Revolutionaire jeugd bij graf van Baader c.s. Rhodesiers denken dat de zwarten achter hen staan Britten plotseling in het duister Lagerhuislid Thorpe ontkent moordplannen nti-Duitse Iemonstraties CARTER VERSCHERPT WAPEN EMBARGO TEGEN ZUID-AFRIKA Sovjetproeven om satellieten te vernietigen JUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 OKTOBER 1977 PAGINA 9 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN— Miljoenen Engelsen hebben gisteren plotseling een tijdlang zonder stroom gezeten, ten gevolge van een wilde stiptheidsactie in de 137 eletri- sche centrales van Engeland en Wales. De getroffen zones lagen in Noord- Oost, Noord-West en centraal Enge land. De zuidkust en East Anglia wer den gedeeltelijk in duisternis gehuld. Het was de tweede maal in nauwelijks twee dagen dat de stroomvoorziening tijdelijk onderbroken werd. Dinsdag avond was in Londen onder meer Pic cadilly Circus en een deel van de thea ter- en bioscoopwijk zonder elekctrici- teit gezet Gisteravond kwam in de Brit se hoofdstad het Departement van Energie aan de beurt. Het nabijgelegen nieuwe hoofdkwartier van de electrici- teitsraad bleef evenwel hel verlicht Aan de wilde actie wordt deelgenomen door mecaniciëns die bij vier verschil lende vakbonden horen. Zij eisen al geruime tijd een beter loon voor ploe- genwerk, een hogere vergoeding van hun reiskosten, vooral wanneer zij zich naar afgelegen centrales moeten bege ven en een speciale korting op het electriciteitstarief. Omdat hun eisen on beantwoord blijven, weigeren zij nu overuren te maken en doen zij lang- zaam-aan. De situatie zou nog veel erger zijn, als het weer momenteel niet zo zacht was. Veel Britten maken voor verwarming uitsluitend gebruik van electriciteit (Van één onzer verslaggevers) N HAAG In Amsterdam, otterdam en Den Haag is giste- gedemonstreerd tegen de be tdeling van wat genoemd erd de politieke gevangenen in Bondsrepubliek Duitsland en vrijlating van Irmgard iller, het lid van de Rote Ar- ee Fraktion dat vorige week m mislukte zelfmoordpoging isDU hebben gedaan. ..oor löll t- Amsterdam en Rotterdam verliepen betogingen rustig, is Den Haag greep de politie in toen een oep betogers die men een standplaats ,d toegewezen op de Vijverdam, op de 1-iek van de Vijverberg, zich niet aan de n rder met de politie gemaakte afspraken st eld en in twee groepen een demonstra- ;1 itocht door de binnenstad wilde maken, n middels heeft het Tweede Kamerlid ï-an der Lek (PSP) aan de regering ge- nraagd of het waar is dat het Nederland- terreurbestrijdingsteam is aangevuld et een aantal Westduitse anti-terreur- ecialisten. De PPR zal zich op een ilgende week zaterdag te houden con es over de vraag buigen of het Euro- verdrag tot bestrijding van het ter- risme de burgerlijke vrijheden niet zo- t er aantast dat het geen goedkeuring »r Nederland verdient (Van onze correspondent) BONN Voor de tweede maal ln een week was Stuttgart gisteren het dekor van een begrafenis die internationaal de aandacht trok. Maar werd de begrafenis van werkgeversvoorzitter Schleyer dins dag voornamelijk bijgewoond door hoge functionarissen uit de politiek en be drijfsleven, gisteren bij de begrafenis van Baader, Ennslin en Raspe was het vooral de revolutionaire Jeugd uit bin nen- en buitenland die acte de présence e*3. Gudrum, Jan en Andreas: in Stammheim gefolterd en vermoord' en 'solidariteit met de guerillastrijders' stond er op de spandoeken die groepen jongeren - het gezicht bedekt met sjaals en hoofddoeken - hadden uitgerold. In de kapel van het kerkhof Domhalden hield de evangelische pastor Bruno Strei- bel, een bekende van de familie Ennslin, de uitvaartsdienst In zijn preek ging hij in op de tegengestelde beoordeling die de namen van de doden oproepen. "Voor de een hebben deze mensen geprobeerd dat gene te vernietigen wat velen een houvast biedt. Voor de ander is hun naam, on danks vernietiging, verbonden met het zoeken naar en de strijd om datgene wat menselijk is.' Deze twee meningen lopen zover uiteen dat de kloof ertussen wel haast onoverbrugbaar is, aldus pastoor Streibel. Onder zijn toehoorders waren de moeder van Andreas Baader, de zus ter van de eveneens in gevangenschap omgekomen Ulrike Meinhof en de ouders van Gudrun Ennslin. De begrafenis zelf, in een afgelegen hoek van het kerkhof, had een militant karak ter. Er waren veel vlaggen, en bij de graven met de eenvoudige kisten staken velen, onder wie de moeder van Baader, de gebalde vuist omhoog, 'de strijd gaat verder', kon men telkens horen. Na de plechtigheden kwam het buiten het kerkhof tot schermutselingen tussen de politie en jongeren die weigerden zich te legitimeren. Er werden enige arrestaties verricht Een Palestijnse splintergroep heeft van morgen de verantwoordelijkheid opgeëist voor de kaping van de Lufthansa-Boeing, waaraan vorige week door Duitse com mandotroepen in Somalië een eind is gemaakt De kapers zouden hebben be hoord tot het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina van dr. George Ha- basj, afdeling speciale operaties onder leiding van Waddi Haddad. De namen van de kapers zouden zijn Zuhair Akkas- ja (23), Nadia Sjehade Doebis (21) en Nabi Ibrahim Harb (20). WASHINGTON (TJPI-AFP) - - De Amerikaanse president Jim- ay Carter heeft gisteren het vipenembargo tegen Zuid- i Mtika verscherpt Al in 1962 i jfelden de Verenigde Staten I «n wapenembargo in tegen pretoria maar dit omvatte niet /materieel dat niet direct wordt aangemerkt als oorlogstuig, zoals transportvliegtuigen en reddingshelikopters, lln kringen van het ministerie van defensie werd gezegd dat de nieuwe actie waarschijnlijk slechts betrekking zal hebben op zaken als reserve-onderdelen voor reeds geleverd materieel. Functionarissen van het minis terie van buitenlandse" zaken meenden échter dat zij ook ge richt zal zijn op' materieel als computers en dergelijke, die tot nu toe wél vrijelijk aan Zuid- Afrika mochten worden gele verd. Carter noemde zijn maatregel een reactie op besluiten van de Zuidafrikaanse regering die mensen hun „fundamentele rechten" onthouden. De presi dent zei te hopen dat Zuid-Afri- ka zich „niet afsluit van de rest van de wereld". In tegenstelling tot eerder mede delingen is in Pretoria toch een gerechtelijk onderzoek geopend naar de dood van de zwarte leider Steve Biko. Vrijwel me teen is daarna het onderzoek verschoven naar 14 november. Pretoria's opperrechter M. J. Prins,die het gerechtelijk onder zoek opende, zei dat het hem voorkwam dat Biko's dood niet een natuurlijke oorzaak had. Hij had deze indruk gekregen aan de hand van bepaalde inlichtin gen die hij had gekregen. Waarnemend CDA-fractievoor- zitter dr. Kruisinga meent dat de regering moeite moet doen om te bereiken dat een exem plaar van het sectierapport over de doodsoorzaak van Steve Bi ko ter beschikking van de rege ring komt Hij heeft minister Van der Stoel (buitenlandse za ken) gevraagd het rapport aan de Kamer ter inzage te geven, zodra dit bij de regering bekend Veel besproken industrieel overleden SAO PAULO Gistere» Is op 69-jarige leeftijd de als internationale „playboy" bekend geworden Brazi liaanse industrieel Fran cisco (baby) Pignatari aan leukemie gestorven. Veer tig jaar lang heeft Pignata ri door zijn verhouding met mooie vrouwen, door avonturen en schandalen gezorgd voor grote koppen in de kranten. Onder die mooie vrouwen is ook filmster Linda Chris tian, later weduwe van de Amerikaanse filmacteur Tyrone Power, geweest Toen Pignatari genoeg had van haar, organiseerde hij een mobiele optocht met vrienden, compleet met fanfare-orkesten en span doeken met de tekst: „Go home, Linda". Nadat de stoet voorbij het hotel was gereden waarin Christian logeerde, pakte de filmster haar biezen en vertrok. Onder de andere actrices met wie Pignatari bevriend is geweest, waren Zsa-Zsa Gabor, Martine Carol en Rossana Schiafino. LONDEN (Rtr) Jeremy Thorpe, de voormalige leider van de Britse liberale partij, heeft ontkend dat hij betrokken zou zijn geweest bij een beweerd komplot om een man uit de weg te ruimen die gezegd had een homoseksuele relatie met hem te hebben gehad. Naar aanleiding van de uitlatingen van het gewezen model Norman Scott had Thorpe zich vorig jaar als partijleider teruggetrokken. Op een persconferentie in Londen verklaarde hij gisteren, in tegenoordigheid van zijn vrouw Marion en zijn advocaat, dat hij Scott in 1961 had leren kennen toen deze het Lagerhuis bezocht Er was tussen hen een nauwe vriendschap ontstaan, maar er was nooit sprake geweest van een seksuele relatie. Scott had eerder de beschuldiging geuit dat leden van de liberale partij er op uit waren hem af te kopen en vervolgens tot zwijgen te brengen, maar hij kon dit niet hard maken. Twee weken geleden kwam een oud-verkeersvlieger, de 30-jarige Andrew Newman, met de mededeling dat hij voor omgerekend 20.000 gulden was gehuurd om Scott uit de weg te ruimen. Newman werd daarop voor ondervraging in hechtenis genomen. Thorpe verzekerde gisteren dat hij niets wist van eventuele pogingen om Scott met geld tot zwijgen te brengen of uit de weg te ruimen. Thorpe wil Lagerhuis lid blijven. WASHINGTON (AFP-Upi) De Sovjet-Unie heeft volgens „voorlopige waarnemingen" woensdag een proef gedaan om met een kunstmaan een andere satelliet onschadelijk te maken, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie donderdag bekendgemaakt. Hieraan werd toegevoegd, dat de onderschep ping „waarschijnlijk" geslaagd is. Volgens het Pentagon was het doel de Kosmos-959 die op 21 oktober van de basis Plesetsk in Midden-Rusland in een baan om de aarde was gebracht. De „aanvaller" was de Kosmos-961 die woensdag van de basis Tyoeratam in hetzelfde gebied was gelanceerd. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie zeiden dat de Kosmos-961 in zijn baan op 290 km van het aardoppervlak ken nelijk de Kosmos-959, waarvan de baanhoogte verieerde van 847 tot 147 km, dicht genoeg is gepasseerd om deze kunstmaan buiten gevecht te stellen met behulp van explosieven. In wer kelijkheid werd er echter geen ontploffing waargenomen. De twee kunstmanen vervolgden gisteren normaal hun koers. Het was de zevende maal sinds februari 1976 dat de Russen een dergelijke proef hebben geno men. Volgens de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown beschikken de Russen over een doeltreffend systeem om kunstmanen uit te schake len, ook al zouden slechts drie van de proeven zijn geslaagd. De Verenigde Staten lieten 1974 een anti-satellietsysteem rusten dat op kernexplosies was geba seerd. Dit stelsel werd te ge vaarlijk geacht voor Ameri kaanse ruimteschepen. Succes voor energiebeleid Carter WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat is gisteren met 51 tegen 37 stemmen akkoord gegaan met een voorstel van president Carter om het olie- en gasverbruik van het bedrijfsle ven in de Verenigde Staten te belasten. Dat betekent een overwinning voor de president en een nederlaag voor de finan ciële commissie van de Senaat, die tegen het energiebeleid van Carter is. Goedkope benzine voor toeristen in Italië ROME Het Italiaanse minis terie van financiën heeft beslo ten om vanaf 1 november a.s. de prijzen van de benzinebon nen voor de Nederlandse toeris ten die Italië bezoeken te verla gen en de prijs te brengen op 0,77 per liter voor de super- benzine en 0,74 voor de nor male benzine. Dit bonnensysteem wordt in Ne derland steeds populairder, met als gevolg dat in het lopende toeristenseizoen het aantal auto toeristen uit Nederland dat met Mijnbrand in Bondsrepubliek Düsseldorf In een mijn in ^Herten, in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, zijn gisteren minstens vier mijnwerkers om vakantie in Italië is geweest het leven gekomen tijdens een brand in de mijp. De omgekomenen met meer dan 15 pet is toegeno-' hadden gepoogd een mijnwerker uit het vuur te redden. Een woordvoerder van de mijndirectie heeft gezegd, dat waar schijnlijk nog drie mijnwerkers om het leven zijn gekomen. De reddingsploeg bestond uit zes man. De lijken van vier mannen van deze groep zijn geborgen. De andere twee leden van de groep zijn nog niet teruggekeerd van hun reddingsactie. pet is toegeno men. Van het half miljoen Ne derlanders dat ieder jaar naar Italië gaat reist 80 procent per eigen auto. Benzinebonnen zijn verkrijgbaar bij Amrobank, ABN Rabo Bank en ANWB. Huizen in een rij in een zwarte woonwijk. Achter elke deur twee, drie families. BULAWAYO Gezegd moet worden, dat Rhodesië een zeer mooi land is. Nergens in Afri ka zijn de straten zo schoon of zijn er zoveel bloemen. Het openbare leven is feilloos ge regeld. De treinen rijden stipt op tijd en het wegennet is' fantastisch, hoewel het land ongeveer zo groot is als Fran krijk. Lift en airconditioning werken perfect en je blijft niet met de deurknop in je hand staan, als je een hotelka mer opendoet, zoals in Botsj- wana of in Tanzania wel voorkomt Dat alles ondanks de oorlog. Er is oorlog. De radio zegt het en de kranten schrijven het., Maar de Rhodesiërs lopen er niet mee te koop. „Wij doen of er niets aan de hand is", zeg gen zij bij herhaling en heffen het glas. Maar achter deze onverstoor baarheid liggen heel wat ver borgen spanningen en onze kerheden. De blanke minder heid vecht om zijn rijkdom en zijn bestaan. De strijders van de Afrikaanse vrijheidsbewe ging vechten voor de over dracht van de macht. Nóg lij ken de blanken het te kunnen redden, maar hun privile- gieerd maatschappijtje begint ontwricht te raken: iedere maand haken meer dan dui zend blanken af. De interna tionale verhuizers doen goede zaken en voor de achterblij vers wordt het steeds moeilij ker. Blank eilandje De 270.000 blanken vormen een eilandje in een zee van 6,2 miljoen zwarten. „Al zijn we maar met 100.000 over, dan houden wij het nog...", zo hoort men vaak. De blanken zijn de baas en de „Africans" moeten hun bek houden. De tweede viool is nog te goed voor hen. Iedere tegenstand, ook die uit eigen kring, wordt meedogenloos de kop ingedrukt. Het handjevol blanken wordt steeds onver draagzamer en raakt elke dag meer overtuigd van zijn rechtse gelijk. Liberalen zijn in Rhodesië „communisten" en „terroristen", en moeten op hoepelen. Zij, die niet met een blanke huid op de wereld ko men, moeten werken voor hen, die de bleke huidskleur wel hebben. De blanken maken de wetten, want de Afrikanen we ten niet wat goed voor hen is. Een argument, dat, in, blank gezelschap, altijd op je afkomt is, dat ae zwarte juist vóór hen is. De bedienden zeggen het: „Baas, u moet blijven, u bent te goed voor ons". En de baas geeft hun een aai over de bol en misschien wel een fooi. Tij dens een gesprek met een ho telmanager riep deze een wil-, lekeurige bediende (in elke hoek staat er wel een, in keu rig livrei gestoken; toe: „Say, Michael, vertel jij deze meneer maar eens of je ons weg wil hebben. Dat wil je helemaal Onze verslaggever Cees Manders heeft de laatste twee weken van septem ber een reis door Rhodes ië gemaakt. Journalisten, die in Rhodesië willen rei zen, moeten een vergun ning aanvragen in Salisbu ry. Deze vergunning is maar zeven dagen geldig, daarna moet die verlengd worden. Dit laatste is maar eenmaal gebeurd. De tweede maal volgde een weigering. Hij mocht wel als toerist blijven, maar uitoefening van zijn be roep zou ernstige gevol gen hebben. Cees Man ders wilde toen maar naar het naburige Botswana gaan, maar kreeg daar voor geen toestemming. Hij slaagde er namelijk niet in de autoriteiten van dat land ervan te overtui gen, dat hij niét voor het blanke minderheidsbewind van Rhodesië werkzaam was... Hier volgt het eerste van zijn verhalen. Blank droomrijk loopt ten einde a£ niet, do you?" Het antwoord ligt natuurlijk in de vraag, of liever het bevel, opgesloten. De blanke kent de zwarte al leen als bediende en gaat uit sluitend in de verhouding baas-knecht met hem om; die verhouding houdt nog net halt, waar de slavernij begint. Want iets wijzer zijn de blanken wel geworden. Een Duitse dame, eigenaresse van een mormel van een hond, dat me op straat aanvloog („Wat gek... normaal bijt hij ailleen zwar ten...") zei me: „Vroeger, voor de oorlog, mochten wij die kaffers nog slaan, maar dat mag nu niet meer...". Een zwarte academicus en priester: „Nog nooit ben ik uitgenodigd om bij een blanke te komen eten en ik zou waar lijk niet weten of er ook maar één van ons met een blanke een vriendschappelijke relatie heeft opgebouwd...". «J Favoriete tijdspassering voor Rhodesische blapken. Een onwaarschijnlijk tafereel in een land in oorlog. Recht en angst De verhouding blank-zwart is gegrondvest op raciale super ioriteit, op verkregen recht („Wij hebben het land ge maakt tot wat het nu is") en op angst. Angst voor de toe komst. De Rhodesiërs zitten vol met voorgekauwde fraseo logie. Radio, tv en pers spuien alleen wat van de censor mag. En de censor houdt niet van bloot, drugs, zwarte cultuur en gedachten, die de „veiligheid van de staat bedreigen". „Jullie weten niet hoe goed wij voor hen zijn. Wij hebben het beste onderwijssysteem van Afrika en de beste gezond heidszorg ter wereld. En wie betaalt het? Wij met onze paar honderdduizend. Nergens heb ben de zwarten het zo goed als hier...". Juist, de blanken weten wat goed is voor de zwarten, maar ze weten nog beter wat goed is voor henzelf. Er zullen wei nig gemeenschappen van deze omvang zijn, die zo goed voor zichzelf zorgen als de blanken in Rhodesië. Lage prijzen en hoge salarissen (voor blanken tenminste) maken van het le ven een aangename tijdspasse ring. Je zit op de rand van een zwembad, terwijl het water je voeten streelt en je hebt een lunch van vijf gangen in je ransel (prijs vijf gulden). Een onderdanige bediende in livrei met goudgalon komt informe ren of de boss nog iets wil gebruiken. Een pot koffie (80 cent) of thee, of een fles bier (1,20)? Een andere bediende vraagt of de boss een parasol boven zijn hoofd wil hebben of zich wil uitstrekken op een ligbank. De huidskleur bepaalt, wat het leven voor je in petto heeft. De, kans dat een zwarte Rhodesiër bereikt wat hij zou willen is maar een fractie van de kans, die de blanke heeft „Dat zij daar met hun zes miljoen be zwaar tegen maken", zegt een liberale blanke, „daar kan ik inkomen, maar laten zij eerst maar eens bewijzen dat zij net zoveel in hun mars hebben als wij". De blanken zien de zwarten als „zij" en zichzelf als „wij". „Wij" zijn wijs en „zij" moeten maar bewijzen dat zij het ook zijn. „Wij" wonen in wijken, die er uitzien of ze door God zelf geschapen zijn. Heel ver weg liggen „hun" wijken en daaraan heeft de duivel zijn hart kunnen ophalen. Reservoir De onrechtvaardigheid van de Rhodesische maatschappij ontgaat de blanke elite, omdat die het ook niet wil weten. Zij snappen niets van de zwarte cultuur, omdat ze er geen inte resse voor hebben. Het enige contact is de huisjongen of de tuinboy. Misschien dat sommi gen zich realiseren dat hun rijkdom niet zou bestaan' zon der dat enorme reservoir van zwarte arbeidskrachten, goed koop en zomaar te ontslaan. Maar die gedachten zijn on aangenaam en moeten dus verdrongen worden. „Neem nog een biertje", zeg gen Rhodesiërs, als gesprek ken met „moeilijke" buitenlan ders dreigen te verzanden. Zij hebben maar één filosofie: vasthouden wat je hebt, zo lang mogelijk en zo nodig tot het bittere eind. Een oud "vrouwtje, dat haar hele leven huisvrouw is geweest, voor zover dat tenminste mogelijk is in dit „bediendenparadijs": „Waarom willen jullie dat wij dit opgeven? Waarom misgun nen jullie ons dit? Ach, waren er maar geen zwarten in dit land...". De oorlog en de „terroristen" op het platteland hebben de blanke dromen wreed ver stoord. Plotseling bekijken de blanken hun eigen bedienden met andere ogen: „Prentice, Spector of John? Die toch niet? Die zullen me toch niet vermoorden? Zij houden toch van mij?" Maar na de twijfel, het onver woestbare optimisme. Een lichtelijk overspannen hoge politieofficier: „Die oorlog, die gaan we winnen. We slaan ze tot moes, de schoften...". En als zij winnen, wat winnen zij dan? Als de natuur zijn werk doet, wordt Rhodesië Zimbabwe. CEES MANDERS

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9