W. F. Hermans heel wel in zijn nopjes met Prijs der Nederlandse Letteren Opnieuw grote spanning rond kabinets-informatie Ccidóc Qowumt PvdA-congres wil gratis openbaar vervoer .binnenland Onbegrip leidt tot verdere vertraging VOLVO-CAR VERBAASD OVER „STUNT" VAN NW Winkelcentrum in Oss afgebrand PvdA op hoede voor uitholling rechtstaat Nieuwe partij van oud-leden Boerenpartij I.EIDSF. COURANT MAANDAG 17 OKTOBER 1977 W. F. HERMANS (Van onze correspondent Jan Drum men) PARIJS Een hoog en ruim en helder Parijs appartement waar de warme oktoberzon binnenstroomt en waar W. F. Hermans ons meeneemt naar rijn werkkamer. Hij is jonger dan op zijn meeste foto's en van een glimlachende welwillendheid die de vraag zou kun nen doen rijzen of zijn „Mandarijnen op zwavelzuur" en enkele voorvallen niet een al te vertekend beeld bij velen hebben doen ontstaan. Op onze vraag naar zijn befaamde schrijfmachine-col lectie, waartoe de op een werktafel staande machine de aanleiding is, neemt hij ons door lange en hoge gan gen mee naar een soort grote nis, een open muurkast waar enkele van zijn interessantste exemplaren staan. En la ter bij het weggaan zien wij in een andere nis in de hal de oude „gietijze ren" Oliver, waarop wij onze eerste eigen schrijf pogingen bedreven hebben waartegen het gevaarte zeer opgewas sen was. Een wat kort nostalgisch mo ment nog geaccentueerd door tussen de schrijfmachines staande oude stoom- machientjes. Symbolen van affiniteiten of simpelweg de fascinering voor het mechanische dat altijd ook ergens het mystieke is? Tussen de twee bezoeken aan groepjes van de collectie in gesprek waarbij hij een Gaulloise bleu rookt. De Gaulloise en haar krachtig aroma leidt de vraag in waarom hij eigenlijk naar Frankrijk gekomen is. „O ja, dat is een erg lang verhaal, wat ik niet in details zal vertellen. Maar voor die tijd was ik lector aan de Universiteit in Groningen en aan di.e universiteit ben ik wel twintig jaar ver bonden geweest. En op een gegeven ogenblik in verband met alle mogelijke veranderingen die in Nederland aan de universiteiten plaatsvinden, waardoor ik gedwongen werd een heleboel tijd te besteden aan allerlei vervelende karwei tjes die met democratisering van de universiteiten samenhingen, heb ik op een bepaald ogenblik gezegd: nou ja, ik ben nu ruim vijftig jaar en de rest van mijn leven besteed ik liever aan belang rijker dingen. En toen heb ik het bijltje erbij neergelegd". Kunt u mij zeggen wat de toekenning van de Prijs der Nederlandse Letteren voor u betekent? „Nou, ik heb wel eens meer op de nominatie gestaan om een literaire prijs te krijgen en dat ging steeds met onaan genaamheden gepaard die ik niet alle maal naar voren zal halen, waardoor ik me dan niet zo bijzonder gevleid voelde, hè? Maar deze prijs, die een prijs is die maar eens in de drie jaren wordt toege kend en dan eigenlijk maar eens in de zes jaar (want het is om en om een Belg en een Nederlander) wordt nu uitge reikt door de Belgische koning wat ik ook bijzonder eervol vind. Ik ben heel wel in mijn nopjes met die prijs". Betekent de aan de prijs verbonden geldsom iets voor u? Dit ter inleiding van een verdere vraag, namelijk: wat betekent het geld voor een schrijver, want ook voor hem is dat onmisbaar niet? „Ja, het is zeer onmisbaar. Kijk, het is natuurlijk zo: een auteur is een van de laatste vogelvrije personages in onze" totaal van de wieg tot het graf verzorg de maatschappij en het is natuurlijk zo, dat het voorkomt dat een auteur een boek schrijft dat succes heeft en in een aantal jaren, misschien in één of twee jaren verdient hij er enorm veel aan. Maar kijk, ik ben nu 56 jaar en deze prijs is financieel gezien de belangrijk ste die bestaat in Nederland (het is 18.000 gulden), maar het natuurlijk geen bedrag (ik word misschien wel 86 jaar), waarvan ik dertig jaar leven kan". U hebt vermoedelijk een of meer nieuw werken op stapel staan of in uw hoofd. Kunt u daarover iets zeg gen? „In het algemeen zeg ik niets over nieuwe werken behalve over één waar van stukjes gepubliceerd zijn. Het is een autobiografie, maar ik heb altijd auto biografieën; het schrijven van autobio grafieën, als een nevenwerkzaamheid beschouwd. Niet als de hoofdschotel van een auteur. En wij leven misschien nog erg lang en het duurt nog misschien twintig jaar voordat die autobiografie klaar is. Maar van tijd tot tijd werk ik er wel aan en ik werk ook nog aan verschillende andere boeken. Maar in het algemeen vertel ik niet graag veel over boeken waaraan ik werk, want als ik daarover vertel is het (hij lacht) de moeite niet meer waard". U hebt eens min of meer gezegd dat elke schrijver steeds weer dezelfde ro man schrijft? „Ja, elke schrijver schrijft eigenlijk steeds hetzelfde verhaal. Maar hij heeft ook de behoefte en niet alleen om zijn lezers bezig te houden brengt hij daarop steeds kleine variaties aan en bovendien transponeert hij het kernthema steeds op een andere manier, zodat er steeds een ander verhaal komt. Maar in wezen een ander boek schrijven, ligt ook niet op het pad van een auteur. Iedereen heeft iets wat hem bovenmate bezig houdt en dat probeert hij uit te druk ken". Hecht u belang aan de literaire kritiek en welke optiek heeft Nederland vol gens u op een schrijver? Hoe ziet Ne derland een letterkundige? „Tja, dat is moeilijk te zeggen. Ik vind dat de Nederlandse pers de literatuur nogal nochalant behandelt. Er zijn veel mensen die literaire kritiek beoefenen die dat eigenlijk niet kunnen. Er wordt wel eens gezegd Nederland Is erg slecht voor schrijvers, maar ik geloof dat het over het algemeen in Frankrijk niet veel beter is. Frankrijk is natuurlijk een veel groter land met een veel groter taalgebied, maar relatief wordt er in Nederland veel meer gelezen dan in Frankrijk. Veel Nederlandse schrijvers die nooit in het buitenland geweest zijn, behalve misschien tijdens vakantie, hebben het idee dat het in het buiten land allemaal veel beter is. Dat dacht ik toen ik een jaar of twintig was ook, maar ik geloof niet dat dat zo is". Of hij veel uitgaat? „Nou, ik kan wel zeggen dat ik in die vier jaar dat ik hier nu woon misschien meer geschreven heb dan in al die jaren daarvoor". Omdat u geen andere bezigheden meer hebt? „Precies, ja, ja. Maar ook omdat ik het gevoel heb dat ik op moet schieten, want ieder jaar word je toch een jaar ouder. Ik ga wel uit, maar niet zo erg veel. Ik ga wel eens naar een schouw burg. Het laatste wat ik gezien heb is dat stuk „Pas d'orchidées pour miss Blandish". Over uw visie op het leven is eens gezegd:.Altijd lopen de dingen mis. De ene keer door klare opzet, de andere keer door vergissingen en doorgaans door een onontwarbaar mengsel van beide". Bent u het daar mee eens? „Ja, daar ben ik het wel mee eens. Maar ik weet niet of dat nu wel zoiets gewel digs specifieks voor mijn werk is. Het is eigenlijk de kern van haast alle litera tuur. Het is waarschijnlijk de reden, waarom negentig van de honderd schrijvers schrijven. In de oudheid al. In alle tragedies loopt het altijd mis, loopt het precies andersom dan de men sen gedacht hebben, zelfs als ze tegen het noodlot gewaarschuwd worden en luisteren naar die waarschuwingen. En juist omdat ze naar die waarschuwing geluisterd hebben, gaat het mis". Dus wel pessimistisch? „Ja, ja! Wie zou er optimistisch wezen? Het loopt met ons allemaal op een dag slecht af", Overbevissing te wijten aan vismeel-industrie ROTTERDAM (ANP) - De No- ren en de Denen zijn er door een intensieve industrievisserij de oorzaak van, dat de Noord zee op de huidige snelle wijze wordt leeggevist Tachtig pro cent van alle in de Noordzee opgeviste haring bijvoorbeeld gaat naar de vismeelfabrieken en maar twintig procent wordt voor menselijke consumptie ge bruikt. Het zou reëel zijn als deze vismeelfabrieken werden gesloten. Dan zouden de proble men van de overbevissing van de Noordzee al ver opgelost zijn. Dit zei dr. H. Boelmans Kranen burg, secretaris van de Stichting Nederlandse Visserij zaterdag middag in Rotterdam. Tijdens het jaarcongres van de federatie van juniorkamers in Nederland dat vrijdag en zaterdag in Rot terdam is gehouden. Er wordt overigens in de Neder landse visserij nog een goede boterham verdiend, zo bleek uit het betoog van dr. Boelmans Kranenburg. Het gemiddelde in komen van een opvarende op de grote visserij bedroeg in 1976 62.000 en dat van de kleine vissèrij 58.000. Dr. Boelmans Kranenburg stelde voorts in zijn inleiding, dat de Nederlandse zeevissers uitsluitend vis vangen menselijke consumptie en dus niet voor vismeeldoeleind- en dat de grote zeevissers afhankelijk zijn van de vangst op haring en de kleine zeevisse rij van de vangst op tong en schol. De informateurs Vrolijk en Verdam hebben de fractielei ders van PvdA, CDA en D'66 laten weten, dat „verdere vertraging in de kabinetsformatie buiten de kring van de direct betrokken politici niet meer wordt begrepen". Daarin hebben zij slechts gedeeltelijk gelijk. En voorzover zij gelijk hebben is de oplossing die zij hebben aangedragen, een oplossing, die de kabinetsformatie alleen verder vertraagt Wij hebben in eerdere commentaren de eerlijke mening geuit dat een 8-7-1 formule niet gewenst en niet haalbaar was en dat daarom geen enkel nieuw koppel informateurs met een dergelijke formule kon komen. Dat de beide heren dit toch hebben gedaan getuigt van een te gring besef van de politieke werkelijkheid. Men moet van ons geen goed woord verwachten over de voorgestelde formule, noch over de voorgestelde zetelverde ling. Tot zijn werkelijke consequenties teruggebracht bete kent de 8-7-1 een volledig tegemoetkomen aan de eisen van de PvdA en de toewijzing bij de informatievoorstellen van het departement van Economische Zaken inwilliging van de verlangens van D'66 om indien deze partij één zetel krijgt een ministerie te bezetten in de sociaal-economi sche driehoek. Het CDA blijft volstrekt met lege handen staan. Want de heren Verdam en Vrolijk hebben blijkbaar evenmin beseft, dat het terugkeren van de CDA-lijsttrekker en huidige fractievoorzitter Van Agt door geen CDA-politi- cus of CDA-kiezer als een concessie kan worden aange merkt. De beide heren achten het „vanzelfsprekend", dat de PvdA het premierschap krijgt en dat de heer Den Uyl op die stoel plaatsneemt. Zij begrijpen kennelijk nog niet, dat het even vanzelfsprekend behoort te zijn, dat de heer Van Agt in het kabinet terugkeert als het CDA dat wenst Kunnen we nog enig „politiek" begrip opbrengen voor de heer Vrolijk, van de opstelling van de heer Verdam begrij pen we niets. Want wat Veringa terecht weigerde, mocht Verdam niet voorstellen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - De directie van Volvo-car in Eindhoven is stomverbaasd over de aanval van het bestuurslid Van der Steenhoven van de Industrie- bond-NW op Volvo. Volgens WIK, het blad van de industrie bond, zou het Zweedse autocon cern Volvo de fabriek in Born willen sluiten, tenzij de over heid bereid is tot steunverle ning ten bedrage van 250 mil joen gulden. De directie van Volvo zegt, deze aanval van het NW niet anders te kunnen zien dan „als een in diskrediet brengen van ons pro- dukt en van onze grootste aan deelhouder, Volvo, om op deze manier de gesprekken tussen het ministerie van Economische Zaken en Volvo over de toe komst van Volvo-car te versto ren." „Het lijkt", aldus de direc tie, „op een poging van het NW de werkgelegenheid van 5.500 mensen op het spel te zetten." De directie wijst er op, dat elke fusie (DAF-Volvo Volvo-car) in de beginfase problemen ople vert, maar dat deze thans geheel zijn opgelost „Ook de vakbon den moeten uit het regelmatig overleg weten, dat vertrouwen voor de toekomst gerechtvaar digd is. Deze stunt van het NW is dan ook geen enkele positieve bijdrage, maar kan alleen maar negatief werken." De fabriek in Born is voor een derde in handen van de over heid (via DSM), de rest van de aandelen is in handen van Vol- Het winkelcentrum De Ruwaard in Oss in lichterlaaie. (Van een onzer verslaggevers) OSS Bij een brand in het winkelcentrum De Ruwaard in Oss zijn zaterdagavond twee super markten, een Chinees restaurant, twee bankfilia len en achttien winkels in vlammen opgegaan. De brand ontstond omstreeks zeven uur, naar wordt aangenomen door kortsluiting in de super markt De Komeet Het vuur verspreidde zich razendsnel via de brandbare dakbedekking naar omliggende winkels. De schade bedraagt zeker meer dan tien miljoen gulden. Terwijl het vuur door een groot aantal brandweer korpsen uit Oss en omliggende plaatsen werd bestreden was de brandweer niet bij machte de vlammenzee tot staan te brengen. Het overdekte winkelcentrum zou zaterdagavond benut worden voor het houdeft van een Weense Avond in het kader van een jaarlijks wijkfeestje. Het vuur, dat kort voor middernacht bedwongen werd, trok een massaal aantal bezoekers. Het centrum zal worden herbouwd. FORMULE 7-7-2 PLOTSELING TEVOORSCHIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kabinetsinformateurs Verdam en Vrolijk willen uiterlijk om tien uur vanavond van de fractie leiders van PvdA, CDA en D'66 weten of zij al dan niet akkoord gaan met de formule 7-7-2 voor de zetelverdeling in het toekomstige kabinet. Het nieuwe voorstel van de informateurs heeft in politieke kringen veel verbazing gewekt. Verdam en Vrolijk kwamen er zaterdagavond onverwacht mee te voorschijn na langdurig gezamenlijk beraad en telefonisch overleg met de koningin over de situatie die was ontstaan door de weigering van het CDA om een zetelverdeling van 8(PvdA) - 7(CDA) - 1(D'66). te aanvaarden. In het nieuwe voorstel van de informateurs zijn de ministersportefeuilles als volgt onder PvdA, CDA en D'66 verdeeld. PvdA: Minister-president (Algemene Zaken), Buiten landse Zaken, Binnenlandse Zaken, Onderwijs en Wetenschappen, Financiën, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Ontwikkelingssamenwerk ing. CDA: Justitie, Defensie, Verkeer en Waterstaat, Eco nomische Zaken, Landbouw en Visserij, Sociale Za ken en CRM. D'66: Volksgezondheid en Milieuhygiëne, Technologie en Wetenschapsbeleid. Vandaag beraden de fracties van de drie partijen zich over het voorstel. PvdA-fractieleider Van Thijn is vanmorgen nog bij de informateurs geweest om opheldering te vragen over wat hij noemt de onbegrij pelijke ommezwaai van Verdam en Vrolijk. Bij het CDA is het nieuwe voorstel van de informa teurs niet ongunstig ontvangen, hoewel men toch liever een zetelverdeling van 7-7-1 ziet. Waarnemend fractieleider Aantjes zei gistermiddag dat hij ook wel enige moeite heeft met de voorgestelde verdeling van de ministersportefeuilles. D'66-fractieleider Terlouw toonde zich, evenals Van Thijn, er verbaasd over dat de informateurs zo snel zijn afgestapt van hun eerste voorstel van 8-7-1. „Maar anderzijds ben ik ook wel verheugd, want hoewel we akkoord konden gaan met 8-7-1, hebben we toch altijd het liefst een verdeling van 7-7-2 gewild", zo zei Terlouw gisteren. Het PvdA-congres heeft zaterdag in Amsterdam tij dens een discussie over de politieke situatie geen harde uitspraak gedaan over de toekomstige zetelver deling. Wel werd er een motie aangenomen, waarin staat dat een 8-7-1 verhouding recht doet aan de verkiezingsuitslag en dat een zetelverdeling van 7-7-2 een „weeffout" zou betekenen. Rode rozen Voor drs J. Den Uyl waren er zaterdag na zijn toespraak tot het congres van de PvdA de langza merhand gebruike lijke rode rozen. Herkozen voorzitter len van den Heuvel en PvdA-fractielei der drs. Ed van Thijn zien het blijk baar allemaal1 wel zitten met hun bre de lach. AMSTERDAM (ANP) Het openbaar vervoer moet - zo meent het PvdA- congres - niet alleen bevorderd en verbeterd worden, maar ook gratis zijn. Een voorstel vanuit het congres om het gratis openbaar vervoer in het beginselprogramma op te nemen, had niet de instemming van het partijbe stuur, maar het congres besliste an ders. Het uitgangspunt om te komen tot een selectiever autogebruik werd in zover re aangevuld, dat dit slechts geldt voor stedelijke aggglomeraties. Bij de vaststelling van het nieuwe PvdA-be- ginselprogramma is zaterdag uitvoerig vein gedachten gewisseld over de vraag of daarin kan worden vastge legd dat de PvdA voorstander is van openbaar onderwijs. Het voorstel werd door een congresmeerderheid af gewezen. Afwijzend stelde men zich ook op tegenover de gedachte dat onderwijs gratis moet zijn. Het congres legde wel vast dat com merciële beïnvloeding op het gebied van onderwijs actief moet worden te gengegaan. Bij de bespreking van dit voorstel is gewezen op de „ontoelaat bare" grote invloed van het bedrijfsle ven bij het leveren van schoolboeken. De socialisten spraken zich ook uit voor de oprichting van middenscholen met een algemeen vormend karakter voor leerlingen van twaalf tot zestien jaar, opdat iedereen voldoende tijd krijgt en ontwikkeld genoeg is om het beroep dat hem of haar het meest aantrekt te kiezen en de opleiding daarbij te bepalen. Wat betreft het wetenschappelijk on derwijs werd in het beginselprogram vastgelegd dat de totale geldstroom voor deze vorm van onderwijs onder democratische controle moet worden gebracht. De toevoeging dat daardoor geldverspilling, met name in het we tenschappelijk onderwijs, wordt te gengegaan, verkreeg in het congres geen voldoende instemming. Op uit drukkelijk verlangen van de Haagse afdeling legde het congres ook vast dat voor sportieve recreatie en sport beoefening voldoende betaalbare voorzieningen moeten worden getrof fen om deze welzijnszaken voor een ieder toegankelijk te maken. (Van onze parlementaire redactie) Amsterdam De PvdA-fractie heeft van het partijcongres de boodschap gekregen op haar hoede te zijn voor pogingen van bepaalde kanten om onder het mom van terreurbestrijding de rechtsstaat uit te hollen. Naar aanleiding van de recente gebeurtenissen in Utrecht, Rotter dam, Heerlen en Arnhem sprak het congres van de PvdA zijn verontrusting erover uit, dat de „overigens begrijpelijke" angstge voelens van de bevolking over terroristische daden in een aantal gevallen wordt verstrekt door het optreden van politie en justitie. Juist tegenover degenen die de beginselen van de rechtsstaat willen aantasten, moeten die beginselen met zorgvuldigheid tot gelding worden gebracht, aldus het congres, dat ook zijn ongerustheid uitte over de wijze waarop in de SPD, de Westduitse zusterpartij van de PvdA, mensen met een afwijkende mening monddood worden gemaakt Metro in gebruik Een kleine vijftigduizend Amster dammers hebben zaterdag gebruik gemaakt van de mogelijkheid een gratis ritje te maken met de nieu we metro die vrijdag officieel in gebruik werd gesteld. Gisteren ging het nieuwe zonetarief in. Daardoor moest de kaartverkoop worden uitgebreid tot achttien ver schillende plaatsbewijzen. Noe menswaardige vertragingen heb ben zich tot nu toe nog niet voor gedaan. De eerste dag liep volgens het Gemeentelijk Vervoersbedrijf op rolletjes. The Shadows kregen afgelo pen vrijdag een Gouden plaat uitgereikt voor hun verzamelel- pee „The grea test hits". Ze werden in het begin van de ja ren 60 bekend als begelei dingsgroep van Cliff Richard. (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG - De Boerenpartij is defi nitief gespleten. Za terdag werd door een aantal uitgetreden BP-leden een nieuwe partij opgericht die geleid wordt door de heer A. J. Nijssen uit Nieuwe Tonge. Se cretaris werd de heer A. Breedveld uit Bergambacht die de ze functie ook een aantal jaren in de Boerenpartij vervul de. Een van de leden van de nieuwe partij is het Eerste-Kamerlid mr. B. W. Maris uit Benschop. Hij verte genwoordigt in de Senaat dus niet meer de BP. De heer Maris is toegetreden tot de commissie die het program van de nieu we partij moet op stellen. Ook het oud- Tweede-Kamerlid Honig van den Bos sche uit Gouda maakt deel uit van deze commissie. De nieuwe partij, die op de volgende leden vergadering een be slissing over haar naam neemt, wil met een politiek program komen „dat de kiezer aanspreekt". In dit program zullen de vraagstukken van werkloosheid en on veiligheid zeer grote aandacht moeten krijgen, zo werd za terdag gezegd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5