Meisjestumen meer pril dan sierlijk óndanks nederlaag tegen Parker vreugde in Delft Korfbalteam trekt verhoudingen recht Nieuwe voor SPORTTRIBUNE riTELS VOOR BRIGIT VOS EN INGRID BOLLEBOOM BELGIË IN MERKSEM DE MINDERE: 3-4 ZIJDELINGS LEIDSE COURAN" MAANDAG 24 OKTOBER 1977 PAGINA 15 IIDDERKERK Met de leeds lager wordende leftljd van topturnsters, jat het Nadla Comanecl- l iffect genoemd zou kun nen worden, Is ook (of mls- Ehlen wel: Juist) In Neder- ind het accent verscho- van sierlijkheid naar s|rllheld. Want hoe aan- enlljk voor velen het ge ring van In wezen nog ideren dan ook mag zljn, a'iet gratie heeft het alle- iaal niets uitstaande. Bri lt Vos (11 |aar), Ingrld Bol- boom (13) en In Iets mln- sre mate Connie Zwart- oed (14) toonden die ver- ndering zaterdag In Rld- erkerk nog eens aan. BIJ de nationale kampioen schappen In de Jongste twee leeftijdsgroepen be heersten zl| met hun Iele verschijningen de toestel len en de vrije oefening. Brigit Vos (in de categorie 9-12 jaar) en Ingrid Bolleboom (13-14 jaar) kregen de belangrijkste me dailles om hun nek terwijl Connie Zwarthoed zich de beste turnster toonde. Evenals vorig jaar echter kon zij niet anders dan buiten mededinging meeturnen omdat zij de voorwedstrijden had gemist. Eerder dit jaar kwam zij gebles-, seerd terug van een trainingsstage in Rusland. De turnster van Mauritius uit Vo- lendam toonde zich in dit gezel schap het meest 'volwassen' en kwam met haar balkoefening ook tot een daarmee overeenstemmen de waardering van 9.30. Verder was het op de balk een wat one venwichtige aangelegenheid. Ook Ingrid Bollemboom (Pro Patria) slaagde er niet in haar oefening van begin tot eind daadwerkelijk óp de balk af te werken. Daarom ook moest zij op dat onderdeel de hoogste waardering aan haar club genote Inge Wulz laten (8.65 tegen 8.80). Verder (paard, brug ongelijk en vrije oefeningen) was de jong ste Bolleboom-telg wel de sterkste. Ondanks die ene misser slaagde zij er in de prestatie van Brigit Vos te evenaren, die ook alles won, omdat het resultaat uit de voor wedstrijd telde. In de groep jong- sten was er helemaal geen sprake van sterkte in de breedte. De met twee vlechten getooide turnster van Klimop uit Heltoo zorgde ervoor dat de wedstrl|den niet helemaal een aangelegen heid van Pro Patria werden, zoals Inge Wulz was de enige, die Ingrid Bolleboom nog ergens tegenstand kon bieden. In de finale was zij sterker op de balk. Opnieuw bleek hoe professioneel de aanpak van Hans van Zetten bij Pro Patria is geweest. bijvoorbeeld vorig jaar. Toen was het zelfs nog een zaak van de familie Bolleboom omdat ook Mo nique nog net veertien Jaar was. Brigit Vos was veel te sterk voor de Zoetermeerse meisjes Annelies Perdijk en Mabel Everts, die res pectievelijk tweede en derde wer den. Ook zullen de verantwoorde lijke KNGV-leiders de titel van 'Bi- bi' Vos en Ingrid Bolleboom met genoegdoening hebben gadegesla gen. De mejsies uit de selectie hadden, ook in de lagere klasserin gen, geen enkel probleem met de paar clubturnsters. Het al zo vaak aangevallen beleid van het gym- nastiekverbond kreeg daardoor za terdag in ieder geval geen nieuwe deuk. Het KNGV zag tevens zijn eigen gelijk aangaande de motivatie voor DEN HAAG De strijd om de algemene Nederlandse tumtltel voor dames (alle leeftl|den) Is verschoven naar 18 en 19 decem ber. Het lag in de bedoeling dat deze wedstrijd op 1 en 2 novem ber op Papendal zou worden ge houden, maar men was weinig gelukkig met de keuze van deze doordeweekse dagen. Het is nog niet bekend In welke plaats op de nieuw vastgestelde data wordt geturnd. Op 8 en 9 november staat voor de Nederlandse dameskeurtumploeg in Boedapest tegen Hongarije de eerste interlandwedstrijd op het programma sedert Noorwegen Nederland in september van het vorig jaar. Het nationale team be staat uit de volgende >tpmsters: Monique Bolleboom (Pro Patria, Zoetermeer), Conny Zwarthoed (Sl Mauritius. Volendam), Marleen Houter (Klimop. Heiloo), Gerrie van Soeren (Excelsior, Nijkerk), Lisbeth Lengkeek (Pro Patria, Zoetermeer) en Annelies Nijdam (WIK/FTC, Heerenveen). Tot reserve zal wor den aangewezen: Ingrid Bolle boom (Pro Patria. Zoetermeer) of Marja Huyting (DOO, Utrecht). De Nederlandse ploeg, bestaande uit meisjes tot en met 14 jaar. komt op 29 en 30 oktober in Jicin uit tegen de Tsjechoslowaakse jeugd. Voor deze interland zijn de volgende turnsters uitgenodigd: Conny Zwarthoed, Marijke Aar- noutse (Sparta, Dordrecht), Birgit Vos (Klimop, Heiloo). Carine de Koning (SL Mauritius, Volendam). Inge Wulz (Pro Patria, Zoetermeer) en Ingrid Bolleboom. Reserve is Marja Huyting. De nationale herenploeg. die op 28 en 29 oktober in Soissons uitkomt tegen Frankrijk, bestaat uit: Frans van Elteren (Pro Patria, Zoeter meer), Fred de Brouwer (PSV, Eindhoven), Wil Koch (V en K, Uden), Ton Hoencamp (K en V. Utrecht), Johan Molenaar (St. Mau ritius, Volendam) en Gert Butter (Volo, Haarlem). het aantrekken van de nieuwe trai ner voor de damesselectie, de Rus Joeri Popov. Hij immers werd voor al gecontracteerd om de Neder landse meisjes de nodige acroba tiek te leren. Dat het daar flink aan schort, bewees ook de categorie meisjes, die steeds belangrijker wordt. Met een voorzichtige uitzondering van Brigit Vos, Connie Zwarthoed en de Pro Patrla-melsjes was vooral de vrije oefening op de acrobati sche onderdelen slecht verzorgd. Maar ook op de brug ontbrak die zo nodige souplesse en ging het allemaal wat houterig, traag en onafgemaakt Opnieuw was te zien hoe veel professioneler de werkwijze van Hans van Zetten bij Pro Patria is geweest. Juist op de kleine dingen vielen de turnsters van de Zoeter meerse vereniging op waardoor de gehele presentatie veel verzorgder overkwam dan bij de anderen. Van Zetten krijgt nu als trainer van de onlangs ingestelde sub-A top de kans zijn talenten op nationaal niveau te bewijzen. Hij kan dat overigens doen met hoofdzakelijk meisjes van juist Pro Patria zoals Ingrid Bolleboom en de als tweede eindigende Inge Wulz, die ten op zichte van de concurrentie veel meer flair aan de dag legden. Wat het KNGV betreft hoeft deze categorie meisjes Nederland niet weer terug te brengen naar onge veer de tiende plaats op internatio naal niveau. Cok met het aantrek ken van Popov en Van Zetten werd de beleidsvisie 'op de lange ter mijn' afgesteld. In die wat verdere toekomst, zelfs na de Olympische Spelen van 1980. zijn de meisjes, die in Ridderkerk de dienst uit maakten waarschijnlijk al te oud. Dat betekent dat misschien nog een Brigit Vos voor diezelfde toe komst het gezicht van Nederland gaat bepalen. Of anderen uit de groep van 9 tot 12-jarigen, maar die kwamen zo veel tekort, dat het KNGV er niet verstandig aan zou doen daar de internationale talenten te zoeken. DICK HOFLAND IELFT Het was erg i feestelijk allemaal zater dagavond rond de klok van its uur. Er stond een J pnchtig koud buffet opge- ifeld In een zaaltje van de gemeentelijke Sporthal r „De Buitenhof" In Delft. De f hele Punch-famllle was bij een. Twee uur later volgde de eerste competitiewed strijd In de eredivisie tus- -sen het Leldse Parker en -de Delftse club. Parker bleef met 83-81 de jongens uit Delft de baas, maar *vraag niet hoe. Leldse ai coach Hennle Blom gaat 9 de spelers vanaf vandaag J trainen op zone-verdedl- ging. Want daardoor gin- 4 gen de betere bailers van «Lelden In de slotfase van de matige wedstrijd bijna de mist In. Maar de punten voor Blom waren binnen en de supporters van de Delftse club hadden er vrede mee. Immers, zaterdag herhaalde de his torie bij DSBV Punch zich. De wijn, het koud buffet en de presen tatie van de ploeg voor het nieuwe seizoen ging samen met het onver wacht voorstellen van een nieuwe sponsor. Frits van Dongen was blij, want het basketbal was gered voor Delft dankzij de firma Cottenhouse BV uit Wepsp. Weg met Pioneer, na een periode Factotum. Raak, en twee jaar Pioneer is het nu voor drie jaar Tripper Jeans. Voor twee en een halve ton in het eerste jaar en het tweede en derde jaar steeds tien procent meer. Voordat manager Frits van Dongen de garnalen, paling en zalm met een lekker glaasje rosé kon weg spoelen stelde hij: „Toen onze nieuwe sponsor via de televisie hoorde van de moeilijkheden nam hij gelijk kontakt met ons op. Het was de bedoeling dat de firma pas in 1979 wat in de sportsponsoring zou gaan doen. Maar gezien de moeilijkheden met Pioneer had men wel interesse om nu al met ons in zee te gaan. De zaak was Verbaasd De Leldse vereniging Parker die goed zit met zijn sponsor en een kapitaal van drie ton mag opma ken was ook wel een beet|e ver baasd dat daar plotseling Tripper Jeans stond. In de eerste helft had de ploeg van coach Blom geen kind aan de nieuwe fleurige „trippers" en had men geen en kele moeite met de povere man to man-taktlek. In de tweede helft kon men niet overschakelen en dat kostte bijna de overwinning. Parker had de afgelopen weken goed getraind en Blom had er In die korte tijd dat hij met het nieuwe materiaal aan het werk Is al een leuk geheel van gemaakt Anders was het echter bij Tripper Jeans. Afgelopen donderdag kwam de nieuwe Amerikaan Rudy Jackson (24 jaar) pas op Schiphol aan. Hij mist niet alleen conditie, maar op het eerste gezicht ook kwaliteit Echte Delftse kenners stelden al dat Jackson het niet zou redden. Conditie mag In het De nieuwe Amerikaan van de Delftse club, Jackson, kwam tegen .Parker niet uit de verf. Het ontbrak de man aan conditie. Daar is echter nog wat aan te doen. begin een gebrek zijn. Maar bij herhaling falen onder de basket met vrije kansen en vrije worpen mag toch niet als je volgens de papleren één |aar prof bent ge weest In Amerika. Laten we vooi Rudy Jackson, Tripper Jeans en de tralner-speler-coach Jlmmy Woudstra het beste er maar van hopen. Gaat het niet dan moei het toch mogelijk zijn om de ploeg met de 250 duizend gulden) van de sponsor te versterken.. Want topbasketbal wil men toch In Delft. Arthud Collins was bij Parker de „ster" van de avond. Hij was een constant gevaar en toonde een IJzersterke conditie. Daarnaast ging er van de 23-|arlge Collins een enorme rust uit De 1.96 me ter lange, 23-jarlge center kwam tot maar liefst 41 punten. Tripper Jeans had maar een erg kleine selectie, van zeven spelers tegen. Parker elf man. De Leidse ploeg bouwde al snel een grote voorsprong op. In de zesde minuut was het 13-9. Bij de rust zat Parker op rozen met een voorsprong van 48-27. Deze werd in de vijfde mi nuut nog uitgebouwd tot 63-37. Maar omdat de „dure" Amerikaan Rudy Jackson toen bij de Delftena ren werd uitgewisseld door de uit stekende Paul van Solm. Met nog een klein twee minuten te spelen kon de zaal de spanning bijna niet meer aan. Bij de stand 77-83 zorg de de sterke en hardwerkende Bil ly Taylor voor twee punten en veertig seconden voor tijd bracht Woudstra de stand op 83-81altijd nog waarna er in het voordeel van Parker. Er waren nog 32 seconden te spelen, waarna er balverlies van Arthur Collins ontstond, maar zoals vele keren die avond faalde Rudy Jackson alleen onder de bas ket. Zeven seconden' later over kwam dit Billy Taylor. De laatste vijfentwintig seconden kan Parker de bal in de ploeg houden. Een verdiende eerste overwinning voor Parker, daar was Hennie Blom het mee eens. „Let op. dese, hoe heten ze ook weerTripper Gevaarlijke aanval van Parker. De Leidse eredivisieclub nam in de eerste helft een behoorlijke voorsprong. In de tweede helft kreeg Parker het echter nog moeilijk. Dat kwam voornamelijk door het feit dat de nieuwe aankoop van Punch, Jackson aan de kant bleef. Jeans zal het goed gaan doen in de competitie. De ploeg zal hoog meedraaien op de ranglijst. Die Amerikaan Jackson zal zich ook wel gaan ontwikkelen bij die jon gens. Vergeet niet: hij staat ineens tussen vreemde jongens. In de eerste helft was het eenzijdig, maar in de tweede werd het toch ke dag als zaterdag, een aantrekkelijke wedstrijd voor Topscorers Parker: Collins, 41 het publiek". punten, Mitchell Plaat 18, Vic Bart- Rudy Jackson mocht dan gezien holome en Syd Bruinsma 18 pun- zijn spel nog niet uit de verf zijn ten. gekomen, de show maakte de 2.07 Tripper Jeans: Taylor 24, Woudstra meter lange center wel. En dat is 16, Jackson 15, Van Solm 13. toch ook wel leuk op zo'n feestelij- ARTHUR VAN RUSWUK Wil ^Reuter passt de bal naar een van de aanvallers, terwijl Rensje Munnik6s positie MERKSEM Nederland heelt de zaken op Interna- tlonaal korfbalgebled weer rechtgezet. Daarvoor was weinig nodig, maar het ging toch zeer moeizaam. Dat zl|n de belde kantteke ningen die men bij de wed- strijd BelglS—Nederland kon zetten. Want de overwinning van 43 in de 82e veldkorfbalwedstrijd tegen het enige land dat op gelijk niveau kan meestrijden, kwam gistermid dag in Merksem door treffers in de laatste tien minuten van Loek van de Boog en Rens Munnikes onverdiend tot stand. Desondanks kan Nederland, als men uitgaat van de cijfers, de absolute korfbal hegemonie weer voor zich opei sen. Na het debécle van 1976, toen België zowel in de zaal als op het veld sterker bleek, heeft de ploeg van Adri Zwaanswijk op beide ge bieden revanche genomen. In het voorjaar werd België in de Gro ningse Martinihal met 15—10 ver slagen en de overwinning in Merk sem voltooide dit herstel. Dat drie weken geleden de Europese beker voor landskampioenen.bij het Bel gische Riviera, dat PKC in de fina le versloeg, terecht kwam mag in dit geheel een schoonheidsfoutje worden genoemd. Dit Belgische succes kwam name lijk tot stand, doordat Ons Eiber nest, zonder een aantal vedetten, die een stapje terug deden, niet meer de absolute heerser op club niveau bleek. In de Oranje-ploeg, die in Merksem aantrad, was Maj- ka Duivenvoorden de enige speel ster uit de Haagse erfenis. Voorts maakte Cort van Dijk aan het be gin van dit seizoen de overstap van Ons Eibernest naar zijn oude club Blauw Wit. Deze Amsterdam se vereniging had met twee spe lers (Leon Hard en Van Dijk) en twee speelsters (Betty Slop en An neke de Ridder) niet alleen kwanti tatief maar ook kwalitatief de grootste inbreng in de Nederland se ploeg. Nederland won, maar imponeerde niet. Beide ploegen verspeelden te veel ballen door slecht aangeven. Bovendien werd er matig geschoten. België miste voor rust bijvoorbeeld 46 keer. Nederland 39 maal. Jan de Peut en Wil Reuter, twee oud-gedien- den, hebben nog geen leidingge vende en schotzuivere opvolgers gekregen. Of het moest Cort van Dijk zijn, een voorbeeld van inzet en inzicht. Maar voor het overige ontbrak bij de mannen de noodza kelijke creativiteit en inzet om af stand te nemen van een hardwer kend, maar zeker niet briljante Bel gische ploeg. Het goede debuut van Rapiditas-speelster Joke van Kleef gaf aan dat de aanvoer van goede speelsters bij Nederland wel aanwezig is. Daarover hoeft Zwaanswijk zich met een Majka van Duivenvoorden, Rens Munni kes en Jannie van Gijn dan ook gaan zorgen te maken. Het scoreverloop: 43. Liessens 1—0, 46. Boogers 1—1, 58. Van de Peut 1—2, 58. Van Leuven 2—2 (strafworp), 74. Lenaerts-Dieltjens 3—2, 81. Van de Boog 3—3, 85. Munnikes 3—4. Kandidaten Op de oefenmeesters (WON) na zijn de kandi daten bekend die zijn voorgedragen voor het nieuwe bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB. De spelers (WCS) kozen Martin Snoeck, ex-voorzitter van die organisatie. Een keus waarmee niet ieder het eens is. De oefenmeesters zullen waarschijnlijk Geor ge Knobel voordragen. De FBO(clubs) koos zaterdag de kandidaten, waarbij voldaan is aan de eis van de huidige praeses, mr. Jacques Hogewoning, die slechts dan die post wil blijven bezetten als Ton Zwikstra als sterke finan ciële man zou worden aangewezen. Dat is ge beurd. Henk Zon en Wil lem Kernkamp zijn uit de boot gevallen terwijl Dé Stoop zijn zetel beschik baar stelde. Omdat de clubs terug moesten naar vijf zetels de voorzitter alleen wordt in functie ge kozen maar daar Stoop afviel, was het alleen de vraag of "iedereen" ge handhaafd zou blijven. Dat is dus niet gebeurd. Leo van der Kmt, de ex- scheidsrechte. en Herman Choufoer, ex-voorzitter FBO en idem FC Den Haag, zijn in plaats van Zon en Kernkamp kandi daat gesteld. Als iedereen, die men in het bestuur wenst, bekend is, moet er nog gestemd worden. Het ziet er naar uit dat de kandidaatstelling tot nu toe een grote kans van slagen heeft. Een lijdens weg als met het vader landse kabinet ligt dus niet in het verschiet. Clubbelang Waarop zo vaak is geha merd, is tenslotte gereali seerd. Voor de belangrijke kwalificatiewedstrijd tegen België hadden de spelers die in aanmerking komen voor een plaats in Oranje de voorafgaande zondag vrij. Wie geblesseerd was, kon bijkomen", de kans op nieuwe blessures werd nagenoeg uitgebannen. Het doet daarom onwaar achtig aan dat PSV met vier man in de laatste se lectie een belangrijke club als enige van de lever anciers een oefenwedstrijd speelde. PSV wil "in het ritme" blijven, begrijpelijk. Maar nu het sectiebestuur het belang van Oranje liet prevaleren, koos PSV voor het clubbelang. Vraag De snelheid eist zijn tol is de gemeenplaats die ook in het afgelopen seizoen opgeld heeft gedaan. Wel een ontstellende gemeen plaats, die de slachtoffers begeleidt die in motor- en autoraces zijn omgeko men. Niet alleen de cou reurs zelf, die tenslotte (moeten) weten aan welk risico zij bloot staan, ook toeschouwers. In de Grand Prix van Japan, de laatste van dit seizoen, zijn ook toeschouwers het slachtoffer geworden. Zij bevonden zich op een plaats waar zij niet mogen verblijven. Dat mag bewij zen dat de controle niet afdoende was. Nochtans werden zij het slachtoffer van het grote risico dat een coureur heeft geno men of het feit dat hij te roekeloos is geweest. In deze sport tellen slachtof fers evenwel niet. De show must go on, de race wordt gewoon voortgezet. En dat mag de internationale fe deratie worden verweten die zich nog nooit heeft gebogen over de vraag of het niet zinvol is een race af te gelasten als er doden zijn gevallen. Ook als het een Grand Prixrace be treft. Deze was trouwens niet eens meer belangrijk omdat de wereldkampioen al bekend was. Niettemin ging de race door en vloeide na afloop de champagne.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15