'huislanden voorposten politiek Z-Afrika taliaanse politie oorziet truc van eroïnekoeriers Imith blijft bij „interne oplossing" Rhodesië Lente- zomer modellen Barricades tegen overwerk bij Fiat Raket naar de zon HOTELREKENING DOOR TITO NIET BETAALD wellicht in „gezegende Carel Hugo mag terug naar Spanje EDEELAJNDSE MEISJES EARRESTEERD IITENLAND LEIDSE COURANr MAANDAG 24 OKTOBER 1977 PAGINA irttransplantatie Kaapstad APSTAD Een medisch i onder leiding van Chris- Barnard heeft zaterdag in Grote Schuur-ziekenhuis in Zuidafrikaanse stad Kaap een hart van een gekleurde aw getransplanteerd bij een ike vrouw. Het was voor de te keer dat zowel de donor de patiënt van het vrouwe geslacht waren. nieuwe hart werd in het aam aangebracht'naast het hart van de vrouw. Het lor-hart moet een steunfunc- vervullen. De toestand van >uw werd goed genoemd. CAPE CANAVERAL (AP) Nadat twee eerdere*po gingen op een mislukking djn uitgelopen ls saterdag- middag een Delta-raket die twee satellieten bij zich draagt In de richting van de zon gelanceerd. Het betreft een gezamenlijk project van Europa en de V.S. om de zon en de in vloed van de zonnestraling op het klimaat op aarde te bestuderen. EUGENIE-LES-BAINS (UPD Michel Guérard was verguld toen bij vernam dat president Tito van Joegosla vië tijdens zijn recente bezoek aan Frankrijk, in zijn luxe-ho tel in het „Spa" Eugenie-les- Bains in bet zuidwesten van Frankrijk, zou komen logeren. Guérard, samensteller van een bijna calorie-vrij dieet dat niettemin vorstelijk is, weet het nu zo net niet meer. Want Tito is na een logies van drie dagen met een gevolg van 50 personen vertrokken zonder de rekening te voldoen. Gastvrijheid is goed en wel, maar voor iemand die ervan moet leven zijn er grenzen. Guérard stuurde de rekening naar het Elysée in Parijs. Daar wil men niet zeggen hoe hoog zij is, maar Guérard vraagt gemiddeld 240 frank (120 gld) voor een kamer en 320 voor een suite van twee. Een etentje kost minstens 200 frank. Het gevolg van Tito was al zo ruim geweest, dat Guérard in een aantal kamers extra bed den had moeten plaatsen. Bo vendien was er een tweede matras voor de Joegoslavische president en een „rode tele foon" op het nachtkastje voor gesprekken met Belgrado. Guérard heeft het voorts moe ten toelaten dat Tito zijn eigen kokkin in zijn keuken plaatste. In Parijs en Rome zijn het afgelopen week einde de lente-zomermodellen van verschil lende confectiefabrikanten getoond. Van links naar rechts: de fabrikant Ungaro heeft als topmodellen deze harempantalons met ge breide sweaters. Van bedrukt katoen is het loshangende strandpakje van Issey Miyake. :Veel fleuriger is dit wandelpakje van crêpe 'de chine, uit het huis van Lanvin. De Japanse ontwerper Ka Sai Yamamoto kwam met dit model van een broek-rok met daarover een sweater met lange mouwen voor de dag. Tenslotte werden in Rome deze broekpakken van wollen pantalons met korte jasjes van bont getoond. (Van onze correspondent) ROME Stakingspiketten en barricaden hebben zaterdag voorkomen dat er bij de Fiat- fabrieken Mirafiori bij Turijn overgewerkt zou worden aan de produktieband van de succes volle Fiat 127. j Het is niet tot incidenten geko- I men, maar dankzij het afgren- I delende optreden van vakbonds leiders, werknemers van de I Fiat, werklozen en studenten j konden slechts enkele tientallen werknemers in de fabriek ko men. Veel te weinig om de pro- duktie op gang te brengen. Fiat had de bijna 4000 arbeiders opgeroepen om vijf zaterdagen achtereen op een rij te komen werken om alles bij elkaar 4500 auto's van het model 127 te kun nen afleveren. De 127 is een doorslaand succes, zowel in Ita lië als in het buitenland, maar de gemiddelde levertijd is an derhalve maand. Vooral in ver gelijking met de Franse en Duit se concurrentie is dat fnuikend lang, vandaar dat de Fiat-direc tie graag extra-produktie wilde maken. Maar de vakbonden willen een andere oplossing, vooral gericht op uitbreiding van de werkgele genheid, in plaats van het laten overwerken van het huidige aantal werknemers. Daarom werd besloten de zaterdagpro- duktie te boycotten en werden in de nacht van vrijdag op za terdag stakingspiketten opge roepen. Met privé-auto's werden de toegangswegen tot de fabriek rijendik afgesloten. Geiten gegijzeld DJAKARTA (AP) De In donesische politie heeft een man gearresteerd die drie geiten in gijzeling hield en van hun eigenaar een losgeld van 100.000 roe- piah (ongeveer 600 gulden) eiste. De eigenaar, die het losgeld (ongeveer 600 gulden) niet kon betalen, riep de autori teiten te hulp, die snel een einde aan het gijzelingsdra ma maakte. Britse zomertijd geëindigd LONDEN De Britse zomer tijd is zaterdagnacht geëindigd en de klokken zijn één uur te ruggezet, om samen te vallen met Greenwich Mean Time (GMT). De klokken in Groot-Brittannië worden op zondag 19 maart 1978 om drie uur 's nachts onze tijd weer een uur vooruitgezet In Engeland is het nu weer een uur later dan bij ons. (Van onze correspondent Patrick Laurence) ISBURG - Nu de frikaanse regering de en de zwarte bewustzijns- reging zulk een zware slag ft toegebracht, vragen poli- waarnemers zich af, waar- dit gebeurd is en vooral dit nii gebeurd is. op zekere hoogte is het rege- gsoptreden een vanzelfspre- rie zaak. Immers, iedere nderheidsregering kan tegen- tod alleen maar beantwoor- met nog grotere tegendruk. iar dat verklaart niet waarom st afgelopen week, in plaats van welke week ook, kranten en organisaties verboden werden en mensen in de „ban" werden gedaan of zijn gearresteerd. On getwijfeld heeft de verkiezings datum 30 november er iets mee te maken. Het is een vaststaande regel in dc Zuidafrikaanse politiek, dat elke concessie vergezeld moet zijn met wat de blanke Afrika ners wel „kragdadigheid" noe men. Het is voor de Nationale Partij bijna een obsessie gewor den om zich voor te doen als dé partij van „kragdadigheid". En in de afgelopen maanden zijn er concessies gedaan. Op het internationale front liet Zuid-Afrika de „ethnisch-onaf- hankelijke" grondwet van Zuid- West-Afrika vallen. Op het thuisfront waren er de voorge stelde grondwetsherzieningen, die enige mate van verdeling van de macht moeten geven aan Indiërs en kleurlingen. Het is aan geen twijfel onderhe vig dat de Nationale Partij zal proberen politieke munt te slaan uit de manier waarop zij gereageerd heeft op de uitda ging van het zwarte verzet, vooral waar het gaat om de eis voor een meerderheidsregime. Een geheel andere en ook zeer belangrijke factor is de groei van het zwarte bewustzijn. Dit bewustzijn met zijn trots en saamhorigheid, frustreert het rassenbeleid van de regering, dat nu juist trots en saamhorig heid van de stèm benadrukt. Waar het regeringsbeleid van gescheiden ontwikkeling langs stamlijnen bedoeld is om de zwarte bevolking te verdelen en onder te verdelen in staatkundig gescheiden thuislanden, is het zwarte bewustzijn juist bedoeld, om de zwarte bevolking te ver enigen en om haar eensgezinde aandacht geheel te richten op het verkrijgen van gelijke rech ten. Dat verschil is voor de Nationa le Partij van het grootste be lang. Want het eerste de thuislanden dus betekent, dat er voor de blanke minderheid nog hoop is voor een vreedzame coëxistentie met de zwarte meerderheid en het tweede bete kent, dat wellicht de blanke minderheid zich moet neerleg gen bij wat de zwarte meerder heid vindt. Het gaat om meer. De zogeheten thuislanden liggen langs de grens van Zuid-Afrika en zij kunnen gebruikt worden als een soort binnenste verdedigings muur, ter vervanging van de buitenmuren, die inmiddels ver vallen zijn: Angola, Mozambi que en, straks, Rhodesië. schouwd als collaborateurs met de Zuidafrikaanse regering. In die zin zijn zij nog meer afhan kelijk van Pretoria dan zij fi nancieel al zijn. En aldus kun nen zij helemaal gedwongen worden te dansen naar de Zuid afrikaanse pijpen. De eerste minister van Ciskei, stamhoofd Lennox Se be heeft de zwarte bewustzijnsbeweging al ervan beschuldigd, dat zij tot geweld aanzet. Zijn redevoering had net zo goed uitgesproken kunnen worden door minister Krüger. De autoriteiten van Venda nemen een gelijksoortig standpunt in. Ook zij schrijven de schuld van de onrust in hun thuisland toe aan agitatie van buiten-af. De thuislanden spelen een be langrijke rol in de politieke stra tegie. Zij zijn namelijk niet al leen verdedigingsmuren, maar houden ook de bevolking ver deeld. Door op te treden tegen de zwarte bewustzijnsbeweging, beschermt minister Krüger ook de voorheen welwillende zwar ten, die binnen het systeem wer ken. Krüger heeft de leiders van de zwarte bewustzijnsbeweging en hun sympathisanten „in de ban" gedaan. Hetgeen betekent, dat zij niet met meer dan één per soon tegelijkertijd mogen pra ten. Krüger deed dit om het systeem, waarin hij gelooft, te beschermen, maar het kan bijna niet anders of hij drijft de te genstanders van het systeem on dergronds. Op die manier kun nen zij gemakkelijker aange trokken worden door het verbo den Afrikaans Nationaal Con gres, de oudste van de zwarte nationalistische bewegingen met, waarschijnlijk, de beste on dergrondse organisatie. Ondanks de geschillen tussen het ANC en de zwarte bewust zijnsbeweging, delen zij toch ook een vijandschap jegens de „verraders", de thuislandleiders en bovendien hun hoofddoel: een meerderheidsregime in een verenigd Zuid-Afrika ■V TOKIO (AP) - Nu Th J het nieuws van ka- 1 Tl is pingen, overstromin- -*• IJCtllLICt gen en andere misere weer even is geluwd kan men in Tokio jr weer volle aandacht I nv| f ntl besteden aan het feit f dat Lan-Lan hoogst waarschijnlijk in ge zegende omstandig- I beden verkeert I Lan-Lan is een vrou welijke grote panda die evenals haar maat Kang-Kang vijf jaar geleden door de volksrepubliek China aan Japan is ge schonken. In juni had het huwe 199 lijk „echt doorgezet" f/V^pfOTin en Lan Lan zou nu llA/diuiitl drachtig moeten zijn. Bij grote panda's volgt de worp een 140 schap". ven als een stoïcijnse dagen na de bevruch- Lan-Lan huilt nog klant waar nooit veel ting. niet maar kijkt alleen beweging in zit „Een dragende pan- maar verveeld rond. De directeur van de da", aldus had men eet behoonjk en ge- dierentuin heeft ver uit China laten we- draagt zich zo op 't klaard dat tekens dat ten, .jiuilt als regel, oog niet anders dan een panda drachtig is heeft weinig eetlust anders. Kang- Kang slechts zichtbaar en vertoont alle ande- ook niet maar die worden voor de bui- re tekenen van toe- wordt sowieso door tenwacht een week komsüg moeder- de tuurders beschre- vóór de geboorte. ÜSBURY (AP) - Zowel pre- !r Smith, de zwarte nationa- ische leiders als de leiders l de gewapende guerrillas tri j- s hebben hun licht dit week- de laten schijnen over de op- tingen die momenteel wor- I gezocht voor de problemen zich voordoen bij de bepa- l van de toekomst van Rho- mier Smith heeft in een door de televisie uitgezonden discus sie met Rhodesische journalis ten gezegd dat het aanstaande bezoek van de Brit Lord Carver en de VN-vertegenwoordiger Prem Chand niets anders is dan „het paard achter de wagen spannen" Smith maakte een duidelijk on derscheid tussen de drie zwarte nationalistische bewegingen die legaal binnen Rhodesië opere ren en de zwarte bevrijdingsbe wegingen die de guerrillastrijd met de regeringstroepen zijn aangegaan. Smith rekende uit dat de zwarte nationalisten de steun van 85 procent van de bevolking genieten en guerrilla leider Nkomo slechts op de res terende 15 procent hoeft te reke nen. Volgens hem is het dan rechtvaardig om de wil van de overige 15 procent te veronacht zamen. Smith zei dan ook dat MADRID De Carlistiscbe partij heeft zaterdag laten we ten dat Prins Carel Hugo, echt genoot van prinses Irene, op 29 oktober kan terugkeren naar Spanje. Alle problemen, die een terugkeer van Carel Hugo zou den kunnen verhinderen, zijn volgens de Carlisten uit de weg geruimd. De Carlisten hebben hierover contact gehad met de Spaanse regering. Volgens de Carlistische partij heeft de Spaanse minister van justitie te kennen gegeven, dat de familie Bourbon Parma de Spaanse nationaliteit kan terug krijgen. Carel Hugo leeft mo menteel in Frankrijk van waar uit hij de Carlistische partij leidt, die een linkse koerg is ingeslagen. hij nog steeds voorstander is van een "interne" oplossing van de problemen, waaronder hij steeds heeft verstaan een over eenkomst met de gematigde zwarte nationalistische leiders. Van die leiders hebben dominee Sithole en bisschop Muzorewa dit weekeinde in een commen taar op het aanstaande bezoek van lord Carver gezegd dat „als wij (de gematigde nationalisten de wapens op zouden nemen en onschuldige manhen, vrouwen en kinderen, zowel blank als zwart, zouden vermoorden, zou den de Britten wel naar ons luisteren." Hiermee wordt kri tiek geleverd op de houding van de VS en Groot-Brittannië, die hebben laten weten dat een in terne" regeling van Smith met de gematigde nationalisten niet op internationale erkenning oeft te rekenen. Een deinende vlaggenzee en een menigte van tienduizenden Catalanen bepalen het beeld in Barcelona, waar zaterdag na een ballingschap van 38 jaar Joseph Tarradellas ^rechts) als president van de „generaliteit" in de Catalaanse hoofdstad terugkeerde. De autonome regering van het gebied werd door Franco aan het eind van de Burgeroorlog opgeheven. Koning Juan Carlos heeft nu aan de wens tot autonomie toegegeven. Van onze correspondent Frans Wijnands) E Twee Nederlandse meisjes zijn op ver van de Italiaanse politie in Barcelona gear- rd. De twee vormden met een paar uit pore een koerierskwartet dat in een aantal rs met dubbele bodems een partij van 22 kilo ne van Bangkok naar Amsterdam wilde kelen. De enorme partij is op het vliegveld Rome ontdekt en in beslag genomen. De de wordt geschat op bijna dertig miljoen n. Het is de grootste drugvangst van de nen tot nu toe. aliaanse justitie heeft bij de Spaanse autori- al om uitlevering verzocht Verwacht wordt iet viertal vrij snel naar Italië zal worden ebracht om er terecht te staan: Drugsmokkel n overtreding waarop in Italië langdurige igenisstraffen staan. e arresteerde koeriers maakten gebruik van rij eenvoudige, maar veilige en daarom slim- mokkelmethode. Toen het viertal enkele da- [eleden vanuit Bangkok in Rome arriveerde, et de bagage met daarin de kostbare lading ne op het vliegveld achter en reisde met wat handbagage meteen door naar Spanje Een attent personeelslid van de bagagedienst zette de kennelijk vergeten koffers in een depot in afwachting van de komst van de eigenaars. Bij een routinecontrole die de douane en de drugbe strijdingsdienst op het Romeinse vliegveld uitvoer den, speciaal in bagage afkomstig van vluchten uit Zuidoost-Azië, werden in de koffers van de Nederlandse meisjes en hun vrienden de 22 kilo „brown sugar" aangetroffen. De politie hoefde toen nog slechts te wachten op de .eigenaars van de koffers om de val te kunnen sluiten. Maar die kwamen niet opdagen. Wel stuurden ze vanuit hun „vakantiebestemming" een telex naar Rome met het vriendelijke verzoek de koffers naar Barcelona te sturen. Daar kon het viertal worden De vier koeriers hadden vanuit Barcelona via Parijs en Brussel naar Amsterdam willen vliegen, telkens een dag of wat voor hun koffers uit Bij elke tussenstop zou dan eenzelfde telexbericht verstuurd worden naar het vorige vliegveld met het verzoek de koffers na te sturen, die dan niet meer uit Bangkok afkomstig waren. Om in het be kende Guinness boek van we reldrecords een plaatsje te krij gen hebben 75.000 mensen zaterdag op het strand van Mia mi Beach de langste mense lijke keten ge vormd. Oe totale lengte die be reikt werd was 45 kilometer. Chirac wil „conservatieve internationale" HAMBURG (AFP) De voor zitter van het „Rassemblement pour la Republique (RPR, Gaul listisch) en burgemeester van Parijs Jacques Chirac, heeft in een interview met „Bild un Sonntag" in Hamburg, gepleit voor de oprichting van een „conservatieve internationale". „Dit", zei hij, „om partij te ge ven aan de socialistische inter nationale die onder leiding van voorzitter Willy Brandt de Euro pese en internationale socialisti sche politiek bundelt. Chirac hief een waarschuwende vinger op tegen het zogeheten eurocommunisme. „Alle drukte die gemaakt wordt over dit van Moskou onafhankelijke commu nisme", zei hij, „is een grap. Berlinguer (de Italiaanse com munistenleider) en Marchais (de Franse) zijn „wolven in schaaps vacht" en „gétrouwe vazallen van het Kremlin".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9