Helft nieuwbouw AZL op sportvelden Wijkcomités hekelen plan egroting *van Lis s jgoedgekeurd brieven lezers Cranky 99 inhoudsloos 'n i Zes maanden geëist tegen handelaar in biotica Nachtwake van ANJV D.O.S.R. Til Gardeniers in Oegstgeest LOI-gift voor „Pinokkio" Te(e)kens aan de wand Troef" neemt herbouwde soos weer in gebruik ilnbraken in Alphen Snelheidscontrole Nederlandse dixieland naar VS poeren. ie i lie: Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. -4AD/REGI0 Pt LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 OKTOBER 1977 PAGINA 3 IN BRIEF AAN GEMEENTERAAD Proct JL JL s. 19.) ALPHEN A/D RIJN De officier van justitie bij het kantongerecht in Alphen a/d Rijn heeft gisteren tegen een 50-jarige handelaar in veehou derij-artikelen uit Bodegraven zes maanden ge vangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk en zesduizend gulden boete geëist. De man wordt er van verdacht dat hij sinds het in werking treden van de anti-bioticawet in 1964 handel is blijven drijven in diergeneesmiddelen en hormoonprepa raten. Nadat de algemene inspectiedienst al jaren jacht op hem had gemaakt, kon hij in oktober vorig jaar bij een verkeersovertreding worden aangehouden. Van dertien andere overtreders, die ook voor het kantongerecht terechtstonden, werd er tegen een een zogenaamde depothouder een maand voorwaardelijk en 1500 gulden boete geëist De overige twaalf veehouders, die allen in het bezit waren van z.g. diergeneesmiddelen kregen een boete van 500 gulden opgelegd. De uitspraak tegen de handelaar uit Bodegraven en de depothouder is 4 november. Volgens de officier van justitie moet de handelaar worden gerekend tot de hooguit 20 streekhandela- ren in Nederland. De werkelijke grote jongens, van wie er misschien vier in Nederland zijn, zijn buiten schot gebleven. In welke kringen die ge zocht moeten worden werd aangegeven door de getuige-deskundige van de AID. Hij verweet som mige fabrieken hun waren via de achterdeur in een blanco fles aan handelaren zoals de verdachte te leveren. LEIDEN Het Algemeen Ne derlands Jongerenverbond afde ling Leiden hield vannacht een nachtwake op de Breestraat te gen het ontwikkelen van de neu tronenbom. Rond elf uur verza melden zich enkele leden van het verbond nabij het stadhuis met pamfletten en fakkels. Voorbijgangers werden ge vraagd hun handtekening te plaatsen teneinde de landelijke actie „Stop de neutronenbom" te ondersteunen. Met deze actie wil men bereiken dat Nederland zich in de Nato als tegenstander van de ontwikkeling van de neu tronenbom opstelt BEKERWEDSTRIJD RIJPWETERING Zondagmiddag 2.30 uur Deze tunnel zal een rechtstreekse aansluiting krij gen met de perrons van het N.S.-station. Op deze wijze ontstaat de meest directe verbinding van het ingangsgebied van het ziekenhuis met het open baar vervoer en de binnenstad. De ontsluiting voor auto's is blijkens deze notitie gedacht aan de andere zijde van de nederzetting, dichtbij de Poelwetering die het ziekenhuisterrein doorkruist Dat betekent dat het ingangsgebied zal uitgroeien tot een langgerekte binnenstraat, al of niet overdekt, met aan elk van beide eindpunten een inlichtingenbalie. Volgens de vertrouwelijke notitie ligt het voor de hand deze binnenstraat te situeren tussen de poliklinieken en het beddenhuis. Voor ambulances en dienstenverkeer zal een eigen ingangsgebied aangewezen worden. Open gebied Het nieuwe complex dat "in de eerste fase wordt gebouwd zal aanzienlijk compacter worden wat grondgebruik betreft dan het bestaande. Na het gereedkomen van de eerste fase en het afbreken van de oude gebouwen die het nieuwe complex vervangt, zal dan ook een open gebied beschikbaar komen van niet geringe afmetingen. Hierover wordt opgemerkt dat met zorg moet worden afge wogen in welke mate dit terrein bestemd moet worden voor parkeervelden, groenvoorzieningen en gebouwenuitbreidingen. LEIDEN „De buurt comités Maredorp, Pancras-Oost en Noord- vest hebben in een brief aan de gemeenteraad ernstige kritiek geuit op bet Valkbrugplan en de besluitvorming rond dat plan in relatie tot het verkeerscirculatieplan. De wijkcomités dringen er op aan bij de raad dat eerst het verkeerscirculatieplan wordt gemaakt waarin als leidend principe „versterking van de woon functie voor de binnenstad en omgeving" wordt gehanteerd en dat pas in een later stadium de Valkbrug wordt besproken. Zoals bekend beoogt het college met het openstellen van de Valkbrug in twee richtingen het verkeer in Noord te ontlasten en de Merenwijk verder te ontsluiten. De wijkcomités vragen ach echter af of het Valkbrugplan wel de meest wenselijke oplossing is. Ze vrezen een ernstige toename van de verkeersdruk op de Citynng en dnngen er in de brief op aan om een oplossing voor de verkeersproblematiek te zoeken die tevens de Cityring van verkeer ontlast. Er moet niet eerst een voldongen feit geschapen worden dat al een heleboel vastlegt van het verkeerscirculatieplan", aldus beoordelen de wijkcomités het Valkbrugplan. Volgens Wethouder Waal hebben de projectgroepen die het Valkbrugplan respectieve lijk het verkeerscirculatieplan voorbereiden geconstateerd dat bei de plannen met elkaar in overeenstemming zijn. Let wel: dit slaat op de plannen zoals die er nog uitzien voordat inspraak van de .bevolking en de raadscommissies heeft plaatsgehad. Het is dus goed mogelijk dat ze later niet meer in elkaar passen. Laat u dus niet verleiden nu dingen te besluiten voordat u het verkeerscircula tieplan plus de reacties erop goed hebt kunnen bestuderen, omdat u anders later, wanneer dat verkeerscirculatieplan plus reacties er zijn, niet meer kunt terugkomen op die besluiten die u nu in haast ten aanzien van de Valkbrug hebt moeten nemen", waarschu wen de wijkcomités de gemeenteraad. Oegstgeest Het tweede kamerlid voor het CDA, mevr. M. H. M. F. Gardeniers zal maandagavond achtergrondinformatie geven over de kabinetsformatie 1977. Zij is uitgenodigd door het CDA afdeling Oegstgeest. De bijeenkomst die staat in het kader van „Opening winterseizoen '77-'78", wordt gehouden in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. Aanvang: 20.00 uur. Alvorens mevr. Gardeniers aan het woord komt zal de voorzitter een aktieplan ontvouwen. „Met drie verkie zingen voor de deur heeft het CDA veel te doen. Het bestuur wil dit aktieplan nader met de aanwezigen bespreken," zo tekent men hier bij aan. LEIDERDORP De Leidse speel-o-theek „Pinokkio" heeft gister middag met negen andere speelgoed uitlenende instanties een gift van ongeveer tweeduizend gulden ontvangen van de Leidse Onder wijs Instellingen in Leiderdorp. De schenking vloeit voort uit het principe van winstloosheid van het studiefonds van het LOI. De giften werden gistermiddag uitgereikt door mevr. M. v.d. Hoek, administratrice van de stichting Studiefonds, dat tot doel heeft cursisten die het lesgeld door omstandigheden niet meer kunnen betalen uit de nood te helpen. Het kan niet worden ontkend dat de „Vleesmeester" Teekens voor Leiden e.o. van bijzondere betekenis moet worden geacht De directeur zelve is daar nog het meest van overtuigd. Wij hebben waardering voor men sen die door hun kennis en er varing ook nog in staat zijn bepaalde overtuigingen op an deren over te brengen. Als men daarbij echter gebruik maakt van een scheve voorstelling van zaken, dan ebt deze waardering weg om plaats te maken voor verontwaardiging. Als n.L de di recteur van Vleesmeesters het heeft over de door de vakorga nisatie geëiste 5-daagse wer kweek, dan is hem kennelijk ontgaan, dat die 5-daagse wer kweek reeds lang in de cao-Sla gers bednjf is gerealiseerd en dat het hier een kwestie betreft van „houden wat we hebben". De Slagers-werkgevers echter wilden de klok zo'n 15 jaar te rugzetten, hetgeen in het overige sociale beleid duidelijk te mer ken is. Want even verder merkt deze directeur op, dat het slagersvak het best betaalde ambacht is. Hij vraagt zich hierbij niet af, hoeveel uren daarvoor dan wel gewerkt moeten worden. Wij hebben de ervaring, dat de uur lonen in het slagersvak tot de laagste in Nederland behoren. Weliswaar worden er aardige salarissen verdiend, doch het aantal werkuren wat daar te genover staat is belangrijk te hoog. Als het waar zou zijn, wat dhr. Teekens beweert, dan vra gen wij ons af, waarom de werkgevers nog langer genoe gen nemen met de looncijfers, zoals deze thans in de cao wor den afgedrukt Vervolgens ver baast het ons, dat aan de onder handelingstafel dezelfde werk gevers op dubbeltjes zitten te beknibbelen, terwijl er steeds meer wordt omgezet Ook ko men er in de loonvoorwaarden nog altijd minima en maxima voor. Teneinde de werkgevers de gelegenheid te geven naar believen te weinig te betalen, naar rato van de prestaties. Voorts zouden we deze direc teur de raad willen geven eerst eens zijn licht op te steken be treffende de organisatiegraad in het slagersbedrijf, alvorens met cijfers te komen die alle grond van waarheid missen. Wij ach ten het Te(e)kens aan de wand dat: 1. Een zo gerenommeerd onder nemer zich op deze wijze denkt te kunnen uitlaten over de part ners in de bedrijfstak en er blijk van geeft, zo weinig van ar beidsvoorwaarden af te weten. 2. Kennelijk er nog personeelsle den zijn in de bedrijfstak, die voor hun patroon niet willen weten dat zij georganiseerd zijn. Hoe zou dit dan toch komen, vragen wij ons in gemoede af. 3. Het harmonisch overleg wat de werkgevers zeggen voor te staan op deze wijze ernstig wordt aangetast Tijdens onze akties voor behoud van de 5-daagse werkweek heb ben wij van het publiek begre pen, dat zij deze en dergelijke gedachten als .middeleeuws" beschouwen. Kennelijk is dus deze directeur iets te laat gebo ren. Het economisch beleid in de ondernemingen kan dan goed zijn, aan sociaal beleid ontbreekt het helaas in veel be drijven. „De Vleesmakers" ma ken daar kennelijk geen uitzon dering op. W. Meere, bestuurder Voedingsbonden FNV (Van een onzer verslaggevers) SEN Bij het Academisch Zieken- van Leiden is een uitgewerkt gefa- plan in voorbereiding ter uitvoe- van het besluit van de minister- inzake de nieuwbouw van dit zie- 153 Jhuis. Uit een vertrouwelijk rond- js) Jrijven aan de coördinerend verpleeg- si Pjdigen en diensthoofden in dit kader ,S| lit, dat door het AZL in de eerste iwfase 50% van het toegestane to- loppervlak van 50.000 m2 op de gtvelden zal worden gebouwd. Het in de bedoeling dit in één fase uit Hhet rapport blijkt dat het - zij het met enige 'nr" ite - mogelijk is in deze eerste fase tenminste deel van de polikliniek, kliniek, onderzoek en ideling en laboratorium te realiseren. Pro i lijkt in deze eerste bouwfase de bereikbaar- voor fietsers, voetgangers en auto's te worden /an het bestaande wegenstelsel gebruik willen Weer*en- Óm de dreigende problemen te verlichten .30 hjekozen voor een nieuw te maken voetganger- at ctyiel onder de spoordijk, halverwege het sta- J^PJsgebouw en het viaduct bij de Plesmanlaan. (S) q ongunstig ingedeelde en zelfs wat rotten de soosruimte in een gezellige ontmoe tingsplaats omgetoverd in een tijdsbestek van een half jaar. Doordat de vloer van de soosruimte in de loop der tijd wat was verzakt zullen de bezoekers voortaan de gezelligheid precies 40 centimeter lager moeten zoeken, hetgeen, zoals gisteren bleek, overigens geen problemen bleek 'tlDEN - Met een toespraakje van orzitter Hans Litjens nam het Leidse rmingscentrum „Troef" gistermiddag verbouwde soosruimte in het voorma- Mie marine-complex aan het Noordeinde ^■gebruik. vormingswerkers van Troef hebben jiajlet een moeizaam bijeengegaard bedrag NO n 2000 gulden en vrijwilligerswerk de op te leveren. Troef houdt zich bezig met culturele vor ming van 17- tot 30-jarigen. Voorzitter Hans Litjens stelde in zijn toespraak dat Troef nog altijd voldoende bestaansrecht heeft; aan de activiteiten werd dit jaar door 120 mensen deelgenomen en het ziet er niet dat dit aantal in de komende tijd erg zal zakken. Wel zal het marinecom plex over niet al te lange tijd (eind 1978) moeten gaan vallen onder de slopersha mer. En dat betekent dat het verbou wingswerk weer teniet wordt gedaan. Voorzitter Litjens steld echter dat Troef zich er met inspanning van alle krachten voor zal gaan inzetten dat de gemeente voor goede vervangende huisvesting zorgt. gr .ISSE Voor de eerste maal werd er gisteravond wat vuurwerk (3j (gestoken tijdens de begrotingsbehandelingen. Onderwerp van Ki iscussie was echter niet het beleid in het komende jaar, maar RL e principes van de diverse partijen. Zo werd met name door naadslid Kalis (PvdA) fel uitgehaald naar de SGP/GPV, nadat e h er Salman (CDA) had geconstateerd dat de raad aan het erstarren is en men soms gretig naar eikaars schenen schopt. Ca dit rumoerig begin werd de vergadering toch nog plezierig sloten met de goedkeuring van de begroting '78. e derde en laatste bijeenkomst van de gemeenteraad over de legroting voor volgend jaar gaf raad en college in laatste instantie 'e mogelijkheid vragen te stellen en antwoorden te geven. Zo stipte D5 aadslid v.d. Berg (CDA) opnieuw het belang van de toeristenbelas- Hi ing aan en meldde burgemeester Berends, dat de bouwaanvrage nfonoor een nieuw politiebureau zojuist van de Rijksgebouwendienst ivas gekomen. Raadslid Osephius (WD) vroeg een rijverbod voor en Jachtwagens op de Rooversbroekdijk en een deel van de Tweede iof Poellaan. De heer Kalis (PvdA) bepleitte de besteding van de 1 s financiële reserves en keerde zich namens de fractie tegen de «j verhoging van de reinigingsrechten. SGP/GPV-representant Aan-. geenbrug noemde de situatie van de school aan de Schoolstraat «een noodsituatie". ILPHEN AAN DEN RUN In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in Alphen drie inbraken gepleegd. De politie heeft aanwijzingen dat het om dezelfde daderfs) gaat. Uit een woning aan de Bleijenbergstraat verdween een zilveren tientje, uit een woning aan de Willem de Zwijgerlaan werd 150,— gestolen en uit een woning aan de Rembrandtlaan 175,—. De drie woningen zijn gesitueerd op de eerste verdieping van een flat gebouw. De toegang werd op identieke wijze verschaft Via een kapje konden de onbekenden op het balkon komen. Door de balkondeur te forceren konden ze binnen komen. J' ALPHEN AAN DEN RIJN j Tijdens een door de politie gehouden snelheidscontrole op de i» Burgemeester Bruins Slotsingel zijn gisteren 6 hardrijders bekeurd. ir. De hoogste snelheid die gemeten werd was 95 kilometer per uur. w Op de Veldbloemweg bekeurde de politie eveneens 6 automobilis- jn kn. Hier was de hoogst gemeten snelheid 70 kilometer per uur. Op beide wegen is de maximum snelheid 50 kilometer per uur. Basgitarist Thijs Hazelzet (zie foto) maakt met zijn dixielandorkest een toer- nee naar New Orleans. Het is voor het eerst dat een Nederlands dixie landorkest optreedt in het Amerikaanse New Or leans. de geboorteplaats van de jazz. The All Styles Swing So ciety vertrekt 9 november naar de jazz-stad. Zij zal concerten verzorgen in enkele jazzclubs en waar schijnlijk ook op de au thentieke raderboot „Mark Twain",wijl wijl de ze een cruise maakt over de Mississippi. Speciaal voor jazzliefheb- reis verbonden. Deelne- museum brengen. De reis lenden kunnen zich mel- bers uit Nederland is aan mers zullen onder meer gaat 2.165,- per per- den bij KLM-agent Kou- dit toernee ook een jazz- een bezoek aan het jazz- soon kosten. Belangstel- dijs Reizen in Gouda. LEIDEN Wie uitverkoopt, moet ook iets uit te verkopen hebben. Het onafhankelijk to neel wilde gisteravond in het LAK-theater „Cranky Box" van Judith Herzberg uitverkopen, maar verkocht uiteindelijk he lemaal niets. Het is allang geen nieuwe truc meer om als anti-kunstvorm het lege, zinloze kunstobject te pre senteren. Reeds tijdens de Eer ste Wereldoorlog ontwikkelden zich enige meesters op dat ge bied. Maar die „meesters" toon den heel wat meer creativiteit in hun anti-kunst dan de meesten van tegenwoordig. Want einde lijk is ook tot wat minder elitai re kringen het besef doorge drongen, dat er enigzins de klad is gekomen in realisme en ro mantiek, in de grote gevoelens en de schildering van analyse van de werkelijkheid. Drie tot vier scènes lang boeit „Cranky Box"; de drie vier seënes waarin men moet wen nen aan het décor, bestaande uit drie losse zetstukken en enige toneelverlichting op standaards; aan de toneelmeester die tussen de scènes rekwisieten verwisselt en die ze door uitroepen („aan vang", „werklicht") laat begin nen en ophouden; en aan het volstrekt inhoudloze, futloze, vertraagd en statische spel. Maar als tijdens de voortgang van het stuk in dat spel geen enkele verandering komt, als de vier spelers op dezelfde monoto ne wijze hun teksten blijven zeuren met af en toe een uithaal naar het komische of het melo dramatische, dein begint die ma nier van spelen-verdacht veel op onmacht van de heren acteurs en dames-actrices te lijken. Het huidige voetbal wordt ver pest door voetballers die allang niet meer kunnen voetballen, maar hun oninteressante verto ningen verdedigen met het ma gische woord: „taktiek". Ze den ken allen de Kromme uit Hen drik Ido Ambacht te zijn, maar een pass over veertig meter kunnen de heren niet geven. De spelers van het onafhankelijk Toneel denken zeker dat hun vertragend spel la van Hane- gem vervreemdend is, maar to neelspelen is er niet meer bij. Een woord als „Uitverkoopto- neel" bezit niet voldoende magie om dat gebrek te maskeren. PAUL VAN DER PLANK. De sportvelden met op de achtergrond het AZL Troef-eoos kort na de opening.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3