Wijf seconden roor je een pistool kunt ifvuren, dat is .e langte gek99 Asser politie Nederlanders? Informatie opnieuw in kritieke fase DOKTERSRECEPT PER STAD VERSCHILLEND Industriebond NW wijst DN A-onderzoek bij Unilever af rieduizend voettocht ix Christi odelijke eekpartij p kermis Amsterdam ZETELVERDELING SCHEPT PROBLEMEN Regering bereidt maatregelen voor tegen Zuid-Afrika inMENLAND LEIDSE COURANT, MAANDAG 24 OKTOBER 1977 PAGINA 7 POLITIE MAN VOELT ZICH ONVEILIG t AASSEN Politieagent R L. Roller (32) uit Vaassen voelt zich onveilig, ij houdt zich verre van een politiestaat maar vijf seconden voor je een stool kunt afvuren vindt hij te lang. Namens de afdeling Epe en omstreken gft hij het hoofdbestuur van de Nederlandse Politiebond een brief op poten stuurd. Het bestuur moet nu maar eens bij de minister op tafel slaan n snel te bereiken dat de Nederlandse politieman beter bewapend, beveiligd opgeleid wordt. Kit Koller en zijn collega's precies willen, Kielt hij beeldend. „Kijk hier heb ik zo'n Ktool, een Browning 7.65. Moet je kijken, podificeerd noemen ze dat. Ik heb mijn Bierhand er bij nodig, als ik er een schop n krijg begin ik niks meer. Kijk, veiligheid- vrijzetten, loop vrij maken, slede naar teren en de veiligheid op de kolf indrukken, i de schietbaan heb ik 4,5 tot 5 seconden lig voor het eerste schot De Amerikaanse [li üe vuurt binnen twee seconden. it we willen is gewoori een beter wapen, die •owning moet een revolver worden, met één ind te bedienen. Haan naar achteren en schie- ti. Je hebt met een pistool veel gauwer afwijk- gen. Een revolver is zwaarder, ligt be tér in f hand, je kunt zuiverder richten, dus minder tsel. Want de praktijk leert, dat wanneer je p de benen richt je met een pistool vaak hoger It komt. Op de schietbaan heb ik wel met een tvolver gewerkt en dan zeg ik: Hè wat schiet at lekker. Haar schrijf nou niet dat wij schietgrage men- Miijn, helemaal niet Wij keuren iedere vorm In geweld af, net als iedere burger. De burger loet beschermd worden, dat is duidelijk. Je loet goed opgeleide en goed uitgeruste politie- iensen hebben. Het zit 'm niet in de hoeveel- eid. Het is niet zo wat Wim Kan zegt: Laten re even een blik politiemannen opentrekken, lat heeft geen nut dat lost niks op. We willen elemaal niet naar zo'n Duitse vertoning toe net gevechtspakken en gezwaai van mitrail- eurs op straat. Wat wij willen is gewoon de estaande bewapening aanpassen aan de reali- ;it. Waarmee ik helemaal niet wil zeggen dat e kogelvrije vesten en andere bewapening in trecht geholpen zouden hebben, zeker niet maar je zonder meer uitleveren is ook niet nodig. De schietopleiding loopt hier ook mank. Het duurt tien jaar voordat er voldoende banen in Nederland zijn. Karabijnschieten kunnen we in Epe en omgeving niet meer. Dat deden we vroeger bij een particuliere vereniging. Maar de baan is afgekeurd om veiligheidsredenen. Oefenen we dus niet meer mee, terwijl we er vorig jaar in Vaassen nog wel driftig mee liepen te zwaaien. Voor pistoolschieten zijn we in Epe ook afhan kelijk van een particuliere baan. En de sport, praat me d'r niet van. We hebben helemaal geen dienstsport. Je moet je conditie zelf maar zo'n beetje op peil houden. Het is niet zo dat we pleiten voor uitbreiding van onze bevoegdheden, zoals in Duitsland. Geen Starsky en Hutch met die sirenes, die toestanden hoeven van ons niet. We hebben als afdeling alleen die brief gestuurd om te voorko men dat de boel in de versukkeling raakt Het hoofdbestuur is al zo lang bezig en er gebeurt maar niks. Neem nou de opleiding, die duurt een jaar en dan komen die jongens al in het korps, dat is toch te gek. Die opleiding zou drie jaar moeten duren, met een jaar praktijk. En veel intensie ver, meer sociaal maatschappelijk gericht Wat weet zo'n jongen van benaderingstechnieken. Inderdaad, hij wordt volgestopt met wetskennis en dan de straat opgestuurd. Het klinkt triest maar het is wel zo. Op de politie-academie krijgen de hoge heren vier jaar opleiding met een jaar praktijk. Maar ze komen bijna alle maal achter een bureau terecht Wij zouden die opleiding moeten hebben, zo'n Mulo-jongen met een jaar opleiding, dat is net een verrassing spakket Hoe zal die uitpakken? Dat kan zo'n man niet helpen, dat is zijn opleiding, hij heeft geen ervaring. Wij met ons simpele kleine korpsje Epe, 69 man sterk, krijgen 's avonds vaak verzoeken om assistentie waar we niks aan kunnen doen. Nee mevrouw, wij hebben geen mensen. Vooral op het platteland is dat heel sterk. Daar heb je 's avonds en 's nachts alleen nog maar een ijzeren politieman. Daar kun je alleen nog maar tegen het alarm praten en dan heb je van die vriendelijke vrienden met hun afluisterappara tuur. Dat wordt ook steeds erger. Voor een paar honderd gulden kun je die scanners met 12 frequenties kopen. Ik heb ze laatst ook al bij een benzinestation gezien. Wat ook vaak ontbreekt is voldoende informa tie als je ergens op uitgestuurd wordt. Je weet vaak niet wat je kunt verwachten. In Harder wijk kregen ze laatst de opdracht om naar een boot te zoeken. De boot is nooit gevonden, maar later bleek dat ze drie man van de Baader- Meinhof zochten. We worden te veel als domme jongens behandeld. Ik heb wel collega's die zeggen, we zijn net kanonnenvoer, maar dat gaat mij persoonlijk te ver. Wel pleit ik voor meer en betere informatie. Nogmaals ik heb geen enkele behoefte om het hoofdbestuur af te katten of in een zekere vloeistof te zetten. Het enige wat we met die brief willen is ze steun geven om bij de minister met de vuist op tafel te slaan. Dus niet eerst wachten op doden onder de politiemensen. Begrijp me goed, ze moeten de politie ook geen Uzi's in handen geven. Geen mitrailleurs en dat soort toestanden. Want dan is het eind zoek, dan zie ik ervan komen dat we met een pistool in de vuist naar burenruzies toe moeten. Nee wij moeten onze vrijheid van handelen tegen over de burgers houden. Niet door bevelen van bovenaf, als een soort militairen. Als dat ge beurt dan stap ik op, dan geef ik de pijp aan Maarten. Kogelvrij Ja dat zeggen we ook in onze brief, betere beveiliging van politiebureaus, dat wil zeggen in ruimtes waar dag en nacht gewerkt wordt moet kogelvrij glas komen. We hebben het wel in de meldkamer, maar niet op de agenten- wacht Het is niet zo dat we er een vesting van willen maken. In Epe mogen we niet klagen. Trouwens in Vaassen zijn we bezig om het politiebureau kogelvrij te maken. Gevoel van onveiligheid? Ja dat kun je wel zeggen. De beurtenissen in Vaassen vorig jaar hebben misschien wel enige innvloed. We zijn zelf niet bij de actie betrokken geweest. Heel goed natuurlijk, want je moet weer terug naar de mensen. Wel zijn recentelijk bij een van onze collega's de ruiten ingegooid en is bij een ander een molotov-cocktail naar binnen gegooid. Zo'n ervaring zet je wel aan het denken. Ons werk is gevaarlijker geworden, grover. Nee, speciale maatregelen heb ik thuis niet getroffen. Alleen als ik weg ga licht ik mijn vrouw wel in om me meteen te waarschuwen bij verdachte bewegingen. Je heb je gezin, niet dan? Maar wakker lig ik er niet van. Bang ben ik niet En voor de rest zijn we gewone jongens. We willen helemaal niet de politieheld spelen. En de mensen moeten de politie ook niet opheme len. Het is heel goed dat ze kritiek krijgt, wat we niet goed doen moet in de linker bovenhoek van de krant staan. Blijven we wakker en eerlijk van". DEN HAAG De Tweede-Kamerleden mevrouw Beckers-De Rmfjn en de heer Waltmans (beiden PPR) hebben minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken en justitie) gevraagd of er aanwijzingen voor bestaan dat door de politie in Assen gediscrimi neerd wordt ten aanzien van de Nederlandse gemeenschap, door dat zij tegen overtredingen begaan door Zuld-Molukkers anders zou zijn opgetreden dan tegen overtredingen begaan door Neder landers. De Kamerleden willen weten welke maatregelen de bewindsman intussen genomen heeft om hierin veranderingen te brengen, als bovenstaande aanwijzingen althans juist zijn. Verder vragen zij of het waar is dat, voorafgaand aan de jongste gijzelingsacties, bepaalde gebieden soms hermetisch werden afge sloten door de paramilitaire organisatie van de Zuidmolukkers, zoals ergens bericht is. Ook willen zij weten of de bewindsman de geruchten heeft onderzocht waaruit zou blijken dat tot voor kort in Assen regelma tig schietoefeningen werden gehouden zowel door Zuidmolukkers als door Nederlanders. En tenslotte vragen ze of de minister de mening van psychiater dr. Mulder deelt dat de huidige kalmte na de recente storm in mei, misschien de stilte voor de volgende storm is. „Bent u, minister, bereid de verantwoordelijkheid voor die uitspraak op u te nemen?" aldus mevrouw Beckers en de heer Waltmans. UTRECHT De Industriebond NW heeft de ministers van Volksgezondheid, Economische Zaken en Sociale Zaken in een brief gevraagd geen toestem ming te geven voor DNA-onder- zoek (gericht op erfelijkheids cellen) in laboratoria van Uni lever in Vlaardingen en Gist Brocades (ook van Unilever) in Delft, voordat er een wet is met regels voor dergelijke experi menten. DNA is de stof waarin de „in formatie" ligt opgeslagen over erfelijke eigenschappen. Door te knutselen met die eigenschap pen wordt onder meer gepro beerd, nieuwe geneesmiddelen te vinden of bacterieën geschikt te maken voor de productie van stoffen die belangrijk zijn voor de mens, zoals eiwitten, hormo nen en enzymen, of voor het vernietigen van schadelijke stof fen (zoals olieresten op zee). In wetenschappelijke kringen is al geruime tijd een discussie gaande over de risico's van dit onderzoek. Zo zou het rampza lig kunnen zijn als een kunstma tige bacterie uit het laborato rium ontsnapt, zich vermenig vuldigt en een besmetting te weegbrengt waartegen geen na tuurlijke afweer of geneesmid delen bestaan. Het kabinet-Den Uyl heeft over eenstemming bereikt over het voorbereiden van een wettelijke regeling. Zolang die er nog niet is, moeten de universiteiten bij hun DNA-onderzoek de grootst mogelijke terughoudenheid be trachten. Gist Brocades en Unilever heb ben aangekondigd, dat ze ook DNA-onderzoek gaan beginnen. In Delft wil men het speciaal richten op enzymen. In verband met de mogelijke gevaren zal het laboratorium worden ver bouwd. Faraomieren vaker een plaag DEN HAAG (ANP) De omvang van de ongedierteproblematiek is sterk toegenomen. Vooral faraomieren blijken de laatste jaren in toenemende mate een plaag te worden. Dit blijkt uit een zesjarig overzicht van de werkzaamheden van de afdeling Bestrij ding Ongedierte aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. In 1971 gaf men nog maar 449 adviezen tegen insecten, met name aan particulieren, gemeenten en bedrijven, terwijl in 1976 dit aantal was opgelopen tot 1400. Tegen faraomieren moest men in 1972 nog maar zevenmaal advise ren, in 1976 gingen 89 adviezen de deur uit De klachten over faraomieren en kakkerlakken komen veelal van grote gemeenten. Het blijkt dat deze insecten en ander ongedierte meestal in enkele gebouwen worden aangetroffen, zelden in hele woonwijken. Het aantal klachten is mede afhankelijk van de weersomstandigheden in warme zomermaanden. Het Wageningse instituut constateerde overigens dat de Nederlanders sneller zijn gaan klagen over insectenoverlast BOSCH (ANP) - De 21e Christi-voettocht, waaraan iveer drieduizend eindexa- kandidaten van middelbare •len uit geheel Nederland >en deelgenomen en giste- eindigde in een plechtige dienstige bijeenkomst in rabanthalleo in Den Bosch, volgens de leiding uitste- geslaagd heten. eeft zich in het begin van >cht, die donderdag begon, jrobleem voorgedaan toen eiders var. de uitgestippel- »ute afweken en een eigen voerden. Toen echter het ur van de voettocht bleek, et geen door de organisatie ide leiders betrof, zijn zij tocht genomen, inaal Willebrands en mgr. J. Bluyssen, de bisschop Den Bosch, zonden vanuit een telegram. De bis- van Breda, mgr. Ernst, ide de plechtigheid in Den li bij. lil DAM (ANP) De 22- A. van Duiven raakte lagavond bij een steekpar- [op een kennis in rijn woon- A i Amsterdam so ernstig L -Jd dat hij enige uren later i rijn verwondingen is over- irband hiermee zijn vier en gearresteerd die vol de politie allen bij de Altpartij betrokken zijn ge- pst Nog niet bekend is wie I mes hanteerde en Van Dui- in de rug stak waardoor hart en een long werden pakt De ruzie ging, aldus de III «tie, om een vrouw. iiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiuiiiiiiniiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii Brand richt voor miljoen schade aan ROTTERDAM (ANP) Een forse brand heeft gisterochtend voor een miljoen gulden schade toe gebracht aande Hollandse Polmo len BV In Rotter dam. Een grote voorraad boekweit en erwten ging ver loren. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken De brand ontstond door een defect in een droger, een ap paraat dat wordt gebruikt voor het drogen van erwten en dat dag en nacht in werking is. Op het moment dat het vuur begon was er niemand in het ge bouw aanwezig. Oe produktie ligt nu in Rotterdam ge heel stil maar zal worden overgeno men door het moe derbedrijf in Vlaar dingen. De verzeke ring dekt de scha de. iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiuuiimiuiiiuuiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiifiiiiiii (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is nog steeds een impasse in de besprekingen gver de ze telverdeling in het tweede kabinet-Den Uyl. Naar verwachting zouden de infor mateurs Verdam en Vrolijk vandaag een definitief voorstel aan de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 voorleggen. Zaterdagmiddag liepen de besprekingen onverwacht weer geheel vast nadat CDA-fractieleider Van Agt had gewei gerd in te stemmen met een tweede ministerspost voor D'66 naast die van Justitie. Wel waren inmiddels de onder handelaars het erover eens geworden, dat PvdA en CDA in het kabinet even veel zetels zouden moeten krijgen. Van Agt moest daarvoor wel justitie opge ven. De CDA-onderhandelaar wilde dit wel doen, maar alleen als die post naar D'66 zou gaan en als het bij die ene zetel voor D'66 zou gaan en als het bij die ene zetel voor D'66 zou blijven. Terlouw (D'66) en Van Thijn (PvdA) hielden echter vast aan een verdeling van 7-7-2 omdat de formule 7-7-1 nooit door de informateurs op tafel was gelegd. Zaterdagmiddag deelde Van Agt mee, dat hij wel akkoord zou willen gaan met een verdeling van 7-7-2 maar dan zou het CDA justitie weer terug moeten krijgen of er zou een christen-de mocraat op de onderwijspost moeten ko men. Dit was voor Van Thijn en Terlouw onaanvaardbaar. Een ander voorstel van Van Agt dat inhield dat D'66 naast de post van justitie drie staatssecretarissen mocht hebben in- plaats van één, zoals aanvankelijk was afgesproken, werd eveneens door Van Thijn en Terlouw verworpen. De reden daarvan was, dat in een dergelijke situa tie het totale aantal staatssecretarissen met twee zou moeten worden uitgebreid. Bovendien speelt bij PvdA en D'66 de gedachte mee, dat Van Agt vooral D'66 van een tweede ministerspost wil afhou den om moeilijkheden met de CHU-leden uit zijn fractie te voorkomen. Van Agt ontkent deze problemen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het kabinet zal zeer binnenkort een aantal be leidsmaatregelen bekend ma ken die verband houden met de verhouding van Nederland tot Zuid-Af rika. Aan de hand van een nota die momenteel wordt opgesteld door diverse departe menten zal de ministerraad be sprekingen voeren over de mo gelijkheid van economische boycots, beperking van investe ringen door Nederlandse bedrij ven in Zuid-Af rika, verminde ring van faciliteiten voor men sen die naar Zuid-Af rika willen emigreren en het ontzeggen van het Nederlanderschap aan Ne derlanders die in dienst zijn gegaan van het Zuldafrikaanse leger. Dit heeft minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) zaterdag meegedeeld in het VARA-ra- dioprogramma „In de rooie haan". De minister zal van avond of morgen besprekingen voeren met de uit Zuid-Af rika teruggeroepen Nederlandse am bassadeur mr. R. Froger. Het ziet er naar uit dat Froger nog deze week terugkeert omdat de regering er aan hecht een diplo matieke waarnemer in Zuid- Af rika te handhaven. De be sprekingen zullen mede een ba sis vormen voor het door het kabinet te voeren beleid ten aanzien van Zuid-Af rika. Vol gens minister Van der Stoel moet Zuid-Af rika „nu zo langza merhand wel gerekend worden tot een dictatuurstaat De Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika, mr. R. Froger, is inmiddels in Nederland aange komen. Ambassadeur Froger is door de regering voor consults- voor de Zuidafrikaanse ambassade aan de Wassenaarseweg werd ties naar Den Haag geroepen, zaterdagmiddag gedemonstreerd tegen het Zuidafrikaanse apartheidsbe- Ook de Verenigde Staten en Wjnd. De demonstranten betuigden hun steun onder meer aan het West-Duitsland hebben hun am- Afrikaanse Nationale Congres, een ondergrondse anti-apartheidsbewe- J 4 ging in Zuid-Afrika. bassadeurs teruggeroepen. UTRECHT (ANP) Welke medicijn een arts voorschrijft en ln welke hoe veelheden, loopt per stad of rayon sterk uiteen. Deze conclusie kan wor den getrokken uit een onderzoek dat de arts B. Honhoff heeft ingesteld naar het „voorschrijfgedrag" van 146 huisartsen en 163 specialisten in Twente. Wat de hoeveelheden betreft is de heer Honhoff, adviserend geneeskundige van het regionaal ziekenfonds Twente tot de constatering gekomen dat de huisartsen in Enschede in 1975 hun patiënten 10 procent meer geneesmid delen voorschreven dan hun collega's in Almelo en 18 procent meer dan hun collega's in Hengelo. Wat het soort geneesmiddelen aangaat is komen vast te staan dat bijvoorbeeld antibio tica en psychofarmaca in het ene rayon behoren tot de door de huisart sen en specialisten meest voorgeschre ven middelen en in het andere rayon juist tot de middelen waarvoor de minste recepten worden uitgeschre ven. In samenhang met het verschil in de hoeveelheid voorgeschreven pillen en poeders bestaat er ook een belangrijk verschil in de kosten van het medicijn gebruik. Per verzekerde bleken de kosten in 1975 in Enschede 10 procent hoger te liggen dan in Hengelo en 18 procent hoger dan in Hengelo. Dr. Honhoff is vandaag in Utrecht op zijn onderzoek gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen. Tijdens een persconferentie waarop zijn proefschrift, werd gepre senteerd noemde zijn promotor prof. dr. F. Nelemans vooral de conclusie dat elk rayon zijn eigen geneesmidde lentherapie schijnt te hebben van groot belang. Daarnaast wees hij op de constatering in het proefschrift dat per rayon de huisartsen „in het alge meen gehoorzaam de receptuur van de specialisten volgen". Dr. Honhoff verbindt hieraan de opmerking dat men bij specialisten zou moeten begin nen als men bijvoorbeeld vanuit een oogpunt van kostenbewaking invloed wil uitoefenen op het voor schrijfgedrag. Nog een andere belang rijke conclusie uit het onderzoek is dat de hoeveelheid medicijnen die de huis artsen voorschrijven meer invloed heeft op hun receptuurkosten dan de prijs van de afzonderlijke geneesmid delen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7