reugde in Bondsrepubliek getemperd door dood gezagvoerder KERK NEDERLAND MOET DIEPGAANDE ANALYSE MAKEN VAN MAATSCHAPPIJ Werkloosheid in EEG blijft stijgen kerk wereld Werkloze Italianen als museumsuppoost Kritiek op Charta-proces op conferentie Belgrado Anglicaanse jeugd wil wel tot kerk behoren maar er verder niets mee te maken hebben BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 18 OKTOBER 1977 PAGINA 7 -üechts een MEP-lid beedigd 1LLEMSTAD (ANP) Efraïm de Kort, één van de statenleden HD de Arubaanse onafhankelijkheidspartij MEP, heeft gisteren I Willemstad bij gouverneur drs. BJV1. Leito de eed afgelegd als Ltenlid. je gouverneur had ook MEP-leider Betico Croes uitgenodigd >ëdigd te worden maar Croes had de gouverneur bericht dat hij [et kon komen omdat hij als lid van de Eilandsraad van Aruba behandeling van de begroting van die raad moest bijwonen, Kort is de enige van de vijf gekozen MEP-statenleden, die is eëdigd. Drie andere leden, de heren Figaroa, Werkman en Bislip, ebben onlangs toen de statenleden van de andere partijen werden »ëdigd niet aan de beëdiging deelgenomen. (Van onze correspondent Frans Wij- nands) ROME Ruim 15.000 werkloze jonge ren in Italië zullen tewerk worden gesteld in musea, voornamelijk als sup poosten. Een aantal jongeren zal werk vinden in bibliotheken en^archieven. De Italiaanse minister van Culturele Zaken had dit voorstel in de minister raad gelanceerd, enerzijds om althans een klein deel van het legertje jeugdige werklozen in Italië aan de slag te hel pen, anderzijds om tegemoet te komen aan dringende wensen van de toeriste nindustrie. Vanwege een nijpend personeelsgebrek zijn talloze musea en cultureel-histori- sche bezienswaardigheden slechts enke le uren per dag open. Het is aan de orde van de dag dat musea voor langere tijd gesloten worden vanwege een tekort aan toezichthoudend personeel. Door de toegangsprijzen drastisch te verhogen, onder meer van twee kwart jes tot ruim twee gulden komt voldoen de geld beschikbaar om de eerste perso neelsuitbreiding te bekostigen. Binnen twee jaar wil de minister nog eens meer dan zesduizend suppoosten aantrekken. Kaping in Palma georganiseerd Madrid De kaping van Boeing-737 van de Lufthansa is volgens een bericht in de Spaanse krant Ultima Hora in een hotel in Palma georgani seerd. De kapers hadden zich onder valse namen en met valse pas poorten in het hotel Costa Azul aan de strandpromendade van Palma gevestigd. De kaping werd onder de code-naam „Kfar Kaddoen" (Joodse nederzetting aan de Jordaan) georganiseerd. onn (DPA/UPI) De vreugde om bevrijding van de gijzelaars is in èst-Duitsland getemperd door de ood van Jtlrgen Schumann, de 37-ja- ige gezagvoerder van de Boeing 737, ie door de kapers voor het oog van e gijzelaars in koelen bloede is ver word. Evenmin is al iets bekend mtrent de ontvoerde Hanns Martin chleyer, die sinds 5 september wordt astgehouden. Een ultimatum zei dat ij zondagochtend om 9 uur zou wor- en gedood wanneer aan de eisen van e ontvoerders niet zou zijn voldaan, indsdien is niets meer vernomen, olgens berichten in Bonn zoil Jur- en Schumann zich vrijwillig hebben ^geofferd. Hij zou, tegen de eis van e terroristen in zijn gegaan om een elukkige afloop te kunnen bespoedi- en. Schumann zou met opzet naast de andingsbaan in Aden zijn geland ter- ivijl die niet versperd was, om het andingsgestel te beschadigen en daar door opnieuw opstijgen te voorkomen. Deze geruchten zijn niet officieel be vestigd, evenmin de bewering" dat Schumann de kapers al eerder zou hebben geïrriteerd door gecodeerde aanwijzingen omtrent de toestand aan boord naar buiten te hebben overge bracht. De mannen die de bevrijdingsactie hebben ondernomen de z.g. Grens Schutz Gruppe-9 (GSG-9) kunnen erop tekenen dat zij in Bonn als helden ■««den ontvangen. Vijl jaren lang hebben zij door en I doorgeoefend. Pas na de aanslag in Keulen, waarbij vier politiemannen werden gedood en werkgeversleider Hanns Martin Schleyer werd ont voerd, kwamen zij enigszins voor het voetlicht. De grens jagers met hun groene baret en machinepistolen gin gen toen optreden als speciale bewa kers van bondspresident Walter Scheel. Na de toespitsing van de kaping van de Landshut was nu het uur voor de anti-terreurgroep, die in Sankt Augus- tin bij Bonn is gelegerd, aangebroken. De plaats van actie lag enkele duizen den kilometers van Bonn. Al eind vorige week waren de mannen aan boord van een tweede straalvlieg tuig het boven Zuid-Frankrijk gekaap te vliegtuig nagevlogen, om bij een tussenlanding de terroristen te over weldigen en de gijzelaars te bevrijden, wanneer het betrokken land het daar mee eens was. Paul Brod, wiens vrouw in de gekaapte Boeing zat, betoogt te zamen met zijn zoon Mike voor de kanselarij in Bonn daags voor de geslaagde actie op het vlieg tuig. Mike draagt een bord met de tekst: „Meneer de Bondskan selier, ik wil mijn mammie te rug". Tot verbazing van het publiek en er gernis van de veiligheidsdienst in Bonn, die hem daarom later hebben berispt, maakte regeringswoordvoer der Klaus Bölling vrijdag op een pers conferentie bekend dat een vliegtuig de gekaapte Landshut naar Cyprus was gevolgd. Officieel werd daarna meegedeeld, dat de speciale eenheid in het weekeinde naar Bonn was terug geroepen. De speciale commando-eenheid die de bevrijdingsactie heeft uitgevoerd is in 1972 opgericht na de overval op Jood se deelnemers aan de Olympische spe len in München, waarop het bloedbad van Fürstenfeldbrück was gevolgd. De eenheid heeft van begin af aan bestaan uit 170 tot 180 man. Zij kan in 15 minuten gereed zijn om in te grijpen. Op het leerplan van de groep, die uit vrijwilligers bestaat, staat onder meer hoe moeilijke situaties moeten worden opgelost, zoals „het binnendringen in gesloten ruimten". Deze taak moest nu worden uitgevoerd: een inderdaad ge sloten vliegtuig met daarin gewapende overvallers. In het vliegtuig zaten 82 passagiers: 44 mannen, 31 vrouwen en zeven kin deren. Allen zijn ongedeerd, evenals de vier nog overgebleven bemanning sleden, de tweede piloot en drie ste wardessen. De commandant van de Israëlische grenspolitie,generaal-majoor Zvi Bar, zei laatst in een vraaggesprek over GSG 9 dat deze gevechtstroep moet Het hotel Costa Azul in Palma de Mallorca, waar de kaping van het Duitse vliegtuig beraamd werd. worden beschouwd als de beste, qua oefening en tactiek, die thans op de wereld bestaat. De oprichting ervan was het werk van de Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher die ten tijde van „München" minister van binnen landse zaken was geweest. De opleiding en de uitrusting van de groep die beschikt over zeer speciale wapens, voertuigen en communicatie middelen, heeft 10 miljoen mark ge kost. De eerste oefening duurt negen weken en daarna volgen 13 weken van een speciale opleiding waarbij ook aan dacht wordt besteed aan psychologie en de kennis van de wet. GSG9 wordt ook achter de hand gehouden voor het verlenen van per soonlijke bescherming aan de hoogste functionarissen van de bondsrepu bliek. Britse politie adverteert voor salarisverhoging LONDEN (TJPI) De Britse politie heeft voor het eerst in haar bestaan de weg gekozen van de dagbladadvertentie om salarisverhoging te verkrijgen. „Het loon van de agent is een schandaal", aldus de adverten tie in een aantal landelijke dag bladen. „Per maand worden duizend agenten mishandeld. Er zijn er die ongeveer 40 pond sterling per week verdienen. Geen wonder dat honderden agenten de dienst verlaten om dat ze er de buik van vol heb ben." Eldon Griffiths, het parlements lid van de conservatieve partij die adviseur van de politiebond is, verklaarde dat de politie „vrijwel zeker in staking gaat", als de salarissen niet in aanzien lijke mate worden opgetrokken. Een politiestaking is verboden in Groot-Brittannië, maar Grif fiths zei dat men zich van dat verbod niets zou aantrekken. De politiebond heeft gevraagd om loonsverhogingen tot maxi maal 104 procent. Hooggerechtshof: Concorde mag landen in New York WASHINGTON (AFP-Reuter) Het Brits-Franse supersoni sche vliegtuig Concorde mag landen op Kennedy Airport bij New York. Dat is het gevolg van een uitspraak van het Ame rikaanse hooggerechtshof, dat gisteren geweigerd heeft de uit voering van het vonnis van het Newyorkse hof van beroep op te schorten. Om de opschorting was ver zocht door de havenautoriteiten van New York en New Jersey, die het beheer van Kennedy Airport hebben. Met de uitspraak van het Ame rikaanse hooggerechtshof zijn alle juridische mogelijkheden van de havenautoriteiten in de strijd tegen het verlenen van landingsrechten voor de Con corde, uitgeput Het Amerikaanse ministerie van vervoer gaf British Airways en Air France in februari 1976 toe stemming voor vluchten op de luchthaven Kennedy en het vliegveld Dulles bij Washington. De vluchten op Washington be gonnen in mei 1976, maar de autoriteiten van New York bon den een taaie juridische strijd aan tegen de concorde, omdat ze ernstige geluidsoverlast vreesden. BELGRADO (AP-UPI) Op de toetsingsconfe rentie inzake Europese veiligheid en samenwerk ing te BelgTado hebben de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en ook Nederland kritiek geleverd op het in Tsjecho-Slowakije be gonnen proces tegen vier ondertekenaars van irta'77, het manifest voor mensenrechten. Vier prominente ondertekenaars van het manifest zijn gisteren in Praag voor de rechter verschenen op beschuldiging van ondermijnende activiteit. Zij kunnen worden veroordeeld tot .gevangenisstraf fen van drie tot tien jaar. Het zijn de schrijver Vaclav Havel, de journalist Jiri Lederer en de oud-theaterdirecteurs Ota Or- nest en Frantisek Pavlicek. Ornest en Lederer zitten sinds januari van dit jaar gevangen. Havel werd eveneens in januari gearresteerd maar her kreeg vier maanden later zijn vrijheid. Hij trad toen terug als belangrijkste woordvoerder van de beweging achter Charta'77. Pavlicek werd ook na een verblijf van vier maanden in de gevangenis op vrije voeten gesteld. Slechts 14 mensen, die door de autoriteiten waren geselecteerd, kregen toestemming het proces bij te wonon. Volgens betrouwbare bronnen werden verscheidene aanhangers van Charta'77 door de politie voor ondervraging opgepakt. De Nederlandse zeezeiler Willy de Roos wacht van daag een groot wel kom als hij met zijn jacht Williwaw in Vancouver aan komt. Hij is de eer ste die, alleen zei lend, door de be ruchte noord-west passage in het ui terste noorden van Canada gevaren is. Deze opname van Willy de Roos is ge maakt bij de west kust van het Van- couver-eiland. LUXEMBURG (ANP) Het totale aantal werklozen in de EEG nadert nu de zes miljoen. Dit blijkt uit gegevens van de Europese Commissie. Deze zijn gistermorgen verstrekt aan de ministers van economische zaken en financiën van de negen EEG-landen. Alleen de Nederlandse ministers Lubbers en Duisenberg ontbraken. Zij konden door de mist Luxemburg niet bereiken. Van die bijna zes miljoen werklozen is veertig procent jonger dan 25 jaar; alleen in West-Duitsland ligt het cijfer anders, daar is vijfentwintig procent van de werklozen jonger dan 25 jaar. De ministers willen een verbetering van de arbeidsmarkt die zij denken te bereiken door een dynamische werkgelegenheidspolitiek, beroepsopleiding en een mobiliteit van de arbeidsmarkt. Tenslotte moet de inflatie in de EEG worden teruggebracht tot een gemiddel de van acht procent. In de voorstellen van commissaris Ortoli over hoe de economische politiek zal moeten worden, staan ook aanbevelingen voor de EEG-landen afzonderlijk. Zo wordt voor Nederland en België gezegd dat de regeringen de directe en indirecte belastingen zullen moeten verlichten. Buitenlandse christenen: Dekerk in Nederland moet zich niet op de eerste plaats bekommeren om eigen heil of om het heil van de enkelen. Ze moet zich bewust worden van haar plaats en haar taak in de gehele samenleving. Daarvoor is het nodig, dat ze een diepgaande analyse maakt van de maat schappij. Deze analyse moet niet gemaakt wor den vanuit een ivoren toren, maar op grond van werkelijke ontmoetingen met diverse men sen. Aldus het rapport van de tien buitenlandse christenen, die de afgelopen weken een bezoek aan ons land hebben gebracht in het kader van het oecumenische project „Zending in Neder land". Het rapport is afgelopen weekeinde voor gelegd aan de deelnemers van de slotconsultatie die plaats vond op „Kerk en Wereld" in Drieber gen. Wat betreft de Nederlandse samenleving was het de buitenlandse gasten opgevallen, welke grote rol de zuilen spelen. Hoewel velen vinden dat dit systeem van zuilen achterhaald is, is er toch grote angst het systeem te laten vallen, omdat mert niet weet wat er voor in de plaats komt. Verder viel het de buitenlandse gasten op, dat er overal gevoelens zijn van eenzaamheid, onze kerheid, en het niet meer zien van de zin van het leven. Dit blijkt onder meer uit het alcoholis me en het druggebruik. Dit gevoel staat lijnrecht tegenover de grote materiële prestaties en de grote zorg voor het welzijn vein de mens. Wat betreft de kerk is het rapport van mening dat de kerk onvoldoende weet in te spelen op de genoemde problemen in de samenleving. De werkelijke vragen over de band van kerk en samenleving komen, nauwelijks aan bod. „De kerk geeft geen antwoord op vragen die gesteld worden. De kerk geeft alleen antwoord op vra gen die niet gesteld worden", zo verduidelijkte een van de deelnemers. De kerk is ook te veel bezig op het persoonlijke vlak en zorgt te veel voor het persoonlijke heil van de mens. Enige buitenlanders, die een bezoek hadden gebracht aan de Ecclesia Den Haag, vroegen zich af waarom er zo weinig communicatie is tussen deze en dergelijke basisgroepen en de kerk. „Waarom is er zo weinig dialoog? Wie is in feite kerk? De bisschoppen? De priesters? De ambtsdragers? Wat betekent dan het priester schap van de gelovigen?". Het rapport spreekt de mening uit, dat reeds bij de opleiding van ambtsdragers de aandacht moet uitgaan naar deze vraag: hoe vanuit het geloof te leven in de problemen van de wereld van vandaag. De kerk heeft, aldus het rapport, een sterk profetische taak. De kerk moet strij den tegen de consumptiemaatschappij en haar idolen. Dit is niet zo eenvoudig, omdat de kerken zelf zo rijk en zo gevestigd zijn. Belangrijk acht hei rapport een grotere samen werking tussen de kerken, zowel op het landelij ke als op het plaatselijke vlak. Dit zou met name gestalte kunnen krijgen in de Raad van Kerken in Nederland. De kerk moet steeds bereid zijn zich te hervor men. Voor de protestante kerk zou dit kunnen betekenen: een herontdekken van de politieke en revolutionaire inhouden van het calvinisme. Voor de rooms-katholieke kerk zou het kunnen betekenen: verder gaan op de lijn van vrijheid en vernieuwing van het tweede Vaticaans conci lie. De kerken zouden zich ook opnieuw moeten bezinnen op het functioneren van de bijbel. Belangrijker dan een vertaling van de bijbel in de omgangstaal is een vertaling van de kerk naar de mensen toe, zodat de kerk in staat is te spreken in de taal van de mensen en een zinvolle boodschap heeft voor de problemen van de mensen. De steeds terugkerende vraag bij alle onderwer pen is: waarom staat de kerk zo weinig in de geschiedenis? „Als de kerken worden gecon fronteerd met nieuwe waarden, waarom reage ren ze dan zo traag? Waarom moet de wereld ons steeds confronteren met nieuwe waarden? Waarom kan de kerk geen initiatieven nemen op grond van het geloof' De St. Willibrord Vereniging, adviesorgaan en service-cen trum voor oecumene zal zater dag 29 oktober aan de Barch- man Wuytierslaan 55 te Amersfoort haar ledenverga dering houden. Het thema luidt „Oecumene en kerkelij ke identificatie." Vanuit de situatie van het gemengde hu welijk zal het worden toege licht door dr. Ad Vermeulen, studiesecretaris van de kerk provincie en uit de situatie van het jeugdpastoraat door studentenpastor Rud Smit te Tilburg. In de huishoudelijke vergadering komt aan de orde het jaarverslag „De stilte doorbroken", verantwoording van het bestuur en de verkie zing van zes bestuursleden. De Raad van Kerken heeft tijdens zijn maandelijkse ver gadering de publiciteit bespro ken. De raad bereikte nog geen overeenstemming over het openbaarheid van zijn ver- Korte metten gaderingen. Een voorstel daar toe, afkomstig van de sectie publiciteit van de raad, zal door deze sectie nauer worden uitgewerkt en op een der vol gende raadsvergaderingen op nieuw in discussie komen. Wel werd besloten, dat voortaan de agenda van de raadsvergade ring en nadere informatie daarover tijdig zullen worden gepubliceerd. De hervormde zendingsarts mej. S. Kruyt, in dienst van de zending van de Nederland se hervormde kerk, is door de gouverneur van Oost-Java on derscheiden. Dokter Kruyt is lid van een bekend zendings geslacht. Zij heeft de Indone sische nationaliteit aangeno men Zij is voorzitster van de stichting voor gezinswelzijn in Soerabaya en leidt het zie kenhuis Mardi Santosa. In totaal 4.506 uitgeverijen uit vijfenzeventig landen, een re cordaantal, nemen deel aan de negenentwintigste internatio nale Frankfurter Buchmesse. Onder de 279.000 boektitels neemt de afdeling godsdienst/- theologie met 1.637 eerste uit gaven en 499 herdrukken de zevende plaats in, ofwel 4,6 procent van de totale produk- tie over het afgelopen jaar. Terwijl de synode van de r.k. bisschoppen in Rome haar hoofd breekt over de vraag hoe jeugd en jongeren weer kunnen worden bereikt, is binnen de Anglicaanse kerk een proefon derzoek ingesteld naar de ver houding kerk-jongeren in Enge land. Het resultaat ervan ver toont grote overeenkomsten met de onderzoekingen binnen de r.k. kerk van het westen. Uit een steekproef onder een representatieve groep van hon derd jongeren tussen 13 en 24 jaar komt naar voren dat slechts een uiterst geringe min derheid gerekend kan worden tot meelevende kerkleden. Ver reweg de meesten beschouwen kerk en godsdienst als stomver velend en onbelangrijk. Het handjevol „gelovige jonge ren" blijkt dan nog meestal te behoren tot allerlei piëtistische groepjes, gebaseerd op innerlij ke bekering, religieuze popcul tuur en dergelijke. In de meeste gevallen wordt voor de jongeren rond de dertien jaar het naar de kerk gaan een vervelende aan gelegenheid. Algemeen leeft onder de jonge ren de sterke overtuiging, dat het naar de kerk gaan eenvou dig'niet normaal is en niet past bij iemand, die volwassen wordt. Het onderzoek doet ech ter ook een andere verrassende ontdekking. De meeste jongeren blijken wel bij een kerk te wil len behoren. Het kerklidmaat schap blijkt voor hen een soort geboorterecht te zijn, waarvan ze geen afstand willen doen. Maar zij hebben er geen enkele moeite mee dit soort kerklid maatschap te combineren met een persoonlijke, praktisch atheistische levensovertuiging. Het onderzoek wijst er in dit verband op, dat er helemaal geen behoefte blijkt te bestaan aan verstandelijke verwerking van het geloof zelf of in de verhouding geloof en leven. Het rapport van de anglicaanse kerk in Engeland wijt dit voor een belangrijk deel aan het feit, dat de opgroeiende anglicaanse jongeren in de kinderlijke ge loofsopvoeding blijven steken. Het kinderlijke geloof blijkt ka pot te gaan op simpele vragen. Uit de enquetes blijkt dat er een compleet vacuum is in de ver standelijke ontwikkeling tussen de „sprookjesversie" uit de jeugd en de meer verstandelijke en volwassen benadering later. Elk idee, hoe krankzinnig ook, vindt gehoor, wanneer het maar wordt gebracht in een weten schappelijk of beter gezegd science fiction-kleed. Het rap port trekt hieruit de conclusie, dat de jongeren echt wel gevoe lig zijn voor geloof, maar dat het christelijke geloof niet over komt, vanwege de woordkeus en de invloed der omgeving. De godsdienst van de jonge angli caan is een zachte vorm van science fiction. Godsdienst heeft voor de Engel se jeugd geen maatschappelijke betekenis. In de visie der jonge ren vraagt het christendom geen offers, maar biedt het een beha- gelijk kussen tegen de tegenval- lertjes in het leven De twee sociologen, die het rap port samenstelden, mrs. Bernice Martin en Ron Pluck van Bed ford College in Londen, wijzen er tenslotte op, dat hun onder zoek een deel onderzoek is ge weest en niet representatief geacht kan worden vanwege on voldoende uitgebreidheid. Wel zijn zij van mening, dat hun onderzoek de sombere rapporta ges der r.k. bisschoppen ter sy node in Rome bevestigt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7