kent rijke historie Misdadig weekeinde in Alphen aan den Rijn Noordwijkse Reddingsbrigade breidt huisvesting uit EEUWEN- Het Bruine Paard OUD HOTEL Symbolische overhandiging omstreden hoofdprijs Katwijkers ontevreden over gevoerd gemeentelijk beleid STAD/lREGIO leidse courantmaandag 24 oktober 1977 pagina 5 I ROELOFARENDSVEEN - I Vogelvereniging De Diamant- 1 vink heeft vanavond in café de 1 Franse Brug in Roelofarends- I veen een bijeenkomst belegd, I waarop de heer Kuiper uit Rijswijk een lezing zal houden. De vergadering van De Dia- mantvink begint om acht uur. LISSE De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde afdeling Lisse komt morgen weer in de Pau- luskerk te Lisse bijeen. Op deze avond zal de grote Na jaarsruilbeurs worden gehou den. Aanvang 20.00 uur. KATWIJK 't Mallegat orga niseert woensdag een gratis toegankelijk tekenfilmfestival, dat begint om 20.15 uur. Op vrijdag 28 oktober is er vanaf 20. uur, tegen betaling van 1,- een disco-avond in het jonge rencentrum. KATWUK Vrijdag geeft de Dizzy Man's Band een voor stelling in Tripodia. Succes nummers zijn onder andere: „,The Opera" en „Turkey, Tur key". De voorstelling begint om 20.15 uur; entree 10,-. K en O-inschrijvers, 65-plussers en CJP-houders betalen 7,50. Kaartverkoop bij het WV-kantoor aan de Boule vard, in Huize Callao en na 14.00 uur in Tripodia. KATWIJK In de pas geres taureerde Dorpskerk te Kat wijk aan den Rijn wordt don derdag een zangavond gehou den, waaraan de volgende ko ren meewerken: „Cantate Deo" uit Katwijk aan den Rijn, „Soli Deo Gloria" uit Alphen aan den Rijn en „Ex celsior" uit Woerdense Ver laat De koorzang zal afgewis seld worden met solo- en sa menzang. De avond begint om 20.00 uur en bij de uitgang zal worden gecollecteerd ter be strijding van de kosten. ALPHEN AAN DEN RUN - De Alphense politie heeft bepaald een roerig weekend achter de rug. Afgelopen zaterdag kon sdj twee Surinamers, die korte tijd daarvoor een portefeuille met een inhoud van ruim 500 gulden hadden gerold, aanhouden. Het tweetal had aan zes werklieden die op het terrein van de water- en lichtbedrijven aan de Prins Bernhardlaan aan het werk waren de weg gevraagd. Maar nauwelijks waren de twee heren uit het zicht verdwenen of één van de uit Velsen afkomstige werklie den kwam tot de ontdekking dat zijn porte feuille met 545 gulden was verdwenen. Daarop zetten de zes de achtervolging in en wisten op een gegeven ogenblik de twee zakkenrollers klem te lopen. Bij een scher mutseling die daarna ontstond liep een van de werklieden een messteek in de arm op. Nadat de gestolen portefeuille de dieven op hun beurt weer was ontfutseld wisten beide mannen hun achtervolgers te ontsnappen. De inmiddels gealarmeerde politie wist de beide zakkenrollers vlak voor het NS-sta- tion aan te houden, door de taxi waarin zij zich richting station lieten vervoeren klem te rijden. Later op de avond raakte een Alphense politieman gewond toen hij bij een vechtpar tij een klap met een ijzeren staaf kreeg. De politiefunctionaris had willen bemiddelen bij een vechtpartij die zaterdagavond rond de klok van half twaalf op de OMKA-beurs plaatshad. Daarbij waren volgens getuigen zes jongelui betrokken. Toen de politieman tussenbeide wilde komen werd hij door één der vechtersbazen met een ijzeren staaf geraakt De zes jongemannen wisten in de warrige situatie die daarna ontstond, te ont komen. Enige uren later werd opnieuw een Alphe- naar, een 18-jarige scholier, in de arm gesto ken. De jonge Alphenaar liep door de Witte de Withstraat toen hij volgens zijn verkla ring door een „donkere man" werd aange houden. Deze vroeg hem om geld, maar toen meer voetgangers uit de richting van de Tolstraat naderden stak de man de Alphe naar in de arm en sloeg vervolgens op de vlucht. Hoewel het slachtoffer de politie van een duidelijk signalement kon voorzien, was zij er gisteravond nog niet in geslaagd de messetrekker aan te houden. Zaterdagmiddag wist een 17-jarige Alphe naar ternauwernood te ontsnappen aan een beschieting met een luchtbuks. De jongeman fietste op de Saffierstraat toen hij vanuit de naastgelegen flat werd beschoten. Volgens zijn verklaring waren twee jongens van ongeveer tien jaar verantwoordelijk voor de beschieting. Nadat hij was weggedo ken zag hij de beide jongetjes nog net op een van de hoger gelegen verdiepingen weg schieten. De politie die meteen een onder zoek instelde had tot aan gisteravond de beide jeugdige schutters nog niet kunnen opsporen. Politie Sassenheim rijdt Warmonder klem SASSENHEIM De politie van Sassenheim heeft afgelopen za terdagnacht een 18-jarige man uit Warmond aangehouden, die bij een alcoholcontrole op de Hoofdstraat een stopteken ne geerde en rechtsomkeert maak te. De jonge Warmonder had, naar later bleek, de auto van een vriend geleend, ondanks het feit dat hij niet over een rijbewijs beschikte. Toen hij de politie-af- zetting in de Hoofdstraat in de gaten kreeg raakte hij in pa niek, keerde zijn wagen en reed met hoge snelheid richting War mond. De politie die meteen een achtervolging inzette wist de man in het centrum van War mond klem te rijden. Daar werd duidelijk dat de man aanmerke lijk meer had gedronken dan goed voor hem was. Bovendien werd in het dashboardkastje van de auto een pistool aange troffen. opende postzegeltentoon stelling NOORD WIJK Burgemeester Bonnike van Noordwijk heeft gisteren in „De Kuip" de postze geltentoonstelling Nophilex IV geopend. De tentoonstelling biedt voor de zesde maal in successie plaats aan zowel be ginnend als reeds ervaren expo santen. Derhalve vindt men op de tentoonstelling hele simpele collecties, maar ook collecties die op internationaal niveau ze ker geen gek figuur zouden slaan. In zijn openingsrede stel de burgemeester Bonnike dat postzegels door velen onder schat worden. „Zelfs ons hoog aangeschreven woordenboek van Van Dale omschrijft een postzegel als een klein stukje papier dat men moet kopen om brieven te verzenden. Gemaks halve gaat men er wel aan voor bij dat postzegels een ideaal beeld geven van ondermeer cul tuur, godsdienst, sport, muziek, nijverheid en fauna in een be paalde periode", aldus Noord- wijks burgervader. opening van het nieuwe winkelcen trum had de win keliersvereniging die loterij uitge schreven met als •hoofdprijs de per sonenauto. Bij aankopen in ,JDe Hoftuin" kre gen de Rijnsbur gers gratis loten. De overgebleven loten werden be schikbaar gesteld aan het onlangs opgerichte genoot schap „Oud Rijns- burg". Groot was de verbazing toen het winnende lot één der restloten bleek te zijn. In Rijnsburg werd al gauw gefluisterd dat het hier door gestoken kaart be trof. Deze geruchten werden zaterdag door de heer Vink met kracht tegen gesproken. „Van tevoren stond vast dat het genoot schap de restloten zou krijgen en bo vendien was het „maar een zakje vol", aldus de mid denstandswoord voerder die de om standers vervol gens uitdaagde om hierop te reage ren. „Natuurlijk hadden we liever gezien dat een particulier de auto mee naar huis kon nemen rriaar het De heer Teerrv stra: Halve eeuw in Het Bruine Paard SASSENHEIM Zijn naam klinkt zeer Fries. Teems tra legt uit: „Mijn ouders kwamen uit Balk, de hoofdstad van de ge meente GaasterlanrL Zoals zo veel Friezen aan het begin van deze eeuw verhuisden zij naar het westen. In Friesland was in die tijd weinig toekomst méér. Het land teerde op wat land bouw en veeteelt, maar er wa ren geen industrieën. Er gingen vooral veel mensen uit Fries land naar Amsterdam. In die tijd was iedere melkboer in de hoofdstad zo ongeveer een Fries. Mijn ouders hadden ech ter in Friesland ook al in de horeca gezeten. Dat konden ze in Sassenheim voortzetten met het beheer van „Het Bruine Paard". Hotel-restaurant „Het Bruine Paard" is op één november pre cies een halve eeuw in handen van de familie Teernstra. De vader van de huidige eigenaar voerde het beheer tot 1947 en daarna nam zijn zoon dit oudste hotel van Sassenheim over. Uit de eerste tijd weet hij zich nog te herinneren dat veel boll en- boe ren in „Het Bruine Paard" kwamen. Er bestond toen in de bollenstreek een ware jacht om nieuwe boUensoorten te kweken en de onderhandelingen over de verkoop werden vaak in „Het Bruine Paard" gevoerd. Teern stra: „Er was toen een kweker die een hele partij tulpebollen had. Allemaal nieuwe soorten. Die bollen heeft hij aan andere handelaren verkocht, hier in „Het Bruine Paard". Van de opbrengst heeft die man met zijn vrouw en kinderen royaal een jaar kunnen leven. Hij hoef de werkelijk in het geheel niets te doen tijdens dat jaar. Kon gewoon rentenieren dankzij die bollenverkoop". Het hotel aan de Hoofdstraat bestaat al sinds mensenheuge nis. Bekend is dat op de plaats waar het huidige bouwwerk staat al in de zestiende eeuw een rustplaats voor ruiters en hun paarden bestond. Nog bevinden zich in de oude stal achter het hoofdgebouw de ringen waar aan de paarden toentertijd wer den vastgemaakt In de jaren voor 1871, toen Sassenheim een eigen raadhuis kreeg, werd „Het Bruine Paard" gebruikt voor de vergaderingen van „de vroede vaderen", een soort voorloper van de gemeenteraad. „En hier", stelt Teernstra, de deur van een klein eenpersoonska mertje openend, „bevond zich het gemeentearchief. Het lijkt onvoorstelbaar, het archief van de hele gemeente in zo'n klein kamertje, maar het was in die tijd wel zo dat Sassenheim maar één ambtenaar in vaste dienst, had! Jammer genoeg zijn alle gemeentelijke stukken uit die tijd verloren gegaan bij de grote brand van 1880, in het huis Ter Leede". Gedurende de tweede werel doorlog werd „Het Bruine Paard" eerst door Nederlandse en daarna door Duitse militai ren gebruikt Teernstra: „Het begon met de mobilisatie van 1939. De grote feestzaal naast het hoofdgebouw werd toen als eetzaal voor de militairen inge richt en het hoofdgebouw zelf werd een soort sociëteit voor officieren. Ik weet nog goed dat ik op een dag thuis kwam van het bollenpellen, dat was een vakantiebaantje toen er opeens een soldaat voor mijn neus stond, die zei dat ik niet naar binnen mocht Ik was daar wel zo vreselijk verontwaardigd over, zo'n vent die je dan vertelt dat je je eigen huis niet binnen mag, dat ik hem opzij heb ge gooid en toch naar binnen ben gegaan. Bij de Duitsers heb ik dat later nooit durven doen. Die hadden trouwens alleen maar de feestzaal in gebruik. In het hoofdgebouw kwamen ze niet". Trots is Teemstra op zijn kegel banen. Echte Hollandse kegel banen en één hele oude bow lingbaan waaraan een zeer bij zondere historie vastzit „Toen in Amerika de periode kwam van de drooglegging, de tijd waarin de mensen geen alcohol meer' mochten drinken, werd te vens het ook daar zeer bekende kegelspel verboden. In de wet stond precies omschreven wat dat kegelspel betekende, dus hoeveel kegels er waren en hoe breed de baan moest ziia Om dat de Amerikanen toch een dergelijk spel wilden blijven spelen, veranderden ze de spel regels. De baan werd breder gemaakt en er kwamen tevens tien in plaats van negen kegels. Dat was de manier waarop het bowlen werd uitgevonden. In 1928 werden in Amsterdam de Olympische spelen gehouden en er kwamen toen uiteraard ook Amerikaanse atleten mee. Om die lui uit de kroeg te hou den, hadden ze twee bowlingba nen meegenomen. Toen de spe len over waren, heeft mijn va der één van die bowlingbanen gekocht en zo komt het, dat „Het Bruine Paard" de eerste bowlingbaan van Nederland had. Er wordt nu nog weinig gebruik van gemaakt; men ke gelt hier liever". Het is volgens de heer Teernstra veel moeilijker dan vroeger ge worden om een horecabedrijf goed te runnen. De reden daar van ligt onder meer in het feit dat het horecabedrijf bijzonder arbeidsintensief is en dat de loonkosten nogal gestegen zijn de afgelopen jaren. Bovendien gaan minder mensen 's avonds «vit vanwege de televisie. Door dat steeds meer sportclubs over eigen kantines en clubhuizen be schikken, gaat het bezoek aan café's en restaurants ook ach teruit Vooral aan deze gesubsi dieerde verenigingsgebouwen heeft „Het Bruine Paard" veel klanten verloren. Anderzijds is het volgens Teernstra zo, dat de mensen langs de weg, vrachtwa genchauffeurs en vertegenwoor digers, niet meer met een pakje brood van huis gaan, maar er gens gaan eten. Het aantal men sen dat komt lunchen neemt dus toe. Wel ligt „Het Bruine Paard" minder gunstig langs de door gaande routes dan bijvoorbeeld het Motel Sassenheim. Over de vaak door de raadsleden geop perde wens de Sassenheimse Hoofdstraat af te sluiten voor al het verkeer, zegt hij daar zeer bevreesd voor te zijn. „Dat zou mijn bedrijf beslist niet goed doen, ik ben er niet enthousiast over". Ondanks sommige moeilijkhe den in deze tijd stelt Teernstra zijn werk met veel enthousias me te doen. „Dit werk kun je alleen maar doen als het een soort hobby van je is. Er zijn dagen dat je zestien uur in touw bent En ik wil heel uitdrukke lijk stellen dat het werk in de horeca voornamelijk op de schouders van de vrouw neer komt Je kunt rustig zeggen dat zij tweederde van het werk ver richt Mijn vrouw doet ongeloo flijk veel achter de schermen". „Het leuke van dit vak is de afwisseling. Een keer in de win ter kon de Leid se bridgeclub niet verder met hun bus omdat er plotseling ijzel op de weg lag. Die bus kon gewoon de draai naar de Hoofdstraat niet ma ken. De mensen van de bridge club hadden al een avond in Noordwijkerhout achter de rug, dus het was behoorlijk laat Hebben we hier in het holst van de nacht nog uitsmijters voor ze sfi$an bakken. Dat soort din- Winkelier Vink (I) feliciteerde de voorzitter van Het Genootschap „Oud Rijnsburg" met de gewonnen prijs. RUNSBURG - De voorzitter van het genootschap „Oud Rijnsburg" ontving zaterdag middag uit han den van de heer Vink, voorzitter van de winkeliers vereniging „In de Hoftuin" de om streden Volkswa gen Polo, hoofd prijs in een loterij van de winkeliers. Nagv" aanleiding van de feestelijke lot heeft nu een maal anders be schikt" Op indirekte wijze kunnen de Rijns- burgers toch nog profiteren van de verloting. De auto wordt verkocht aan de meestbie dende. Het geldbe drag wordt ge bruikt voor de aankoop en ver fraaiing van ob jecten met een his torische waarde. Katwijk Naar de mening van de commissie tot behoud en wederopbouw van Katwijk zijn b. en w. van Katwijk deerlijk tekort geschoten in het ver strekken van informatie aan de raadsleden over de tweede stormvloedkering. Op grond van contacten met diverse in stanties meent de commissie ondermeer, dat het voor de aan leg van de vloedkering niet no dig is het pand Meerburg en de voormalige School met de bij bel (Voorstraat 83) af te breken. De commissie adviseert de raad in een brief aan alle leden geen overhaaste beslissing te nemen en zich eerst te laten voorlichten over alternatieve tracé's. Volgens de commissie heeft de provincie Zuid-Holland meege deeld dat het pand Meerburg kan worden behouden als de gemeente dit wenst en bereid is de plannen voor de vloedkering aan te passen. Dit brengt wel technische problemen mee, maar die zijn oplosbaar. De fi nanciële consequenties zouden voor de gemeente wel te dragen zijn. Afbraak van het pand Voorstraat 83 zou in het geheel niet nodig zijn; het behoud er van zou noch technische noch financiële problemen meebren gen. De commissie signaleert dat de gemeente al vergevorderd is met de aanleg van de tweede stormvloedkering, terwijl het Hoogheemraadschap zijn rap port over het tracé nog niet heeft uitgebracht Aangezien de gemeente al bezig was met de aanleg voordat de door Gedeputeerde Staten inge stelde Coördinatiecommissie dijkverzwaring aan het werk ging, behoeft Katwijk geen voorlichtings- en inspraakactivi teiten te ontplooien, maar de commissie tot behoud en weder opbouw betreurt het dat b. en w. zelf geen initiatieven daartoe hebben genomen. (Overigens wordt er op 1 november as. in 't Mallegat een discussieavond over de tweede stormvloedke ring gehouden met burgemees ter mr. C. A. Bos en wethouder drs. J. Bergman). De commissie tot behoud en wederopbouw zal haar bezwa ren tegen de vloedkering ook tegen de reeds gerealiseerd en delen hiervan schriftelijk meedelen aan de Coördinatie commissie dijkverzwaring en zal vertegenwoordigd zijn bij de in januari te houden vergade ring van laatstgenoemde com missie waar de Katwijkse vloed kering aan de orde zal komen. NIET NOODZAKELIJK AFBRAAK BU STORMVLOEDKERING Het nieuwe NRB-onderkomen NOORDWIJK Aan de uitbreiding van het materiaalgebouw van de Noordwijk se Reddingsbrigade aan de Bosweg wordt hard gewerkt en de tijd dat de brigadewerkers bij onderhoudsbeurten van het materiaal elkaar op de tenen stonden zal spoedig tot het verleden j behoren. I Het pand wordt uitgebreid met een ber ging voor de boten, de trailer en andere i vaar- en transportmiddelen. Het oude gedeelte van het materiaalgebouw blijft beschikbaar voor het verrichten van on derhoudswerkzaamheden en reparaties. Op de bovenverdieping krijgt de vrijwilli ge brigade ook een ruimte voor het op slaan van EHBO-artikelen en portofoons. De bovenverdieping wordt ook gebruikt voor het geven van cursussen en instruc tieavonden. Buitenwerks is de uitbreiding van het gebouw bijna gereed. De gemeenteraad voteerde onlangs een krediet van 182.000 gulden voor de uitbreiding. De inrichting van het gebouw wordt door de brigadele den in de avonduren uitgevoerd. De 3000 gulden, die een zomercollecte opbracht, komen goed van pas. Verwacht wordt dat het gebouw in het voorjaar van 1978 in gebruik kan worden genomen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5