Leids slachthuis met sluiting bedreigd m mt EUWBOUW AZL START T VOOR EIND 1978 li willij DISTRICTSBESTUUR NW TIKT LEIDSE AFDELING OPNIEUW OP DE VINGERS VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd terv voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak welw Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. DOOR WIJZIGING VLEESKEURINGSWET De heer R. Louwers (links), organisator van „Beestenspul" heeft gistermiddag de politie een cadeau aangeboden. Het cadeau, een schilderij van een paard, is een stoffelijk blijk van dank aan de politie, voor de wijze waarop zij het verkeer van en naar de Groenoordhallen tijdens het turbulente weekeinde van Beestenspul heeft gedirigeerd. Het schilderij werd overhandigd aan hoofdinspecteur J. la Rivière van de verkeerspolitie. Deze beloofde de organisator van „Beesten spul" dat het cadeau een fraaie plaats zal krijgen in de kantine van de manschappen in het bureau aan de Zonne veldstraat. Electrocardiografie De faculteit der geneeskunde houdt vrijdag 28 oktober een symposium over ontwikkelingen in de electrocardiografie. De bijeenkomst wordt gehouden ter herdenking van de 50 jaar geleden gestorven Willem Einthoven. Na de theepauze zal om vier uur de feitelijke herdenking bestaan uit twee inlei dende lezingen over aspecten van het werk van Einthoven. Het gaat hier om publikaties en een betrekkelijk weinig bekende, baanbrekende studie over de functie van de bron- chiën. Daarna worden er toespraken gehouden door de president van de European Society of Cardiology en de rectormagnificus magnificus van de Leidse Universiteit Een tentoonstelling van enkele documenten en instrumenten, waaronder de originele snaar-galvanoter uit de Einthoven- collectie van het Boerhaavemuseum, wordt opgesteld in het Laboratorium voor Fysiologie. De cursus is georganiseerd door de Boerhaavecommissie voor Voortgezet Onderwijs te Leiden. De cursusleiders zijn prof. dr. A. C. Arntzenius, prof. dr. H. A. Snellen en prof. dr. G. J. Tammeling. Bingo In café-restaurant ,,'t Parlement" worden gedurende zeven maanden bingo-avonden gehouden. De eerste bingowedstrijd is morgenavond 28 oktober en begint om acht uur. Vrijdag 25 november is er eveneens een bingoavond. De derde staat vrijdag 16 december op het programma. Voor de bingo-wed strijden in januari, februari, maart en april van het volgend jaar moet nog een preciese datum worden geprikt. De deelnemers betalen twee kwartjes per ronde. Mis voor overledenen In de kerkhofkapel aan de Zijlpoort wordt dinsdag 1 novem ber een H. Mis voor de overledenen opgedragen. De eucharis tieviering begint om negen uur. Zij zal worden opgeluisterd met meerstemmige zang uit de requiemmis van Perosi. lilHBlili Gratama veel te vriendelijk flirten met het show-toneel, de revue, de musical: veel kos tuumwisselingen, uitgekiende belichjtinkjes, pasjes en bewe gingen liefst in groepsverband, een beetje cross-talk en zo nu en dan felle aanzetten in muziek en lied. Maar dat alles natuur lijk wel op Hollands, ik zou bijna zeggen Gronings, inne mende wijze. Je krijgt niet de indruk dat Gratama c.s. zelf zo nodig iets kwijt moeten. Al de behandel de onderwerpen blijven binnen de inmiddels al weer gestan daardiseerde voorraad proble men die het Nederlands cabaret vullen. Vertolkers van bepaalde nummers worden op die manier onderling verwisselbaar. Dat gaat zelfs op voor de leden van verschillende cabaretgroepen. Het meest Kenmerkend voor die eenvormigheid is -hoe merk waardig- de muziek, nog precie- ser de zangpartijen. Kan je zeg gen dat Kan nauwelijks kan zin gen en doorgaans bestaande melodieën gebruikt voor teksten met. grote zeggingskracht, dat Sonneveld zijn mooiste creaties juist in liedjes heeft gemaakt, dat Don .Quishocking meesters waren in de close-harmony en dat Neerlands Hoop de enige groep is die de rock heeft gein- tegreerd, Gratama en ontelbare andere cabaretiers zingen lied jes van duizend in een dozijn. En dat terwijl het begeleidend combo van Cees Bijlstra op zeldzame ogenblikken andere talenten verried. Maar de tradi tionele cabaretvorm is koppig. Koppiger dan talent PAUL VAN DER PLANK Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, huisJjplgS^ uw auto en rekreatie. Ga voor eenkfj^Mpdeskundigadvies naar de LEIDSE SPAARBANK ^)NDERDAG 27 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT/ PAGINA 3 mii Van een onzer verslaggevers) .EIDEN Als er geen parti- ulier ondernemer bereid dijkt te zijn het openbaar lachthuis van de gemeente /ver te nemen en de exploita tiemogelijkheden voor de ge- Jyfreente blijven even somber ils ze de laatste jaren zijn, is lui ting van het Leidse slacht- juis met 38 personeelsleden dienst onvermijdelijk. Dat dijkt uit een nota over de ''"bekomst van het openbaar jachthuis die vanmiddag 'e1oor wethouder Van Aken economische zaken) openbaar s gemaakt. kanleiding tot het schrijven deze nota is de wijziging de vleeskeuringset die rote gevolgen voor de exploi- .atie van het gemeentelijk •Jachthuis zal kunnen hebben. De daarin geregelde verplichte nakeuring van elders geslacht »n vervolgens aangevoerd dees wordt daarin opgeheven, pe gemeente Leiden profiteer- je aanzienlijk van deze nakeu ring: jaarlijks bracht zij een bedrag van ruim 4 ton in het [aatje en dat was ook de enige reden waarom de vleeskeu ringsdienst van het openbaar slachthuis met winst draaide. slachthuis draait als ge heel met een aanzienlijk en steeds toenemend verlies, en die verliezen zullen alleen maar groter blijven worden als de heffingen van de nakeu ring niet meer in de gemeente kas zullen gaan vloeien. Kor tom: een uiterst somber beeld van de toekomst van het slachthuis en de daarmee sa menhangende activiteiten. Weliswaar beschikt de ge meente Leiden nog over de mogelijkheid in het kader van een overgangsregeling gedu rende twee jaar een beroep te doen op speciale rijkssteun, maar na twee jaar komt toch voor het slachthuis de onver mijdelijke teruggang. Blijkens de memor'e van toelichting op de inmiddels door de Tweede Kamer aanvaarde wijziging van de vleeskeuringswet, waarbij de keuringen tot een landelijke zaak zijn geworden en de slachthuizen zijn losge koppeld van de keurings diensten, is het ook het streven van de overheid de slachthui zen zo te herstructureren dat zij niet langer in beheer zijn bij de gemeenten, maar over gaan in particuliere handen. Er zijn volgens de regering echter bepaalde situaties denkbaar, waarin de oprich ting of instandhouding van een slachthuis als subsidiaire overheidsactiviteit verant woord mag heten. De gemeente Leiden over weegt, zo blijkt uit het rapport naar een tussenmogelijkheid te zoeken als het particuliere bedrijfsleven geen belangstel ling voor het slachthuis zou hebben. Er wordt in dit ver band op gewezen dat het enige andere alternatief, sluiting, grote gevolgen zou hebben voor de werkgelegenheid en voor de positie van de vooral kleinere gebruikers van het slachthuis. Volgens de ge meentelijke nota bestaat er een kansje dat bij het handha ven van het slachthuis als een gemeentelijke instelling toch nog met redelijke cijfers ge draaid zou kunnen worden. Voorwaarde daarvoor is dat de acquisitiemogelijkheden worden vergroot en daartoe is het vervallen van de nadere keuring juist weer een gunsti ge bijkomstigheid. Lukt deze opzet niet, dan blijft sluiting van het slachthuis als laatste en definitieve keuze over. Teekens Overigens heeft de grootste Leidse slachter en vleesver werker Teekens geen interesse in het overnemen van het Leidse slachthuis. Directeur C. J. van Egmond wijst er op dat in het verleden nog wel eens sprake is geweest van een gro te slachterij achter de Groe- noordhal die dan met de daar wekelijks gehouden veemarkt tot een randstedelijk agrarisch centrum had moeten uit groeien. Door allerlei ontwik kelingen is dit plan van wet houder Van Aken echter nim mer verder gekomen dan een persconferentie. „Inmiddels hebben wij een nieuwe fabriek aan de Rooseveldtstraat geo pend en hebben wij in Ierland slachterijen opgekocht zodat er wat ons betreft geen enkele behoefte bestaat om het Leidse slachthuis over te ne men", aldus Teekens-directeur Van Egmond. Geef om de natuur (II) 't Is toch ook wat: zoekt het wereldnatuurfonds met het oog op de landelijke actie „Gééf om de natuur" vrijwilligers om te collecteren, komt de datum waarop al deze helpende handen uit de mouwen gestoken moeten worden helemaal verkeerd in de krant te staan. Al die mensen dus in hun agenda een verkeerde datum aangestreept. Voor de duide lijkheid en om teleurstellingen te voorkomen herhalen we het nu nog maar eens, en dit keer feilloos: Op maandag avond 21 november moeten er in Leiden 1500 collectanten enveloppen gaan uitzetten en deze op vrijdagavond 25 november weer ophalen. Opgeven op de telefoonnummers 140085, 763606 en 893386. Trouwens: ook in Leiderdorp en Oegstgeest zijn veel vrijwilligers nodig. Graag 150 paar helpende handen op nummer 893386 en nog eens 200 paar op nummer 151968 (mevrouw Ploos-van Amstel) of 152713 (mevrouw Rörsch). Beestenspul "WH1 fU maquette van het ziekenhuiscomplex zoals dat in de komende gebouwd gaat worden. In de eerste fase. die op zijn vroegst -ad volgend jaar start, wordt 50% van het totale ziekenhuis op de fcrtvelden gebouwd. Vervolgens zal op de plaats van gesloopte, huidige •kenhuisgebouwen de tweede bouwfase worden gerealiseerd. Uiteinde- Eft komen van links naar rechts (boven de spoorlijn) te liggen de de onderzoeks- en behandelcentra, de beddenhuizen, de t ^ouwkosten overschrijden wellicht oegestane 400 miljoen poliklinieken en achteraan het onderwijscentrum. De bouwkosten bedra gen zeker 400 miljoen gulden. Als aannemer is aangewezen Medicon BV, een samenwerkingsverband van grote bouwbedrijven, die ook de nieuwbouw van het Amsterdamse Academisch Ziekenhuis voor hun rekening nemen. Boele en Van Eesteren, J. P. van Eesteren, de Internationale Bouwcompagnie, de NEDAM, Visser en Smit en v/h H. en P. Voormolen werken in deze maatschappij samen. (Van een onzer verslaggevers) [cqEIDEN De start van de nieuwbouw van et Academisch ziekenhuis van Leiden is et voor het einde van het volgend jaar ,afe verwachten. De besluitvorming op ver schillende niveaus over de jongste plannen £an de AZ-architect zal vermoedelijk nog ^ruime tijd in beslag nemen. Als eind folgend jaar de eerste paal, de grond in iaat zal de eerste bouwfase binnen 5 tot k jaar kunnen zijn voltooid, ie •oals wij maandag al meldden betreft die :s2rste bouwfase 50% van het totale nieuwe a ekenhuis met een oppervlakte van 50.000 1i2 die op d^ huidige sportvelden zal worden ^tebouwd. Op de sportvelden zullen 650 van e 800 bedden van het nieuwe AZL komen T liggen. Achtereenvolgens zullen de polikli- u ieken, de beddenhuizen, de onderzoek- en ehandelcentra en laboratoria worden ge- n ouwd. Aansluitend wordt het onderwijs- entrum opgetrokken. Een en ander gebeurt 11 vereenkomstig het besluit van de minister rad die na maandenlange diskussies dit le oorjaar de knoop doorhakte en koos voor' u en heel nieuw ziekenhuis dat in twee delen <tou moeten worden gebouwd: gedeeltelijk P de sportvelden en gedeeltelijk op de 'laats van de bestaande ziekenhuisgebou- ?wen die zullen worden gesloopt. I >P een persconferentie lichtte architect ir. s Rijnbergen van het bureau Brouwer en II leurvorst gisteren de maandag in deze sjrant gepubliceerde nieuwste plannen toe. daaruit blijkt dat de afdeling interne ge neeskunde het eerst in de nieuwbouw zal V/orden ondergebracht gezien de erbarmelij ke huisvesting van dit ziekenhuisonderdeel op dit moment. Ook kindergeneeskunde neemt een belangrijke prioriteit in. Het totaal oppervlak van het nieuwe zieken huis ligt in de jongste plannen op 90.000- 100.000 vierkante meter, enkele duizenden vierkante meters minder dan in de oor spronkelijke plannen. Volgens de architect zijn er duidelijk offers gebracht in het aan tal bedden en in de ruimte voor de klinische afdelingen, al kan op dit moment nog niet worden vastgesteld welke afdelingen dit in concreto zijn. „Ik vind het dwaas nu al het maximale vloeroppervlak in te gaan vullen, terwijl we nog jaren lang zullen moeten gaan bouwen. We moeten de mogelijkheid houden de ruimteeisen aan de veranderende behoeften aan te passen", aldus ir. Wijnber gen. Kosten De AZ-architect liet zich gisteren nog al somber uit over de kans dat het nieuwe ziekenhuis binnen de toegestane 400 miljoen gulden gefinancieerd kan worden. „De grootte van het toegestane bedrag is een van de moeilijkste randvoorwaarden die door de ministerraad zijn gesteld. Ik dacht 2eker niet dat we er geld aan overhielden", aldus de architect. Het feit dat keze opmerking al in dit stadium wordt geplaatst nog ver voor de eerste paal de grond in is gegaan is overigens symptomatisch voor het „beden kelijk lage peil" van de begrote bouwkosten. Ook de nieuwe procedurele opzet van de geboorte van het nieuwe ziekenhuis is er niet eenvoudiger op geworden. Ressorteerde de AZL-nieuwbouw eerst onder een rijks- coördinator, nu lopen de plannen over vele schijven, waaronder de Rijksgebouwen dienst, het ministerie van onderwijs, de Rijksuniversiteit, medische faculteit en het ziekenhuisbestuur en de Gemeente Leiden die onder meer nog met de spoorwegen overeenstemming moeten bereiken over de aanleg van een voetgangers- en fietserstun nel onder het spoor. Deze instanties zullen zich de komende maanden ook over de jongste concept-plannen van de architect buigen. Het ontwerp-karakter van de plannen wordt nog eens benadrukt door het feit, dat geen oplossing is gegeven voor de studenten die thans op het Piet Paaltjespad wonen en daar vandaan zullen moeten, en evenmin een alternatief voor de sportvelden is aangege ven. Ook de positie van de preklinische laboratoria aan de Wassenaarseweg (Syl- viuslab) is niet in de plannen opgenomen. Tussen deze laboratoria en het ziekenhuis bestaat een nauwe functionele samenhang, maar in de jongste door de ministerraad bepaalde versie van de plannen is deze niet in ruimtelijke samenhang vertaald: beide laboratoria liggen volstrekt geïsoleerd van het nieuwe ziekenhuis op een afstand van zeker 800 meter. Een en ander is het gevolg van liet herhaaldelijk wijzigen van de bouw plannen. De Sylviuslabóratoria zijn destijds gebouwd met het oog op een toen bestaand plan waarin het ziekenhuis verder langs de Wassenaarseweg was geprojecteerd. Bezwaren promotiebeleid LEIDEN - De Leidse afde lingen van de ABVA, de NVV, het NW-jongerencon- tact, de FJG, de ANJV en de KWJ hebben ernstige be zwaren tegen het bevorde- ringsbeleid bij het electrici- teitsbedrijf in Leiden. In een brief aan het college van b en w stellen de afdelingen dat er de laatste jaren nau welijks sprake is geweest van promotie van werkne mers van het electriciteits- bedrijf. Er zijn wel vacatu res geweest, maar die zijn voor het grootste deel opge vuld door uitzendkrachten. Voorts dringen de afdelin gen bij het college aan op de instelling van een vijfploe- gendienstrooster bij de SLF. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gister morgen 28 automobilisten be keurd die tijdens de dichte mist geen verlichting voerden of slechts de stadslichten aan had den. De verlichtingscontrole werd gehouden tussen zeven en negen uur door de gehele ge meente heen. LEIDEN Ten tweede male heeft het districts bestuur van de industriebond NW de Leidse jongeren binnen het NW en de Leidse afdeling van deze vakbond op de vingers getikt over de onrustverwekkende bemoeienissen die beide Leidse organisaties in samenwerking met de jongeren binnen de PvdA, de KWJ, de ANJV en de Leidse afdeling van de ABVA aan de dag leggen ten aanzien van gesuggereerde ontslagen bij de Scheepswerf Boot en de NEM. In een brief aan de werknemers van de betrokken bedrijven schrijft het districtshoofd van de industriebond NW, Van Stekelen burg, openlijk dat zij zich niet moeten richten tot de industriebon den. „Het overleg over de gang van zaken is voorbehouden aan de industriebonden. Wij zijn de onderhandelingspartij. Alleen in de kring van deze bonden kan besluitvorming over het te voeren beleid plaatsvinden", schrijft het districtshoofd van de NW-indus- triebond. „De organisaties die zich de laatste tijd zo luidruchtig weren zijn onvolledig geïnformeerd over de problemen en geen onderhandelingspartij voor de directie", schrijft Van Stekelenburg. Hij wijst er op dat de industriebonden dat wel zijn, en dat door hen niets aan informatie wordt achtergehouden. Zoals wij gisteren al meldden circuleren bij de Scheepswerf Boot en de NEM pamfletten waarin wordt gesproken van dreigende massaontslagen bij deze bedrijven. Zowel door vertegenwoordigers van de bedrijven als door de districtsbestuurders van de industrie bond worden deze geruchten nadj-ukkelijk naar het rijk der fabelen verwezen en bestempeld als het „onnodig zaaien van onrust." LEIDEN Rients Gratama maakt op het toneel een sympa thieke indruk. Bijna een te sym pathieke indruk om cabaret te I maken dat hout snijdt. Het ve nijn dat hij in zijn nummers poogt te stoppen, gaat bijna ge heel ten onder in Gratama's zee van vriendelijkheid. .Geen zee te hoog* noemde Gratama zijn nieuwste programma, gister avond in de Schouwburg, maar de zee van de zachtmoedigheid dreigt hem te overspoelen. Ten opzichte van het vorige pro gramma .Blauwe Maandag' ver schilt .Geen zee te hoog' in zoverre dat het ensemble, waar mee Gratama opnieuw van wal is gestoken, deze keer stukken kleiner is en uit professionelere krachten bestaat: Nelleke Burg, Elsje Slats, Marc Nikolai, Jan Simon Minkema. Hun bijdragen hebben daardoor een duidelij ker gezicht. Opnieuw evenwel in ,Geen zee'

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3