Dood Baader cs blijft gehuld in raadselen deTijd wil V Minister Healy speelt voor Sinterklaas Arabische landen vragen EEG om PLO te erkennen HP JsS Londenaar verdedigt flat met machete Knoop afgezant Israëlische premier Inland Brand in hoogbouw: zes doden Vissers blokkeren Boulogne ins Philip geeft amber perspectief In Engeland in 2000 VERHEID WIL EER AANDELEN OLVO CAR KISÜERS LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 PAGINA 9 om ia Callas riid —(AP) Er is een juri- ijd uitgebroken tus- ioeder en de vorige t van de overleden :eres Maria Callas. n huis uit een Ameri- vas in 1971 in Italië n van de Italiaanse za- tïeneghini met wie zij etrouwd was geweest tr van de zangeres, de Evangelia Calogero- fei gisteren te Athene W alle kracht die in e aanspraken van Me- p een deel van de erfe- strijden. De Italiaan is "eel dat de destijds te litgesproken scheiding g was en dat hij in het van zijn vrouw is ge- ische schuld ivjet-Unie chort AFP) President Sa- Egypte heeft besloten van de militaire schul- de Sovjet-Unie, met an 1 januari 1978 voor >de van tien jaar op te I Hij besloot eveneens I jlowakije „op dezelfde behandelen", Egyptische president Sovjet-Unie niet geant- p het Egyptische ver- terugbetaling van de u he schulden te mogen enen» De Sovjet-Unie steeds, aldus Sadat, on- n te leveren van wapens van Egypte behoefte heeft nen op 8^itbagage 5||||e (Reuter) Met in- Hlpn 1 november moet ie- <Iie met een vliegtuig I, zijn bagage voorzien i naambiljet. Dit is in bekendgemaakt door de iionale vereniging voor insport(IATA). sluit is bedoeld om de ig van zoekgeraakte ba- •tas,^>tter te doen verlopen, aaatregel verband houdt veiligheid werd niet ge- )e biljetten of hangers 1 Irratis worden verstrekt ee luchtvaartmaatschap- w"daarvan er meer dan 100 ATA zijn aangesloten. tfvffl VOOR )NARCHIE ^NHAGEN (AP) - De De- met overweldigende voor het handha- r monarchie, die een van ipste van Europa is. jjgebleken uit de gisteren [gemaakte resultaten van nderzoek ingesteld door et itendblad Jylland-Posten. ,cht percent der ondervraag- ind dat het koningschap worden gehandhaafd iet thans bestaat, 28 per- n as van oordeel dat er een chie moest komen met beperkte representatieve >als dat thans in Zweden (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minister van financiën Denis Healy heeft gisteravond voor Sinter klaas gespeeld. Hij deelde met kwistige hand cadeautjes uit om de bevolking meer koop kracht te geven en de economische expansie te stimuleren. De belangrijkse oorzaak van zijn vrijgevigheid- is evenwel, dat er nieuwe verkiezingen voor de deur staan. Minister Healey heeft dus gezorgd voor een kleine testbegroting. Het was zijn derde begroting dit jaar. Op minder dan vier jaar heeft hij twaalf maxi- en mini-begrotingen voorgelegd aan het parle ment. Minister Healey beweert, dat de Britse econo mie zich op een gunstig keerpunt bevindt De werkloosheid begint te dalen. Als de looneisen gematigd blijven, kunnen de openbare uitgaven volgend jaar verhoogd worden met één miljard pond; 475 miljoen daarvan is bestemd voor de bouwnijverheid, die momenteel ruim een kwart miljoen werklozen telt Het Britse politieapparaat krijgt een extra ne gen miljoen pond. De financiële hulp van Groot Brittannië aan de derde wereld gaat 20 miljoen pond omhoog. Het niet belastbare inkomen vein de gewone man wordt onmiddellijk verhoogd met 12 procent Ongehuwde belastingbetalers krijgen voor Kerstmis 20 pond en echtparen 30 pond terug. Bejaarden die leven van een schraal ouderdom- spensioentje, en dus veel ontberen, krijgen tegen Kerstmis 10 pond cadeau, vrij van belas ting. Volgens de centrale van vakverenigingen zouden zij 15 pond moeten krijgen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het voorlopig rapport dat het ministe rie van justitie van de deelstaat Badëh Wurttem- berg na een lang stilzwijgen gisteren heeft uitge bracht over de gebeurtenissen in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim, waar vorige week de Baader Meinhof-Ieden Baader, Ensslin en Raspe zelfmoord hebben gepleegd, laat meer vragen open dan het beantwoordt. Hoewel op ondergeschikte punten wat meer duide lijkheid is verkregen en er nog altijd geen enkele aanleiding bestaat om aan zelfmoord van de drie te twijfelen, blijven de hoofdzaken in nevelen gehuld, vooral ten aanzien van de manier waarop de wapenen waarmee Andreas Baader en Jan-Carl Raspe zich hebben gedood, in hun cellen gesmok keld konden worden. Voorlopig wordt aangeno men dat de wapens al voor de ontvoering van Schleyer naar binnen zijn gebracht, al ontbreekt het bewijs daarvoor. Negen vertegenwoordigers van het openbaar mi nisterie en dertig politiemensen die met het onder zoek waren belast, hebben bij de ondervraging van negentig getuigen niet waar kunnen maken dat gevangenispersoneel door de terroristen is gechan teerd of omgekocht, zoals steeds vaker wordt gehoord. Bovendien heeft niemand van de vijf en zeventig ondervraagde gevangenen van Stamm- heim in de desbetreffende nacht schoten gehoord. Ook konden de pistolen van Baader en Raspe en het mes waarmee Irmgard Möller heeft getracht zich te doden, niet op vingerafdrukken worden onderzocht, aangezien deze door bloed waren weg gewist. Het is maar helemaal de vraag of het parlementair onderzoek naar de toedracht in de gevangenis, dat volgende week begint, meer licht in de zaak zal brengen dan het uitvoerige justitiële onderzoek heeft gedaan. Inmiddels is gisteren bekend geworden dat ook in gevangenissen van Berlijn, Frankfort en Werl (Noordrijn-Westfalen) in cellen van gevangenen die verdacht worden van terroristische activiteiten transistorradio's en koptelefoons zijn gevonden in de tijd dat deze personen volstrekt van de buiten wereld waren geïsoleerd i.vm. de ontvoering van Hanns Martin Schleyer. In alle gevallen zal een diepgaand onderzoek worden ingesteld. Exotisch en ruim, dat zijn kenmerken van veel van wat Parijs voor de ko mende zomermode voorschrijft. Hier twee romantische gewaden van Chloe in ivoorkleur of champagne. Vaak meerdere rokken over elkaar heen van zeer dunne weefsels. Ruime pofmouwen com pleteren het geheel. Bricknell met de machete in het raam van zijn woning. Folk in de Steeg in Theater In de Steeg aan het Haagse West einde brengt op zondag 30 okto ber het uit Engeland afkomstige folk-duo Chris Jones en Mick Linnard, het nederlandse folk- duo Bert van Gennep en Harry Mertens (bekende caïe-folkzan- gers in de binnenstad) en als intermezzo, eveneens in de bin nenstad bekende cafe-folkzan- gers, het Engelse duo John en Philip. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Stuart Bricknell (52), een Londense accountant die sinds dinsdag door de politie belegerd wordt in zijn gemeen telijk flatje te Islington in Noord-Londen, verschanst zich nog steeds in de badkamer. De politie maakt gebruik van de meest moderne middelen om hem tot overgave te dwingen. Bricknell is gewapend met een vlijmscherp Zuid-Amerikaans kapmes, een machete, waarmee hij al enkele gerechtsdienaren ernstig toegetakeld heeft De herrie begon maandag met een ruzie over Bricknell's bad. Hij was niet tevreden over het werk van de loodgieters, die door de gemeente gestuurd wa ren om zijn ouderwetse badka mer te moderniseren. Het ge meentebestuur wilde, dat in de flat nog andere veranderingen aangebracht werden. Bricknell moest eruit. Er verscheen een deurwaarder om hem op straat te zetten. De drie politiemannen die de deurwaarder kwamen bescher men tegen Bricknell's aanvallen met het Zuid-Amerikaanse kap mes, werden gewond. Eén van de gerechtsdienaren liep een schedelbreuk op vanwege een forse klap met de machete. Die dag gaf het gemeentebestuur van Islington toe, dat zijn tak- tiek niet goed was. Maar Stuart Bricknell, overi gens een zachtaardige man, moet toch tijdelijk uit zijn flatje om het door gemeentelijke ar beiders te laten opknappen. Bricknell weigert toe te geven. Scotland Yard profiteert van zijn houding om allerlei appara ten te testen, die gebruikt kun nen worden tegen terroristen. Bricknell wordt in de flat gesur veilleerd door middel van een uiterst gevoelige elektronische afluisterapparatuur. De politie onderwerpt hem via sterke luid sprekers aan luide muziek en ander irriterend lawaai. Er wor den ook geregeld pogingen ge daan om Bricknell te breken door tegen hem te praten over lekker eten. Hij heeft sinds maandag niets meer gehad. Bricknell schijnt echter nog niet van plan zijn verzet op te geven, ook al heeft de politie nu een houten scherm en matras aan gebracht voor het enige raam van de badkamer, waarin de belegerde man zich verschanst LIMA (UPI) In een modern, hoog gebouw in het centrum van Lima heeft gisteren brand gewoed. Er zijn zes doden en twaalf gewonden. De brand weer moest hulpeloos toezien hoe kantoorbedienden in pa niek uit de vensters en hun dood tegemoet sprongen. Het vuur werd bestreden door 300 brandweermannen. Een he likopter waarmee men mensen van het dak wilde halen, kon niets uitrichten door de vlam men en de rook. De oorzaak van de brand ligt vermoedelijk in kortsluiting. Be neden was het zo'n drukte van nieuwsgierigen dat de brand weer in haar verrichtingen be lemmerd werd. BOULOGNE (AFP) De Fran se vissers hebben woensdag ge protesteerd tegen de verlenging van het haringvangstverbod tot het eind van het jaar door de visserijraad van de EEG in Lu xemburg. Daartoe legden zij met vijftien treilers en totale blokkade voor Frankrijks grootste vissersha ven Boulogne, aan het Kanaal, met als gevolg dat ook de veer boten op Engeland de haven niet uit of in konden. Honderdste geboortedag Willem Paerels met expositie herdacht Ter gelegenheid van de hon derdste geboortedag van de schilder Willem Paerels (Delft 1878-Paudure 1962) organiseert het Singer-museum in samen werking met de Koninklijke Mu sea voor Schone Kunsten te Brussel een grote overzichtsten toonstelling van deze kunste naar, die in Laren te zien zal zijn van 29 april t/m 11 juni 1978. In verband met de voorbe reiding van deze tentoonstelling verzoekt het museum graag ei genaars van werk van Paerels contact met haar op te nemen. (Singer Museum, Oude Drift 1, Laren NH. tel. 02153-15656). BRUSSEL (ANP) De Arabische landen hebben gisteren in Brussel, bij het begin van de zgn. Euro-Arabische dialoog, de negen landen van de Europese gemeenschap gevraagd de Palestijnse bevrijdingsorgani satie te erkennen als de enige vertegen woordigster van het Palestijnse volk. Zij zouden ook een einde moeten maken aan hun economische en militaire steun aan Israël, waardoor het in zijn bezetting van Arabisch gebied kan volharden. De negen EEG-landen hebben de macht en het gezag om Israël onder druk te zetten om een einde te maken aan zijn onmenselijk en onwettig optreden in de bezette gebieden, aldus de leider van de Arabische delegatie naar de dialoog, de Saoedi Taher Radwan. De verklaring die de Europese top van 29 juni in Londen over het Midden Oosten heeft afgelegd is „een aanzienlijke stap voor uit, geeft blijk van goede wil, maar moet worden gevolgd door praktische stappen." In deze verklaring zeggen de Negen dat een oplossing van het Midden-Oosten-Conflict slechts mogelijk is als het legitieme recht van het Palestijnse volk om op doeltreffende wijze uitdrukking te geven aan zijn nationa le indentiteit, in feiten wordt vertaald, waar bij rekening wordt gehouden met de behoef te van het Palestijnse volk aan een eigen land. Nederland is het enige van de negen EEG- landen dat tot nu toe geen officieel contact heeft gehad met de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO, aldus Palestijnese kringen die in Brussel de Euro-Arabische dialoog bijwonen. Maar nu ook Denemarken, in het kader van Scandinavische samenwerking, contact heeft gehad met de PLO, heeft men in deze kringen goede hoop dat Nederland, misschien na de vorming van een nieuw kabinet, als laatste over de bnig zal komen. Nederland en Denemarken zijn volgens de Palestijnen de landen die zich in de Europe se gemeenschap het sterkst verzetten tegen erkenning van de PLO als vertegenwoordig ster van het Palestijnse volk. EN (DPA) Tegen het jaar 2000 zal de bureaucratie in nd zich ten koste van de vrijheid van het individu totaal n uitgebreid. In de winkels zal men slechts eenheidsproduk- innen kopen. sombere voorspelling heeft Prins Philip, gemaal van de Britse n, gisteren in een interview met de Schotse „Radio Clyde" in. teitsartikelen zullen geleidelijk verdwijnen en misschien zal t zwarte markt voor zijn. De verlammende invloed van de cratie zal zich steeds verder ten nadele doen gelden in de heidszorg, de woningbouw en het onderwijs, waarschuwde in het bijzonder voor de zelfingenomenheid idee dat „zo iets" in Engeland niet zou kunnen gebeuren, jrbeeld voor een ontwikkeling in een toestand van staatsal- die totaal niet was te voorzien gaf hij het Duitsland van irtiger jaren. Toen verbond een wijdverbreid latent aanwezig iordeel tegen joden zich met de doctrines van de nazi-partij t leidde uiteindelijk tot de concentratiekampen en gaskamers, i afschuwelijke onmenselijkheid paste beslist niet in het Ig dat normaal moet worden geacht voor het Duitse volk en pk geenszins te verwachten". hoven Regionaal voor- r van Os van de Unie P denkt dat de rijksover- het aandelenpakket dat zij DSM bij Volvo Car bv wil uitbreiden van 25 tot •cent Dit heeft hij gister- üag gezegd na afloop van gesprek dat vakbondsverte- voordigers hadden met di- iur-generaal J. A. M. Mol- >oer van het ministerie van omische zaken, r vergroting van het aande- ezit krijgt de overheid naar mening van Os een goede mtie dat de huidige werkge- nheid bij het bedrijf in n, waar nu nog ruim 5000 ïfrsen werken, gehandhaafd ft. Bovendien neemt de me dezeggenschap bij Volvo Car bv toe. Molkenboer heeft inmiddels zijn eerste rapport over mogelijke steun aan Volvo Car bv toege stuurd aan de ministers Lub bers en Duisenberg. Wat daarin staat wilde hij niet aan de vak bondsvertegenwoordigers mee delen. Wel heeft hij volgens Ton van Lieshout van de Industrie bond NKV toegezegd dat het plan te bespreken zodra beide ministers daaraan hun fiat heb ben gegeven. Molkenboer ver wacht dat dit nog voor het eind van het jaar zal zijn. Het plan van Molkenboer is er volgens van Os en van Lieshout op ge richt in ieder geval de werkgele genheid in Born te behouden. Elsevier merkt over de kabinets formatie op: „Politiek Den Haag vraagt zich na een vaak adem benemende kabinetsformatie af: hoe lang houdt dit weinig linkse kabinet-Den Uyl het uit, wan neer neemt Van Agt afscheid en hoe zal de PvdA-top de storm in eigen kring doorstaan?" Voorts een artikel over de „op hol geslagen" apartheid in Zuid- Afrika. „Aan de andere kant hebben sancties alleen zin in dien daarvan-resultaten mogen worden verwacht. Die verwach ting lijkt ons een illusie. Wij vrezen dat de Zuidafrikaanse regering onder druk van sanc ties zich nog meer zal isoleren en haar standpunt zal verhar den". Ook een reportage over de nieu we procedure voor adoptie. „Het is nog steeds mogelijk met een zuigeling, peuter of kleuter op Schiphol aan te komen. Niet na drie jaar, maar binnen enke le weken". Het omslagartikel gaat over het gezicht van de terreur. Het blad onthult dat Hans Knoop die bij Accent is wegge lopen, een nieuwe baan in het vooruitzicht heeft „De Isfaeli- sche premier Begin heeft hem aangeboden als zijn persoonlij ke, niet-diplomatieke afgezant naar New York te gaan om contacten te onderhouden met joodse zakenlieden en andere rijkaards die als financiële steunpilaren fungeren van de joods-zionistische lobby in Was hington". De Haagse Post rept met geen woord over de formatie. Over Zuid-Afrika schrijft het blad: „Er ontstaat een gevaarlijke si tuatie waarin de blanke over heid geen contact meer heeft met de massa der zwarten, die actief is in de anti-apartheidsbe weging. Er zijn geen kanalen meer om uitdrukking te geven aan grieven. Dit is de alarme rende situatie in Zuid-Afrika, een situatie die de westelijke regeringen voor een immer groeiend probleem stelt". De bij Accent weggelopen Men- tenjager Hans Knoop zegt in een interview: „Iedereen die zegt dat ik zo belust ben ge weest om persoonlijk een grote naam te maken door de Menten- zaak, kent de achtergronden niet. Ik heb de tip gehad en hem onmiddellijk doorgespeeld aan De Telegraaf, maar die zag er van af'. En: „Degenen die ach ter De Telegraaf een groot sa menzwerend plan zoeken, heb ben volkomen ongelijk. Bij die krant doet iedereen gewoon maar wat hij wil. Bij De Tele graaf heerst slechts de anar chie". Voorts een artikel over de RAF- zelfmoorden. „Wat je als journa list moet doen, is geen van beide partijen geloven en zelf op on derzoek uitgaan. En doe je dat, dan stuit je op afwijzingen en gesloten deuren. Kennelijk heeft men in Duitsland iets te verber gen". Vrij Nederland over de forma tie: „Wat rechts was in het vori ge kabinet, is rechts gebleven. Zoals de sociaal-economische driehoek waarin de PvdA-in- vloed beperkt blijft tot het on dankbare departement van fi nanciën. In het gunstigste geval wordt het trio Duisenberg-Lub- bers-Boersma in ere hersteld. Maar of Boersma terugkomt, staat in het geheel nog niet vast. Daarmee verdwijnt volgens het blad een laatste brug tussen Pv dA en de linkervleugel van het CDA. Kortom: „Den Uyl II een ruk naar rechts". Over Zuid-Afrika schrijft het blad: „Al jaren lang doen een aantal westerse landen niet an- ders dan machteloze verklarin gen afleggen zonder te bijten. Bijten: dat kan alleen via een waterdichte en gezamenlijke boycot, maar daarvoor zijn de belangen te groot". Over de zaak Menten en Hans Knoop tenslotte de opmerking: „Steeds meer duikt de voorzich tige veronderstelling op dat Menten op 13 december bij ge brek aan bewijs wordt vrijge-* sproken. Dan gaat hij in Ierland wonen. Men zal hem spoedig vergeten. Misschien heeft Knoop daarom het incident met De Telegraaf gebruikt om de eer aan zichzelf te houden. Zijn glorie is voorbij". Ook in De Tijd geen letter over de formatie. Des te meer aan dacht voor Duitsland en het ter rorisme. „De rechtsstaat heeft in Mogadisjoe wel degelijk ver loren, zoals mevrouw Schleyer zal kunnen bevestigen. Het le ven van haar man was de rege ring minder waard dan de handhaving van het recht Wat wij dus terroristen het meest kwalijk moeten nemen is dat zij, door hun gewetenloosheid, onze regeringen dwingen tot een keu ze tussen de pest en de cholera". Bij de bisschoppensynode de slotsom: „De Kerk van dé toe komst schijnt het te moeten hebben van kleine, actieve, wer kelijk door de boodschap van Christus gemotiveerde groepjes, die met elkaar het geloof in vrijheid beleven, niet nodeloos gehinderd door allerlei hiërar chische tussenkomst". Een interview tenslotte met de econoom prof. Th. Stevers. „Ie dere democratie leidt noodzake lijkerwijs tot dictatuur. Ik zie bijna geen uitweg, het gaat die kant op. We hebben na de oor log nooit een minister-president gehad waarin zoveel macht was geconcentreerd". Ook Hervormd Nederland heeft de laatste ontwikkelingen rond de formatie gemist. Wel een ac tueel interview met de Zuidafri kaanse dominee Beyers Naudé. „Het probleem ligt niet bij de zwarte leiders en hun nog steeds gematigde opstelling, maar bij de weigering van de regering deze te woord te staan. Ik zie alleen nog mogelijkheden tot verzoening als de blanken de bereidheid tonen met de zwar ten om de tafel te gaan zitten om openhartig met elkaar de toekomst van Zuid-Afrika te be spreken. Dat moet echter snel gebeuren. De bitterheid neemt toe. De machtshebbers hier spe len met vuur". Accent over de binnenlandse politiek: „Liet in de loop van de formatiebesprekingen CDA-lei- der Van Agt in het onderhande- lingsspel de politieke onervaren heid nog wel eens een steek vallen, Aantjes was voortdurend op de achtergrond aanwezig om hem te corrigeren. Gelijkwaar digheid met de socialisten, dat was zijn parool. Met andere woorden: het presenteerde aan de hoogmoedige PvdA de reke ning van de afgelopen vier jaar samenwerking. In feite is dat één van de oorzaken van het door niemand begrepen politie ke gestoethaspel in Den Haag". Het omslagartikel stelt de vraag wat Jan Soldaat nog waard is. „De Nederlandse dienstplichtige die al demonstrerende de sta tus van best betaalde soldaat ter wereld heeft bereikt, blijft actie voeren, want daar betaalt hij per slot zijn drie gulden vak bondscontributie per maand voor". In een andere reportage worden „tal van mazen" in het beveili- gingsnet van Schiphol ontdekt „Zelfs de hoogste autoriteiten hebben er geen kijk op hoeveel vreemde verspieders en al dan niet gewapende zogenaamde be schermers op Schiphol rondlo pen. Vaak geldt diplomatieke onschendbaarheid als vrijbrief'. Over de bisschoppensynode ten slotte schrijft het blad: „De kerk zal er in de toekomst wel anders uitzien dan vroeger, minder triomfalistisch, minder zeker van zichzelf, minder opgesloten in een kerkgebouw en minder gedomineerd door priesters".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9