Bloementeelt onder glas baart zorgen" GRwBMTE FRfftT EMEIM B#LLEN Sterke uitbreiding teelt jgroenten in de open grond r Proefactie inlevering bestrijdingsmiddelen JVTV-vakbeurs in veiling Bleiswijk i's avonds gesloten WD EN TUINBOUWLEIDSE COURANT TOMATENPRUS ONVERANDERD SLECHT MOOI HERFSTWEER KOST GELD DAHLIA VOOR BOLLENVAK BELANGRIJK )R. G. SCHOLTEN NAAR AANLEIDING VAN BLOEMEN VAKTENTOONSTELLING: v- UALSMEER „De teelt van ■oemen onder glas is voor de |wekers eigenlijk niet winst- evend. Hoewel de glasopper- P lakte jaarlijks groter wordt, iiiajn de laatste jaren dan ook enogal wat bedrijven verdwe nen. Deze slechte rentabiliteit 'aart ons grote zorgen", mlit zegt dr. G. Scholten, ad- dejnct-directeur van het proef station voor de bloemisterij te "Aalsmeer in verband met de omende bloemenvaktentoon- ertelling van 3 tot en met 6 tovember in de veilinghallen an Aalsmeer. Om de produk- g®ekosten van bloemen en planten zoveel mogelijk te rukken, doen volgens dr. _icholten thans eenvoudige aDmputers massaal hun intre- e in de glastuinbouw. Hier- ïee trachten de kwekers on er meer door een verfijnde flimaat- en vochtregeling het jkhaximale rendement uit de 5;ienodigde brandstoffen te ha- Ai ^)ver de sterk stijgende bloe- ,n (ïenimporten uit landen als Is- 'oeël, Singapore, Kenia en Co- -Sombia - vorig jaar ging het jSver een bedrag van vijftig ^ïiljoen gulden - voeren de Nederlandse kwekers momen- 3 eel heftige discussies. Voorzit ster C. Verbeek van het bedrijf schap voor de groothandel in ;7>loemkwekerijprodukten ziet ertier enerzijds wel voordelen n, zoals een constant groot issortiment voor de handel. Anderzijds constateert hij dat ^ehalve met Israël niet altijd Kas met rozen even soepel met de betrokken landen afspraken zijn te ma ken. Een van de redenen waarom naar zijn mening de CCWS in Honselersdijk (na Aalsmeer de grootste bloe menveiling ter wereld) geen importbloemen toestaat. Op de komende bloemenvak- tentoonstelling zijn behalve enkele nieuwe plantenvariëtei ten ook nieuwe systemen voor hydrocultuur tentoongesteld. Ruim 140 exposanten doen aan de expositie mee, meer dan eenderde deel daarvan laat alleen de technische vin dingen zien. De tentoonstelling wordt 3 november geopend door de heer J. Jedletzberger, algemeen voorzitter van de Oostenrijkse tuinbouworgani saties. De expositie is ook voor het publiek toegankelijk. IDEN HAAG Dit najaar Wordt een landelijke proefac- lie gehouden, waarbij het :Ierom gaat op milieuhygië nisch verantwoorde wijze af te komen van restanten van llandbouwbestrijdingsmidde- len. Het ministerie van land bouw en visserij deelt dit 'mee. :()Een studiegroep, ingesteld \idoor de bij bestrijdingsmidde- Olenproblemen betrokken be windslieden, heeft de stoot ge geven tot deze proefactie, die jpedoeld is als voorloper van aleen permanente regeling. De r(«ctie houdt in dat gedurende *Wn twee weken gelegenheid •jtvordt gegeven resten van fjandbouwbestrijdingsmiddelen rin te leveren bij daarvoor aan- gewezen depots, waar ze tijde lijk zullen worden opgeslagen. Van de depots worden de res ten afgevoerd naar de nv Af valverwerking Rijnmond voor verwerking of vernietiging. De houders van deze depots zijn in het algemeen handelaren in bestrijdingsmiddelen. Een nog op te richten stichting gaat de inzameling en de verwijdering van de middelen begeleiden en coördineren. De stichting tot uitvoering van landbouwmaat- regelen (STULM) voert het se cretariaat van deze nieuwe stichting. In de studiegroep die het plan voor de proefactie heeft opge steld zijn vertegenwoordigd de betrokken ministeries het landbouwschap, de Neder landse stichting voor fytofar- macie Nefyto (een organisatie van fabrikanten en importeurs van bestrijdingsmiddelen), di- stribuanten van bestrijdings middelen en de nv Afvalver werking Rijnmond (AVR). Ook de afgelopen week heeft weinig veran dering gebracht in de prijsvorming bij de tomaat. Voor de A-I-tomaten kwam de ge middelde prijs niet hoger dan 81 cent per kilo. Dit betekende een prijsdaling ten op zichte van de eraan voorafgaande week. De binnenlandse aanvoer van tomaten blijft afnemen, gezien dit feit is het extra tleurstel- lend dat er zo lang op een prijsherstel gewacht moet worden. Een opvallend ver schil met vorig jaar, is de aanzienlijk kleine re export naar Frankrijk. De eigen Franse produktie neemt echter snel af, waardoor de vraag naar Hollandse tomaten wellicht gro ter wordt. Op de West-Duitse markt wordt vooral sterke concurrentie ondervonden van de Canarische Eilanden. In de periode van 14 tot en met 17 oktober bedroeg de export van genoemd land 1392 ton. De binnenland se aanvoer van tomaten zal de komende week verder afnemen, er wordt echter nog weinig verbetering in de prijs verwacht. Rode paprika's duur. Door het kleiner wordende aanbod van rode paprika's en de afnemende concurrentie op de West-Duitse markt konden de prijzen voor de rode paprika's sterk oplopen. Op donderdag 20 oktober waren er zelfs gemid delde noteringen mogelijk die boven de 6 gulden per kilo lagen. De aanvoer van groe- ne paprika's bleef nagenoeg gelijk, dit had "au IJS DOSSen. tot gevolg dat de prijs weinig verandering onderging. De gemiddelde prijs lag rond de 2 gulden per kilo. Voor de komende week wordt er gerekend op een gelijkblijvende aanvoer van rood, waardoor de prijs zich goed zal weten te handhaven. Voor groen wordt er een kleiner aanbod verwacht, waardoor hogere prijzen mogelijk zijn. Komkommerprijs stabiel. De afgelopen week is de veilingaanvoer van komkommers verder teruggelopen, de prij zen wisten zich te handhaven. De gemiddel de prijs lag tussen de 63 en 73 cent per stuk. De aanvoer zal verder afnemen, maar dit geeft geen garantie voor vaste onverande- rende prijzen. Er wordt gerekend op een toenemende concurrentie van de Canarische Eilanden en van Griekenland. De prijs loopt dus de komende tijd wel degelijk gevaar, •veel zekerheid is er niet. Bos radijs. Radijs spoelen De exportvraag naar andijvie is zeer gering, daarom waren onder andere de resultaten op de andijviemarkt teleurstellend. De bin nenlandse markt weet ook geen raad met het grote aanbod. De gevolgen waren dat de prijs niet hoger kwam dan 25 cent per kilo. De aanvoer van andijvie zal kleiner worden. Door grotere verschillen in kwali teit zal ook de prijs sterker uiteen gaan lopen. Voor de kwalitatief goede andijvie zal er een hogere prijs mogelijk zijn. De afzet van kroten verloopt moeizaam, toch is er geen sprake van een uitzonderlijk groot aanbod. Het is vooral de binnenlandse vraag die ver achterblijft bij die van vorig jaar. De gemiddelde prijs ligt tussen de 18 en 9 cent per kilo. Voor de komende week wordt er weinig verandering in deze situatie ver wacht. Op de prei-markt is er de afgelopen week weinig veranderd, de gemiddelde prijs draait rond de 5 dubbeltjes per kilo. De aanvoer van witlof wordt met de week groter, hierdoor komen de prijzen ook steeds meer onder druk. De gemiddelde prijs ligt tussen de 3,50 en 4,25 per kilo. De prijs zal verder dalen. Door het mooie weer verloopt de oogst van spruiten in een verhoogd tempo. De aanvoer is dan ook groter als vorig jaar, hierdoor staan de prijzen ook meer onder druk. Er werd ge middeld 90 cent voor een kilo spruiten be taald. Voor kassla waren de resultaten de afgelopen week teleurstellend, de prijs per krop lag tussen de 10 en 14 cent. De prijs voor radijs verloop volgens een vast pa troon, hetzelfde kan vein de aanvoer gezegd worden. Voor de komende week wordt hier weinig verandering in verwacht, de prijs zal tussen de 5 en 6 dubbeltjes per bosje liggen. OEN HAAG Met uitzonder ing van de bladgroenten, bloemkool, boerenkool en Jierfstavooie kool vertonen al- He groente gewassen dit jaar pen uitbreiding ten opzichte 3 van het vorig jaar. Dit heeft het centraal bureau voor de "Statistiek vastgesteld bij het bekend worden van de uit- -komsten van het onderzoek „groenten open grond, augus tus/september 1977". Gezien de vrij hoge prijzen jVoor vele groentegewassen in de open grond vorig jaar be- fcoeft de teeltuitbreiding vol gens het CBS geen verbazing te wekken. Van een gematigde uitbreiding is sprake bij au gurken (plus 15 procent), kro ten (plus 5 pet), bij diverse bonensoorten, variërende van 5 tot 10 procent, en bij spruit- kool (plus 3 pet). Een sterke areaaluitbreiding deed zich volgens het CBS voor bij waspeen, namelijk van 1.538 ha in 1976 tot 2.101 ha in 1977, ofwel een groei van 37 procent. Een procentueel gelijke stijging werd geconsta teerd bij bqspeen. De opper vlakte prei is toegenomen van 1.492 ha in 1976 tot 1.917 ha dit jaar, een uitbreiding van 28 procent. Ook de oppervlakte winterpeen is sterk uitgebreid ten opzichte van vorig jaar, namelijk van 1.616 ha naar 2.193 ha. de oppervlakte witlof nam toe van 2.377 ha in 1976 tot 2.940 ha dit jaar (plus 24 pet). Van een opvallend grote toeneming is sprake bij de ro de-koolsoorten. De totale op pervlakte herfst- en bewaar- rode-kool nam toe van 858 ha in 1976 tot 1.277 in 1977, een uitbreiding van 49 procent. Ook de oppervlakte witte kool is dit jaar belangrijk groter dan vorig jaar. De oppervlakte herfstwitte kool nam tot van 381 na vorig jaar tot 516 ha in 1977, ofwel met 35 procent. De oppervlakte witte bewaar- kool nam toe met 19 procent en komt in 1977 uit op 1.072 ha de oppervlakte wintersa- vooie kool werd uitgebreid van 160 ha in 1976 tot 198 ha in 1977 (plus 24 pet). Tenslotte blijkt ook de teelt van knolsel derij fors te zijn toegenomen. Tegenover de 1.523 ha vorig jaar staat dit jaar een opper vlakte van 2.012 ha, een groei van 32 procent Het mooie herfstweer, waarvoor bijna iede reen dankbaar is, geeft voor de bloemen- kweker daartoe minder aanleiding. Integen deel, het kost hem geld. Zo kan het althans in het algemeen wel worden gesteld wanneer we de prijzen voor de meeste bloemen ver gelijken met die van de voorgaande en koelere weken. Niet dat er sprake behoeft te zijn van een catastrofale prijsinzinking, dat (nog) niet, maar de prijzen worden toch wel lelijk in het zonnetje gezet, althans wat sommige bloemsoorten betreft. De zon doet de bloemen zich sneller ontwikkelen en dus moet er ook sneller worden geoogst. En die grote aanvoer drukt gewoonlijk de prijzen. Zo doen de taklelies het beslist niet zo best hetgeen vooral met de enchanttypen het geval is die te weinig opbrengen. Met meer dan vijf miljoen bos valt, freesia op door nog steeds toenemende aanvoer, een miljoen bos mèèr dan in de voorgaande week en ongeveer vier miljoen meer dan in dezelfde week van het vorig jaar. En dat spreekt boekdelen. Kennelijk heeft iedere kweker zich op de freesia „geworpen". Gevolg is, dat bij een gemiddelde prijs van 24 cent in dezelfde week van het vorig jaar, deze vori ge week tot 17 cent was teruggelopen en afgelopen week zelfs tot 16 cent. Kennelijk is de freesia populair geworden bij het publiek want de handel kan die enorme aanvoer nog wel aan. Anderzijds is opval lend, dat de chrysanten het nogal rustig aan doen, ook al zijn dat de herfstbloemen bij uitnemendheid. De prijzen houden zich goed en liggen iets hoger dan vorig jaar toen er een wat groter aanbod was. Het totale omzetcijfer aan de CCWS beliep afgelopen week 8.569.690,78, bijna gelijk aan dat van voorgaande week, doch 6.165.508,34 in dezelfde week van het vorig jaar. Het aandeel van de snijbloemen beliep 7.899.459,32, ruim twee miljoen meer dan het vorig jaar. De omzet van buitenlandse bloemen bedroeg 70.514,74, bijna het dub bele van het vorig jaar. De potplanten spre ken ook een duidelijke taal wat de groei betreft een waarde van 597.546,87 en vorig jaar 357.957,36. De eerste weken van het iedere dag veilen van potplanten hebben een goede indruk achter gelaten, niet alleen wat betreft een regelmatige aanvoer, maar ook de kooplieden tonen hun belangstelling en dat is uiteraard het belangrijkste. Als totaal was er afgelopen week een rede lijk prijspeil met afwijkingen naar boven en beneden. Gemiddelde prijzen zijn onder meer voor anjers met ruim twee miljoen, hetgeen een miljoen minder is dan in dezelf de week van het vorig jaar, 25 cent (v.j. 14) trosanjers ruim vier miljoen en hier juist een miljoen minder dan vorig jaar 27 (15) jaarrond troschrysanten 52 (34) normaal 1,49 (60) zodat hierin bij een aanzienlijk geringer aanvoer toch eenflink wat beter prijs zit. Freesia 16 (33) irissen 10 (11) leliekelk 60 (59) lelietak 32 (33) gerbera 41 (31) amthurium 1,23 (1,21) gladiolen 9 (8) grote rozen 32 (21) kleine rozen 21 (14) ondanks een vrijwel gelijke aanvoer. Snijgroen 1,49 (1,30) geplo zen chrysanten jaarrond 64 (50) en normaal 57 (38). Als geheel dus niet zulke sterke wisselingen. Maar voor de komende week kan worden verwacht dat de bloemen talrijker zullen zijn en of dan de prijs zich kan handhaven is een andere kwestie. VAN 31 JANUARI TOT 4 FEBRUARI BLEISWIJK De jaarlijkse Nederlandse Tuin bouwv&k- beurs NTV wordt in 1978 gehouden van dins/tag 31 januari tot en met zaterdag 4 februari in de hallen vaü de coopera- tieve veilingvereniging Bleiswijk te Bleiswijk. i Op verzoek van de meerderheid van de standhouders is de g beurs niet meer opengesteld in de avonduren. De openingstij- den zijn nu van dinsdag tot en met vrijdag van tien uur 's morgens tot zeven uur 's avonds en op zaterdag alleen van tien uur 's morgens tot vier ul De dahlia-oogst is weer begonnen. De kwekers hadden graag een weekje met veel wind en regen gehad, want dan kunnen de knollen „lekker zet ten", maar dat weekje vocht met wind, is niet gekomen. Zoal gebruikelijk doen over de oogst weer de nodige verhalen de ronde. De dahlia's zouden hier en daar flink tegenvallen. „Meer kruid dan knol", zo zei men, maar elders hoort men weer andere geruch ten. De dahlia is voor het bollenvak een niet onbelangrijk artikel gewor den. Het areaal dat bijv. in 1958 175 ha bedroeg, was in 1963 al 245 ha geworden en dit jaar hadden 323 kwe kers bijna 350 ha opgeplant. Dat wil dus zeggen: gemiddeld een bunder per bedrijf. Natuurlijk zal de dahlia nooit een artikel worden als de tulp, maar 350 ha is „niet niks" en een exportbe drag van een kleine vijftien miljoen ook niet Dahlia's willen in andere landen ook wel groeien, maar elders is het virus een nog veel grotere plaag dan hier. De Nederlandse kwekers hebben al sedert de oertijd van de dahliacultuur een grote bijdrage gele verd aan de veredeling van het assor timent. En op dit gebied hebben met name ook Leidse kwekers naam ge maakt. Dahlia's komen oorspronkelijk uit Me xico. De meeste daar voorkomende soorten zijn laaggroeiend en hebben kleine bloemen. Enkele soorten daar entegen, zoals D. exelsa en D. imperia lis groeien weer meters hoog. Bekend De dahlia is in Europa al heel lang bekend, Fransisco Hernandez, de lijf arts van Philips de Tweede van Span je - U weet wel: de man die een schatje als de heer Alva naar de Ne derlanden zond om orde op zaken te stellen - schreef in 1615 al over de dahlia's, al noemde hij die plant toen Acocotli. Het zou echter tot 1798 duren voor er zaden van dahlia's uit Mexico naar de Botanische Tuin in Madrid gestuurd werden. De directeur noem de ze toen naar Andreas Dahl, een leerling van de befaamde Linaeus. De Spanjaarden hielden de dahlia's angstvallig in eigen land. Eerst toen een planten jager als Alexander von Humboldt naar Mexico trok, kreeg men zaden van deze plant in West-Fu- ropa. Maar tnen 1 e 1 1803 geworden. De heer Otto, direc teur van de Botanische Tuinen in Berlijn, was een der eersten die zaden ontvingen. In 1806 had een zekere heer Breitner uit Leipzig al 55 verschillende zaailingen in bloei. Ook Leidse kwekers zouden een voor aanstaande rol gaan spelen in de vere deling van dahlia's. Zo had de Leidse bloemist C. Arentz in 1813 een dubbe le violette dahlia geïntroduceerd en in 1819 kom men op zijn kwekerij al meer dan zeventig verschillende dah- lia-nieuwigheden bewonderen. In 1821 won deze kweker een dubbele witte dahlia. Het was de sensatie van het jaar. Het winnen van nieuwe dahlia's was toen een lucratieve bezigheid. Voor knollen van dubbele dahlia's werd 12,- per stuk betaald en toen kon men voor een harde gulden veel kopen. Ook in Engeland kreeg men de vingers er goed achter.De Engelsman Girling begon in 1820 als klein kwe kerij e met het winnen van nieuwe dahlia's. Toen hij het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld en de notaris het testament opende, bleken de erfge namen het allervriendelijkste bedrag Brood Dat er een best brok brood in de veredeling van dahlia's zat, kan men ook afleiden uit het feit dat de Caledo nian Horticultural Society een prijs van 12.000,- uitloofde voor de kwe ker die een blauwe dahlia zou winnen. Later verdubbelde de Ierse zusterver eniging dat bedrag zelfs nog, maar de echte blauwe dahlia is nooit gewon nen. De gebaarde Baarnse kweker H. Hornsveld won in 1903 de pioenbloe- mige dahlia's en later de semicactus- sen, een vorm die ook vandaag nog een zeer grote plaats in het assorti ment inneemt In 1918 had de oprich ting plaats van de Ned. Dahlia Vereni ging, die volgend jaar dus de leeftijd der sterken bereikt en dat het jubi leum viert met een grote tentoonstel ling. In het bestuur nam o.m. zitting de Leidse kweker J. G. Ballego, stich ter van de kwekerij die tientallen ja ren aan de Rijsburgerweg was gehuis vest. Een kweker die zeer veel heeft gedaan voor de dahliacultuur, evenals zijn zoon en kleinzoon. De heer Balle- -.-r-oNri-! van d<> Nod Dahlia Vereniging van 1918 tot 1928. Ook de heer A. N. Ballego was heel actief in de Ned. Dahlia Vereniging en werd later zelfs tot erelid benoemd. Vele nieuwe dahlia's werden door de fa. Ballogo gewonnen en op de markt gebracht In Oegstgeest waren het de Gebrs. De Ruiter die grote triomfen oogstten. De prijzen die momenteel voor dahlia knollen worden betaald, zijn uitste kend. Hele „kramen" waren trouwens in de afgelopen zomer al verkocht. De ontwikkelingen in het assortiment zijn minder feestelijk. Het gaat de kant van de tulpen op: het aantal geteelde soorten vermindert voortdurend. Het is niet alleen een verarming van het sortiment dat zorgen baart. Ook het virusprobleem is men nog lang niet de baas en als gevolg daarvan kan het dahlia potplantenproject niet zo glo rieus van de grond komen als men eerst had gedacht. Zonder zorgen is de Nederlandse dahliakweker zeker niet als hij straks het zeventigjarig bestaan van zijn vakorganisatie gaat vieren. Maar aan de andere kant is er wel veel waar men erg dan^

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11