Officieren ontstemd over versobering militair ceremonieel IOUW MOET PERSONEELS- IELEID KRITISCH BEZIEN Tevreden mensen zijn zuinig met energie iMet één-motorige Cessna opnieuw ter postvlucht naar Indonesië Stress oorzaak ziekte" irtcentra aangewezen VVD: „NODELOZE VERVLAKKING NORMAAL REGIME VOOR FOLKERTS CHAUFFEUR REDT VROUW EN BABY ^NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 PENEMBARGO ZUID-AFRIKA 5T GESCHONDEN DAAG (ANP) Volgens er Van der Stoel van bui- dse zaken Is het (vrijwil- w apen embargo tegen tfrika niet geschonden, ondersoek heeft aange- dat niet is gebleken dat federlandse bedrijven mi- materiaal vanuit Neder- laar dat land is geleverd, de bewindsman, bderzoek werd ingesteld aanleiding van berichten leweerde schendingen van het wapenembargo door de Ne- derlandse bedrijven Philips en Fokker-VFW. In het antwoord zet de minister uiteen, dat het in de gevallen van leveranties aan Zuid-Afrika door in het buitenland gevestig de dochterondernemingen van Philips gaat om zelfstandig ope rerende dochterondernemingen, met wier activiteiten op het ter rein van de militaire produktie het moederbedrijf geen be moeienis heeft. HAAG Overeenkomstig het advies van de Gezondheids- ril staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid de zieken- „De Klokkenberg" in Breda en „Zonnestraal" in Hilversum Bde 1980 open-hartoperaties laten uitvoeren. moeten per jaar 2.000 operaties voor hun rekening nemen. 1 men daarbij de plannen om in de vijf academische zieken- 1 en in enkele algemene ziekenhuizen (in Zwolle en Den j) tegen 1980 jaarlijks 4.000 open-hartoperaties te laten uitvoe- lan wordt het mogelijk jaarlijks ongeveer 6.000 operaties te pten. cel geëist tegen „hasjavonturiers* CERDAM (ANP) - „Zucht [avontuur" was de voor ste drijfveer voor Bernard (28), Gerard B. (22) en ft R- (27), die 3 juli twee isjies met een waarde van miljoen gulden per kotter land trachtten binnen te kelen. Zij hoorden giste- foor de rechtbank in Am- un een jaar gevangenis- tegen zich eisen. 6ens eens jaar eiste de offi- justitie tegen de 28-jari- arkse kapitein Haluk Sami fee de lading had aange- I tot vlak bij de Nederland se territoriale wateren. De hasj was, na in volle zee in de kotter te zijn overgeladen via IJmuiden Nederland binnenge bracht om op een nader te bepa len plaats te worden gelost Bij de Oranjesluizen werden de drie opvarenden van de kotter ech ter gearresteerd door de rijk spolitie te water die tevoren was getipt De raadslieden wezen erop dat het drietal nit van het criminele slag is en vroegen de rechtbank te volstaan met een boete en een straf gelijk aan het voorarrest DEN HAAG De voorstellen van minister Stemerdink (Defensie) om het militair cere monieel te beperken is bij de federatie van verenigingen van Nederlandse officieren met gemengde gevoelens ontvangen. Ook de WD-fractie in de Tweede Kamer is er niet over te spreken en zal hierover vragen stellen. De algemene vereniging van Neder landse militairen daarentegen is bijzonder ingenomen met het voornemen van de mi nister. Bij de officieren is met name het vervallen van de ceremoniële inspectie en het défilé bij de beëdiging van officieren en bij com mando-overdrachten slecht gevallen. Ook de afschaffing van het uitreiken van koninklij ke onderscheidingen voor het front van de troep zit de officieren hoog. De WD-fraktie vindt dit laatste een gewel dige en nodeloze vervlakking. „Dit besluit getuigt van een onderwaardering van al diegenen die in de krijgsmacht werken en waarvoor het staatshoofd zijn waardering in het openbaar uitspreekt", aldus de WD. Het belangrijkste aspect van de wijziging is, dat in een aantal situaties de beslissingsbe voegdheid wordt verlegd van militair com mandanten naar de minister van Defensie. Deze zal alleen toestemming voor parades in overweging nemen als het gaat om her denkingen voor parades in overweging ne men als het gaat om herdenkingen en ande re belangrijke gebeurtenissen. Meisje bijt hond Weliswaar per ongeluk, maar pijnlijk was het wel toen de 6-jarige Marianne uit het Italiaanse dorpje Portovenere haar lievelingshond Ben, een 3-jarige Duitse herder, in het oor beet. Eigenlijk zou de viervoetige speelkameraad zeven dagen rust moeten houden volgens de dierenarts, maar het tweetal robbedoest al weer. Iggestie op congres ECHT (NAP) De bou- dernemingen moeten zich agen of zij het personeels- id niet eens kritisch moeten en. Over de kwaliteit van beleid is niets bekend, ter- cijfers er op wijzen dat er m land vele timmerlieden ■etselaars rondlopen, die in de bouw hebben ge- t, maar hun heil elders ►en gezocht, omdat „zij het een of andere reden niet er in de bouw zagen zitten." Aldus drs. J. Veen, medewerker van het Economisch Instituut Bouwnijverheid op een vandaag door dit instituut in Utrecht be legd congres. Gespreksonder werp daar was de arbeids marktproblematiek, met andere woorden het vraagstuk van de grote werkloosheid in de bouw enerzijds en het bestaan van veel vacatures bij bouwbedrij ven anderzij d§. Bij de bouwbe drijven bestaat en blijft ook in de toekomst behoefte bestaan aan vaklieden, aldus drs. Veen. De bedrijven moeten ervoor zor gen dat de arbeidssituatie bin nen het bedrijf of binnen de bedrijfstak zo is, dat de gezoch te vaklieden ook beschikbaar zijn. De voorzitter van het (overkoe pelend) Algemeen Verbond Bouwbedrijf de heer S. van Eij- kelenburg merkte op dat wel vaker gezegd is dat de werkge vers niet bereid zouden zijn iets te doen aan slechte werkom standigheden tot uitdrukking komend in bijvoorbeeld vuil werk, onveiligheid en gebrek aan werkoverleg. Hij stelde dat dan alleen de negatieve aspec ten van het werken in de bouw zijn belicht. Ook de werknemer moet bereid zijn mee te werken aan de genoemde zaken, maar naar het oordeel van de heer Van Eijkelenburg is die bereid heid niet altijd aanwezig. UTRECHT (ANP) Het hangt van het karakter van onze sa menleving af, hoe groot onze energieproblemen gaan worden. Directeur J. W. Gordon van de Shell Nederland Verkoopmaat schappij, heeft daar gisteren in Utrecht op een conferentie over de Nederlandse energievoorzie ning, belegd door het Energie onderzoek Centrum Nederland, op gewezen. Zou de Nederlandse samenle ving tevreden zijn met wat zij nu heeft, dan zal het bruto na tionaal produkt niet zo veel groeien in de komende decen nia, maar zal ook het energie verbruik niet zoveel toenemen. Zou onze samenleving zich blij ven richten op groei, zoals zij tot nu toe doet, dan zal het kolen- verbruik zich vertienvoudigen, het olieverbruik bijna verdubbe len en zal er heel wat vermogen aan kernenergie-opwekking geïnstalleerd moeten worden. De Shell baseert haar toekomst verwachtingen op drie typen sa- menie ving, namelijk een op groei gerichte samenleving, die meent, dat alleen economische groei onze wensen kan vervul len en onze problemen kan op lossen; een samenleving van frustratie en conflict, waarin on derlinge wrijvingen en tegenge stelde belangen hun invloed doen gelden en een samenleving van realisme en zelfbeperking, waarmee bedoeld wordt een in wezen tevreden samenleving, die wel meer zou willen, maar daar in de praktijk, door ratio nele afweging van voor- en na delen, niet veel voor over heeft In het laatste geval, in een tevre den samenleving dus, zal men in het jaar 2000 kunnen volstaan met de nu bestaande kernener giecentrales, doordat men vol doende zuinig is met de voorra den gas, olie en steenkool. Zwartwerkers aangehouden ENSCHEDE (ANP) Met hulp van de politie van Enschede hebben verschillende sociale in stellingen (Gemeentelijke So ciale Diensten, GAK, Sociaal Fonds Bouwnijverheid) giste ren een groep van ongeveer tien mannen aangehouden, die werkten aan de bouw van een winkelcentrum in Enschede. afkomstig uit Arn hem en Nijmegen en omgeving, zouden in hun woonplaatsen een sociale uitkering ontvangen wegens werkloosheid. Van een aantal mannen is bij de controle vastgesteld, dat ze inderdaad geld hadden verdiend, terwijl ze een uitkering ontvingen. Voorts werden vier Engelse bouwvak kers aangehouden, die niet in het bezit waren van een ver blijfsvergunning. NA CRASH VAN VORIG JAAR ALLERMINST GESCHROKKEN IVan een onzer verslaggevers) rEUGE „Nou nee, voor mij ^toefde het eigenlijk niet nog eens, na die reis van vorig jaar. Maar toen kwam mijn vriend Henk Oude Elferink met de mededeling dat hij ook {raag de vliegreis naar Dja karta wilde maken. Tja, tja, en toen hebben we besloten sa men te gaan". Aan het woord de 33-jarige sportvlieger Rob Kok uit Barneveld, die N {isteren samen met de 35-jari- ge Henk Oude Elferink uit Emmeloord vanaf het- vlieg veld Teuge in eeh' een-motori- Cessna-182 is vertrokken voor een vliegtochtje naar Djakarta, de Indonesische hoofdstad. Voor Kok wordt het de tweede vliegreis per sportvliegtuig naar Indonesië. Oude Elferink maakt de tocht voor de eerste keer. Vorig jaar kreeg sportvlieger Kok, die in het dagelijks leven vertegenwoordiger in revalida- tie-artikelen is, het idee de roemruchte postvlucht van de KLM, die in oktober 1924 per Fokker-F7 werd gemaakt en die heel Nederland de adem in deed houden, ook eens te vlie gen. Grootmoedig reageerden zo'n vijf andere sportvliegers, dat ze mee zouden gaan. „Maar toen puntje bij paaltje kwam, bleef er maar een over", aldus Kok, „en die haakte op het laatste moment ook nog af, zodat ik de vlucht alleen maak te". Die tocht van vorig jaar heugt Rob Kok en zijn Nederlandse thuisfront nog zeer. De heen reis verliep voorspoedig. Waar KLM-gezagvoerder De Hoop in 1924 twee maanden voor nodig had, kostte Kok inclusief de rustdagen ruim twee weken. Maar de terugreis werd een flop. Boven centraal Turkije viel plotseling de oliedruk van de Cessna-motor weg. „Ik maakte een noodlanding op een prachtig groen stuk land", zegt Kok, tenminste zo leek het De twee sportvliegers Rob Kok (links) en Henk Oude Elferink met hun één-motorige Cessna-182. waarmee zij de beroemde postvlucht naar Indonesië uit 1924 gaan „overvliegen". Voor Kok betekent het de tweede poging. Vorig jaar verongelukte hij op de terugweg boven Turkije. Op Schiphol kreeg de Cessna een plaatsje onder de vleugels van grote broer, de Boeing-747 Jumbo. vanaf 600 meter hoogte. Maar zo'n greppel zie je natuurlijk toch als het te laat is. Het neuswiel raakte erin vast en het toestel sloeg over de kop. Zelf was ik nagenoeg onge deerd, maar het vliegtuig was dermate kapot, dat de oorzaak van de motorstoring niet ge vonden kon worden. Ze heb ben de wrakstukken maar bij elkaar geveegd en naar de schroothoop gebracht". Als niet-vlieger verwacht je, dat Rob Kok bij zijn tweede poging de postvlucht over te doen wel een tweemotorige kist zou nemen. Kok echter „Na tuurlijk niet! Dan kun je net zo goed met de KLM gaan vliegen. Het gaat hem juist om de uitdaging die eraan vastzit. Het moet met één motor ook kunnen". „In feite maakt het niet uit waar ter wereld je vliegt Lucht is lucht hier en in de tropen. Zolang je je beperkin gen weet en je niet meer doet dan je aan kunt is zo'n reis niets bijzonders. Kijk, ik moet natuurlijk niet door een tropi sche moesonbui gaan vliegen, want daar heb ik geen enkele ervaring in. De vliegers daar wel. Die weten altijd wel een manier om er toch door of juist omheen te komen. Maar als ik dat probeer dan neem ik een onaanvaardbaar risico". Kok vervolgt: „Waarom we toch deze tocht met zo'n vlieg tuigje gaan maken komt door dat het een uitstekende manier is om met veel andere landen en mensen kennis te maken. Per auto gaat dat natuurlijk ook, maar dat duurt veel lan ger en zoveel tijd kunnen we helaas niet vrijmaken. Als dat wel kon, waren we zeker per auto gegaan. Met de KLM gaat het trouwens ook niet, want die maakt geen stops in al die landen die we nu aan doen. Wij maken landingen op veldjes waar de mensen nog vrijwel nooit een Europeaan hebben gezien. Op de terugreis doen we weer andere vliegveldjes aan, om maar zoveel mogelijk indrukken op te doen. Dat is nou het boeiende van deze reis. Die zeven uren per dag vliegen, ach daar is de lol gauw genoeg van af'. Kok en Oude Elferink hebben beiden hun vliegbrevet, dat al leen het vliegen overdag toe staat Bij maximaal zeven uur per dag vliegen komen ze zo tot Djakarta op zo'n twaalf vliegdagen. Met enkele „rust dagen" ertussen (die ze stellig met drukke excursies zullen vullen) verwachten ze op 11 en 12 november in Djakarta te kunnen landen. Dat lijkt alle maal zo simpel, maar aan dit tochtje zit ongeveer tien maan den voorbereiding vast. Kok: „We moesten alle ongeveer vijftien landen waar we over vliegen aanschrijven om over- vliegvergunningen, landings vergunningen, met vragen of er wel benzine te koop is voor ons toestel en ga zo maar door. Die overvlieg- en landingsver gunningen kostten toch heel wat moeite, omdat we wapens meevoeren. Die maken deel uit van ons „overlevingspakket". We moeten tenslotte toch reke ning houden met het feit dat de motor uitvalt en dat we letterlijk in de rimboe terecht komen. Dan moet je in ieder geval je leeftocht bij elkaar kunnen schieten". Na de crash van vorig jaar in Turkije en kijkend naar de reële risico's van nu zit bij Kok de schrik er allerminst in. Wel bij zijn familie. „Die knijpen hem wel een beetje, geloof ik. En dat is geen wonder, want vorig jaar hadden ze na de crash al m'n overlijdensbericht ontvangen, omdat m'n maat op het laatste moment niet mee ging, stond op alle papieren dat ze met z'n tweeën gingen. En er was maar één overleven de, zodoende Ook na deze „postvlucht" wil Rob Kok nog een prestatie op de lange afstand leveren. „Met de KLM naar de Verenigde Staten, daar een vliegtuigje hu ren en daarmee van Noord naar Zuid over Zuid-Amerika vliegenDat wil ik nog eens doen. Daarna wil ik wel braaf rondjes-vlieger worden met tochtjes boven Apeldoorn en Kamerdebat over financiële injectie economie (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Ka mer zal volgende week dinsdag in voltallige zitting bijeenko men voor de bespreking van de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid en handhaving van de koopkracht, die door het demissionaire kabinet zijn toe- Kamervoorzitter Vondeling heeft gisteren deze vergadering uitgeschreven op verzoek van VVD-fractieleider Wiegel. Deze wil premier Den Uyl en de mi nisters Boersma (sociale zaken), Lubbers (economische zaken) en Duisenberg (financiën) een aan tal mondelinge vragen stellen over de op Prinsjesdag toege zegde, maar nog steeds niet uit gevoerde maatregelen. Wiegel wil zijn interpellatie houden om dat het kabinet had toegezegd, dat in de tweede helft van okto ber de extra financiële maatre gelen voor het oppeppen van onze economie zouden worden bekend gemaakt PROF BUREMA BU AFSCHEID: ROTTERDAM (ANP) „We zullen alles op pre ventie moeten richten, op een gezondere leefwijze, en verder trachten de in bet lichaam aanwezige afweer- en hers telmechanismen te activeren. Het zou weieens kunnen zijn dat ons leefpatroon hierbij de alles beheersende factor is". Dit heeft prof. dr. L. Burema gisteren gezegd in zijn laatste college op de Erasmus-universiteit in Rotterdam. Burema, tevens (scheidend) directeur van de gg en gd in Rotterdam, nam afscheid van de univer siteit als buitengewoon hoogleraar in de maat schappelijke gezondheidszorg. De gg en gd-directeur sprak de mening uit dat enkele vandaag de dag veel voorkomende ziekten, met name kanker en het hartinfarct, wellicht veroorzaakt worden door de hedendaagse maat schappij (stress). Hij pleitte voor veel meer onder zoek op dit terrein. De gg en gd-directeur consta teerde dat het ondanks grote inspanningen nauwe lijks mogelijk is gebleken individuele leefgewoon ten te verbeteren. „De keuzevrijheid van het indi vidu, zelf een onderdeel van kleinere en grotere groepen, is beperkt. Iedereen heeft wel zijn verant woordelijkheid, maar iedereen is onderhevig aan de waarderingsnormen en de sociale omgeving, waarin hij leeft". Volgens Burema kunnen alleen maatschappelijke veranderingen de mens in staat stellen zijn leefpatroon op een gezondere leest te schoeien. Hij signaleert een politiek probleem en wel „één van de eerste orde, dat niet in een land opgelost kan worden, maar dat de hele, met name Westerse, wereld raakt". DEN HAAG (ANP) Het RAF- lid Knut Folkerts, gearresteerd na een schietpartij waarbij een Utrechtse politieman het leven verloor, wordt zoveel mogelijk onderworpen aan normaal regi me. Wel worden hierbij eisen van veiligheid in acht genomen. Dit heeft minister De Gaay Fortman geantwoord op schrif telijke vragen van de PvdA-ka- merleden Kosto en Roethof. De minister noemt het door het openbaar ministerie gevoerde beleid „verantwoord". Sinds eind september is Folkerts in zijn cel niet langer geboeid en wordt het licht 's nachts ge doofd. Hij is overgebracht naar een ander gebouw, dat beter geschikt is voor het ondergaan van voorlopige hechtenis. Onder meer bestaat daar een betere mogelijkheid tot luchten, aldus het antwoord van de minister. NIEUW-VENNEP (ANP) Een haar auto na een slip in de 45-jarige vrouw en haar baby hoofdvaart terecht Zij kon na zijn gisteren in Nieuw-Vennep haar redding en voordat zij het door een vrachtwagenschauf- bewustzijn verloor de chauffeur feur van de verdrinkingsdood nog duidelijk maken dat de ba- gered. De vrouw kwam met by zich nog in de auto bevond. Rotterdam lokt inwoners naar badhuis Rotterdam (ANP) Uit het oogpunt van volksgezondheid maakt de gemeente Rotterdam zich zorgen over het sterk te ruglopende bezoek aan de bad huizen in deze stad. Gezien het geringe aantal bezoe kers en de vele woningen, die nog geen bad of douche hebben, vraagt zij zich af of vele mensen zich nog in een teiltje wassen, zich op andere wijze behelpen of zich helemaal niet wassen. Slechts een fractie van de Rot terdamse bevolking komt naar een van de tien badhuizen. Door middel van reclame probeert de gemeente nu meer bezoekers te trekken. De gemeente over weegt de helft van de wasinrich tingen, die een noodlijdend be staan hebben, te sluiten. Het bezoek aan de Rotterdamse badhuizen loopt de laatste jaren met ongeveer 20 procent per jaar terug. Vlak na de laatste wereldoorlog telden de was- en badinrichtingen bijna een mil joen bezoeken per jaar. Dit jaar verwacht de gemeente niet meer dan 85.000 bezoeken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13