Hederlands rugby: 't blijft behelpen Skala SPORTTRIBUNE Skala, het buitenbeentje onder de grote merken kleuren-TV's 131141 u ROTTERDAM Zondagmorgen 8.30 uur. De deelnemersingang van de Rotterdamse sporttempel AHOY gaat open. Voor de deur stonden al bijna een half uur wat jongens en enkele meisjes met hun fietsjes te wach ten. Trots stapten ze met hun fiets de deelne mersingang binnen. Vader of een vereni gingsman van een of andere wielerclub Is de begeleider. Het Is weer AHOY-op-zondag, een feest voor de hele familie. Een heerlijke formule om een fijne zondag te beleven. Als de jeugd in het voorprogramma een uur lang bezit mag nemen van de echte wielerbaan is de man aan de broodjeskraam al druk in de weer, staan de ballen gehakt te sputteren en is de worstlucht al tot de neuzen doorgedrongen. De poffertjes ontbreken evenmin. En als zoonlief het uurtje al dan niet tot tevredenheid van de familie achter de rug heeft, mag hij zich te goed doen bij de kraampjes langs de piste. Maar niet alleen de kleine deelnemers eten en drinken. Immers het is zondag, de uitgaansdag. En voor velen betekent dat AHOY-op-zon dag. Gisteren waren er in het Sportpaleis weer zo'n vijfduizend toeschouwers. Voorlichter van AHOY Jan Leupe: "Dit is het vierde seizoen van AHOY-op-zondag. Vorig jaar kwa men er gemiddeld per zondagmorgen 3200 toeschouwers, dit seizoen verwachten we een veel hoger gemiddelde. De mensen zijn er helemaal gek van. Er is toch geen indoorsport die zoveel publiek trekt als dit En dan op zo'n tijdstip. Dat het zo'n vlucht zou nemen, hadden we natuurlijk nooit verwacht Het duurde wel een aardig tijdje voor we de juiste formule voor het wielrennen in AHOY hadden gevonden. De eerste drie jaar deden we het op vrijdagavond. Dat was geen succes. Dan is het koopavond in Rotterdam. Het sterke van onze AHOY-op-zondag is dat de mensen nooit de kans krijgen om zich te vervelen. Het programma loopt als een trein en steeds is er wat te zien". Tien keer AHOY-op-zondag kost natuurlijk een aardig duit Voor het Sportpaleis Is het echter niet moeilijk om één of meer sponsors te vinden voor de wedstrijden. Tien keer per seizoen wordt AHOY-op-zondag georgani seerd. Het geheel staat onder leiding van chef-sport AHOY Peter Bonthuis en de baan coach van de KNWU, Frans Mahn. Een van de speakers is Chris Delbressine, die verklaart: "Ik beleef AHOY-op-zondag bijna steeds als een zesdaagse. Dit heeft toch ook wel iets weg van een wielercircus". Delbressine zal echter moeten toegeven dat er gefietst wordt in AHOY en er geen sprake is van "dubbele bodem". Wielerwedstrijden op de vroege zondagmorgen. Klasse mentwedstrijden over 50 ronden, rit over onbekende afstand, afvalwedstrijden voor dames en amateurs, pre- miekoers, rit in lijn over dertig seconden voor junioren, kilometertijdrit met vliegende start, kilometertijdrit achter demies, vier kilometer achtervolging met onder meer de finale van het Nederlands kampioenschap omnium op de winterbaan. Ziedaar het menu van één aflevering van Ahoy-op-zondag. Stemming Terwijl de beste amateurs van Nederland hun rondjes rijden Is er op het binnenterrein ook genoeg te zien. Rond de klok van elf uur begint het orkest te spelen. De stemming komt er nog meer In. De Roadrunners schijnen een begrip te zijn op de zondagmorgen. Drie biermerken zijn volledig in de strijd. Dat geeft natuurlijk weieens moeilijkheden. Zo is het Brabantse feestvarken die man gaat naar een feest of komt er net vandaan Toon Simons van Skol Bier aangebrand dat zijn collega Leo Hermans een beetje in zijn wielen zit met het Beck's Bierklassement voor de wielrënsters. "Dat gaat niet langer. Dat de jongens die wij sponsoren rijden over de reclame op de baan van Heineken is daar aan toe. Maar dat Beck's hier nu ook tussen komt, pik ik niet Wij sponsoren alle stayerswedstrijden in AHOY HILVERSUM Het Is zon dagmiddag tien minuten voor drie. Onder een mild herfstzonnetje betreedt een gezelschap In oranje shirt en zwarte broek ge klede heren het veld van het Hilversumse Sportpark. Er gaat een bescheiden gejuich en een beschaafd applausje op van de be hoorlijk bezette hoofdtribu ne. Dat verschil In begroe ting van de Nederlandse rugbyploeg, die enige mi nuten later moet aantreden In een officiële Interland tegen West-Duitsland, geeft al meteen het onder scheid aan bij de, voor een deel uit studenten voor een ander part uit ver dwaald lijkende voetbal supporters bestaande, toe schouwers. Van wie een fors aantal klaarblijkelijk Is afgekomen op de aankon diging zaterdagavond In een sportprogramma op de televisie. Dat blijkt uit de opmerking van de wat oudere heer die voorzichtig aan een aanzienlijk jongere buur man vraagt hoe lang een rugby wedstrijd eigenlijk duurt. Hij krijgt geen antwoord. Inmiddels heeft de vijftien man sterke groep spelers van het Nederlandse team op de grasmat een weinig serieus ogen de warming up ingezet, waarna de tegenstander eveneens de piste betreedt. Opvallend Is het verschil tussen vooral de spelers van de West- dultse ploeg. Boven ledereen uit torent een zekere Zwarttz, die ook later In de wedstrijd zal aantonen dat ie wel wat te „zwaar Is". Hij Is namelijk door geen enkele op ponent onderuit te krijgen en dat blijkt een favoriete bezigheid van rugbyers. Maar zo ver is het nog niet op het terrein van de Hilversumse Sport park, waar in vroeger jaren de voetbalclubs Hilversum en 't Gooi tevreden zouden zijn geweest met het aantal toeschouwers dat dit maal de verrichtingen van de rug byers gadeslaat. Eerst stellen bei de formaties zich op naast de in een parmantig groene trui gesto ken scheidsrechter en de in aange paste vrije tijdskleding gehulde grensrechters. Na de volksliederen en een welkomstwoord van de voorzitter van de Nederlandse rug bybond kan het spektakel begin nen. Maar wat een enerverend ge beuren moet worden vol techni sche hoogstandjes en razendsnel loopwerk vervalt al spoedig in een wanordelijk ogend gekrioel van dertig spelers die zich allen tegelij kertijd meester trachten te maken van die merkwaardig onhandig ge vormde bal, die als het leer de grond raakt de meest vreemde capriolen uithaalt. De argeloze kij ker die aangemoedigd door de gratis advertentie in de tv-rubriek eens een kijkje bij een rugbywed strijd, een interland nog wel, komt nemen, vraagt zich al spoedig ver bijsterd af of hem door de geselec teerde beelden die hij altijd via het scherm tot zich heeft gekregen niet altijd een rad voor de ogen is gedraaid. Want kun je bij het altijd enige decibels te populaire en van eeuwig overbodige toevoe gingen voorziene commentaar van Frans Henrichs nog wel eens de indruk krijgen dat een rugbywed strijd ongemeen boeiend en zelden vervelend is, na het aanschouwen van anderhalf uur rugby op een niveau zoals dat in Nederland en kennelijk ook in West-Duitsland wordt beoefend kom je, tot een andere conclusie. Verrassing Een verrassing vormt evenwel eerst nog voor de op niets voor bereide kijker de aftrap van de wedstrijd. De speler die deze be langrijke klus voor zijn rekening neemt plaatst de bal niet recht streeks naar een medespeler, maar geeft het leer een lel In de vrije ruimte, waarna alle deelne mers zich energiek In die richting begeven. Dat kan de aanzet tot oogstrelend combinatiespel betekenen, maar hoe anders pakt ook dat uit. Want de scheidsrechter heeft al snel een overtreding geconstateerd hetgeen zacht gezegd verwonderlijk mag heten, want als leek zie je niets anders dan overtredingen voor je ogen gebeuren. >Maar goed, de scheidsrechter schijnt zijn vak te verstaan, want de spelers leggen zich zonder morren bij zijn beslis sing neer. Eén van de eerste fluit- stoten van de heer-in-de-groene- trui leidt overigens tot Nederlands eerste treffer. Die wordt met een - -rw5 -P4p Cr Het gekrioel valt op dit moment nog wel mee. Er is zó waar een Nederlandse speler in geslaagd zich enigermate te ont worstelen aan het strijdgewoel, maar zal een fractie van een seconde na dit moment door een tegenstander aan de benen worden vastgegrepen en ten val komen. fraaie trap tussen de palen ges coord door nummer dertien in de Oranjeploeg, een zekere Peper kamp volgens het lijstje dat een bereidwillige juffrouw bij het loket aan de bezoekers heeft verstrekt. Als dezelfde speler tot een zeker enthousiasme even later op dezelf de wijze voor 6-0 heeft gezorgd wordt hij evenwel door de speaker aangekondigd als Theo Oortwijn, een naar het schijnt voor Neder landse begrippen zeer geroutineer de rot in het vak. Verwairing De verwarring In het vqld over de vraag wie nu met welk cijfer op de rug rondloopt wordt er overi gens steeds groter op als tijdens de wedstrijd enige verkleedpartij en plaatsvinden, waarbij een paar spelers worden gehuld In een shirt met een geheel ander cijfer. Kennelijk wordt het door de rug byers als een doodzonde be schouwd wanneer het tenue op de een of andere wijze In ongere de Is geraakt Zo worden er ook in de pauze in de Nederlandse ploeg enige broek jes en truitjes door wat decenter ogende kledingstukken vervangen. Het is overigens geen wonder dat er tijdens het geduw en getrek het nodige sneuvelt aan kleding, want de heren rugbyers doen hun on verschrokken reputatie alle eer aan. In het nog niet zo verre verleden placht een argeloze toe schouwer op de tribune bij een voetbalwedstrijd nog wel eens ver schrikt uit te roepen dat het „wel op rugby leek" als er eens een wat fel uitvallende tackle werd uitge voerd. Dat zul je nu overigens niet meer horen, want inderdaad is het voetbal erg veel op rugby gaan lijken. Met dien verstande dat een „geel" opleverende charge bij voetbal onder de rugbyers niet eens een fluitsignaal oplevert. Hoogstens een gebroken been of een uit de kom geschoten arm om over andere kleinere ongemakken nog maar te zwijgen. In alle talen Dat doet de onfortuinlijke speler van het Duitse team overigens ook in alle talen als hij met een naar het zich liet aanzien gebro ken onderbeen gedurende enige tijd op het vochtige gras moet doorbrengen. Pas wanneer na een handvol minu ten naar de zijkant wordt gewenkt dat het slachtoffer er^ toch wat ernstiger aan toe is dan aanvanke lijk wordt gedacht wandelen er enige deskundigen in zijn richting. Hij wordt overigens hangend tus sen twee collega's van het veld gevoerd en pas veel later per bran card naar een ziekenhuis. Wanneer even daarna een ploeggenoot van de Westduitser eveneens niet meer in staat blijkt te zijn om zelf te voet naar de kleedkamer te gaan moet hij geruime tijd wachten tot de brancard weer te bestemder plaat se is. Het spel, of zo men wil het ge krioel, gaat ondertussen normaal verder. De meute spelers, vërle- rend van Idelne pezige mannet|es tot reeds van een stevige ronding rond het middenrif voorziene figu ren dartelen door de wel om even later met eeri ferme greep rond het middel van de bal te worden verlost Dat gebeurt soms zo hardhandig dat het een wonder mag heten dat de betrokken spe ler even later weer zonder zicht bare problemen aan het spel deelneemt Maar inmiddels is er van echt rugby nog steeds geen sprake. Zo af en toe kun je een poging tot combinatiespel waarnemen, een ingezette ren naar de achterlijn om een de zo zeer begeerde try te drukken of een goed gerichte schop tegen de bal. Het blijven echter uitzonderingen. Merkwaar digerwijs krijgt juist die speler ap plaus die het leer met een verre knal buiten bereik van iedereen over de zijlijnen werkt. Dat schijnt een verdienstelijke daad te zijn, maar voor het overige blijft het behelpen als je eerdere rugby-er- varing bestaat uit beelden van de televisie. Dat heeft ook de wat oudere heer ADVERTENTIE inmiddels ervaren. Hij heeft aan den lijve ondervonden lang een wedstrijd duurt. Hi kort na de pauze al van zijn pla je verdwenen. Hij heeft ook i gezien dat het Oranjeteam ti nog een try drukt en tot f uitloopt. West-Duitsland bept evenwel de schade door uit I van de schaarse tegenstoten ri te scoren: 10-9. „Het was slechte wedstrijd", zegt iemand: het publiek naar de uitgang scl feit. Daar kan ook de toevall bezoeker het hartroerend n eens zijn. FRANK WERKM De kleuren-TV's van Skala zijn namelijk niet te koop. Niet te koop, wel te huur. U betaalteen vast bedrag per week en hebt verder nergens zorgen om. Skala staat van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds voor u klaar. Als u een eventuele storing voor 2 uur 's middags opgeeft, wordt die nog dezelfde dag verholpen. Indien nodig krijgt u direct een ander toestel. Ook op zondag, zelfs met Kerstmis. Keus uit 12 modellen (Jziet ze in de Skala- winkel.Toestellen van top kwaliteit. Skala is dan ook de Nederlandse tak van Europa's grootsteTV- verhuurbedrijf. Met al meer dan drie mil joen geplaatste toestellen. Dan mag je je met recht één van de groteTV- merken noemen. Vanaf f.9,98 p. week Hiervoor hebt u al zo'n schitterende Skala kleuren-TV in huis. Met als u wilt een gratis TV-tafel erbij. Bel even, voor een paar dagen gratis proef-kijken. Leiden (071) Haarlemmerstraat 168 "■Oócmkleinbeeld. Zorgeloos kleurkijken met 365 dagen service per jaar. LEIDSE COURANTMAANDAG 24 OKTOBER 1977 PACIl/ anvjt up zunuag. een unje vuur jung en oua. en ook met Peter Post zijn we al rond voor de zesdaagse. Ook voor de jeugdzesdaagse gaan we iets doen. Niet met bier, maar met frisdranken". Sponsoren in Ahoy-op-zondag is geen probleem. Premies komen uit het publiek en van allerhande bedrijven. Op het middenterrein praat iedereen met iedereen. Of hij nooit weg is geweest, loopt daar Charles Ruys rond, de man die de eerste zesdaagse en het eerste wielrennen in AHOY bracht. Toon Simons weet te vertellen dat de "oude Charles" in Oudenbosch manager is geworden van een wielerbaan. Ruys deelt driftig aan zijn oude vrienden een nieuw sportblad uit. Het is of de oude directeur-spor tief nooit is weggeweest Natuurlijk hoopt hij in januari op een ereplaatsje bij de zesdaagse van Peter Post. Met weemoed zal Charles Ruys dan terugdenken aan de tijd dat hij de grote organisator was van de Rotterdamse zesdaagse. Wisselweildng Jan Leupe nog over het wielrennen. "Ahoy-op-zondag en de zesdaagse is een wisselwerking. Door het succes van de zesdaagse maakten velen kennis met Ahoy-op- zondag en andersom". "Lekker op zondagmorgen naar het fietsen kijken tegen een kleine entreeprijs van 3,25, voor kinderen 1,75 en I i desnoods 's middags naar het voetballen. Het is aller te combineren". Rond half twee is het officiële programma afgeloi Rondemiss Mini Brinkhof heeft vele keren haar p{ gedaan. Er is geen AHOY-op-zondag zonder bloemer kusjes van de miss. Gisteren was er nog een toetje het wielermenu, een aanval van de Limburger Rompeltf op het werelduurrecord. Dit gebeurde toen vaste bei kers van het wielergebeuren de sportarena al verlie! Voor hen was het genoeg geweest. Aan de uitgang i een zak patat voor de kinderen en dan naar huis. I is Ahoy-op-zondag. ARTHUR VAN RIJSW

Leidse Courant | 1977 | | pagina 22