Sou/temt Cultureel verdrae met Zuid-Afrika opgezegd 71% akkoord over erdeling van ;tels nabij Bon voor veel keus uit hoge,vaste rente Notenkraker komt terug Beleggings- bewijzentot postgiro en Spaar deposito's tot rijkspostspaarbank AMBASSADEUR VOOR OVERLEG TERUGGEROEPEN K mP—— IMA -'i—L Pilotenstaking van de baan chtgenote in Tsjechische esident irongelukt Brezjnjev: vooruitgang in Salt-overleg randstad Zuid-Holland heeft thans milieuraad r Elvis stierf aan hartaanval TARIEVEN MAKELAARS OMLAAG RHenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ■^^ies (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) lenten: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 22 oktober 1977, 68e jaargang no. 20870 Sabrina DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Audrey Hepburn, Humphrey Bogart en William Holden in „Sabrina" op Ned. I om 19.55 uur. Ned. H om 20.25 uur „Roots", George wordt aan Lord Russell verkocht. Zondag Ned. I om 19.05 uur „Die goeie ouwe tijd" met W. C. Fields en om 21.20 uur Lord Peter Wimsey. Ned. H om 16.02 De strijd tegen de slavernij. Warm Perioden met zon, maar ook plaatselijk een bui met kans op onweer. Meest matige wind uit Zuidoost tot zuid. Max. tempe raturen ongeveer 20 gr. Morgen zon: 7.17-17.32. Maan: 15.35—1.54. Schev. hoogw.: 11.27 en 23.54 laagw.: 7.06 en 19.29. gin |EN HAAG De ministerraad :eft gisteren besloten het cultureel trdrag met Zuid-Afrika op te zeg- Ook zal mr. R. Froger, Neder- knds ambassadeur in Pretoria wor- jen teruggeroepen naar Den Haag (oor overleg over het toekomstige federlandse beleid ten aanzien van juid-Afrika. let kabinet heeft deze besluiten ge- omen naar aanleiding van de deze reek door de Zuidafrikaanse over bid uitgevaardigde discriminerende maatregelen tegen personen en orga nisaties die kritiek hebben op het apartheidsbeleid. Ook de Ameri kaanse ambassadeur in Zuid-Afrika 'is teruggeroepen om in Washington verslag uit te brengen over de laatste ontwikkelingen. In Zuid-Afrika zijn op veel plaatsen protestbijeenkomsten gehouden te gen de recente maatregelen. Daarbij zijn tenminste 150 zwarten en In diërs gearresteerd. Op scholen voor zwarten zijn onlusten uitgebroken. In Soweto is de schoolstaking nu vrijwel compleet: bijna alle 150.000 leerlingen blijven thuis. Verspreid over Zuid-Afrika staken nogeens 300.000 scholieren. De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties zal zich maandag beraden over de recente arrestaties. Juist op de dag dat de Nederlandse regering heeft besloten het cultureel" verdrag met Zuid-Afrika te verbre ken hebben 21 Nederlandse hoogle raren het kabinet schriftelijk ver zocht dit verdrag weer in werking te -stellen. Het was namelijk al een maand „bevroren" in afwachten van de ontwikkelingen. Volgens de hoog leraren uit Leiden, Amsterdam, Gro- ningen, Eindhoven, Tilburg en Wage- ningen hebben de veelvuldige ont moetingen van Zuidafrikaanse ge leerden en studenten met Europese collega's een heilzame werking op het klimaat in hun land. Volgens de hoogleraren zullen isolatie en boycot van Zuid-Afrika geen goede resulta ten opleveren. In èen verklaring die gisteren is uitgegeven zegt het algemeen be stuur van het CDA „met veront waardiging kennis te hebben geno men van de maatregelen die de Zuidafrikaanse regering heeft geno men tegen personen en instellingen die in Zuid-Afrika een vreedzame strijd voeren waaronder het Christe lijk instituut van dr. Beijers Naudé". NEW YORK (AP) De voorzitter van de internatio nale federatie van pilotenverenigin gen - Ifalpa - beeft gisteren in New York de in ternationale pilo tenstaking afge last; die volgende week zou worden gehouden. De De staking moest de Verenigde Naties onder druk zetten om maatregelen te treffen tegen deze vorm van terrorisme. Een groep representatieve lidstaten van de VN is gisteren echter overeengeko men voor te stellen de veiligheid van de internationale burgerlucht vaart op de agenda van de Algemene vergadering te zetten. Ook VN-secretaris Waldheim heeft toegezegd snel actie te ondernemen om het punt op de agenda te krijgen. ZEIST (ANP) - Bij de Vogelbe scherming in Zeist komen steeds meer mel dingen binnen van mensen die notenkrakers heb ben gezien. Deze zeldzame vo gel, afkomstig uit West-Siberië ver oorzaakte tien jaar geleden enige sensatie door met vele duizenden ons land binnen te vallen. Dit jaar gaat het echter nog maar om enkele exemplaren. De notenkraker is een kraaiachtige vogel en familie van de ekster. Hij is bijna kauwgroot heeft een dikke snavel en veel witte spatten op romp en borst Zij zijn vooral in het oosten, midden en norden van ons land waargenomen. Het dier geniet bekendheid door zijn grote vertrouwelijkheid. De Vogelbescher ming vraagt eenieder de vogels, juist omdat zij zo mak zijn, met rust te laten. Overigens is een ander lid van de kraaienfamilie, de Vlaamse gaai, eveneens in grote aantallen uit het noorden van Europa naar ons land gekomen. DA LAAT 8-7-1 VALLEN 'onze parlementaire redaktie) HAAG De fraktieleiders van PvdA* CDA en D'66 zijn Êiddag om één uur opnieuw bij de informateurs Vrolijk en tm bijeengekomen met de bedoeling de laatste knopen inzake etelverdeling in het nieuwe kabinet door te hakken. De heren Thijn, Van Agt en Terlouw verklaarden vannacht om drie na weer vele uren van beraad, dat zij de kans op een akkoord t achten. L-fraktieleider Van Thijn zou het verlangen van zijn partij om et tweede kabinet-Den Uyl acht ministersposten te bezetten en laten varen. Hij wilde daar zelf niets over zeggen, maar CDA-collega Van Agt zei dat er nu nog maar twee varianten iprake zijn. Dat zijn de formules 7-7-2 en 7—7—1 Dit zou ;enen, dat het CDA op dit punt zijn zin heeft gekregen. van de fraktieleiders wilde zeggen op welke kwestie de jen nog niet tot een vergelijk zijn gekomen. Zij lieten wel men, dat het nog om één knelpunt gaat. De reden dat men acht niet is doorgegaan, hield verband met het late uur. ens de fraktieleiders zijn de gisteren gemaakte vordering niet mken aan een wezenlijk nieuw punt. „Er was gewoon meer dheid om tot elkaar te komen", zo verklaarden ze. Van Thijn „Er valt voor alle partijen wel wat te slikken". Van Agt laarde: „De victorie en het leed worden over alle drie partijen eeld". olitieke kringen wordt aangenomen, dat het nog resterende >unt verband houdt met de bezetting van het departement van tie. Het CDA zou wel van deze post afstand willen doen, ipaar 'oor een te hoge prijs vragen: Op die compensatie voor het zou het beraad nog hangen. mateur Vrolijk verklaarde vannacht na afloop van de bespre- „Mijn grootste zorg is nu, dat ik mijn hond nog moet uitlaten". 1AG (AP) De echtgenote de Tsjechische president ak, mevrouw Vera Husako- is donderdag om het leven omen bij een vliegtuigonge- ivas een van de inzittenden een hefschroefvliegtuig. de bemanning en een onbe- id aantal andere passagiers loren bij het ongeval het le- Het ongeluk gebeurde in de irt van Bratislava in dichte t. Mevrouw Husakova was Een breed tapijt van olie vloeit uit de I tanker Al Sabbiyah in de Stille Oceaan. Het schip uit Koe weit is in aanvaring gekomen met een „groot drijvend voorwerp" waar door de boeg is opengescheurd. Over de aard van het voorwerp is nog niets bekend. MOSKOU (UPI) Premier Brezjnev van de Sowjet Unie heeft gisteren gezegd dat de bespre kingen met de Verenigde Staten over beperking van de strategische kernwapens (Salt) „een keer ten goede" hebben genomen en dat een nieuwe overeenkomst mogelijk is. De Sowjet-premier zei te hopen dat het Salt-over- leg met succes zal worden afgesloten zonder onno dig uitstel. Het is voor het eerst sinds de onderhan delingen dat Brezjnev zich uitliet over de vooruit gang. President Carter van Amerika uitte zich al eerder in positieve zin. de tweede vrouw van de Tsje chische president. Zij was 54 jaar. Naar de toedracht van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Koloniaal De Parijse mo de-ontwerper Jousse zoekt het in zijn ont werpen voor het komend lente- en zo merseizoen in de koloniale stijl. Bermuda shorts van on geverfde ka toen, aan twee kanten draag bare poplin blouses en ka toenen T-shirts zijn volgens hem de kle dingstukken die volgend jaar gedragen gaan worden. Aange vuld met knie kousen en eventueel een tropenhelm met muskietennet. uitzendbureau voor direct werk op kantoor zie onze personeelsadvertentie elders in dit blad Geen krant ontvangen? Bel. tuisen 18.00 en 19.00 uur 'f nummet 071-122244 en perj speciale' koerier wordt de krant alsnog gebracht. Zeventien kruisjes Bagdad (Reuter) In Irak is dezer dagen een vrouw overleden die volgens een in Bagdad verschijnende krant maar liefst 170 jaar was. De huisarts zou op het overlijdensattest „ouder dom" als doodsoorzaak hebben vermeld. Volgens de krant werd Horiyeh Shebib Helou in 1807 gebo ren in Diwaniyeh, 170 kilo meter ten zuiden van de Iraakse hoofdstad. iDEN HAAG Zuid-Holland heeft een Provinciale Raad voor de Milieuhygiëne. Deze raad werd gisteren in het Provinciehuis aan de Koningskade geïnstalleerd door de Zuidhollandse gedeputeerde mr. H. B. Engelsman. Voorzitter van de raad wonlt drs. A. J. Lems, burgemeester van Schiedam. De Nieuwe provinciale raad zal het dagelijks bestuur van de provincie adviseren over de maatschappelijke gevolgen die bepaal de maatregelen op het gebied van de milieuzorg hebben. In de raad hebben vertegenwoordigers zitting van werkgevers- en werk nemersorganisaties, van de agrarische bevolking, van de Zuidhol landse actiegroepen, van de regionale milieudiensten van Zuid-Hol land, van de waterschappen en van het Rijk. De adviezen die de raad verstrekt zullen vooral gaan over de bestrijding van bodem-, water- en luchtverontreiniging door chemi sche oorzaken en de milieu-verontreiniging door bijvoorbeeld (ver keerslawaai en straling. Daarnaast zal de raad ook adviseren over methoden van energie-opwekking, de bio-industrie en het vervoer v^ri gevaarlijke stoffen. NIEUWE POGING Met Cessna naar Indonesië ARNHEM (ANP) De 33- jarige sportvlieger Rob Kok gaat opnieuw een po ging wagen om met een éénmoto rig sportvliegtuig je, een Cessna, heen en weer naar Djakarte te vlie gen. Vorig jaar werd zijn toe stelletje geheel vernield bij een mislukte landing in Turkije. Hij was toen op de terugweg. Rob Kok gaat dit' keer niet alleen, maar met zijn collega Henk Oude El frink. Woensdagochtend vertrekken zij van vliegveld Teuge (tussen Apeldoorn en Deventer). Zij hopen 12 november in Djakarta aan te komen. Daarna zullen ze proberen met het zelfde toestel naar Nederland te rug te vliegen. ADVERTENTIE WERELDMISSIEDAG 1977 Kolela Cilumbay. onderwijzer, schoonzoon van een stamhoofd, vader van zeven kinderen, heeft de leiding overgenomen van de parochie van San Felix in Zaïre. De Europese pastoor was aan het eind van zijn akti^ve loopbaan gekomen. Een Afrikaanse priester was er niet. Goed dat er mensen als Kolela zijn. Veel christenen in de Derde Wereld, vrouwen en mannen, zijn bereid voor hun plaatselijke gemeente zo'n verantwoordelijkheid te dragen. Dat vraagt natuurlijk een zekere opleiding. Het hulpprogramma van Wereldmissiedag omvat belangrijke steun aan die opleiding. Steunt U ons op Wereldmissiedag? GIRO 8725 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG MEMPHIS (Reuter) Hoe wel in het lichaam van El- vis Presley sporen werden gevonden van acht ver schillende verdovende middelen, is de beroemde Amerikaanse zanger ge storven aan een hartaan val. De dood had niets te ma ken met de verdovende middelen, heeft een van de artsen, die Elvis kort na zijn overlijden hebben on derzocht, meegedeeld. De verdovende middelen wa ren alle pijnstillend en voorgeschreven door een arts. DEN HAAG (ANP) - Vanaf 27 oktober 1977 zal het maximumta rief dat make laars in onroeren de goederen voor hun activiteiten in rekening bren gen verlaagd wor den met 18 pro cent. Van de verlaging zijn uitgezonderd bemiddelingskosten welke een bedrag van duizend gulden niet te boven gaan. Deze regeling gaat gelden voor zowel makelaars als bemiddelaars (die niet beëdigd zijn). Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken vrijdag meegedeeld. Het maximumtarief is nu landelijk en uniform vastgesteld op 1,23 procent in plaats van de 1,5 procent die thans nog maximum tarief van de NBM, de Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen, is. De Vereniging Eigen Huis is teleurgesteld over de mate van verlaging van de makelaarstarieven met 18 procent. „Als we bedenken dat de gemiddelde prijzen van huizen in de afgelopen twee jaar met 25 procent per jaar zijn gestegen, betekent het inleveren van 18 procent een voordelig handeltje voor de make laars", aldus drs. H. J. van Herwijnen, directeur van de Vereniging Eigen Huis die de belangen van de huizenkopers behartigt. ADVERTENTIE Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (graüs), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogehjkheden Óf ga naar het postkantoor en vraag naar de folders. Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar 7%, 4 jaar V/*% en 5 jaar 7'/2%. Bij een beleggingsbewijs krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis is toegestaan 8% Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met vaste rente van 6'/2% tot 8%. Deposito's komen na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1