Slechte ski's worden niet meer gemaakt Botdikte bepalend voor breekpunt Skibril heeft twee functies Eerste vereiste skihandschoen: warm en sterk Skiër kan niet zonder stokke )riett V Schoen „transmissie" tussen skiër en ski Ski's zijn er in alle maten en in alle kleuren. Zeker dertig fabrikanten strijden om de eer de beste ski te maken en ze onderstrepen die activiteit door hun naam en superlatieven in de meest bizarre kleuren op de ski's te schilderen. Krasvast als het even kan. En zo ontstaat een doolhof van ski's met daarin één belangrijk lichtpunt: slechte ski's worden niet meer gemaakt. Het hout van de Canadese Hickory heeft plaats gemaakt voor glasfiber en polyurethaan. Materialen die door een constante elasticiteit de fabrikant in staat stellen ski's te maken met van te voren bepaalde eigenschappen als trillingsdemping, torsie en flexibiliteit. Met het verdwijnen van de gestileerde plank, wat de ski oorspronkelijk was, is ook de lange ski verdwenen. Oudere skiërs praten nog wel over de tijd dat je voor het aanmeten van een paar ski's je armen omhoog moest steken en als de handpalm de punt van de ski raakte, had je de goede maat gevonden. Zo gek was dat toen nog niet. Omdat men bij houten ski's het materiaal niet voldoende onder controle had, moest de ski wel behoorlijk lang zijn om bepaalde eigenschappen in te bouwen. Zo moet een ski een bepaalde flexibiliteit hebben om oneffenheden in het terrein op te vangen. Een ski moet goed „sporen" en moet bij hoge snelheden stabiel zijn, dus niet gaan trillen of klepperen. Bij houten ski's was daarom de lengte noodzakelijk. De lengte maakt echter ook het draaien moeilijker. De ski is minder wendbaar en vooral diepe sneeuw is dan voor de meeste skiërs ondoorkoombaar. De kunststofmaterialen hebben het mogelijk gemaakt om korte ski's te vervaardigen waarin toch veel van de eigenschappen van de langere ski zijn ingebouwd. Drie groepen Globaal kunnen we ski's indelen in drie groepen: - de alpineski, een ski met een lengte van 195-215 cm, goed sporend en vooral rustig bij hogere snelheden. Deze ski wordt vooral door de ervaren skiër geprefereerd. - de compactski, een kortere ski van 160-185 cm. De ski is wat breder dan de alpineski, maar makkelijker wendbaar. Door de breedte is het „kanten" iets moeilijer; een ideale ski in diepe sneeuw, die echter op de piste en AFSTELLEN VAN BINDINGEN: Bij de gespecialiseerde wintersportzaak treft u een montage- en testbank aan waar ski's op de juiste wijze afgesteld kunnen worden, (foto bo ven). Als goede ski's enkele jaren oud zijn is het niet altijd nodig om nieuwe te kopen. Op een slijpbank kunnen de kanten van een ski en de onderkant haast als nieuw worden bijgewerkt foto links). de Duitse skifabrikant Fritzmeier. Geen „grote" naam in de skiwereld, maar bij insiders al jaren bekend om de ski's, die zich op ijzige pistes perfect gedragen. De DUO-ski is een ski van 170 cm die door het plaatsen van verschillende gewichten voor en achter op de ski het gedrag krijgt van een ski van grotere lengte. Zonder gewichten gedraagt de ski zich als een goede compactski. Als op de ski, onder de adapterkapjes, die tevens dienst doen als parablacks om het kruisen van de ski's te voorkomen gewichten worden geplaatst, verandert de weerstand van de ski tegen gewilde en ongewilde richtingsverandering. Die weerstand wordt uitgedrukt in MTM (massa-traagheids-moment). Bij compact-ski's is die MTM laag, bij langere ski's wordt ze hoger. De DUO-ski bereikt de verhoging van de MTM door de gewichten en zo ontstaat achtereenvolgens een ski met de eigenschappen van 185-195 of 205 cm. Het is dan niet nodig om voor andere sneeuwomstandig- heden andere ski's te hebben. Het is dan ook denkbaar dat meer mensen dezelfde ski's gebruiken en ze door de gewichten aanpassen aan hun eigen skivaardigheid. Er is één nadeel. Dat is de prijs van 525 gulden. Maar als het echt vier paar ski's zijn De skibril heeft twee functies Hij zorgt ervoor dat u in de witte schittering van zon op sneeuw kunt zien waar u heen gaat en zorgt ervoor dat u op dagen van romantische sneeuwval op de piste de ogen open kunt houden. Skibrillen kunt u kopen vanaf vijftien gulden. Een goede skibril heeft polaroid materiaal en is voorzien van 'ventilatieklepjes om het snel beslaan van de bril tegen te gaan. Voor brildragers zijn er brillen van een speciale vorm die het mogelijk maken de skibril over de eigen bril te dragen. Wie wat meer geld wil uitgeven kan een skibril kopen met ingeslepen glazen, gewone bril en skibril ineen. Brillen zijn vaak voorzien van een laag die het beslaan van de bril tegengaat. Die brillen worden verkocht met de toevoeging antibué of anti-fog. Feilloos werkt dat niet. maar het helpt wel. Brillen met een filterglas hebben dat niet, maar het filterglas beschermt wel tegen ultra-violette straling. Wie wedstrijdallures heeft kan zich een bril aanschaffen met een bijzondere snelle vorm en met dubbele polaroid glazen. Hij moet er wel zeventig gulden voor neertellen. Wie niet altijd met een grote skibril wil rondlopen, kan op dagen zonder sneeuwval ook volstaan met een gewone zonnebril. Een goedkope polaroid voldoet dan uitstekend. mnoBaa In Nederland draagt men handschoenen vooral voor de kou en iedere Nederlander zal zijn handschoenen meenemen als hij op wintersportvakantie gaat. Maar een Nederlandse handschoen is nog geen skihandschoen. Een skihandschoen moet sterk en warm zijn. Sterk omdat een skihandschoen de handen moet beschermen bij een val op ijzige sneeuw en omdat ze bestand moet zijn tegen een eventuele onvrijwillige aanraking met scherpe skikanten. Warm omdat in skigebieden grote temperatuurverschillen voorkomen. In het dal in het zonnetje mag het dan twintig graden zijn, een kwartier met de gondelbaan en duizend meter hoger vriest het behoorlijk. De beste handschoenen zijn gemaakt van leer. Ze zijn sterk en hebben het voordeel dat het vocht uitgewasemd wordt. Handschoenen van kunstleer zijn een stuk goedkoper maar hebben vaak het nadeel minder sterk te zijn. Wollen handschoenen zijn vaak heel modieus en lekker warm maar minder geschikt voor skiën. Bewaar ze voor de après-ski. Tenzij u geen andere bij u heeft; een wollen handschoen is beter dan niets. Sommige handgrepen van skistokken hebben een voorgevormde grip en die zijn alleen te gebruiken met handschoenen, maar voor alle andere skistokken voldoen ook wanten uitstekend. Een erg gevraagd artikel is de donswant, die heerlijk warm is. Skihandschoenen zijn sterk onderhevig aan modegrillen. Geef daar niet te veel aan toe. Leuke kleuren maken een paar koude handen niet warm. Let er op dat de handschoen goed om de pols sluit, zodat er geen sneeuw in kan komen. Koop handschoenen niet te strak. De vingers moeten erin kunnen bewegen. Ritsen en haakjes zijn wel gemakkelijk maar geen noodzaak. Een nylon want kost ongeveer twintig gulden. Een leren want ongeveer veertig gulden en een donswant koopt u voor zeventig gulden. Leren handschoenen zijn er vanaf vijftig gulden. Het meest verwaarloosde veiligheidsaspect van het skiën is het goed afstellen van bindingen. Je kunt prachtige bindingen op je ski's laten monteren, maar ze zijn minder waard dan de allergoedkoopste als je ze niet goed laat afstellen. Er zijn tegenwoordig testapparaten voor, die bij de betere wintersportzaak worden gebruikt. Anders blijft het een kwestie van gokken. Die afstelling van bindingen met een testbank gaat heel eenvoudig en snel. Met een simpel apparaatje wordt de dikte van de kop van het scheenbeen gemeten. Een Duitse professor, dr. Ernst Assang, heeft na het breken van duizanden botten uitgerekend dat deze dikte maatgevend is voor de breeksterkte van het bot. Aan de hand van dit gegeven en van de lengte, gewicht en skivaardigheid van de skiër kan een veilige afstelling van de skibinding worden bereikt. Het blijft een kwestie van globaal rekenen en interpreteren maar het is veiliger dan de natte vinger in de lucht. Samenspel En als we het dan toch over veiligheid hebben.geef liever meteen een paar gulden meer uit voor een goede binding dan later de prijs van een gebroken been te moeten betalen. Een binding is een ingewikkeld samenspel van scharnieren en veren. De binding houdt de schoen op zijn plaats en springt open als er te zware krachten op komen te staan. Maar niet alleen daarvoor is de binding. Ze moet ook zorgen voor een bepaalde elasticiteit in de verbinding tussen schoen en ski. Normale krachten die tijdens het skiën op de ski werken, zoals extra druk op bultige pisten, waardoor de schoen harder tegen de binding drukt als normaal, moeten worden opgevangen. Juist dan mag de binding niet openspringen. Dat zou gevaarlijk zijn. Er bestaan bindingen waarbij al die krachten worden opgevangen door één veer. In zo'n geval is er sterk geknabbeld aan de elasticiteit. Er zijn ook bindingen waarbij de schoen aan de voorkant zeker een centimeter opzij gedrukt kan worden zonder open te klappen. Bij een drie-veren-systeem gaat dat beter dan bij een één-veer-systeem. En in dat systeem zit het prijsverschil. En vergeet niet: U kunt de oude bindingen laten overzetten op nieuwe ski's. De meeste bindingen zijn tegenwoordig van het type instap. Een voorstuk dat zijdelings openklapt en een achterstuk dat naar boven opengaat. Dat achterstuk staat omhoog als de ski wordt aangedaan en slechts door het neerdrukken van de hiel wordt de schoen vastgeklemd. De vijf toonaangevende merken, Geze, Marker, Tyrolia, Salomon en Nevada/Look maken geen slechte bindingen. Wel goedkopere en minder veilige. Laat u goed voorlichten als u een binding koopt, bestudeer de folder rustig en laat de binding door een vakman monteren en afstellen. In de wereld van bindingen zijn er twee buitenbenen. De ene is de Marker Rotamat. Die binding bestaat uit een draaiende plaat waarop de schoen met twee klemveren wordt vastgehouden. Een binding die zijn kwaliteit heeft bewezen en de laatste jaren nog verbeterd is. Het nadeel is dat deze binding met de hand moet worden vastgemaakt. Het andere buitenbeen is de plaatbinding. Die binding, bijv. van MOOG, bestaat uit een metalen plaat die onder de schoen wordt geklemd en dan tussen twee kogelpunten, aangedrukt door veren wordt vastgehou den. Die kogelpunten met veren zijn uitwisselbaar zodat voor iedere skiër een eigen drukkracht kan worden ingesteld. Het voordeel van dit systeem is dat de binding in alle richtingen kan openspringen en dat de skiër zelf nooit aan zijn binding kan knoeien. Het nadeel is dat de skiër door de plaat vrij hoog op zijn ski's staat (een kwestie van wennen) en dat een andere afstelling van de bindingen geld kost, namelijk een nieuwe veer. Skiën zonder skistokken is vrijwel onmogelijk. Dal wisten de skiërs al, die lang voor onze jaartelling eindeloze sneeuwvlakten van Scandinavië doorkrui op jacht naar wild. Ook de eerste alpineskiërs die 1900 de nog niet té steile hellingen afdaalden, wis dat de stok onontbeerlijk was voor het skiën. In di gebruikte men nog maar één stok, die met twee h werd vastgehouden en als een soort vaarboom we gehanteerd. Later werden dat twee stokken van en lengte, die met het verbeteren van de skitechniek korter werden. Skitechniek en stokken zijn heel nauw met elkaar verbonden en het is daarom vreemd dat de skistot soort sluitpost is op de begroting van het skimatei Soms wordt er dagen gewikt en gewogen over hel kopen van ski's en bindingen, maar aan de stokkei denkt vrijwel niemand. Oude vertrouwde stokken g nog jaren mee en pas als de stok gebroken is wor er gedacht aan vervanging. En dat is niet terecht met het veranderen en verbeteren van de ski-techn dul moet ook de skistok worden aangepast. De skistok is een soort voelspriet van de skiër. Op moment dat de stok in de sneeuw is geplaatst volji Da alle verdere bewegingen als vanzelf. Het punt van inzetten van de stok is het draaipunt voor de skiër, zonder dat de stok per sè een steunpunt is. En he afhankelijk van zijn techniek waar die stok geprikt wordt. Zo zal een moderne skier die de „Jetschwung" beheerst een kortere stok nodig het dan de skier die volgens de wat oudere „Hochent tung-techmek" de helling afkomt De laatste skier er goed aan een stok te kiezen die ongeveer driel is van zijn lichaamslengte. De snellere Jetschwui kiest zijn stok wat kórter maar nooit korter dan tweederde van de lichaamslengte. De meeste skistokken zijn samengesteld uit verwisselbare delen, zodat men kan volstaan met| kopen van een nieuw onderdeel als er iets aan kapot gaat, inplaats van het kopen van een gehef nieuwe stok. Ook de lengte is vaak aan te passtf* kan de handgreep afnemen, een deel van de stok afzagen en de handgreep opnieuw monteren. Kiesi dergelijke stok liever te lang dan te kort. Het veiligheidsaspect speelt bij stokken een belangrijke Niet algemeen, maar toch veel voorkomend zijn f® ongelukken die gebeuren met skistokken. Bij een v j* heeft men de stok niet meer onder controle en het voorgekomen dat een skiër op de punt van zijn stol J4" die dan dwars door hem heen prikte. Een afschuwt gedachte die helaas realiteit is. Er is een stok ontwikkeld door iemand die zijn zoon op die manie' verloren heeft en die alle denkbare veiligheid in de skistok heeft ingebouwd. De stok is te koop onder J merk Alheka en schuift in elkaar als men er kracht: J| drukt. Er is verder keuze I stokken van versd I lend materiaal. Er J stalen stokken, die zwaar zijn maar bi een val niet breke maar buigen. Er z <f stokken van alumi nium legeringen d c erg licht zijn maar een val kunnen kn pen en dan volkon d waardeloos zijn. E' 1 zijn tegenwoordig i stokken van glasfit h Sterk, licht en veili maar erg duur. An^ noviteiten in stokk zijn de in lengte stelbare stok (Kien I heb lentla (iërA m 'ung| V hef f deel van de klap b het inzetten opvan| en de stok die aan einde niet een sch punt heeft maar e< aantal inkepingen een ster, die de gr i op de ijspiste verb j ren. Heel nieuw zij de stokken die nie met een vangiem de pols worden va gehouden maar vor zien zijn van een so beugel waar de ha' ingestoken wordt. 1 veiliger dan stokke met een riem omdi ze bij een val snel losgelaten kunnen worden, maar er zij ook stokken waarva de polsriem autom» tisch losspringt als bij een val heftig ai wordt gerukt, en d« voorkomt mogelijke polsbreuken. De sto ken van het merk Brükl zijn voorzien van die polslussen i hebben bovendien I voordeel dat de han vaten in elkaar pass waardoor ze gemakl lijk getransporteerd kunnen worden." bij hogere snelheid neiging tot fladderen heeft. Vooral beginners en enigszins gevorderden (en dat zijn de meeste Nederlanders) prefereren deze ski maar ook ver-gevorderden skiën er met veel plezier op. - de zogenaamde „trick-ski" of „hot-dog"-ski, een ski met bijzondere eigenschappen, bijzonder korte ski, speciaal voor het steeds populairder wordende hot-dog skiën, waarbij op ski's pirouettes en salto's worden uitgevoerd. Niet voor de gemiddelde Nederlander. Er is het laatste jaar een nieuw soort ski in ontwikkeling. Irv Duitsland „Mehrbereichski" en in Amerika „Softski" genoemd. Deze ski wordt geleverd in de lengte die ongeveer tussen die van de compact- en de alpineski in ligt. De ski is lichter in gewicht dan de alpineski en is zachter, d.w.z. de spanning over de gehele ski is geringer. Dat zou betekenen dat de ski de wendbaarheid heeft van de compactski, maar de snelheid- en loopeigenschappen van de alpineski. Een all-roundski. De praktijk zal moeten uitwijzen of hiermee een nieuwe ski-generatie is ontstaan. Revolutionair Revolutionair is de onlangs gepresenteerde DUO-ski van Een van de belangrijkste hulpmiddelen van de skiër is de skischoen. Hoge stijve plastic monsters, die met-skiërs ontzag inboezemen en die daarmee de skisport iets hebben meegegeven van sportverdwazing. Want moet dat nou zo nodig, die plastic klompen, die je hele voet bewegingloos maken en die hoge schachten, waardoor het lijkt alsof je geen enkels meer hebt? Het antwoord laat zich raden. Dat moet, en wel voor de veiligheid van de skiër. De schoen brengt de beweging van de skiër over op de ski's. Als de schoen slap zou zijn, en bij de vroegere leren schoenen was dat zo, dan zou een zijdelingse beweging van de benen niet direct worden overgebracht op de ski, maar pas via het meescharnierende enkelgewricht. De beweging komt dan vertraagd en niet volledig over op de ski. En dat is gevaarlijk bij de huidige ski-techniek. Daarom is het kopen van een goede skischoen een van de eerste dingen die een gevorderde skiër zal doen. Eerder nog dan het kopen van ski's of bindingen. Het kopen en passen van schoenen mag daarom heus wel wat tijd vragen. De kwaliteit van de skischoen komt vaak ook tot uitdrukking in de prijs. Betere schoenen zijn duurder. Goedkopere schoenen zijn van hard plastic gevoerd met een zachte binnenlaag. Bij duurdere schoenen is de zachte binnenlaag als een aparte binnenschoen geheel uitneembaar. Al naar gelang de prijs is die binnenschoen van leer, voor het uitwasemen van vocht, of van kunststof. Dan zijn er nog kleine snufjes die de pasvorm verbeteren, zoals klemmen met schroefdraad, verstelbare schacht, opblaasbare binnenschoen, verhoogde hak (voor dames die veel op hoge hakken lopen) of het extra-lichte gewicht van de schoen. Beginners kunnen het beste schoenen kiezen met een niet te hoge schacht. Gevorderde skiërs zullen schoenen kopen met een schacht van 20 tot 25 cm. Let bij het kojDen van de schoen op een goede pasvorm. Pas ze met één paar sokken en let op dat er geen beweging meer mogelijk is. De tenen mogen enige speelruimte hebben maar hiel en enkel in ieder geval niet.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14