Nieuwe busroutes NZH mijden N oor d wij k-binnen Begrotingstekort Leidsehendam bedraagt ruim driekwart miljoen 'Beter iets dan niets' VOORHOUT BIBLIOTHEEK Pand wordt „ingekort" Wasbeeklaan krijgt voorrangs kruising GELD VOOR VERBOUWING DORPSHUIS STOMPWUK HONDERDJARIGE KORTWEG NOORDWIJK Als de rijksverkeers inspectie haar fiat geeft aan de plan nen van het gemeentebestuur en de NZHVM zal het busverkeer met ingang van de zomerdienstregeling (1 mei 1978) nieuwe routes krijgen. Het ligt namelijk in de bedoeling om de bussen over de hoofdbanen van het dorp te laten rijden, waardoor de smalle stra ten speciaal in Noordwijk-binnen, van het busverkeer worden bevrijd. Hierdoor zullen de bussen verdwijnen uit de Van Limburg Stirumstraat, de Wilhelminastraat, Molenstraat, Boe re n- burgerweg, Sint Jeroensweg, Linden- hofstraat en Boekerslootlaan. Voorts wordt het smalle gedeelte van de Oude Zeeweg ter hoogte van de Algemene Begraafplaats ontlast De bustrajecten zijn in de plannen zoveel mogelijk ge combineerd om hinder en overlast te beperken. De plannenmakers hebben voorts ge zocht naar een dusdanige projectie van de buslijnen, dat de haltes in de ver schillende woonwijken binnen een ma ximale looptijd van 350 meter te berei ken zijn. Ze zijn in deze opzet niet helemaal geslaagd, daar de NZH over wegend bezwaar had tegen het opne men van de Duinwetering, de Northgo- dreef en de Duinweg (noord) in de route. De Van Panhuysstraat is daar voor in de plaats gekomen, maar dit heeft wel het nadeel, dat de bewoners van het Duinpark, de Grashoek en een deel van Boerenburg verder dan 350 meter zullen moeten lopen om bij de bus te komen. Om aan dit euvel tege moet te komen, overweegt de NZH om te zijner tijd, als de Grashoek gereali seerd zal zijn, de eindhalte van de busroute niet bij De Rank of Groot- Hoogwaak te situeren, maar op de Northgodreef ter hoogte van de Gras hoek. Men vreest echter dat een keer punt ter plaatse nog wel wat problemen zal opleveren. Routes Een voordeel van het nieuwe routesys teem is, dat veel meer haltes door alle lijnen worden aangedaan en dit bevor dert uiteraard de duidelijkheid. Situa ties waarin toeristen en andere niet- Noordwijkers bij een verkeerde halte staan te wachten, zullen dan veel min der voorkomen. Terwille van de duidelijkheid volgt hier een overzicht hoe men straks de ver schillende buslijnen denkt te laten lo pen: Buslijn 40 (Leiden-Rijnsburg-Noord- wijk): Herenweg, Beeklaan, Gladiolus- straat, Lijnbaanweg, Zeestraat, Heilige Geestweg, Gooweg, Van de Mortel straat, Van Panhuysstraat, Duinweg (zuid), Nieuwe Zeeweg, Huis ter Duin straat, De Grent, Koningin Wilhelmina Boulevard, Vuurtorenplein, Wantveld. Buslijn 42 (Leiden-Voorhout-Noord- wijk): Van Berckelweg, Van de Mortel- straat, Van Panhuysstraat, Duinweg (zuid), Nieuwe Zeeweg, Huis ter Duin straat, De Grent, Koningin Wilhelmina Boulevard, Vuurtorenplein, Wantveld (tot aan Groot Hoogwaak). Buslijn 90 (Den Haag-Noordwijk-Haar- lem): Herenweg, Beeklaan, Gladiolus- straat, Lijnbaanweg, Nieuwe Zeeweg, Huis ter Duinstraat, De Grent, Koningin Wilhelmina Boulevard, Vuurtorenplein, Quarles van Uffordstraat, Van Pan huysstraat, Van de Mortelstraat, Goo weg. Buslijn 92 (Noordwijk-Haarlem-„De Glip"): Van Berckelweg, Van de Mortel straat, Van Panhuysstraat, Duinweg (zuid), Nieuwe Zeeweg, Huis ter Duin straat, De Grent, Koningin Wilhelmina Boulevard, Vuurtorenplein, Wantveld en dezelfde route weer terug. Buslijn 95 (sneldienst Den Haag-Noord- wijk): Herenweg, Beeklaan, Gladiolus- straat, Lijnbaanweg, Nieuwe Zeeweg, Quarles van Uffordstraat, Van Pan huysstraat, Van de Mortelstraat, met keerpunt Clusiusweg-Montessoristraat- Sartoriusstraat in Boerenburg. Uit de routebeschrijving blijkt dat enke le knelpunten blijven bestaan, zoals de Gladiolusstraat, de Lijnbaanweg en de kruising van deze weg met de Zeestraat, terwijl lijn 40 het kruispunt Heilige Geestweg-Wilhelminastraat blijft passe ren. Door aankoop van het winkelpand op de hoek wordt het uitzicht op dit punt beter. REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 OKTOBER 1977 PAGIN De omstreden T-splitsing. WARMOND Tot grote verba zing van „Veilig Verkeer War mond" heeft de provincie beslo ten om de kruising Wasbee klaan te beveiligen. Het ver keer uit de richting Sassenheim moet in het vervolg voorrang verlenen aan het verkeer af komstig van het koffiehuisje „Blokhut" en het overige ver keer op de Wasbeeklaan. „Onbegrijpelijk", vindt Veilig Verkeer Warmond. „Al jaren dringen wij aan op het verlagen van de maximum snelheid op het naastgelegen Oosteinde en nu nemen ze ineens deze maat regel". Op het Oosteinde geldt een ma ximumsnelheid van 80 km per uur. Met het oog op de vele uitritten van campings, de uit- zichtbelemmerende Korenmo- lenbrug en de flauwe bocht in de weg vindt de vereniging 50 km per uur een redelijke snel heid. Veilig Verkeer Warmond brengt het onderwerp ter spra ke op de algemene jaarvergade ring die 25 oktober om 20.15 uur gehouden wordt in het War- mondse „Trefpunt". Burgemeester Detmers van Zoeterwoude heeft gister middag met het slaan van de eerste paal het officiële startsein voor de bouw van het multi-functionele cen trum gegeven. Het centrum zal verrijzen aan de Hoge EERSTE PAAL Rijndijk. De officiële hande ling van de Zoeterwoudse burgervader maakte het ge mis van een soortgelijk cen trum in Zoeterwoude-dorp weer duidelijk voelbaar. Hoewel ook voor dit de van de gemeente de mogi lijkheid van een multi-func tioneel centrum meerder malen ter sprake is g( weest, zijn er nooit duideli ke besluiten daaromtrei genomen. VOORHOUT De raad van Voorhout heeft gisteravond een principe-besluit genomen over de oprichting van een openbare bibliotheek. Deze openbare voorziening is in meerdere raadsvergaderingen al onderwerp van bespreking geweest. Daarbij werd tot nog toe steeds weer geconcludeerd dat de voorlopige voorziening in de vorm van een „Biblio bus" een bruikbare leesvoor- ziening bood maar in de toe komst toch in een praktischer en aantrekkelijker vorm zou moeten worden gegoten. Om de betrokken instanties aan te tonen dat het de ge meente Voorhout ernst is stel den b en w voornoemd princi pebesluit voor. Daarbij werd in overweging gegeven om in het bestemmingsplan dorp op de bij de nieuwbouw van het bejaardenverzorgingshuis vrij komende grondhoek Heren straat—Kerkweg de biblio theek te bouwen. Joop Warmenhoven (Gemeen- te Belangen) had hier ernstige bezwaren tegen. „Als er in het centrum van het dorp grond vrijkomt dan moet er niet me teen weer een gebouw op wor den neergezet. We zouden op een stuk dorpsplein dan ook een weekmarkt kunnen hou den, een braderie en de ker mis. Aktiviteiten die toch al leen maar in een centrum het best tot hun recht komen." Wethouder IJdo bestreed die gedachte van Warmenhoven door te zeggen dat die grond wel van dérden was, de Stich ting Bejaardenhuisvesting Voorhout en het R.K. Paro chiebestuur. Warmenhoven kaatste echter terug dat de gemeente in het verleden veel meer plannen had gemaakt op andermans grond. Met het nemen van dit princi pe-besluit is de weg open voor afwikkeling op provinciaal landelijk niveau, waarbij Voorhout er vanuit gaat dat zij één van de vele aanvragers zullen zijn en niemand met zekerheid kan zeggen óf de bibliotheek er ook komt. t)e gemeente moet echter met een plan komen daar zij qua inwo nertal in aanmerking komt voor een bibliotheek. De raad wilde in dit stadium zéker nog geen besluit nemen over de eventuele bouwplaats die toch altijd nog zo'n 650 m2 groot zou moeten zijn. LEIDSCHENDAM Een verhoging van de gemeentelijke heffingen van 5 pro cent die 226.600 gulden opbrengt en een beschikking van 639.000 gulden uit de reservepot moet het tekort op de begro ting voor 1978 gaan dekken. Het begro tingstekort bedraagt 765.000 gulden. De begroting zou op anderhalf duizend gul den na sluitend zijn geweest indien een aantal dringende voorzieningen konden worden uitgesteld. Dit alles blijkt uit de nota van aanbieding bij de begroting 1978 die b. en w. van Leidsehendam aan de gemeenteraad aanboden. De uitbreiding van het raadhuis en bu reau gemeentewerken kost de gemeente 100 duizend gulden en 85 duizend gulden is nodig voor de personeelsuitbreiding van de beroepskern van de plaatselijke brandweer. De voorbereiding van de bouw van de tweede sporthal legt beslag op 65.000 gulden. Voor de bouw en in richting van een nieuw politiebureau wordt in 1978 een bedrag van 60.000 gulden uitgetrokken. Subsidies Een verhoging van de subsidies voor jeugdwerk en jeugdsport staat met 45.000 gulden op de lijst. De peuterspeelzalen kunnen rekenen op een subsidieverho ging van 18.000 gulden. Het Stompwijkse Dorpshuis moet vol gens het college op korte termijn, in verband met de veiligheid van de gebrui kers worden verbouwd, terwijl tevens enkele verbeteringen moeten worden aangebracht die bij uitstel ingrijpende onderhoudswerken zouden vragen. De urgentie hiervan was onvoldoende be kend en de noodzakelijke 7 duizend gul den waren dan ook nog onbekend ten tijde van de opstelling van prioriteiten in de commissie voor jeugd- en sportzaken, zo delen b. en w. mee. De lijst van nieuwe voorzieningen sluit met ruim 12 duizend gulden voor foto-apparatuur voor snel heidscontrole en 2 duizend gulden voor uitbreiding van het volkstuinencomplex in Leidschendam-noord. Verwacht wordt dat de saldi-reserve op 1 januari 1978 3,5 miljoen zal bedragen. Dit jaar is 2 miljoen gulden aan de reservepot onttrokken voor de huisves ting van het gemeentelijk apparaat. In de toelichting stelt het college verder dat een proef voor een meerjarenbegroting bin nen enkele maanden zal verschijnen. De weduwe Ruzette-Schot vierde gisteren in verpleeghuis De Sonnehoeck aan de Rijksstraatweg in Wassenaar haar- maar liefst- honderste verjaardag. In de loop van de dag kwam burgemeester Staab „zijn" inwoonster met haar eeuwfeest feliciteren. Mevrouw Ruzette die na het breken van een been in 1970 haar intrek in De Sonnehoeck na, vestigde zich in 1946 in Wassenaar. Haar enige dochter, die al geruime tijd in Amerika woont was speciaal voor haar moeders verjaardag overgekomen. OEGSTGEEST De Willi- brodcantorij geeft zondag 13 november een uitvoering het Groene Kerkje. Soliste is de violiste Ingrid de Vries. Eg- bert van Goor zal het nieuwe grote orgel in het Kerkje be spelen. Uitgevoerd worden werken van Bach, Corelli, Pa- chelbel, Telemann en Walther. De uitvoering begint om half negen 's avonds. ZOETERWOUDE - Het jon gerenkoor „Iduna" verleent morgen medewerking aan een H. Mis in de Zoeterwoudse Sint Janskerk. De viering die om 19.30 uur begint, heeft als thema: Wereldmissiedag. LISSE De plaatselijke afde ling van de Algemene Bejaar- denbond houdt op woensda g 26 oktober een ontspannings middag in het dienstencen trum „Eikenhorst". De heer W.A. Hoekstra verzorgt een le zing met lichtbeelden over het eiland Bali. Aanvang 14.30 uur. LEIDERDORP De commissie Beroep- en Be zwaarschriften heeft het door de vereniging „De Oude Kern" (DOK) ingestelde beroep tegen het besluit van de gemeenteraad om het aan het Jaagpad gelegen pand Bruggestraat 1/Hoofdstraat 24 in te korten, verworpen. Zoals bekend besloot de raad op 1 augustus met een krappe meerder heid van zeven tegen vijf stemmen tot verplaat sing van de voorgevel en dus tot inkorting over te gaan. Tot de tegenstemmers behoorden de fracties van de PvdA en PPR/D'66, waarbij VVD- fractievoorzitter Irma Gehner zich aansloot. Blijkens het dezer dagen openbaar geworden ad vies is ook de commissie Beroeps- en Bezwaar schriften verdeeld over de vraag of het pand moet worden ingekort. Een meerderheid van de com missie gevormd door alle burgerleden en de voor zitter (het CDA-raadslid mr. J. Reugebrink) sprak zich uit vóór inkorting. De twee raadscommissiele den die zich ook ook in raad tegen de inkorting hadden uitgesproken bleven op hun standpunt staan. De commissie is het met de indieners van het bezwaarschrift eens dat de inkorting van het pand de gebruiksmogelijkheden daarvan zou be perken. Het pand heeft een culturele bestemming. De kunstenaar Rien van der Nat heeft er zijn atelier, terwijl enkele kamers als cursusruimten zullen worden gebruikt. De meerderheid van de commissie is evenwel van mening, dat het argu ment van de beperking van het gebruik moet worden afgewogen tegenhet tegen het van b. en w. dat door middel van inkorting het pand gedeel telijk kan worden gerestaureerd. Uitblijven van restauratie wegens gebrek aan fi nanciën bij de gemeente leidt op den duur ook tot beperking van het gebruik. Nu de provincie de kosten daarvan in verband met de verbreding van de Oude Rijn voor haar rekening neemt, dient de inkorting van het pand doorgang te vinden, zo luidt het oordeel van de meerderheid van de commissie. De gemeenteraad zal zich maandag 24 oktober in een speciale zitting opnieuw bezig houden met het restauratieplan van het pand Bruggestraat 1/Hoofdsiraat 24. In deze raadsverga dering, die al om 17.30 uur begint, komen ook de plannen van de tennisvereniging „De Munnik" om aan de Hoogmadeseweg een overdekte tennishal te bouwen aan de orde. Nog onlangs besloot de raad de behandeling daarvan uit te stellen, omdat de stukken daarvoor de raadsleden te laat hadden bereikt. Extra vergadering raad Alkemade ROELOFARENDSVEEN De gemeenteraad van Alkemade zal donderdag 27 oktober voor een extra vergadering bijeen komen. Op de agenda staan twee agen dapunten. Het eerste betreft de bespreking en votering van een extra krediet voor de bouw en inrichting van een sporthal in Roelofarendsveen. Het tweede agendapunt heeft betrekking op een wijziging van de voorschrif ten, die behoren bij het bestem mingsplan Nieuwe Wetering. Dit laatste voorstel stond ook al op de raadsagenda van maandag 17 oktober, maar werd toen door het college teruggenomen zonder duidelijke opgave van redenen. VOORHOUT Met uitzonder ing van de heer De Gruijter (V.V.D.) ging de Voorhoutse raad gisteravond akkoord met een voorstel van b en w om in de vorm van een bezwaar schrift te protesteren tegen het voorontwerp Streekplan Zuid- Holland-West. Mr. G. C. G. Borst (C.C.P.) zou daar tevens de vrijheid bij wil len bedingen om, omwille van de sociologische aSpecten in de eerste bouwjaren een aanmer kelijk groter aantal woningen te bouwen dan de genoemde 70 80 per jaar. Deze fasering was genoemd om tussen 1980 en 1990 tot een totaal van 700 800 woningen te komen. Een laatste opmerking van de heer Borst gold de woningbouw voor al leenstaanden en met name de jeugdigen. „Het is begrijpelijk dat zij de ontwikkelingen rond dit plan met argusogen bekijken. Hoe RAAD VOORHOUT OVER WONINGBOUW JAREN '80: groter het plan hoe meer kansen op voldoende huizen voor al leenstaanden. In verband daar mee rijst de vraag of in het genoemde aantal van 700 800 woningen het door staatssecre taris Van Dam bepleitte extra contingent woningen voor al leenstaanden al is begrepen. Als dit niet het geval is, moet gelet op het relatief hoge aantal jeug digen in Voorhout, alsnog wor den geprobeerd dit contingent in de wacht te slepen", aldus raadslid Borst Wethouder dr. D. J. W. IJdo zei dat bij die genoemde aantallen al een groot aantal kleine wo ningen zou worden gebouwd. Mevrouw Wijling (P.P.R.) zei niet gelukkig te zijn met het plan. Als grootste bezwaren noemde zij het ontbreken van een ontsluitingsweg, het faseren van de woningbouw over tien jaar en de financiële consequen ties. Ondanks dat stelde me vrouw Wijling te hopen dat „het meest haalbare gerealiseerd zou kunnen worden". De heer De Gruijter (V.V.D.) kon zich niet verenigen met de gedachte dat de gemeente niet nog eens door Stad en Land schap laat bekijken of bouwen aan de Boekenburglaan in Voorhout-V/est financieel niet voordeliger zou zijn. De raad besloot echter met overgrote meerderheid toch in te stemmen met het voorstel van het college. „Beter 700 800 woningen dan de oorspronkelijk gevraagde 1500, want dan wordt het misschien nul". In de ge vraagde nieuwe berekening zijn ook een aantal woningen voor Warmond ingecalculeerd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4