Duijvestein Hermes belet Enschois tot spel te komen Ria twijfelt nog tussen Wessels stoppen en doorgaan Oost-Europa beheerst moderne ritmische gymnastiek SPORTTRIBUME Meespelen in de volgende ronde nog onzeker „De Plantenhoek" Sittardia wint NEDERLANDSE DAMES IN MIDDENMOOT Ingrid Bolleboom wint in Engeland Madrid voor Björn Borg HCKZ met Ukkel in een poule NA DERDE NATIONALE JUDOTITEL LEIDSE COURANT PAGIll ITr—i-*» 'ïinrr ESCH SUR ALZETTE Of DulJ- vesteln Wintersport Hermes in de volgende ronde mee zal spelen Is nog niet geheel zeker, daar de benodigde financiën niet aanwe zig zijn. De extra kosten, die dit Europa-cupgebeuren met zich meebrengen wil de club namelijk niet onttrekken aan de recreatie ve afdeling van de vereniging en men Is naarstig op zoek naar geldschieters. „We laten het afhangen van de loting", meent Dlck Stam. „Zater dag vindt de loting plaats In Bazel en mocht het zo zijn, dat we een ver verwijderde tegenstander tref fen, dan zullen we moeten afha ken omdat dan de kosten teveel worden. In dat geval betalen we slechts een boete, maar dat is beter dan ons diep in de schulden te steken", aldus Dlck Stam, die ook nog laat weten dat eventuele belangstellenden hem kunnen be reiken op telefoonnummer 079—313373. ESCH SUR ALZETTE. De herenhandbalploeg van Duijvestein Wintersport Hermes kon gisternacht, na een weekeinde vol spanning, met een gerust hart huiswaarts keren. De returnwedstrl|d In de voor ronde voor de Europacup voor bekerwinnaars tegen het Luxemburgse Eschols Fola bleek niet zo'n zware opgave als de Hagenaars aanvankelijk veronderstel den na de kleine zege van 18—13 een week geleden in de Vllegermolen. Na een bikkelhard duel, waarin vooral de Luxembur gers het gebrek aan tech niek trachten te compense ren door hard en soms ge meen spel zegevierden de Hagenaars met 15-13 tot grote teleurstelling van het vijfhonderd koppige publiek dat Eschois tot in de laatste minuten bleef steunen, al hoewel de ploeg kansloos was voor de volgende ron de. Hermes had zich na de wedstrijd van vorige week, waar in de laatste minuten een grote voorsprong werd prijsgegeven terdege op dit duel voorbereid. De video beelden waren meerdere malen bekeken en door het maken van spelanalyses, die zelfs nog op de heenreis door de bus circuleerden kende de ploeg het spel van Eschois door en door. Bovendien vertrok de se lectie met een tiental supporters al op zaterdagmiddag om zondag avond fit aan te kunnen treden in de riante sporthal van het indus triestadje Esch nabij de Franse grens. Deze voorbereiding bleek inder daad succesvol te zijn, want vanaf het eerste fluitsignaal van de uit stekend leidende Duitse scheids rechters dicteerden de spelers van Hermes het spel. Trainer Dick Stam had zijn ploeg het concept meegegeven behoudend te spelen en de bal zo lang mogelijk in de ploeg te houden. De scheidsrech ters voelden dit echter onmiddel lijk aan en bestraften dit niet doel gerichte spel reeds in de eerste minuten, waardoor Eschois de aanval kon overnemen en via Clau- dio Tomassi de score kon openen. Hierna ging Hermes daadwerire- lljk op de aanval spelen, zei het nog in een laag tempo. Via Bert Bouwer werd net gelijk en gedu rende de eerste helft wisten de Hagenaars de stand in evenwicht te houden door telkens een kleine voorsprong te nemen, waarna zij de gastheren weer lieten komen. De thuisclub had echter de groot ste moeite de goed sluitende ver dediging van Hermes te omspelen en scoorde voor het merendeel uit strafballen. Ondanks het advies van Dick Stam om op de bal te verdedigen, werd toch veel het lichaam van de te genstander vastgehouden, waar door Eschois alleen in de eerste helft al vier strafballen kreeg te nemen, waarvan er drie werden benut. Hermes daarentegen combi neerde rustig en trok met hun beweeglijke spel menig gat in de verdediging van Eschois, dat steeds harder ging spelen. (Arie Pottuyt verloor bij een van deze acties zelfs een stuk van zijn kies). Terecht werden dan ook kort voor rust twee spelers na elkaar voor twee minuten achter de zijlijn ge zet, welk veldvoordeel Hermes niet wist uit te buiten, en de rust ging in met de kleine voorsprong van 8—7. Spelverandering Alhoewel trainer/coach Dlck Stam de raad had gegeven na rust hetzelfde spel te spelen, draalde de ploeg Ineens op volle toeren. Het tempo werd flink opgevoerd en zelfs waagden de Hagenaars zich aan de break out, met kans op balverlies. De spelverandering van drie naar twee opbouwspe- lers en omgekeerd maakte de cirkelverdediging van Eschois on zeker, waardoor menige opening ontstond en In korte tijd kwam Hermes door treffers van Bouwer, Pottuyt, Beugel, Kooy en weer Bouwer tot 13—8. Maar in de laatste vijftien minuten verslapte, evenals in het eerste duel, de concentratie en konden de Eschois spelers weer moeizaam inlopen, tot 1411 waarna een geflatteerde eindstand van 15—13 werd bereikt. Terecht was Dick Stam dik tevre den over het getoonde spel van zijn ploeg. Ook de wissels (Barre- veld voor Koster en Beringer voor Kersten) waren volgens hem suc cesvol geweest, vooral in verdedi gend opzicht. Wel plaatste hij vraagtekens bij de terugval in de laatste minuten, zonder een direk- te reden aan te kunnen geven. Bert Bouwer wist dit wel te verkla ren. „ledereen wil op zo'n moment zijn slag slaan", meende hij enigs zins teleurgesteld. „In de laatste minuten worden we te overmoe dig. Er ontstaat een zekere ont spanning wat gepaard gaat met daarom in de volgende ronde niet eenvoudig krijgen. BAS GROOT WESSELDIJK Kees Kooy (7) kwam in de. return wedstri id minder aan a van scorm9smogelijkheden niet aÏ k,i Jm'nQer aan werden benut. Hermes zal het de bal dan in de eerste j—- wedstrijd. De verdediging schermde hem stevig af, maar hierdoor kreeg Bert Brouwer meer vrijheid, het geen resulteerde in negen treffers. slordigheden, en onnodig balver lies. Waarschijnlijk is dit een ge brek aan ervaring", aldus Bert Bouwer, die met zijn negen treffers een groot aandeel had in deze zege. Wellicht zal zo'n terugval tegen een technisch betere ploeg andere gevolgen hebben, want Eschois, speelde in het laatste kwartier ongecontroleerd, waarbij TUINCENTRUM Loosterweg 39A Voorhout 02522-11048 SITTARD De heren kampioen zaalhandbal S1. hebben zich zaterdagavoni eigen publiek geplaatst vt, tweede ronde in het toernc de Europese beker voor kampioenen. Voor 1000 toeschouwers zt de Sittardia met 19-14 (ru: 8-5) over FC Progres uit 5 (België). De Nederlandse pioen had tien dagen geli eerste wedstrijd in Luik 19-15 gewonnen. Irina Deroegina werd de nieuwe wereldkampioene moderne ritmische gymnastiek. BAZEL De Russische Gallna SJoegoerova werd de lieveling van het publiek tijdens de wereldkam pioenschappen moderne ritmische gymnastiek In de Zwitserse plaats Bazel. De 24-Jarlge SJoegoerova, vijfvoudig wereldkampioene In Rotterdam (1973), ver overde zondag voor 6000 toeschouwers bij de Indivi duele onderdelen drie wereldtitels en eindigde In de wedstrijd over vier onderdelen zaterdagavond op de gedeelde tweede plaats met de Westdultse Carmen Rlscher. In de vierkamp echter werd de Russische door de jury duidelijk ondergewaardeerd mede waardoor de titel naar haar landgenote Irina Deroegina ging. Door het heroptreden van de Oosteuropese turnsters, die in 1975 in Barcelona niet van de partij waren, moesten de Nederlandse turnsters met bescheiden klasseringen genoegen nemen. Nationaal kampioene Hanneke Tien stra (De Badhoeve, Badhoevedorp) was met de 29e plaats (in een veld van 73 deelnemers) de beste 'Nederlandse, voor Berthy van de Kwaak (Attila, Ut recht), die 33e werd en Ankie van Werd (SSS, Slied- recht), die als 36e eindigde. De eerste vijf plaatsen waren bij de vierkamp wegge legd voor Oosteuropese turnsters, die werden aange voerd door de Russinnen Irina Deroegina en Galina Sjoegoerova. Daarna volgden de Bulgaarse dames Goeiriva en Ganeva. Pas op de zesde plaats volgde de vijfvoudig wereldkampioene van 1975, de Westduit- se Carmen Rischer. Ook zij was gehandicapt door onderwaarderingen van de jury. Een protest van de Westduitse ploeg, dat zij op het eerste onderdeel van de vierkamp te laag gewaardeerd zou zijn, werd afgewezen, evenals een protest, dat haar gisteren bij de individuele finales hetzelfde zou zijn overkomen op het onderdeel lint. Hanneke Tienstra distantieerde zich qua prestatie In de Individuele wedstrijd, waarin zij op een 29e plaats eindigde, voor het eerst echt van haar tralnster Berthy van de Kwaak. In het voorjaar veroverde Hanneke Tienstra namelijk de nationale titel, nadat Berthy van de Kwaak wegens Intumen, hetgeen In de zaal verboden was, een halve punt in mindering had gekregen. In Bazel demonstreerde Hanneke Tienstra dat haar titel toen geen toevalstreffer was. Zij bleef Berthy van de Kwaak niet alleen 0,4 punt voor (35.60 punten tegen 35.20), maar scoorde op het onderdeel touw 9.25 punten. Nog nooit was een Nederlandse in een derge lijk hooggewaardeerd titeltoernooi boven de negen- puntengrens gekomen. Drietienden van een punt bedroeg het verschil met Berthy van de Kwaak op dit onderdeel, een verschil dat op het tweede onderdeel (hoepel) werd verdub beld. Daarna kon de oud-Nederlands kampioene zowel met de bal als het lint 0,1 punt van haar achterstand op haar pupil terugnemen. Ankie van Werd, die als 36e in een veld van 71 turnsters ook een goede klassering bereikte, scoorde op touw en lint te matig (8.40 en 8.35) om met haar goede prestaties op de onderdelen hoepel en bal (respectievelijk 8.80 en 8.90) Hanneke Tienstra en Berthy van de Kwaak bij te blijven. De uitslagen zijn: Individueel: Touw: 1. en wereldkampioene: Galina Sjoegoerova (Rus.) 19.50 punten. 2. Zjoezjoejana Zayeska (Tsj.) 19.35, 3. Iveta Havlickova fTsj.) 19.30. Hoepel: 1. sjoegoerova 19.40 punten, 2. Irina Deroegina (Rus.) 19.30, 3. Krasjennikova en Kristina Guireva (Bul.), beiden 19.15. Bal: 1. Sjoegoerova 19.45 punten, 2. Deroegina 19.60, 3. Krasjennikova 19.45. Lint: 1. Deroegina, 19.45 punten, 2. Carmen Rischer (Wdl.) 19.20, 3. Sjoeroegova, 19.20. Vier onderdelen: 1. Deroegina 38.65 punten, 2. Sjoegoerova 38.60, 3. Goeirova (Bul.) 38.25. De gedetailleerde prestaties van de Nederlandse dames zijn: (respectievelijk touw, hoepel, bal. lint en totaal): 29. Hanneke Tienstra 9.25, 8.65, 8.85, 8.85, 35.60. 33. Berthy v.d. Kwaak 8.95, 8.35, 8.95, 8.95, 35.20. 36. Ankie van Werd 8.40, 8.80, 8.90, 8.35, 34.45. Landenwedstrijd: 1. Rusland 38.37 punten, 2. Bulgarije, 38.30, 3. Tsjecho-Slowakije, 37.60. Nederland eindigde in de voorrondewedstrijd, met 34.00 pun ten met Noorwegen op de gedeelde elfde plaats. CANVEY ISLAND - Een Neder landse meisjesploeg heeft zater dag een eendaagse wedstrijd - bestaande de onderdelen, paard- sprong, brug ongelijk, evenwichts- balk en vrije oefening - verloren van een Britse ploeg met 173.95 punten tegen 167.30 punten. In het Individuele klassement triom feerde echter de 13-jarige Ingrid Bolleboom met een totaal van 35.35 punten. Zij won de balkoefening met 8.95 punten, eindigde ex-aequo eerste bij de vrije oefening met 8.90 oun- ten en werd gedeelde derde bij paardsprong en brug ongelijk met 8.75 punten. De Nederlandse meis jes - twee van 11 jaar. twee van 13. twee van 14 - schoten tegen de Britse meisjes, die 14 en 15 jaar oud waren, vooral physiek te kort. MADRID Björn Borg heeft het Simionescu te verslaan, internationale tennistoernooi in Theo Gorter zegevierde in Bourne- Madrid gewonnen. Hij versloeg in mouth in een jeugdtoernooi door de eindstrijd Jaime Fillol met 6-3, in de finale van de Tsjech Stanis- 6-0, 6-7, 7-6. Regina Marsikova lav Bimer te winnen met 6-4, 6-1. nr<X»D (1° rt°rrwti»«| rlnnr M"i— BRUSSEL De loting voor de voorronden en eindronden van het Europees bekertoernooi van de landskampioenen hockey bij de heren, die in Brussel plaatsvond, heeft de Nederlandse kampioen Kloirv7wit«;prlanrt in h^f nindfoer- nooi in Barcelona (1978) in een groep gebracht met Ukkel Sport (Bel) en de winnaar van het voor- rondetoernooi in Swansea. HCKZ is een van de zeven ploegen die rechtstreeks zijn geplaatst voor het einrftonrnooi nm de Furor>p<!P be ker, die in handen is van de Efl se ploeg Southgate. Bij de dames, die hun eindtoen eveneens in Barcelona spelen, titelhouder Amsterdam en laf kampioen Were Di uit Tilb rechtstreeks geplaatst voor eindtoernooi, waarin acht ploe maakte een koka (achtste waarna José direct weer in c ging. Die puntenvoorsprong] Brigitte zich niet meer c Toch viel er, gelukkig, ook inj andere categorieën talent jeugd te zien. Karin Thomas Amsterdamse apothekersass te, had weinig moeite haar titel in de gewichtsklasse tot te veroveren. De negentienj^ die graag schoonheidsspeci! zou willen worden, liet daarvai opzichte van haar tegenstanl weinig zien. Hetzelfde gold haar een jaar oudere stadge Vera van der Meulen, die t Connie de Rooy weinig tegenv ing ondervond om voor de twi keer Nederlands kampioene (tl kg) te worden. Trek- en sjorwerk Het betere trek- en sjor. kreeg een dag later een I tijdens de nationale kyu-j pioenschappen voor hereai bezitters van uitsluitend bis en bruine banden (eigenlijk soort eerste divisie) lieten wi hoop over voor de toekomst het Nederlandse judo. De kampioenen worden vrijwel tomatisch bevorderd tot de zvi band, het „grote werk" dus. Dl blinken de Nederlandse judd momenteel ook al niet uit in t nische hoogstandjes. Een en uitzondering als Jan Bosman d gelaten. Zwaargewicht Wilhelm nog het meest op door zijn agd sieve optreden. Hij wilde veel soms te graag) been- en heupl pen inzetten, hetgeen hem tl Dijkstra al vrij snel lukte. Een tenoverwinning was zijn dee met wat bijschaven kan hij v zichtig een aanwinst geno worden. De Leidenaar Paul Pi se miste net de promotie ir klasse tot 95 kg. door na ver ging van Gerard Bakker te vi zen. DICK HOFL José Homminga werd geen maar werd wel bevorderd tot i dan. Derde dan „Zo'n titel stimuleert natuurlijk wel weer en een beslissing om te stop pen, wordt daardoor weer iets moeilijker", zei ze tussen de stroom van gelukwensen door. „Temeer daar ik niet had gedacht dat het zo'n makkie zou worden. Ik moet nog een beslissing nemen. Helemaal alleen. Voorlopig richt ik me op het examen om de zwarte band bij karate te krijgen. Dat is eind deze maand. Er zijn in Neder land nog geen tien dames, die zo'n band hebben", dus dat examen betekent wel iets voor me." Mochten de tweehonderd toe schouwers in de sporthal aan de Gaslaan Rla Wessels voor het laatst aan het werk hebben ge zien, dan Is het nog de vraag of ze met de derde dan afscheid neemt Enigszins tot haar verba zing was die promotie voor haar dit weekeinde niet weggelegd. Dat in tegenstelling met José Hom minga. De 24-jarige judoka uit Voorschoten verloor de eindstrijd in de lichtste gewichtsklasse (tot 48 kg) van Brigitte Oosterling. José Homminga werd na afloop van het razendsnel afgewerkte kampioen schap echter wel gepromoveerd tot de derde dan. De bepaling is dat iemand, die twee keer nationaal kampioen is geweest, derde dan wordt. Dat is het geval met de frêle José Hom minga, die bovendien twee weken geleden derde werd in het Europe se kampioenschap. Ook staan ach ter haar naam nog eerste plaatsen bij diverse open kampioenschap pen. Het kan best dat de nationale gradencommissie onder voorzitter schap van G. Koning (zevende dan) de drie nationale titels en de enige internationale prestaties van Ria Wessels niet voldoende vindt voor haar promotie. José Homminga verspeelde haar kans op een hattrick in de finale na drie minuten. Toen pakte ze onreglementair het been van de pas zeventienjarige Brigitte Ooster ling. hetgeen haar op een waar schuwing kwam te staan. De Til- burgse die voor de eerste keer bij de senioren meedeed, stond volle dig onbevangen op de mat en DEN HAAG Rla Weaaela-Aka twijfelt nog. Zal ze ook na haar derde nationale Judotttel door gaan of toch maar, wat ze eigen lijk wil, stoppen? Terwijl de Rijs- wijkse nog tussen die twee ge dachten heen en weer wordt ge slingerd, deed ze dat zaterdag avond moeiteloos met haar te genstandsters. De vier meisjes, die tegenover haar kwamen te staan, kregen elk binnen een mi nuut de mat van heel dichtbij te zien zonder dat ze daar ook maar iets tegenin konden brengen. De finale tegen Patricia Mallens was een fraai staaltje van het ge mak waarmee Ria Wessels nog altijd de categorie tot 66 kilogram beheerst. Zesentwintig jaar is ze inmiddels, heeft aanzienlijk minder getraind omdat ze geen trek meer heeft in internationale wedstrijden •en daarom niet meer in de Neder landse ploeg zit, maar ondervindt desondanks geen tegenstand van formaat. Wie bijvoorbeeld had ge dacht dat de jeugd zijn kans Zou grijpen, had het goed mis. „Als ze blijven staan, gaat het moeilijk. Ik moet ze zo snel moge- lijk naar de grond krijgen", is een van de stelregels van Ria Wessels. x Patricia Mallens was gewaar- schuwd en hield aanvankelijk eni- 1 - - ge afstand. Maar toen ze een heupworp wilde inzetten en die mislukte, nam de Rijswijkse on middellijk het initiatief over. Het stel belandde op de mat waar een Terwijl de Scheveningse scheidsrechter Liotart de rand van de mat in de minuHï'.Me™nT'pSTj gaa" Vermeer (kfpioene in de categorie tot 72 kg) en Anita v. bracht. zichtbaar) nog even rustig door buiten de lijnen. gaten houdt, d. Bon (half

Leidse Courant | 1977 | | pagina 24