuren", zoals de Engadiners terecht hun marathon noemen. Terzijde van de piste met wel tien loipen naast elkaar, op het Meer van Silvaplana, hoor ik aanmoedigingskreten in stoccata, bestemd voor elitelopers als Giger (Zwitser uit St. Moritz, 32 jaar oud, voor de derde keer winnaar), Kreuzer, Guser, Egger en Broger, allemaal ferme Zwitsers, die andere nationaliteiten maar weinig kans geven. Tot op heden is alleen de Noorse Ingrid Hadier er in geslaagd als snelste dame binnen te komen in een tijd van 2.37.54. Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat Nederlanders een dergelijke eer voor zich kunnen opeisen. Die zijn niet gesneden uit dat Zwitserse hout van doorzetters als Justine Bucher. de oudste, bijna zeventigjarige deelneemster, wier hand ik met enige eerbied druk. Hetzelfde geldt voor recordhouder August Broger, die in 1975 zijn tijd terugbracht tot 1.42.44. Na de prijsuitreiking te Zwos verdwijnt hij naamloos in de menigte, op weg naar de extra-treinen die hem naar het uitgangspunt terug zullen brengen. Aad Fontein neemt weer plaats achter zijn langzaam smeltende, van sneeuw gebouwde ijsbar, op het terras van Julierhof, redelijk tevreden over de door hem genoteerde tijd. De meeste toeristen hebben vier uur nodig voor de 42 kilometer. Als het aan hem ligt zal daar verbetering in komen. Zijn reeds in 1870 door de Britse medicus mr. Burney bejubelde hotel (destijds een trefpunt voor Engelse toeristen) is voor landgenoten een waar Langlaufcen- trum. De directeur volstaat niet met het verhuren van de uitrusting, maar gaat zijn gasten daadwerkelijk voor op de loipen, om ze na afloop persoonlijk pannekoeken met warme chocolademelk te serveren. Dermate met vrouw Jitske en zoons Richard en Steven ingeburgerd, dat het trotse brandweerkorps van Champfer hem heeft ingelijfd, blijft Aad Fontein voor landgenoten het evangelie van de Langlauf verbreiden. Engadin is klaar om hem te ontvangen. De sjah van Perzië heeft hier nog zijn villa en een luxueus hotel als het Suuretta-Haus blijft zich van de massa distantiëren, maar het „gewone volk" is onstuitbaar in opmars naar de sneeuwgebieden. Het eens de Langlauf op een afstand houdende Zwitserland heeft nu 160 loipen. In Engadin wachten acht scholen voor deze skiwandelaars op leerlingen: bijna evenveel als de „normale" skischolen, die het niet verder brengen dan een totaal van negen. Voor de tiende „Engadin Skimarathon" wordt een record aantal deelnemers verwacht. De 30-jarige hoteldirecteur voert een eenmansactie, er op gericht om meer landgenoten aan de start te krijgen. Hij is lid van de skivereniging in Champfer, kan optreden als contactman en inschrijfformulieren toezenden aan de liefhebbers. Adres: Aad Fontein, hotel Julierhof, 7512 Champfer. Wie daar lust toe gevoelt kan in maart aanstaande pogingen gaan doen om het Nederlandse record te verbeteren dat ik Hans Biesboer - lid van de Nederlandse Ski Vereniging - heb zien vaststellen op 3 uur, 16 minuten en 13 seconden. Het wedstrijdelement speelt overigens voor een grote categorie tourlopers nauwelijks een rol. Hun enige doel is het tijdig bereiken van de finish. Dit jaar bevonden zich in hun gelederen te weinig mensen uit het land van de Elfstedentocht: een te verwaarlozen percentage van circa 0.32. De inschrijfformulieren moeten op 12 februari binnen zijn, voorzien van het bewijs dat huis- of sportarts geen bezwaar heeft tegen deze inspannende wandeling van Majola naar Zuoz. LEO J. J. LEEUWIS

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19