Vijf Hoven Huis voetbalt om invaliden te plezieren ,Die Csardasfürstin" in een wervelende Noordwijkse en Oegstgeeste co-produktie hond zoel huis Er zit geen greintje kwaad in Mustel WEDSTRIJD TEGEN VERONICA-TEAM BEETJE RUIMTE IS WEL EEN „MUST" BE] LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 OKTOBER 1977 PAGINA 5 er voi n, da stijl 1 Err formi ukte, oorde of. K ook se le lp mijn omwegen doör stad en land kom k graag mensen tegen. Elke morgen tussen ien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel en wie u graag in deze rubriek zou willen egenkomen. Het nummer van mijn geduldi- je telefoon is 071-122244; u kunt dan naar oestel 18 vragen. Het „Vijf Hoven Huis", het club huis aan de Hoflaan, gelegen op de grens van Leiden Zuid-West, gaat zijn dienstenpakket aanmer kelijk en verheugend uitbreiden. Van de week zie je er bijvoorbeeld 's morgens nog de kleuters die ook in de herfstvakantie bezigge houden moeten worden (een aller aardigst toneeltje waarnaar je kunt kijken terwijl de koffie bruin staat te worden), de bejaarden weten hun weg naar dit joviale gemeenschapscentrum allang te vinden en ook andere sectoren in deze Leidse samenleving kunnen hier hun portie vermaak en ont plooiing vinden. Begin deze week echter kwam de voorhoede van een groep kennismaken, een groep die lange tijd niet aan bod is gekomen, maar waaraan steeds >s tepetitie van „Mozaïek" en „De Troubadours". m is in onze contreien een ilwaardige operettedrift tot and gekomen. Je had in Bgstgeest al ruim twee jaar operettevereniging De Troubadours met ongeveer totzingende leden en in pordwijk het gezelschap nzaïek, dat meer dan 45 i30tigende enthousiastelingen ing t zijn gelederen heeft. Die 5Kj2CVee hebben elkaar nu ge- ki'nfnden, in kracht en saam- jrigheid, want het is nog Jjjj^eds zo, dat twee meer 'daoiinnen dan één. Elk voor 'fe fh z'eh al de nodige laidfrdiensten verworven op operettegebied, maar om tot een volwaardige, ja zelfs professionele aanpak te ko men, daartoe ontbraken ei genlijk de mogelijtyieden tot nog toe. Op een goede dag kwamen de twee groepen met elkaar in contact en het resultaat is, dat beiden met een grote produktie op de planken kunnen komen: „Die Csardasfürstin", in 1915 geschreven door behen dige componist van vrolijk heid Emmrich Kalman. Mozaïek en De Troubadours kwa men overeen, dat er leden uitgewis seld konden worden. Geen fusie, maar een plezierige samenwerking waardoor nu met een volwaardige operette in hechte eendracht een „feestje" gebouwd kan worden, met een bezetting van 60 zangeressen en zangers en gastsolisten en met or kest en ballet samen een „vulling" van 80 personen. Koos Vogelezang, bestuurslid van Noordwijks Mozaïk: ,We hebben meer vrouwen dan mannen, maar dat is bij De Trouba dours hetzelfde euvel, zoals trou wens overal. Maar als je de handen ineen slaat kun je de verhouding gladstrijken. Oegstgeest met 11 he ren tegenover 24 dames is in feite niet eens zo erg slecht samenge steld. We begeven ons nu in het beginstadium van samenwerking. Dat moet je wel hebben, als je met iets volwassens op de planken wil komen". Op 4 en 5 november komt de co- produktie van Mozaïek en De Trouwbadours in het Lido-theater (goed voor 400 bezoekers) in Noord- wijk. Op dinsdag 8 november is de Csardasfürstin te beluisteren en te zien in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, waar zeker 550 mensen de zaal kunnen bezetten. Het geheel zal staan onder leiding van Ben Swaap, waarbij de regie van Arnold Alons (die een bijna professionele opzet garandeert, vanwege zijn prestaties met beroepsgezelschap pen) en Cees Borger (één van de drie voortreffelijke gastsolisten, sa men met Ans Poppe en Willy Bur- gerhoudt) zich helemaal heeft aan gepast. Het orkest (van de Jeugd- en Muziekafdeling Den Haag) werd gerepeteerd door de Noordwijkse musicus René Verhoeff. In Noord- wijk beginnen de avonden om 8 uur en in Oegstgeest om half 8. In de badplaats blijft men na afloop in de sfeer met een bal met de Egerlander Blaaskapel en in Oegstgeest zal men ongetwijfeld na het laatste applaus zijn weg vinden naar Het Camp- huys naast de kerk. Noordwijk en Oegstgeest hebben elkaar in het lus tige zangspel gevonden en het staat nu al zowat vast, dat dit stem-aan- stem-gaan helemaal zal aanslaan. meer - ofschoon nog niet in vol doende mate - aandacht wordt geschonken: onze invalide mede mensen. Maandagmiddag werd het eerste gezelschap, met rolstoel en al, verwelkomd in het Vijf Ho ven Huis: 32 mannen en vrouwen, jong en oud. De mensen van het clubhuiswerk hopen, dat dit nog maar een begin is, „want we kun nen hierbinnen zeker 80 tot 100 van hen bezighouden". Een rede lijk aantal op de ongeveer 400 invaliden die dit stadsdeel van Leiden telt. Het „Vijf Hoven Huis" té ingespeeld ge raakt op het gebruik van het gebouw door invaliden: de accommodatie is thans „drempelloos", er is een opnt voor rolstoe len bij de toegangsdeur, de toiletten heb ben hulpmiddelen gekregen, er zijn 25 stoelen extra aangeschaft Maar er moet nog veel meer gebeuren: er moet een schuifwand komen, een parkeerhaven voor het gebouwtje, de trottoirrand bij de in gang dient verlaagd, want de wagentjes moeten zó binnen kunnen rijden. Ook wil men het assortiment gezelschaps spelen flink uitbreiden. Bij een grote aan loop van invaliden kan eventueel ook de zaterdagavond voor deze categorie ont spanningzoekenden worden gereserveerd. Men ziet, het „Vijf Hoven Huis" doet er alles aan om een probleem te helpen oplos sen. Het heeft al veel geld gekost en het zal nog veel meer geld vergen: 15.000 gul den moet er op tafel komen om de „aange paste" activiteiten te kunnen betalen. Zo'n bedrag komt er natuurlijk niet vanzelf en daarom gaan de cultureel werkers van de Vijf Hoven geld loskloppen bij sponsors en bij iedereen die belangstelling heeft in de zorg voor de minder kansrijke invalide. Nu is er zo'n cultureel werker - die zijn naam beslist niet genoemd wil zien, omdat hij alleen maar „Het clubhuiswerk vertegen woordigt" - die met een vrijwillige kracht bezig is. Laat ik hem „Piet" noemen, hoe wel hij eigenlijk Henk heet. Er moest wat gebeuren, omdat het clubhuis zelf niet over geld beschikt: „We zitten al met een subsi dietekort", vertelt „Piet". Welnu, het „Vijf Hoven Huis" beschikt wel al geruime tijd over een eigen voetbalelftal, eigen jongens onder elkaar. Een best elftal zelfs, dat eens in de twee weken een wedstrijd speelt tegen andere clubhuizen of bedrijven en zo. Vorige week nog tegen de Franciscus Band. „We willen ook tegen De Hutspotten voetballen; we zijn hele maal op elkaar ingespeeld en er zit steeds „het goede doel" achter", vertelt mijn zegs man, die nog steeds pijnlijk anoniem wil blijven, omdat hij slechts een radertje is in het geheel, dat die 15 mille moet zien los te branden. Op zaterdag 14 januari moet de klap op de vuurpijl te horen zijn. Dan wordt 's morgens om 11 uur op het LFC-terrein („fijn afgeschut met bomen") een voetbal wedstrijd afgedraaid tussen De Vijf Hoven en een elftal van de Omroep Veronica. Dat Veronica-team speelt ook al een tijd lang tegen instellingen die voor een goed doel tegen de bal wensen te trappen. Na de winterse ontmoeting, die door niemand gewonnen hoeft te worden, als men maar „en masse" wil komen kijken en entree betalen, volgt in het clubhuis het „binnen- gebeuren". Dat is een groots opgezette bazar met de meest uiteenlopende attrac ties, waarvan de opbrengst ook alweer de invaliden van Zuid-West via de clubhuisin richting ten goede komt. Het toegangsbe wijs voor de voetbalwedstrijd is tevens een lotnummer voor de bazar, waardoor het mes voor de belangstellende aan twee kan ten kan snijden. Inmiddels hebben de invaliden van Zuid- West hun weg naar het Vijf Hoven Huis gevonden. Ze zullen er in toenemende mate gaan komen, dat zit er dik in. De middagen gaan dus gewoon verder. Straks kunnen deze mensen niet meer buiten die sfeer die helemaal voor hen alleen is en dan ver wachten ze wat, namelijk, dat ze kunnen blijven komen. Maar dan zal het Vijf Ho ven Huis, dat nu „a" heeft gezegd, ook „b" moeten kunnen zeggen. Vandaar onder meer die voetbalwedstrijd en de bazar. U heeft nog bijna drie maanden de tijd om erover te denken, of u komt kijken of niet. „Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: „Hond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondebezit- ters naar bet asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in ,JIond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. tfm vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. Het feit dat Mustel door de politie naar het asiel werd gebracht, zegt in dit geval niets over bet verleden van de hond. Misdadig zal bet zekei niet geweest zijn, want met de beste wil van de wereld is er geen greintje kwaad in het karakter van Mustel te be speuren. Een gerechtelijke dwaling behoort nu ook niet direct tot de mogelijkheden, dus bet komt er op neer dat Mustel wel gewoon ver dwaald geweest zal zijn. Aan de andere kant is bet wel jammer dat zelfs de politie niets uit Mustel loskreeg. Zo zal de voorgeschiedenis van Mustel wel voor altijd in een mysterieus waas gebuid blij- ven. Als concreet feit kan worden genoemd de datum van Mus- tels aankomst in het asiel: 20 september 1977. Die dag kan bepaald niet de rustigste ge noemd worden uit de geschie denis van het dierenasiel. Mus tel heeft namelijk een gruwe lijke hekel aan kleine ruimten, vooral als hij daar dan ook nog alleen wordt gelaten. Pro testen alom dus. Beheerder Will Tiele bleek uiteindelijk de sterkste zenuwen te hebben want na verloop van tijd be gon het gejank van Mustel in aantal decibellen gerekend, af te nemen. Sterker nog, Mustel begon weer plezier in het le ven te krijgen, nadat hij aan zijn benarde positie gewend was geraakt Hij begon wat te spelen met andere honden als hij de buitenren verbleef en het eten begon hem ook weer te smaken. Daar is overigens nooit wat op aan te merken geweest. Het voedsel staat wat kwaliteit betreft op eenzame hoogte in het Leids Dierena- De vooruitgang in het gedrag van Mustel kwam echter niet voort uit de vriendschap die hij met sommige andere hon den sloot of uit het lekkere eten dat hij er kon genieten, maar stoelde zuiver op de hoop binnen redelijke termijn weer uit het asiel te komen, c.q. een nieuwe baas te vinden. Die hoop wordt nu echter weer enigszins de bodem inge slagen omdat het allemaal wel erg lang gaat duren. Ook het geduld van een hond raakt immers eens uitgeput. Mustel ziet er beslist niet on aantrekkelijk uit. Het overgro te deel van zijn vacht is git zwart met op de borst en buik hier en daar een plukje wit Eigerdijk heeft Mustel het meest van een Keeshond weg, al is hij wel een maatje klei ner, met zijn hoogte van veer tig centimeter. De spitse snuit, de krulstaart en de spitse, rechtop staande oortjes com pleet met pluimpjes zijn echter wel aanwezig. Ook Mustels leeftijd is niet onaantrekkelijk, vier jaar. Over karakter krak ter is al iets gezegd, maar er kan nog aan toegevoegd worden dat Mustel het niet erg vindt om in een wat kleiner huis te wo nen, zolang hij maar niet te lang alleen wordt gelaten. Dan raakt hij in paniek en zet een keel op. Verder is zijn karak ter redelijk plooibaar en voor een gezin met kinderen zal Mustel een ideale hond zijn. Max Max, de hond van de vorige week, die zo jammerlijk in het warenhuis verdwaald was ge raakt beeft een goed tehuis in Oegstgeest gevonden bij een baas die tijdens een uitje wel goed op Max zal passen. BART SPIJKER Woningbouw Eén dezer dagen rolt bi} alle Voorhouters het eerste nummer van een periodiek informatieblad van het CDA-Voorhout in de bus. Niet alleen om belangrijke CDA-evenementen aan te kondigen. Maar tevens om de grote groep CDA-kiezers bijna 50% van de Voor- houtse stemmers bij de laatste verkiezing voor de Tweede Kamer verslag te doen van datgene waarvoor het CDA-Voorhout en met name de CCP (=CDA>- raadsfractie zich in de afgelopen periode heeft ingezet. Veel is realiseerd, zoals woning- en scholen bouw, verkeersvoorzienin- gen, sportaccommodatie enz., maar er resteren nog vele wensen. En ook daar over wil het CDA haar kiezers voorlichten en raadplegen. Natuurlijk staat de woning bouw voor de eigen woning zoekenden bovenaan de verlanglijst. Door de succes volle strijd tegen het spook beeld van de "Bollenstad" dreigde de weegschaal te ver door te slaan. Daarom heeft het CDA met kracht geijverd voor het opstellen van een zodanig woning- bouwplan over de spoor lijn dat in ieder geval tot 1990 Voorhoutse woningzoe kenden, zowel gezinnen als alleenstaanden, binnen de eigen gemeente een huis kunnen vinden. Om te bereiken dat het ook betaal bare huizen zullen worden, dient naar onze mening zeker 85% van de huizen In de woningwet- en premie sector te worden gebouwd. Als reactie op het ontwerp- streekplan Zuid-Holland West heeft de Voorhoutse raad zich op het standpunt gesteld dat een plan van 1500 woningen ten noord oosten van de spoorlijn financieel-economisch gezien het meest ideaal zou zijn. Een extra ontsluitings- weg naar de rijksweg bij Sassenheim zou dan tot de mogelijkheden behoren. Nu het er alle schijn van heeft dat de provincie dit plan niet zal goedkeuren, moeten wij terugvallen op een alternatief plan van 700 800 woningen voor Voor houtse en Warmondse woningzoekenden gezamen lijk. Helaas (nog) zonder ontsluitingsweg. Een plan. alleen voor Voor houters is niet haalbaar. Om te voorkomen dat aan weerszijden van de spoorlijn afzonderlijke leefgemeen schappen ontstaan, moet tenminste een fiets- en voetgangerstunneltje in het plan worden opgenomen. De harmonische inpassing van nieuwe bewoners in het oude dorp iets wat in Voorhout tot nu toe steeds is gelukt zal ook nu weer kunnen plaatsvinden. De hogere kosten van het plan moeten dan wel door een behoorlijk aantal woningen worden gedragen. Daarom steunt de CDA-fractie het voorstel om ook Warmondse woningzoekenden, die in eigen gemeente niet meer terecht kunnen, een plaats in Voorhout te bieden. De op de Voorhoutse gemeen schap drukkende financiële last kan dan tot aanvaard bare proporties worden teruggebracht. De zwaardere verkeersbe lasting op de Voorhoutse wegen is echter een nadeel. Toch meent de CDA-fractie dit te moeten aanvaarden terwille van een spoedige realisering van de wonin gen. Als financiële en planologische mogelijkhe den dat in de toekomst toelaten, komt misschien de ontsluitingsweg er ook nog wel. Mr. G. C. G. Borst Voorzitter CCP-fractie Gemeenteraad Voorhout

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5