CeidóeSoivuMit BEDRIJVEN DIE HUN LICHT OPSTEKEN OVER ENERGIEBESPMIG KRUGEN TOT F1000.- VAN DE ADVIESKDSTEN VERGOED. Infectie belaagt ziekenhuispatiënten Familie Kortenhorst opent archief voor verdediging Menten Campagne besparing electriciteit helpt niet Massale sluiting sigarenwinkels onontkoombaar i nnenlanp NIET VOOR COMMISSIE-SCHOFFER federlander leklimt Lnnapurna Zonodig stappen tegen Samivoz FNV: Premies behoeven nauwelijks omhoog Tegen de terreur Vooreen gezonde balans. Verstandig met energie. LEIDSE COURANT DINSDAG 18 OKTOBER 1977 PAGINA 9 Dr. Jan Verhoef: ^Misschien wel half procent sterft eraan" RECHT (ANP) Eén op tien patiënten die in een dkenhuis wordt opgenomen, apt daar een infectie op. Na i operatie loopt 5 A 25 pro- ■f »it een infectie op. In totaal ^terft één op de tweehonderd ot vijfhonderd ziekenhuispa- iënten aan een infectie. vandaag dr. Jan Ver hoef in zijn rede bij de aan vaarding van gewoon gewwon lectorschap in de besmettings leer aan de rijksuniversiteit van Utrecht. De nieuwe lector voegde hieraan onmiddellijk toe dat het op zo grote schaal vóórkomen van infecties niet nodig is. Een goed controle programma kan volgens hem zowel het aantal infecties als de aan infectie-bestrijding ver bonden kosten met de helft doen afnemen. Veel infecties ontstaan bij het gebruik van infusen die direct in de bloedbaan liggen, bij pa cemakers, bij urine-catheters (die de afvoer van urine moe ten verzekeren) en bij patiën ten die een intensieve verple ging moeten ondergaan met inbegrip van mechanische on dersteuning van de ademha ling. Deze, aan het lichaam vreemde voorwerpen, zorgen voor een direct contact tussen de buitenwereld en de interne organen van de patiënt, waar door het binnendringen van bacteriën sterk wordt bevor derd, aldus Verhoef. De lector wees erop dat de invoering van een intensief control le- programma ter voorkoming van infecties in het Milwaukee ziekenhuis in de Verenigde Staten het aantal infecties met de helft heeft doen verminde ren. Toepassing van dergelijke programma's in Nederland zou naar het oordeel van dr. Verhoef een soortgelijk effect hebben. Ook de kosten van infectiebestri j ding zouden daardoor met 50% afnemen, zo stelde hij. Te weten van de huidige 150 miljoen gulden per jaar tot vijftig a vijfenzeventig miljoen per jaar. woneraantal wdstad 't snel :RDAM (ANP) - Het gemeentelijk bu- van statistiek schat dat ter dam eind 1985 nog maar duizend inwoners zal d. Eind vorig jaar was dat al nog 738 duizend. Bij de ng is rekening gehouden twee factoren, het natuur verloop van de hoofdstede bevolking en de te ver- iten migratie. eruggang in het bewoners- al van de hoofdstad is al zichtbaar. Eind 1968 ston- nog 845.800 mensen inge- ïven. In 1970 was dat aantal aid tot 820.000. Eind 1975' oeg het aantal 751.000. Het stisch bureau publiceert raming overigens met grote 's zichtigheid, want, zo ijft het, in een stad als Am- lam is een voorspelling van bevolkingsverloop nog ris- :r dan voor het land als «1. OEDKOOP ANKEN ÏDHOVE De ongeveer werknemers van DAF cks B.V. in Eindhoven kun met ingang van 1 december t edkoop benzine tanken. Van- j die datum wordt op het be- jfsterrein in Eindhoven een ipstation in werking gesteld ar zowel super als gewone ine verkocht wordt die per een dubbeltje goedkoper is officiële literprijs. et bazinestation zal niet al- igeopend zijn op werkdagen ook in de weekeinden. De ng geschiedt door middel speciale munten die intern #1 kocht kunnen worden. Aan- :elijk was het pompstation bedoeld voor de bedrijf- van DAF Trucks b.v. luit de ondernemingsraad en sociale dienst van het bedrijf •d er echter op aangedrongen alle personeelsleden in de igenheid te stellen daar te ITMANDU (DPA-Reuter) 29-jarige Mathieu van Rijs- ck uit Eindhoven is er als rste Nederlander in geslaagd 8.091 meter Annapurna in de malaja te beklimmen. It is gister bekend gemaakt or de Nepalese minister van itenlandse zaken Krisjna Raj jal. De Nederlander werd 'gezeld door een Nepalese s, Sonam. n Rijswck behoort tot een elf en tellende Nederlandse ex- ditie onder leiding van, prof. exander Verrijn Stuart, die tocht naar de Annapurna aakt ter gelegenheid van de ste verjaardag van de Neder- ndse alpinistenvereniging. De tpeditieleden worden binnen puin Katmandu verwacht (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/AMSTERDAM Pieter Mentens verdediger, mr. L. van Heijningen, mag gebruik maken van het archief-Kortenhorst. De erven van mr. L.G. Kortenhorst, die Menten kort na de oorlog tijdens diens eerste proces verdedigde, hebben hiervoor toestemming gegeven. Zij heb ben dit echter geweigerd aan de commissie'Schof- fer, die in opdracht van het ministerie van justi tie een onderzoek instelt naar het opsporings- en vervolgingsbeleid inzake Menten van 1945 tot vorig jaar zomer. Mr. Van Heijningen heeft toegang gekregen tot het archief nadat hij de erven-Kortenhorst had gega randeerd, dat hij de rechten van personen, die in verband met Menten in de documentatie worden genoemd, niet zal aantasten. Hij heeft zelfs verze kerd dat de familie Kortenhorst zal worden ge raadpleegd over elk feit uit het dossier, dat voor de verdediging van Menten zal worden gebruikt. De commissie Schöffer, die medio volgend jaar een volledig rapport uitbrengt, kan niet garande ren dat de privacy van derden niet wordt aange tast. De zoon van mr. L.G. Kortenhorst: „Ik mag de privacy van mensen die zich in goed vertrouwen tot mijn vader hebben gewend niet prijsgeven aan de openbaarheid die de commissie nastreeft". De commissie Schöffer, meent dat de weigering geen onoverkomelijke problemen heeft opgeleverd voor de reconstructie van de gebeurtenissen. Tijdens de gisteren voortgezette zitting van het huidige proces-Menten drukte rechtbankpresident mr. Sohroeder de verdachte op het hart zich voortaan te beheersen en zijn „beledigende aanval len" aan het adres van getuigen en deskundigen achterwege te laten. „Het was een onwaardige vertoning zoals u zich afgelopen vrijdag gedroeg", aldus mr. Schroeder. Hij ging ook in op de schermutseling die vrijdag na afloop van de zitting ontstond tussen mevrouw Meta Menten en Hans> Knoop: „Het valt buiten mijn bevoegdheid omdat het buiten deze zaal is gebeurd. Als zoiets zich tijdens de zitting zou hebben voorgedaan zou dat zeker gevolgen voor de getuige hebben gehad". De president had via de telefoon gesproken met mr. A. Struycken, minister van justitie in de jaren '50-'52, toen Polen meermalen vergeefs uitlevering van Menten vroeg. De verdediging had mr. Struyc ken als getuige opgeroepen, omdat deze Menten destijds zou hebben verzekerd dat de zaak was afgedaan. De oud-minister van justitie verscheen gisteren echter niet omdat, volgens mr. Schroeder, hij zich weinig meer herinnert. Pieter Menten hield op de zitting echter voet bij stuk. Mr. Struycken verschijnt daarom vrijdagmorgen in de getuigen bank. Mr. Schroeder las opnieuw tal van verklaringen voor van getuigen die Menten in SS-uniform heb ben gezien of hem herkennen van de inmiddels vermaarde uniformfoto's. Minstens één van die foto's zou zijn genomen door de toenmalige consul in Krakau, de heer De Bruijn. Menten heeft dat voortdurend ontkend, maar voegde er ditmaal aan toe: „Hij heeft me wel eens in uniform gezien. De ellendeling lachte zich slap. Bij het latere verhoor is me nooit gevraagd of ik in '41 werd gedwongen dat uniform te dragen. Ik durfde daar niet zelf mee voor de draad te komen". Mr. Schroeder: „Of u liegt weet ik niet. U heeft zoveel verschillende verklaringen afgelegd. Dit is er één van". Namens de verdediging was advocaat C. Hartwich uit Düsseldorf opgeroepen. Hij las enkele passages voor uit het oordeel van een Duitse rechtbank in 1968 over de geloofwaardigheid van Joodse getui genverklaringen. De strafzaak betrof een Duitser die ervan werd beschuldigd slachtoffers te hebben geselecteerd voor massa-executies. Een Duitse psy chiater had aangevoerd dat slachtoffers zo sterk op hun eigen noodlot en dat van hun familie waren gericht dat zij minder attent waren op wat er feitelijk gebeurde en op de betrokken SS-ers. Hij ging nog een stap verder door te stellen dat de feitelijke herinneringsbeelden na tientallen ja ren zo door de fantasie met elkaar kunnen worden verbonden dat er onbewust vervalsingen optreden. De Duitse rechtbank hield zich aan de naar zijn mening onweersproken verklaring van verdachte dat hij zich op het moment van de selecties elders bevond. De tolk, die de woorden van Hartwich gisteren voor de rechtbank vertaalde, moest hal verwege afhaken. Hij kon de emoties die de oorlogsbeelden bij hem opriepen niet verwerken. Mr. Schroeder: „Wij hebben voor deze rechtbank ook Joodse getuigen gehoord, maar daarnaast vele anderen. Bovendien waren „onze" getuigen niet zelf slachtoffer". DEN HAAG (ANP) Zonodig zal staatssecretaris Hen driks van Volksge zondheid stappen on dernemen tegen de stichting Samivoz, een organisatie die zich beweegt op het terrein van de (gees telijke) gezondheids zorg en waaraan nog tien van dergelijke organisaties verbon den zijn die alle één bestuur en één voor zitter hebben: de heer A. C. J. A. Nol len. Volgens staatssecre taris Hendriks moet de structuur van or ganisaties in de ge zondheidszorg voor een ieder volledig I zichtbaar zijn, zo bleek gisteren uit zijn I antwoord op een reeks vragen van Pv- I dA-kamerleden. De i vragen werden in ju ni gesteld naar aan leiding van een serie kritische artikelen in Staatssecretaris Hendriks het Weekblad Vrij Nederland. Of stappen al dan niet nodig zijn moet blijken uit een onder zoek dat de Brabant se ziekenfondsen (Sa mivoz werkt voorna melijk in Brabant) op het ogenblik naar het functioneren van de stichting instellen. In zijn antwoord noemt de staatssecre taris een aantal be dragen dat bestuurs- functionarissen van de stichting in 1975 kregen uitbetaald als salaris, representatie- en vergaderkosten. Zo zouden twee leden van het bestuursbu reau in dat jaar sa% men ruim 338.000 gulden hebben ver diend. Bedragen die ook de staatssecreta ris „hoog voorko men". Volgens de be windsman mogen die kosten echter niet al lemaal in de ver- pleegkosten verre kend worden en het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven heeft dan ook een bedrag van twee ton niet geaccepteerd om doorberekend te wor den. (Van onze sociaal-economische AMSTERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging ver wacht niet, dat de premies voor de sociale verzekering volgend jaar aanzienlijk omhoog behoe ven te gaan, nog afgezien van de vraag of de regering zou besluiten om uit haar middelen een bijdrage te leveren aan de ze verzekering om de koop kracht te stutten. De FNV hecht dan ook geen waarde aan geruchten volgens welke de premie-overschotten in het thans lopende jaar aanzien lijk minder zouden zijn dan ge raamd, wat tot flinke premiestij gingen in het komende jaar zou moeten leiden. De FNV heeft de eigen berekeningen nog niet vol ledig afgerond. Als alle gege vens binnen zijn, zal zij advie zen uitbrengen aan de Sociale Verzekeringsraad en de Zieken- De overmeestering van de kapers en de bevrijding van de passagiers van het gekaapte Lufthansa-vliegtuig heeft opnieuw bewezen, dat er oplossingen gevonden kunnen worden, zonder aan terroristische eisen toe te geven. In het recente verleden zijn daarvan meer voorbeelden geweest men denke aan de Israëlische bliksemakties in het Oegan- dese Entebbe en iedereen herinnert zich nog heel scherp de operatie in ons eigen land op de gekaapte trein en de school. HET wordt steeds duidelijker, dat de onderhandelingtaktiek het belangrijkste wapen is in de bestrijding van de terreur. Niet toegeven, wel zo lang mogelijk blijven praten als middel om de terroristen zo 6terk mogelijk onder psychologische druk te zetten zal waarschijnlijk de beste methode blijken te zijn. Deze,taktiek brengt wel grote risico's met zich mee, omdat het bijna altijd om mensenlevens gaat. Maar door toe te geven aan terroristische eisen lost men de terreur niet op, integendeel, men geeft de anarchie vrij baan met alle ernstige gevolgen vandien. Medewerking van zoveel moge lijk landen is daarbij echter onontbeerlijk. Dit heeft de jongste aktie voldoende geleerd. MEDEWERKING betekent ook een veel betere controle op de vliegvelden, vooral op de Zuideuropese luchthavens met een druk toeristisch verkeer. Iedereen weet, dat op deze vliegvelden nauwelijks sprake is van enige controle, om nog maar niet te zeggen, dat zij vaak geheel ontbreekt. Terroris ten hebben hiervan al meermalen dankbaar gebruik ge maakt. Het wordt de hoogste tijd, dat men gehoor geeft aan de eisen van de internationale vliegersorganisaties voor wat de strenge bewaking van de luchthavens betreft. Duisenberg zet belastingmaatregelen door fondsraad over de premiehoog te. In de federatieraad van deze vakcentrale is gisteren een standpunt bepaald over de hoogte die straks, bij de invoe ring van een wettelijke pen sioenplicht, de pensioenen moe ten krijgen. De FNV verwacht de invoering in de komende ka binetsperiode. Het vraagstuk is thans m studie bij de Stichting van de Arbeid. Daar zal de FNV stellen, dat het pensioen 70% van het laatst genoten bruto-sa- laris zal moeten bedragen met een maximum, dat moet samen vallen met de WAO-grens. Deze laatste is thans rond 50.000 gul den. Er zou een pensioenmini mum moeten komen gelijk aan het netto-minimumloon. In de volgende studiefase zal moeten worden uitgemaakt, op welke wijze de pensioenplicht gefinan cierd moet worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tussen de 800 en 1.000 van de 5.400 sigaren winkeliers in ons land zullen binnen een jaar hun zaken moe ten sluiten als het gisteren door minister Duisenberg (Finan ciën) ingediende wetsontwerp om de accijns op sigaretten en shag te verhogen door de Twee de Kamer zal worden aangeno men. Dat is de mening van de voorzit ter van de Nederlandse sigaren winkeliers-organisatie de heer H. Hulsman. Ondanks de daartegen gerezen protesten (industrie, handel en vakbeweging) heeft minister Duisenberg gisteren toch zijn in de miljoenennota aangekondig de plannen om de accijns op sigaretten zo te verhogen, dat de prijs van een pakje gemiddeld 2,75 gaat kosten, bij de Kamer ingediend. De winkeliers had den voorgesteld de prijs van een pakje sigaretten te verhogen met één kwartje en die van de shag met 25 of zelfs 35 cent Gevreesd wordt nu, dat de siga rettenrokers „vluchten" in goed kopere rookwaren, waaraan voor de winkelier minder te ver dienen valt. Minister Duisenberg zet ook zijn plan door, de omzetbelasting op gas, olie en kolen te verhogen van 4 naar 18%. De vakbewe ging wil, dat van verhoging van de brandstofprijs wordt afge zien om te voorkomen dat de koopkracht volgend jaar wordt aangetast De bezwaren tegen beide plan nen van Duisenberg zullen nu ongetwijfeld bij de Kamer te recht komen, die de uiteindelij ke beslissing moet nemen. KEMA BESTAAT VIJFTIG JAAR ARNHEM (ANP) Het electriciteits- verbruik in huishoudens neemt, on danks de besparingscampagne, niet af. Een wezenlijke besparing is niet merkbaar. Bij de industrie daarente gen is nauwelijks sprake van toene ming. Dit jaar zal het totale electrici- teitsverbruik in ons land waarschijn lijk met 2,5 A 3 procent stijgen. Als alle industrieën weer volop zouden draaien, zou het gebruik wellicht met acht procent toenemen. Aldus gisteren ir. J. H. Bakker, direc teur van de KEMA (NV tot Keuring van Electrotechnische Materialen Arn hem) op een persconferentie ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van KEMA Behalve fietslampjes en electriciteits- centrales te voorzien van het bekende KEMA-keur, wil men nu ook komen tot een „energiekeur" of „energiela- bel" waaruit moet blijken dat het ge keurde apparaat de benodigde energie doelmatig gebruikt. In ternationaal blijkt het echter niet eenvoudig te zijn om tot afspraken te komen over de te hanteren normen. Op het terrein van de „Arnhemse instellingen" in een oud fabrieksge bouw van Van Gelder, heeft de com missaris van de koningin in Overijssel, mr. J. C. M Niers vandaag de perma nente tentoonstelling „Elektrum" geo pend. Dit project heeft drie miljoen gulden gekost. De opening valt samen met het vijftigjarig bestaan van de KEMA en ook met het 25-jarig be staan van de WEN, de Vereniging van Exploitanten van Electriciteitsbe- drijven in Nederland. Waren in de vijftiger jaren op trottoir tegels nog leuzen als „kookt electri- sch" te lezen, nu voert de VEEN sa men met het ministerie van Economi sche Zaken een campagne onder het motto „Stroom is kostbaar, doe er verstandig mee", zo is te zien op de tentoonstelling. Maar verder is er te zien wat er voor komt kijken alvorens de stroom uit het stopcontact komt en wat er daarna mee kan worden ge daan. Zo wordt aandacht besteed aan de brandstoffen die nodig zijn, aan verwarming, verkeer, kernenergie, al ternatieve energiebronnen en de toe komstige energiebehoefte. In de win termaanden is het Elektrum op week dagen voor groepen geopend en op zaterdag voor het publiek. In de zo mermaanden is het maandag voor groepen geopend en van dinsdag tot zaterdag voor het publiek. ADVERTENTIE Investeren in energiebesparende maatregelen is in veel gevallen een gezonde zaak. U wilt best, maar de vraag is hoe? Welke maatregelen? En hoe te beginnen? En waarmee? Om u te helpen een goed antwoord op die vragen te vinden heeft de minister van Economische Zaken een regeling in het leven geroepen die u een duwtje in de rug geeft. Die regeling luidt als volgt. Als een ondernemer zich wil laten adviseren over energiebesparing binnen zijn bedrijf, kan hij een subsidie ontvangen die de helft be draagt van de advieskosten.toteen maxi mum van f1.000,-. Als voorwaarden voor de sub sidie wordt o.a. gesteld dat het advies, moet worden uitgebracht door een onafhankelijke erkende adviseur; en datdesubsidiewordtverleendvoordaf de opdracht aan de externe adviseur wordt ge geven. De SVEN, belast met het uitvoeren van deze regeling,verstrekt zowel de aanvraagfor mulieren als een lijst van erkende adviseurs en een rapportageformulier.Wie dus meerwil weten over deze regeling, of over andere zaken aangaandeenergiebesparing, zoals subsidie op de besparingsmaatregelen zelf, kan schrijven aan: SVEN, Postbus 503, 7300AM Apeldoorn.Of bellen:tel.055-410141. Dit is een publikatie van het ministerie van Economische Zaken. Sportvissers al twee dagen zoek (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER De Schoorlse sportvissers Cees Kleir (40) en Michel Bijl (41) die zondagoch tend per motorvlet de Noordzee opgingen en niet meer zijn te ruggekeerd waren vanmorgen nog steeds niet gevonden. De zoekacties naar het tweetal zijn vanmorgen voortgezet door schepen die deel uitmaken van het mijnenbestrijdingsflottille I van de Koninklijke Marine. Sociale premies welzijnssector gaan omlaag AMSTERDAM - De bedrijfs vereniging voor de gezondheid, geestelijke en maatschappelijke belangen (BVG) gaat de premies voor de ziektewet en de wacht geldverzekering per 1 januari 1978 verlagen. Voor de bij deze vereniging aangesloten bedrijf stakken (gezondheidszorg en maatschappelijk werk) betekent dit voor het komende jaar een verlaging van de premiedruk met 0,62 procent De verlaging van de premie ziektewet gaat in met terugwerkende kracht tot 1 januari 1977 en bedraagt 0,5 procent.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9