Jjeidse autorii school geeft les op befenbaan rond Groenoordhallen Voor jarige KWJ-Randstreek is nog heel wat werk aan de winkel Weloverwogen expressie "sjbileum 'i0'et "Eestavond publicaties Man slaat NS-ruit aan stukken Gladjes lNDAG 24 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Burgemeester opent gesloten circuit IDEN Onder het motto „Les Veilig Nieuwe Stijl" is 9jdens grootste autorijschool Van Rood en erin geslaagd een K>r Nederlandse begrippen uitzonderlijk project voor het Onderricht te ontwikkelen. Het terrein rond Groenoordhallen •j zaterdagmiddag 29 oktober om drie uur door burgemeester s officieel worden geopend, als Nederlands eerste oefenbaan or autorijlessen. Op een gesloten circuit compleet met ver- srstekens, die in het normale wegverkeer van belang zijn, Jlen cursisten in alle rust opgeleid worden voor het rijexa- ;n. Met behulp van korte instructie-films, welke middels glichtprojectie in een speciaal daartoe ingerichte stacaravan ;oond worden, worden de leerlingen de grondbeginselen van i Hi/tow l'g, t autorijden bijgebracht Van meet af aan zal de leerling ifstandig een auto gaan besturen, terwijl de instructeur -geiten op het circuit door middel van een megafoon een ^^stands bediening (stroomonderbreking) aanwijzingen geeft proetstart van deze nieuwe Grsus vond veertien dagen leden plaats rond de Gnoe- ©rdhallen. Directeur J. C. Tn Rooden (37) hierover:„Het ongelooflijk hoe enthousiast en van diverse kanten op •ze opleiding gereageerd left. Directeur De Jong van ■Tj Groenoordhallen heeft Ijjontaan alle medewerking egezegd. Ook burgemeester is heeft zijn instemming niet tder stoelen of banken gesto- fl»n. Het gaat hier om gemeen- grond en het is natuurlijk •n stimulans als het stadhuis iter dit project staat Met de r De Jong zijn alle nodige latregelen van dit plan uit- :rig besproken. Er is bij- liorbeeld overeengekomen, at er 's maandags gedurende |ikele uren geen lessen op het ^Irrein worden gegeven, om- ""™iat er dan veemarkt is. De (acties van de kandidaten op Eze opleiding zijn verbluf- ■■^nd. Er zijn mensen, die nooit fctorijles hebben durven ne- 'n men, omdat zij in de drukke 2(pd moesten beginnen, maar '1 ifU vol verwachting de eerste (Svêssen tegemoet zien. Ook mijn 'ijinstructeurs hebben positief [®njereageerd. Al weken van te Joren hebben zij in hun vrije n weekends verbeteringen en lieuwe schema's gemaakt 'oor de aanleg van tekens, (ij banen en technieken binnen |f het beveiligde circuit We heb ben zelfs een verkeerslicht op de oefenbaan aangebracht. Het terrein is zo ingericht dat alle onderdelen van het auto rijden geoefend kunnen wor den. Met pilonnen en geschil derde baanvakverdelingen zijn er mogelijkheden gecreëerd om ondermeer de slalom, het achteruitrijden, het vak- en fi- leparkeren en het invoegen te oefenen. Beschadigingen aan andermans eigendom kunnen hierdoor voorkomen worden. We hebben wel een eigen auto geparkeerd staan, waarlangs na verloop van tijd door de al wat gevorderde leerlingen ge parkeerd moet worden. Als op deze wagen een krasje ge maakt wordt dan is dat na tuurlijk niet zo erg." Lesveiligheid In West-Duitsland blijkt het onderricht op oefenterreinen een succes te zijn. Ruim tien jaar wordt er al van deze mo gelijkheid gebruik gemaakt Zowel voor de cursist als de instructeur heeft deze metho de tot aanzienlijke verbeterin gen geleid. De instructeur moest hier voordien, net als nu nog in Nederland zijn ogen voor 50% op de weg gericht houden. Het onvolledig lesge ven ging ten koste van de cu- rist en betekende een zware belasting voor de verantwoor delijkheid van de leraar. De heer Van Rooden stelt, dat met deze methode zowel de cursustijd (en uiteindelijk de hoogte van het lesgeld), het enthousiasme en bovenal „de lesveiligheid" gunstig beïn vloed zal worden." De huidige instructeurs in Nederland, die krachtens de bepalingen van de nieuwe wet op het rij onder richt motorrijtuigen al enige tijd gediplomeerd zijn, dzijn, zijn in de loop der tijd mis schien beter geworden, maar niet gemotiveerder. De proble men op de weg zijn er niet minder om. Het is zaak om buiten het eigenlijke lesgeven om, voortdurend met de ver keerstechnische realiteit van het onderricht op straat bezig te zijn." Hoewel de resultaten nog niet ten volle beoordeeld kunnen worden, mag men aannemen, dat het hier om een belangrijk project gaat De veiligheid op straat wordt aanzienlijk verbe terd. Want pas na gebleken bekwaamheid in het besturen van een auto op het oefenter rein, wordt de cursist toegela ten aan het stadsverkeer mee te doen. Verkeersleiding In een speciaal rapport wordt van iedere cursist de vorderin gen en de motivatie binnen de lessen door Van Roodens in structeurs bijgehouden. Als uit de praktische lessen in de stad blijkt, dat er nog een oefening met een cursist op het terrein doorgenomen moet worden, dan wordt dat via mobilofoons aan de verkeersleiding aldaar doorgegeven. Als de lesauto voor de Groenoordhallen gear riveerd is, kan men direct aan de oefening beginnen. Al naar gelang het om theoretische of praktische repetities gaat, heeft de in de stacaravan ge stationeerde verkeersleider films klaarliggen of een ge deelte van de baan vrijge maakt. Van oponthoud is geen sprake meer. -N r n| -jIDEN - „De KWJ-Eand- ,n pek" bestaat vijf jaar. Ter 7 4egenheid van dit feit, organi- v0l»rt deze beweging van wer- 3e%de jongeren vrijdag 28 okto- een bijeenkomst in de grote .1 aan het Noordeinde De grotendeels op vrijwilli- sbasis opererende leden van KWJ menen dat de situatie id de woon-, leef- en werk- iblematiek in en rondom Lei- allesbehalve rooskleurig irstaat. Hoewel in de loop tijd met succes bekroonde les zijn gevoerd, is er voor KWJ nog heel wat werk aan winkel, het voormalig marine com- aan het Noordeinde, waar KWJ gevestigd is praten de jwilligers Thea de Boer, Arie ^tobbel en de voor twee jaar dfijgestelde Dinie Craane, die jkormaal werkzaam is in het yéychiatrisch ziekenhuis Sancta erfaria te Noordwijkerhout over leljin werk. In de vijf jaar, dat KWJ-Randstreek in Leiden zijn er talrijke acties 'oerd om de situatie van de irkende jongeren te verbete- Om enkele te noemen: de ;actie", die later uitgegroeid tot een landelijke gebeurtenis, ging hier om het strenge s ^leid en het lage leerlingenloon ongeveer 50,- per maand, e aarvan leerlingen aan de huis- s oudschool wanneer ze stage s iepen, de dupe werden. Tijdens un Inas-opleiding als inrich- ii! ngsassistent verrichten zij werkzaamheden, gelijk aan die I an beroepskrachten, maar x tochten hiervoor slechts een tarig zakcentje als beloning ont vangen. Dinie Craane hierover: 1 Een soortgelijk geval heeft zich Onlangs in Sancta Maria afge- r peeld. Het ging met name over 'e enorme betuttelende huisre gels van de directie, waardoor Ie internen op de betreffende ifdelingen in hun privacy wer- ien beknot Je mocht niet te aat auis komen, geen logies laten overnachten en meer van lat soort flauwe dingen. „Ach teraf bleek de leiding van het ziekenhuis van de ene op de andere dag voor de eisen van De KWJ-Randstreek met enkele vrijwilligers. de verplegers te zijn gekapitu- leerd. Dit speelde zich in de lente van dit jaar af. Op 28 oktober zal de hele geschiedenis rond Saneta Maria in een boek werkje verschijnen onder de ti tel „Internen willen ook wonen". Enquête Voorts heeft de KWJ een erfque- te onder tweehonderdtien jonge ren in het werkveld Leiden en omstreken gehouden. Hierin kwamen uiteenlopende onder werpen aan de orde, die even eens in de feestzaal aan het Noordeinde besproken worden. De behandelde thema's waren onder meer: werkloosheid, werksituatie, werktijden, inko men, onderwijs, wonen, relatie jong-oud en vrije tijd. Als reac tie op de enquête-uitslag die eveneens op 28ste in boekvorm verschijnt, zal vertegenwoordi gers van de vakbond NKV, de arbeidsinspectie, volkshuisves ting en een werkgever elk vijf minuten lang commentaar wor den toegestaan. Een en ander wordt opgeluisterd door „het muzikaal, orkest", dat inspelend op de enquête en de conclusies van de sprekers het geheel een satirisch effect meegeeft Arie Brobbel over het KWJ- werk: „De problematiek van de werkende en werkloze jeugd is veelomvattend. Je moet eigen lijk spreken van een specifieke situatie waarin >zij zich bevin den. Als we het minimumjeugd loon eens bekijken, dan consta teer je direkt dat er op dat punt enorm onrechtvaardig door de werkgevers wordt gedacht Maar al te vaak wordt gesteld, dat een jongen of meisje van 18 jaar te jong is om zoveel geld op zak te hebben. Met zo'n standpunt hou je de jeugd lang in een machteloze positie, waar in ze geen enkele kant op kan. Met die paar centen kun je bij voorbeeld niet zelfstandig op kamers gaan wonen, terwijl veel achttien jarigen daar wel behoef te aan hebben. Zolang het mini mumloon op 23 jaar is gesteld en niet op 18 jaar zullen we voortdurend met deze proble matiek te maken krijgen. Iets dergelijks geldt ook voor de jon geren, die in het leerlingenstel sel zitten. De werkgevers in de metaal hebben laten weten, dat zij hen geen jeugdloon meer zul len betalen. Als argument voe ren zij aan, dat de leerlingen nu eenmaal in een leersituatie zit ten en derhalve niet als vol waardige kracht in het bedrijf functioneren. Door middel van bijvoorbeeld Jeerkontrakten" komt de jeugd in een nog slech tere positie te verkeren. Zij ont vangen dan een bedrijfsgerichte opleiding, die alleen maar bin nen dét bedrijf van nut is. Er buiten heb je hier niets aan. Gesteld wordt dat dit een mooie geste van de werkgever is, om dat de leerling gratis onderwijs geniet Met dezelfde konstate ring trekt zo'n bedrijf dan wel het jeugdloon in en geeft de jonge werknemer als doceurtje een zakgeld van ongeveer 40 gulden mee naar huis." Subsidie Aan deze zaken hoopt de KWJ wat te kunnen doen. De bewe ging is landelijk aktief in 28 districten en onderhoudt goede relaties met soortgelijke organi saties in het buitenland. Verder worden er zo'n vier maal per jaar met jongeren weekends georganiseerd naar een vor mingscentrum in Dordrecht Hier komen allerlei onderwer pen aan de orde waarover ge discussieerd kan worden. Het eerstvolgende thema gaat over wonen. Het heeft ook een infor meel karakter, zodat de jeugd met elkaar van gedachten kan wisselen over dingen, die thuis moeilijk besproken kunnen wor den. Thea de Boer: „Alles wat hier in het pand aan het Noordeinde door de KWJ gedaan wordt is werk van zo'n veertig vrijwilli gers. Van vaste leden kan je eigenlijk binnen de KWJ niet spreken. We hebben wel enkele steunleden die ons financieel helpen. We krijgen subsidie van het Rijk en de provincie en zijn in onderhandeling over gemeen telijke steun. Dinie werkt hier als vrijgestelde. Dat wil zeggen dat ze elders, in Sancta Maria, gewerkt heeft en het haar we gens haar activiteiten binnen de KWJ vergund is om hier twee jaar lang met behoud van loon te blijven werken. In november gaan we starten met een zogenaamd „klachte- Bijbelclub In ,,'t Breebays" gaat woensdagavond 26 oktober een bijbel club wan start met de titel „Anders Bijbel lezen! Hoe dan?" De deelnemers zullen de Bijbel op een grondige wijze lezen. „De bijbelleesclub is voorlopig op woensdagavond vanaf zeven uur en de daaropvolgende zondagmorgen vanaf elf uur eens in de twee weken. Deelnemers kunnen zich melden bij „'t Breebuys", tel 120983. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdag 25 oktober een openbare lezing in het gebouw Korte Mare 4. De lezing handelt over de grondstellingen van de Rozekruisers. De bijeenkomst begint om acht uur. nuür" op elke donderdagavond van vijf tot zeven uur. Er komen hier veel mensen die daar be hoefte aan hebben. Er kan over alles gesproken en om advies gevraagd worden. Iedereen die iets wil weten over ontslagen, de werksfeer, vakantiedagen en uitkeringen kan bij ons terecht We proberen dan gezamenlijk door de betreffende instanties af te lopen wat aan de proble men te doen. Verder wordt er nagenoeg iedere avond een in formatie-bijeenkomst belegd". De entree van de bijeenkomst op vrijdag 28 oktober bedraagt 2,50. Buiten de encjüete-onder- werpen spelen 's avonds tot slui tingstijd (ongeveer 1 uur) de muziekgroep „De Grote Bluf' en „Bülie en de Bulldozers". Iedereen die bij de KWJ langs wil komen is van harte welkom. Vrijwilligers en mensen die geadviseerd willen worden kun nen op de werkdagen van 10 tot 5 uur en 's avonds om 8 uur tot onbepaalde tijd aan het Noord einde 2a terecht Het telefoon nummer is 071-121139 PETER VIERING 1008 De vrijdagmiddagsoos van „'t Breebuysis vanaf 28 oktober weer open. Een vertegenwoordiger van de Enige Nederland se Wielrijders Bond vertelt over de mogelijkheden om lekker te kunnen fietsen. Tevens gaat bij in op de belemme ringen van bet fietsen. Op 4 en 11 november kunnen de bezoekers van de soos onder deskundige leiding bun fiets leren onderhouden, repareren en verbeteren. Op 18 novem ber is er een fietstocht langs mooie plekjes in doe omgeving. Europese verkiezingen De werkgroep politieke scholingscurssussen voor de vrouw houdt in het kader van de op handen zijnde rechtstreekse verkiezingen van het Europees Parlement een aantal bijeen komsten. Hierin zal de deelneemsters duidelijk worden ge maakt waarvoor men kiest en wat het Europees parlement eigenlijk inhoudt De cursusbijeenkomsten zijn op 26 oktober en 2, 9 en 16 november 's morgens van half tien tot half twaalf of 's avonds van acht tot tien uur in een van de zalen van de Zuiderkerk, Lamm en sch answeg, Leiden. Nadere in lichtingen over de cursus zijn te krijgen via de telefoonnum mers 890812, 894823 en 131335. Crescendo Het operette- en instrumentaal muziekgezelschap „Crescen do" luidt bet nieuwe seizoen in met Scbwarzwaldm&del van Leon JesseL De uitvoering vindt plaats op vrijdag 28 en zaterdag 29 oktober In bet Antonius Clubbuis, Lange Mare 43 te Leiden. DE LKV Crescendo opent zaterdag 29 oktober om 15.00 uur het nieuwe clubgebouw aan de Saffierstraat, in het Mors- kwartier te Leiden. Aansluitend vindt rond half vijf de receptie rond dit gebeuren plaats. D'66 De politieke partij Democraten '66 houdt vrijdag 28 oktober een algemene ledenvergadering in het zaaltje van de Pieters kerk De vergadering begint om acht uur. LEIDEN Een 23-jarige Hagenaar heeft afgelopen zaterdag de ruit van een loket op het NS-stationkapot geslagen. De man had bij het loket een kaartje naar Bodegraven gekocht Daarbij vroeg hij de lokettiste van welk perron de trein zou vertrekken. Toen de lokettiste hem naar de gele dienstregelingborden verwees, verklaarde de man niet te kunnen lezen. De lokettiste die dacht dat de man een grapje maakte, verwees hem ten tweede male naar deborden elders in de stationshal, waarop de man met een vuistslag het raampje voor het loket stuksloeg. Toesnellende func tionarissen van de spoorwegpolitie grepen de man in de kraag en leverden hem over aan de Leidse politie. Bij verhoor werd vastge steld dat de man inderdaad de waarheid had gesproken. Hij was analfabeet LEIDEN De Leidse politie heeft afgelopen zaterdag een stevig aantal aanrijdingen te verwerken gekregen. Maar liefst 22 maal moesten agenten uitrukken om uitkomst te bieden in de papierpro blemen die aanrijdingen nu eenmaal met zich meebrengen. Vol gens een woordvoerder van de politie moet het daadwerkelijke aantal aanrijdingen in Leiden aanmerkelijk hoger hebben gelegen. „Want" aldus de politiewoordvoerder, „over het algemeen wordt onze hulp alleen maar bij ingewikkelde situaties ingeroepen." Bij geen van de talloze botsingen tussen auto's raakten personen gewond, alleen de bestuurder van een NZH-bus liep slechts lichte snijwonden op door het sneuvelen van de voorruit van zijn bus, maar hij kon ter plaatse worden behandeld. Volgens de politie is dit record-aantal aanrijdingen te wijten aan de plotselinge regenval afgelopen zaterdag. Door de betrekkelijk lange periode van droogte en op de weg liggende boombladeren zorgde de regenval voor een uiterst glibberig wegdek. KERNENSEMBLE: LEIDEN De geschiedenis van de Leidse K&O-koffieconcerten op de zon dagmorgen is dan nog niet zo oud, maar wel al rijk aan muzikale gebeurtenissen van niveau. De opening van het nieuwe seizoen gisteren in de foyer van de Stas- gehoorzaal was ook weer raak. Het op treden van het Amsterdams Kernensem ble zorgde voor verfijnd muziekgenot na het gratis kopje koffie. Her Kernensemble brengt elk werk dat op het programma staat vanuit een to taalvisie die op de eerste plaats de grote lijn duidelijk en afgewogen aangeeft. Dit kan alleen wanneer het kleine détailwerk tot in de puntjes genuanceerd en ver zorgd wordt. Deze benadering is pas dan volkomen op zijn plaats wanneer ze on dersteund wordt door techniek en ex pressie, twee theoretisch vanzelfspreken de zaken, die in de praktijk van het muziekmaken echter lang niet altijd ver wezenlijkt worden. Het Amsterdamse kwartet had met al deze zaken zo op het oog weinig moeite. Het pianokwartet opus 16 van Beethoven kreeg het volle pond aan aandacht en inzet Het resultaat was een meeslepende weergade van dit volwassen werk van de jonge componist Pianist Rinus Groot bepaalde voor een groot deel het welsla gen door zijn formidable spel dat de basis legde voor de heldere, krachte in terpretatie, waarin de drie anderen goed meegingen. Een enkele onzuivere intona tie deed daaraan nauwelijks afbreuk. Al le goede eigenschappen kwamen in nog sterker mate naar voren bij het tweede grote werk, het pianokwartet opus 60 van Johannes Brahms. De onderlinke klank verhouding bleef ook in dit gecompliceer de stuk goed in balans, dankzij een zorg vuldige afstemming. Een strijktrio tus sendoor van Jean Frangaix zorgde voor een aardige sfeerwisseling door de ge dempt weemoedige thematiek, die in de verte herinnerde aan Bartók. Paula Koning T

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3