Avondje basketbal moet 'avondje uit' worderiJ Foreholte wil meer dart plaats in middenmoot .j LEIDSE WATERVRIENDEN BESTAAT VEERTIG JAAR Revanche UVS tegen Neptunus? PARKER: OP ZOEK NAAR „PLAY-OFFS" Oud scholen l plan nu van 5 de grom Woubrugge Cl verdiende flesje fris ZAALHANDBALCOMPETITIE MORGEN VAN STAR1* SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 OKTOBI LEIDEN Opvallend is het allemaal wel. Uitgere kend in een periode waarin nieuwe, goede sponsors amper meer worden gevonden, oude geldschieters geheel (Theo Kinsbergen) of gedeeltelijk (Pioneer) de geldbuidel aan Maarten geven, is BS Leiden er in geslaagd wel een echte sponsor te vinden. Juist Leiden, dat als Bona Stars, BS Leiden en Mercasol nauwelijks meetelde in het Nederlandse topbasket- balwereldje (alleen als BS Leiden werd een seizoen een plaats in de kopgroep bewerkstelligd) vond wel een nieuwe sponsor nadat Perquin te kennen had gegeven te willen stoppen. Uitgerekend de Leidse basketbalvereniging afgelopen seizoen zo triest onderaan de ranglijst geëindigd bleek de uitverko ren club voor Parker. Het Amerikaanse pennenbe- drijf dat „eens iets wilde gaan doen" in de Neder landse sportwereld. Vervolgens koos voor basketbal boven sporten als volleybal, ijshockey en honkbal en daarna de Leidse vereniging aansprak in plaats van clubs als Sperry of Disco Danser. Een beslissing die werd genomen, ondanks het gegeven dat Parker eigenlijk best wel Europa Cup wil spelen. Een mogelijkheid die ook nog eens open kwam toen Kinsbergen na een rel met de Nederlandse basket- balbond besloot de Kinzo-kraan volledig dicht te draaien. „We hebben ons twee keer moeten verkopen", stelt manager/directeur van Parker, Frans van Egmond dan ook. „Eerst toen Parker na een tip van de Nederlandse Basketbalbond bij Mercasol aanklopte, daarna toen Kinzo ophield te bestaan." En vervol gend: „Het is ons tweemaal gelukt, maar wel met moeite Met name de tweede keuze van Parker wekt toch enige verbazing. Een bedrijf dat echt geld in topsport wil stoppen om tot goede prestaties te komen, zou, zo kan de niet ingewijde verwachten, eerder kiezen voor een landskampioen dan voor een „nummer laatst" op diezelfde eredivisieranglijst. Argumenten Vic Bartolome: met Roy Leysner direct „vastgelegd" voor Parker. „De beste, meest nuttige „Amerikaan" in Nederland", stelt Van Egmond „Op het eerste gezicht komt dat inderdaad wat vreemd over", beaamt Van Egmond. „Maar toch waren er vier argumenten waarom Parker uiteinde lijk voor Mercasol koos. Ten eerste het Leidse publiek. Akkoord, in de slechte seizoenen zaten de tribunes niet vol, maar als het ook maar even beter ging met Leiden of Mercasol, dan was de Vijf-meihal wel direct een basketbalbastion. Daarbij zag ook de directie van Parker dat de vereniging op zich rede lijk goed was georganiseerd. Op amateuristische basis weliswaar, maar de mensen om er iets erg goeds van te gaan maken waren aanwezig. Naast het vooruitzicht van een basketbalcentrum van Ton Menken was er op het moment van beslissen nog een vierde punt dat Parker bijzonder aansprak. De club „Leiden" kan nog worden verkocht. Als Parker nu over twee jaar een Nederlands kampioen schap pakt wordt er gezegd „dat het toch wel snel is gegaan allemaal, dat de zaak ook goed is aange pakt." Maar neemt Parker Kinzo over en wordt de ploeg toevallig geen kampioen, dan is er voor Parker slechts negatieve reclame weggelegd Na de keuze voor Leiden werden de koppen bij elkaar gestoken. En kwamen de eisen via de heer Bockweg directeur van William Bickers Un. BV, importeur van „kwaliteitsgoederen" waaronder Par ker van Parker binnen. „Twee zaken stonden voorop", vertelt Frans van Egmond verder. „Het scholenplan moest van de grond worden getild en in de competitie moest Parker minstens de „play offs" halen, een plaats bij de eerste vier teams van Nederland. Het scholenplan, nog uit de BS Leiden-tijd, lag al gereed. Met het door Parker beschikbaar gestelde budget van 20.000 gulden, kan dat ook worden uitge- voerd Demonstraties, een uurtje „les" op scholen door de betere Parker-spelers, Amerikanen vaak, en basketbalweekends voor talenten die verder willen komen; door sponsor Parker worden dit soort zaken mogelijk." De tweede eis, de play-offs halen, werd door Parker ook mogelijk gemaakt. Van Egmond: „Wij konden op zoek gaan naar betere bailers, zo eenvoudig lag dat. In maart zijn we daar ook al mee begonnen. Eerst hebben we de spelers vastgelegd die we zonder meer wilden houden (Bartolome en Leysner) en vervolgens zijn we het land ingetrokken. Hebben we contacten gelegd met Nederlandse toppers die transfervrij wa ren. Maar dat leverde al spoedig de nodige problemen op. Met Ruud Harrewijn bijvoorbeeld, waren we op handslag rond. Uiteindelijk ging het niet door: Ruud deed er nog 30.000 gulden bij." Financiën, salarissen van Nederlandse topspelers, Van Egmond weet er (nu) alles van: „Onbetaalbaar zijn ze. De bedragen die zij soepeitjes vragen zijn nauwelijks op te bren gen. Neem Cees Akerboom. Voor 75.000 gulden wilde hij niet eens van club veranderen „Goed", vervolgt Van Egmond, „Parker stopt nu ook veel geld in de basketbalsport. Maar blijft tot nog toe wel in het redelijke. Redelijkheid die bij anderen al heel ver te zoeken is." Ondanks alle financiële „problemen", is Parker er toch in geslaagd een redelijk sterk team bijeen te krijgen. Een ploeg waarvan coach Blom stelt dat de eerste vier voor 99% zeker bereikbaar is. „En met spelers als Bruinsma, Plaat, Bartolome, Collins en Harry Kip moet dat ook te realiseren zijn. Persoonlijk geloof ik er ook volledig in", stelt Van Egmond nog. ■lc Behalve basketbal zal er in de Leidse b2 ook van andere zaken te genieten zijn. H?r ment krijgt van Parker dan ook de nodigr èn financiële steun. Frans van Egmond: L- Er is door Parker zo'n 30.000 gulden vool» ken, een bedrag dat neerkomt op vijftjf gulden per avond. Je kan er een leuke", bouwen, en dat is ook precies wat we van* Een avond basketbal moet ook een i, worden. Behalve de man die van basket, •moet ook de vrouw mee kunnen komen vopj er omheen. Patricia Paay, Albert West, np op. Daarbij komt nog dat dit soort optrr het publiek ook nog een uitlaatklep betek^ misschien een ideaal beeld, maar eigenlik zo moeten zijn dat iedereen tevreden naartt ook als Parker eens een keer verloren ,o show was goedgj Het aardige van de Parker-opzet is daC. gesproken van een Amerikaanse inbreng. Ij lement dat er ook in Amerika steeds bij*1 „Dat dachten wij eerst ook", lacht Vari „Maar dat is beslist niet waar. In Ameril met een Parkerdelegatie eens gaan kijke er daar nu allemaal aan toegaat. Nou, si nauwelijks bij. Er wordt daar gewoon gel zoals het moet. Ontzettend snel. En om dat dan achttienduizend man laaiend enthousi; Niet om de hoempapa of de mooie mei< alleen om het spel op zich. Een vreemde g< ding als je er zelf een heel andere voorst hebt Hoe dan ook: Parker gaat dit seizoen op i de Nederlandse top. Met een goed georg vereniging („De juiste mensen zitten nu op plaats"), met goed spelersmateriaal èn met merkelijk ruimer budget. Van het „arme"», (70.000 gulden) naar het rijke Parker (toch ton). Van Egmond besluitend: „Er zal als V successen gaat boeken die worden verwachtg laatdunkend gepraat gaan worden over de periode. Dat zal wel niet te voorkomen een ding is voor mij wel duidelijk. Indieif] en Mercasol er niet waren geweest, zou topL in Leiden ook door Parker niet meer mog| geweest. Als oud-sponsor zit Perquin ooi nieuwe stichtingsbestuur. En dat is tochy opmerkelijke zaak, die de grote waarde Mercasolperiode overtuigend duidelijk maaf GERT-JAN O Frans van Egmond (ook actief in de zaalvoetbalwereld): „We hebben Mercasol tweemaal moéten verkopen\£j^, WOUBRUGGE De door Sporthuis Wout Bergers be schikbaar gestelde Leidse Cou rant Bal is ditmaal terecht geko men bij een (jeugd)team dat ook op de „andere manier" - via de hoogste score - tot de kansheb bers had behoord. Het Cl-elftal van Woubrugge is een erg dorstig elftal. Nog voor het begin van de wedstrijd werd er door het team dan ook al vriendelijk om een flesje fris verzocht. Een flesje dat niet werd uitgereikt, wel werd toege zegd dat er een kratje zou uit gaan indien de Cl met 20—0 zou winnen. Een makkelijk gedane belofte, want „dat zouden ze toch niet halen". Woubrugge Cl haalde het wel, juichte begrijpe lijk erg hard bij de twintigste goal en mocht zich vervolgens gaan laven aan het echt verdien de flesje.... (Van onze zwemm edewerker) Leiden Vandaag is het op de kop af 40 jaar geleden dat in Leiden De Watervrien den werd opgericht. Vanaf die oprichtings datum, kort na de opening van „De Over dekte" aan de Haarlemmerstraat, heeft deze bloeiende, ruim 600 leden tellende vereni ging een flinke ontwikkeling doorgemaakt. Ontstaan uit de Nederlandsche Arbeiders- sportbond hebben de Watervrienden - lan delijk overkoepeld door de N.C.S., de Ned. Culturele Sportbond - voornamelijk het oog gericht op de rekreatieve zijde van de zwemsport. Plezier in het zwemmen, vrien den worden van het water staat voorop in deze vereniging. Het bedrijven van wed strijdsport gebeurt slechts op bescheiden schaal. Dat de Watervrienden niet afkerig zijn van de wedstrijdsport blijkt wel uit het feit dat na een conflict tussen K.N.Z.B. en N.C.S. de afdeling Leiden als één der weinige plaatselijke afdelingen lid bleef van de K.N.- Z.B. Enerzijds gebeur^ dit om de sportminnen- de leden in de gelegenheid te stellen hun sport in competitieverband te blijven beoefe nen, anderzijds om de uitstekende contacten met de overige Leidse zwemverenigingen niet te verbreken. Hoewel de Watervrienden in Leiden een ca. 60 leden tellende wed- strijdgroep hebben met een eigen wedstrijd commissie, wordt slechts deelgenomen aan wedstrijden binnen N.C.S.verband. Trai ningsprogramma's of verplichte trainingen kennen de Watervrienden niet. Talentvolle leden die meer prestatief willen sporten krijgen het advies naar een andere Leidse vereniging te gaan. Het geven van zwemonderricht is één der voornaamste taken die de Watervrienden zich zelf hebben opglegd. Duizenden hebben de afgelopen 40 jaar leren zwemmen en hebben de verschillende zwemdiploma's be haald. Deze zwemlessen worden gegeven door gedi plomeerde kaderleden die - zoals secretaris A. (Bram) v.d. Berg met trots stelt - hiervoor geen enkele vergoeding ontvangen. In tegenstelling tot vele andere verenigingen hebben de Watervrienden geen gebrek aan goede kaderleden. Integendeel, veel leden gaan na het behalen van de zwemdiploma's cursussen volgen t.b.v. het zwemonderwijs of jeugdbegeleiding. De commissies Elemen tair Zwemmen, de wedstrijdcommissie en de jeugdcommissie die zich bezighoudt met het organiseren van evenementen buiten het .water zoals zomerkampen, wandeltochten, feestavonden etc. kunnen hierdoor ruim schoots worden „bemand". Vanzelfsprekend is er in deze periode ook een jubileumcommissie die diverse evene menten heeft georganiseerd. Op de oprich tingsdatum is in het restaurant van het zwembad De Zijl van 15.00 tot 16.30 uur een feestelijke receptie georganiseerd waar vele bekenden elkaar zullen ontmoeten, terwijl na 20.30 uur een feestavond in de Schaaps kooi in Wassenaar op het programma staat. Tijdens deze feestavond zullen ook enkele leden worden gehuldigd. De dames J. Witte- man, J. van Hooidonk en A. Lepelaar en vice voorzitter P. Lepelaar, allen lid vanaf de oprichtingsvergadering worden dan in de bloemetjes gezet. Voor de leden van de wedstrijdgroep zijn bovendien een jubileum zwemwedstrijd en een jubileum waterpoló- toemooi georganiseerd. (Van onze handbalmedewerker) LEIDEN -Morgen gaat de zaalhandbal competitie voor de teams uit de Leidse regio (de ploegen uit de eredivisie hebben er inmiddels al weer een speelzondag opzit ten) van start. In de een na hoogste klasse, de eerste divisie, vinden we slechts één „Leidse" vertegenwoordiger t.w. het Voor- houtse Plantenhoek/Foreholte. In de derde divisie daarentegen is de Leidse regio bij zonder sterk vertegenwoordigd. Naast HVS, dat al enkele jaren in deze klasse mee draait, zullen ook het uit de afdeling eerste klasse gepromoveerde Jong Ade en het uit de tweede divisie gedegradeerde Northa in deze klasse uitkomen. Gezien de bestaande (gezonde) rivaliteit mag vooral voor de derde divisie een boeiend seizoen tegemoet worden gezien. Foreholte De Voorhoutse formatie had het vorige zaal- seizoen door o.m. blessures een zeer matige start, die in het tweede gedeelte van de competitie niet meer geheel goedgemaakt kon worden. Een plaats in de middenmoot was dan ook het teleurstellende eindresul taat. Hannie Boskamp c.s. zijn blijkens de positieve resultaten in de veldcompetitie dui delijk van plan er dit jaar meer uit te halen. De mogelijkheden daartoe lijken aanwezig. De Voorhoutse dames kunnen niet alleen weer beschikken over de thans goed in vorm zijnde cirkelspeelster Elly Hoek, die vorig seizoen wegens gezinsuitbreiding groten- deels verstek moest laten gaan, maar ook i over de topschutster van Walcheren, Nel Geerlings, die haar echtgenoot en nieuwe I trainer van Foreholte Wim Geerlings is ge- i volgd naar Voorhout Foreholte zal het ech- j ter beslist niet cadeau krijgen, de klasse lijkt namelijk zwaarder dan vorig seizoen. Tot de kanshebbers voor de titel moeten worden gerekend degradant Attila en Walcheren team op volle toeren kan draaien. Wellicht dat de goede conditie van de Noordwijker- houtse dames (altijd al een sterk punt ge weest van Northa) in de eerste ontmoetingen een en ander kan compenseren." Concurrenten voor de topposities zijn West- landia en de reserves van Quintus, en wel licht ook de streekgenoten HVS en Jong Ade. Voor de heren van Northa zal het weer een moeilijk seizoen worden. Vorig seizoen kon men met kunst- en vliegwerk nog net de dans ontspringen. De ploeg vormt nog geen eenheid en draait dientengevolge nogal stroef. Voorlopig lijkt een klassering in de middenmoot het hoogst haalbare. HVS De Stompwijkse dames hebben het het vorig seizoen na een sterke start in de beslissende fase lelijk laten liggen, waardoor een zeker schijnend kampioenschap uit handen moest worden gegeven. Of het dit jaar zal lukken, is, ondanks het optimisme van trainer Jan Mackaay, nog maar de vraag gezien de sterkte van de deelnemende teams. De streekduels tegen Northa en Jong Ade kun nen van beslissende aard zijn. In ieder geval mag van HVS een positief resultaat worden verwacht. Jong Ade De ploeg van trainer Bram Obbes zit duide lijk in de lift. Er mag echter niet worden verwacht dat Jong Ade als promovendus direct doorstoot naar de tweede divisie. Er zijn namelijk meer kapers op de kust Dat Helma van der Geest c.s. het de diverse favorieten bijzonder moeilijk zal maken is, gelet op de instelling van de ploeg, zeker. Jong Ade is beslist een aanwinst in deze klasse. MMO Northa Als degradant uit de tweede divisie geldt het damesteam van Northa in de derde divisie uiteraard als favoriet voor een van de ere plaatsen. Toch zijn de verwachtingen van trainer/coach Karei Caron voor wat betreft het eindresultaat niet zo hoog gespannen. „De ploeg heeft door de gedwongen buiten trainingen momenteel nog een achterstand j voor het specifieke zaalgebeuren. Het zal j eeker nog enkele weken duren voordat het De kracht van de klasse waarin de dames van MMO zijn ingedeeld verschilt in feite weinig van meergenoemde derde divisie. Hoewel de Hoogmadese ploeg zich behoor lijk heeft versterkt (de getalenteerde junio ren Conny Elstgeest en Helma Volwater en de uit Amsterdam afkomstige Genie van der Meer zijn duidelijk aanwinsten geble ken) zal het met ploegen als EHC, AHC en Hermes bijzonder moeilijk worden uit deze klasse te geraken." Zeker is echter wel dat MMO in de top zal meedraaien. De Hoogmadese heren kunnen vn eindigen. Van de standaardteam: MMO toch wel tot de sterkste wordt- kend. Onberekenbaar zijn de resen, die vaak routiniers in hun midden h E Sanocel/Satumus De Leidse heren, die versterking f' gekregen van Johan Thelen (Rijnoe Hans Zwaan (Warmunda) doen het r teel in de veldcompetitie en in de zas wedstrijden bijzonder goed. Zij moet de gezien het feit dat de klasse wa; uitkomen naar verhouding niet al f in staat worden geacht het kan over: „Als het nu niet lukt, dan 1 nooit meer. Het talent, dat overigen! al aanwezig was, is nu duidelij|| vormd"." Het Noordwijkse MSV en li gepromoveerde HW'70 uit Voorschot horen in deze klasse tot de gevaaj tegenstanders. Vooral de Voorschotel ren mogen niet worden onderschat Bij de Satumus-dames doen geruch ronde dat er een geduchte versterk komst is. Naar verluidt gaat het hier Tsjechische speelster met Europacuj ring. Mocht dit zo zijn dan gaat Sa een rooskleurig seizoen tegemoet en Leidse ploeg eindelijk een klasse hok len. Evenals bij de heren vormen ij weer de teams van HW70 en M3 grootste struikelblokken. Zonder verso lijkt handhaving in de derde klas! hoogst haalbare. NIO De Rijpweteringse dames zijn vrij ingedeeld en moeten derhalve bij de ste drie kunnen eindigen. Van de teams van Velo en Wings mag de tegenstand worden verwacht i Warmunda/Olympia De herenteams van Warmunda en Olj moeten in hun klassen tot de regeli| kanshebbers voor de titel wordefl schouwd. Niet te onderschatten tegej ders zijn echter respectievelijk de tt teams van Westlandia en SOS. De Wassenaarse dames zijn gunstig] deeld en moeten bovenaan kunnen einj Wellicht dat het tweede team van CW1 wat roet in het eten kan gooien. LEIDEN UVS komt morgen uit tegen het Rotterdamse Nep- wordt tevens de vijfde en laatste denburg. Ook in de afdeling als enige Leidse KNVB-vereni- tunus en zal zich in dit duel bekerronde bij de zondagama- gaat "op ^ez^dT^f Ammer ging binnen competitieverband moeten revancheren voor de zo teurs afgewerkt. Enige interres- Leidse Boys treedt aan bij I in actie. De blauwwitte hoofd- ruim uitgevallen 5-2 nederlaag santé wedstrijden: Blauw gambacht en Meerburg 1 klasser komt in de Kikkerpolder bij EDO vorige week. Morgen Zwart-DOCOS en Lisse-Roo- naar Floreant.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10