Monstergevecht op z'n Japans IN HET TEKEN VAN HERFSTVAKANTIE Peter Duivenvoorden: een begaafd schilder Slapstick „Cranky Boy" EN VERDER... Kunst in Lakenhal „Ex Animo" huldigt haar gouden dirigent DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN „De neef van Rameau" LEIDEN Toneelgroep Globe speelt morgenavond in het LAK-theater „De neef van Rameau" van Denis Diderot. De tekst van het toneelstuk is in de dialoogvorm geschreven en was oor spronkelijk niet vaor toneel bedoeld. Het is een gesprek tussen de filosoof Diderot en de neef van de componist Rameau, die een parasiet en een leuge naar is en daar nog zeer tevreden mee is ook. De filosoof probeert daar wat zwakjes een idealistische moraal tegen over te zetten. Aanvang 20.15 uur. LUXOR The deep (16) Een verhaal van hebzucht on der de zeespiegel: de strijd tussen de vakantiegangers Jacqueline Bisset en Nick Bol- te en een op morfine jagende misdadigersbende. Overtui gend gefilmd door de makers van „Jaws". (tweede week) CAMERA My name is nobody (12) Spaghetti-western van het betere soort met Te rence Hill en Henri Fonda, (tweede week) 0 STUDIO Cria Cuervos (16). Razend knappe film met Geraldine Chaplin in een spel met verbeelding, werkelijk heid en tijd. (vierde week) 0 LIDO I Soldaat van Oranje (16). Een voor Neder landse begrippen kostbare film- over het verzet in de Tweede Wereldoorlog. Gedeel telijk opgenomen in Leiden en Noordwijk. Een onderhouden de rolprent die de verzetssfeer goed in beeld brengt en een internationaal niveau kent. (vijfde week) LIDO II - Herbie (aJ.). Het verhaal van de kiene volkswa genkever in een soort Tour de France voor auto's. Het eigen zinnige kevertje is vermakelijk om naar te kijken en soms zelfs te lachen, (tweede week) In 1976 zijn drie schilderijen, die sinds 1948 als bruikleen van de Dienst Verspreide Rijkscollecties in de Lakenhal hingen, teruggekeerd naar Den Haag. Deze schilderijen (van Jan Steen, Gerard Dou en Willem van Mieris) zijn thans te zien in de onlangs heropende Schilderijengalerij van Stadhouder Willem V naast de Gevangenpoort in Den Haag. Als compensatie kreeg de Lakenhal een tweetal interessante landschappen, zij het, dat htm makers aanmer kelijk minder roem hebben vergaard dan Steen of Dou. Van Jan Porcellis' zoon Julius Porcellis hangt sinds kort een aantrekkelijk zeegezicht. Een pas onlangs herontdekte Leidse landschapsschilder, Quirijn Posz. van Slingelant (1583/4—1655) heeft een 17e eeuws landschap vervaardigd, dat vroeger op grond van een onvolledig gelezen monogram aan zowel Jacob Saverij de Jonge als een Jochem Camp- huijsen was toegeschreven. 0 LIDO III Turks fruit (16). Uitstekende Nederlandse speelfilm met Rutger Hauer (ook in Lido I als „soldaat" te aanschouwen) en Monique van der Ven (negentiende week) TRIANON De pastoor op de sextoer (16). Al weer wat oudere maar zeer matige film met o.m. Cornelis Vreeswijk. IEX King Kong contra lodzilla (16) met Michel teith en Inoshira Honda, tegie: Thomas Montgo- nery. EXPOSITIE IN „ARS" LEIDEN De Christelijke oratoriumvereniging „Ex Animo" viert de komende weken feest. Aanleiding daartoe is haar dirigent, Herman de Wolff, die op 1 november het feit herdenkt dat hij vijftig jaar geleden voor het eerst optrad als muzikaal leider van „Ex Animo". Met de Philipsorkestvereni- Dat heb je nu niet meer. Het ging en enige prominente so- aantal volwassenen is evenwel listen zal het Leidse koor ter ongeveer gelijk gebleven. Toen gelegenheid van het gouden de televisie in opkomst was, dirigentenjubileum maandag dachten we dat de mensen 24 oktober een uitvoering van thuis zouden blijven. We heb- „Die Jahreszeiten" van Joseph ben ongelijk gekregen. Zelfs Haydn geven. De gouden din- als er voetbalwedstrijden zijn, gent zal de musici begeleiden, komt iedereen gewoon naar de zoals hij, de laatste vijftig jaar repetitie" gewend is geweest. De solisten die hun medewerking verlenen Ei 2611 W6I*K zijn: de sopraan Karin Ostar, de tenor Chris van Woerkom De heer De Wolff kijkt met en de bas Marco Bakker. De genoegen terug op vijftig jaar clavecimbelpartij is in handen mex Animo": „We hebben heel van Ada van der Bent die vele wat gezongen. Moeilijke en ge- jaren van Herman de Wolff makkelijke werken uit allerlei privé orgel- en pianolessen periodes en van allerlei stijlen: heeft ontvangen. Haydn, Bach, Bruckner, Men- Een week later, op 1 november delssohn en Schumann, maar is er in de ontvangsthal van 00k werk van eigentijdse com- de Vredeskerk aan de Burg- ponisten zoals Hubert Cuypers gravelaan in Leiden een recep- en vooral veel eigen composi tie. Allen die de afgelopen ja- ties". Een indrukwekkend aan ren van de muziek van Her- tal werken voor orgel en voor man de Wolff hebben genoten gemengd koor, zoals onder en vooral degenen die onder meer een Oranje-oratorium en zijn leiding muziek hebben ge- een Sanctus, Benedictus en maakt, kunnen de gouden ju- Hosanna, is in de loop der bilaris komen feliciteren. jaren van de hand van diri gent Herman de Wolff ver schenen. Gevraagd naar zijn herinne- Sinds de oorlog heeft het ringen uit een halve eeuw diri- Leidse koor ieder jaar in Lei- geren gaan de gedachten van den een uitvoering gegeven De Wolff, zoals die van zove- van Bach's Matthaus-passion ien van zijn leeftijdgenoten, op onder leiding van de dirigent, de eerste plaats terug naar de Aan de leden van het koor is moeilijke oorlogsjaren. „Voor- het, volgens De Wolff, te dan- aj het laatste jaar was het erg ken dat deze traditie in Leiden moeilijk om van Rotterdam levend is gehouden. „Het is (de woonplaats van de dirigent van het grootste belang, dat red.) naar Leiden te komen, muziekamateurs hun mede- Toch was het fijn juist in die werking kunnen geven aan tijd om met een koor te wer- een programma van hoog ni- ken: de mensen zongen graag veau. Men kan daarbij niet en waren zeer gemotiveerd. Ze eisen, dat alles vlekkeloos ver- gaven elkaar en mij loopt. Natuurlijk gaat er wel steun om de ellendige tijd eens wat mis bij een amateur- door te komen", aldus de heer uitvoering. Maar het enthou- De Wolff, die stelt dat net na siasme van deze mensen, hun de oorlog er niets fijners be- persoonlijke inzet, maakt dat stond dan Oranjeliederen uit dergelijke uitvoeringen soms te voeren. „Dat deden we in veel waardevoller zijn dan de het Van der Werffpark. Onver- plichtmatige concerten van be- getelijk is ook de herdenkings- roepsmusici. Die hebben wel dienst in de Pieterskerk op 1 een technische volmaaktheid, oktober 1945. Voor het eerst die Ex Animo niet gemakke- na vijf jaar kreeg „Ex Animo" lijk zal bereiken. De sfeer van toen weer de kans vaderlandse ons koor evenaren ze evenwel liederen ten gehore te brengen zelden. Als dirigent kun je ter gelegenheid van de viering best wat door de vingers zien, van Leidens Ontzet, zonder als de mensen maar een heer- dat we door de bezetter op de lijke avond hebben, en als het vingers werden getikt", publiek maar naar de uitvoe- Volgend jaar dirigeert Her ringen komt", aldus dirigent man de Wolff zijn laatste Matt- De Wolff. haus-passion. En daarna ziet Ook het jeugdkoor wordt ge- hij wel weer, zegt hij. Maar als leid door De Wolff. Over de de enthousiaste dirigent over toekomst van het gemengd muziek praat, maakt hij niet koor en het jeugdkoor is hij de indruk ooit met zijn vak, vol goede verwachtingen: „N? dat tevens zijn hobby is, op te de oorlog zongen we met onge willen houden, veer vierhonderd kinderen Ton Harmsen Uitvoeringen Door alle publiciteit rond Dino de Laurentius re-make van .King Kong" zou je bijna ver geten dat de Japanse speelgoe dindustrie in 1963 ook al eens King Kong in een film heeft doen herleven. Ze haalde daartoe eerst haar bloedeigen monster Godzilla -een vuur spuwende stegosaurus - uit de diepvries om met zijn staart wat verwoestingen in het pop penhuis aan te richten, liet vervolgens twee Japanners een nummertje „Abbot en Co- stello bij de kanibalen" maken en voerde vervolgens een reu zen inktvis ten tonele. Dan komt de reusachtige Kong, die de inktvis verjaagt, maar zich in zijn overwinningsroes zó te goed doet aan kruikjes bessen jenever, dat hij in slaap valt en een gemakkelijke prooi is voor de ontdekkingsreizigers, die hem op een houtvlot naar de beschaving willen expedie- ren. Maar Japan vindt één monster dat dood en verderf zaait, ge noeg en Kong krijgt geen in- reisvergunning. Als een poging om Kong met dynamiet te vernietigen mis lukt, zwemt deze naar het vas teland om daar zijn krachten te meten met aartsvijand God- tilla. De eerste ronde is duide- ijk voor de stegosaurus, maar de enigszins geschroeide Kong geeft de moed niet op en stuurt -na in zijn onhandig heid enkele gebouwen te heb ben vernield - op een nieuwe confrontatie aan. Na een num mertje catch-as-catch-can van King Kong heeft Godzilla - eindelijk - bij de staart twee in dierenvel gestoken vechters heeft een „geladen" Kong zijn tegenstander dan toch letterlijk bij zijn staart. Het gevecht der giganten heeft echter een a ar be ving ten ge volge en Kong neemt de benen naar veiliger oorden, maar met nadat hij eerst Godzilla kopje onder heeft gedompeld. Cupido film heeft dit kinder lijk- amusante werkje met zijn duidelijke maquettes en apen die met speelgoed treintjes spe len of kinderlijk blij zijn met een welgerichte dreun op het hoofd van de tegenstander na veertien jaar nog eens van stal gehaald en vergeleken met de miljoenen verslindende pro- duktie van De Laurentiis komt dit filmpje er niet eens zo slecht af. Alleen het acteren én de Engelse nasynchronisatie zijn wel erg dilettantisch. Van dat laatste hebben Kong en Godzilla gelukkig geen last. MILO Een scène uit „Cranky Box". LEIDEN Deze week in de Leidse bioscopen geen opzienbarende premières. Slechts „De pastoor op de sextoer" (16) in Trianon en King Kong contra Godzilla (16) in Rex zijn nieuwko mers. Van de resterende films is de aanhoudende vertoning van Turks Fruit (16) in Lido III eigenlijk hoogst verbazingwekkend. Voor de negentiende achtereenvolgende week wordt de film met Monique van der Ven en Rutger Hauer gedraaid. Kennelijk trekt het Leidse publiek naar de nationale produkties, want ook de „Soldaat van Oranje" in Lido I breekt en terecht bezoekersrecords en dat al weer voor de vijfde week. Plaatsbespreken voor deze film over het verzet in de Tweede Wereldoorlog blijft geboden. Voor het overige heeft de herfstvakantie in de bioscoopwereld toegeslagen. „Herbie" in Lido II is een uitstekende film voor de jeugd, met tal van aardige belevenissen van een volkswa gentje dat het levenslicht zag in „The love bug". De kindervoorstellingen in Camera, Lido III en Rex zullen deze week ook rijkelijk veel bezoe- kertjes trekken. In Camera draait „Popeye's grote lachparade" op de zaterdag, woensdag en donderdag om half drie, een gegarandeerd succes. Dit laatste geldt ook voor „Donald Duck goes west" in Lido III, een belofte voor ander half uur schaterlachen, met in het achterhoofd het 25-jarig jubileum van het weekblad van Disney in ons land. Donald Duck ontvangt de bezoekertjes op zaterdag, zondag en woensdag om half drie. Rex presenteert zaterdag en woensdag om half drie „Piraten van het scha- teiland" voor de vakantiehoudende jeugd. Donald en de eendjes Werkend in het atelier aan het Diamantplein LEIDEN Leonardo da Vinei: „De schilderkunst begint daar, waar de natuur ophoudt" Voor kunstenaar Peter Duivenvoorden (25) is deze zinsnede uitermate belangrijk. „Ik houd me bezig met de betekenis der din gen. De aard van de natuur te doorgrond en beschouw ik als mijn thematiek. Ik schilder natuurgetrouw. Dat wil zeggen realistisch, ongekunsteld en niet bedacht. De realiteit, of de natuur en haar beteke nis, is een gebied dat zich ver uitstrekt over ons waarnemingsveld heen. Om tot uitdrukking te brengen wat ik zie en er vaar, als ik over de realiteit nadenk, moet ik mij van symbolen bedienen. Ik grijp terug tot de oudste tijden. De cirkel, de driehoek en het pentagram beschouw ik als de oervormen van de schepping. Het zijn uitdrukkingen van de oorspronkelijke eenheid. Als vakman ben ik een fijnschil der, die geïnspireerd is door de Italiaanse Renaissance. Mijn leermeesters zijn Da Vinci en Rafaël. Van de Vlamingen noem ik Van Eyk en Vermeer, die mij met hun fantastische techniek tot het uiterste prik kelen". „Schilderen en tekenen is voor mij een mogelijkheid om mijzelf in beeld te bren gen. Het is voor mij een manier van leven: een samengaan van denken en voelen tas tend naar licht en donker. Ik zoek naar de versmelting van uitersten binnen mij zelf. Noem het synthese, harmonie of ver innerlijking. Op het doek breng ik mijzelf tot stand. Het is een uiterst moeizaam omzettingsproces, waarbij ik erg vaak faal, en toch verder kom. Ik tracht niet zoals de 19e eeuwse symbolisten gelijk Gustave Moreau, de polariteiten binnen mezelf tot uitdrukking te brengen. Nee, mijn streven is eerder omgekeerd. Ik probeer de duali teiten binnen mezelf te verenigen, tot har monie te brengen. Mijn inspiratie haal ik uit de mens en de natuur. Ik voel mij een schilder van mensen". Schoolperiode Dit zijn de woorden van Peter Duivenvoor den, opvattingen in de marge van zijn geweten. Fijnschilder op het doek, doch zeer behoedzaam waar het de spreektaal betreft. Als telg uit een boerengeslacht in Noordwijk werd hij 25 jaar geleden gebo ren op de geestgronden achter de duinen. Van zijn lagere school periode herinnert hij zich zijn meester nog heel goed. „We hadden in onze klas 5 jaar lang dezelfde onderwijzer. Op een dag zei hij me, dat ik tekenaar moest worden. „Als bouwkun dig tekenaar kun je later overal terecht". Ik begreep niet wat hij bedoelde en ik moest verontwaardigd hebben uitgeroepen, dat ik zoiets nooit zou willen zijn: „Ik wil een „echte" tekenaar worden... van men sen". Na de Mulo kwam hij op het Fioretticolle- ge in Lisse terecht. Een tijd van nieuwe ontdekkingen brak aan. Hij maakte zich los van het ouderlijke milieu en leerde in een groep van 25 man de wereld van de poëzie en het gesprek kennen. Hoofdper soon in deze leerlingenkring was leraar Nederlands, Gerard Blusman. „Door hem kwam ik in contact met een enorme stroom van ideeën. Hij leerde me in mijzelf te kijken, me in mezelf te verdiepen. We richtten een jongerencentrum, Orpheus ge naamd, op en gaven dichtbundels uit. In 1970 ging ik met het diploma van school af. Ommekeer Vijf jaar zou ik met een frequentie van drie maal per jaar van het ene naar het andere adres verhuizen. In de zomer van '72-'73 woonde ik met een ploeg van negen man samen in een huisje ergens in de wei. Die zomer is bepalend geworden voor wie ik nu ben. Op uitnodiging van vrienden werd ik op een avond in Hillegom voorge- LEIDEN Het onafhankelijk Toneel voert vanavond, „Cranky Box" op in het Lak-theater. Het toneelstuk werd in 1976 geschreven door Judith Herzberg. De muziek is van Frank Zappa. De acteurs zijn Ditha van der Linden, Truus te Selle, Gerrit Timmers en Edwin de Vries. De regie wordt gevoerd door Jan Floris Lamers. Het stuk gaat over belevenissen van steeds wisselende bewoners en bezoekers in een kamer. De scènes hebben kop noch staart en zijn als het ware ergens uit een film geknipt. Kwistig wordt gestrooid met eigentijdse slapstick. Het Onafhankelijk Toneel lapt onder de slogan „uitverkooptoneel" alle mogelijke ernst aan zijn laars. De voorstelling begint om kwart over acht. Zelfportret van Peter Duivenvoorden steld aan Wim Knotter, een begaafd schil der uit Voorden in de Achterhoek. Hij heeft een ommekeer in mijn leven van rusteloze bohémien teweeggebracht. Hoe wel ik voor die tijd al tekenlessen bij een Haarlemse beeldhouwer had genoten, stortte ik mij vanaf de ontmoeting mét Knotter in de studie van het tekenen en schilderen. Ik verdiepte mij met ijver in de anatomie en probeerde de stof te be heersen. Met een vriend, Ton Prins, eveneens een fijnschilder, ging ik een etage op de Oude Singel te Leiden bewonen. We werkten en studeerden erg hard. Een sterk gevoel voor ambacht begon zich in me te ontwikkelen. Schilderen als behandeling en beheersing van de techniek kwam erg, naar mijn idee, met het goede vakmanschap overeen. Te genstellingen verdwenen. En misschien zit hier iets in van de synthese die ik na streef'. Studie Peter Duivenvoorden schafte zich leerboe ken, pigmenten, oliën en gereedschappen aan. Zijn studie van het tekenen van por tretten, anatomie en de natuur breidde zich met het onderzoeken van de oude schilder stechnieken gestaag uit. Hij was een leer ling zonder meester. Zijn enige bronnen waren de handboeken van de Duitse cory feeën Kurt Wehlte en diens leraar Max Doerner. Twee geleerde schilders die be langrijk onderzoek deden in het begin van deze eeuw. Expositie In zijn atelier aan het Diamantplein 50 komt zijn werk tot stand. Zijn vrouw Gemma en 4 maanden oude dochtertje Tahmar poseren hier als zijn beste model len. Sinds kort heeft Peter Duivenvoorden zich eveneens bekwaamd in de etskunst. Opdrachten accepteert de schilder beslist, maar mogen zijn feitelijke studie niet in de weg staan. „Regelmatig teken of schil der ik in opdracht portretten van voorna melijk kinderen. Ik doe het erg graag, omdat ik veel van hun zuiverheid houd". Peter Duivenvoorden exposeert zijn werk in het gebouw van „Ars" aan de Pieters kerkgracht 9 te Leiden. Hij treedt dan met andere kunstenaars op als gastexposant van beeldhouwster Gerda van den Bosch. De tentoonstelling duurt tot 30 oktober en is geopend door prof. dr. D. J. Kuenen, rector-magnificus van de Universiteit van Leiden. ETER VIERING

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7