Nieuws over Nederland-België bij première enige regels waard Bolide van Villeneuve in publiek: twee doden, zeven zwaargewonden Treytel de teleurgestelde afvaller DRAMATISCHE LAATSTE GRAND PRIX DE TELEFOONTJES VAN ZWARTKRUIS INTERLAND DER LAGE LANDEN HERLEEFDE MET W.K. 1974 hhhü^BI HgiBBl begin van het drama. De Ferrari van Gilles Villeneuve, die zijn tweede Grand reed. botst achterop de Tyrrell van Ronnie Peterson. Ferrari „springt omhoog" en zeilt naar het stuk tussen afzetting en baan waar schouwers hadden plaats genomen. 'ijl Peterson nog even doorrijdt, duikt de bolide van Villeneuve op zijn neus zal verder stormen. GOTEMBA Tien minuten was de laatste Grand Prix oud toen een afschuwelijk ongeluk het eind van het raceselzoen markeerde. De Canadees Gilles Villeneuve botste van achteren op de bolide van Ronnie Peterson, waarbij de Ferrari van de Canadees in de lucht vloog, tussen toeschouwers terecht kwam en twee van hen doodde en een tiental verwondde van wie enige zeer zwaar. Een groep toeschouwers had zich tussen de afzetting en de racebaan genesteld in het gras. Een jonge suppoost, die net bezig was het publiek van die gevaarlijke plaats te verwijderen werd getroffen door de bolide en was op slag dood. Het andere slachtoffer was een toeschouwer. Van de tien die in allerijl naar het ziekenhuis werden vervoerd, zijn er zeven zwaar en drie lichtgewond. Het ongeluk gebeurde in de eerste bocht van het circuit toen de coureurs net aan hun zevende ronde waren begonnen. Zowel Villeneuve, wiens wagen totaal werd vernield, als Patterson bleven ongedeerd in dit drama in de Grand Prix van Japan, de afsluiting van het raceseizoen waarin Niki Lauda reeds wereldkam pioen was geworden maar niet startte in Botemga wegens onenigheid met zijn werkgever Ferrari. Lauda had reeds 72 punten vergaard, voldoende om zich al zeker te weten van de titel. Oud-wereldkampioen 1976 James Hunt won in Gotem- ba. De Brit liet Carlos Reutemann (Arg), Patrick Depailler (Fr), Alan Jones (Ier) en Ricardo Patrese (It) in deze volgorde achter zich. In de eindstand voor het wereldkampioenschap neemt Lauda de eerste plaats in met 72 punten, 2. Jody Scheckter (ZAfr) 55, 3. Mario Andretti (VS) 47, 4. Reutemann 42 en 5. Hunt 40. ZEIST Jan Zwartkruis heeft Johnny Rep laten vallen. De ver vanger van Ernst Happel die woensdag In het Olympisch sta dion bij de laatste (Belgische) hin dernis voor Oranje op weg naar de WK In Argentinië niet zal coa chen heeft Rep uit de selectie gestoten. Zwartkruis: „Rep Is niet In vorm. Hij realiseert zich dat zelf ook. Natuurli|k had hij er moeite mee om de beslissing dat hij niet bl] de laatste zestien voor België was te aanvaarden, maar Rep toonde toch begrip. Hij nam het erg sportlef op". Rep was niet de enige kandidaat voor Oranje wie Jan Zwartkruis gisteren telefonisch moest meedelen dat hij afgevallen was. Ook Jan Boskamp. Eddy Treytel, Kees Kist en Ernie Brandts kregen van de interim-bonds- coach deze telefonische mededeling. De zes de afvaller was de Feyenoorder Wim Rijsber- gen. KNVB-arts Frits Kessel acht de kans uitgesloten dat Rijsbergen woensdag her- ES steld zal zijn van de blessure die hij vorige week in Noord-lerland opliep. Problemen leverden de afvallers overigens niet, op één na. Treytel toonde zich ernstig teleurgesteld. Zwartkruis: „Begrijpelijk. Hij heeft de pech gehad dat hij kort voor de Interland tegen Rusland geblesseerd raak te. En omdat zijn vervanger Jan Jongbloed het zowel tegen Rusland als Noord-lerland uitstekend heeft gedaan, moest Ik Treytel laten vallen omdat Inmiddels ook Jan van Beveren weer blessurevrij Is". Met de blessures valt het trouwens mee. Ook met de „beide Johannen" is weinig meer aan de hand. Zwartkruis: „Na de medische keuring van vrijdag is er geen enkele reden meer om aan de fitheid van Cruijff en Neeskens te twijfelen. Beiden zijn woensdag avond speelklaar". In de selectie van Jan Zwartkruis komen nauwelijks verrassingen voor. In grote lijnen valt al het elftal te bepalen, dat woensdag avond in het Olympisch stadion te Amster dam moet proberen via België door te stoten naar de eindronde van het wereldkampioen schap, dat medio volgend jaar in Argentinië gehouden wordt. Problemen zijn er slechts met betrekking tot de keuze van de doelman en de voorstopper. Zwartkruis gisteren: „Een beslissing heb ik nog niet genomen. Daar heb ik nog enkele dagen de tijd voor". Zwartkruis liet echter wel doorschemeren, dat Jongbloed woens dagavond onder de lat staat. „We kunnen nauwelijks om hem heen". Voorstopper Over de positie van voorstopper liet Zwart kruis zich echter niets ontfutselen. Hij heeft de keus tussen Wim Jansen en John Dus- baba. Tegenover Dusbaba-Krol, de afgelo pen seizoenen succesvol bij landskam pioen Ajax, staat dat Wim Jansen veel meer Internationale ervaring heeft dan de naar Anderlecht verhuisde Dusbaba. Wim Jansen lijkt de voorkeur te genieten. Dat zou dan betekenen, dat Oranje in de volgende formatie speelt: Jongbloed; Suur- bier, Jansen, Krol, Hovenkamp; Willy van de Kerkhof, Neeskens, Van Hanegem; René van de Kerkhof, Cruijff, Rensenbrink. Op de reservebank nemen dan plaats: Van Beveren, Peters, Van der Kuijlen, Geels en Dusbaba. Net als in Nederland staan ook in België de zenuwen langzamerhand strak. Bonds coach Guy Thijs heeft zijn manschappen afgelopen vrijdag al naar het trainingskamp gedirigeerd. „Dit is onze laatste kans op de WK", reageerde Thijs. „We zullen er alles aan moeten doen om die te grijpen. Vandaar dat we ons zo goed mogelijk op dit duel willen voorbereiden. Nederland vertrekt uit een betere positie. Dat hoeft niemand ons te vertellen. Toch heb ik bij mijn spelers kunnen merken, dat we ons lang niet versla gen achten. We zullen in Amsterdam knok ken als echte Rode Duivels, al spelen we dan in het witte tenue. Tegen Usland, Rus land en Noord-lerland heeft Oranje aller minst overtuigd. Nederland blijft nog altijd een ploeg met vreselijk veel talent, maar kansloos zijn we niet, want het niveau van West-Duitsland haalde Nederland in de laat ste interlands niet meer". Over zijn formatie liet Thijs niets los. „Pas een kwartier voor de wedstrijd zal ik die bekend maken. Ik herinner me nog goed, dat Nederland vorig jaar ook zo geheimzin nig deed met de opstelling. Op het formulier stond Cruijff toen zelfs als wisselspeler. Maar hij deed gewoon mee. We zullen op alle mogelijke manieren proberen in Amster dam te winnen. Zelfs indien daar op zichzelf dergelijke kinderachtige methoden voor no dig zijn". Ferrari Peterson zit nog in zijn wagen maar is tot stilstand gekomen iegt op de toeschouwers af. sof er niets is gebeurd, viert de Franse coureur Patrick Depailler zijn derde plaats et het opsteken van een sigaret en het drinken van champagne. Zo gaat dat een sport die jaarlijks vele slachtoffers eist. (Van onze sportredactie) DEN HMG - Als een rode draad lopen de interlands tussen Neder land en België door de geschiede nis van ons vaderlandse voetbal. De Oranje leeuwen en de Rode Duivels hebben al 107 keer slag geleverd. Nederland is daarbij 49 maal als winnaar te voorschijn gekomen, 35 keer konden de Belgen juichen, terwijl 23 maal werd gelijk ge speeld. Ook de doelcijfers wijzen Oranje als winnaar aan: 254 voor en 198 tegen. De confrontaties tus sen Nederland en België droegen zo'n halve eeuw het karakter van heftige prestigeslagen. Tienduizen den supporters reisden met Oranje mee als in de gevreesde Hel van Deurne weer eens een voetbalrob bertje moest worden uitgevochten. Maar nadat het betaalde voetbal zijn intrede had gedaan en de be langstelling van het publiek zich meer en meer naar het Europa Cupvoetbal verplaatste, was het met de romantiek van Nederland-België snel gedaan. Op zondag 19 november 1972 herleefde de Hel van Deurne echter weer. Het lot had uitgerekend de aartsrivalen in één groep van de voorronden van het wereldkampioen schap bij elkaar gebracht. Na de w.k. van 1974 kwamen beide landen elkaar op weg naar de eindstrijd van het Europees kam pioenschap tegen, terwijl ook de kwalifikatie voor het wereldkampioenschap van volgend jaar in Argentinië Nederland en België tegen over elkaar heeft gebracht Alsof er duistere machten aan het werk zijn Woensdag spelen Nederland en België hun 108ste interland. In het Olympisch Stadion van Amsterdam is een plaats in de eindronde van het wereldkampioenschap de inzet. De interland nummer 104, in datzelfde stadion, had hetzelfde tot doel. Oranje haalde het en ook voor woensdag staan de papieren gun stig. De geschiedenis van de interlandserie die op 30 april 1905 begon, telt heel wat verras singen. Er reden op zondag 18 november 1973 in Nederland geen auto's. De oliecrisis had ons het fenomeen van de autoloze zondagen opgeleverd en daarom moesten de tiendui zenden voetballiefhebbers die de ontknoping van de slag tussen Nederland en België om een plaats in de eindronde van het wereld kampioenschap in West Duitsland wilden bijwonen, zich per trein of bus naar Amster- Dat het op zondag 23 mei 1976 bij de return voor de E.k.-wedstrijd in Brussel 2-1 voor Oranje werd, telde alleen nog maar voor de statistiek. Op 26 maart 1977, bij de eerste kwalificatiewedstrijd voor de w.k. 1978, was België het minderwaardigheidscomplex nog altijd niet te boven. Door treffers van Johnny Rep en Joh an Cruijff won Nederland met 2-0 in de Hel van Deume en werd meteen een forse stap in de richting van Argentinië gezet. Enigeregels De animo voor NederlandBelgië of omgekeerd was na de zeer lange reeks sterk geslonken. Maar op 19 november 1972, toen beide ploegen de aartsrivalen door het lot in een poule voor het w.k. 1974 bijeen had gebracht, puilden de tribunes van de Hel van Deurne weer uit. Het ging dan ook om iets. Op de foto kopt Brokamp (vergeefs want het bleef 0-0) en kijkt Cruijff links toe. dam begeven. In het Olympisch Stadion werden het Wilhelmus en de Brabanconne voor de 104de keer gespeeld. Nederland kwalificeerde zich voor het eindtoernooi, waarin Oranje door een reeks schitterende wedstrijden geschiedenis schreef. Maar op 18 november 1973 scheelde het niet veel of niet Nederland maar België was naar West Duitsland gegaan. In de allerlaatste minuut ging een kreet van ontzetting door het volgepakte Olympisch Stadion. De Belgen, de moesten winnen maar op een gelijkspel hoopten, scoorden plotseling. Jan Verheyen schoot de bal onder de vallende Plet Schrijvers door. Scheidsrechter Kasakov uit Rusland echter niet naar het midden. HIJ had buiten apel geconstateerd en behoedde Neder land voor een fikse voetbalkater. De televisiebeelden hebben daarna overi gens wel twijfel gezaaid over de vraag of de beslissing van de Rus juist was geweest. De voetbalshow die Oranje in het eindtoer nooi behalve de finale opvoerde, bezorgde de Belgen een minderwaardig heidscomplex. Voor België geldt Nederland nog altijd als een van de allerbeste teams van de wereld, hoe vaak wij er zelf ook aan twijfelen. Feit is dat na die 0-0 van 18 november 1973 Nederland driemaal van Bel gië won. Op 25 april 1976 werd het in de Rotterdamse Kuip 5-0 mede dankzij weerga loos spel van Rob Rensenbrink. Een belangrijke overwinning van ons natio nale elftal wordt Immer breed uitgemeten. De eerste BelglëNedertand op 30 april 1905 was In de meeste kranten echter net nieuws voor een paar regels. In de provin ciale dagbladen werd de uitslag zelfs pas dagen later In enige regels gepresenteerd. "Het Nederiandsch elftal dat om den coup van den Abeete aan België te betwisten naar Brussel toog, zag zijn arbeid beloond. De Hollanders behaalden met 4-1 een mooie overwinning". Op 10 april 1910 zorgde Oranje voor een daverende verrassing door in Haarlem de Belgen met 7-0 te verslaan. Op 27 februari 1938 om nog eens een interland uit die grote reeks van voor de tweede wereldoor log te releveren - won Nederland met niet minder dan 7-2. Na de oorlog werd de draad op 30 mei 1946 in Antwerpen weer opgepakt Broederlijk deelden de twee bevrijde naties de punten (2-2), maar een jaar later sloeg Oranje weer toe (2-1). In 1948 bezat Neder land het gouden binnentrio. Faas Wilkes, Abe Lenstra en Kees Rijvers. Maar wij over troefden er de Belgen nog niet mee. want dat jaar werd driemaal gelijkgespeeld. Op 25 november 1951 bewezen Nederland en België dat het maken van doelpunten de bedoeling van het voetbalspel is. In de Kuip verloor Nederland met 7-6. Op 6 april 1952 waren de Belgen onder aanvoering van Anoul ook in de Hel van Deume te sterk: 4-2. Grootste. In het begin van die vijftiger Jaren bezorg den de Belgen dns bijna een minderwaar digheidscomplex door steeds te winnen. Maar op 3 april 1955 keerde het getij toen het In Amsterdam 1-0 voor Oranje werd. Op 13 april 1958 was de uitslag in Antwer pen zelfs 7-2 voor Nederland: treffers van Wilkes (twee). Lenstra (twee). Notermans. Van Wissen en Moulijn. In Nederland was juist het betaalde voetbal ingevoerd. De grootste nederlaag bezorgde Nederland de Belgen op 4 oktober 1959 In de Kuip: 9-1. Doelpuntenmakers: Van der Kuil (drie). Wil kes (drie). Klaassens, Van der Linden en Rijvers. ■■StnwanawpspramasBB mmammmmm m..t..'urn -~v« 'F- - .tli

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13