Nederland tegen kustzones voor nationale visserij ISRAEL KAAPTE KILO'S URANIUM Arron en Lachmon na parlements verkiezingen samen in regering? 98.- 98.- Vlaggeschip „France" straks drijvend hotel in Arabische handen Tito geïrriteerd door zijn vrouw Huurverhogingen in zwarte steden van Zuid-Afrika STEMBUSSTRIJD IN SURINAME mode Buitenland LEIDSE COURANT DINSDAG 25 OKTOBER 1977 PAGI1VA7 (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Het vlaggeschip van de -Franse vloot, de Fran ce, is na drie jaar opgelegd te zijn aan een Saoedie-Arabi- sche financiële groep ver kocht die het tot drijvend ho tel en ontspanningsruimte wil inrichten. Het 315 meter lange' schip, dat met vier turbines van totaal 160.000 pk uitge rust is, werd op 11 mei 1960 in tegenwoordigheid van pre sident De Gaulle te water ge laten. Op 3 februari 1962 werd Het in de vaart gebracht op het traject Le Havre—New York, waar het bij elke vaart 2027 passagiers vervoerde. In 1974 werd het uit de vaart geno men, omdat het volkomen on rendabel was geworden en de bemanning van 1500 koppen en de 500 aan de wal werkza me personeelsleden werden ontslagen. Om tegen de ontsla gen te protesteren bezette de bemanning het schip geduren de een aantal weken en de beslissing het uit de vaart te nemen leidde tot een serie po litieke en economische contr oversen. Later bezetten de sta kende typografen van het Pa- rijse dagblad Le Parisien Li- béré de France om de aan dacht op hun actie te vestigen. Tijdens het laatste exploitatie jaar werd een verlies van 100.000 franse francs geleden. De president van een Saoedie- Arabische financiële groep die TAG heet en haar zetel in Luxemburg heeft, wenste niet dat de prijs die hij voor de France betaald heeft bekend te maken, maar deze ligt tus sen 60 en 100 miljoen Franse francs (30 tot 50 min. gulden). De koper heeft de France ge kocht in de toestand waarin het zich nu bevond en zal alle bijkomende kosten voor zijn rekening nemen. Hij verklaar de gisteravond dat hij van plan is het schip voor anker te leggen voor de Noordameri- kaanse of voor een Arabische kust, vermoedelijk voor de kust van Florida. Mogelijk zul len de machines verwijderd worden om een congreszaal in te richten. De nieuwe eigenaar wil het schip tot een soort drijvende ambassade van Frankrijk maken. Het hotelbe- drijf zou door een Franse maatschappij gedreven wor den, terwijl de keuken een symbool van de Franse gastro nomie zou moeten zijn. De France, die haar naam zal mogen blijven voeren zolang zij niet als varend schip"geex- ploiteerd wordt, was sedert 1974 een bezienswaardigheid voor de Normandische kust geworden. Luxemburg Nederland vindt dat er geen sprake van kan zijn dat Eg-landen kustzo nes voor de nationale visserij reserveren onder het motto van het beschermen van de visstand. Dit is een van de bezwaren die de Nederlandse minister van Landbouw en Visserij van der Stee gisteren in Luxem burg heeft ingebracht tegen de plannen van de Europese commissie, het dagelijks be stuur, van de EG voor een toekomstig E EG-visserijbeleid. De Ministers van Landbouw en Visserij van de negen EEG-landen zijn in Luxemburg bijeen om over deze plannen te praten. Gezien het feit dat de commissie zo laat met de uitgewerkte voorstellen kwam, is het niet waarschijnlijk dat de ministers de al of niet gewijzigde voorstellen vandaag al het groene licht zullen geven. Wat min of meer wel dringend om een besluit verlegen is, is het verbod haring te vangen in de Noordzee op 1 november afloopt. Dit verbod zal verlengd moeten worden om het haringbestand in de Noordzee weer op te voeren. De Nederlandse regering kan zich in grote lijnen akkoord verklaren met de plannen van de Europese commissie over del instel ling van een EEG-tweehonderd mijlszone, de onderhandelingen over visserijrechten met niet EEG-landen en de instelling van een EEG-regeling voor het behouden het berheer van de visbestanden. Maar, aldus minister van der Stee, wij zijn er niet voor om speciale kustzones in te voeren onder het mom dat men dan mee werkt aan het behouden van de visstand. Men voelt meer voor de gedachte dat de EEG-wateren verdeeld moeten worden naar vis en niet naar water. Chirac: geen interview met Bild PARIJS (AFP) - Jacques Chi rac heeft categorisch ontkend een interview te hebben gehad met „Bild am Sonntag", (Sprin ger-concern) zo heeft het alge meen secretariaat van zijn „Rassemblement pour la Repu- blique" (RPR) laten weten. In dit interview zou Chirac, die ook burgemeester van Parijs is, stelling hebben genomen tegen het zogenaamde eurocommunis- me en zich hebben uitgesproken voor de oprichting van een „conservatieve internationale" als tegenhanger van de socialis tische internationale. Chirac heeft de term, „conser vatieve internationale", die Bild hem in de mond heeft gelegd nooit gebruikt, zo zegt het secr- retariaat in een verklaring. ZENDELINGEN VERMOORD IN RHODESIË SALISBURY (Reuter) De Nederduits gerefor meerde zendeling Andries Louw Brand en zijn vrouw Tabina, die van Nederlandse afkomst is, zijn zondagavond gedood op de weg tussen Goke en Que Que in Rhodes ië. Volgens een verklaring van het Rhodesische minis terie van defensie werd het echtpaar door guerril- leros in een hinderlaag gelokt en gedood. In het communiqué werd ook gezegd dat guerrille- ros een dorpshoofd hebben vermoord wiens zoon lid is van het revolutionaire volksleger van Zim babwe. Panamezen zijn voor kanaalverdrag PANAMA (Reuter) De Panamese kiezers heb ben in de raadpleging over het Panamakanaalver- drag met de Verenigde Staten voor tweederde vóór het nieuwe pact gekozen. Dat blijkt uit het resultaat uit ruim 90 procent van het aantal stemlokalen. Van het aantal uitgebrachte stemmen was 468.604 voor en 228.697 tegen ratificatie ver drag. het reeds door presidente Omar Torrijos en President Carter ondertekende verrag. Diamantair beroofd; publiek deed niets SEATTLE, (Upl) Een diamanthandelaar in San Francisco is in het drukke centrum van Seattle In de staat Washington beroofd van zijn hele bezit aan edelstenen ter waarde van twee miljoen dollar. Victor Nash, president van „International Gem Stones", vertelde tegen de politie dat hem bij het instappen in zijn auto voor de rit naar de plaats van een diamantbeurs, door een man een pistool in de zij werd geduwd. Hij kreeg op dracht met hem weg te rijden. Bij een rood verkeerslicht deed Nash het portier open en vluchtte. De man probeerde hem bij zijn jas te pakken en Nash viel op straat. De diamanthandelaar probeerde de bestuurders van auto's om hem heen door te schreeuwen tot optreden aan te sporen, maar allen reden door. Tenslotte rende hij naar een minibus en vroeg de bestuurder zijn wagen met de dief erin te rammen. „Maar ook hij wilde niets doen," aldus Nash. OFFICIEEL ONDERZOEK BELGRADO (Rtr) President Tito van Joegoslavië heeft een commissie laten instellen die een onderzoek moet verrichten naar beweringen dat zijn vrouw Jovanka haar positie gebruikte om belangrijke benoemingen, onder andere in de legertop, te beinvloeden. Jovanka, die al sinds juni niet meer in het openbaar gezien is, verblijft in de particu liere presidentiële residentie in Belgrado. De commissie, waarover officieel het stilzwijgen wordt be waard, bestaat uit mensen van de staatsveiligheidsdienst en adviseurs van de president. Het is niet duidelijk wat Tito zal doen met de bevindingen van de commissie. Hij zal tezijnertijd uitmaken of die bevindingen openbaar gemaakt zullen worden. De raadselachtige „affaire Jovanka" houdt de Joegoslaven al maanden bezig, en heeft geleid tot een golf van geruchten en tegenstrijdige berichten. Volgens goedingelichte kringen was Tito woedend toen hem door kameraden uit de partijtop werd verteld dat zijn vrouw buiten zijn medeweten invloed uitoefende op benoemingen. Daarna zouden verscheidene hoge generaals van hun post verwijderd zijn, omdat ze betrokken waren bij de beinvloedingspogingen van mevrouw Tito. Jovanka Tito is niet gearresteerd, maar heeft hangende het onderzoek wel een soort huisarrest. Haar man verblijft inmiddels in de officiële residentie, een kilometer van de particuliere woning. Volgens de zegslieden spelen er ook persoonlijke geschillen, en niet alleen politieke kwesties, in de verwijdering tussen de president en zijn vrouw. Tito zou geirriteerd zijn omdat Jovanka altijd met hem op de voorgrond wilde staan, en probeerde hem te corrigeren en te helpen. Ontvoerd kind voor één min weer HAMBURG (AP) - Een vierja rige jongetje dat hier een week geleden was ontvoerd is vrijge laten nadat de moeder, me vrouw Christine Wessel, een lo sprijs had betaald van één mil joen mark aldus is door de poli tie te Hamburg meegedeeld. De kleine Felix Wessel werd door zijn moeder gistermorgen een stadspark aangetroffen, ongeveer 12 uur nadat zij op aanwijzing van de ontvoerders het geld had gedeponeerd er gens langs de dijk van de rivier de Elbe. Over de identiteit van de ontvoerders van de kleine Felix aldus de politie is niets bekend. vrij De vrijgelaten Felix Wessel Johannesburg Nog geen week na het verbod op alle Afrikaanse oppositiebewegin gen heeft de Zuidafrikaanse re gering huurverhogingen aange kondigd voor de Afrikaanse woongebieden rond Johannes burg. De minister van Bantoebestuur, Michiel Botha, zei dat de huur verhoging in drie etappen zal worden ingevoerd, te beginnen op 1 december, en dan op 1 april en 1 juli. Hij wilde het percentage van de huurverho ging niet noemen, maar zei dat de Afrikanen niet meer dan een kwart van hun inkomen aan huur en woonlasten zullen hoe ven te betalen. In mei ging een aangekondigde huurverhoging van 80 procent niet door na een reeks grote protestbetogingen in Soweto. In het centrum van Johannes burg zijn maandag zeven kath olieke priesters gearresteerd, die met demonstratieborden te gen de onderdrukkende maatre gelen liepen. Ze moeten terecht staan wegens „illegale samen komst". De Zuidafrikaanse minister van justitie James Krüger heeft meegedeeld dat hij in het bezit is gesteld van het definitieve rapport over de omstreden dood in een politiecel van negerleider Steve Biko, zo heeft het dagblad „beeld" meegedeeld. Krüger heeft niets over de inhoud mee gedeeld. Ook Engeland heeft zijn ambassadeur in Zuid-Afri- ka, Sir David Scott, voor over leg naar Londen ontboden. En geland is het vierde land, na de V.S., Nederland en West-Duits- land, dat zijn ambassadeur heeft teruggeroepen. NEW YORK (UPI) - Israël heeft een tiental jaren geleden een geheim arsenaal van kernwapens gevormd na zich meester te hebben gemaakt van zendingen uranium in Europa en de Verenigde Staten. Dit meldt het in New York verschijnende blad Rolling Stone. Volgens dit blad had een speciaal daarvoor opge richt commando vier zendingen uranium gekaapt, waarvan twee met medewerking van de regerin gen van Frankrijk en West-Duitsland. Voorts had het commando honderden kilo's uranium van een kerninstallatie in Pennsylvanië naar Israël ge smokkeld. Dit uranium was van een kwaliteit waarvan kernbommen kunnen worden gemaakt. Met dit gestolen materiaal had Israël zich een „militair alternatief als laatste redmiddel" in zijn conflict met de Arabieren verschaft, aldus Rolling Stone. Volgens het artikel van Howard Kohn en Barbara Newman hadden zij hun voornaamste gegevens gekregen van een hooggeplaatst raadgever van het Amerikaanse ministerie van defensie en een voor malige functionaris van het Nationale Veiligheids- bureau. In het begin van 1968 had het kort tevoren gevormde speciale commando van de Israëlische geheime dienst (Mossad) in Frankrijk de chauffeur van een met 25 ton uranium geladen vrachtauto overmeesterd door traangasgranaten in zijn cabine te vuren. Vervolgens was de lading naar geheime militaire bases in de Negeb-woestijn overgebracht. Dezelfde Israëlische agenten hadden later in sa menwerking met de regeringen van West-Duits- land en Frankrijk nog twee zendingen uranium gekaapt. Op een persconferentie verklaarde Ho ward Kohn, dat naar een schatting van de CIA Israël over ten minste 15 kernbommen beschikt. Volgens onofficiële berichten zouden het er ook wel 150 kunnen zijn. Van een onzer redacteuren DEN HAAG— Ongeveer 190.000 Surinamers zul len maandag 31 oktober naar de stembus gaan om 39 parlementsleden te kiezen. Het is de eerste keer sinds het land in november 1975 onafhanke lijk werd dat de bevolking zich via het stembiljet kan uitspreken. Ondanks het feit dat er ruim twintig partijen, samengebald in acht partij-kom- binaties, aan deze stembusstrijd deelnemen, wordt' het gevecht in feite geleverd tussen twee grote traditionele partijblokken. Aan de ene kant staat de Nationale Partij Suriname (NPS) die samenwerkt met de (Indonesische) KTPI van de wegens corruptie veroordeelde minister Soemita, de (katholieke) Progressieve Surinaamse Volks partij (PSV) van parlementsvoorzitter Wijntuin en de Hernieuwde Progressieve Parij (HPP) van Hindorie. AI deze partijen opereren gezamenlijk onder de naam Nationale Partij Kombinatie (NPK). Aan de andere zijde staat de Verenigde Demokratische Partij (VDP) onder aanvoering van de nestor van de politici, de Hindostaan Jaggernath Lachmon, de man die zich zo hevig verzette tegen de onafhankelijkheid. Achter Lach mon hebben zich geschaard, uiteraard zijn eigen VHP, twee bosnegerpartijen, de (Indonesische) partij Pendawalima van Somohardjo, de Progres sieve Socialistische Partij van vakbondsleider journalist Henk Herrenberg en nog twee kleine partijen. Het zal niemand verbazen als deze twee grote blokken, de NPK en de VDP met een even groot aantal zetels uit de bus komen, terwijl de kleinere combinaties, zoals de PNR van minister van Eco nomische Zaken Eddy Bruma en het z.g. Derde Blok (een bundeling van een aantal kleine partijen samen met het Democratisch Volksfront van Keer- feld) en de Volkspartij met maar een twee zetels of zelfs met niets genoegen zullen moeten nemen. Het gelijke aantal zetels van de NPK en de VDP wordt vooral ingegeven door de kandidaatstelling. Beide kombinaties hebben personen uit de twee grote bevolkingsgroepen, Creolen en Hindostani's in hun lijst opgenomen. Verlies van aanhang in een bevolkingsgroep betekent veelal winst voor de andere partij, en omgekeerd. Daarbij komt dat deze twee grote blokken in hun programma's wezenlijk geen verschillen tonen. Beide willen het accent leggen op de economische vooruitgang, betere sociale voorzieningen en decentralisatie van het bestuur. Nou, wie wil dat niet in Suriname. Alleen de VDP van Lachmon heeft aangedurfd het in Suriname weinig populaire onderwerp van de terugkeer van Surinamers uit Nederland in haar programma op te nemen. De bevolking weet dat wij geschoolde krachten, know how, nodig hebben. Als wij deze know how kunnen vinden bij onze landgenoten in Nederland, waarom zou den wij daarvan geen gebruik maken, aldus Lach mon. Hij pleit er dan ook voor om, als zijn partij regeringsverantwoordelijkheid krijgt, een apart bureau voor remigratie, of een afzonderlijk staats secretariaat, in het leven te roepen. Het zal niemand verbazen als de combinatie van Lachmon samen met de NPK van Arron, na 31 oktober in een regering zal zitten. Arron is er geen tegenstander van, Lachmon voorstander. Welnu, wat houdt hen tegen. Temeer daar een samengaan met een van de kleinere combinaties, deze kleine combinaties teveel macht zou geven in hun wip-po- sitie. De huidige premier Arron heeft het met zijn huidige combinatie, waarin de PNR van Bruma die bij de vorige verkiezingen drie zetels haalde, tenover de 12 van de NPS van Arron, aan den lijve ondervonden. Arron zat stevig in de politieke houdgreep van Bruma. Hij kon geen kant uit Hij heeft het al veel eerder op een akkoordje willen gooien met Lachmon, wat dan ook al gebeurde tijdens de dramatische debatten in het parlement aan de vooravond van de onafhankelijkheid. In de steeds slechter wordende verhouding tussen Arron en Bruma spelen bovendien de vakbonden een stevige rol. De helft van de vakbonden is in handen van Arron, iets minder dan de helft steunt Bruma. Men zou gevoeglijk kunnen zeggen dat de strijd tussen Arron en Bruma een strijd is tussen de vakbonden. Er is Bruma alles aan gelegen deze strijd te winnen, omdat anders zijn rol in de Surinaamse politiek vrijwel zeker is uitgespeeld. De kandidatenlijsten hebben geen grote verrassin gen teweeggebracht. De z.g. doorbraakpolitiek van de VDP resulteerde in toewijzing van een verkies bare plaats aan de Creool Henk Herrenberg van de Socialistische Partij Suriname, een partij die zich in het verleden sterk heeft afgezet tegen het 'kapitalisme' van Lachmon c.s. Mevrouw Liesdek- Clarke, die enkele maanden voor de onafhanke lijkheid overliep van Arrons partij naar de opposi tie van Lachmon, heeft als dank voor haar dienst en ook van de leider van de Hindostanen een verkiesbare plaats gekregen. Arron van zijn kant heeft ir. George Hindorie, de man die overliep van de VHP van Lachmon naar de regeringscoalitie, waardoor de regering een krappe meerderheid kreeg om de onafhankelijkheid door het parlement te slepen, beloond met een verkiesbare plaats op de lijst van de NPK Nieuwkomers in deze verkiezingen zijn de Volks partij, het Derde Blok en de Progressieve Arbei ders en Landbouwers Unie (PALU) onder leiding van ir. Krolis, de man die zich enorm heeft ingezet om kleine bedrijven onder de bevolking te stimule ren. Deze groeperingen van progressieve intellec tuelen, streven naar een duidelijk alternatief in de onderhand wel verstarde politieke structuur in Suriname. Het is moeilijk te voorspellen hoe het deze groepe ringen zal vergaan, daar de Surinaamse bevolking nogal traditioneel stemt en alles wat maar enigs zins buiten de dagelijkse orde valt, verafschuwt Bovendien hebben deze kleine groeperingen het nadeel dat door afzonderlijke deelname aan de verkiezingen voor ieder van hen in het ingewikkel de verkiezingssysteem, stemversnippering leidt tot stemverlies. De grote partijen wisten dit probleem te ondervangen door politieke bundeling, ook al is dit oogmerk een te smalle basis voor verdere samenwerking. Het kiessysteem, een samenvoeging van drie stel sels, n.l. de evenredige vertegenwoordiging, het personenmeerderheidsstelsel en een combinatie van beide voornoemde stelsels, bevoordeelt sterk de grote partijen. Via distriktslijsten worden 27 parlementsleden gekozen en via de z.g. landelijke lijst twaalf. Dit gecompliceerde kiessysteem had de bedoeling aan te sluiten bij de geografische verdeling van de verschillende bevolkingsgroepen over Suriname. Nu de verschillende bevolkings groepen sinds 1963, toen het huidige stelsel werd ingevoerd, zich geografisch hebben uitgespreid over het land, is te verwachten dat een nieuw kiessysteem op het programma van de volgende regering prioriteit zal krijgen. Deze regering zal er heel wel mogelijk een worden van VDP (Lachmon) en NPK (Arron), waarmee hopelijk een nieuwe aanzet wordt gegeven aan een nationale aanpak van vooral de economische pro blemen waarmee het land heeft te kampen. Pro blemen, die verder gaan dan de enge partijpolitie ke belangen, en waarvan de ernst bij de leidende figuren van Creolen en Hindostanen, nu meer dan ooit wordt onderkend. Twee jaar onafhankelijk heid heeft niet de opleving gebracht die men eigenlijk had verwacht. Aan deze stagnatie wil men nu een eind maken. Via een grootscheepse nationale aanpak, waarbij alle groeperingen zijn betrokken, en alle Surinamers, ook degenen die indertijd het land hebben verlaten, en wier des kundigheid men nu node moet missen. Sig. W. Wolf. 1001 mantels voorl00min2guldens. 2 Fraaie zwarte flannel Regenmantel in duck mantel met bind- met ribgarnering. ceintuur. In de kleuren donker- maten jö t/m io. Meer dan 40 vestigingendoor heel Nederland. Leiden: Haarlemmerstraat 163 a (donderdag-koopavond); Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donder dag-koopavond).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7