£eidóc(3ou/ta/tit Reuzen slalom langs Europese witmakers Dwergen in reuzen land Naar de toppen van gelukzaligheid I ;as n veertig miljoen razendsnelle /elingen zullen in de komende nden weer hun slaloms maken Ie witte hellingen van de heilige I Fujijama in Japan, op de Ide flanken van het Chileense esmassief, op de bergen van aw-Valley in Amerika en de >pese Alpenreuzen. Twintig «nt van dit zigzaggend leger (ruim acht miljoen derhalve) beleeft deze afgang in Europa, waar bijna 6000 skiliften de kinderen van de welvaart naar de toppen van gelukzaligheid zullen brengen. Het aandeel van Nederland in deze winterse uitvlucht is relatief gering •zo'n 600.000 wintersporters komen i uit ons land- maar de belangstelling voor een wintervakantie wordt ook in onze grijze moerasdelta van jaar tot jaar groter. De extra treinen zijn maanden tevoren volgeboekt en vele touroperators moeten keer op keer „nee" verkopen. Dit jaar is het aanbod van winter sportreizen weer overweldigend: de gidsen puilen uit van sportieve dames en heren die hun beste beentje voorzetten in berg en dal. Oostenrijk en Zwitserland blijven bij de run naar de sneeuw favoriet, onmiddellijk gevolgd door Frankrijk en Italië. Wij gingen voor u op verkenning en bieden hierbij een inventarislijst aan van mogelijkheden en onmogelijkhe den. Hopelijk zit er iets van uw gading bij. 3STENRIJK: S- jus in lederhosen tenrijks Verkeers Bureau, Singel 464, Am- dam, tel. 020 255933. yoor: ruim 300.000 Nederlandse wintersporters, en neerkomt op 50 procent van het aantal landers, dat een vakantie doorbrengt in iwgebieden. In de Oostenrijkse wintersport staat rland met die 135.000 op de tweede plaats na land. In 1975 steeg het aantal Nederlandse rsporters in Oostenrijk met 23,6 procent, vorig jaar '1,6 procent en voor 1977/78 wordt een nieuwe (ig verwacht. sen met skischolen: 370 met 3.146 liften, sen, waar langlauf kan worden beoefend: 409. sen, waar kan worden gewandeld: 508. an dr. Walter Müller, directeur van het Oostenrijks jers Bureau: „Mijd, als het even kan de periode. Oostenrijk is dan een bomvolle enketel. De prijzen, die men vraagt, zijn dan ddeld twee keer zo hoog als in januari en februari, fachttijden bij de liften lopen in de kerstpiek soms M anderhalf uur. en: de prijzen voor hotels, pensions en irtementen zijn voor de winter 77/'78 gemiddeld met 18 procent verhoogd. r voor langlaufers zijn er in de komende winter iiale actief-arrangementen: een week verblijf, drie )n les en de benodigde skispullen, tezamen voor 200 ten. Het Oostenrijks Verkeers Bureau helpt u graag l/VITSERLAND: Jn fonderkoelde Tell-ganger. itsers Verkeers Bureau, Koningsplein 11, isterdam, telefoon: 020 222033. id voor: 130.000 Nederlandse wintersporters, waarmee tserland na Oostenrijk een goede tweede is in het erlands wintersportgebeuren. Plaatsen met skischolen: 170 met 4000 skileraren, 1200 sleepliften, 60 kunstijsbanen. Plaatsen, waar langlauf kan worden beoerend: 160. Plaatsen, waar kan worden gewandeld: 300. Tip van Helmuth Klee, directeur van het Zwitsers Verkeers Bureau: „Ofschoon Zwitserland ook in de komende winter geen goedkoopte-eiland kan worden genoemd, heeft het ontbreken van inflatie in het land van Wilhelm Teil er wel voor gezorgd, dat er geen sprake meer is van het „dure" Zwitserland". In tegenstelling tot buurman-concurrent Oostenrijk kent Zwitserland momenteel een stabiel prijspeil en om die reden verwacht de heer Klee dit jaar zeker 20 procent meer Nederlanders in zijn wintersportparadijs dan vorig jaar. Zeven Nederlandse Touroperators hebben dan ook voor de eerste keer Zwitserland in hun wintersportpakket opgenomen. Daaronder Christoffel Reizen, D-Tours en Evenementsreizen. Ook de Spoorwegen hebben hun Zwitsers wintersportaanbod verviervoudigd. „Dat Zwitserland beslist geen duur land meer is", zegt de heer Klee, „wordt nog eens bewezen door een onderzoek van grootkruidenier Albert Heyn, die negen Nederlandse huisvrouwen dezelfde boodschappen heeft laten doen in negen Europese steden. Zurich kwam na Nederland als goedkoopste uit de bus". Primeur: Touroperator Relax in Rotterdam heeft een witte wintersportprimeur: de gloednieuwe skibestemming Elm, op 1000 meter hoogte in het kanton Glarus. FRANKRIJK Marianne levert weer topprestaties Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670, Amsterdam, telefoon 020 717977. Goed voor: 50.000 Nederlandse wintersporters in 1976, 5000 meer dan in 1975. De komende winter worden er 40.000 vaderlandse witmakers in Frankrijk verwacht. Plaatsen met skischolen: 70. Uitgelezen plaatsen voor langlauf (ski de fond in het Frans) Eutrens en Le Grand Bornand. Nieuw: Frankrijk ontwikkelt zich in razendsnel tempo tot een uitgelezen wintersportland. Ook dit jaar kan de wintersporter nieuwe ontdekkingen doen: Valmorel in de Haute Savoie. Le Rysoul op 1850 meter in de Hautes Alpes en La Norma in de Haute Savoie. Prijzen: de prijzen voor hotels, pensions en appartementen zijn voor de winter 77/78 gemiddeld met 6 procent verhoogd. DUITSLAND: Diepgevroren pappenheimers Duits Reis- en Verkeersbureau, Spui 24, Am sterdam, telefoon: 020 241293. Goed voor: 40.000 Nederlandse wintersporters. Een exacte opgave is niet mogelijk, omdat Duitsland zijn diepgevroren pappenheimers met de overige vakantiegangers in èén statistiek gooit. Wat ons nou weer tegenvalt van de gründliche, in jagersgroen gestoken baasjes over onze oostgrens. Plaatsen met skischolen: enige honderden in het Zwarte Woud, Ober-Beieren, de Harz, het Sauerland, Oost-Beieren, het Fichtelgebergte, de Eifel, de Hündsrücke en in Rhon." Prijzen: de prijzen voor hotels, pensions en appartementen zijn voor de winter 77/78 gemiddeld met 5 procent verhoogd. ITALIË: Italiaans Verkeers Bureau ENIT, Stadhou- >"iÈ« derskade 103, Amsterdam, telefoon 020 Dik' 7T51CJ Goed voor: 60.000 Nederlandse wintersporters. Italië bouwt zijn wintersportarsenaal de laatste jaren in stug tempo uit en het logische gevolg is, dat steeds meer Nederlanders Italië kiezen als de witte oase voor hun tweede vakantie. Plaatsen met skischolen: 250. De langlauf heeft in Italië nog weinig aanhangers, maar toch zijn er volop witte oorden, waar men op de dunne latten door de sneeuw kan wandelen. Waar: de bekende skigebieden vindt men in het Val Gardena met het zonzekere Bolzano, in Trentino in de Dolomieten en in Sondrio. Sinds de tunnel door het Mont Blanc-massief gereed is gekomen is ook het Aosta-dal voor de Nederlandse wintersporter aantrekkelijk geworden. Touroperator Arke biedt geheel verzorgde reizen naar dit gebied aan. Prijzen: de prijsstijgingen zijn de laatste jaren duidelijk achtergebleven bij de inflatie en daardoor betaalt men in Italië voor verblijf en eten nog steeds dezelfde prijs als twee jaar geleden. Speciaal: wie dit jaar eens gans wat anders wil dan anders kan wellicht de sneeuw opzoeken in Rieti bij Rome (leuk voor een afwisselende trip: de ene dag slenteren door de eeuwige stad. de volgende dag ploegen door de eeuwige sneeuw). Ook Sicilië met de hellingen van de aartsrommelaar Etna is een exclusieve wintersportbestemming. ordeel: de wintersportgebieden liggen naast de deur. deel: België is weinig sneeuwzeker. Maar als dit groot tattenland eenmaal wit wegtrekt dan kunt u terecht in ancorchamps, Troispoints. Robertville, Beverce-Malme- Jalhay, Manderfeld en Spa. In de Baraque Fraiture Belgisch Luxemburg hoeft u zelfs niet meer op zware leeuwval te wachten, voordat u kunt afdalen, leeuwkanonnen zorgen voor de nodige afdalings leeuw. De vaak uitstekende Belgische keuken is in elk eval al een reisje naar de Ardennen waard. ENGELAND: rits Verkeers Bureau, Leidseplein 5, Am- erdan, telefoon 020 239701. foor de wintersport in dit land moet u naar Schotland, tet boot of vliegtuig naar Aberdeen, vandaaruit naar fen van de drie gebieden: Cairngorms, Glenshee of Wencoe. In het Cairngormgebied is Aviemore de populairste plaats. In het Glensheegebied zit u in Spittal )l Glenshee het dichtst bij de hellingen van de [arinwell. In het Glencoe-gebied liggen Bridge en Orchy liet meest centraal. De sfeer in de drie gebieden is jemoedelijk, zij het op en top Engels. andere hoofdstad in Noord-Europa. De bekende wintersportplaats Geilo heeft gemiddeld 8 uur zon in januari. 12 in februari en 20 in maart. Het klimaat is droog en kent lage temperaturen. Naast georganiseerde skicursussen in de grote wintersportcentra Geilo. Hemsedal, Hovringen, Lillehammer, Mjofjell. Nordseter. Oppheim, Sjusjoen, Solfonn, Voss en Oslo bieden ook meer dan 100 hotels hun gasten skicursussen aan. JOEGOSLAVIË: NOORWEGEN: i Verkeersbureau, Leidsestraat 74, Am- dam, telefoon 020 222545. iorologische waarnemingen over een periode van 20 ir tonen aan, dat Oslo meer zonuren heeft dan enige Joegoslavisch Verkeersbureau, Vijzelstraat 4 in Amsterdam, telefoon 020 220483. Wintersportoorden met een lichtroze tintje vindt u in Tatece, Planica, Bied, Polkjuka. Bohinj, Kranska Gora, Platak, Delnice. Podkoren en Komna. Joegoslavië is al lang geen goedkoopte-eiland meer en heeft zijn prijzen met name de laatste jaren drastisch verhoogo. De voorzieningen zijn echter duidelijk achtergebleven. waarvan de hoogte varieert tussen de 800 en 1000 meter, waar men sneeuwzeker is tot april. De hoogste berg. de Kasprowy Wierch (1985 meter) biedt de mooiste afdalingen. Ook voor langlaufers zijn er ideale mogelijkheden. De sfeer is boers vriendelijk, voor huur van ski's betaalt men minder dan waar ook in Europa Om een idee van de kosten te geven: een 1-weekse vliegreis, vol pension, heeft u al vanaf 395 gulden. BULGARIJE: Nationaal Bulgaars Verkeersbureau, Regu liersdwarsstraat 54 58, Amsterdam, tele foon 020 248331. Wintersportoorden vindt men in Pamporovo in de Rhodopen, een schitterend berggebied met twee grote pistes, Borovets op 70 kilometer van Sofia en eveneens in de buurt van de Bulgaarse hoofdstad Vithoscha, ook wel Aleko genoemd. TSJECHOSLOWAKIJE: Cedok, Leidsestraat 4 in Amsterdam, tele foon 020 - 224888. Hollanski zijn uiterst welkom in het majesteitelijke gebied van de Hoge Tatra, het winters visitekaartje van Tsjechoslowakije. Hier vindt men gemoedelijke wintersportoorden als Stary Smokovwc en Tatranska Lomnica. POLEN: Orbis, Leidsestraat 64—66, Amsterdam, tele foon 020 253570. De roze sneeuwbal in Polen is een vondst geweest van Neckermann Vliegreizen. Het ski-oord: zakopane in het Poolse Tatra-gebergte. De gunstige ligging en het constante klimaat hebben er voor gezorgd, dat dit bergdorp zich razendsnel kon ontwikkelen tot een v modern wintersporttentrum. Zakopane ligt in een dal. SPANJE: Spaans Nationaal Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 8 8a in Den Haag, telefoon 070 182766. Gouden kusten, en witte bergen in één klap: mijn liefje, wat wilt u nog meer. Spanje biedt u deze toeristische dubbeldooier aan in de Pyreneeën en in de zuidelijke Sierra Nevada. Veel zon, veel sneeuw, redelijke prijzen, schamele accommodatie. ROEMENIE Roemeens Verkeersbureau, Kleine Garlman- plantsoen 17—19, Amsterdam, telefoon 020 239044. De wintersport in Roemenië is geconcentreerd in drie centra in de Karpaten: Poiana Barsov, Sinaia en Prédeal. Onze duidelijke voorkeur: Poiana Barsov, dat qua outillage tenminste in de verte nog lijkt op de witte reuzen Oostenrijk en Zwitserland.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13