film van Pinoteau Dino De Laurentiis met witte buffel Acteergeweld in Gevarieerde kaart en redelijke prijzen EN VERDER 1 JAPANSE EMANUELLE „Schilderen leert je nog beter kijken naar mensen" Concert bij kaarslicht EXPOSITIE BU ABN OEGSTGEEST MALLE JAN Britse pop in Vrijetijdscentrum Regen en zonneschijn in galerie „De Pomp" Deze week in Leidse bioscopen J"" De Franse regisseur Claude Pinoteau heeft al via eerdere films bewezen het nieuwste topje van de Franse regisseurs ijsberg te zijn. Pinoteau bleek een regis seur die weet wat hij wil en bovendien nog eens allerlei topacteurs wonderwel in de hand kan houden. „La gifle" (De oorvijg) is dan ook in de eerste plaats een acteursfilm geworden, waarin men sen als Lino Ventura, Annie Girardot en Isabelle Adjani uitgebreid hun gang kunnen gaan. Deze acteurs slorpen zo veel van het beschikbare beeldwerk op, dat er vanuit Pinoteau's gezichtshoek weinig meer te filmen overbleef. „La gifle" is het verhaal van een in zijn vak vastgegroeide aardrijkskundeleraar, die er weliswaar enkele moderne denk beelden op na houdt (zijn gevecht met een aantal rechercheurs die een leerling van hem aanvallen), maar niettemin zijn eigen dochter aan zich ziet voorbijgroeien zonder dat hij nog enkele houvast op haar leven-in-wording heeft Zij ge speeld door het inmiddels via een uitge sproken pruillip bekend geworden sterre tje Isabelle Adjani zit er zelf ook genoeg mee in, want ze wordt op zoek naar zichzelf, heen en weer geslingerd tussen de Pa en de vele jaren in het buitenland verkerende Ma. Via het gedetailleerde portret dat Pino teau van haar geeft ben je geneigd Lino Ventura meer dan gelijk te geven als hij zijn weinig genuanceerde „oorvijg" uit de titel van de film aan haar uitdeelt De toeschouwer-vader in je denkt: Nog zo'n paar en misschien loopt het wel los. Afgezien daarvan geeft Pinoteau, op ba sis van zjn eigen door Jean-Loup Daba- die in zinnen gegoten scenario, een men selijk portret dat niet gauw verbeterd kan worden. Lino Ventura gaf Pinoteau, die hij ooit als assistent-regisseur had meegemaakt z'n eerste kans en hij weet opperbest wat hij gedaan heeft. Pinoteau laat de karakters volop tot ui ting komen, zo zelfs dat ze in hun com plexiteit nauwelijks in een enkele zin vast te leggen zijn. Dat is niet gering, en dat geldt zeker voor Ventura's (wat een ge weldig filmacteur is hij toch) aardrijks kundeleraar, evenzeer voor Annie Girar dot, die pas later in de film verschijnt en in mindere mate voor het meisje Adjani. „Le Silencieux" was Pinoteau's eerste veelbelovende film. „La gifle", vol komen anders, bewijst dat hij een groot talent kan zijn, mits hij gemakkelijke filmische uitstapjes la Lelouch ver mijdt BERT JANSMA STUDIO La gifle (12) Met Isabelle Adjani en Lino Ventura. Regie: Claude Pinoteau. TRIANON De witte buffel (12) met Charles Bronson en Jack War den. Regie: J. Lee Thompson. Na het succes met de gemoderniseerde versie van de reuzenaap King Kong heeft Dino de Laurentiis zijn nieuwste produkt afgeleverd met „De witte buffel". De makers van King Kong hebben met tal van snelle beeldwisselingen en trucages getracht een spektakelstuk te vervaardi gen. Dat is hen slechts ten dele gelukt, want het verhaaltje is dermate zwak dat zelfs betere regisseurs dan Thompson hadden gefaald. Charles Bronson speelt de gevreesde scheprschutter Bille Hickok die in het indianengebied op zoek gaat naar de laatste witte bison. Die bison is voor hem een nachtmerrie geworden. De Indiaan Worm is ook op zoek naar het dier, omdat deze zijn dochtertje om het leven heeft gebracht. De Indiaan zou door het doden van de bison zijn overleden kind een beter leven in de andere wereld kunnen geven en tevens zijn eigen naam „Dol paard" terug kunnen krijgen. De twee rivalen roken uiteindelijk de vredes- H LUXOR The deep (16) Een verhaal Q over hebzucht onder de zeepsiegel: de strijd tussen de vakantiegangers Jacque line Bisset en Nick Bolte en een op morfine jagende misdadigersbende. Overtuigend gefilmd veel onderwate ropnames door de makers van „Jaws". (derde week). CAMERA Mij name is nobody (12) Spaghetti-western van het betere soort met Terence Hill en Henri Fonda (deride week). LIDO I Soldaat van Oranje (16) Een voor Nederlandse begrippen kostbare film over het verzet gedurende de Twee- pijp en de Indiaan mag de bison doden. Dat dit met veel geweld een daverend hoevengekletter gepaard gaat, behoeft geen betoog. Thompson heeft ook nog wat ander wapengeweld toegevoegd, zo dat de bioscoopbezoeker zich geen mo ment zou behoeven te vervelen. W.B. REX Wilde Emanuelle (16) met Kumi Taguchi en Midori Otani. Re gie: Akira Kato. Na Emanuelle I, Emanuelle II (beiden met Silvia Kristel), Black Emanuelle dan ook een Japanse Emanuelle. De titel ver meldt zelfs, dat in dit geval sprake is van een „wilde". Wie echter de voorgaande drie heeft gezien, behoeft Rex eigenlijk niet meer te bezoeken, want er wordt niets nieuws geboden. Maar wie had dat dan ook verwacht De Japanse Emanuel le is kwalitatief zelfs stukken slechter dan de Franse vertoningen. de Wereldoorlog. Gedeeltelijk opgenomen in Leiden en Noordwijk. Een onderhou dende rolprent die de verzetssfeer goed in beeld brengt en een internationaal niveau heeft, (zesde week). LIDO II Herbie (a.l.) Het verhaal van het kiene Volkswagenkevertje in een soort Tour de France voor auto's. Het eigenzinnige autootje is vermakelijk om naar te kijken en soms zelfs om te la chen. (derde week). LIDO III Turks fruit (16) Uitstekende Nederlandse speelfilm met Rutger Hauer (als „soldaat" te zien in Lido I) en Moni que van der Ven. (twintigste week). „Zo eventjes tussen de bedrij ven door de zeelucht opsnui ven, is voor mij genoeg om me weer helemaal fit te voelen." Malle Jan is zeven dagen in de week geopend van 's mid dags vijf tot 's avonds rond de klok van elf. Een bistro waar schotels van een goede kwali teit voor een lage prijs wor den geserveerd. Malle Jan heeft voor de lezers van de Leidse Courant het vol gende recept aanbevolen: Men neme een ongerookte, niet al te vette makreel, die men in de pan aanbraadt Terwijl de vis zachtjes staat te pruttelen, voegt men een mengseltje van witte wijn en room of koffie melk aan de lekkernij toe. Vervolgens worden er twee theelepeltjes mosterd in het mengsel gedaan, als de ma kreel aan beide kanten bruin gebakken is. De deksel wordt op de pan gezet en dient er gedurende tien minuten op te blijven. De pit moet op zijn laagste stand gezet worden, zo dat de vis zachtjes kan stoven. Opdienen met gebakken aard appeltjes en sla. Eet smakelijk. PETER VIERING LEIDEN De Engelse formatie John Grimaldi's Cheap Flight" treedt vanavond op in het in het Leidse Vrijetijdscen trum aan de Breestraat Het concert is georganiseerd door Volksuniversiteit K O en de Leidse Jeugdactie. Het optreden begint om acht uur. De sound van John Grimal- di" wordt gekenmerkt door een handige en doordachte combina tie van opvallende ritmes en in het gehoor liggende melodieën. De groep bestaat uit gitarist en zanger John Grimaldi, pianist Pete Amesen, drummer Cliff Venner en bassist Dan Brown. De toegangspijzen zijn 4,- en 3,-. Pastor Godfried Claassen exposeert in Het Anker Hazerswoude Godfried Claassen, de pastor die werk zaam is in de parochie H. Michael en H. Bemardus te Hazerswoude-Rijndijk/Koude- kerk aan den Rijn, exposeert tot 12 november in Het Anker houtskooltekeningen, olieverf schilderijen en aquarellen. Hij vindt overigens dat zijn hob by past bij zijn werk. „Zoals je met woorden wilt uitdruk ken wat ons, mensen, moet bezighouden, zo kun je ook proberen te communiceren door middel van kleur, lijn, contrast, vorm". In april 1974, toen hij met vakantie in de Limburgse stad Venlo was, schudde mevrouw Ans Kroese-Bartelink de crea tiviteit van het schilderen bij Godfried Claassen (40) wak ker. Zelf weet hij niet of het een verborgen talent is dat ontsproot, maar wél „dat het me een kick gaf". De uit het Brabantse 's Gravenmoer af komstige pater (ongeschoeide karmeliet) acht het noodzake lijk dat hij in zijn werk sedert 1969 pastor in genoem de parochie creatief moet zijn. Hij somt op: velerlei con tact, openbaar optreden, de aanschouwelijkheid in het schoolonderwijs, het vieren van de liturgie en het zoeken naar duidelijk communiceren. „Tot ruim drie jaar geleden communiceerde ik louter met woorden, nu doe ik dat dus ook met lijnen en kleuren. Een aanvulling, dus, en een andere manier van zéggen". Waaraan hij toevoegt dat hij in de laat ste vorm van communicatie meer durf aan de dag legt Met olieverf, potlood, houts kool en waterverf viert God fried Claassen zijn hobby bot Hij: „Van meet af aan gaat mijn voorkeur uit naar het mensengezicht". Aan de ene kant een waagstuk, anderzijds een boeiend iets voor deze cur sist op de Leidse teken- en schilderacademie „Ars Aemu- la Naturae". Aanvakelijk was hij daar bezig met stilleven tekenen, maar de kunstschil deres Leny Noyen stimuleerde hem om een zelfportret tot stand te brengen. Godfried Claassen: „Die stillevens had den niet mijn echte interesse. Het zelfportret stond er bin nen zes uur op!" Arnold Smi th, een portrettekenaar uit Den Haag, mag hem nu onder de cursisten rekenen. Maar de vierendertig werkstukken die thans oktober Het Anker sie- Pastor Claassen vervaar- digde dit zelfportret ren, heeft de pastor, zoals hij dat karakteriseert, „op eigen houtje gemaakt". Griekenland bood hem tijdens de vakanties de kans om zich in het aquarelleren te bekwa men. „Je hebt daar uitzonder lijke mogelijkheden, vanwege een transparante lucht en lichtkleurige taferelen". Maar, portretteren lonkt altijd naar Godfried Claassen. Je kunt uitgaan van de persoon zelf. En contact, dat acht ik bij de beoefening van mijn hobby zeer belangrijk". Vandaar dat hij inmiddels al twaalf portret ten op het linnen heeft gezet Want, zo meent hij, tussen de vele werkzaamheden is de creativiteit van het schilderen een broodnodige ontspanning. Trouwens: „Schilderen leert je nog beter kijken naar men sen". LEO J. BORST LEIDERDORP De hoboïst Han de Vries en de pianist Rudolf Jansen geven van avond, een concert bij kaar slicht in de Dorpskerk in Lei derdorp. Het concert begint om kwart over acht Op het programma staan wer ken van.F Poulenc, J. Rönt gen, Berio, C. Nielsen, B. Ma- dema en Yvon. Kaarten zijn te krijgen in de Dorpskerk vanavond. Bejaarden hebben op vertoon van hun 65-plus paspoort toegang tegen gere duceerde prijs. OEGSTGEEST— De Oegstgeester C. F. H. Huysman opende deze week een expositie van zijn werk in de ABN-bank aan de Geversstraat Een jaar geleden begon de ontwerper een public-relations-advi- seur Huysman met tekenen en schilderen. De resultaten van deze getalenteerde opwelling zijn verbazend. Het werk ademt een ragfijne structuur „in drie demensies" en is zeer kleurrijk als exponent van het optimisme van de maker. Het getekende laat zich niet onder één noemer vangen. Elementen van surrea lisme, kubisme en expressionisme zijn in het werk te vinden LEIDEN Vlakbij de Pieters kerk in het pand Nieuwsteeg 11, bevindt zich de gezellige bistro .Malle Jan". Het restau rant is gevestigd in het oudste en schilderachtigste gedeelte van Leiden. Het is voor de gast even zoekeh, voordat hij door de welriekende grillgeu- ren en het uitnodigende schijnsel van kleine lantaarns verleid, het antieke pand bin nentreedt. Het romantisch ge flikker van kaarsen en de charmante presentatie van het jonge personeel vormt de en tree. Een alleszins prettig ge heel, dat de korte speurtocht door de met kinderhoofdjes geplaveide straten een avon tuurlijke tint geeft Avontuur lijk, omdat het oog voor deco ratieve verrassingen wordt ge steld en dat uiteindelijk ook voor de tong van de fijnproe ver gezegd dient te worden. Verantwoordelijk voor dit sfeervolle arrangement is .Malle" Jan Lange (25 jaar), die met zijn in april geopende zaak een van de beste en goed koopste bistro's aan Leiden heeft toegevoerd. „Ik ben Mal le Jan", luidt de welkomst groet van de innemende eige naar. En met deze begroeting is veel gezegd; namelijk dat Jan helemaal niet zo mal is, maar een levenskunstenaar en een van top tot teen genieter van het goede in het leven. Hij is op het strand in Katwijk geboren waar zijn ouders een strandtent met terras dreven. Dat hij nu dus een bistro be heert is niet zo vreemd. Na zijn koksopleiding in Voorhout heeft Jan samen met een vriend een jaar lang de fijnste kneepjes van het vak in een groot restaurant in Genève ge leerd. Enige jaren geleden kreeg hij de kans aangeboden om in bistro Le Bota zijn erva ringen en capaciteiten als be drijfsleider te ontplooien. Na enige tijd besloot hij het pand aan de Nieuwsteeg te kopen, dat hij tot een restaurant heeft omgetoverd. Het interieur van de Malle Jan ademt een sfeer uit van het Franse uitgaansleven en Oud hollandse gezelligheid. De 'de coratie is een mengeling van bric brac, oude prenten en allerhande curiosa om van te likkebaardea De samenstelling van de me nukaart verdient alle lof. Te meer, daar de prijzen laag zijn gehouden. Er is een keuze te maken uit een lijst van warme en koude voorgerechten. Van het koude buffet verdienen de zelfgemaakte paté en de avo cado Beatrice 4,50) een spe ciale aanbeveling van de pa troon. Iets waar praktisch elke gast zijn voorkeur over uit spreekt zijn de champignons farcies aux moules 5.-), wat vertaald neerkomt op cham pignons met mosselen en een smakelijke knoflooksaus. In tussen wordt er een smakelijk wijntje geschonken. Een halve liter Chêteau du Bousquet komt op 6,— neer. Grote ge zelschappen wordt geadvi seerd de bordeaux-wijn uit een zesliterfles (Rehoboam) te proberen 94.—;. Van de hoofdgerechten is de gebakken zeetong 21,50) een verrukking voor de smulpaap. Malle Jan heeft een rijke keur' van vleesschotels van de grill te bieden. Een varkenshaasje 16,—) smelt op de tong. En de door kok Cher bereide en- trecóte Karei Appel 14,50) een lendebiefstuk met een gar nituur van champignons, to maat, ui, paprika en stukjes spek vormt een ambrozijn waar de griekse goden jaloers op zouden zijn. Vanaf de gezellige bar in het midden van de zaak wordt door een van de vriendelijke meisjes een mandje versge bakken stokbrood met krui denboter aangedragen. Een in een romantisch entre-nous verkerend paartje doet na lut tele seconden een liefdevol ge fluister in een spontaan gekeu vel overgaan, als zij de smaak van het warme brood te pak ken krijgen. In de open keu ken, achterin de bistro, wordt het nagerecht aangediend. Er wordt gekozen voor Mousse de Crème de Menthe 3,50). Dit is een samenstelling van ge klopte eieren, suiker en drank, waaraan licht gevroren ijs is toegevoegd. Uniek mag heten, dat maltre Cher voor 3,50 de bijna nergens meer te krijgen flensjes voorschotelt. Het re cept draagt met recht de naam: Crêpes de Grand Mar nier. De bistro is zondermeer een bezoek waard. Er is ruimte genoeg voor ongeveer tachtig personen. Prettig bedienend personeel, gezellige gasten, een fantastische kok en niet te ver geten Jan Lange zelf zorgen voor een bijzondere avond. Wekelijks treedt er een gitarist of zanger op om de gezellig heid muzikaal te begeleiden. Behalve een prima kok is eige naar Jan een uitstekend zeiler. Met enige trots mocht uit zijn mond opgetekend worden, dat hij afgelopen zomer in Zuid- Frankrijk zevende van Europa is geworden in de klasse Hobi- cat 16. In Nederland staat hij in deze categorie gequalifi- ceerd als derde. „Dat is nou echt een hobby van me, waar in ik mij als ik vrij ben hele maal kan uitleven", zegt Jan. John Grimaldi's Cheap Flight. WARMOND In galerie „De Pomp" Is een expositie geo pend van het werk van drie kunstenaars. De tentoonstel ling bestaande uit schilderij en, pentekeningen en handge maakte poppen, is geopend tot 15 november. Jan-Peter De Boer heeft zijn persoonlijke gevoelens uitge drukt met behulp van olieverf. Dat die gevoelens niet altijd even vrolijk zijn blijkt wel uit zijn werk. De kleur zwart voert de boventoon in het werk van De Boer. Jan van der Ploeg vindt dat het leven best wel meevalt. Hij ziet een heleboel mooie dingen en mensen en zet dit om in pen- en potloodtekeningen. Zijn grote inspiratiebron is zijn grootvader die hem het juiste gevoel voor verhoudin gen en de technische kant van het tekenen bijbracht. De spe ciale voorkeur van Jan van der Ploeg gaat uit naar por tretten. Liesbeth Ydo uit Oegstgeest heeft een vitrine gevuld met poppen naar antiek model. De kleren zijn zeer zorgvuldig ge maakt aan de hand van oude kostuumplaten. De uitheemse poppen geven de tentoonstel ling een aparte charme. De galerie is dagelijks geo pend van 15.00 tot 17.00 uur. Het sfeervolle interieur van „Malle Jan" (rechts)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7