Van harde kern Rote Armee Fraktion nu niemand meer over Ontzetting Boeing had historische voorbeelden bleyle bil Wulfsen&wulfsen. I( If conferentie belgrado wil optreden tegen terreur Tal van landei verleenden „actieve hulp. NA DOOD BAADER, ENSSLIN EN RASPE sen BUITENLAND LEIDSE COURANT, PAGIN BONN (DPA/AFP) Met de dood van Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe, die dinsdagochtend in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim zelfmoord pleegden, is er van de harde kern der oorspronkelijke 'Rote Armee Fraktion' niemand meer over. Tot deze kern werden ook gerekend Holger Meins, die in 1974 in voorar rest stierf aan de gevolgen van een hongerstaking, en Ulrike Meinhof die vorig jaar eveneens nog niet veroordeeld de hand aan zichzelf sloeg. Baader, Ensslin en Raspe waren begin dit jaar wegens een groot aantal terreurdaden en aanslagen veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf. Andreas Baader werd op 6 mei 1943 in München geboren. Hij was de zoon van een historicus die als Duits sol daat in de Tweede Wereldoorlog sneu velde. De vaderloze jongen wordt opgevoed door zijn moeder, zijn grootmoeder en een tante. Baader geeft reeds als sch olier blijk van een volgens sommigen bijna ziekelijke geldingsdrang. Hij schept er, als zoveel leeftijdgenoten, een behagen in om de gezapige bur gers en hun wetten te tarten, aanvan kelijk voornamelijk in het verkeer, want Baader is verzot op auto's. De linkse auteur Günter Walraff heeft hem beschreven als een „bijna groot- heidswaanzinnige fetisjist van de pk's". Hij wordt ettelijke malen veroordeeld wegens het rijden zonder rijbewijs en het vervalsen van zo'n fel begeerd papiertje. Baader bezoekt het lyceum, maar gaat van school zonder het 'abi- tur' (einddiploma) te hebben behaald. Baader zoekt en vindt zijn kennissen desondanks in linkse en links-extre mistische studentenkringen. Mensen die hem in dat woelige tijdperk van de „buiten-parlementaire oppositie" (APO) hebben gekend schatten hem als theoreticus laag. In kringen van de naar Duitse aard bloedserieus naar 'de' marxistische waarheid zoekende studenten staat de latere terrorist als een 'warhoofd' te boek. Niettemin is Baader redelijk populair, vooral bij vrouwen, waaraan zijn aantrekkelijk fysiek niet vreemd is. Als de „APO" in de late jaren '60 in hoog tempo desintegreert of „verbur gerlijkt" slaan bij de naar daden dor stende Baader de stoppen door. Uit artikelen van linkse journaliste Ulrike Meinhof die hij dan nog niet per soonlijk kent put hij het denkbeeld dat het „imperialistische systeem" van de bondsrepubliek alleen verslagen kan worden door een „gewapende voorhoede". Inmiddels heeft hij de drie jaar oude re en qua intellect veruit superieure Gudrun Ensslin leren kennen. Deze lerares, met wie Baader een verhou ding heeft, is een van de mensen voor wie het gat tussen droom en daad onduldbaar is geworden. De frustratie van de als A-bom pacifiste begonnen Ensslin en de dadendrang plus het organisatievermogen van Baader gaan een naar later blijkt dodelijke fusie aan. Het paar wil een daad stellen die het „beginsignaal" moet worden voor geestverwanten in en buiten de bonds republiek. Vuur is het eerste wapen in Frankfurt, symbolisch voor het vol gevreten „welvaartsimperialisme", het nieuwe opium van een volgens Baader en zijn geliefde nog steeds vertrapt en van zichzelf vervreemd proletariaat Baader krijgt drie jaar wegens deze brandstichting, maar wordt in 1970 door sympathisanten, onder wie nu ook de theoretica Ulrike Meinhof, uit de gevangenis bevrijd. Er wordt ge weld gebruikt, een cipier wordt dood geschoten, de groep (sindsdien de „Baader-Meinhofbende" geheten) duikt onder in eigen land. Schuilend voor de wrekende arm van de rechts staat, maar ook paria's voor de meeste linkse groeperingen, klit het groepje desperado's aaneen in de door Baader bedachte „Rote Armee Fraktion". Zijn voorhoede is de oorlog begonnen. Baader gaat in de zomermaanden van 1970 naar Jordanië en Syrië om zich in Palestijnse guerrillabases verder te bekwamen in het moordende hand werk van de terreur. Zijn „Rode legerfraktie" slaat het hardst toe in de meimaand van het jaar 1972. Bommen ontploffen in het Amerikaanse legerhoofdkwartier te Frankfurt, twee weken later is het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te Heidel- berg aan de beurt. Bij deze twee aanslagen, de zwaarste van een hele reeks, vallen vijf doden en 48 gewon den. De politie is Baader echter op het spoor en op 1 juni wordt hij na een schietpartij te Frankfurt gearresteerd, samen met Jan Carl Raspe en Holger Meins. Korte tijd later worden ook Ensslin en Meinhof aangehouden en lijkt de RAF verslagen. Het lange vooronderzoek in de zaak echter met de christen-democraten van CDU/CSU ging regeren in de „grote coalitie" keerde Ennslin zich teleurgesteld over het marchanderen met de idealen van de SPD af. In de APO radicaliseerde zij snel, tot in 1968 voor haar de tijd was gekomen een daad te stellen. Zij kreeg na de warenhuisbrand een lichtere straf dan Baader die zij niet meteen hoefde uit te zitten. Ennslin dook echter onder toen zij bericht kreeg dat zij zich bij de gevangenis moest melden om haar straf te ondergaan. Enkele dagen nadat Baader, Meins en Raspe in '72 waren opgepakt werd ook Ensslin in een Hamburgse boutique aangehouden. Zij bleek in het bezit van een schietklaar vuurwapen. Ensslin heeft, evenals de anderen, ge durende de 23 maanden dat het proces tegen de RAF duurde steeds erken ning geëist als „politieke gevangene". Maar zij kreeg geen gehoor bij de justitie die de politieke inspiratie wei gerde te erkennen en de RAF be schouwde als een weliswaar uiterst gevaarlijke, maar toch „gewone" mis dadigers bende. Volgens ingewijden heeft Ensslin het nooit best kunnen vinden met Ulrike Meinhof. Niet aflatende ruzies en woordenwisselingen tussen de twee vrouwen zouden Meinhof er vorig jaar toe hebben gebracht zich in haar cel te verhangen. In alle stilte werden gisteravond laat de stoffelijke overschotten van Andreas Baader en Gudrun Ensslin Se"s,ie"°lwi1 nnw^lf^ïin «ff weggebracht uit de Stammheim-gevangenis in Stuttgart, waar zij gisteren zelfmoord pleegden. teren op deze een einde gema!kt aan haar leven. Jan Carl Raspe tegen het vijftal neemt een aanvang. Vanuit hun cellen protesteren de ter roristen, met als spreekbuis hun keu zeverdedigers, tegen de eenzame op sluiting die hun is opgelegd. Zowel individueel als collectief beginnen de vijf een reeks honger- en dorststakin gen. Ondanks het 'einzelhaft' blijken de RAF-leden, alweer via hun advoca ten, contacten te kunnen onderhou den, zowel onderling als met de bui tenwereld waar een „tweede genera tie" bezig is de voorhoedefunctie over te nemen. Als Meins op 9 november 1974 totaal verzwakt sterft, wordt hij al de vol gende dag bloedig gewroken met de moord op de Westberlijnse rechter Günter von Drenkmann. Deze aktie is het begin van een (naar de Westduitse overheid stellig gelooft door Baader vanuit zijn cel geleide) nieuwe terreur- golf die voorlopig culmineerde in de ontvoering van werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer en de parallel kaping van een Westduits verkeers vliegtuig. Bijna al die akties hebben (mede) tot doel Baader en de inmid dels eveneens tot levenslang veroor deelde Ensslin en Raspe vrij te krij gen. Op de ochtend nadat commando's erin zijn geslaagd de gijzelaars in die Luft hansa-machine te bevrijden, zet Baa der zijn levenslange vonnis eigenhan dig om in de doodstraf. Met het pistool dat hij zich op vooralsnog raadselach tige wijze blijkt te hebben verschaft schiet hij zich een kogel door het hoofd. Enige tijd later sterft de RAF- leider in de ziekenboeg van Stuttgart- Stammheim. Baader had als devies „als je geen lafaard bent spring je, en de anderen springen je na". De taktisch en organi satorisch bekwame Baader mag dan als leider het donker van de politieke terreur zijn binnengesprongen, de denkbeelden achter die sprong waren maar zeer ten dele de zijne. Meer nog dan Ulrike Meinhof gold Gudrun Enn slin als het ideologische brein van de rode legerfraktie. Gudrun Ensslin De geliefde van Baader werd op 15 augustus 1940 in Bartholomae gebo ren. De als „hoogbegaafd" geldende domineesdochter studeerde germaan- se talen, Engels en filosofie. Zij was aan het begin van de jaren '60 aktief geworden in de Westduitse ,ban-de- bom-beweging' en stelde in 1964 het zaklexicon 'Gegen den atomtod - stim- men gegen die atombombe' samen. Aanvankelijk stemde Ensslin op de sociaal-democratische SPD. Zij ging bij verkiezingen zelfs als „Wahlhelfe- rin" voor de SPD de boer op om stemmen te werven. Toen de §PD Raspe komt uit het plaatsje Seefeld in Tirol, waar hij op 24 juli 1947 werd geboren. Over zijn politieke ontwikke ling is minder bekend dan die van de andere RAF-kaderleden. Raspe trad minder prominent naar voren dan Baader, Meinhof of Ennslin. Hij was afgestudeerd socioloog en woonde voor hij zich bij Baader c.s. aansloot in de befaamde Westberlijnse „Kommune Zwei", een centrum van maatschappij-kritiek. Raspe schreef een aantal wetenschappelijke verhan delingen op zijn vakgebied en gold onder vrienden als „zo'n typische in tellectueel". Toen de socioloog in 1972 samen met Baader en Meins werd aangehouden had hij, anders dan zijn twee kamera den, een blanco strafblad. Hij zou zich gisteren op dezelfde ma nier als Baader van het leven hebben beroofd, met een 7.65 millimeter pis tool Heinrich Bi iedere Du: leeft in an voor buurm BASEL (Rtr.) - De Westduitse schrijver I Böll heeft in een ing stuk in de Zwitsers Baseier Zeitung opni naar hij zegt voor he uiting gegeven aan zi; rustheid over de gang ken in Westduitsland. In zijn ingezonden st Böll uitkomen, Duitser leeft in een waarin iedereen zijn b ervan verdenkt de poli bellen. „Vroeger kreeg ik ar dreigbrieven, terwijl sympathisanten hun ondertekenden. Nu is dat de brieven van me ders anoniem zijn en beledigingen op paier c kend worden met na adres van de afzender." Luns: grote bewondering BRUSSEL (AP) - Sec» generaal M. J. Luns v Navo heeft bondskaf Schmidt in een telegram mens de Navo gefeli<< met de goede afloop vu gijzelingsdrama in Mt joe. j Luns sprak zijn grote 1 dering en diepe tevredt uit over de voorbeeldig^ waarop de federale re, van West Duitsland de 1 had aangepakt. Russisch Persbureau Rechtse krachten i verantwoorde; lijk i, voor kaping MOSKOU (AP) - Het off Russische persbureau heeft gisteren „rechtse lr ten" verantwoordelijk gi! voor de kaping vanl Boeing van de West£ luchtvaartmaatschappij L hansa en de ontvoering vv industrieel Hanns-Martin!, leyer. In het bericht over de b" ding van de gijzelaars;1 Tass dat de acties van ter11 ten, die „ogenschijnlijk gi? zijn tegen de reactie" inD kelijkheid door de r/r wordt uitgebuit "1 DEN HAAG Het besluit van de Westduit se regering om de Boeing-737 Landshut van Lufthansa door een commandobestorming te ontzetten, heeft voorbeelden van het genre in het verleden. Spectaculairste geval had op 3 juli 1976 plaats op het vliegveld van Entebbe in Oe ganda. Toen bestormde een Israëlisch com mando de luchtbus van Air France Tel Aviv-Parijs, die op 27 juni met 258 personen aan boord was gekaapt. In de loop van de aanval werden drie gijzelaars, een Israëli sche officier, twintig Oegandese soldaten en de zeven terroristen gedood. Het precedent voor dit soort bevrijdingsacties was gescha pen. 8 Mei 1972 vielen Israëlische militairen op de luchthaven van Tel Aviv drie Palestijnen aan, die een Boeing-707 van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena hadden overmeesterd. Twee piraten en een passa gier kwamen om het leven. In juli 1972 werden twee luchtpiraten ge dood die 79 personen aan boord van een Boeing-737 van Pacific Southwest Airlines hadden gegijzeld. Dit drama speelde zich af op het vliegveld van San Franciso. Ook hier moest een passagier het leven laten. Op 18 oktober 1973 volgt de kaping van een vliegtuig van Air France tussen Parijs en Nice. De vrouwelijke kaper, echtgenote van een reclame-agent, wordt op het vliegveld Marignane van Marseille door een Franse politieagent doodgeschoten. Nog in Frankrijk, op 30 september 1977, bestormde de Brigade d'Intervention de Ca- ravelle op het Parijse vliegveld Orly, ge kaapt door de Franse luchtpiraat Jacques Robert. Het toestel was op weg geweest van Parijs naar Lyon en was eigendom van de maatschappij Air Inter. Balans: één dode en vier gewonden. Op 1 maart 1975 overmeesterden drie Irake zen een Boeing-737 van de Iraakse lucht vaartmaatschappij die net in Mossoel was opgestegen met bestemming Theran in Iran. Na de landing op het vliegveld van de Perzische hoofdstad, ontstond een vuurge vecht tussen de kapers en politiemensen. De leider van de kapers en drie passagiers moesten het met hun leven betalen. De andere twee piraten werden in de daarop volgende maand terechtgesteld, waarmee Iran een precedent in de geschiedenis van de vliegtuigkaperij schiep. Op 20 mei 1976 was een Bac III van de Filippijnen met 103 inzittenden op het vlieg veld van Zamboanga in het zuiden van het land door zes Filippijnse Muzelmannen overmeesterd. Drie dagen later volgde een vuurgevecht tussen kapers en Filippijnse soldaten, gevolgd door de ontploffing van het toestel. Er vielen dertien doden, onder wie drie kapers, en tweeëntwintig gewonden. Gelukkig lachend begroet de Duitse bondskanselier Hel mut Schmidt de Engelse minister-president James Callag- han (r.) op de Bondskanselarij in Bonn. V BONN (AFP) Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gistf tegen de fractie van zijn sociaal-democratische partij gezegd'* de Duitse regering bij de kapingsaffaire van de Landshut acti hulp heeft gekregen van Engeland, Frankrijk, de Verenigde 0 ten, Griekenland, de Sowjet-Unie, de Duitse Democratische R41 bliek, Saoedi-Arabië en Somalië. Hij sprak zich uit voor intensivering op talrijke gebieden vaiF samenwerking met Somalië. Veel lof wuifde hij toe aan de Son sche beslissing het Duitse terreurbestrijdingscommando toé1! laten. r Schmidt zei voorts dat alle besluiten waren genomen in oveÜ met en met goedkeuring van alle politieke partijen welke in" Bondsdag zijn vertegenwoordigd. Hij verklaarde „ontzet" te zijn door de zelfmoorden van BaaP Ensslin en Raspe. Met een glimlach bekende hij tenslotte gedurende de kapingscrisis op de been te hebben gehouden f1 „coca-coia, sigaretten en snuiftabak". Pc Stijlvolle vrijetijdsmode in voortreffelijke tricot kwaliteiten: daarin heeft Bleyle een wereldfaam verworven. Vesten, broeken, pullovers, shirts en coltruien zijn in kleur en dessin precies op elkaar afgestemd, zodat u naar hartelust kunt kombineren. Bij Wulfsen Wulfsen vindt u nu een ruime keuze in deze komfortabele kleding voor uw vrije uren. Bleyle: een extra reden om bij ons binnen te stappen voor sportieve mode op hoog niveau. kleding voor mannen Den Haag: Venestraat 47, Frederikstraat 987. Rotterdam: Korte Lijnbaan 17, Zuidplein-hoog 593. Bericht van organisatie achter kaping? LONDEN (AP) - In de Lon- dense Times van vandaag is een verklaring afgedrukt die afkomstig zou zijn van de groep die verantwoordelijk was voor het kapen van het West-Duitse vliegtuig dat giste ren te Mogadisjoe succesvol was bevrijd. De brief was gepost in Mainz op 14 oktober, de dag nadat de kaping was begonnen. De verklaring deed denken aan een die op de dag van de kaping in Beiroet was uitgege ven en de ondertekening was dezelfde: SAWIO, struggle against world imperialism or ganisation, oftewel de organi satie voor de strijd tegen het wereld-imperialisme. Gezegd werd dat de kaping die „Operatie Kofr Kaddoem" werd genoemd, tot bedoeling had „onze kameraden te bev rijden uit het imperialistisch- reactionair-zionistische ver bond". BELGRADO (Rtr) West-Duitsland, de Verenig de Staten en andere landen op de toetsingsconfe rentie in Belgrado hebben gisteren van hun op luchting blijk gegeven over de actie ter bevrij ding van 86 gijzelaars in Somalië. Zij drongen aan op internationaal optreden tegen internatio nale terreur. De Westduitse delegatievoorzitter, Per Fischer, verklaarde aan het begin van de zitting gisteren dat zijn regering dankbaar was gestemd jegens een aantal landen, vooral Somalië, omdat zij bij de bevrijdingsactie behulpzaam waren geweest. Fischer zei dat onschuldige mensen op een onmen selijke manier waren misbruikt. .Zoiets of iets ergers kan morgen weer bij ons of in een ander land gebeuren', zei hij. Hij vervolgde dat de internationale samenleving zich daartegen moet wapenen. Als vliegtuigkapers weten dat zij nergens meer op steun kunnen rekenen, aldus Fischer, zullen ze zich wel twee keer bedenken. De Amerikaanse hoofdvertegenwoordiger, Arthur Goldberg, verklaarde dat hij blij was over de bevrijding van de gijzelaars. Hij zei dat de tijd rijp was voor internationale actie tegen terreur. Ook België en Hongarije beleden hun opluchting. Anti-terreur- commando's a ook in Amerik Washington (DPA) - De enigde Staten beschik!^ evenals West-Duitsland of| een speciale militaire eenh(j( voor de bestrijding van ter|e risten. Naar in kringen V het Pentagon vernom wordt, bestaat die eenheid L manschappen en materir( van alle strijdmachtonderf len. 'er a Carters adviseur voor veil 0 heidszaken Bzezinski verkla j, de in antwoord op een vra< „Er bestaat geen twijfel aan Amerika is tot elke actie 1 reid, ongeacht diplomatie consequenties in het Middi n Oosten. Wij geloven, dat a )e staten verplicht zijn samen fa werken om dergelijke terrei^i daden te doen ophouden." ar

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6