Akkoord over nieuw kabinet voor v Nederland )toet Duitsland wycotten Overheid op zoek naar werk voor moeilijk plaatsbaren :DA HOUDT JUSTITIE PVDA 7 - CDA 7 - D'66 2 VAN AGT OP BINNENLANDSE ZAKEN E Linkervleugel van PvdA ontstemd over akkoord beging 18e oktober dreigt 9? Te paard naar Parijs jndelijk Kerstman op surfplank (Bowo/nt ^enburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijtewefl jnties (excl. BTW) 0,46 per mm. Teleloontjes f 4,16 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Imenten: kwartaal 40,45: jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 25 oktober 1977,68e jaargang no. 20872 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Peggy Lee Het éénmalig optreden van Peg gy Lee in het Amsterdamse Car ré op Ned. II om 22.10 uur. Om 19.04 uur spelprogramma met Ivo Niehe. Ned. I om 21.00 uur De kinderen van Amin, gesprekken met vluchtelingen uit Oeganda, om 22.05 uur Beeldspraak met Her cules Segers. Perioden met zon Overwegend droog weer met zonnige perioden. Meest matige wind, uit zuidwest tot west. Ma xima rond 16 graden. Morgen zon: 7.23-17.24. Maan: 17.13-6.32. Scheveningen hoog water 2.29, 14.46. Laag water 10.29, 22.47. Tan onze parlementaire redac tie) EN HAAG Vannacht is een koord bereikt over de zetelver- iling in het nieuwe kabinet recies vijf maanden na de ver- lezingen moeten de kamerfrac- es van PvdA, CDA en D'66 laraan hun fiat geven. Er ko len zeven minister van PvdA, :ven van CDA en twee van '66. Van Agt wordt minister an Binnenlandse Zaken en op ititie komt een andere CDA- lan. Hiervoor wordt benoemd ir. P. J. Boukema (AR), lid van e Raad van State. Vanmiddag m één uur hebben de informa- iurs Verdam en Vrolijk hun oorstel over de zetelverdeling "n het tweede kabinet-Den Uyl lan de drie kamerfracties voor lier gelegd. De drie fractievoorzitters hebben dit voorstel vanmiddag in de fractievergaderingen ver dedigd. De verwachting van nacht was dat de fracties hun fiat zouden geven. De informateurs Verdam en Vrolijk heb- -ben hun werk tot een bevredigend einde gebracht. Zij kunnen snel hun eindverslag apn de Koningin uitbrengen, waarna Den Uyl opnieuw tot formateur wordt be noemd. Deze zal dan naar schatting een week nodig hebben voor het aantrekken van de ministers. Het kabinet zal dan zo snel mogelijk worden beëdigd. Alle staats secretarissen zullen dan nog niet aanwe- zigzijn. Zaterdag was het overleg van informa-i teurs en fractievoorzitters weer vastgelo pen. Het meningsverschil over het aantal zetels bleef bestaan. Het CDA wilde een kabinet met in totaal 15 ministers, PvdA en D'66 gaven de voorkeur aan 16 minis ters. Gisteren hebben de twee informa teurs eerst samen uitvoerig gesproken. Ze deden later op Van Thijn (PvdA) een beroep om met de twee andere fractie voorzitters te onderhandelen. Eerst sprak Van Thijn met Van Agt, later met Ter louw. Tot slot zetten de informateurs het overleg met de drie fractievoorzitters voort. Van Agt is uiteindelijk akkoord gegaan met een zetelverdeling van 7-7-2. Hij heeft daarvoor een behoorlijke tol geëist. Want het CDA zal in het nieuwe kabinet een aantal sterke posten bezetten. Het CDA behoudt het ministerie van Justitie. Van Agt keert echter niet op dat ministerie terug. Hij zal minister van Binnenlandse Zaken worden. Verder komen er CDA-ministers terug op Economische Zaken en op Socia le Zaken. Ook Ontwikkelingssamenwerk ing gaat naar het CDA, dat voorts het ministerie van Landbouw en Visserij be houdt. D'66 krijgt nu wel twee ministeries, maar die posten zijn niet zo zwaar. Zeker als bedacht wordt dat er geen man van D'66 op Justitie komt Er komen zestien staatssecretarissen; acht PvdA, 7 CDA en 1 D'66. Van Thijn zei vannacht dat hij fractie voorzitter in de Tweede Kamer blijft De verwachting is dat Meijer het ministerie van CRM gaat leiden. Van Thijn toonde zich „gematigd tevre den". De drie partijen moeten elk pijn lijden, zo lieten de fraktievoorzitters we ten. Waar die pijn precies zat, zou wel blijken uit het gedetailleerde voorstel dat vanmiddag naar de kamerfracties ging. „Ik heb mijn pijn al weggeslikt, het is nu nog maar een kwestie van wat dagen", zei Van Thijn. En Terlouw riep blij: „We zijn eruit Ik ben blij dat er een punt achter de formatie kan worden gezet". Van Agt: „Ik heb me in vijf maanden niet zo kiplekker gevoeld als nu". Hij wilde wel kwijt dat hij „het kabinet in gaat op een door mij ook gewenste post". Van Agt vertrouwde erop dat de fractie met het voorstel akkoord zou gaan. Van Thijn en Terlouw hadden die hoop ook. „Wel zul len alle drie in de fracties wat moeite hebben met het voorstel, omdat er een paar verschuivingen zijn WD-fractieleider Wiegel verklaarde van morgen weinig vertrouwen te hebben in het nieuwe kabinet. „Dit gegoochel met zetels lijkt mij niet de beste weg een krachtig kabinet samen te stellen dat de grote problemen van ons land aan kan. Gezien het onderling wantrouwen, de ru zies en het gekrakeel zal het ook wel geen lang leven beschoren zijn". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer staat zoals ver wacht niet te juichen bij het bereik te akkoord over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. Vooral de lin kervleugel liet vanmiddag tijdens de fractievergadering hevige protesten horen tegen de inhoud van het ak koord. Zij vinden dat onderhandelaar Van Thijn toch „gezwicht is onder het juk van het CDA". Met name doelden zij daarbij op het feit dat de verhouding 8-7-1 niet haalbaar is gebleken en dat er alsnog een CDA-man op Justitie zal komen. Van Thijn heeft daarop onder meer gezegd dat hij terwille van het landsbelang uiteindelijk ak koord is gegaan met deze verdeling. De meer gematigde socialisten kun nen, zij het niet helemaal van harte, met dit standpunt meegaan. Zie ook pag. 9. De zoekacties naar de terroristen die verantwoordelijk zijn voor de dood van Hanns-Martin Schleyer strekken zich ook uit tot de bunkers van de Franse Maginot Linie in de buurt van Straatsburg. Honderden jongeren demonstreerden gisteren in Palermo (Sicilië) wegens de dood van de drie leden van de Baader-Meinhof groep. De betogers bekogelden de politie met stenen en brandbommen en vernielden winkels en staken auto's in brand. Een politieman werd ernstig gewond. leen onzer verslaggevers) iCHOTEN/Den Haag - De irlandse regering moet het produkt gaan boycotten en ise bedrijven nationaliseren, is een van de eisen uit de van de „Beweging van de oktober", die bij de redactie de Winschoter Courant is be- d en waarin de beweging te- l de verantwoordelijkheid st voor de brand bij Optilon Winschoten zaterdagmorgen, rbij twee grote hallen uit- idden en voor anderhalf mil- joen gulden schade werd aange richt. De beweging van de 18e oktober zegt dat de brandstichting bedoeld is als protest tegen „de moord op Andreas Baader, Gudrun Easslin en Jan-Carl Raspe door het fascis tische Duitse bewind en tegen het achterwege blijven van een ver oordeling van het Duitse bewind door de Nederlandse regering". Andere eisen in de brief zijn: het geven van de status van krijgsge vangene aan Knut Folkerts (het RAF-lid dat betrokken was bij de dodelijke schietpartij in Utrecht) en het staken van de vervolging van progressieve Nederlanders „onder wie de leden van het Rode verzetsfront". Aan deze eisen moet volgens de briefschrijvers vóór 31 december worden voldaan. Zo niet „dan be schouwen wij onszelf in oorlog met de Nederlandse staat en de gevolgen zijn dan voor rekening van het Nederlandse bewind". Uit diplomatieke bron in Mogadis cio is vernomen, dat een van de vier kapers van het Lufthansatoe- stel over een Nederlands paspoort beschikte (ten name van Johannes Gerdus); de drie anderen bezaten een Iraans paspoort. Het is moge lijk, dat de paspoorten vervalst of gestolen waren. Niet bekend is, wie momenteel over de originele paspoorten beschikt. De stuurgroep van de algemene vergadering van de Verenigde Na ties heeft gisteren unaniem beslo ten een spoeddebat over de veilig heid van de internationale burger luchtvaart te houden. Het debat is een rechtstreeks gevolg van een dreigende pilotenstaking. Minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken en Justitie) heeft gisteren verklaard, ervan over tuigd te zijn, dat een rechtsstaat het terrorisme met normale mid delen kan overwinnen. Hij zei, dat de bestaande rechtsbescherming een zodanig groot goed is, dat het niet goed zou zijn als verzet tegen het terrorisme de door de eeuwen heen verworven zekerheden zou aantasten. Het zoeken naar de oorzaken van terrorisme ontslaat de Staat niet van de verplichting terug te slaan, aldus de minister. De jacht op terroristen in West- duitsland en Frankrijk heeft, on danks de vele honderden tips, nog geen resultaat opgeleverd. Een rechtbank in Parijs heeft gis teren de verdedigers van de West- duitse advocaat Klaus Croissant tot 2 december de tijd gegeven om hun verdediging voor te bereiden. Croissant, naar Frankrijk uitge weken, verzet zich tegen een ver zoek om uitlevering aan West- duitsland wegens vermeende con tacten met de RAF. HILVERSUM De Hilversummer Henk Sleeuw vertrekt zon dag naar Parijs. De 34-jarige tekstschrij ver gaat te paard. Hij denkt zo'n acht tien dagen nodig te hebben voor de reis langs 600 kilometer ruiterpad. „Al een paar jaar train ik elke dag een paar uur, maar ik verwacht wel dat ik gebroken zal zijn bij aankomst Meer dan het paard", aldus •Sleeuw, die zelf eige naar is van een ma nege. De reis heeft heel wat voeten in de ambtehjke aarde. Sleeuw: „Het is ge makkelijker om met een gestolen Rolls- Royce door Europa te crossen, dan met een eenvoudig paard. Met hulp van de Ne derlandse Ruiter sport Vereniging heeft hij talloze vete rinaire verklaringen bemachtigd waar door grensoverschrij ding per paard moge lijk wordt. lagen lang touwtrekken... P een eindeloze stoelendans... Deze handige rolmeetband is een van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor hqt aanbrengen van een. nieuw kwartaalabonnement. nu maar afwachten wat er ter gebeurt. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. ADVERTENTIE (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken en de arbeidsbu reaus zoeken op het ogenblik naarstig naar een nieuwe werkwijze om moeilijk plaatsbare wrklozen aan arbeid te helpen. Het project heeft echter nog zoveel vooral juridische haken en ogen, dat nog lang niet duidelijk is, hoe de uitkomst zal zijn. Voorshands wordt gedacht aan de oprichting van een niet-commercieel uitzendbu reau, waarbij die moeilijk plaatsbaren in dienst zouden kunnen treden. De achterliggende gedachte is, dat de arbeidsbureaus zich met zoveel werklozen moeten bezig houden, dat zij er niet of nauwelijks aan toekomen om zich met bijzondere gevallen bezig te houden. In dit geval moet worden gedacht aan werkzoekenden, die al langer dan drie maanden werkloos zijn, aan mensen die ondanks grote eigen sollicitaite-inspanningen geen werk kunnen vinden, aan werk lozen boven de 45 jaar en aan minder-validen. De opvatting is, dat deze categorieën bij een extra inspanning wel aan werk geholpen kunnen worden als ook de werkgevers bereid zijn mede werking te verlenen. Voor die extra inspanning zou een nieuw orgaan moeten worden opgericht, dat naüw gelieerd wordt aan de arbeidsbureaus. Dit nieuwe orgaan voor arbeidsbemiddeling zou de stichtingsvorm krijgen en enigszins vergeleken kunnen worden met een uitzendbu reau. SYDNEY (UPI) De kerstman arriveert dit jaar in Sydney op een surfplank en de geestelijkheid van de havenstad, toch al niet ingenomen met zijn verschijning, schudt er het hoofd over. De Australische posterijen geven een speciale postzegel voor de kerstkaarten van dit jaar uit, waarop men de kerstman op een golf ziet balanceren. „Wat vreselijk jammer toch", zei de anglikaanse bisschop van Sydney, Hulme-Moir. „De ware zin van het kerstfeest is verloren. Het is een nieyw bewijs van de secundarisatie van de kerk"... AH-KOFFIE 50 CENT GOEDKOPER ZAANDAM (ANP) Albert Heijn heeft vandaag een nieuw assortiment koffie onder eigen merk in de verkoop gebracht en de prijzen van deze koffiesoor- ten circa 50 cent per pak lager gesteld dan de vergelijkbare melanges uit het oude assorti ment, aldus een mededeling van het grootwinkelbedrijf. Samen met de algemene prijs verlaging van 11 olrtober bete kent dit dat de koffie van eigen merken bij Albert Heijr binnen een maand bijna een gulden per pak van 250 gram goedkoper is geworden. Botsing op Warmonder- weg Een 39-jarige inwoner van Oestgeest raakte gisteravond om zeven uur gewond, toen hij in zijn personenauto werd aangereden op de Warmon- derweg. De botsing ontstond toen de Oegstgeestse auto mobilist vanuit een parkeer haven de weg opreed. Een auto. bestuurd door een 32- jarige inwoner van Leiden kon niet meer uitwijken. De 39-jarigeautomobilist werd ter controle naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1