49 „De weg met bestemming" film over Churchill BEELD ISPRAAK VIJFTIEN CHRISTENDOM TELEVISIE VANAV TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT MAANDAG 24 OKTOBER 1977 „Ze plegen op een bepaalde dag vóór zonsopgang bijeen te komen en om beurten zekere woorden op te zeggen gewijd aan Christus als een God. De verderfelijke verbreiding van dit perverse en buitensporige bijgeloof is niet alleen tot in de steden doorgedrongen, maar ook tot in de dorpen op het platteland. Toch lijkt het goed mogelijk er een eind aan te maken en de orde te herstel len". Dit schreef de Romeinse schrijver Plinius de Jongere over de eerste christenen. „Wat hebben ze het bij het verkeerde eind gehad, die Romeinen, al kan men dat zo'n 1800 jaar later gemakkelijk zeggen", aldus nu de Britse schrijver Bamber Gascoigne, die in een heldere en vlotte stijl de geschiedenis van het christendom schreef. In Engeland prijkte zijn boek lange tijd na de bijbel als tweede op de bestsellerlijst en men verwacht dit ook voor ons land nu Elsevier het in vertaling van mr. R. de Savornin Lohman op de Nederland se markt heeft uitgebracht en bovendien ko mende zondag de NOS deze historie in dertien zondagse afleveringen op het scherm brengt, telkens 's middags om 16.02 uur. Het geldt een produktie van de Britse Grana- da-televisie, waarvoor werd samengewerkt met de Duitse en de Nederlandse tv. Voor ons land zat in de redactie Simon Jelsma, die tal van nuttige wenken en verbeteringen heeft kunnen verschaffen. Simon Jelsma: „Voor het opnameteam aan het werk ging, kregen wij steeds de teksten en het werkschema ter beoordeling toegezon den. Na het plaatsen van onze kanttekeningen en onze kritiek daarop, kwam het verbeterde script opnieuw in ons "bezit voor een fiat. Ik heb de overtuiging gekregen, dat onze inzich ten serieus zijn verwerkt. Op een gegeven ogenblik moest ik vaststellen, dat in de hele serie nergens de naam van Augustinus voor kwam, terwijl deze kerkvader toch staat voor een belangrijke stroming in het christendom, die vandaag nog doorwerkt Het resultaat van deze kritiek is geweest, dat Augustinus nu toch in deze serie ter sprake komt" De Granada-producer is eerlijk genoeg om hieraan toe te voegen, dat de inbreng van de Nederlanders en de Duitsers er inderdaad toe heeft geleid, dat het niet een typisch Britse serie is geworden: „They give us an European look on things." Schrijver Gascoigne komt men ook op het scherm weer tegen, want hij spreekt de bege leidende tekst uit, waarbij hij gedegen infor matie verpakt in een luchtige vertelstijl, zodat het niet moeilijk zal zijn een groot publiek te boeien. Gascoigne en Henk Suer van de NOS-tv zijn het er over eens, dat het niet om door Ton Oliemuller een religieuze serie gaat Het zal zowel gelovi gen als niet-gelovigen (kunnen) aanspreken. Het gaat meer om de geschiedenis van een beweging, een documentair verslag. Religieu ze gespreksgroepen hebben zich al tot de NOS gewend voor de teksten, zodat zij die na kennisneming v de beelden in discussie kunnen brengen. En bijbelvaste protestanten zullen er ongetwijfeld behagen in scheppen te onderzoeken of het Oude en het Nieuwe Testament wel juist wordengeïnterpreteerd. Maar ook wie aan het geloof geen boodschap heeft, krijgt historisch gezien een interessante geschiedenis voorgeschoteld. Bamber Gascoigne wijst daar ook op en dit geldt als uitgangspunt voor boek en tv-serie: „Er is geen historisch gegeven dat het lot van le mensheid nu al 2000 jaar lang zo ingrij pend heeft beïnvloed als de geschiedenis van het christendom. Het omvat zoveel uiteenlo pende culturen, heeft zoveel verschillende kunst- en bouwwerken voortgebracht en een verklaring gegeven voor wat ons vertrouwd of half-vertrouwd is". In tekst en beelden wordt dit nader uitge werkt. De eerste aflevering, a.s. zondag, opent met een beeld op het Pietersplein tijdens de viering van het Heilige Jaar. Maar nog geen tien tellen later wordt in Ierland een stengun leeggeschoten, dodelijk dieptepunt van gods diensttwist De geschiedenis van het christen dom laat mensen zien en Gascoigne doet dat evenzeer. Franciscus van Assisi was een chris ten, hij verkoos een leven van eenvoud en armoe. Maar net zo goed waren christenen de pausen in de renaissance, die de hoge ambten in de Kerk aan hun bastaarden toe speelden. Richard Leeuwenhart was een christen en hij richtte een slachting aan onder de mohammedanen tot meerdere glorie van God. De zendelingen in het Victoriaanse tijd perk waren christenen. Zij vonden in donker Afrika vaak de dood met het bekeren van heidenen. De heilige Theresia van Avüa was een christin, zij geraakte in geestvervoering door haar mystieke band met Christus. Even eens een christin was de jonge anabaptiste, die ongeveer op hetzelfde tijdstip werd ver brand, onwrikbaar aan haar geloof in de doop op volwassen leeftijd. Elk van hen was een christen of een christin en elk aanbad en beminde een geheel verschillende God. Maar ook: geen godsdienst biedt een verhaal, dat zo direct en simpel aanspreekt als het kerst verhaal. En: zijn eerste volgelingen zijn te danken aan zijn wonderen. Daar liepen de mensen op, en ook omdat hij goed was voor zieken. Christus was een lastige man, die de kooplieden uit de kerk joeg en de verwoesting van de tempel van Jerusalem voorspelde. De kruisdood was toen de geijkte straf voor oproerkraaiers. Geen enkele andere gods dienst kent de vernedering en het lijden van zijn God als juist het christendom. Toegegeven, al deze zienswijzen zijn niet nieuw, al zoveel theologen hebben al zoveel aspecten van het christendom in het wisselen de licht van hun visie geplaatst. Het christen dom heeft kruisvaarders geïnspireerd in de naam van Christus te doden. Het heeft even zeer missionarissen ertoe aangezet hun eigen leven te geven voor de boodschap van het evangelie. Auteur Gascoigne heeft kans gezien al deze variëteiten van christendom op een rijtje te zetten, ze bevattelijk te vertellen en door de manier van benadering deze in een staat te brengen die de kijker verplicht er over na te denken. Dit lijkt wel een van de verdiensten van deze serie te worden, dat het op een rijtje zetten van feiten zonder een directe samenhang te suggereren de kijker uitnodigt om conclusies te trekken, die hij niet dan na zorgvuldige overweging prijs zal wil len geven. Als men vraagt aan welke eisen een tv-uitzen- ding moet voldoen om boeiend te zijn, dan zijn het misschien wel deze, dat men in de aangeboden informatie vragen verwerkt, waarop niet de presentator maar de kijker zelf het antwoord moet weten te vinden. Neem nu de eerste aflevering van a.s. zondag. Die gaat de ether in onder de titel „Bijzondere mensen" of zoals de Britten zeggen: Peculiar people. Zijn christenen inderdaad bijzondere mensen? Daarop wordt in deze uitzending geen antwoord gegeven. De kijker moet dat zelf uitzoeken. De presentator geeft alleen in woord en beeld de reden aan waarom hij tot deze titel is gekomen. De beelden van de streek waarin Jezus geleefd heeft, de gods dienstige plechtigheden overal ter wereld, het begin van het christendom in een uithoek van de toenmalig bekende wereld, de reizen van Paulus, de eerste christenen in Rome, destijds het hart van de wereld, de wreedheden in het Colosseum door keizer Nero in Rome en de acceptatie nadien van keizer Constantijn, die op de zon een kruis zag, al deze dingen worden de kijker als een ontwikkeling ge toond, maar hoe is het gesteld met de oorzake lijke verbanden? Als de samenhang tussen al deze feiten meer is dan mensenwerk, wie verklaart dan wat bovennatuurlijke werking is en wat niet. In deze serie wordt dat geluk kig niet gedaan. Het zou geleid hebben tot eng theologisme, waarin het ene woord tegen over het andere geplaatst kan worden. Gas coigne laat alleen maar zien en vertelt wat er alzo gebeurd is. Een Britse krant noemde dit dan wel, tegelijk prijzend en spottend, „het evangelie van Gascoigne", maar de opzet van deze serie is zodanig, dat de kijker aan de hand van getoonde en vertelde feiten zijn eigen opvattingen kan vormen dan wel verkla- Voor deze serie is in meer dan dertig landen gefilmd, zelfs achter het IJzeren Gordijn, want ook daar leeft in een zeer specifieke vorm het geloof. En als men zich afvraagt hoe Granada-tv samen met Gascoigne erin geslaagd is om uiteindelijk toch een geestesbeweging dermate aanschouwelijk te maken, dat al zes landen deze serie hebben aangekocht, dan moet dit waarschijnlijk ook verklaard worden uit het feit, dat Gascoigne bekend is met het medium tv. Al vijftien jaar lang maakt hij de in Engeland populaire quiz „University Challen ge", een soort tweekamp, Cambridge-kennis vertaald naar het volk toe. Auteur-presentator Gascoigne geldt tegelijk als erudiet en lichtvoetig, een vlotte man die over het geloof praat, maar ook van zich af weet te praten in overtuigende termen: „Het' is een roekeloze man die beweert dat het christendom op zijn laatste benen loopt In zijn geschiedenis doen zich zulke ingrijpende veranderingen en krises voor, dat je telkens weer verbaasd bent over de kracht waarmee het zich herstelt" Voorlopig dus dertien zondagen christendom op NOS-tv, nadien aangevuld met twee delen christendom in Nederland, t.w. de protestan ten en de katholieken, die eigenlijk hadden thuis gehoord in de serie „58 miljoen Neder landers", toen node werden gemist maar nu alsnog aan bod komen. Bamber Gascoigne met zijn camera op het St. Pietersplein. De streek waar Christus geboren werd. is vandaag niet anders dan 2000 jaar geleden. „De weg met bestemming" is een film over een belangrijke periode in het leven van Chur chill, namelijk de jaren voor de tweede wereldoorlog 1936-1940. In deze film speelt Richard Bur ton de rol van Churchill. Het verhaal begint in 1936 toen Hit- Ier het Rijnland bezette. Chur chill waarschuwde steeds weer voor het dreigend Nazi-gevaar maar hij werd uitgemaakt voor oorlogshitser. In het zelfde jaar deed Edward VIII afstand van de troon en had Churchill in het belang van de koning bijna een koningspartij gevormd. Er volg de de bezetting van Oostenrijk en Tsjechoslowakije door Hitier en de inval in Polen gedaan betekende het begin van de Tweede Wereldoorlog. Churchill werd premier en hij kon niets anders bieden dan „Bloed Zweet en Tranen". Ned 1,21.50 uur. Maggie McNeal Maggie McNeal stond in Brazilië acht weken lang nummer één met „When you're gone" en Achter Richard Burton als Sir Winston Churchill in „De weg met bestemming". Maggie MacNeal in een 25 minuten durende special over haar Braziliaanse tourree. kreeg een gouden plaat voor 150.000 verkochte exemplaren. Hierdoor ging ze naar dit Zuid- Amerikaanse land om een pro motie-tournee te maken. Een filmploeg volgde haar daarbij en zo ziet men Maggie McNeal optreden op verschillendeplaat sen. Ze zingt o.a. „Fools toge ther", „You and I" en „Love's gonna change it". Ned. 1,19.55 uur. De Wrekers Purdey wil niet meedoen met een groepje agenten, die een belangrijke Arabier moeten be schermen. Dit komt omdat ze zeven jaar geleden verliefd is geweest op Larry Doomer. Dat was nog in de tijd dat ze als danseres voor het Royal Ballet werkte. De vader van Larry werd doodgeschoten door Ara bische soldaten, toen hij voor een oliemaatschappij werkte. Hij had er wel om gevraagd, want het was een herrieschop per. Nu is Larry juist erg be trokken bij het bezoek van de belangrijke Arabier. Het is dus eigenlijk niet zo verwonderlijk dat Purdey er niets mee te ma ken wil hebben. Ned. II, 20.25 uur. Briefkaart In „.Voor een briefkaart op de eerste rang", gepresenteerd door Bob Bouma, zien we een fragment uit de film „Le juge Fayard dit le shériffDeze film gaat over een authentiek cor ruptieschandaal en werd gere gisseerd door Yves Boisset.. NEDERLAND I DUITSLAND NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 De Wolkenvegers, TV-serie, afl. 1 19.30 Happy Day» TV-serle 19.55 Maggie MacNeal In Brazilië 20.10 Wondemtachlne mens, do cumentaire 21.05 Barry Manilow Special NOS 21.35 Journaal AVRO 21.50 Walk with Destiny, TV-film 23.10 Symbiose NOS 23.14 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Informatie voor Spanjaar den 18.55 Journaal KRO 19.05 Wlckie, de Viking, TV-serie 19.30 De stuntelaars van Chicago, TV-serie NOS 20.00 Journaal KRO 20.25 De terugkeer van de Wre kers, TV-serie 21.15 Voor een briefkaart op de eerste rang, filmquiz 22.05 Brandpunt KRO/RKK 22.45 In gesprek met de bisschop NOS 23.05 Journaal 18.00 Nieuws uit No| Westfalen 18.05 Movin'n on, TV-sw 18.40 Wat u beviel 19.15 Hier und Heute 19.45 Jean Claude Pa» I 20.00 Journaal 20.15 Report 21.00 Alles of niets, qui 21.45 De pil, document 22.30 Journaal DUITSLAND 18.20 K.O. of O.K., spel 19.00 Journaal 19.30 De negen, afl. 20 20.15 Anders dan vroege 21.00 Journaal 21.15 The Sergeant, Am speelfilm (1968) 23.05 Journaal 18.00 Pierrot, TV-serie 18.20 Circus Rondau, TV 18.45 Open school 19.15 Sporttribune 19.45 Journaal 20.15 Rad der fortuin, qu{ 21.00 Grote lui, klelnelii serie 1 NEDERLAND I DUITSLAND I 10.00 Journaal 10.05 Draaischijf 10.30 Tatort, TV-serie '12.05 Report 12.50 Persoverzicht 13.00 Journaal 16.15 Journaal 16.20 Pro en contra reclame 17.05 Verkeerstips DUITSLAND II 16.30 Mozaïek i .17.00 Journaal 17.10 Beelden van onze a 17.40 Draaischijf BELGIE NEDERLAND HILVERSUM I 18.00 P P. Uitzending van de CPN 18.30 Nws. 18.41 (S) Wij hebben een woord voor de wereld: gewijde muz. 19.00 (S) Ronduit muzikaal en informatief jonge renprogramma. 1940 (S) De Bijbel open. 20.00 EO-Regio. 20 10 (S) Ga er eens voor zitten: gesprek. 20.55 Ten slotte. NOS 21.05 (S) Hobbyscoop. 21.30 (S) Voor blinden en slechtzien den. 21.40 Open School: Werken met het thema: Reageert u maar. 22.25 Bond zonder naam. 22.30 Nws. 22.40 Boerenbont. VOO: 22.55 (S) Informa tieshow en actualiteiten. 23.55 Nws. HILVERSUM II briek. 18.40 (S) Muziek in 19.30 Onderwijzen - kunst o 19.50 Psalm van de week. 20 20.05 (S) Klassieke muz. 21.10 deren van Webern 21.35 (SW 22.36 (S) Werk, luisterspel. N| (S) Met het oog op morgen 23.05 Aktualiteitenoverzicht j 23.10 De krant van morgen, e Haag Vandaag. 2352 Even I komen, yoga. 23.55 Nws. i HILVERSUM I NOS 18.03 De vacaturebank. NOS-maal. 19.02 (S) Het stener 20.02 (S) Radiojournaal. 20.0! perclean Dreammachine. 21.0 ■Negen-Uur-Jazz-Show. 22.02 fi naai. 22.05 (S) Platenscala. I Candlelightshow. (0 02 Radioj EO: 1 02 (S) True Light. Verder fragmen ten uit „The Amsterdam Kill" met in de hoofdrol Robert Mit- chum. Ned. II, 21.15 uur. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) AVRO-klok. (7.30 Nws. 7,41 Radiojourn.) 8.30 Nws. 8.36 Gym voor de huisvrouw. 8.45 De ■groenteman. 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Dansmuziek. 9.15 Open School. 10.00 Radio Lawaaipapegaai. 10.10 Ar beidsvitaminen. (10 30 Nws. 10.33 Ra diojourn.) 11.30 (S) Rondom Twaalf een uur allerlei voor iedereen. 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Radiojourn. 12.55 Europa van morgen: feiten en commentaren 13.10 (S) Orgelconcert. 13.25 Beurs plein 5. 13 30 'n Middagje AVRO: gevar. progr. (15.30 Nws. 15.33 Radiojourn.) 17.00 Voor ons gemaakt (door ons gekraakt), kinderprogr. 17.20 Overh. voorl. Nws. uit de Ned. Antillen: 17.30 Nws. 17.32 Radiojourn. 17.50 (S) Met muziek op stap. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 Het levende woord. 7 25 Badinerie. 7.54 Overweging. 8.00 Nws. 8.11 Echo. 8.30 Aubade. 9.00 De letter M. (9.30 Scheep spraat, inform, voor schippers. 9.35 Wa terstanden.) 10.30 Ik sta hier r de banken te praten. 11.30 Ou den we allemaal; bejaardenprof In „de Boerderij". Overh. voor Uitz. voor de landbouw. 13.1 KRO: 13.11 Echo magazine. 13 de verandering; gezinskateche Lange vingers: schoolradio. 15. wachtkamer. 16.00 Nws. 16.03 kuur. NOS: 17.00 Het zal mijn duren. 17.20 (S) Eurolight. 17, bu; inform, en verzoekplaten vo lianen in Nederland 17.55 Mede HILVERSUM II HILVERSUM IV TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Cl 9.00 Nws. 9.02 (S) Als reizigers weg 9.30 (S) Van heinde ei 10.00 (S) Opus tien tot twaalf. 1 Intermezzo. 13.00 (S) De meest te klassieke tien. 13.30 (S) K< korpsen 14.00 Nws. 14 02 (S) boek 14.30 (S) Guitariteiten. 15 Met „Sabrina", de filmkomedie van Billy Wilder - en met onze eigen Audrey Hepburn in de hoofdrol - die de KRO zaterdag avond vertoonde, kom men zich best nog wel amuseren. De rol prent werd gemaakt in 1954 en maakte toch wel een ietwat ou derwetse, zelfs „overleefde" in druk. Hoe betrekkelijk ook zulk soort zaken zijn, bleek zondag avond toen de VARA een film bracht, die weer twintig jaar ouder was: „Die goeie ouwe tijd" en die dus stamde uit 1934. In de hoofdrol W. C. Fields. En dat was dan een werkstuk, dat, naar mijn smaak, veel minder of zelfs in het geheel niet door de befaamde tand des tijds was aangeknaagd. Waar dat precies aan ligt valt moeilijk in een paar woorden uiteen te zetten, maar een feit is natuurlijk dat W. C. Fields razendknap en ook zeer menselijk filmacteur was. En dat blijft te allen tijde opval len. Arie Kleywegt, directeur van de VPRO-televisie kwam gister avond op het scherm om mee te delen dat meer dan 42.000 mensen zich de afgelopen maan den als VPRO-lid hebben aange meld en dat de ledenwerving- activiteiten zullen worden ge staakt, wat in zoverre jammer is, dat wij ook die wervende, vaak geestige, teksten zullen moeten missen. En voor de rest: het zou natuurlijk ook te gek zijn geweest als de omroep - welke bezwaren men er soms ook tegenin kan brengen - had moeten verdwijnen. Wat niet wegneemt, dat het programma over de „Euro safe" onder de titel „De bewakers" nu niet di rect het schitterendste argument voor die stelling opleverde. Als documentaire over het feno meen van de bewakingsdiensten had het niet veel om het lijf, als verhaal - het was een gedrama tiseerde documentaire - nog iets minder. De KRO kwam bij wijze van zaterdagavond-vertier met „An no 1677 show", de bijdrage van de BBC aan het festijn van de „Gulden Zeezwaluw". Een niet onaardige, zij het wat wijdlopi ge en uiteraard met opzet gean tidateerde grapjasserij. En goed gemaakt natuurlijk. In „Televizier-Magazine" van de AVRO berichtte Cees van Dron- gelen - met een baardje ineens - uit Keulen over de klopjacht die in West-Duitsland op de ter roristen wordt gemaakt, c dermeer verantwoordelij] voor de moord op Schley waren, zo bleek, al zev€ derd (niet terzake doendi binnengekomen. Men overigens, mede uit de fikt sen waarmee zijn betoog geïllustreerd, wel enigszin indruk van de zeer benaui situatie in de Bondsrepu Jan Terlouw van D'66 was studio om uit te leggen wz hij nou weer eens „dwar: bij de kabinetsformatie bleek alle bezwaren te ht tegen een staatssecretari uitsluitend staatssecretaris zijn om zijn partij „aan gerief te helpen". Een sch achtige terminologie, die van mij afkomstig is. En van Westerloo had een rei ge samengesteld over een r (omkoop)schandaal in de enigde Staten, dat hierin bt dat een groot aantal senal zouden zijn omgekocht doo Koreaans zakenman. Er wc al weer hoorzittingen geho en ook zagen wij wederoi heer Jarkowski, de aank die ook een zeer stuw kracht was bij het tot een einde brengen van de Wati te-affaire. Hij had het nac kelijk over „een grote sch maak". Er valt de laatste nogal wat te boenen in de Herman Hofhi tes.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2