Culturele Raad ter ziele SLACHTHUIS HEEFT TOCH NOG OVERLEVINGSKANSEN v Beperkte medewerking voor Leids Vrouwenhuis J brieven lezers Overname Üoor ebruikers of temeente ■PilJDAG 28 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 lé'JA tfi I l IktEwmsm "Teleurgesteld in beleed programcollege ;ht8 (Van een onzer verslaggevers) ËÏDEN De leden van de Culturele tad van Leiden hebben gistermiddag ictenet één stem (die van wethouder Oos- Tv-jnnans) tegen bij twee onthoudingen illectief ontslag genomen en de aan :n gedelegeerde bevoegdheden aan :t gemeentebestuur teruggegeven. Dat lurde in een nog al emotioneel gela- vergadering van de CR, waarin jte teleurstelling werd geuit over bet >Ieid van het links program college it Leiden sinds 1974 bestuurt en ontgoochelde voorzitter van de Cul- I irele Raad, het PvdA-gemeenteraad- id drs. A. Höppener stak zijn teleur- lellingen en verwijten aan zijn partij - 99 fenoten in het college gisteren niet on- Belflbr stoelen of banken: „De komst van e nieuwe gemeenteraad in 1974 wekte _ooggespannen verwachtingen. Nu zou ^Htvoering worden gegeven aan de prin- DHpe-beslui ten voor de reorganisatie van 1| ijet gemeentelijk apparaat inclusief de B^ra-gemeentelijke instellingen. Het be tuur van de CR had in het begin van Trffi75 nog de hoop dat snel knopen zou- en worden doorgehakt. Wij legden ons mvoortdurend beperkingen op en voelden ms een soort demissionair kabinet De Antwoorden van het gemeentebestuur p onze adviezen bleven echter traag ■^^rlopen en op verzoeken naar een age.involle arbeidsbesteding door ons bu- eau werd niet gereageerd. Het werd ezerteeds duidelijker dat we voor het ge- jloofieentebestuur afgeschreven waren. De jeste vergelijking voor de afgelopen ijd is die met een ernstig zieke patiënt legelmatig worden nieuwe medicijnen aangeboden. De dokter weigert deze te geven, waardoor de toestand verder verslechtert Een alternatief wordt niet gebodenaldus de heer Höppener. Onomwonden haalde de CR-voondtter uit naar zijn partijgenoot Tesselaar, die als wethouder in de praktijk het beleid inzake de culturele sector van zijn collega Oosterman beeft overgeno men. „Bij mijn aanvaarding van het voorzitterschap van deze raad heb ik de hoop uitgesproken dat het mogelijk moest zijn de samenwerking tussen bet stadhuis en onze raad te verbeteren. Het heeft mij persoonlijk ernstig te leurgesteld dat met dit college, dat zo voor inspraak zegt te zijn, de samen werking totaal heeft ontbroken. Princi pes van geïntegreerde beleidsvoorbe reiding zijn met voeten getreden. We werden op autoritaire wijze steeds voor voldongen feiten geplaatst Zelfs de aanwezigheid van een wethouder in ons dagelijks bestuur kon hierin geen verandering brengen", aldus een ont goochelde voorzitter van de Culturele Raad vlak voor de opheffing. Verwijten Na de rede van Höppener ontspon zich een hooglopende diskussie tussen de wethouders Oosterman en Tesselaar die als toehoorder aanwezig waren. Beide heren dreigden na een kwartier kisse bissen op te zullen stappen, omdat het bestuur van de Culturele Raad weiger de gedurende enkele maanden nog lo pende zaken te blijven behartigen. Vol gens Tesselaar was dit duidelijk over eengekomen en was dit ook de voor waarde geweest waaronder het college maandag nog had toegestemd in de benoeming van twee nieuwe leden van het dagelijks bestuur. Daarnaast teken de Tesselaar protest aan tegen de ver wijten van zijn partijgenoot Höppener door hem voor te houden dat hij zelf mede oorzaak was van het door hem gesignaleerde gebrek aan communicatie tussen CR en gemeentebestuur, nii' Höp pener zelf raadslid van de PvdA, de invloedrijkste fractie in de gemeente raad is. Tevens wees de wethouder er op dat binnen enkele dagen het door de Culturele Raad zo begeerde voorstel voor reorganisatie van de Culturele sec tor te verwachten is. Overdracht De bemoeienissen van de wethouders ten spijt handhaafde het dagelijks be stuur zijn opvatting dat slechts nog van een akte van overdracht sprake kon zijn die men zou willen opstellen als het gemeentebestuur daar nog om zou vra gen. Onder deze overdracht zou dan onder meer het bijwerken van het jaar verslag en de afvloeiing van het perso neel moeten vallen. Drie van de vier stafleden van de Culturele Raad zullen door de gemeente aan een nieuwe pas sende werkkring moeten worden gehol pen. Zoals bekend heeft de vierde me dewerker van de CR, de heer Dé Ble- court, kort voor de opheffingsvergade ring zijn ontslag ingediend omdat hem tegen de afspraken in geen vaste aan stelling kon worden gegarandeerd. De positie van het personeel heeft bij het besluit van de CR-leden hun ontslag aan te bieden overigens een belangrijke rol gespeeld. Voorzitter Höppener stelde gisteren dat het onaanvaardbaar was het personeel nog langer door het ge meentebestuur te laten uitkleden. Ondanks het feit dat de beide cultuur- wethouders gisteren slechts als toehoor der op de tribune aanwezig waren wis ten zij toch een bijzonder grote invloed op de vergadering uit te oefenen. Her haaldelijk werd betoogd van de zijde van het bestuur dat het niet de bedoe ling was in diskussie met het wethou- derlijk duo te treden, maar Tesselaar en Oosterman wisten wel te bereiken dat de Culturele Raad niet als instelling er de brui aan gaf, maar dat slechts de leden hun ontslag indienden. Waar de gemeenteraad moet beslissen of dit ontslag wel of niet zal worden aanvaard en het college in de positie verkeerd desnoods de taak en bevoegdheden van de CR (voor zover die er tenminste zijn) over te nemen, kan in de praktijk dit laatste blijk van protest van de Culture le Raad nog behoorlijk worden gefrus treerd. Hoe dit ook uit zal pakken: de bureau medewerkers van de CR laten er geen misverstand over bestaan dat wat hen betreft de raad ter ziele is. Vandaag werd de telefoon voor het eerst aange nomen zonder van de woorden „Cultu rele Raad" melding te maken. De stem nog even vriendelijk als vroeger zegt sinds vanochtend: „Goedemorgen, met het Waaggebouw spreekt uH Arjen Broekhuizen let openbaar slachthuis aan de Pasteurstraat 'ril Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. De NS.-ruit Het artikel „Man slaat N.S. ruit aan stukken" in de L.C. van maandag verdient enige aanvul ling. Het incident gebeurde zon dag. Een man viel de lokettiste bruut in de rede terwijl zij met een andere reiziger bezig was. Zij vroeg de man beleefd even te wachten tot zij klaar was met deze reiziger. Toen deze gehol pen was, zei zij: zegt u het maar. De man herhaalde toen zijn vraag waarop de lokettiste hem naar de vertrekstaten in de hal verwees omdat zij de indruk kreeg, dat hij naar de bekende weg vroeg. De man antwoordde daarop dat hij niet kon lezen, waarop de lokettiste zei dat hij zich dan bij de perronopzichter moest vervoegen die het hem wel kon vertellen. De lokettiste kreeg toen de vreselijkste ver wensingen naar het hoofd ge slingerd. Toen de man weer op adem kwam, antwoordde de lo kettiste: Dank u wel, was dat alles": Hierop sloeg de man de ruit van het loket in met zijn vuist en wist toen plotseling wel waar hij zijn moest, want hij ging naar het juiste perron. De politie heeft de man uit de trein gehaald en hem meegeno men naar het bureau, waar de zaak werd overgedragen aan de Spoorwegrecherche. (naam en adres bij red. bekend) ADVERTENTIE A.S. ZATERDAG waterpolowedstrijd ZIJL/LGB ZIAN/VIT. Zwembad „De Zijl" AANVANG 19.15 UUR. Drugvoorlichting wordt uitgebreid LEIDEN De drugvoorlich ting aan de Leidse scholieren zal het komend jaar mogelijk worden uitgebreid. Leden van de raadscommissie sociale en maatschappelijke aangelegen heid, gezondheidszorg en cul tuur brachten deze wens gister avond tijdens een vergadering naar voren. Aan de orde was het b en w-be- sluit om 2.650,- te ramen voor drugvoorlichting aan 13- tot 15- jarige scholieren. Tijdens de vergadering werd erop aange drongen de voorlichting ook aan oudere scholieren te geven. IDEN Bij de herstructurering van Openbaar Slachthuis zal er naar gestreefd de instelling de beste 'levingskansen te geven. Dit stelde reiife directeur van het Openbaar Slacht- ™tais J. Cremers gistermiddag naar aan leiding van het uitbrengen van een amb- tüllijk rapport over de gevolgen voor bet e (penbaar Slachthuis bij afschaffing van i6jrtikel 8 van de Vleeskeuringswet. Als rolg van het schrappen van dit artikel len de openbare slachthuizen in den le financieel ontkoppeld sorden van vleeskeuringsdiensten. wij reeds gisteren meldden zal in -ste instantie worden bekeken of de rij^iidige gebruikers van het slachthuis de telling willen overnemen. „Te denken valt aan een coöperatie van gebruikers, een stichting of een b.v.", aldus de heer Cremers. Wel zal de overdracht worden gebonden aan strenge voorwaarden met name met betrekking tot het vaststellen van de tarieven. De gemeente heeft thans een accountantskantoor aan het werk ge zet om de slachtprijs te bepalen wanneer de nadere keuring van vlees, dat een belangrijke bron van inkomsten voor het openbaar slachthuis was, met het ver dwijnen van het artikel 8 uit de wet, niet meer verplicht is. De wijziging in de vleeskeuringswet wordt waarschijnlijk 1 januari 1978 van kfacht Mocht het niet lukken de gebruikers voor overname van het slachthuis te interesse ren, dan zal het college van b en w de mogelijkheden bezien tot behoud van het slachthuis in gemeentelijke handen. Wet houder M. van Aken van economische aangelegenheden heeft hier evenwel een hard hoofd in. ,Het beleid van de laatste jaren ten aanzien van het slachthuis zal dan moeten worden voortgezet Dat bete kent dat er teneinde een sluitende begro ting te verkrijgen, de tarieven telkens omhoog zullen moeten gaan. Leiden kan het zich gezien haar krappe financiële middelen niet veroorloven elk jaar op het slachthuis toe te leggen. Maar je kunt de tarieven niet blijven opschroeven als je wilt concurreren met particuliere slacht huizen". Het openbaar slachthuis heeft het eerste halfjaar van 1977 een verlies van 7.000 geleden. Wekelijks worden er tweehon derd dieren geslacht. Dit is maar een gering aantal van hetgeen er op de weke lijkse slachtveemarkt in de Groenoord- hallen wordt verkocht Veel veehandela ren blijken er de voorkeur aan te geven het gekochte vee in de plaats waar zij hun bedrijf hebben, te laten slachten. Dit in verband met de kosten die de thans nog van kracht zijnde verplichte nadere vleeskleuring met zich mee brengen. Het schrappen van dit artikel 8 in de vlees keuringswet kan mogelijk een kentering in gunstige zin voor het Leidse slachthuis betekenen, aangezien het vervoer van geslacht vee vele voordelen biedt ADVERTENTIE De winkel voor de bovenstebeste keukenspullen. Waar komt die winkel? LEIDEN - De stichting Vrouwenhuis krijgt beperkte medewerking van de gemeen teraad, wanneer zij er in 1 slaagt een eigen accommoda- 1 tie te vinden voor haar activi- teiten. De raadscommissie so ciale en maatschappelijke aangelegenheden, gezond heidszorg en cultuur heeft zich in meerderheid achter het streven van de stichting vrouwenhuis om een eigen ge bouw te betrekken, geplaatst. Enkele leden wilden de vrou wen hierbij wel financiële be perkingen opleggen. Het Vrouwenhuis is thans ge huisvest in het pand Nieuwe Rijn 20a met nog enige organi saties zoals de NVSH en de Leidse werkgroep voor homo filie. Door de steeds toenemen de belangstelling voor de acti viteiten van de stichting is de huidige ruimte allang niet meer toereikend. Daarbij komt dat het stichtingsbestuur ernaar streeft zijn activiteiten nog verder uit te breiden. Van daar de vraag aan de gemeen teraad naar een eigen accom modatie waar vrouwen ieder uur van de dag terecht kun nen. Het voorstel van het PvdA- raadslid A Höppener om met allerlei andere organisaties een sociaal-cultureel centrum in Leiden op te richten werd door de vrouwen resoluut van de hand gewezen. „We willen een onderkomen, dat alleen voor vrouwen is bestemd en dat dag en nacht geopend is", aldus de penningmeester van het stichtingsbestuur. Wethou der B. Oosterman had even eens enkele bedenkingen tegen deze uitdrukkelijke wens van de vrouwen. „Er zijn in Leiden toch genoeg organisaties die het soort activiteiten van bet Vrouwenhuis ook hebben, waarom zou een en ander niet kunnen worden gebundeld". De wethouder vroeg zich te vens af of in een speciaal Vrouwenhuis wel optimaal ge bruik zou kunnen worden ge maakt van de ruimte. „De kerk is ook dag én nacht open, maar je ziet er geen kip", al dus de wethouder. Met deze opmerking haalde hij zich de woede van het PSP- raadslid H. Passchier op de hals. Zij legde er de nadruk op dat er al vijf jaar een vrou wencafé in Leiden is en dat dit zeer druk wordt bezocht door vrouwen uit alle lagen van de bevolking. „Het valt mij op dat de wensen van de stichting vrouwenhuis vaak worden be zien als zou het om een zeer elitaire groep gaan terwijl de stichting toch voor vijftig pro cent van de Leidse bevolking werkt", aldus mevrouw Pas schier. De stichting Vrouwenhuis krijgt van het ministerie van CRM 7.000,- subsidie per jaar voor haar activiteiten en haar vaste lasten. Wanneer zij de beschikking krijgt óver een groter pand, dan zou zij ook een beroep moeten doen op de gemeente Leiden voor subsi die. Met name dit laatste lever de in de commissie nogal wat problemen op. De heer F. van Oosten (PPR) wilde wel mede werking verlenen, wanneer de subsidie niet hoger dan 15.000,- zou worden De WD-er N. Langerak stelde dat hij de vrouwen alle goeds gunde maar wanneer de ge meente met subsidie over de brug zou kunnen komen hij aan heel andere zaken priori teit zou willen geven Jongerenmis in Woubrugge In de R.K. Kerk De Goede Herderen in Woubrugge, vindt aanstaande zondag weer een jongerenmis plaats. Het beken de koor, combo en liturgiegroep van het Interkerkelijke Petra-jeugdkoor uit Leiden zal aan deze dienst weer mede werking verlenen Als thema is gekozen: „Geloven is geen privé-zaak" en dit hema zal in de preek door pastor J. van Sas se van LJsselt nader worden uiteengezet De mis begint 's morgens om tien uur. Windhonden-show De Nederlandse he Vereniging voor Oosterse he Windhonden organiseert zondag 30 oktober een grote show in de Groe- noordhallen waar meer dan 300 windhonden aan mee zullen doen. De honden worden door Engelse, Finse en Nederlandse keurmeesters op schoonheid gekeurd. Er zijn niet alleen Nederlandse honden, maar ook dieren uit België, Denemar ken en Duitsland. De deelnemende rassen behoren tot de categorieën: Afghaanse windhonden, gladharige Saluki's, adellijke Sloughi's en Pharao-honden. De vier rassen worden zondag rond tien uur aan de keuringen onderworpen. De entreeprijzen zijn 2,— per persoon; 65 plussers hebben vrij toegang, terwijl kinderen onder 12 jaar ook gratis toegang hebben, mits onder geleide. Om alles op de voet te kunnen volgen, kan aan de kassa voor 4,— een uitvoerige catalogus verkregen worden. Indiase dansen Het Rijksmuseum voor Land en Volkenkunde biedt zondag middag 30 oktober in de gehoorzaal van het museum een programma van Dansen uit India Opgevoerd zullen worden de Bharat Maty am, een klassieke tempeldans uit de streek rond Madras in Zuid-oost India, alsmede een aantal volks dansen uit dit gebied. De dansen worden uitgevoerd door Chandrika Sun dra Raman en Sharda Raghu Raman, beiden zijn professionele dansers afkomstig uit het Zuidindiase Cuddalore. De aanvangstrijden van de voorstellingen zijn tussen drie en vier uur. Kaartjes kosten drie gulden voor volwassenen en een gulden vijftig voor 65 plussers en de jeugd onder de achttien jaar. Plaatsen kunnen worden gereserveerd op telefoon 071—132641 of in het museum zelf aan de Steenstraat 1 te Leiden. Studentencabaret Guyte Twee Leidse cabaretgroepen nemen het aanstaande week einde deel aan het Cameretten festival in Delft Het zijn het cabaret „Guyte" en cabaret „Met zonder met". Beide cabaretgroepen debuteerden met een avondvullend pro gramma bij studentenvereniging Augustinus. „Guyte" ontstond op de middelbare school en haar samen stelling is sinds 1975: Nel Verbree, Peter van Heusden, Hans Boer, Rob Chömpff en de technici Jaap de Rijk en Geard Hegemans. In hun programma trachten de cabaretiers de realiteit van het dagelijks leven door te voeren tot in het absurde. Het programma heet dan ook: „Het genot van het verbod", de muziek van Guyte is op een klassieke leest geschoeid. „Met zonder met" is in 1974 ontstaan in de kennismakingstijd van studentenvereniging Augustinus. Zij bestaat uit: Mark van der Velden, Amoud van Buur en, Jan Middendorp en technicus Fred Willems. De groep wil in haar programma's amusement in dienst van de maatschappij kritiek stellen. De muziek is gebaseerd op de pop variërend van de Beatles tot Steely Dan. De titel van het MZM-programma is ,3arre tijden". Lustrumconcert Csardas Het Leids zigeunerorkest Csardas geeft zaterdag een lustrum in de Leidse Schouwburg. Het concert is een afspiegeling van wat de afgelopen vijf jaar aan stijlen en ritmen is ingestudeerd en gespeeld. Csardas was het eerste Hollandse zigeunerorkest dat de Roemeense en Hongaarse folklore binnen onze grenzen bracht Het optreden van zaterdag wordt opgesierd met de Hongaarse violist Laszlo Tóth en de Roemeense zangeres Floricina Doinas. Verder doet het Leidse folkloristische dansensemble Achalay mee. Studenten- zigeunerorkesten gaan na het lustrumoptreden in Augustinus door met zigeunermuziek. Aanvang 20.15 uur. Van mens tot mens Onder deze naam zet zich in Leiden een comité in voor het handhaven van de mensenrechten in Zuid-Afrika. In dat kader wordt op 31 oktober om 20.00 uur in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat een protestbijeenkomst gehouden tegen de jongste fascistische maatregelen die de regering—Vorster in dat land heeft genomen. Op de avond zal een diaserie worden vertoond over het verzet in Soweto en zal een toelichting worden gegeven door Esau du Plessis, lid van de Boycot Outspan Actie. Optreden Gimmick In vormingscentrum „Troef" aan het Noordeinde 2a treedt vanavond de groep „Gimmick" op. Het optreden begint om acht uur. De toegangsprijs is voor Troef-leden 2,50 en voor niet-leden 3,50. RAF EN DUITSLAND Het politiek café Catena organiseert maandag, 31 oktober, een avond die betrekking heeft op de situatie in de Bondsre publiek Duitsland. De Utrechtse advocaat Dolf Hartkamp zet het standpunt van het Medisch Juridisch Comité Politieke Gevangenen uiteen. Hij gaat daarbij in op de wetten die door het parlement zijn aangenomen of zullen worden aangeno men. Deze wetten tasten volgens hem de principes van een rechtstaat fundamenteel aan. Verder zal hij het hebben over de behandeling van de RAF en de methoden van de staat om haar te bestrijden. Voorts stelt hij de mogelijkheid van moord op de harde kern van de RAF aan de orde. Na de pauze is er gelegenheid om over al deze onderwerpen te discussiëren. De bijeenkomst in Catena heeft plaats om acht uur in de Kolf mak ersteeg 8 te Leiden. LAK-theater Het LAK-theater heeft twee voorstellingen in het weekend. Zaterdag wordt het stuk „De opvoeder" gespeeld door Frans Vorstman en aansluitend „Keefman" door Jaques Comman deur. Dexe twee éénacters worden gebracht door toneelgroep Centrum. Aanvang 20.15 uur. Zondag is er kindertheater met „Het kindercabaret pot voor drie" en die voorstelling begint om 15.00 uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3