G™50 jaar in 't geweer NVV onderzoekt huisvestingsbeleid voor jongeren Zigeunerfamilie bezoekt Oegstgeest 'ÏAD/IREGIO DE BOEREN LEIDSE I GAAT NOOIT Doete voor ünishandelen fan broer Inbrekers slaan kantine SJC kort en klein LEIDSE COURANT DINSDAG 25 OKTOBER 1977 PAGINA 5 f De kazen Boeren Leidse klaèr voor het transport, korst geperst. het indruk-stempel diep in de Deze week is een zelfkazende elite aan het woord: de produ centen van onze duurste Ne derlandse kaassoort de smaakmakers van de enige op rechte Boeren Leidse vieren vrijdag in Oude Ade met een etentje (ik vraag je af, of het eigen produkt, al dan niet ver sierd, opgediend zal worden) het feit dat 50 jaar geleden deze kaasmakers de handen ineen sloegen en als vereni ging gingen optreden. De Ver eniging van Boeren Leidse Kaasmakers, nog stevig in het verband, even solide als de wrongsel waar alles om draait Vóór 1927 hadden de bereiders van deze onovertroffen kaas meer binding met hun afne mers dan met elkaar. Het eni ge wat zij gemeenschappelidk deden was het gebruik van een indruk-kaasmerk (de twee gekruiste Leidse sleutels) en het afleveren van hun produkt in bruin-rode kleurstof. „Zo oud ben ik ook weer niet", zegt Warmondse kaasmaker Theo P. Warmerdamp die se cretaris van de gouden vereni ging is, „maar ik weet er wel wat van". Hij haalt het nodige uit de vergeelde notulen: „De Boeren Leidse-kaasmakers waren en zijn voornamelijk gevestigd in een gebied, dat ongeveer een cirkel vormt met een straal van zeg maar 10 kilometer, met Leiden als middelpunt In de bloeitijd van dit eerzame ambacht hielden eens min stens 200 veehouders zich da gelijks met de bereiding van boter bezig; van de ondermelk maakten zij magere kaas-met- komijn. Nu moet u weten", aldus kaasmaker Warmer damp die op dit punt elke dag zowat overvleugeld wordt door zijn zelfkazende echtge note opdat in het begin van de eerste wereldoorlog de Boeren Leidse (met een gemiddeld vetgehalte van 25 pet) in het gedrang dreigde te komen doordat een uitvoerverbod werd ingesteld voor alle kaas waarop het vetgehalte niet stond aangegeven. Dankzij een voorlopige ontheffing bleef men exporteren, tot in 1927 de ontheffing werd ingetrokken en er nadien dus geen Boeren- Leidse meer over de grens kon. Wel, toen staken de pro ducenten de hoofden bijeen en de vereniging kwam na enig wikken en wegen tot stand". De Boeren Leidse werd in de De komijn wordt in de wrongel gestrooid; zo ging dat ruim 13 jaar geleden er nog aan toe. Veehouder Warmerdam: „Mijn vader heeft dat zo 50 jaar gedaan en die is 87 geworden". rubriek 20+ gerangschikt en ruim 50 kaasmakers voelden zich geruggesteund dooor de nieuwe vereniging. Na de Tweede Wereldoorlog waren er nog ruim 40 over, een pluk je vergeleken bij het legertje, dat eertijds de „komijne kaas" op de markt bracht. De fa brieksmatige bereiding van zuivel sloeg nieuwe wonden en door het terugvallen van de produktie van Boeren Leidse houden nog slechts een stuk of tien hardnekkigen zich aan de bereiding van boter en Boeren Leidse vast Maar dat benne ook beste. Misschien is het ook de kern van doorbijters die de voedingsbodem leggen voor een nieuwe generatie van zelf- kazers, want zó rooskleurig laat de verkoop van melk zich nu ook niet aanzien. De zelfka- zers zeggen ervan: „De Boeren Leidse is rauwemelkse kaas die door fijnproevers bijzon der wordt geroemd en over eenkomstig betaald". Zo denkt ook bijvoorbeeld ka- zer Warmerdam erover, of schoon hij ook gevoelig is voor het argument van zijn vrouw (die op haar beurt toegeeft, dat de prijzen lonend zijn ge worden), dat „de jongeren te genwoordig niet meer zo'n zin nigheid hebben om eraan te beginnen". „Het is vroeg op staan (nou ja, wat is vroeg: kwart over 5, dat vind ik niet vroeg) en dan heb je er veel werk aan. Dat vinden ze maar niks. Dan zou je eigenlijk 's- avonds om 10 uur naar je bed moeten, maar met die televisie komt daar niet veel van", weet mevrouw Warmerdam uit ei gen ervaring. En ze gaat nog eens met de rumbonen langs, rumbonen bij de thee, want een snoeperigheidje gaat er al tijd in. Men leeft hier niet alleen bij kaas. Alles goed en wel, maar Theo Warmerdam, net terug van Bodegraven waar hij een par tij Boeren Leidse heeft afge zet, laat weten, dat de voor schriften (op het punt van het vetgehalte) intussen zijn gewij zigd: „Dat gehalte mag nu tus sen de 30 en 40+ liggen. Maar het moet een magere kaas blij ven, niet te ver boven de 40 pet, anders krijg je een boete van 200 gulden aan je broek". Want zo moet u weten, boven de 40+ wordt het een mis-Lei- den-de kaas die meer op vol vet gaat lijkea Dan is het karakter van de Boeren Leidse zoek en dat zou fnui kend kunnen zijn. In Warmond zijn de Warmer- dams nog.de enigen die Boe ren Leidse maken, Goudse wordt wel meer op de plank gelegd elders. Mevrouw War merdam begint 's morgens vroeg te romen, waarna het smakelijke ritueel verder gaat met het opwarmen van de melk van 12 tot 30 graden. „Vroeger hadden we een oud waterfornuis dat gestookt moest worden. Wij waren in '64 de eersten die met een moderne kuip gingen werken, hoewel de heren van de voor lichting dat niet zo best zagen zitten, maar het is altijd best gegaan. Je hebt nu wel meer nodig voor je produkt dan des tijds, toen je meer kon verdie nen met minder: het zijn dure spullen waarin je moet inves teren. Zo wordt de wei niet meer weggedragen, maar weg gepompt naar de schuur". Mevrouw Warmerdam heeft een album vol foto's die ze bewaart als kostbare kleino den. Die geeft ze niet uit han den (hoewel, ik leende er één van haar). Dat zijn beelden van een wondere kaaswereld van vóór 1964, toen de boer midden in het proces overging tot de „voetwassing" in een kuipje, alvorens de kaas te trappen met de voeten. Thans wordt praktisch overal de kaas met de komijn gekneed met de handen. Anderen haal den de wrongel door de mo len; dat gebeurt ook niet meer. Het voetenwerk is voorbij, alle consumenten van de Boeren Leidse hebben deze berei dingsmethode overleefd. Het aloude ritueel heeft geen enkel slachtoffer geëist. Maar alle gekheid op een stokje, er wordt omtrent Leiden nog im mer Boeren Leidse gemaakt, zoals bij de familie Warmer dam in Warmond: vroeger drie kazen per dag, van een kilo of 10, tegenwoordig gemiddeld zes van ongeveer hetzelfde ge wicht Alles op moderne leest geschoeid, maar nog bewuster dan vroeger en in het vertrou wen, dat de Boeren Leidse HAAG/NIEUW VENNEP n» Een 48—jarige directeur jerd gisteren door de Haagse x ilitierechter veroordeeld tot 0 gulden boete wegens het j ishandelen van zijn broer. De j ficier van justitie had een j ete van 250 gulden geëist. het bedrijf van de 48-jarige ^recteur waren moeilijkheden "ltstaan. Tijdens een vergade- hierover ontstond een jrdenwisseling tussen de ver- :hte en een in het bedrijf irkende broer. De vergadering trd geschorst en de directeur 'al de broer het kantoor te •laten. Toen deze hieraan ;n gehoor gaf ontstond de :htpartij. De verdachte ver- iarde Voor de rechtbank zelf geslagen te hebben. Juist was het slachtoffer gewor- i, want hij had bij de vecht- rtij drie gebroken ribben op lopen. Later had hij zijn broer cuses aangeboden, maar deze w iren niet aanvaard. En zo Xolgde er een aanklacht bij de nlitie. (Van eenonzer verslaggevers) LEIDEN Met het oog op de gemeenteraadsver kiezingen van mei volgend jaar gaat het jongeren contact Leiden van het NVV onderzoeken of het gemeentebestuur zich voldoende inzet voor de huisvesting van (oa. werkende) jongeren. Daarbij zullen de activiteiten van de verschillende poli tieke partijen worden doorgelicht Aanleiding voor dit onderzoek is de voortdurende stijging van de woningnood onder jongeren. Zo'n half miljoen jongeren zijn in ons land op zoek naar eigen woonruimte. Bij de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren in Leiden staan alleen al 1200 woningzoekende jongeren ingeschreven. Eén jaar geleden waren dat er nog 674. Het NW-jongeren- contact stelt hier tegenover dat er in 1975 zo'n 120 woningen zijn gebouwd of verbouwd voor alleen staanden en het jaar daarna maar 20. De werken de jongeren vragen zich af waar de schuld van dit falend beleid ligt Zij willen middels hun onderzoek een einde maken aan het „zwartepieten- spel" waarbij de gemeente de schuld aan de minister geeft en deze op zijn beurt de lokale overheden een gebrek aan initiatief verwijt De uitslag van het onderzoek van het NW-jc is in januari te verwachten. Aan de hand van de resultaten zullen actiepunten gericht op een aktie- ver bouwbeleid voor werkende jongeren worden opgesteld. In dit verband steunen de werkende jongeren het initiatief van het komitee „Iedereen wil wonen" dat zich onlangs in Leiden aan de bevolking presenteerde middels het slaan van een demonstratieve paal op het Schuttersveld. Vijftig jaar in dienst van een werk gever mag gezien worden als een uniek jubileum. Bij de Koninklijke Van Kempen en Begeer in Voor schoten (Zilverfabriek) komen der gelijke jubilea nog regelmatig voor. Gisteren was het de werk meester I. Boon (op foto met echt genote). die vanwege dit jubileum in de belangstelling stond van di- rektie en werknemers. Met zijn echtgenote en kinderen werd hij toegesproken door direktieleden en fabrieksgenoten. Oud-directeur Vijftig jaar bij Zilverfabriek jhr. ir. A. von Weiier verleende de jubilaris de gouden medaille van de Kon. Van Kempen en Begeer. De zilveren kreeg hij al bij zijn veertigjarig jubileum. President-di recteur mr. S. A C. Begeer had een enveloppe met inhoud en evenals vele sprekers dook hij in de geschiedenis, die voor vele aan wezigen „van horen zeggen" was. Als 14-jarige jongen kwam hij in korte broek naar de fabriek en wist zich in de loop van die vijftig jaar op te werken tot de funktie van werkmeester. Daarnaast was hij ja renlang bestuurslid in de zgn. fondsen van de fabriek zoals de pensioenverzekering, algemene voorzorg en het noodfonds. Naast zeer vele geschenken en lovende woorden was er toch ook een beetje heimwee. De heer Boon gaat vervroegd met Densiner» NEEF VAN KONING PETALO s woonwagens op het parkeerterrein van Poelmeer (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST Bij het zwembad „Poelmeer" heeft het zigeunergezinshoofd Westider maandag morgen in alle vroegte zijn tenten opgeslagen. Enkele uren later gaf de Oegstgeester politie hem te kennen dat hij zich moest verwijderen. In overleg met burgemeester Eysinga werd besloten dat de familie tot vanmiddag 17.00 uur de gele genheid krijgt om te verdwijnen. De familie Westider heeft grote moeite om een standplaats te vinden. „Nergens zijn wij welkom, overal worden we weggestuurd. Ze geven ons niet eens de tijd om de benzine voor onze auto's te verdienen", zo luidde gistermiddag het commen taar van de heer Westider. Met acht caravans reist de neef van zigeunerko ning Petaio door Europa. Omdat de standplaats van Leiden overvol is zocht de familie Westider toevlucht tot het parkeerterrein van het zwembad Poelmeer dat tijdens de wintermaanden gesloten is. Mevrouw Westider maakte gisteren van de gelegenheid gebruik om de bonte was te doen en een warme maaltijd te bereiden. Op de vraag of hij inderdaad van plan is om te vertrekken ant woordt de heer Westider: „Als we niet gaan dan sleept de politie onze wagens weg. Wat zou jij doen als ik nu dreigde dat ik je auto in elkaar zou slaan NOORDWIJK - In het afgelo pen weekeinde blijken inbre kers op beestachtige wijze te hebben huisgehouden in de SJC-kantine op het sportpark aan de Lageweg. Als waanzin nigen heeft men in het vorige jaar geopende pand te keer ge gaan. Een groot deel van de inventaris is kort en klein ge slagen of ernstig beschadigd. Tafels, stoelen en kapstokken werden in stukken getrapt, de prijzenkast was leeggehaald, de stoelpoten waren door een ra diotoestel gedrukt, etenswaren op de vloet gesmeten, kortom het interieur was veranderd in een onbeschrijfelijke puinhoop. .Bovendien werden er nog di verse goederen vermist. Waar schijnlijk hebben de daders ook nog naar geld gezocht, maar zonder resultaat, want er wordt nooit geld in de kantine achter gelaten. Vastgesteld is, dat zij zich tijdens hun vandalisme te goed hebben gedaan aan bier. De inbrekers, die vermoedelijk met de auto naar het sportpark zijn gereden, klommen over de metershoge afrastering en ver schaften zich vervolgens via een bovenlicht toegang tot de kanti ne. De voetbalvereniging SJC,' die het gebouw voor een groot deel door zelfwerkzaamheid tot stand brachten, is zeker voor 10.000 gedupeerd. Dat de le den woedend zijn over de zinlo ze vernieling van hun bezit, is begrijpelijk. Ieder, die inlichtin gen kan verschaffen omtrent de daders of omtrent hun aanwij zingen of vermoedens heeft, wordt verzocht zich met de re cherche in verbinding te stellen (politiebureau Oude Zeeweg 10, telefoon 11100). Ook in het gebouw, van de Noordwijkse IJsclub op de Jhr. Geversbaan aan de Gooweg werd ingebroken. Hier kwam men binnen door een open staand raampje. Verschillende goederen, waaronder een busje met een klein bedrag aan tele- foongeld, worden vermist In het Langeveld sloegen inbre kers toe in het ontspanningslo kaal 't Trefpunt op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis „Sancta Maria". De daders ver dwenen met een complete ge luidsinstallatie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5