In Holland staat een huis en dat huis dat had het koud Wie wat bespaart heeft wat. Verstandig met energie. ZATERDAG 29 OKTOBER 1977 I En gek genoeg merkten de bewoners daar minder van dan je zou verwachten. Want ze hadden centrale verwarming. Met een grote ketel die net zolang zwoegde en brandde tot het overal warm was. En dat vonden de bewoners van het huis heel gewoon.Tot ze beseften dat de brandstof voor de verwar ming almaar schaarser en duurder werd. Dat zette ze aan het denken. En al denkend kwamen ze tot een oplossing die niet alleen brandstof bespaarde, maar ook nog komfortabel was: isolatie. Isoleren is eigenlijk hetzelfde als een trui aan trekken. Het is het aanbrengen van een extra laag om warmte vast te houden. Bij een huis kan dat op verschil lende plaatsen. Waar ontsnapt warmte? Warmte ontsnapt door kieren en gaten, maar ook door muren, ramen, de vloer en het dak. Op de tekening hieronder ziet u waar de warmte ontsnapt. Bij elkaar honderd procent, omdat uiteindelijk alle warmte uw huis verlaat. Natuurlijk kunt u niet alles tegenhouden. Houd er ook rekening mee dat we zijn uitgegaan van een doorsnee hoekhuis en dat de cijfers van huis tot huis verschillen, afhankelijk van bouw en ligging. De ramen. Ramen worden geïsoleerd door enkel glas te vervangen door dubbel, of door een tweede ruit voorde bestaande te zetten. Dubbele beglazing is vrij duur, doch geeft buiten besparing ook komfortwinst. Voorbeeld voorzetraam. Voorbeeld dubbel glas. Met dubbel glas bespaart u 25 m3 gas a 24 cent per m2 glas per jaar. Aanzienlijk meer dan bij spouw- muurvulling. Hier ziet u waar de warmte aan uw buis ontsnapt. Kieren en gaten.Tochtwering is geen echte isolatievorm. Het is meer zoiets als je jas dichtknopen. Iets waar je mee begint. Doen dus. Het huis nalopen en overal, buiten keuken en badkamer, afrekenen met kieren en gaten. Het verschil in energieverbruik tussen een tochtig huis en een huis met goede tochtwering bedraagt algauwzo'n20%. De muren. De twee belangrijkste muur soorten zijn spouwmuren en massieve muren. Isolatie van spouwmuren, dub bele muren met ruimte daartussen, kan op verschillende manieren. Er zijn materialen die tussen de muren gespo ten of geblazen worden. En er zijn isolatie-platen en -dekens die alleen bij nieuwbouw kunnen worden aangebracht. Massieve muren kan men isoleren met di verse materialen in plaatvorm die tegen de binnen zijde van de muur worden aangebracht. Isolatie aan de buitenzijde is ook mogelijk, doch stelt zeer speciale eisen. Zowel bij spouwmuren als massieve muren kan isolatie een besparing van 10 m3 gas per m2 muur per jaar geven. Gaan we uit van bijvoorbeeld 80 m2 buiten muur, dan betekent dat een besparing per jaar van 10 x 80 800 m3 gas. dan bespaart dat 480 m3 gas a 24 cent is f 115,-. De isolatieprijs komt al gauw op f 35,- per m2. Het schuine dak kan aan de buitenzijde, doch vaak ook aan de binnenzijde geïsoleerd worden. Aan de buitenzijde met diverse soorten isolatieplaten, aan de binnenzijde o.a.met dekens van glas- of steenwol. De besparing bij een schuin P dak loopt, afhankelijk van de dakkonstruktie en de isolatievorm, sterk uiteen.Van 3 tot 25 m3gas per m2 dak per jaar. Ook de isolatieprijs verschilt sterk, van f 9,- tot f 35,- per m2. De vloer. Houten vloeren met kruipruimte kunnen worden geïsoleerd door onder het hout een glas- of steenwoldeken aan te brengen. Doch een goed isolerend vloerkleed doet ook al wonderen en zorgt bovendien voor warme voeten. Aan de andere kant is de dubbelglasprijs vrij hoog, doorgaans zo'n f 200,- per m2. Wie over dubbel glas denkt, moet de komfortwinst daar dan ook duidelijk bij betrekken. Het dak. Het platte dak kan worden geïsoleerd door er een extra laag op aan te brengen. De besparing Isolatievoorbeeld Isolatievoorbeeld spouwmuur. massieve muur. Uitgaande van de gasprijs, nu nog 24 cent per m3 inklusief BTW, betekent dat een besparing in geld van 800 x 24 cent, ofwel f 192,- per jaar. De isolatieprijs varieert van f 12,- tot f 22,- per m2, inklusief BTW en arbeidsloon, exklusief subsidie, waar over straks meer. Bedenk daarbij dat u één keer betaalt en elk jaar bespaart. En tel daarbij op dat uw huis wint aan komfort. Bij stenen vloeren verdient een vloerkleed zeker de voorkeur, omdat isolatie daarvan aan de onderzijde wel kan, maar moeilijk en kostbaar is. De besparing door vloerisolatie ligt rond de 5 m3 gas per m2 vloer per jaar. Bij een vloer van 48 m2 betekent dat een besparing van 240 m3 gas a 24 cent is f58,-. De isolatieprijs is moeilijk te geven, mede omdat we niet weten van welke vloerbedekking u houdt. Isolatie, ja of nee. Allereerst ditisolatie heeft, mits het vakkundig gebeurt, geen nadelige gevolgen. Verreweg de meeste isolatie is daarom werk voor de vakman. We hebben wat voorbeelden gegeven van besparingen en kosten. Wie zelf de meetlat ter hand neemt, kan al een aardige kosten en baten schatting maken aan de hand van de in deze advertentie genoemde getallen. Wie alle isolatiemaatregelen treft, kan ongeveer 30% op z'n totale gasverbruik besparen. Bij een verbruik van bv.4500 m3 gas per jaar betekent dat dus zo'n 1500 m3 besparing. Isolatie betaalt zichzelf veelal terug. Soms langzaam, soms vrij snel. Bedenk daarbij dat de prijs van 24 cent per m3 gas straks nog verder omhoog zal gaan. Bovendien investeert u in uw huis en wint u aan komfort. Houd er ook rekening mee dat u in aan merking kunt komen voor een subsidie van 22%% van de kosten, met een maximum van f 666,-. Nog meer informatie. We hopen u stof tot nadenken te hebben gegeven. Wie uitge breider deskundig advies wil, kan zich wenden tot een van de volgende adressen: Bouwcentrum, Weena 700, Rotterdam. Bouwcentrum, Gelkingestraat 6, Groningen. Instituut TNO voor Bouwmaterialen en Bouwkon- strukties, Postbus 49, Delft. Gasunie, Postbus 19, Groningen. VEG-GASINSlli UUT n.v., Postbus 137, Apeldoorn en uiteraard bij Energiebesparing, Postbus 503,7300 AM Apeldoorn. Informatie over subsidies bij: Provinciale Direktie Volkshuisvesting in de hoofdstad van de provincie waarin u woont. - Wie in het algemeen nog wat meer wil weten over warmer wonen en minder stoken kan deze bon invullen. r Wilt u mij s.v.p. het boekje „Warm Wonen" toezenden. Naam: Adres: Isolatie binnenzijde dak. Isolatie buitenzijde dak. hangt af van de dikte van de isolatielaag en de isolatie- waarde van het bestaande dak. Gaan we uit van een bespa ring van 10 m3 gas per m2 dak per jaar en 48 m2 dak Plaats: Opsturen aan: Energiebesparing, postbus 503,7300 AM Apeldoorn. Dit is een publikatie van het ministerie van Economische Zaken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12