Inwoners Rijnmond Hechter af dan lest van Nederland j,Enige toenadering" j tussen partijen Klachtenbureau hekelt politie in Amsterdam ,In het jaar 2000 wensen 800.000 vrouwen werk Ieder mens moet een beetje dokter zijn Kruideniers boos overhetze" ^NbNLAND tl W Talloze maten dik tevreden over krijgsmacht" Benin geen schuilplaats voor Molukkers \a urenlang informatieberaad Asbestgebruik snel afkappen Aanpassing van Nederlandse wet aan anti-terreur verdrag GEVANGENISSTRAF VOOR KOPPELBAZEN Verdachte vriend leidt tot andere functie ambtenares LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 OKTOBER 1977 PAGINA 11 plu ma stt dig n-1 e te »eq|n een onzer verslaggevers) OTTERDAM In vergelijking jt de rest van Nederland heerst J^Jin het Rijnmondgebied veel on- sj/redenheid over het woon- en Nsfmilieu. De situatie met betrek- C(iig tot de omgeving waarin men |n rkeert is oorzaak van een ernsti ge, mentale belasting van de bevol- ,estjig van het gebied, in het bijzon- oeüT van de mensen die in de nabij- e üd van de industrie wonen. Dit 'njjkt uit de vandaag door het -Oenbaar Lichaam Rijnmond ge- tbliceerde resultaten van het Geïntegreerd Rijnmond. Milieu-Onderzoek bewoners van deze verstedelijkte gebieden voelen zich verhoudingsgewijs machteloos met betrekking tot de besluitvorming over hun gebied en hebben een betrekkelijk som bere kijk op de toekomst van hun leefmilieu. Een andere conclusie uit het rapport is dat Rijnmonders minder uitgaan en getypeerd kunnen worden als gedwongen thuisblijvers. Ter vergelijking werden ook een representa tieve groep inwoners van een vergelijkbaar gebied, rond het Noordzeekanaal, en een aantal uit het hele land afkomstige Neder landers in het onderzoek betrokken. De bewoners van Rijnmond, evenals die van het Noordzeekanaalgebied zijn veel minder te vreden dan de Nederlanders in het algemeen over de kwaliteit van lucht, water en bodem. Zij voelen de veiligheid van het wonen bedreigd door mogelijke milieurampen, kla gen over de geluidshinder, de beveiliging tegen verkeersongelukken, de woonomge ving en het gebrek aan mogelijkheden om er in de vrije natuur op uit te trekken. Veel Het Rijnmondbestuur wil in samenwerking met de 23 gemeenten uit het gebied krachtig streven naar verbetering van de bestaande milieusituatie. In 1986 moet een aanzienlijk groter deel dan nu van de woningvoorraad uit woningen met-een-tuin bestaan. De lucht- kwaliteit wil men minstens op het peil bren gen van andere verstedelijkte gebieden, al dus het Rijnmondbestuur. Staatssecretaris Van Lent: OIRSCHOT (ANP) „Van de vele duizenden militairen die elke twee maanden met positie ve ervaringen de dienst verlaten hoor je nau welijks iets. Wel is er veel negatieve publici teit veroorzaakt door een stelletje druktema kers. Daardoor ontstaat een vertekend beeld van de krijgsmacht." Dit zei staatssecretaris Van Lent gisteravond op een afzwaaifeest van een aantal soldaten in de Generaal-majjoor De Ruyter van Steveninck kazerne in Oirschot. De soldaten hadden de staatssecretaris voor dat feest uitgenodigd om uiting te geven aan het genoegen waarmee zij hun dienstplicht hebben vervuld. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister van buitenlandse zaken Alladaye van de Afrikaanse staat Benin (het vroegere Dahomey) heeft gisteren aan het slot van een driedaags bezoek aan Neder land laten blijken dat zijn land er niet over peinst een toe vluchtsoord te worden voor Zuidmolukkers die terreurda den hebben gepleegd. Zoals bekend wilden de Moluk kers die dit voorjaar de trein bij De Punt kaapten met een vlieg tuig naar Benin. Minister Alla daye zei vorige week in de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties dat Benin sympa thiek staat tegenover het stre ven naar zelfbeschikking van Molukkers en inwoners van Oost-Timor maar hij liet ook blijken dat zijn land terreurda den pertinent afwijst. oorzitster Emancipatie Kommissie Paula Wassen: k i 1TRECHT (ANP) Vele tienduizen- beien vrouwen zullen in de komende gdtren een nieuwe plaats op de ar- vr^eidsmarkt claimen. Tegen het jaar i d<000 zullen er ongeveer zeshonderd duizend tot achthonderdduizend wer kende vrouwen bij komen. Dat is een i hrerdubbeling van het aantal vrouwen eeilat nu een betaalde baan heeft, inclu sief de vrouwen die part-time wer ken. Deze cijfers noemt Paula Wassen, voorzitster van de Emancipatie Kom missie, in een vraaggesprek met de vakbondskrant van de FNV. Als oor zaken van de enorme stijging noemt zij dat het normaal wordt gevonden dat vrouwen met jonge kinderen wer ken, dat de gezinnen steeds kleiner worden, waardoor vrouwen eerder meer tijd overhebben en het stijgende onderwijsniveau van meisjes. Omdat de huidige arbeidsmarkt de enorme toeloop nooit kan opvangen, voorziet mevrouw Wassen grote pro blemen. Er moeten volgens haar nieu we arbeidsplaatsen voor vrouwen worden gemaakt. Tevens noemt zij arbeidstijdverkorting als een oplos sing voor de problemen. „De huidige arbeidsdag is te lang. Als die wordt verkort, kunnen de taken thuis tussen de man en de vrouw beter worden verdeeld." De Emancipatie Kommissie is volgens haar als de dood voor werk tijdverkorting door middel van ver vroegde pensionering en langere va kanties. „Dit soort verkorting werkt alleen rolbevestigend." Deels als gevolg van de huidige vraag van vrouwen naar arbeidsplaatsen en deels als gevolg van vooroordelen die er bestaan tegenover werkneemsters (vrouwen zijn lastig, onbetrouwbaar in de werksfeer, ziekteverzuim is groter dan bij mannen) stijgt het aantal werkloze vrouwen sneller dan het cij fer voor de mannen. „En toch kunnen vrouwen niet meer terug naar het traditionele patroon de vrouw in de huishouding, de man als kostwinner." Hierdoor zullen in de toekomst grote wrijvingen ontstaan, aldus mevrouw Wassen. Rijksdaalder gewijd aan Unie van Utrecht DEN HAAG (ANP) - Staats»- cretaris De Goede van finan ciën heeft besloten de rijksdaal ders met het jaartal 1979 te wijden aan de herdenking van de in 1579 gesloten Unie van Utrecht. De Unie van Utrecht werd door een aantal Noordnederlandse gewesten aangegaan op 23 ja nuari 1579. Zij is te beschouwen als de aanzet tot de stichting van de Nederlandse natie. Van deze (nikkelen) rijksdaalder zullen er in de eerste aanleg 10 miljoen worden geslagen. De voorzijde draagt het portret van koningin Juliana. Op de keerzij de zal een voorstelling'Voorko men die betrekking heeft op de Unie van Utrecht. tort na elf uur gisterochtend zijn de informateurs Vrolijk (voorgrond links) en Verdam (rechts) begonnen tan wat genoemd werd „een laatste gespreksmogelijkheid" voor het doorbreken van de impasse in de brmatie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is nog steeds geen oplossing kereikt voor de zetelverdeling in het nieuwe ibinet. Na zeventien uur vergaderen met de formateurs Vrolijk en Verdam zijn de fractie- iders van PvdA, CDA en D'66 vanmorgen om vijf uiteen gegaan zonder duidelijk uitzicht een vergelijk. „We zijn elkaar iets genaderd", verklaarden de heren Van Thijn (PvdA), Van (CDA) en Terlouw (D'66) na hun marathonbe- i/é informateurs zijn vanmiddag om twaalf uur weer bijeen gekomen om zich te beraden over hun volgende stap. De fractieleiders gingen er vanoch tend vanuit dat het informateursduo een voorstel op tafel zou leggen op basis van „slikken of stikken". Uit de mededelingen van de fractievoorzitters is gebleken, dat tijdens het urenlange beraad alle varianten voor de zetelverdeling ter sprake zijn gekomen. Dat wil zeggen de formules 8-7-1, 7-7-2 en 7-7-1. Ook de bezetting van het departement van Justitie is besproken, waarbij deze post her haaldelijk „van kleur is gewisseld". Dat betekent, dat CDA-fractieleider Van Agt niet keihard vast houdt aan het verlangen van de christen-democra ten om dit departement te behouden. FNV op studiedag: DELFT (ANP) Werkgevers- en werknemersorganisaties staan lijnrecht tegenover el kaar over het verbod op het gebruik van het kankerverwek kende asbest, waarvan de geva ren gisteren op een door het TNO in Delft belegde studiedag breed werden uitgemeten. Na mens de Federatie Nederlandse Vakbeweging betoogde de heer A. de Bruin dat de in het ast- bestbesluit van de regering ver melde termijnen voor overscha keling op andere materialen te lang zijn en dat er een veel te soepel ontheffingsbeleid door de overheid wordt gevoerd. De werkgevers beklemtonen de onmisbaarheid van asbest voor veel toepassingsgebieden en stellen dat verwerking niet ver boden behoeft te worden mits zorgvuldige veiligheidsmaatre gelen worden genomen. Het blijkt dat voor een aantal mate rialen wel vervangende materia len bestaan, maar dat zij aan zienlijk duurder uitvallen. De gevaren van asbest komen pas op zeer lange termijn naar vo ren, zo bleek uit nieuwe onder zoeksresultaten van de bedrijf sarts dr. Stumphius. AMSTERDAM (ANP) „Op grond van de opge dane ervaringen heeft het klachtenbureau het vermoeden dat de politie in een aanzienlijk aan tal gevallen haar bevoegdheden overschrijdt en misbruikt voor andere doeleinden dan waarvoor die gegeven zijn. Het vóórkomen van dit ver schijnsel en het kennelijk gemak waarmee dit gebeurt, wettigen het vermoeden dat er bij een groot aantal politiemensen sprake is van norm vervaging." Dit schrijft het Klachten- en Adviesbureau Poli tieoptreden Amsterdam in zijn vandaag gepubli Klaridestiene alcohol De rijkspolitie in Zalt- bommel heeft gister morgen in samenwerk ing met de douane -re cherche een klandes- tiene alcoholstokerij in de Gelderse plaats St. Andries ontmanteld. De stokerij was volledig in bedrijf en had een pro- duktie -capaciteit van 50 liter alcohol (96%) per uur. Drie personen, onder wie de boer in wiens schuur de stoke rij was gearresteerd. ceerde bloemlezing. Daarin staan onder meer en kele van de 106 klachten beschreven die het bureau in de afgelopen vier maanden van zijn bestaan hebben bereikt. „Onze eerste ervaringen zijn schokkender voor onszelf geweest dan we hadden verwacht Het vermoeden is gerechtvaardigd dat er in de wer kwijze, beroepsopvatting en het contact met het publiek meer fundamenteel mis is dan algemeen wordt aangenomen," aldus het zwartboek. De klachten die het bureau bereikten hebben vooral betrekking op mishandeling, discriminatie en we derrechtelijke vrijheidsberoving. DEN HAAG (ANP) Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft de Tweede Kamer mee gedeeld dat de Nederlandse wetgeving aangepast wordt aan het in het begin van dit jaar te Straatsburg tot stand gekomen Europees verdrag tot bestrijding van het terrorisme. De aanpassing is nodig om goedkeuring van het verdrag door het Nederlandse parlement mogelijk te maken. Het voorstel tot goedkeuring zal het parlement bereiken zodra de noodzakelijke wets wijzigingen voldoende zijn voorbereid, zo heeft de minister laten weten. Het verdrag is een initiatief van de Raad van Europa. Zeventien van de negen: tien lidstaten (waaronder Nederland) hebben het ondertekend. In Zweden en Oostenrijk is het inmiddels ook al parlementair goedgekeurd. Het verdrag beoogt uitlevering en berechting mogelijk te maken van personen die om politieke redenen strafbare feiten hebben gepleegd. De huidige wet geving in West Europa staat vervolging van politie ke delinquenten in een aantal gevallen in de weg. STAATSSECRETARIS HENDRIKS: (Van een onzer verslaggeefsters) -JSCHT Het is te negatief om jongeren al leen voor te bereiden op energieproblemen, mi lieuvraagstukken en werkloosheid. Zij moeten leren het gehele leven zinvol te maken. Wij moeten in de toekomst terug naar een meer op de mens gerichte cultuur. De overheid heeft daarbij de verantwoordelijkheid om niet alleen mogelijkheden te scheppen voor materiële voor zieningen en zekerheden, maar vooral om meer kansen te scheppen en initiatieven te ontplooien die er op gericht zijn dat burgers, familieleden, rj vrijwilligers, buurtbewoners, bejaarden en jonge ren elkaar .menselijk" dienstverlenen, in plaats van dat iedereen met zijn problemen naar de dokter stapt. Aldus vanochtend staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid op de eerste revalidatiedag die door de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie onder het motto „Leven in perspectief' in Utrecht werd gehouden. Volgens de bewindsman wordt het verschil tussen ziek zijn en gezond zijn steeds vager. .Mensen die pech hebben, falen, verdriet hebben, of „anders" zijn melden zich ziek. Met als gevolg een steeds grotere vraag naar medische hulp. Maar de vraag is of het de taak van een arts is om mensen op te vangen die falen, die gebrek hebben aan mentale kracht, die onvoldoen de perspectief hebben in het leven en die allerlei zaken niet meer aankunnen. Het kan zijn dat men tegenwoordig een verkeerde verwachting heeft van wat een arts moet en kan. Dat men van een arts verwacht dat hij -in een soort priesterlijke rol - de zelfstandige burger steeds beschermt bij al zijn moeilijkheden. Volgens de heer Hendriks hebben gehandicapten dikwijls een veel positievere houding ten opzichte van hun gezondheid dan de zogenaamde gezonde burgerij. Zij zijn er op ingesteld dat men voor het bereiken van resultaten eerst zelf moet vechten en moet doorzetten alvorens naar een dokter te gaan. Zij hebben, in tegenstelling tot de zogenaam de gezonde burgerij, een onafhankelijke ontwikke ling doorgemaakt waardoor zij meer gehard zijn tegen teleurstellingen en zich minder hebben over gegeven aan illusies. Zij hebben bovendien veel meer dan anderen geleerd zin te geven aan hun leven via de onderlinge verhouding met mensen. Zij zouden dan ook voortrekkers kunnen zijn naar een nieuwe maatschappij, door een voorbeeld te geven middels hun manier van leven, aldus Hen driks. Viermiljoenste bezoeker oorlogsmuseum Overloon (Van een onzer verslaggeefsters) OVERLOON Het oorlogs- en verzetsmuseum in het Brabant se Overloon heeft vandaag zijn viermiljoenste bezoeker gehad. Het museum dat vlak na de oorlog en vlak na de slag van Overloon, in mei 1946 werd op gericht, stelt zich niet ten doel uitsluitend een herinnering te zijn aan de jaren '40-'45. Het museum wil eerder een bood schap doorgeven aan de jonge ren van vandaag. Een boodschap die een waar schuwing inhoudt tegen de oor logen en een aanklacht tegen de gevolgen ervan zoals onder drukking en vervolging. De viermiljoenste bezoeker kreeg als herinnering twee boe ken mee: „D-Day" en het foto boek, samengesteld door de Brabantse fotograaf Marti en Koppers „Impressies van de' verwoestingen", dat vlak na de oorlog verscheen. Den Haag (anp) De voorlichting van de consumentenorganisaties over de prijzen van levensmiddelen is erg slecht en neemt bij tijd en wijle de vorm van een hetze aan. Dit schrijft het bestuur van de vereniging van levensmiddelenhandelaren ANKB in zijn jongste jaarverslag. Het bestuur vindt dat wegen en middelen moeten worden ge vonden om een eind te maken aan de slechte voorlichting. Zoals de consumentenorganisa ties nu te werk gaan brengen zij de winkelvoorziening in gevaar aldus de ANKB. Want steeds meer kleinere onderne mers geven er de brui aan om regelmatig in het licht der schijnwerpers te worden geplaatst en te worden aangemerkt als „prijsopdrijvers" en „afzetters". Dat werkt allemaal in het nadeel van de consument, zo signaleert men in het jaarverslag. Er zou al sprake zijn van een aantal dorpen en woonwijken waar om deze reden geen krui denier of ander levensmiddelenbedrijf, geen kapper en geen apotheek meer is. Het ANKB acht het „een schandalige zaak" dat niemand zich over een en ander druk maakt „Als er nooit consumenteorganisaties ge weest zouden zijn", zo besluit het jaarver slag", zou het levensmiddelenpakket geen cent duurder zijn geweest dan nu het geval is. Daar staat de concurrentie borg voor". ROTTERDAM (ANP) Vier koppelbazen uit de bouwwereld zijn gisteren in Rotterdam veroordeeld tot gevangenisstraffen Varië rend van anderhalf jaar tot twee jaar en vier maanden. De rechtbank bevond hen schuldig aan het oplichten van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de fiscus voor in totaal voor ongeveer negen miljoen gulden. De mannen hadden van januari 1975 tot medio 1976 gefraudeerd met vakantiebonnen en geen sociale premies, loonbelasting en omzetbelasting betaald. De officier van justitie had straffen geëist van twee tot drie jaar. De zwaarste straf was voor de 38-jarige J. M. M., die in zijn eentje het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de fiscus al voor ongeveer zeven miljoen gulden had benadeeld. De officier had hem getypeerd als een „vette spin in een web, die zijn voedsel liet aanslepen door een aantal kleine spinnen om zo zelf buiten schot te blijven". De drie helpers kregen lichtere straffen. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie-ambtenares Li- zette Scholten-Van Twisk heeft vanmorgen in kort geding bij het ambtenarengerecht in de hoofdstad van de hoofdcommissaris van politie geëist, haar overplaatsing naar een andere afdeling in verband met haar omgang met de 42-jarige Duitser Axel Achtera th, ongedaan te maken. Achterath wordt, volgens de Amsterdamse politie, door de Duitse justitie verdacht van sympathie met de Baader-Meinhof groep, aldus de advocaat van Schol ten, mr. W. van Bennekom. Omdat zijn cliënte toegang had tot het antecedentenregister is zij in september overgeplaatst van de afdeling centrale recherche naar de parkeerpolitie. De politie vreesde dat Achterath misbruik van de positie van Scholten bij de recherche zou kunnen maken. „Wij vinden dat in haar eigen belang moet worden voorkomen dat zij in een moeilijke situatie kan geraken," aldus commissaris W. van der Voort, hoofd van de recherche van de Amsterdamse politie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11