s Herbestrating Breestraat verloopt voorspoedig Culturele Raad eeft er e brui aan LEIDS VOLKSHUIS WEERT DRUGGEBRUIKERS 'Actie Singh'belooft succes te worden rt™ „Stats" met nieuw jongerenwerk _£NSDAG 19 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT BEIDEN De "actie Singh" iat een succes worden. De ssentijdse balans van de per gehouden inzamelingsac- t geeft een bedrag aan van mliod de duizend gulden. Het iat bier om stortingen van de afgelopen week. Wat er deze week aan bijdragen is binnengekomen is tot dusver re onbekend. Di Singh, die verleden week zijn door krakers ontruimde woning in de Vestestraat heeft betrokken, werd het slachtof fer van vandalistische vernie lingen in zijn huis. Hij had de woning kort voordat hij er zijn intrek in zou nemen volledig opgeknapt. Zijn uit India over komende vrouw zou er met hem gaan wonen. Dit bleek niet mogelijk te zijn toen Singh constateerde, dat het pand volledig uitgeleefd door de krakers was achtergelaten. Buurvrouw Van Empel van de Herengracht 22 heeft een inza melingsactie op touw gezet, om Singh enigszins schadeloos te stellen voor de ondergane ellende. Hierop werd vanuit geheel Leiden spontaan gerea geerd. Gulle gevers kunnen deze week hun gift nog storten op gironummer 103003 van de Leidse Courant, ten bate van de "actie Singh". gzie over geheim gehouden besluit Q (Van een onzer verslaggevers) -JDEN Het Dagelijks Bestuur van de Culturele td (CR) van Leiden heeft in een brief aan zijn in voorgesteld de gedelegeerde bevoegdheden aan il gemeentebestuur terug te geven en de CR op te ■^en. In een buitengewone vergadering zal hierover ?ende week donderdag een besluit worden geno- 1. H»ctie aanleiding tot het be- H er maar mee te kappen is jT^iens de brief van het dage- JË bestuur een geheim gehou- besluit van het college van remeester en wethouders in strijd met een eerdere issing het geldpotje ter sti- ering van de amateuristi- kunstbeoefening opnieuw _er beheer te stellen van de kse Volksuniversiteit/K en O. V «n in augustus van dit jaar ^jomen besluit werd dit potje rzirft onder het beheer van de lortfurele Raad gesteld, hetgeen 52 vervulling van een lang ge- sterde wens betekende. De T| heeft zich in de talloze dis- ||sies over het beheer van dit steeds op het standpunt dat het beheer princi- bij de Culturele Raad thuis f°'jrde in het kader van een ^ivuldig subsidiëringsbeleid. ir het oordeel van de CR is instelling als K en O veel ider betrokken bij de proble- Iüek van de amateuristische istbeoefening. mu2 geheim gehouden besluit 16.0 b en w heeft in de Culturele jetd de gemoederen hoog doen ^raaien. De herrie liep zo i» op dat onmiddellijk een Wjtal eerdere wrijfpunten van U werden gehaald hetgeen re- eerde in een unaniem besluit het dagelijks bestuur er de ,i aan te geven. In de brief Claa de CR-leden maakt het be- melding van „gevoelens grote onvrede", die in dit domineren. Druppel die deed overlopen was enig overleg terugko- i op een eerder genomen diniissing, maar in de brief ko- 1 vói ook de talrijke moeilijkhe den die er in het verleden al tussen de raad en het gemeente bestuur zijn geweest naar voren. Voor het bestuur is het zonne klaar dat opnieuw is gebleken dat de Culturele Raad niet tot de besluitvorming wordt toege laten door de gemeente, en haalt daarbij enkele soortgelijke erva ringen uit het verleden aan. „Onder deze omstandigheden willen wij niet langer verant woordelijk zijn voor het functio neren van de CR", telt het dage lijks bestuur, daarbij nog eens verwijzend naar de onbevredi gende gang van zaken rond eer der genegeerde adviezen inzake de Witte Poortkazerne, het Waaggebouw en ten aanzien van de reorganisatie van de Culture le Sector. Wat dat laatste betreft wijst het DB er nog eens op dat er nog geen stap voortgang is geboekt. Zoals bekend was deze trage gang van zaken voor de CR precies een jaar geleden ook al aanleiding met opstappen te dreigen. Dat besluit werd toen verdaagd. Nu wordt opnieuw deze zaak als reden aangevoerd om er alsnog mee te stoppen. Personeel Ook het moreel van het perso neel van het CR-bureau is vol gens het dagelijks bestuur tot een dieptepunt gedaald. Daarbij speelt het vertrek van bureau medewerker H.M. de Blécourt een belangrijke rol. De heer De Blécourt kon hangende de reor ganisatie geen vast dienstver band worden gegarandeerd en nam daarop ontslag. Naar het oordeel van het bestuur is dit in strijd met het raadsbesluit over de reorganisatie waarin uitdrukkelijk de voorwaarde werd gesteld dat de positie van het voltallige CR-perspneel vei lig zou worden gesteld. De herbestratingswerkzaamheden aan de Breestraat zijn in volle gang. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Alle betrokkenen zijn redelijk tevreden over de voortgang van de herbe stratingswerkzaamheden die sinds enkele dagen in de Breestraat worden uitgevoerd. Als het weer mee blijft werken kan uiter lijk 15 november het werk zijn geklaard, dat wil zeggen, net voor de grootste Sinter- klaasdrukte. Een en ander bleek gisteren in de begelei dingscommissie voor openbare werken in de binnenstad. Daar kwam ook de omleiding van het verkeer ter sprake als de Breestraat in de nacht van 31 oktober op 1 november voor een week weer helemaal dicht gaat voor het autoverkeer. In het laatste deel van de Breestraat komt naast een stuk klinker verharding immers ook nog een stuk asfalt. De heer Bekema, vertegenwoordiger van de Stichting Leidse Binnenstad, pleitte ervoor het autoverkeer gedurende deze week met de bussen mee over de Botermarkt te stu- wethouder Waal wees dit idee uit verkeersveiligheidsoogpunt van de hand. Hij werd daarin gesteund door hoofdinspecteur La Rivière van de Leidse politie en NZH-di- recteur Van der Sluys. Op een suggestie van het CDA-raadslid Ham zal niet de rijrichting van het Rapenburg worden omgedraaid tij dens de werkzaamheden, zoals in juni bij de rioleringswerkzaamheden het geval was. Voorshands zal men volstaan met een aantal duidelijke borden dat de Breestraat voor doorgaand verkeer is gestremd en dat men als omleidingsroute de Witte Singel kan kiezen. De begeleidingscommissie stemde gisteren in met de aanpassing van de Breestraat ten behoeve van het twee richtingverkeer dat hier zal gaan rijden tijdens de werkzaamhe den aan de Marktenroute, die in maart volgend jaar starten. Naast een aanpassing van de kruispunten nabij het Kort Rapen burg en Steenschuur betreffen deze ook een herindeling van de parkeerplaatsen en bus halteplaatsen op de Breestraat. De heer Bekema vroeg wethouder Waal de parkeer plaatsen, die in de Breestraat overblijven te voorzien van parkeermeters met een hoog tarief, om langparkeren tegen te gaan. Hij pleitte in dit verband voor een gulden per half uur. Waal stond niet afwijzend tegen over dit idee, maar vreesde problemen met het ministerie van Binnenlandse Zaken van wege de drastische verhoging van de tarie ven die dit zou betekenen. Steenschuur De aanpassing van het kruispunt Steen- schuur-Breestraat-Gangetje-Korevaarstraat zal betekenen dat het mogelijk wordt voor het verkeer komend vanaf de Hogewoerd rechtdoor, dan wel linksom te gaan. Verder zal de rijrichting van beide zijden van het Steenschuur worden omgedraaid. Een en ander heeft een aanzienlijke vereenvoudi ging van de verkeersregeling op dit kruis punt tot gevolg, waardoor ook de wachttijd bij de stoplichten minder zal worden. Leiden een achterbuurt? De drang van het Leidse gemeentebestuur om zijn inwoners zo goed mogelijk voor te lichten, valt niet bij alle Leide- naars altijd in goede aarde. Dit valt op te maken uit een brief van de beer Gussenhoven, een bewoner van de Oude Rijn aan het college. De beer Gussenhoven stelt in de brief zieb uitermate te storen aan de mededelingenkasten op de St. Jansbrug en de Hooglandsekerkbrug waarin gewag wordt gemaakt van de wijkverbetering van Mare dorp Oost „Uitgerekend langs de door de VW uitgezette wandelroute, en juist in dat gedeelte van Maredorp waar wijkverbetering het minst aan de orde is," aldus de beer Gussenhoven. „Is het nu echt nodig dat we toeristen de rotte plekken in onze stad op een presenteerblaadje geven", zo vraagt de veront ruste Leide naar zich af. Behalve aan de mededelingenkasten ergert de heer Gussen boven zich aan de wat bij noemt voortschrijdende stadsver- paupering. „Permanent staat er nu een lompe notenkraam, (op de Hoogstraat - red.) de gehavende St. Jansbrug wordt zonder de authentieke boekzuil opgelapt, de Aalmarkt beeft een gat in haar gevelwand, een stukje straat wordt als een kleuterklasborduurwerkje bijgeboet", aldus de heer Gussen hoven, die zich in alle gemoede afvraagt of Leiden op weg is een achterbuurt te worden. Nieuwe verkeersregeling De verkeerslichten op het Stationsplein op de kruising Oegstgeesterweg/Rijnsburgerweg worden in de week van 24 tot en met 28 oktober buiten werking gesteld. Dit in verband met het aanbrengen van nieuwe automaten. Aan het einde van die week wordt een totaal nieuwe verkeersregeling in gebruik gesteld. Het al driekwart jaar bestaande drukknop systeem voor fietsers en voetgangers zal dan effectief wor den. Duits bezoek De rector en prorectoren van de Duitse open universiteit uit Hagens brengen vandaag en morgen een bezoek aan de Leidse universiteit. Vandaag zullen de Duitse gasten zich in een gesprek met de rector magnificus, prof. dr. D. Kuenen en andere vertegenwoordigers van de Leidse Universiteit oriënteren over de structuur van de universiteit, de organi satie van het onderwijs en de gang van zaken bij die studierichtingen, die de open Duitse universiteit ook kent Dit zijn de rechtsgeleerdheid, wiskunde, economie en de pedagogische wetenschappen. Morgen zullen de Duitse gas ten zich op de hoogte stellen over de gang van zaken bij de Nederlandse Open Universiteit. Promoties Mevrouw M. Pais promoveert vandaag tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift: „Een vragenlijst voor de (poli)kliniek inwendige geneeskunde." Promotor is dr. M. G. van Nieuwenhuyzen, lector in de sociale geneeskunde te Leiden. Cursussen K O Op volksuniversiteit K O start binnenkort een aantal cursussen. Het project „Opfris algemene ontwikkeling" be gint morgen, 20 oktober, en duurt twintig donderdagavon den van half zeven tot kwart over acht. Het project is bestemd voor degenen die hun algemene ontwikkeling wil len ophalen. De vrouwengespreksgroep „Zicht op de maat schappij" is bedoeld voor vrouwen die op de hoogte willen blijven van wat er om ben heen gebeurt. De groep komt twaalf woensdagochtenden bijeen, beginnend op woensdag 26 oktober. Er is een baby-peuterchrèche aanwezig. Vrijdag 28 oktober gaat een project „Praktisch Nederlands" van start. De cursus wordt gedurende vijftien vrijdagavonden gegeven van zeven uur tot half negen. De deelnemers oefenen zich in het spreken, luisteren, schrijven en lezen van de eigen taal. Inlichtingen over de cursussen zijn te krijgen bij het bureau van K O, Oude Vest 45, tel. 14.11.41. Kinderboekenweek De Openbare Bibliotheek te Leiden ontvangt in het kader van de „Kinderboekenweek" de schrijver D. Dubbelboer. De Leidse Kinderjury heeft zijn boek „Joël en de veenheks" bekroond. De prijsuitreiking zal plaatshebben in het filiaal in Leiden Noord 's morgens om tien uur. Voor de kinderen van 10-12 jaar wordt er morgenochtend tussen tien en twaalf uur een speurtocht over de afdeling Indonesië in het museum voor Land en Volkenkunde, Steenstraat 1 georganiseerd, 's Middags om half drie is er voor kinderen tussen vijf en tien jaar een voorstelling van Max Velthuys naar aanleiding van zijn boek „Het goedige monster." Het vindt plaats in het gebouw van K en O, Oude Vest 45 te Leiden. LEIDEN Het jongerenwerk in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk heeft een face lift ondergaan. Onder de nieu we naam „Stats"(=stads) heeft het jongerencentrum een uitge breid winterprogramma opge zet waarmee men hoopt de jon geren in de gehele stad te berei ken. De naams- en opzetverandering van het jongerencentrum heeft ook nog een andere oorzaak. Rob Wiedijk, één van de stafle den van Stats: „Het jongeren werk in het Volkshuis heeft een slechte naam gekregen vanwege de druggebruikers en de handel in verdovende middelen in het verleden. De gewone bezoekers wilden niet opgaan in junkies en zo liep ook de animo voor het centrum sterk terug. Om dat in de toekomst te voorkomen zul len we het gebruik van drugs bij onze activiteiten niet toestaan". Progr; [rie stafleden van het Nieuwbakken .Stats": Rob Wiedijk, Guus de Rooij en Fabie Kenger (v.l.n.r.) amma Het programma dat „Stats" voor het komende seizoen heeft uitgestippeld zal zich over de gehele week uitstrekken. De as van het programma wordt ge vormd door de zaterdagavond. Elke zaterdagavond zal er een groot gebeuren plaatsvinden, cabaret, toneel of concert waar bij er naar wordt gestreefd om één keer per maand een beken de popgroep te brengen en min stens één keer per maand een cabaret/toneelavond. „We hopen daarmee veel mensen te berei ken, en dat dan verder als springplank voor andere activi teiten te gebruiken", zegt Rob Wiedijk. Elke zondagmiddag zal er van 14.30 tot 17.00 uur een jeugddis- co zijn waaraan gelegenheid tot tafeltennissen, flipperen en der gelijke zal zijn verbonden. Elke maandag vindt er vanaf 20.00 uur een sportmanifestatie plaats; er kan dan vrijblijvend in het Volkshuis gevolleybald en getafeltennist worden. Dinsdagavond is er theaterspel/- creatieve workshop. Bij het theaterspel zullen op de eerste avonden de basistechnieken van het toneel worden geleerd. Het is de bedoeling om op een gege ven moment te komen tot een vast basisgroepje en dat kan eventueel weer uitlopen op to neelvoorstellingen en dergelijke. De creatieve workshop zal gele genheid bieden tot allerhande knutselarijen zoals boetseren, sieraden maken, emailleren en dergelijke. Woensdag wordt de filmavond gehouden. „Stats" streeft er naar niet al te bekende films te draaien, een soort aanvulling op de bioscoop. Komende woens dag wordt bijvoorbeeld „Them- roc" gedraaid, een film over een arbeider die kannibaal wordt. Een speciaal film-Stencil biedt nadere informatie. Vrijwilligers Op de donderdag wordt de „me dewerkersmeeting" gehouden. Op deze avonden komen de vrij willigers bij elkaar. „We hopen veel vrijwilligers te krijgen want dat is erg belangrijk voor een eventuele uitbouw van de activi teiten", vindt Rob Wiedijk. Op vrijdag is er de „bijzondere avond", waarop met name de Surinaamse jongeren van alles organiseren. „We hopen te ko men tot een integratie tussen de verschillende bevolkingsgroe pen", aldus Rob Wiedijk. Werklozen Elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur heeft de werklozenbe- langenvereniging (een soort wetswirikel voor werklozen) spreekuur in het Volkshuis, (koffieshop kant Haarlemmer straat). Daarnaast zal er op elke dinsdag- en vrijdagmiddag van 14.00-16.30 uur vanuit de belan genvereniging opvang/ontmoe ting van werklozen jongeren plaatsvinden met een maat schappelijk werkster. Concurrentie De vraag komt op of de activi teiten van „Stats" geen concur rentie betekenen voor bijvoor beeld het Leids Vrijetijdscen trum. „Dat denk ik niet. Er zijn 20.000 jongeren in Leiden. Slechts 1 a 2000 komen er in de centra. Je zou ons eerder colle ga's kunnen noemen", vindt Rob Wiedijk.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3