Onroerend goed magnaat Maun Caransa ontvoerd Den Uyl op zoek naar progressieve bewindslieden Werkloosheid iets gedaald Amsterdamse krant krijgt telefoontje RAF Alkemade in beroep tegen uitspraak veerlieden Vaccin tegen longontsteking Hoogovens: 7200 man korter werken dedicijnen op recept an banden gelegd risis Gasunie koopt Algerijns aardgas Bundeling van energiebedrijven -U.oanVwt celdóc 0omcHit spenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chet-redacleur: Wim Buijteweg. mties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: te). 071-122244 <18.00 tot 19.00 uur) Vrijdag 28 oktober 1977,68e jaargang na 20875 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kities imenten: kwartaal 40.45; jaar 150.30; losse nummers: 55 cent. Shenandoah „Shenandoah" speelfilm uit 1965 met James Stewart als Charlie Anderson op Ned. I om 21.50 uur. Om 20.25 uur „De Mounties show". Ned. II om 20.25 uur Klaverwei de en om 21.15 uur Circus mor genrood, een feestelijk program ma dat rechtstreeks vanuit de VARA-studio wordt uitgezon den. Weinig verandering Overwegend droog weer met op veel plaatsen mist, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Mi nimum temp. omstreeks 7 gra denMaxima rond 12 graden. Morgen zon: 7.29-17.18. maan: 18.48-9.42. Scheveningen hoogwater: 4.17- 16.31. Laagwater: 0.05-12.19. Amsterdam (ANP) Vanmorgen rond kwart over tien heeft het Amsterdamse dagblad „Het Pa rool" een telefoontje gekregen van een Duits sprekende man die zei een vertegenwoordiger ve zijn van ie Rote Armee Fraktion (RAF). Hij zei volgens het dagblad: „Hier ist die Rote Armee Fraktion. Wir haben Caransa. Sie horen von uns". Daarna werd opgehangen. De "inn sprak volgens de telefonis te van het Parool perfect Duits. Twintig minuten later kreeg het dagblad opnieuw een telefoontje. Dezelfde tekst werd herhaald. Een woordvoerder van Het Parool kon niet zeggen of het dezelfde man was. Het dagblad heeft de politie ingelicht Mocht inderdaad de Rote Armee Fraktion bij de ontvoering betrok ken zijn, dan zal het vermoedelijk gaan om de vrijlating van Folkerts, die in Nederland gevan gen gehouden wordt na de moord op een Utrechtse politieman. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG [Dertig rechercheurs van de groep ernstige delicten van de Amster damse politie houden zich sinds ivannacht bezig met de ontvoering van Maup Caransa, de bekende Amsterdamse zakenman. De 61-ja- rige Caransa werd vannacht kort na 01.00 uur ontvoerd toen hij in een hotel aan de Professor Tulp straat in Amsterdam verliet. Vol gens een ooggetuige werd hij na een vechtpartij met enkele mannen gegrepen en in een rode auto ge sleurd. Daarna reed men met grote lelheid weg. inister De Gaay Fortman (justitie en binnen landse zaken) die in Lissabon' is voor een internationale conferentie) is van de gang van zaken op de hoogte gesteld evenals de West- duitse autoriteiten. Aanvankelijk wist men helemaal niet dat het om Caransa ging, maar op het trottoir vond De eigen Rolls Royce van Maup Caransa die vannacht niet werd gebruikt men een tasje met de papieren van Caransa. Door te combineren en te deduceren heeft men toen ontdekt dat het om de onroerendgoed- magnaat moest gaan. Hij was in de buurt van het Prof. Tulpplein op een kaartavond je ge weest in de Continental Club. Op weg naar zijn auto moet de overval hebben plaatsgevon den. Sindsdien is Caransa^ spoorloos. Noch zijn vrienden noch"zijn naaste medewer kers hebben enig idee van de motieven van de ontvoerders. Caransa had, voor zover be kend, geen specifieke projecten onder handen die de agressie van bepaalde groeperingen zouden kunnen opwekken. Hij heeft de afgelo pen tijd niet laten blijken zich op welke wijze dan ook bedreigd te voelen. Een woordvoerder van het ministerie van bin nenlandse zaken achtte het niet uitgesloten dat minister De Gaay Fortman vervroegd terug keert uit Portugal. Op dit moment fungeert minister Van Doorn (CRM) als plaatsvervanger van De Gaay Fortman. Van Doorn laat zich voortdurend op de hoogte houden van het politie-onderzoek. Van de formatie van een crisis-team, zoals bij de gijzelingen van dit jaar in Drente, is op dit moment nog geen sprake. Stappen daartoe worden pas genomen als blijkt dat de ontvoe ring een politiek karakter heeft Aanwijzingen in die richting ontbreken tot nu toe nog. Aldus de Amsterdamse politie. In kringen van politie en justitie houdt men er desondanks rekening mee, dat de ontvoering het voorspel betekent van nieuwe acties van terroristen. Deze hebben immers, na de drama tische afloop van de Lufthansa-kaping en de ontvoering van de Westduitse werkgeversvoor zitter Schleyer met wraak gedreigd. Zie verder pagina 13 (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Amerikaanse doktoren hebben een vaccin tegen longontsteking ontwikkeld, dat waarschijnlijk al begin vol gend jaar kan worden toegepast Hét vaccin zou voor ongeveer 80 procent effectief zijn en met name een enorme zegen betekenen voor groepen, vooral ouderen en chronisch zieken, die erg kwetsbaar voor deze ziekte rijn. Het vaccin kan alleen worden gebruikt als de longontsteking is veroorzaakt door een bacterie. Van de 2JJ miljoen gevallen van longontsteking, die jaarlijks in de Verenigde Staten worden geregistreerd, behoort de helft tot deze categorie. Een op elke twintig gevallen blijkt fataal. Jaarlijks sterven onge veer 25.000 mensen aan longontsteking, in veel gevallen als complicatie bij een andere ziekte. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Met ingang van 6 november gaan bij Hoogovens 7200 personeelsleden voor de duur van zes weken korter werken. Deze aanvrage sluit aan op een eerdere periode van korter werken, die begin juli jj. beëindigd is. Vitale bruidegom TUCUMAN In Tucuman in Argentinië is gisteren het huwelijk ingezegend van de 77-jarige José Arrieta en de 15-jarige Mirta Graciela Perez. Na de kerkelijke plechtigheid opende de bruidegom het bal met zijn jonge bruid en als om te bewijzen hoe vitaal hij nog is, sloot hij het ook. Ziekenfondspremie 8,5 AMSTELVEEN De ziekenfondsraad is gisteren zonder discussie akkoord gegaan met het voorstel om de staatssecretarissen van Volksgezondheid en van Sociale Zaken te adviseren de premie voor de verplichte pekenfondsverzekering per 1 januari 1978 te verhogen van 8,2 tot 8,5 procent De loon grens voor de verplichte verzekering is vol gend jaar 36.200,-. een onzer verslaggevers) HAAG Artsen kunnen per recept meer onbeperkte hoeveelheden ge- niddelen aan patiënten voorschnj- De vereniging van Nederlandse zie- ondsen heeft met de organisaties van irtsen, specialisten en apothekers een eenkomst gesloten over deze beper- Deze houdt in, dat per recept maar (eer de daarop voorgeschreven hoe- eid wordt afgeleverd (hetgeen neer- op een verbod van „herhal ingsre- n") en dat per recept in het alge- maar een hoeveelheid geneesmidde- voor ten hoogste dertig dagen kan en voorgeschreven. Om praktische redenen hebben de afspraken over de hoeveelheden alleen betrekking op geneesmidde len die worden verstrekt als poeders, tabletten, len, dragees en capsules. Een uitzondering is gemaakt voor geneesmiddelen die meestal chronisch worden gebruikt, bijvoorbeeld door hartpatiënten, mensen met een te hoge bloed druk, epileptici, suikerzieken enz. Van deze middelen kunnen hoeveelheden voor ten hoogste negentig da gen worden voorgeschreven. Dezelfde termijn geldt voor antibiotica, anti-reumati- ca en psychoarmica. Maar in die gevallen moet de voorschrijvende arts de letters „c.L" (chronische indicatie) op het recept zetten. Venier is een uitzon dering gemaakt voor de pil en voor fluoridetabletten. Daarvan kunnen per recept hoeveelheden voor i maal 180 dagen worden voorgeschreven, hetgeen bij fluoridetabletten neerkomt op maximaal duizend stuks. (Van een onzer verslaggevers Den Haag Formateur Den Uyl staat thans voor de uiterst moeilijke opgave om minis ters en staatssecretarissen aan te trekken, die passen in wat hij gisteren noemde „een progressief kabinet". Daaronder verstaat de formateur „op vooruitgang gericht, vooruit strevend". Men kan, aldus Den Uyl, giste ren, van de minister-president niet verlan gen, dat hij personen accepteert, met wie geen goede samenwerking mogelijk wordt geacht De nieuwe ministers zullen niet geheel maar ook hartelijk moeten instemmen met het regeerakkoord en het daarbij behorende regeringsprogramma. De formateur is begonnen met de zestien staatssecretarissen, die eveneens in het beeld van het door hem bedoelde „progres sief kabinet" moeten passen. Morgen praat Den Uyl met de drie fractievoorzitters over de zestien ministers, de PvdA, CDA en D'66 hebben daarvoor verschillende kandidaten, zelfs meer, dan de twee namen per ministe rie, die de formateur op papier vóór zich wil hebben. Dit geldt zeker voor het CDA, waarbinnen KVP, AR en CHU zich zo sterk mogelijk maken voor hun „eigen" kandidaten. CDA- leider Van Agt heeft het in dit verband met de CHU het moeilijkst. De CHU-fractieleden willen twee ministers, maar de partij zelf praat over een zo sterk mogelijke vertegen woordiging. Ook is de vraag gerezen of oud-KVP-fractievooratter Andriessen voor de formateur aanvaardbaar is. „In geen geval op Economische zaken" liet FNV-voor- .zitter Wim Kok gisteravond in het Overijs selse Gieten weten. leveer 'n derde van de jonge elijken verkeert in financiële Rijkheden. i gering gezinsinkomen kan de ook weinig spaargeld vóór I huwelijk. jo- °»ZE 2lLVEREI>) .Bruiloft is-ic t py (AF feetaff lt>'j LW w het kopen op afbetaling kan if de oorzaak van zijn. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het theeglas gaar: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. DEN HAAG (ANP) Volgens de eerste, voorlopige tellingen van bet ministerie van Sociale Zaken over de situatie op de arbeidsmarkt is de voor seizoensin vloeden gecorrigeerde werkloosheid in oktober ten opzichte van de voorgaande maand gedaald met 7.800 tot 208.500 personen. Het verschil ontstond door een daling van 5.400 mannen en van 2.400 vrouwen. Als feitelijk zonder werk waren eind deze maand 203.500 personen geregistreerd. Dit is 1.800 minder dan aan het eind van de vorige maand. De geregistreerde openstaande vraag naar personeel steeg, voor seizoensinvloeden gecorrigeerd, met 4.200 tot 61.400 personen. Niet voor seizoen gecorrigeerd steeg de vraag met 2.500. Definitieve en meer gedetailleerde cijfers verschijnen binnenkort in het maand verslag arbeidsmarkt van het ministerie van Sociale Zaken (Zie ook pagina 13) (Van eenonzer verslaggeefsters) DEN HAAG Minister Lubbers van Economische Zaken beeft bevestigd dat de Gasunie gedurende twintig jaar vier miljard kubieke meter aardgas per jaar zal kopen bij de Algerijnse maatschappij Sonatrach. Volgens de bewinsman is dat nodig voor de toekomstige energievoorziening in ons land. Het is nodig „dat er kracht wordt gestreefd naar het verwerven van meer aardgas, ook uit bronnen buiten Nederland, zoals al in de Energienota is aangekondigd," aldus de bewindsman. Over het aan land brengen van dit aardgas (waar en hoe) is nog geen beslissing genomen. Pas wanneer deze zaak helemaal rond is, zal er een besluit worden genomen over de „aanlanding" van aardgas dat voor België bestemd is. (Zie ook pagina 13). ROELOFARENDSVEEN De gemeente Alkemade gaat be roep aantekenen tegen de uit spraak van het ambtenarenge recht in Den Haag, waarin de rechtbank bepaalde, dat de op verdenking van fraude ver dachte veerlieden van het veer pont naar Kaageiland, alsnog bun ingehouden loon dienen te ontvangen. B en w hebben daartoe deze week na overleg met hun juridische adviseurs besloten. De gemeente zal niet gaan pro cederen tegen de grondtransac- tie van het winkelcentrum in Oude Wetering. Vorig jaar ver kocht de uit Amsterdam afkom stige J. de Joode de grond aan een projectontwikkelingsmaat schappij, zonder dat hij de grond eerst te koop had aange boden aan de gemeente zoals in het oorspronkelijke grondcon- tract was vermeld. De juridisch adviseur van de gemeente, mr. Sprey uit Leiden heeft de ge- drs. Bolten heeft beide b en w meen te geadviseerd om geen besluiten deze week aan de ge- proces aan te spannen tegen de meenteraad van Alkemade mee- Amsterdammer. Burgemeester gedeeld LEIDEN Op initiatief van vertegenwoordigers van de col leges van burgemeester en wet houders van Delft, Dordrecht, Gouda en Leiden zijn bespre kingen gevoerd over het samen gaan in één bedrijf van de acht bedrijven die momenteel buiten de regio's Den Haag en Rotter dam gas en/of electriciteit leve ren aan ruim 1,5 miljoen inwo ners van Zuid-Holland De initiatiefnemers beogen te komen tot het invoeren van uni forme en zo laag mogelijke ta rieven, het op tennijn afschaf fen van de winstuitkeringen aan de gemeenten, en het brengen van meer eenheid in het regio nale energiebeleid als afgeleid van het nationale beleid. Daar naast zien zij voordelen in de bundeling van kennis en de coördinatie van het bedrijfsbe leid. Op langere termijn ziet men mogelijkheden voor een .relatieve beperking" van de kosten. .ADVERTENTIE Dames-en herentruien met col Prachtige kinder- ski-jacks 39,50 Playtex btfs 19.95 nu speciale pnjs14l95 Koordeinde 17 Roelofarendsveen Vrijdagavond koopavond

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1