WALLIS: Zonzekere stek in zuiden van Zwitserland De afgang van Broekeman Onbekend maakt zeer bemind Zwemmen In bronwater dat een temperatuur van 37 graden heeft terwijl Je omringd bent door aneeuw: een heel aparte ervaring In Leukerbad foto boven). In Grëehen komt de ruetzoeker volledig aan zijn witte wlntertrekken. Maar ook de aportleve vakan tieganger kan op aklea alle kanten uit Het la toch weer diezelfde trots, die Ie van dit lofwaardig voornemen afhoudt Broekeman, moet Immers zijn hele leven al zo nodig. HIJ tilt de akl'a op zijn schouder en gaat zijn kruisweg tot het bttter-zoete einde. In zijn nieuwe skibroek, zijn nieuwe skljack, met zijn nieuwe vuurrode muts en zijn nieuwe skibril la hij een tragische antl-held, die In de tuin van het hotel al gell/k uitglijdt en ruggelings ter aarde stort Gelukkig: zijn vrouw had het filmtoestel al attent geheven, zodat ook het thuisfront straks van de efgang van Broekeman kan genieten. Krakepoot Beneden In het dorp loopt de sklachool ondertussen langzaam vol. Straks zullen de zesde Idassers zich moeiteloos van de helling glijden en door de skilift de hemel In worden getild. Achter hen zwermen de kinderen uit: wriemelende kuikens In het spoor van de bazige, grote haan. ZIJ worden nagekeken door de krakepoten, die van heinde en verre zijn gekomen aanUossen om klassikaal hun eerste modderfiguur te slaan. De oogst van deze week bestaat uit drie Zwitsers, één brekelljke Frangalse, twee Engelsen en drie Nederlanders. ZIJ vormen het traditionele wrakhout van de wintersport, dat „God zegene de greep" bereid Is om van elke beschikbare berg af te glijden. Weggefrommeld op de flanken van slordig gebeeldhouw de bergreuzen liggen de minder bekende toeristenoord en van Zwitserland. Bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau aan het Amsterdamse Koningsplein kan men er u heel wat oplepelen. De meeste liggen in streken die nog maar betrekkelijk kort geleden - tien, vijftien jaar - door de toeristenindustrie, óók de Nederlandse, zijn ontdekt. Zo'n gebied in Zwitserland is Wallis, in de buurt van de grens met Italië, en drie van deze uit een toeristenslaap ontwakende dorpen zijn Saas-Fee, Grachen en Leukerbad. Alle drie, hoewel verschillend van karakter, zeer geschikt voor een volwaardige vakantie. Of voor zomaar een paar dagen uitblazen. En dat kan naar believen zowel in de zomer als in de winter. De streek is met de auto goed te bereiken, maar, en dat geldt natuurlijk voor elke vakantie, als u uitgerust wilt beginnen kunt u beter gebruik maken van het openbaar vervoer. Reizend vanaf Bem bijvoorbeeld, met de Bern-Loetschberg-Simplon spoorweg. Een rit van iets meer dan twee uur over, langs en dwars door majestueuze bergmassieven, die niet nalaten voortdurend indruk te maken op de reiziger voor wie de Holterberg al een hele klim is. De rit bewijst dat Zwitserland eigenlijk recht heeft op het predikaat dat ons land bij zovele bezoekers heeft: namelijk dat van een schoon land.... Het laatste deel van de reis vanaf Bem, na de bijna vijftien kilometer lange Loetschbergtunnel tot Brig, geeft een mooi uitzicht op het Rhónedal als de trein op een hoogte van 450 meter langs de bergwanden voortraast. Vanaf Brig is het nog een uurtje met de bus naar Saas-Fee, een dorp dat geen auto's binnen zijn grenzen toelaat. Automobielen dienen op parkeerterreinen aan het begin van het dorp te worden neergezet. Schrik niet, want met bagage hoeft niet gesleept te worden: er zijn tientallen kleine, elektrisch-voortgedreven wagentjes, en bovendien nog paardenkoetsen. In Saas-Fee komt slechts één auto: van de huisvuilophaaldienst. En die maakt, in dit oord van rust, dan ook een oorverdovend lawaai. Massa-toerisme Vergeleken met Grachen en Leukerbad heeft Saas-Fee nog de meeste groot-toeristische allures. Het plaatsje begint dan ook al een beetje in de ban te geraken van het massatoerisme. Wat te denken van 6200 slaapplaatsen in tientallen hotels, pensions, chalets, vakantiewoningen? En dat, terwijl het dorp nauwelijks Molshoop "Na een half uur zijn we zover, dat we, trillend van zenuwen, achter hem aan kunnen schuiven zonder door de enkels te zwikken. Dan komt er een eigenlijk niet meer dan een uit zijn krachten molshoop, maar toch te veel voor ons. De Franpai die In Montparnasse toch een sierlijk eind wegtrlp zakt spontaan door de knleSn en gebruikt haar zltvl als slee. De anderen verzinnen daarna ook allerlei variaties op dit thema: we zeilen op ellebogen, rug zll naar beneden. I Maanlandschap Alleen ie Engelsman bll/lt Her overeind. Tol stommet verwondering van zichzelf drukken zijn 92 kilo hem vast op de ski's, die onder hem steeds harder gaan.\ HIJ lijkt op een locomotief, die snuivend op hol Is t geslagen. Halverwege de heuvel verandert hij ook n t een keer van koers en verdwijnt hij statig In het i maanlandschap. Na vijftig meter reikt de sneeuw al zijn middel, na honderd meter la alleen zijn hoofd nt i zichtbaar. Charly schreeuwt hem nog achterna: „Stuurt u aan kaartje?" Op dat moment duikt de dorpsfotograaf op, dia ona bijeen drijft voor de officiële herlnneringsklek. Het Is die foto, die de volgende dag bij de ongetrouwde kleuterleidsters kreten van bewondering losweekt Derde van links: Broekeman, nonchalant op zijn stokken leunend en fijntjes glimlachend. „Is dat skiën nou moeilijk?", vraagt éan van da dames. „Ach", zag la, „wat haat moeilijk. Het la even aan slag". De totale afgang zal niet lang meer op zich laten wachten. Leo Thurinj Die eerste ski-les, mijn hemel, wat een doffe ellende. Indertijd hebben la ouders Ie al uit da wieg gesleurd, omdat ze vonden, dat Ie zo nodig moest leren lopen. Voor lou hoefde het niet want Ie lag er uit de kunst Fopspeen tussen da kwijlende lippen, rammelaar In het rimpelige vuistje. Maar omwille van misplaatste moedertrots werd Je gedwongen om dat zalige paradijsje vol kanten ruches en geborduurde lakens te rullen voor het karpet In de voorkamer, waar Je met verkrampt gezicht tussen de leunstoelen wankelde. Nog echoën de collectieve kreten uit die tild door Ie herinnering: „Waar la mijn kleine broekeman dan, komt mijn kleine toereloeres In mijn hokje?" En die eerste etappen zijn tot overmaat van ramp ook nog voor de eeuwigheid geconserveerd: aan vaag verkleurde foto met een stralende moeder op haar hurken en een kapseizende dreumes, die mat da moed der wanhoop op zijn moddervette baantjes balanceerde. Frisse lucht Hadden ze het toen daarbij gelaten, dan had Je ar nog vrede mee kunnen hebben. Maar nee hoor, nauwelijks had Ie de lopende zaken afgedaan of vader oordeelde het alweer nuttig om Je schaatsen onder te binden, „Goed voor lijf en leden", zei hij, „frisse lucht an sportlef vertier. Mens sana In corpore sano". In feite wilde hij alleen, dat zijn zoon een betara acht op het Ijs draalde dan de longen van da buren, die- hem al zo lang een doorn In het oog was. Daarna kwamen de rolschaatsen, de driewieler, da step, de flets. Het famllla-album barst van da kunstjes, die Je vertoond hebt In hat huiselijke drcua dar IJdelheid. Ja moest ook nog zo nodig leren zwemmen en paalkllmmen. Voortdurend was la zo bazig om te bewijzen, dat Ie het ook kon, dat Ja ar wal degelijk bij hoorde: de honderd meter In elf drie, een sprong van vier meter twee In de zandbak achter het huls, een gaaf doelpunt tijdens het schooltoernool. En dat terwijl la als vliegends kaap was opgaateldl Klaverjassen duizend autochtone inwoners telt? Men heeft in Saas-Fee bewust een brokje rust en onbekendheid opgeofferd. Men wil er o zo graag een grotere toeristengraan meepikken, bij voorkeur ten koste van Zermatt, dat toch wel als een van de grootste concurrenten in Wallis, en met name van Saas-Fee, wordt beschouwd. Skiën in de zomer Het moet gezegd, je kunt er zowel in de zomer als in de winter voor een uitstekende vakantie tercht. Zo is er bijna driehonderd kilometer wandelpad door de bergen rond Saas-Fee, en de meeste kilometers zijn goed begaanbaar. En in de immense uitgestrektheid van het berggebied vindt iedereen wel een plek langs zijn pad, om er ongestoord te kunnen genieten van de rust en de natuur. Maar in de zomer hoeft u niet alleen te wandelen, u kunt er ook skiën, het hele jaar door: in hartje zomer kunt u met uw lange latten terecht op de gletscher. In de winter kan elke skiër, van beginner tot de verst gevorderde, in Saas-Fee terecht. Tientallen gondels en liften, van één-persoonsliften tot grote bakken waar u volgens de wettelijke voorschriften met nog 99 anderen ruggen achter bureaus gezeten en In auto's de brieven op de post gedaan en elke avond met open monden voor de buis gezeten. Ze hebben geen vinger uitgestoken om hun conditie op te vijzelen. En daar staan ze dan met hun onwillige lichamen, dat hooguit geschikt la voor het halma-spel of een potje dammen. Toch branden ze van verlangen om die berg op te stuiven, want ze willen straks thuis mee kunnen praten met de cracks over peilloze afgronden, die ze met soepel kultwerk en lenige lies hebben in mag, brengen de skiërs naar alle uithoeken van uitgestrekte sneeuwgebied dat 21 uitgezette skipist heeft. Dat moeten er binnen een paar jaar maar lie 31 worden (ja, ja, daar is die groot-toeristische alk weer). Saas-Fee. met zijn meer dan vijftig restaurants, zijr en dancings, mini-golfbaan, zijn 35 meter diepe ijs) in een gletscher. zwembaden, tennisbanen, ijsbane noem maar op, is al helemaal een gevestigd wintersportoord waar men uitsluitend rekent in aan overnachtingen en aantallen franken die de ovema achterlaten. Het heeft een brok charme opgeofferd voor een va plaats in de toeristenindustrie. Gemoedelijk Grachen, op nog geen uur rijden van Saas-Fee, ad< al direct bij aankomst een geheel andere sfeer, al v het alleen maar omdat u hier wél met uw auto het binnen mag, althans een deel ervan. Het toeristenle gaat er wat gemoedelijker dan in Saas-Fee, de sfee ademt nog wat meer rust, de bevolking loopt er nq langzamer dan in Saas-Fee, en déér hebben al heel weinig mensen gehoord van het woord „haast". Maar Grachen heeft dan ook „slechts" drieduizend slaapplaatsen, waarvan duizend in hotels en tweeduizend in chalets. En het skigebied is er veel minder uitgebreid dan in Saas-Fee. Een prima oordi beginnende skiërs en voor families die het wat rusti aan willen doen, voor wie het erg sportieve niet bovenaan het verlanglijstje staat. En natuurijk kan men ook in de bergen rond Grach tijdens de zomervakantie eindeloos wandelen. Met a hoogtepunt (ook letterlijk) voor de enigszins gevorderden, een uitstap van bijna zes uur, dwars d de bergen, naar Saas-Fee. Vanaf de boven Grachen uittorenende Hannigalp, 21: meter boven de zeespiegel (een gondel zweeft u er i toe), krijgt u een stilmakend uitzicht op de Matterho via de Weisshorn tot aan de Berner Alpen. En de skileraren in het dorp geven van tijd tot tijd bij het l van fakkels akrobatiek-shows op speciaal geconstrue de ski's. Voor Grachen geldt wat ook voor Saas-Fee en voor Leukerbad opgaat: men kan er in elk jaargetijde tere Wallis heeft een schitterend klimaat, met zeer weinij neerslag (soms valt er net zo weinig in een heel jaa als in de Sahara) en meer dan driehonderd dagen z per jaar. U hoeft zich in Grachen niet te vervelen, want ook o plaatsje beschikt over de traditionele attracties: zwembaden, curlingbaan, skibob-mogelijkheden. En verveling behoeft u nooit tegen de muur van uw hof" of chalet omhoog te klimmen: u kunt daar beter eer2 bergwand voor uitkiezen, want zoals in een groot dd" van Zwitserland is deze sport ook in Wallis zeer goe*f te beoefenen. Saas-Fee een oord voor de sportieve wintersporters,» Grachen voor de mensen die het wat kalmer aan wilu doen en Leukerbad voor weer een andere categories mensen. Dat komt vooral door de warmwaterbronnen Het water ontspringt er al sinds mensenheugenis mea. een temperatuur van 51 graden uit de bergen, van eff diepte die men tot nu toe nog niet heeft kunnen peilk Elke dag 2.000.000 liter. Men vult er geneeskrachtig*! baden mee of na zuivering de zwembaden vanfi hotels. Het water is dan wel afgekoeld tot „slechts"» graden. Er in zwemmen veroorzaakt een heel aparte^ sensatie, vooral na een stevige wandeling door eeo Ih sneeuwjacht. >tt LEO ENTHOVEN et En nou dit weer: twee latten van belachelijke leng te, twee schoenen, die Ie spontaan de Indruk geven, dat /e kreupel bent Als /e ze voor da eerste keer aan trekt kun Ie Je ba nen niet eens van de grond krijgen. Zou het toch niet verstandiger zijn om te gaan klaver- lassen met de on getrouwde kleuter leidsters van ka mer 46? Geen hond De meester van de eerste klas Is Charly, een gebruinde lederhoaendrager, die one allang gewogen en te licht bevonden heeft „Heeft Iemand van u al eerder op ski's gestaan?" vraagt hlJ overbodig. Nou, geen hond hoor. Ze hebben mat hun stijve overwonnen. Achter de truien met Noors motief woelt eon heros, achter al die ogen smeult aan hete dadendrang. „Alle spieren ontspannen" roept Charly, „losjes door de knieën veren". HIJ doet het voor: nou, niets op aan te merken hoorl Naast mij probeert de Engelsman het ook. God save the king. Het volgend moment ligt hij voorover In de mile paksneeuw. Er wordt luidkeels om gelachen, ook door mij. Snikkend wijs Ik naar de Engelsman en veeg Ik de bevriezende tranen uit de ogen. Een seconde later lig Ik naast hem. „Heb Jll enig Idee, hoe wa weer overeind komen?", vraagt hij bezorgd. Ik probeer hat, maar het Is net, alsof Ik op een cake-walk sta, die met reuzel Is Ingesmeerd. Tenslotte worden wa door Charly weer op de been geholpen. HIJ doet dat met de omzichtige gebaren van een padvinder, dia op da vluchtheuvel een gestruikelde balaarda optilt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18