Oostenrijks geld uit Holland Schiphol kan nog steeds doelwit terreur zijn ISRAEL NEEMT GEEN ENKEL RISICO Import aardgas technisch geen probleem Werkloosheid niet veroorzaakt door gebrek aan werk CPN-bestuur laat Paul de Groot vallen taup Car ansa: Amsterdamse pman met goud i zijn vingers postgiro en rijkspostspaarbank Westerterp geen directeur van Schiphol" iftNENLAND LEIDSE C0URAN1 VRIJDAG 28 OKTOBER 1977 PAGINA 13 ;ld is zijn gereedschap arj at, r* (Van een onzer verslaggevers) r^TERDAM ,Jk huil liever in een Rolls Royoe dan in een r.kïe hands Volkswagen", zei de 61-jarige multimiljonair Maup '^unsa begin vorige maand tegen een journalist. Dat was toen ufcch in Roemenië, zoals hij zelf zei „van binnen en van buiten" maal liet bekijken. Dat deed hij, omdat zoiets volgens dezelfde imiljonair Car ansa in Nederland niet meer kan. De doktoren [ederland zijn volgens hem allemaal al overspannen. Zij hebben jens tijd meer voor. Dezelfde Maup Car ansa wordt genoemd bezitter van Amsterdam en van nog veel meer". Hij weet, zegt zelf niet hoe rijk hij wel precies isZeker is, dat hij de horeca-gelegenheden en hotels van Amsterdam bezit en nog andere onroerende goederen de zijne mag noemen. «typische van deze ras-Amsterdammer is, dat hij niet veel om I geeft. „Geld maakt niet gelukkig, maar het is ontzettend goed f de zenuwen", is een van zijn loeten, die hij graag gebruikt der geval huilt hij, om zijn eigen woorden nog eens aan te liever in een Rolls Royce, dan in een tweedehands Volkswa- 'lbesproken Maup Caransa heeft na de oorlog heel wat van doen spreken. Hij was beeld de man die de EMS meermalen Zwolsman-imperium genoemd en thans geheel geliquideerd moeten redden. Hij voelde er tenslotte niets voor. In zijn idoen is hij veel harder, dan Zwolsman. Maar hij is ook een ;ter in het kweken van vijanden. Hij weigert bijvoorbeeld iden, bekenden, aanhang of wie ook, geld te lenen, nsa doet niet aan politiek, maar zegt nu en dan precies, waar ^volgens hem in Nederland aan schort. Onlangs noemde hij .welvaartswerkloosheid" voor Nederland de ergste kwaal. „Bij heerst welvaartswerkloosheid", zei hij onlangs, pratend over le voorzieningen. „De arbeider stapt met zijn pakkie brood jn baas om te werken voor zijn collega, die lekker onder •1 blijft liggen". En „als we dan zo graag socialisme willen ;ven, dan moeten we dat ook goed doen. Dus: weg huisje de plas, weg autootje en weg caravan. Dan moeten we ook hetzelfde gaan leven, maar daar voelt toch weer niemand is hij toch wel zo verstandig geweest zijn geld en goederen te stellen. Per slot van zaken wordt hij in allerlei kringen voor niets „de man met de gouden handen" genoemd. Alles hij ook maar even aanraakt wordt goud, zeggen zijn vrienden ooral zijn vele concurrenten. heeft het echter niet zo maar gekregen. Twaalf jaar oud stak rijde handen al uit de mouwen en werkte toen al meer uren dag dan een volwassene. Vrij snel slaagde hij erin een fortuin vergaren. Maar: „In het nalaten van grote bedragen geloof ik "k zie liever, dat de onderneming (zijn onderneming in ;nd goed) in handen komt van hen, die naar ik hoop, met Dveel plezier en energie zullen doorwerken. Het is vooral dat ik elke direkte overname voor geld van de hand zal van Zanten, de zaken-compagnon van Johan Cruyff heeft Caransa gewerkt, „zijn opleiding gehad" zoals Maup Caransa t zelf zo noemt Hij had grote plannen met Van Zanten, maar voor zichzelf begonnen. „Daar had hij volkomen gelijk in ik wens hem alle geluk....." En zo leeft hij, om zijn eigen woorden te halen „ik ben liever de eerste Caransa, dan de tweede Zwolsman. Omdat geld „zijn gereedschap is". TEL AVIV (AP) - De pre sident van de Israëlische vliegtuigmaatschappij El Al, Mordechai Ben-Art, zal op 8 november in Madrid een gastcollege geven ten behoeve van 120 leidingge vende funktionarissen uit de luchtvaartwereld. El Al zelf gaat er prat op een van de veiligste lucht vaartmaatschappijen ter wereld te zijn wat betreft het risico van vliegtuigka pingen, en alhoewel de vei ligheidsmaatregelen gro tendeels geheim zijn is er toch wel het nodige van bekend geworden. Bewapende rechercheurs in burger reizen met elke El Al-vlucht mee. En dat werkt, want alhoewel er verscheidene pogingen in het werk zijn gesteld om een El Al toestel te kapen is dat maar eenmaal gelukt Dat was in 1968, toen Pales tijnse kapers een El Al- vliegtuig dwongen naar Al gerije te vliegen. Tijdens een kapingspoging op een vlucht verwondden Londen schoten de recher cheurs een van de terroris ten dood en verwonden zijn vrouwelijke medeplichtige, Leila Khaled. Daarnaast leggen de El Al deskundigen er de nadruk- op dat „grondbeveiliging" de sleutel is voor het oplos sen van het kapingspro- bleem. Iedere passagier die de luchthaven Ben Goerion verlaat wordt door een er varen funktionaris onder vraagd. De passagiers moe ten opgeven wie hun baga ge heeft ingepakt en of ze namens anderen pakjes meenemen naar het buiten land. Wie zich verdacht ge draagt wordt meegenomen voor nadere ondervraging. Sinds het bloedbad op Ben Goerion in 1972, waarbij 26 passagiers in de aankomst hal werden doodgeschoten, wordt ieder landend vlieg tuig opgewacht door een gemotoriseerde eenheid van de grenspolitie. Passagiers met een Ara bisch paspoort worden van de overige passagiers afge scheiden en ondervraagd. Hoe goed en vlot het sys teem werkt werd vorige week duidelijk even voor dat de Amerikaanse minis ter van financiën, Michael Blumenthal, op het vlieg veld aankwam. Een meisje drukte per ongeluk op een alarm bel, waarna de vei ligheidstroepen onmiddel lijk met machinegeweren op de landingsbaan ver schenen. Ook de Westduitse lucht vaartmaatschappij Luft hansa is onder de indruk van de veiligheidsmaatre gelen van El Al gekomen. De strenge veiligheidsnor men die op de vluchten van West-Duitsland naar Israël van kracht zijn, zullen vol gens een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij binnenkort voor alle Luft hansa vluchten gelden. Passagiers die vanuit Israël vertrekken moeten twee uur van te voren aanwezig zijn om zich te onderwer pen aan verscheidene vei ligheidscontroles. SCHIPHOL De enige manier om een luchthaven afdoende tegen terroristen te beveiligen, is hem te sluiten. Zo wordt unaniem en onverbloemd gedacht in kringen van bij voor beeld internationale organisaties van rijksluchtvaartdiensten I.C.A.O., die namens de aangesloten overheden waakt over de belangen van de burgerluchtvaart Deze stelling is geen dekmantel om een falend beleid aan het speuroog van de kritiek te onttrekken, maar een uiting van werkelijkheidszin, gelijk het verleden heeft aangetoond. Wanneer terroristen echt kwaad in de zin hebben, krijgen ze hun vliegtuig te pakken ongeacht de miljarden guldens die inmiddels wereldwijd aan veiligheidsmaatregelen zijn uitgegeven. Om het euvel met wortel en tak uit te roeien, zo vindt men bij de I.C.A.O., maar met name ook bij de IFALPA (de internatio nale federatie van vliegers verenigingen), dient er een interna tionale afspraak te komen die het luchtpiraten onmogelijk maakt waar ter wereld ook ongestraft voet aan de grond te zetten. De rest zijn geldverslindende lapmiddelen. Het is een waarheid die ook voor Nederland en in het bij zonder voor Schiphol geldt Toch gaat men daar niet knie zend bij de pakken neerzitten. Wat men heeft geïnvesteerd in electronische bewakings ap paratuur en wat men dage lijks uitgeeft aan de bezoldi ging van veiligheidsmensen, beloopt een bedrag dat onder hand met negen nullen ge schreven moet worden. De be scherming van Schiphol be hoort binnen de grenzen van het mogelijke tot de beste ter wereld en blijft niet zon der resultaat Zo kon overste E. Gerritse van de rijkspolitie, de hoogste vei ligheidsfunctionaris op de luchthaven onlangs nog trots de oogst melden van een kwartaalwaakzaamheid: het verbijsterende arsenaal van honderden revolvers, pistolen, geweren, buksen, ploertendo ders, stiletto's, bijlen, speren en zelfs keukenmessen, aange- Ondanks alle veiligheidsmaatregelen verkeert de bewakingsdienst van Schiphol in een vrij hulpeloze toestand, tenzij men het hele uitgestrekte luchthaventerrein zal herscheppen in een belegerde veste waar normaal, snel, efficiënt werken niet meer denkbaar is. troffen op vertrekkende luch treizigers. Voor het overgrote deel waren het beste, brave mensen, die handelden in goede trouw. Maar omdat er een uitzonder ing tussen kan zitten, wensen de veiligheidsdiensten geen pardon en nemen ze geen en kel risico. Desondanks beseffen diezelfde veiligheidsdiensten dat Schip hol allerminst waterdicht is. Een uiterst zwakke plek blijft dat de controle op wapens pas plaats heeft vlak voor het ver trek van een vliegtuig, bij de ingang van de slurf die het stationsgebouw verbindt met de cabine. De immense ver trekhal zelf met zijn tiendui zenden passanten per dag is ongecontroleerd toegankelijk voor iedereen die een geldig paspoort en een vliegticket heeft Anders gezegd toeristen kun nen met hun handbagage vol schiettuig en explosieven een voudig tot vlak bij de vliegtui gen komen, die volgetankt, bemanning aan boord start klaar staan. Ze hoeven hun gijzelaars slechts te nemen aan de mond van de slurf in plaats van later. Een vuurge vecht tussen luchtpiraten en veiligheidsmensen in de smalle pieren van Schiphol behoort praktisch tot de onmogelijkhe den, gezien de onvermijdelijk fatale gevolgen voor passa giers en andere omstanders. Er zou niets opzitten dan de terroristen en hun slachtoffers te laten gaan. Een Schiphol met het karakter van nu naar goede vaderlandse tradi tie zo gastvrij en open moge lijk staat machteloos tegen over een dergelijke taktiek en kan zich slechts hopen dat ter roristen niet op het idee zullen komen. Een andere zwakke schakel vormen de duizenden perso neelsleden die op de luchtha ven in- en uitlopen. Voortdu rende controle is vrijwel on mogelijk en het moet een koud kunstje zijn langs deze weg wapens aan boord te brengen en op een afgesproken plaats te verbergen, zoals trouwens gebleken is bij twee kapingen in het verleden die Schiphol als vertrekpunt hadden. Ook hier geldt dat men in een vrij hulpeloze positie verkeert, ten zij men het hele uitgestrekte luchthaventerrein zal her scheppen in een belegerde ves te waar normaal, snel, effi ciënt werken niet meer denk baar is. Snel, efficiënt in ieder geval zouden deze kwalificaties op de beveiliging tegen terreurda den van toepassing moeten zijn. Wie de vraag te beant woorden krijgt of Schiphol daaraan voldoet, wordt echter bekropen door een gevoel van onbehagen. Nog zo'n vader landse traditie, die der verzui ling, lijkt zelfs in de bedreigde luchthavenbodem welig wortel te hebben kunnen schieten. De bewaking is verdeeld over niet minder dan negen verschillen de diensten, allemaal met een eigen belangen en verlangens, ijdelheden en gevoeligheidjes. Het zijn de rijkspolitie, de luchthavenpolitie, de mare chaussee, de gemeentepolitie Haarlemmermeer, de douane, de particuliere beveiligings diensten, de bijstandseenhe den van leger en politie en tenslotte de veiligheidsagenten van verschillende landen en luchtvaartmaatschappijen. Ze hebben zich, zo is in het verleden herhaaldelijk geble ken, niet alleen uitgerust met elektronische detectiemidde- len, walkie-talkies en schiet- klare wapenen, maar ook met lange tenen en hebben elkaar daarmee nogal eens hinderlijk voor de voeten gelopen dus danig zelfs dat er een speciale overkoepelende commissie be veiliging burger luchtvaart in het leven geroepen moest wor den. Niet bepaald een glan zend voorbeeld van doeltref fendheid. Evenmin kan het een toppunt van besluitvaar digheid betekenen dat zes mi nisteries in meerdere of min dere mate hun zegje over de beveiliging van Schiphol wen sen, te weten Justitie, Binnen landse zaken, Defensie, Finan ciën, Verkeer en Waterstaat, en Buitenlandse Zaken. Enerzijds is iedereen er zich van bewust dat een luchtha ven niet honderd procent te beveiligen is. Anderzijds heeft men op Schiphol duidelijk een beetje veel van het goede. Twee redenen om ons niet te koesteren in de hoop dat terro risten onze nationaleluchtha- ven nooit meer als doelwit zul len kiezen. Piet Snoeren es gewonden bij landing KLM-toestel IIPHOL (ANP) Zes passagiers zijn woens- jniddag licht gewond geraakt bij de landing een KLM DC8 op de luchthaven van de ptische hoofdstad Cairo. Het toestel de KL was kort na de start in Cairo wegens een ing in het hydraulische systeem van het hoofd lingsgestel teruggekeerd. de landing maakte de verkeerstoren van het ptische vliegveld melding van rookontwikke ling in het KLM-vliegtuig. De bemanning zette daarop uit voorzorg onmiddellijk de brandblusap paratuur in de motoren in werking, terwijl de passagiers het vliegtuig op de startbaan verlieten. Achteraf bleek de constatering van de verkeersto ren onjuist. Volgens een KLM-woordvoerder is de rook mogelijk veroorzaakt door een klapband tijdens de landing. Dat zou ook verklaren, waarom zes van de in totaal 77 passagiers licht gewond raakten. OOGLERAAR: Informatie ver verkeer inloos" HMERZODEN (ANP) „Ver- ersinfonnatie op de radio is oloos. Er worden geen aanwij- "ngen gegeven hoe de proble- en kunnen worden vermeden. enige functie van deze he chten is de automobilist er meer van te overtuigen dat t verkeer in de toekomst be maal vastloopt." Deze mening if prof. ir. G. J. van der Burgt, togleraar voertuigentechniek in de Technische Hogeschool Delft op de jaarlijkse verga ring van bandenspecialisten. hoogleraar beklemtoonde it de files zijn ontstaan door verkeerstechnische blunders de wegenaanleg. Voor verbe- ring van, gevaarlijke verkeers- tuaties op de Nederlandse we- ;n is geen geld, terwijl er wel tianciën zijn voor spoorweg- innels en spoorbruggen. De verheid zorgt zodoende dat de igatieve voorspellingen voor toekomstige verkeersdrukte iderd^ad uitkomen, aldus de Dogleraar. 1USKUSRATTEN N OPMARS IDDELBURG (ANP) De uskusrat in het westen van ceuwsch-Vlaanderen is nog eeds in opmars. De muskusrat idergraaft met rijn scherpe oten zeeweringen en dijken, aardoor ze veel schade aan- chten. Ten opzichte van 1975 erden ruim duizend dode die- meer gevangen. Voor het ten van Zeeuwsch-Vlaande- hebben Gedeputeerde Sta- n van Zeeland daarom een eciale muskusrattenvanger ingesteld. Elders in Zeeland tp de vangst van muskusrat- sterk terug. ADVERTENTIE service des WSsssM betaalkaart S chèque ede ment 9234567 08 TH G LUCASSEN STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 ÖS 1000^ c van lh° handtekening signature in nederlandgar amietoi 200 gulden na legitimate d m v giropas IS.V.D. Gaat u naar de besneeuwde bergen en dalen van Oostenrijk? Laat uw vakantie dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Oostenrijks postkantoor geeft u er 1000 Schilling per kaart voor, op ver toon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Schön' Urlaub! Contant vreemd qeld in meer dan 30 landen. DEN HAAG (ANP) De Interdeparte mentale Coördinatiecommissie voor Noordzee-Aangelegenheden (Icona) is van mening, dat bet importeren van vloeibaar aardgas zowel via de Maas vlakte als via een in de Noordsee aan te leggen eiland kan gebeuren. Het rap port van de Icona is door minister Wes terterp van verkeer en waterstaat aange boden aan de ministeriele commissie voor Noordzee-aangelegenheden en aan de Eerste en Tweede Kamer. De wenselijkheid om op niet al te lange termijn voorzieningen te treffen voor het „aanlanden" van vloeibaar aardgas, staat volgens de Icona vast, zelfs bij een gerin gere economische groei en een minder sterke stijging van het energieverbruik. Al in de loop van de jaren tachtig is een tekort aan energie te verwachten. De commissie heeft verscheidene vestigings plaatsen op zee en op land, de Maasvlak te uit een oogpunt van nautische veilig heid en bereikbaarheid de meest geschik te plaats is. Voor de vestiging op zee wordt een eiland van het strekdamtype op ongeveer 50 km voor Hoek van Hol land aanbevolen. Zo'n eiland zal met de daarbij behorende pijpleidingen op prijsbasis van 1976 ten minste één miljard gulden meer gaan kosten dan de relatief geringe investerin gen die voor de bouw van een terminal op de Maasvlakte nodig zouden zijn. Als nadeel van de aanvoer van vloeibaar aardgas de kans op een ontploffing van een vrijgekomen gaswolk naar voren, waarvan de gevolgen op de Maasvlakte uiteraard ernstiger zouden zijn dan op zee. De kans op zo'n ontploffing is echter bijzonder klein en mogelijk zelfs uitgeslo ten. De Icona vergelijkt de risico's bij een jaarlijkse aanvoer van 25 miljard kubie ke meter aardgas globaal met het wonen achter Deltadijken na voltooiing van de deltawerken. PROF. VAN DE WOESTUNE: DEN HAAG (ANP) Het werkloosheidsprobleem in ons land is veel meer een kwestie van arbeidsmarktstructuur dan van een tekort aan werk. Deze stelling is gebaseerd op bet feit dat er ongeveer 60.000 openstaande banen zijn geregistreerd en er daar naast nog 100.000 tot 200.000 niet-werkende buitenlanders zijn, die zijn aangetrokken omdat er voor hun functies geen Nederlanders beschikbaar *ïjn. Dit schrijft prof. dr. W. J. van van de redenen waarom het Ne- de Woestijne in het blad De derlandse bedrijfsleven ge- Naamloze Vennootschap. De schoolde krachten uit het bui manier waarop men nu pro- tenland aantrekt, aldus prof. beert de werkloosheid te bestrij- Van de Woestijne. den (door algemene stimulering van investeringen, matiging van de loonontwikkeling, verkorting van de arbeidstijd, eerlijk ver delen van het werk, vroegere pensionering) zou helpen als de werkloosheid regelmatig over beroepen en regio's verdeeld zou zijn. Dat is echter niet het geval en dat verklaart waarom het tot dusver niet gelukt is om de werkloosheid terug te drin gen. Prof. Van de Woestijne wijst erop dat de werkloosheid behal ve in bepaalde gebieden ook in, bepaalde beroepsgroepen ge concentreerd is. Volgens hem is bijvoorbeeld de werkloosheid in de bouw en de metaal voor een groot deel het gevolg van onvol doende scholing van Nederland se arbeidskrachten. Dat is een Een andere reden is dat buiten landers over het algemeen een grotere arbeidsdiscipline heb ben, zo meent hij. Als deze ar beidsdiscipline bij de Nederlan ders zou verbeteren, zouden de collectieve lasten sterk dalen, vooral bij de ziektewet en de wet op de arbeidsongeschikt heid, zonder dat verkregen rech ten zouden worden aangetast Hoe de huidige baai-mentaliteit zou moeten verdwijnen, weet prof. Van de Woestijne ook niet, maar hij gelooft dat de vakbe weging daar een belangrijke rol bij zou kunnen spelen. Het zou ook veel helpen, aldus de pro fessor, als die baai-mentaliteit niet meer zou worden aangedra gen door het personeel van scholen en vormingscentra. Tandartsen akkoord met tarieven ziekenfondsen AMSTELVEEN (ANP) De tarieven die de zie kenfondsen moeten beta len aan tandartsen gaan met terugwerkende kracht tot 1 januari met 5.69 procent omhoog. De ze kostenvergoeding voor de tandartsen valt lager uit dan de tandartsen hadden gewild. Deze valt namelijk onder de prijsmaatregelen van de minister van Economi sche Zaken. De tandart sen hebben nu bedongen dat het deel van de kos tenvergoeding dat ze daardoor missen, zal wor den nabetaald indien de Maatschappij alsnog ont heffing krijgt van de re gels voor het huidige prijsbeleid. Tandartsen die in dienst zijn van de ziekenfondsen gaan er in hun honora rium ten opzichte van 1976 met 6,07 procent op vooruit Bij de bepaling daarvan is rekening ge houden met de salarisont wikkeling bij vergelijkba re ambtenaren. WD-KAMERLID SMIT-KROES: AMMERZODEN (ANP) Het WD-KamerUd mevr. Dra. MEVR. DRA. M. Smit-Kroes meent dat minister Westerterp geen directeur van de luchthaven Schiphol mag worden. Op de jaarlijkse algeme ne vergadering van bandenspecialisten in Nederland (VACO) liet zij weten dat Westerterp in de afgelopen ambtsperiode bewezen heeft „dat hij beter is geweest in bet verplaatsen van de proble men dan in de problemen van het verplaatsen." Bij de toekomstige benoeming van een directeur van de luchthaven Schiphol dient uitsluitend gekeken te worden naar de kwaliteiten en capaciteiten van de kandidaat Mevr. Smit-Kroes meende daar om dat „de vakante functie op de luchthaven niet mag fungeren als vluchthaven voor een ex-minister". Volgens het Kamerlid heeft minister Westerterp noch voor de particulier noch voor het open baar vervoer het verkeer verbeterd. DEN HAAG (ANP) - Het be- stuur van de Communistische Partij Nederland beeft afstand genomen van de opvattingen van oud-partijleider Paul de Groot over de nederlaag van de CPN bij de jongste kamerver- kiezingen. Door de voor de CPN teleurstellende uitslag verloor deze partij vier kamerzetels en kwam van zeven op drie. Kort na de verkiezingen eiste Paul de Groot het aftreden van het partijbestuur, dat hij verant woordelijk stelde voor bet gro te verlies. Het partijbestuur nam dit niet en liet weten, dat oudpartijlei der Paul de Groot de mede-ver antwoordelijkheid voor het ge voerde beleid van zich afwierp. In verband met het partijcon gres dat in januari aanstaande wordt gehouden heeft het partij bestuur thans een aantal stellin gen openbaar gemaakt, waaruit blijkt, dat het zich nadrukkelijk distancieert van de opvattingen van Paul de Groot Opgemerkt wordt in de stellin gen, dat na de verkiezingen zo wel van buitenaf als van binne nuit is gestreefd naar capitulatie en liquidatie van de partij. „Op- nieuw is bewezen, dat interne partijstrijd niet uit de weg mag worden gegaan, maar dat die ons juist in staat stelt aarzelin gen op te heffen en rotte plek ken in de partij weg te nemen", aldus het partijbestuur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13