talatinskv incasseert het loon van de angst De noodverbanden van AZ'67 DE RUST SUPERIEUR SPARTA ONDERSTREEPT NUT VAN VLEUGELSPITSEN MAANDAG 17 OKTOBER 1977 taf 11 fr-,;7 Lex Schoenmaker springt hoog op en kopt de bal uit een hoekschop van Fred Goemans in. FC Den Haag leidt met 1—0. EN HAAG Anton Malatinsky heeft !t loon van de angst geïncasseerd, s Tsjechische oefenmeester van FC en Haag meende een strategie te ebben uitgestippeld, waarmee PSV iterdagavond met redelijke kansen gemoet kon worden getreden. De uisclub werd namelijk met de op- acht het veld ingestuurd het accent p het middenveld te leggen en echts met een tweemansvoorhoede i opereren. Voor Henk van Leeuwen nde jeugdige Fred Goemans lag de einig benijdenswaardige taak weg- üegd eenzaam aan het front te oeten strijden, daarbij afwisselend leun genietend van opkomende spe- ers uit de halflinie. bie strijdwijze leek alleen in de eerste tien ninuten een redelijk goede greep. FC Den Haag Slaagde er toen in enige pressie uit te oefenen op de defensie van de Eindhovenaars, maar PSV had zich al snel op de taktiek van de thuisclub ingesteld. Het optische Haagse over view ebde zienderogen weg, hoewel FC Den Hjjq nog wel even mocht genieten van een vows?rong. De treffer van Lex Schoenmaker, te de bal uit een hoekschop van Goemans via grond en de paal langs de grabbelende igers van de wat onzeker ogende Jan van veren kopte, werd echter zo snel opgevolgd, or een tegendoelpunt, dat het voordeel on- ddellijk was verdwenen. De wendbare Gerrie lijkers, die zich op zijn „oude stek" als een s in het water voelt, sprintte als een schicht j zijn bewaker Simon van Vliet weg en kon i een koelbloedig passje van Van Kraay doel- an Hans Galjé kansloos laten. e veel naf dat moment dicteerde PSV de wedstrijd, j FC Den Haag was de organisatie op het iddenveld, waar met Hoekema, Schoenma- r, Albertsen en Kila veel te veel mankracht ks verzameld, nauwelijks te ontdekken. De uisclub werkte wel hard, maar schoot in raliteit onnoemelijk veel te kort 5V, dat startte met Renè van de Kerkhof op Iks, Harry Lubse op rechts en Gerrie Deijkers het centrum van de aanval, kon tamelijk invoudig greep op het middenveld krijgen, aar had Willy van der Kuylen weinig hinder in Roger Albertsen en genoot ook Willy van i Kerkhof redelijk wat vrijheid tegenover beur telings Hoekema en Schoenmaker. Voeg daarbij het gevaar dat de opkomende verdedigers van PSV wisten te stichten en de ontreddering bij FC Den Haag was grotendeels verklaard. De enigen die bij FC Den Haag een voldoende haalden waren Aad Kila, de veel loopwerk verrichtende licht geblesseerde Hoekema en Joop Korevaar. De laatste trok meermalen mee ten aanval en maakte daarbij een aanzien lijk opvallender indruk dan zijn collega aan de andere kant, Martin Jol. De rechterverdediger, die in het begin van het seizoen een grote .indruk maakte door naast zijn verdedigende arbeid veelvuldig in de voorste linies op te duiken, lijkt wat te zijn uitgeblust. Lering FC Den Haag wenste kennelijk lering te trek ken uit het optreden enige weken geleden tegen NEC, toen een onstuimig aanvallend concept een volslagen tegengesteld effect kreeg. Maar de wat behoudender lijn die Malatinsky daarom voor zaterdagavond had uitgestippeld, kreeg evenmin zijn gewenste uitwerking. De thuisploeg had wellicht een beter resultaat tegen PSV kunnen boeken, als de tegenstander wat meer onder druk zou zijn gezet, nu behoef den de gasten zoals gezegd slechts de openingsfase door te komen om het duel naar de hand te zetten. En dat deed de titelpreten- dent op een bewondering afdwingende wijze. De linies sloten goed aan, er werd door alle spelers goed bewogen, kortom PSV lijkt zich steeds meer te ontdoen van de schroom, die het team ook in de jaren dat het de landstitel greep, buiten eigen vertrouwde omgeving ten toonspreidde. Zelfbewust PSV lijkt in deze vorm regelrecht op weg naar een kampioenschap. „We spelen inderdaad op dit ogenblik erg zelfbewust", verklaarde Willy van der Kuylen na afloop. „Vroeger was het zo, dat we bepaalde uitwedstrijden als erg moeilijk kwalificeerden, nu is elke ontmoeting gewoon een nieuw karwei, dat we moeten aanpakken". PSV deed dat zaterdagavond, voor het enigszins teleurstellend kleine toeschouwersaantal van iets meer dan elfduizend erg knap. Vooral in de tweede helft. Bleven de kansjes van FC Den Haag beperkt, tot een goed schot van Goemans, een poging van Hoekema en een door Van Kraay van de lijn gehaalde kopbal van Van Leeuwen (die overigens nauwelijks speelruimte kreeg van Ernie Brapdts), PSV schiep zich betere mogelijkheden. Galjè moest twee inzet ten pareren van René van de Kerkhof, waarna Simon van Vliet op de lijn redding moest brengen bij een actie van dezelfde PSV'er. Nadrukkelijk De voor de rust ingezette lijn trok PSV na de hervatting nadrukkelijk door. De Eindhove naars, die Kees Krijgh met een knieblessure zagen worden vervangen door Nick Deacy (waarna Stevens rechtsachter ging spelen), drukten hun superioriteit uit in nog twee tref fers. Eerst liep Gerrie Deijkers ausputzer Dojo Pera- zic wel erg kinderlijk eenvoudig vöorbij, waarna Deacy de bal slechts voor het inschuiven had, 1—2. FC Den Haag dreigde al in die prille openingsfase van het tweede bedrijf ineen te storten. De Hagenaars moesten noodgedwon gen enige hoekschoppen weggeven en van enige indamming van het eenrichtingsverkeer richting doelman Galjé was geen enkele sprake. Uit eenzelfde situatie als waaruit Deacy 2—1 scoorde leek Willy van der Kuylen in de 18e minuut voor de definitieve genadeklap te zor gen, maar ditmaal kon Jol de bal nog juist onderscheppen. Het was echter tekenend voor de onmacht van FC Den Haag en het zelfverzekerde optreden van PSV, dat geen moment controle op de wedstrijd verloor. Weliswaar raakte Albertsen nog de lat, iets dat overigens Van der Kuylen na vier minuten al had gepresteerd, maar de thuisclub slaagde er geen moment in zich aan de wurgende Eindhovense greep te ontdoen. Aad Kila, die terecht een gele kaart kreeg van scheidsrechter Van Ettekoven wegens blokkeren van René van de Kerkhof erkende dat. „We werden op het middenveld helemaal zoek ge speeld". PSV nam dank zij René van de Kerkhof in de 35e minuut definitief afstand. De razendsnelle aanvaller pikte een pass van Deijkers op en scoorde staande tussen niet minder dan drie Haagse verdedigers. Dat Malatinsky Ouwehand voor de geblesseerde Hoekema en Toet voor de falende Schoenmaker nog in het veld bracht, maakte geen enkel verschil. FC Den Haag verloor van de naar het zich laat aanzien nieuwe kampioen van Nederland. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 12. Schoenmaker 1—0; 13. Deijkers 1—1; 50. Deacy 1—2; 00. René van de Kerkhof 1—3. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 11.500. FC DEN HAAG: Galjè; Jol, Perazic, Van Vliet, Korevaar; Kila. Albertsen, Schoenmaker (Toet), Hoekema (Ouwe hand); Goemans, Van Leeuwen. PSV: Van Beveren; Krijgh (Deacy). Van Kraay, Brandts, Poortvliet; Stevens, W. v.d. Kerkhof, Van der Kuylen; Lubse, Deijkers, R. v.d. Kerkhof. Ditmaal kan de verdediging van FC Den Haag in eendrachtige samenwerking van Hans Galjé en Dojo Perazic René van de Kerkhof van scoren afhouden. ROTTERDAM In hun streven om van AZ'67 een topper te maken, hebben de gebroeders Molenaar, met vele tonnen gesteund door de gemeente Alkmaar, een kapitaal in de ploeg gestoken dat van enige mensen een miljonair had kunnen maken. Ze kochten wat redelijker wijs te koop was, maar verzuimden bui tenspelers van formaat aan te trekken. En toen Bert van Marwijk geblesseerd raakte, Vosmaer uit de roulatie verdween en overigens toch geen hoogvlieger mocht worden genoemd, zat AZ zonder vleugelspitsen. Er moesten noodverban den worden aangelegd. Johnny Metgod (noodverband) werd op rechts gepos teerd, terwijl hij een middenvelder of een vrije verdediger is maar die heeft AZ al en zaterdag werd tegen Sparta Nygaard (noodverband) op links gezet. "De beste oplossing momenteel", zei trai ner Jan Notermans, "maar wel uit nood geboren". AZ is dus (nog) geen complete ploeg en derhalve ook geen topper. Spar ta bewees dat door met 2-1 te winnen en steviger de tweede plaats in handen te nemen. Sparta's trainer Cor Brom wond zich er over op dat nog steeds twijfel heerst omtrent de kracht van Sparta op dit moment. "We staan •niet voor niets op de tweede plaats. Voor elk punt hebben we gestreden en niets cadeau gekregen. We hebben een ploeg die behalve kwaliteiten ook karaktervol is". Sparta is inder daad al jaren een ondergewaardeerde ploeg. Elk seizoen weer eindigt Sparta in de subtop maar net altijd iets te laag om zich te manifesteren in een Europees toernooi. En dit seizoen verrast het team wederom en wordt zeer hoog gereikt. Inzet, aanvallend voetbal, fysieke kracht maar ook spel van allure schragen de resultaten. Notermans: "Sparta speelde in de eerste helft enorm sterk. Het onderhield een zo hoog tempo dat we er problemen mee hadden". AZ'67 ging onder meer problemen gebukt. Spelbos speelde zwak maar bofte dat Vonk in staat bleek de lastige spits Ray Clarke in bedwang te houden. Slechts éénmaal kon Clarke een kopbal afvuren. Doordat Metgod "schuw" voetbalde te weinig moraal zouden wielrenners zeggen en Ny gaard als hangende linkerspits vrijwel geen mogelijkheden kreeg zijn enorme schoten te lanceren, moest het van Kist komen die dit maal een voortreffelijke wedstrijd speelde. Maar hij moest wel zichzelf in positie spelen want van de vleugels werd niet veel aangedragen. AZ zou een speler als Peter Ressel best hebben kunnen gebruiken. Geen wonderman maar wel een speler met snelheid, die een voorzet kan geven en dat ook doet. Sparta bezit wel vleugelspitsen "en van hen hebben we nog te weinig gebruik gemaakt", aldus Brom. Gespreid Sparta, dat eindelijk eens een behoorlijk aantal (16.500) toeschouwers op de tribunes had, wilde tonen waarom het tweede staat. De sterke defensie, die feilloos de met risico's beladen buitenspelval hanteerde scheidsrechter Ber- revoets had er vrijwel steeds goed het oog op hoewel hij ook tweemaal grandioos de boot miste had een groot aandeel in de opbouw van de aanvallen. Wat bij AZ allemaal ovér Van Hanegem moest lopen hij was weer uitblinker bij de Alkmaar- ders werd bij Sparta gespreid. Het hoge tempo deed de rest. Sparta overrompelde het teleurstellende AZ en toen Meskovic faalde bij een uittrap, die laag en nog geen dertig meter ver de bal voor de voeten van Van Zoest bracht, ging de Spartaan langs Spelbos en scoorde beheerst: 1-0. Ook Hovenkamp ging in de fout waardoor Meskovic een schot van Peltzer moest stoppen, evenals een kopbal van Clarke. Kees Kist weer de zich opvallend en was eveneens dicht bij een treffer, die echter aan de andere kant viel na een feilloze combinatie. Clarke bereikte Van Staveren die laag voorzette waarna Peltzer de Alkmaarse doelman kansloos liet: 2-0. Van de lijn Nog voor de rust bracht AZ de achterstand terug. Een merkwaardig doelpunt. Spelbos wil de zelf doorgaan om de buitenspelval te ver mijden en wipte de bal via een Spartaan omhoog. Jan Peters zag het leer voor zich stuiten en scoorde van korte afstand: 2-1. Kort daarna werd Peters genoteerd omdat hij de grensrechter iets onvriendelijks toevoegde toen hij wel degelijk buitenspel stond. "Als AZ 2-2 had gemaakt, waren we eraan gegaan", zei Brom later, "temeer omdat Van Staveren vlak na de rust een doelrijpe kans miste". Van Staveren schoot voorlangs na een sublieme pass van Sparta's jongste talent Mi chel Valke die slechts fysieke kracht tekort komt om een "grote" te zijn. Valke leverde ook de voorzet waaruit Van Zoest naast kopte. Maar AZ, dat hevige druk uitoefende in de tweede helft Sparta's middenveld kon het niet meer aan had de pech dat tweemaal een Spartaan de bal van de doellijn werkte. Eerst toen Kist inschoot uit een onterecht toegekende hoekschop de bal was door Nygaard pal naast geschoten en Doesburg had hem niet aangeraakt en Bert Jansen redding bracht, later toen Kist inschoot en Meutstege de bal van de lijn kopte. De krachtexplosie voor de rust ging Sparta parten spelen. De ploeg takelde zienderogen af. Zou Sparta het halen? Het antwoord was beves tigend. De stormlopen van AZ werden gepareerd in deze wedstrijd die wat spelpeil betreft nummer twee tegen nummer vier niet zo hoogstaand was maar door de benarde situaties die aan beide zijden ontstonden door veelvuldig balverlies en slechte passes, zo enerverend was dat de zucht van "heel Rotterdam" hoorbaar was toen Berrevoets affloot. En nu PSV Cor Brom, wiens ploeg bepaald niet alleen krachtvoetbal speelt maar wel individueel te geneigd is de bal te brengen, te veel ermee te drijven, wenste niet te horen dat AZ wellicht al "bezig was met Barcelona". Brom: "Als dat zo is, is AZ nog niet wat het pretendeert te zijn". Notermans: "Dat mag ook niet. De komen de wedstrijd is altijd de belangrijkste". Belang rijker voor AZ is nog dat het vleugelspitsen aanschaft. Van Hanegem is de spil van de ploeg maar hij scoort nog slechts sporadisch, wat hij vroeger wel deed. Nygaards schot wordt op geofferd aan de linkerspitsplaats en Jan Peters werd ditmaal door het uitstekend storende Spar ta bitter weinig ruimte gegeven. Dan wordt het moeilijk met alleen Kees Kist. Sparta bewees ,het. Brom, wellicht iets te veel meegesleept door dit resultaat: "Ik zeg dat we over twee weken ook van PSV winnen". Dan mag Sparta zich supertopper nomen... HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 13. Van Zoest 1-0, 33. Peltzer 2-0. 35. Peters 2-1. Scheidsrechter. Berrevoets. Toeschouwers: 16.500. Sparta: Doesburg; Jansen. Balkestein. Marijt. Meutste ge; De Goey. Van Zoest, Valke (Verbeek); Peltzer. Clarke Van Staveren. AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever. Spelbos. Vonk. Ho venkamp; Arntz, Peters. Van Hanegem.; Metgod (Ur sem). Kist, Nygaard. Kees. Kist wordt van snode plannen afgehouden door Marijt (links). En todat hij de enige echte spits is van AZ'67 kwam de ploeg tot slechts n enkel en niet onfortuinlijk doelpunt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15