erkeerscirculatieplan Noordwij k vordert traag Gemeente heeft laatste woord bij verkoop van woningwetwoningen Ome Willem en August bezoeken Katwijk I Kleine 1100 woningzoekenden in Wassenaar Auto's in Sassenheim leeggehaald REGIO LEIDSE COURANT VOORDWIJK De weg naar een ver- teerscirculatieplan is een pad met hob oels en kuilen. En Noordwijk krijgt ïaast met dit plan. Medio volgend jaar jaat de Digros-supermarkt open, krij- jen de NZH-bussen een geheel andere route, moeten op korte termijn nieuwe ontsluitingen en parkeergelegenheden tomen en met het oog op de raadhuis- bouw wil men de consequenties weten van de afsluiting Zeestraat—Voor straat. Door ambtelijke deskundigen wordt morm hard aan het verkeerscirculatie plan gewerkt, maar het is een dermate complexe zaak, dat de gemeentelijke plannenmakers in tijdnood dreigen te geraken. Daarbij komt nog, dat het soms monni kenwerk blijkt te zijn. Door nieuwe situaties en gewijzigde meningen wor den bepaalde, reeds min of meer uitge werkte ideeën weer op slag wegge vaagd. Een voorbeeld hiervan is de gedachte aan een parkeerhof in de kern van Noordwijk-Binnen. Inmiddels is ge bleken dat de eigenaar van de grond plannen heeft, die bepaald niet stroken ■net hetgeen de deskundigen als schets op papier hadden gezet. Bovendien hangt hen nog een inspraakprocedure boven het hoofd, want het is alleszins redelijk dat bij een ingrijpende operatie als een verkeerscirculatieplan ook de direct en minder directe belanghebben den hun mening naar voren kunnen brengen. Belang Vooraf worden de doelstellingen en uit gangspunten van het plan aan de ge meenteraad voorgelegd. Daarna zullen de onderdelen van het plan aan de orde komen in een hearing met de direct-be- langhebbenden zoals de KIN-winkeliers en andere groeperingen, instellingen en personen. Het verkeerscirculatieplan in de huidige opzet bevat namelijk gedach ten, waarbij de winkeliers rechtstreeks zijn betrokken. Zo denkt men bij voor- HcUldican beeld aan éénichtingsverkeer op de r Voorstraat en de Molenstraat, teneinde een vlotte doorstroming van het verkeer te verzekeren. Maar daartegenover staat dat klanten een zaak gemakkelijk links laten liggen als de bereikbaarheid moeilijker wordt. De praktijk heeft dit aangetoond toen het stukje Van Lim burg Stirumstraat tussen het Linden- plein en de Kerkstraat aan de zijde van het Lindenplein voor autoverkeer was afgesloten. Uit het veelvuldig vragen naar de weg en het rijden in verboden richting bleek toen wel, dat de Kerk straat voor niet-Noord wij kers bijna niet was te vinden. Derhalve zal de ligging en de bereikbaarheid van de parkeer terreinen de neringdoenden bijzonder interesseren. Voordat de gemeenteraad zijn fiat aan de onderdelen van het plan geeft, wor den ook de niet-direct belanghebbenden bij de ontwikkeling betrokken, en wel op een manier die tussen voorlichting en inspraak zal liggen. Ongetwijfeld zullen tijdens de procedu re bepaalde wensen en ideeën van raadscommissie, belangengroeperingen en gemeenteraad in de onderdelen van het verkeerscirculatieplan verwerkt moeten worden. De Tram steeg vormt een aparte proble matiek. Men zou deze na verbreding graag zien als verbindingstracé tussen Zeestraat en het parkeerterrein (Lu- schen) aan de Kerkstraat. Bovendien was hier in het schetsplan een uitrit naar het parkeerterrein van Digros ge projecteerd. De kans bestaat echter dat de vestiging van een nieuw postkantoor in de omgeving van de Tramsteeg een handicap gaat worden. Het maken van een openbare weg door het PTT-terrein is om veiligheidsredenen niet accepta bel. Daarmede staat de verbinding Zee straat—Kerkstraat op losse schroeven. Het touwtrekken is inmiddels in volle gang. In de commissie voor ruimtelijke ordening voelt men er niets voor acht ton beschikbaar te stellen voor alleen de bouw van een postkantoor, yolgens uitlatingen van raadsleden acht men dit formidabele bedrag wel een verant woorde uitgave als de gewenste verbin ding met de Kerkstraat tot stand zou kunnen komen. Dergelijke zaken illustreren hoe men bij het ontwerpen van een verkeerscircula tieplan met moeilijke problemen wordt geconfronteerd. WOENSDAG 19 OKTOBER 1977 PAG^ LEIDSCHENDAM „De leden van de woningbouwverenigin gen maken het beleid uit en als die leden besluiten tot verkoop van huur-woningwetwoningen moet dat besluit worden uitge voerd. Maar dan zijn ze er nog niet Burgemeester en wethou ders hebben de bij de woning wet geregelde bevoegdheid uit voering van dit besluit te ver hinderen, de verdeling van de woonruimte is immers bij de wet aan dit college toegewezen. In Leidschendam hebben deze huurders dan ook geen kans want b. en w. hebben de wo ningbouwverenigingen al in ju ni uitvoerig uiteengezet waar om ze niets voor die verkoop voelen". Dit zijn de woorden van het Leidschendamse WD- gemeenteraadslid G. M. van de Ruit die al tien jaar lid is van de woonruimteverdelingscom missie, de laatste drie jaar als voorzitter. In Leidschendam wordt, naar aanleiding van een opmerking van een gemeenteraadslid dat die hele herrie over aankoop van huur-eengezinshuizen in zuid een storm in een glas water is omdat maar weinigen die wens hebben uitgesproken, door leden van de woningbouwver eniging die van het tegendeel overtuigd zijn een enquête ge houden om de behoefte te pei len. De algemene woningbouw vereniging heeft de leden hulp toegezegd bij de aankoop van hun woning, de protestant chris telijke en de rooms-katholieke hebben, weinig democratisch want zonder inspraak, de leden meegedeeld dat zij niet over ver koop willen praten. Onrechtvaardig „Ik ben een voorstander van koopwoningen maar onder de huidige omstandigheden vind ik het niet gewenst tot verkoop van huurwoningen over te gaan", aldus de heer Van de Ruit Ten eerste vanwege de richtlij nen van de minister die met een grens van 27.500 gulden naar mijn mening een onrechtvaar digheid begaat tegenover wie daar bijvoorbeeld net boven zit. Verder moet je geen hoeveel heid woningen aan de voorraad onttrekken waaraan juist ge brek is. Door de, overigens pas enkele jaren oude, op grote schaal gebleken wens naar een koopeengezinshuis zitten we in Leidschendam langzamerhand met een te groot pakket aan huurflats. Bovendien zul je met het toestaan van de aankoop van huurwoningen in zuid ook de aankoop van eengezinshui zen in de „Heiligen"-buurt en Stompwijk niet meer kunnen te genhouden. Als die huizen met een zeer lage huur worden ver kocht heeft Leidschendam op dit gebied helemaal niets meer te bieden aan de mensen met de laagste inkomens". Minder De heer Van de Ruit vindt het helemaal niet strijdig met zijn liberale principes dat die aan koop moet worden tegengegaan. „Als raadslid heb je toch de zorg voor de grote groep wo ningzoekenden waarvan de meeste een minimum inkomen hebben. Voor vijf, zeshonderd gulden krijg je in Leidschendam zo een flat maar voor twee, driehonderd gulden kom je op een lijst met tweehonderd na men. Het is, wat het bouwen betreft, dood tij in Leidschen dam en daarom is het een on mogelijke zaak om woningen te verdelen. Door de veranderde economische omstandigheden, gebrek aan promotie, te weinig nieuwe banen, wordt er ook minder verhuisd waardoor ook minder woningen vrijkomen". Wat de woningen in zuid betreft wijst de heer van de Ruit nog op de drie miljoen gulden die de gemeente daar, via het grondbedrijf, heeft bijgelegd om de huren zo laag mogelijk te houden. „Het is bijna onmoge lijk die bij verkoop terug te krijgen maar toch zijn het ge meenschapsgelden". Gestraft De WD-er Van de Ruit heeft zich de laatste maanden vooral intensief bezig gehouden met de selectie van de ruim 1500 gega digden voor één van de 522 koopwoningen die volgend jaar in Duivenvoorde worden ge- p bouwd. Die selectie heeft nogal wat commentaar van afgeweze nen en uitgelotenen uitgelokt, vooral vanwege het feit dat ook echtparen zonder kinderen een woning hebben gekregen. „Men sen die geen kinderen kunnen krijgen zouden daarvoor flan gestraft worden en het niet-toe- laten van deze groep zou hun rechten aantasten" is het bondi ge antwoord van de voorzitter van de woonruimtecommissie. „Iedereen wil nu ineens 'n eigen huis hebben, ook de mensen met drie kinderen die nu klagen dat ze geen woning in Duiven voorde krijgen terwijl ze zich indertijd niet eens hebben ge meld voor 'n huis in Leidsche- dam-zuid. Duizend afvallers is natuurlijk veel maar vergeet niet dat die hele instelling van 'n eigen huis pas 'n paar jaar De heer G. M. v.d. Ruit oud is. In de tien jaar dat ik lid van de commissie ben hebben we zelden zo serieus aan een selectie gewerkt als bij Duiven voorde". Afvallers Voor de afvallers heeft de heer van de Ruit overigens nog 'n bemoedigend bericht. Volgens hem is het best mogelijk dat nog'n honderdtal „met lage lot- nutmmers" een woning krijgt toegewezen. „In gemeenten met aan Leidschendam vergelijkba re richtlijnen is van de aspirant kopers soms nog 20% afgeval len. Wij kunnen wel de inko mens bestuderen maar de hypo theekgevers, meestal de banken, spreken het beslissende woord. Bovendien zijn er altijd nog mensen die, ondanks de tijdige voorlichting, de financiële con sequenties op het laatste ogen blik niet aandurven." Voor de dan altijd nog negen honderd overblijvende Leid- schendammers die, liefst in hun eigen gemeente, willen gaan „bouwen" moet volgens de heer van de Ruit uiteraard een bouw plaats worden gezocht. Het eerst daarvoor in aanmerking komen- i de terrein ligt aan de Voorburg- seweg. Wassenaar Het aantal woningzoekenden in Wassenaar, dat wil zeggen gegadigden voor (andere) woonruimte, die als zodanig zijn erkend, heeft in het afgelopen jaar een triest record bereikt: het steeg van 868 op 1 juli 1976 tot 1095 op 1 juli j.I. Ongeveer een derde van dit aantal n.1. 364, bestaat uit jonggehuwden en jongelui met trouw plannen, die nog geen zelfstandige woon ruimte hebben. Verder staan er 94 alleenstaanden beneden 65 jaar als woningzoekend ingeschreven, 75 alleenstaanden boven 65 jaar en 57 bejaarde echtparen. De overige 405 gevallen betreffen gezinnen, die onvoldoende gehuisvest zijn. Daarbij blijkt de behoefte aan 4 kamerwo ningen het grootst te zijn (167 aanvragers). Onder de ingeschreven woningzoekenden zijn er 133, die bereid zijn een huur boven de 400 gulden per maand te betalen. De grootste behoefte bestaat aan woningen met een huur tussen 200 en 250 gulden per maand. Daarvoor staan 216 gegadigden in geschreven. Het aantal gegadigden voor woningruil be draagt 173. Dit zijn gezinnen die wel over voldoende woonruimte beschikken maar voor een andere woning in aanmerking wil* len komen. Voorzitter Leidschendamse woonruimtecommissie: Een prentje van Oud-Sassenheim, met links „Het Bruine Paard" Gouden jubileum in „Het Bruine Paard" SASSENHEIM De familie Teernstra viert dinsdag 1 no vember het feit dat zij vijftig jaar lang de scepter zwaait in „Het Bruine Paard". In 1927 vestigde Evert Teernstra zich als kastelein in het etablisse ment. De oudste van zijn vier kinderen, Sjors Teernstra, is de huidige eigenaar. .Het Bruine Paard" was reeds in de zestiende eeuw een be kende uitspanning langs de weg van Haarlem naar Leiden en Den Haag. Tevens deed het toen dienst als rechthuis. De schout „spande er de vier schaar". Toen Evert zijn intrek in ,Het Bruine Paard" qam moest de oude serre van de herberg worden afgebroken, daar deze een sta-in-de-weg vormde op het voetpad van de smalle Hoofdstraat, waar ook de stoomtram reed. Sindsdien heeft „Het Bruine Paard", vele verbouwmgen ondergaan. Zo werd achter de zaal in 1928 een kegelbaan gebouwd. Tij dens de oorlogsjaren dreigde het etablissement door de ge dwongen inkwartiering enigs zins in verval te geraken. Na de oorlog kreeg het pand diverse grote opknapbeurten, waardoor het mogelijk was het .JBruine Paard" in te rich ten zoals het nu is. De vroege re gelagkamer is thans een reizigers-restaurant. Het bil jart word 's avonds volop ge bruikt. Diverse verenigingen uit de omtrek hebben een on derdak gevonden in het ge bouw, zoals damclubs en ke gelclubs. Het gouden jubileum wordt dinsdag 1 november gevierd met een receptie van drie tot vijf uur. SASSENHEIM - Onbekendi" hebben in de nacht van maai dag op dinsdag stevig huisgn houden in geparkeerde auto's j Sassenheim. Uit een Peugeot 1||| de Kerklaan werd een foto» mera, een cassette-recorder I een leren jas gestolen. De total waarde van de goederen Al draagt ruim 1200 gulden. EveT eens werden geparkeerde Pt» geots in de Parklaan en de Va Pallandtlaan „onderzochtl maar hier bedroeg de bum] slechts een rijbewijs dat de bt da stuurder van een der autoW, slordigerwijs in zijn dashboard kastje had laten liggen. i< Omdat aan geen van de dri j auto's zichtbare schade is aai gericht vermoedt de politie di g de inbrekers beschikten ovi iei nagemaakte sleutels van auto van dit merk. Een in de Hoofdstraat gepa wi keerde Mercedes werd mindf ng zachtzinnig benaderd. Hierb werd een ruit ingeslagen. Datl politie vermoedt dat de inbraa° ken zijn gepleegd door twee lie den die zijn gesignaleerd in eeau lichtgekleurde personenauto. Zi1 I verzoekt een ieder die inlichtic gen kan verschaffen kontak met haar op te nemen: tel 02522-19029. M OUDERS NIET WELKOM KATWIJK In het kader van de kinderboeken week komt kindervriend „Ome Willem" vrijdag naar het Katwijkse „Tripodia". Op diezelfde dag houdt Miep Diekmann een lezing in de Openbare Bibliotheek. Tijdens de elf dagen durende Kinderboekenweek ontplooit de Katwijkse bibliotheek een reeks van activiteiten; kleine en grote kinderen kunnen prij zen winnen, er worden tentoonstellingen gehouden en een poppenkast en diavoorstelling gegeven. In de bibliotheek is een tentoonstelling van alle kinder- en jeugdboeken die een gouden of zilveren griffel hebben gekregen. Op vrijdag 21 oktober treden „Ome Willem" (Ed win Rutten) en „August" (Pieke Dassen) om 13.30 u. op in Tripodia voor peuters en kleuters. Een tweede voorstelling, om vier uur, is bedoeld voor de wat oudere kinderen tot 14 jaar. Ouders en begeleiders kunnen de voorstellingen niet bijwo nen, maar er zullen voldoende „piasjuffrouwen" aanwezig zijn. Toegangsprijs per kind 4,-; kaart verkoop bij de bibliotheek, boekhandel Van den Berg (Achterweg) en boekhandel Van der Lee (filiaal Hoornesplein). Eveneens op 21 oktober houdt Miep Diekm; succesvol schrijfster en vertaalster van kinder ken, om kwart over acht in de bibliotheek lezing over de plaats van het kinder- en jeugdb in de maatschappij. De lezing is niet alleen stemd voor ouders en opvoeders, maar ook jongeren vanaf 12 jaar. Toegangsprijs voor van bibliotheek of K O 0,75, voor 1,50. Kartverkoop bij de bibliotheek, VW, podia en Huize Callao. Van alle boeken van en over Miep wordt een tentoonstelling ingericht en (gesigneerde) boeken van haar verkocht De schrijfster zal de uitslag bekendmaken wedstrijd voor de oudste kinderen. De winnaars van de wedstrijd voor de worden vandaag bekendgemaakt tijdens penkastvoorstelling voor kinderen van jaar, waarmee het gebruikelijke voorleesuurtje wordt opgeluisterd. Op 26 oktober is er vanaf twee uur een stelling voor kinderen tot 12 jaar. Ook hier toegang gra RIJP WETERING de rksv Rijpwetering organiseert mor genavond vanaf 20.30 uur een kaartavond voor senior- en on dersteunende leden. Plaats van handeling is het clubge bouw in het Hertogspark. ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen heeft gisteren op De Hoorn en de President Kennedylaan een snelheidscontrole gehouden. Tussen half elf 's morgens en een uur 's middags werden 17 automobilisten bekeurd die re den tussen de 66 en 91 kilome ter per uur. Ter plaatse is 50 kilometer toegestaan. HAZERSWOUDE - Jeugdso- ciëteit Ons Stekkie biedt de herfst-vakantie vierende schooljeugd vrijdagmiddag de gelegenheid om zich te amuse ren in het soosgebouw aan de Vincent van Goghstraat te Ha- zerswoude-dorp. Poppenthea ter Bloebs uit Utrecht verzorgt vanaf 14.00 uur een optreden, dat tegen betaling van ander halve gulden kan worden be zocht. Daar staat behalve de door twee personen te verzor gen voorstelling ook een gratis consumptie tegenover. HAZERSWOUDE - De com missie milieuhygiëne en verte genwoordigers van vijf basis scholen uit Hazerswoude gaan zich bezinnen op welke wijze de scholieren bij milieuprojec ten kunnen worden betrokken. Op 7 november, tijdens een om 20.30 uur in het gemeente huis te houden bijeenkomst, hopen zij een definitief pro gramma samen te stellen. Op een onlangs gehouden ge sprek met de leden van de commissie gaven de represen tanten van de scholen Johan nes Post, Springplank, Rhy- nenburch, O.L.V. van Ban- neux en Michael te kennen dat zij gezamenlijk een program ma willen ontwikkelen. De scholen Pius X en J.P.F. Steyaert ontbraken op het ap pèl. KATWIJK Het genootschap „Pro Organo et Musica" beëindigt op vrijdag 28 okto ber haar serie Zomeravond concerten met een orgelcon cert in de Triumfatorkerk aan de Piet Heinlaan. Nico de Raad speelt werken van Mes- siaan, Bach, Tellemann, Marti- no en Van der Horst. Mede werking verleent Courtney Westcott (Fluit en traverso). Nico de Raad ontving op 7 oktober van dit jaar de prijs van uitnemendheid voor orgel. Geheel onverwacht kan het or gelgenootschap een „be kroond" organist aanbevelen. Aanvang 20.00 uur. Donateurs kunnen het concert gratis bij wonen. Anderen betalen 4 gul den. OEGSTGEEST - Het schil derkundig genootschap „Pul- chri Studio" houdt van vrijdag 21 oktober tot 10 november een tentoonstelling van wer kende leden van de Galerie. De tentoonstelling (Kempe- naerstraat) wordt vrijdag om 17.00 uur geopend en is met uitzondering van zondag, da gelijks geopend van 10.00 tot 16.00 uur OEGSTGEEST - Willem Bon- vie treedt zaterdag 22 oktober op in sociëteit „De Fuik" aan de Julianalaan. Vanaf acht uur brengt deze zanger liedjes in de stijl van Bob Dylan en Simon and Garfunkel ten ge hore. Tevens zingt hij eigen composities, waarbij hij zich op een gitaar begeleidt OEGSTGEEST - De School adviesdienst Leiden houdt woensdag 2 november om acht uur in de aula van het Rijn lands Lyceum een voorlich tingsbijeenkomst. De wethou der van onderwijs en maat schappelijke aangelegenheden, drs. J. Gemelich Meyling en de directeur van de SAD de heer De Bil zullen spreken over de taak en de werkwijze van de dienst, speciaal met betrek king tot de scholen en leerlin gen in Oegstgeest. Daarna is er een discussie. WASSENAAR - Dr J. J. M. Veraart, oud-lid van de Wasse naars gemeenteraad en oud wethouder van deze gemeente, heeft om gezondheidsredenen ontslag gevraagd als onbezol digd ambtenaar van de bur gerlijke stand. Aan de gemeenteraad is voor gesteld hem dit ontslag eervol te verlenen met grote erkente lijkheid voor de bewezen diensten. WASSENAAR De sportver eniging Blauw-zwart houdt vrijdag 28 oktober een leden vergadering in verband met de bouwplannen voor de nieuwe kantine. Een herverdeling en uitbreiding van het sportvel dencomplex is in voorberei ding. Aanvang 20.30 uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4