URN HUIS UIT keukens Nederlandse bontcreaties op internationaal niveau Amerikaans blad helpt kopers door reclames heen te kijken MA MACtftt ffQ eimr voor uw huisdier:^-2 /kg. LAMS HART 3, „*37,5° tkgKOmteS 2f tOkg.lS,~ fkg.PCNS 2,2S tkg.SCHOUDIR- KARSOMDtWk "SSSSsS!* "Sm M*> "XSSF W' i50ep.comDg49 tOOcR. ctamen *79 ROSBltF htVlRWORST 1?S Siemens, CspS? een klasse apart Gedroogde plant kan ook erg leuk staan voor uw diepvries: 10kg. SCHOUDER- £Ï50 KARBONADE! JOkgRlB- KARBONADE 10kg. HAAS. Q&k KARBOHADE 7lf> 10kgl RUNDER- LM>HH,SSrWO* n/tam- tOkg. LAPPIN 10 kg. 1kg.RUHDER- £k98 HART T> /Okg. IB," /kg. HAAS. KARBONADE Wo tip van de week: bezoek onze toonzalen BINNENLAND LEIDSE COURANT b.v. Gebr. Roltt's Handelmij. Industneweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk. Tel. 071-899206 De Haagse bontcoutu rier Fred van Wordra- gen in de Hoogstraat be reikt een drievoudige mijlpaal. Zijn huis be staat 45 jaar (ter gele genheid waarvan werve lende show in Diligen- tia). Hij „zit" 30 jaar in zijn bontpaleisje, en is 50 jaar „jong" gewor den. metje gewicht méér dan het aller noodzakelijkste. Maar hij werkt dan ook van 's morgens negen tot 's nachts een uur, steeds trap op trap af rennend van zijn salon op de parterre naar het atelier boven. Het gevoelige, maar vaste hand vereisend snijden van de bont vellen doet hij met een paar speciale medewerkers zelf (in totaal 25 man en vrouw perso neel). Samen met echtgenote Diny („mijn strengste criti cus") doktert hij nieuwe mo dellen uit volgens de nieuwste technieken in de pelterijver werking. Het is dan ook Fred van Wordragen, die op 26 ok tober Nederland zal vertegen woordigen in Licle (bij Brus sel) op het internationale Con test, dat SWAKARA (beginlet ters South-West-Africa); toe voeging Kara is de soortnaam van deze pers in ar, éénmaal per 5 jaar uitschrijft In 1977 onder auspiciën van prinses Paola. Er worden jaarlijks heel wat planten „doodgevoed" met te veel mest Heel wat planten „overladen" daarmee de wor tels, anderen juist hebben het nodig. Kort gezegd: goede grond is niet voor alle planten ideaal en slechte niet voor alle nadelig. Elke soort stelt eigen eisen. Sommige roossoorten zijn gesteld op een kalkhou- dende bodem; magnolia's, struikheide, bepaalde grond orchideesoorten geven er de brui aan als de grond maar een zweempje kalk bevat, De Erica of Dopheide is ook erg gevoelig voor kalk, vandaar dat men haar liefst met regen water moet begieten waarvan ze veel kan verdragen. De wit te hei heet geluk te brengen. Ze is een van de 500 soorten Erica's, waarvan er 15 in Eu ropa voorkomen. De andere 485 groeien en bloeien in verre gewesten, van daar dat de Dopheide het zo goed doet in Safariboeketten. Men treft de plant ook aan in roodachtig paarse kleur. Wie een Erica in de tuin heeft staan moet haar in de gaten houden als het tegen de winter loopt Ze mag 's zomers buiten „overwinteren" maar in okto ber is ze veiliger binnen op een lichte plaats. Het grappige van de Dopheide is dat ze in verdroogde staat ook nog'de coratief is. Rozepaars ver bleekt iets, maar wit blijft wit illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vorster: geen belofte aan Carter over kernwapens PRETORIA Premier John Vorster heeft verklaard dat hij nooit de Verenigde Staten heeft beloofd, dat Zuid-Afrika geen kernwapens zal vervaardigen. In een vraaggesprek met de Amerikaanse televisiemaat schappij ABC, dat zondag werd uitgezonden, werd Vorster ge vraagd, of hij het als een inmen ging in de Zuidafrikaanse zaken beschouwde, toen president Carter „een belofte van uw re gering kreeg dat Zuid-Afrika geen kernbommen of enig kern wapen van welk soort dan ook zou ontwikkelen". De premier antwoordde dat hij zich niet be wust was van een dergelijke belofte aan het Amerikaanse staatshoofd. Wel had hij een verklaring herhaald die hij al vaak had afgelegd, dat Zuid- Afrika „alleen geïnteresseerd is in een vreedzame ontwikkeling van kernenergie". 'Illllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Reclame neemt In de meest verscheiden vormen zo'n plaats in bij de publiciteits media, dat de consument door de bomen het bos niet meer kan zien. Befaamde acteurs, dialect sprekende huismoe ders, guitige opa's en van de lach gierende tieners worden erbij gesleept om koffie, fris drank, zeep en fietspompen aan te prijzen. Op de televisie is de ene „spot" nog meesle pender dan de andere. Bijna zou de consument de halve dag thee drinken om aan zijn trek te komen en de andere helft proberen welk schoon maakmiddel het beste schuurt zonder te krassen. We moeten tegenwoordig toch van alles Jiet beste' hebben. Men bekijkt zijn stofzuiger argwanend omdat er zoveel ingenieuzere uitvoeringen zijn en zou bijna zijn vaatwasma- chine in elkaar trappen omdat het wasprogramma onvolle dig is. In buitenlandse bladen, tijdschriften en op de buis is men ook al driftig bezig met reclame. In Amerika is het bijvoorbeeld heel gewoon een interview met een professor over verschillende vormen van allergieën te onderbreken voor een reclame over .do nuts' of stevige campusschoe- nen. Magazine „Good Housekee ping" met artikelen over alles wat tot huis en hof behoort, uitgegeven door The Hearts Corp: 8th Av. New Tork, een maandelijkse uitgave van zo'n 272 pagina's, houdt er een leuk systeem op na om de consumenten te waarborgen dat haar adverteerders niet overdrijven. Het blad toont aan dat niet alles zo onont beerlijk, zo kleurecht, zo on verwoestbaar, zo veilig is als wordt gesuggereerd. Onze ei gen Consumentengids weet daarover in eigen land ook wat te vertellen. Menig arti kel of produkt, valt door de mand bij nader testen. Dit nu is de opgave van „The Good Housekeeping Institute" in Chicago, dat op eigen initia tief werkt in het belang van lezeressen en adverteerders in ,Good Housekeeping'. Alle produkten en artikelen, daar in per advertentie aangepre zen, worden in het Instituut onder de loep genomen. De consument weet dat hij geen kat in de zak koopt en de van zijn produkt) embleem in de vorm van een ,Seal' als teken dat zijn waar op kwali teit is getest. Geweigerd Sommige advertenties worden geweigerd, zoals die voor roo kartikelen, tranquilizers, en produkten die te veel alkaloï den of bromiden bevatten dan wel andere potentieel gevaar lijke stoffen. Zwaar alcoholi sche dranken worden ook niet gepropageerd. Naar ruwe schatting ontgaat het blad daardoor jaarlijks voor 700.000 aan advertenties. Directrice van het Instituut, gevestigd in Chicago, is Zoe Coulson, die op een kleine rondleiding meer inzicht ver schaft. In een bepaalde ruim te staat de „Resiliency evalua- tor" met een grote stamper 360 keer met een gewicht van 180 pond 6 maal per minuut op een tapijtje te bonken. Men wil weten hoe sterk de vezel is. Elders worden in een labo ratorium schoonheidsmidde len op kleurstoffen getest; weer elders bepaalt „Sebas tian" (vrij vertaald: „de dyna mische vermoeidheids-tester) hoeveel een matras lijdt on der het om en om wentelen van slechte slapers. Naaima chines controleren geruisloos of patronen van jurken klop pen. Vraag aan elegante Miss Coul son, die zeer goed voor foto model kan doorgaan, of er produkten zijn, die ondanks het ,Seal' toch klachten ople veren? „We hebben daar in New York bij „Consumer Complaint Housekeeping" vijf mensen voor zitten, die elke brief beantwoorden, of het nu om een kleinigheidje van vijf (dollar)cent gaat of om 1.500. De klanten krijgen binnen 2 weken bericht; 80% van de klachten wordt opge lost (vaak is een gebruiksaan wijzing verkeerd begrepen); 20% is ongegrond of het arti kel is reeds lange tijd in brede kring zo algemeen geaccep teerd dat er geen acties van Good Housekeeping nodig zijn. De researchwerkzaamhe- den van het „Good Housekee ping Institute" komen op een miljoen dollar te staan, inclu sief het machinepark. Beschouwt het Instituut zich zelf als een officiële instantie vergelijkbaar met een tech nisch laboratorium?" Zoe Coulson: „Helemaal niet, we doen research voor ons eigen blad. Het Instituut neemt onafhankelijk van com merciële doeleinden redactio nele beslissingen. Alle mede werkers (70 in getal) zijn op hun gebied deskundig, profes sioneel getraind, en volkomen objectief." Een privé TNO'tje dus voor een gezinsmaandblad, dat erop staat goede voorlichting te geven. Sommige produkten worden in laboratoria buiten het instituut getest, de resul taten worden in .Good House keeping' gepubliceerd. Het In stituut functioneert sinds 1901 met in het blazoen: geen ver keerde verwachtingen wek ken door misleidende reclame in advertentiepagina's of re dactionele artikelen met com merciële achtergrond. „Ik beschouw het als een grote eer", zegt Fred. „Ieder land stuurt maar één gekozen ver tegenwoordiger; ook Japan en de Verenigde Staten doen mee". Op het patroon van zijn inzen ding heeft hij natuurlijk zitten knauwen. Enthousiast vliegt hij uit de zithoek op de le etage en sjeest de trap op naar het atelier op de zolder. Half bedolven onder een witte weel de van fluwelige Breitschwanz komt hij terug. Het moet een lange mantel worden, zo licht van gewicht en plooibaar, dat in het zeer wijd uitstaande rugpand zowel rechts als links twee geplisseerde banen kun nen uitzwenken. Het kostbaar materiaal ligt nu als een slor dige berg op de grond. Fred van Wordragen is om Hij leerde het vak van zijn vader, ging daarna bij Reveil- lon in Parijs werken en vervol gens bij Tigre Royal in Gene ve. Hier leerde hij omgaan met sabel, chinchilla en hermelijn, de duurste bontsoorten. Het bekende „uitlaten" van bont, de techniek van het V-vormige inzetten maken, waardoor een bontvel aan grootte wint, beheerst hij tot in de perfectie. „Vindt u verschil tussen de klant van nu en die van vroe ger?" Absoluut, de leeftijdsgroep is veel jonger geworden. We heb ben ook veel meer mogelijkhe den om met bont tot een mo- disch begrip te komen. Vroe ger was het een teken van welstand zonder kraak of smaak. Je had nerts en Persia- ner, dat een stigma had voor de groep die het droegen: sta tussymbool. Door samenwerk ing met andere materialen: suède, leer, tricot, slang kom je tot veel speelser creaties. De technieken verschillen ook he melsbreed met die van vroe ger". Hij peest weer naar bo ven om een groot vossevel te halen; de achterkant is net een dambord. „Dit is de nieuwste techniek, „gallon". Het bont wordt in dwarse repen ge maakt en dan weer doorgesne den, zodat er aan de achter kant een blokpatroon ontstaat „Deze bewerking maakt voor al langharig bont minder volu mineus". Naast zijn prachtige pelterijen verkoopt van Wor dragen ook schoenen, acces soires en japonnen van het Italiaanse couturehuis Ferra- gamo, waarvoor geen alterna tief bestaat. Dubbele pliése- rokken als een wuivende waaiering om de benen, in rood en grijs, vijfdelige sets' van uiterst chique kleren, een bezit voor de representatieve vrouw. Van Wordragen impor teerde de hele showcollectie, van het Italiaanse Huis. Hoe wel, zeer aan de prijs, vliegen de jurken de deur uit Er ko men nog wat cliënten de zaak binnen. Ondanks het deskun dige personeel, willen ze toch allen het oordeel van de mees ter. Hij zal wel nooit dik wor den... LEIDEN: Steenstraat 31 -Tel. 071-122407 - Churchill-laan - Tel. 071-761190 Kopermolen - In de Korlimarkt - Tel. 071-140195 KATWIJK- Hoornespleln 55 - Tel.01718-16345 - RIJNSBURG: Oegstgeesterweg 44 - Tel. 01718-22987 VOORBURG: Klaverweide 97 - WASSENAAR: Hogendorpslraat 65 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00-12.30 uur en van 43 30-17.00 uur Zaterdag van 9.00-12 30 uur. Ook donderdagavomtvan 19.00-2100 uur In velë van onze keukens kunt U het gehele Siemens inbouwprogramma zien. Alles op elkaar afgestemd, daarom een logisch onderdeel van Uw droomkeuken. Tekst: Tiny Francis Tableau van de finale in Diligentia: een divertissement van bontjassen in meesterlijke verwerking.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4