Ledental stijgt snel bii Westlandse dienst bedrij f sverzorging Begripbeschermde tomaten9 vindt geen weerklank GRwENTE FRfHT BLI EMEN B#)LLEIM Eerste paal voor nieuwbouw van C. Disselkoen BV "ND EN TUINBOUW OT JANUARI EXTRA GUNSTIGE INTRODUCTIE TOMAAT HEEFT LAST VAN „MOEHEID" VEILING POTPLANTEN: GOEDE INDRUK BLOEMBOLLENTEELT: STERKE BEDRIJFSTAK LEIDSE COURANT, 13 MAANDAG 17 OKTOBER 1977 a Z' (gONSELERSDIJK „De be- "rijfsverzorgingsdienst West- ind slaat enorm aan. Ook bij e overheid. Sinds we in okto- ||er 1975 zijn begonnen heeft *^et ledental een geweldige lucht aangenomen. Onlangs eeft het 500ste lid zich aan- Simeld". Dit zegt de secreta- s-werkverdeler van de ver- niging, de heer L. Middel- iurg als hij de balans op raakt over de afgelopen twee "iar. ?n periode waarin de nog ige instelling ongeveer .000 uren hulp heeft ver- :end aan tuinders bij ziekte enorme drukte. „We zijn iet ongeveer 150 leden begon- en. Het wordt de mensen dui- elijk dat ze vergeleken met le andere mogelijkheden, te oen hebben met een ontzet- ende goedkope verzekering, let onze zeven bed rijf sverzor- <ers stuk voor stuk bekwame 'aklui, hebben we telkens di eet kunnen helpen en nog enkel ziektegeval gewei gerd. Waar dat wel het geval ^as betrof het tuinders, die ;een lid zijn en op het laatste noment bij ons aanklopten. Iet spreekt vanzelf dat we ;tian niet altijd één, twee, drie 3 kunnen reageren. Het gaat zoals de heer Middel- >urg schetst, de goede kant uit net deze vorm van hulpverle- ling in het Westland. De be rokkenen hebben dan ook vaste voornemens de organisa tie verder uit te bouwen. De lcjheer Middelburg: „We streven %r naar een nog grotere groep len binnen te halen, omdat et dan meer bedrijfszeker kan wotden gewerkt. Het zal dui- delijk zijn dat wij dan meer jpersoneel kunnen aannemen sneller op de behoeften kunnen inspelen". De voorzitter de heer A. J. Kouwenhoven verwelkomt de heer T. v.d. Lugt en zijn echtgenote, als 500ste lid. In het midden „werkverdeler" Middelburg en geheel rechts de heer J. Bruin, secretaris van de Bond van Bedrijfsverzorgingsdiensten. Waarde Om de toeloop van leden extra te bevörderen wordt tot en met december dit jaar een introductieregeling in- gesteld. De heer Middelburg: !et „Als men zich nu opgeeft t/nhoeft men niet de „gemiste" reduktie over het afgelopen Lejjaar te betalen, slechts 25 gul- Mden entreegeld en een kwart i van de contributie, eveneens =k(25 gulden. Na 1 januari gaat 3 het 150 gulden extra kosten en wordt men geconfronteerd, met een wachttijd van drie maanden. Volgens de „werk verdeler" moeten de tuinders zich meer bewust zijn van de waarde van de vereniging. „Vroeger had je meer buren hulp en grotere gezinnen. Toen speelden er niet zoveel problemen in dat opzicht. Als er tegenwoordig een plaats openvalt zit men in de puree, want ook de buurman heeft de .handen vol. De spanning op de arbeidsmarkt speelt daarbij ook een grote rol". De tuinders die reeds lid zijn van de vereniging betalen een bedrag van 300 gulden, zijnde 100 gulden contributie en 200 gulden om aan de reduktiere- geling bij te dragen. Het beno digde saldo van 150 gulden ontvangt de vereniging van het rijk. Deze laatste regeling is onlangs verlengd met drie jaar. Het uiteindelijke voordeel van de tuinder bij ziekte wordt gevormd door de geringe kos ten, die men per uur betaalt voor de bedrijfsverzorger. De eerste week betaalt men acht tien gulden per uur. Als men na een week nog ziek is be taalt men echter negen gulden per uur. Bij een jaar nog ziek te heeft men voor 18.000 gul den een all-round-vakman bin nen de glazen muren, die nor maal 36.000 gulden kost. Een en ander is uiteraard aftrek baar van de belastingen. De voorzitter van de vereniging, de heer A. Kouwenhoven waarschuwt nogmaals: „Zoals de heer Middelburg al heeft gesteld, de mensen bellen te vaak pas om zich als lid aan te melden als ze ziek zijn. Men krijgt dan wel te maken met een „wachttijd" van drie maanden. Ze krijgen dan wel hulp, maar wel tegen het volle tarief, want de reductierege ling kunnen we dan niet han teren. De heer Middelburg legt uit dat mede door het gunstige ziektebeeld van het afgelopen jaar de bedrijf sverzorging dit jaar voor de tuinders niet duurder wordt en voor 1978 onveranderd 300 gulden blijft kosten. Volgens de heer Middelburg zijn de tuinders erg te spreken over het werk van de „verzor gers", die het overigens door de vele en vaak zeer verschil lende apparatuur, zoals op het gebied van de klimaatbeheer sing, het niet altijd even ge makkelijk hebben. „Ik ben wel eens benaderd", zegt de heer Middelburg glimlachend, „met de vraag of één van hen niet in vaste dienst kon komen. „Ik antwoordde toen: „als je dat maar uit je hoofd zet". W jDEN HAAG De Roemenen ■en Bulgaren hebben dit jaar van 24 mei tot en met 30 juni ia, slechts 5,5% van de totale n idoor de Bondsrepubliek inge- [/n voerde tomaten geleverd. Dit merkt de Europese Commis- jertsie, dagelijks bestuur van de laicEG, op naar aanleiding van 'dl! de schriftelijke vragen die R eerder dit jaar door de parle- (1 mentariërs De Konink en La- ban, leden Europees Parle ment, zijn gesteld. Zij dron- Igen aan op een wijziging in het referentieprijsstelsel, waarbij de tomaten in twee groepen ingedeeld werden: vollegrondstomaten en zoge noemde beschermde tomaten. Vollegrondstomaten worden in I het referentieprijsstelsel bij in- j voer in de EG minder belast dan kastomaten. De onder I plastic geteelde tomaten vallen tot dusverre qua heffingbere- L. kening onder de groep volle- 16 grondstomaten. Heeft men bij Ihet opbouwen van het stelsel niet aan de teelt onder plastic gedacht? De plasticculturen rond de Middellandse Zee zijn enorm in opkomst. Laten we ;de onder plastic geteelde to maten maar als kastomaten beschouwen, stelden de heren Laban en De Konink voor. Vandaar het begrip bescherm de tomaten. Voorts spreken zij van een ernstig ongenoegen in producentenkringen over deze zaak, omdat het verschil tus sen onder glas en onder plas- m tic geteelde tomaten niet te zien is, met alle consequenties vandien. 4 Verbeteringen De Europese Commissie zegt niets te weten van het grote ongenoegen. Er is dus duide lijk niet voldoende aan de Brusselse bel getrokken door de Nederlandse handelspolitici uit telerskringen. Daarnaast stelt de Commissie dat het probleem in de betreffende pe riode (24 mei tot en met 30 juni jl.) wel mee valt. „Het stelsel werkt met name goed voor komkommers en toma- Niettemin besluit de Commissie haar antwoord met de mededeling dat op het ogenblik door een groep van regeringsdeskundigen het re- BIJ EG COMMISSIE Roemeense en Bulgaarse importen werken toch drukkend op de prijs. Hoewel het al weer half oktober is, heeft de prijs van de tomaten er zich weinig van aangetrokken. De prijs ligt afwisselend van week tot week, soms van dag tot dag tussen de 4,50 en 5,50 per kistje van 6 kilo. Dit zijn niet direkt prijzen om over naar huis te schrijven. Normaal gesproken zou de prijs tussen de zes en zeven gulden per kistje moeten liggen. Nu is dit verschijnsel niet helemaal nieuw, want vorig jaar was er hetzelfde aan de hand, toen kreeg in veel gevallen het uitzonderlijk warme weer de schuld. Dit jaar hebben we wat het weer betreft met een tegenovergestelde situatie te maken. Om nu de voorkomende prijzen weer op het weer af te schuiven, wordt wel ongeloof waardig. Er zullen daarom waarschijnlijk wel andere oorzaken zijn. Als de marktsitua tie wordt bekeken, dan blijkt dat de binnen landse aanvoer over de afgelopen weken behoorlijk is achtergebleven bij die van vorig jaar. Er waren weken bij met een verschil van maar slechts drie ton. De con currentie daarentegen is nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar, dus hier valt ook weinig op af te schuiven. Ook de prijzen van ander fruit geven nu niet bepaald aanleiding tot lagere tomatenprijzen. Gezien deze feiten zouden de tomatenprijzen hoger moeten lig gen en toch is dit niet het geval. Nu kan de vraag gesteld worden, wat is er dan de oorzaak van dat de prijs zo matig is. Naar alle waarschijnlijkheid blijft de matige vraag over. Het is goed mogelijk dat de consument door veranderende eetgewoonten minder belangstelling voor de tomaat toont. Als dit werkelijk het geval is, zal een mark tonderzoek verhelderend kunnen werken. Ook voor de komende week zijn de ver wachtingen gespannen. Vorig jaar trokken de prijzen in de derde week van oktober aan, maar dit seizoen wordt er op gerekend op een toenemende concurrentie.van Spanje en de Oosteuropese landen. Prijsherstel wekt voor de komende week ijdele hoop. Uitbreiding bij paprikateelt Naar het zich nu reeds laat aanzien, wordt er voor het komende seizoen gerekend op een grotere belangstelling voor de paprika teelt. Vooral het tweestengelsysteem blijkt in de praktijk goed te voldoen. Het prijsver loop kan op het ogenblik zeer bevredigend genoemd worden. Van zowel groen als rood loopt het aanbod wat terug. De vraag blijft echter goed, waardoor er de afgelopen week hogere noteringen mogelijk waren. Voor de groene sorteringen kwam de gemiddelde prijs op 2,25 per kilo, voor rood was dit 3,63 per kilo. In het aanvoerpatroon lijkt weinig verandering te komen en er wordt daarom op vaste prijzen gerekend. Overige gewassen Voor komkommer wordt er eindelijk een goede prijs betaald. Afhankelijk van de gewichtsklasse varieert deze tussen de zes en negen dubbeltjes per stuk. Voor veel bedrijven komt dit prijsherstel te laat om het totaal nog wat recht te trekken. Wie echter voldoende tijd heeft om met de teelt door te gaan en over een gezond gewas beschikt, kan waarschijnlijk toch nog een paar gulden per meter meepakken. Voor sla ligt de prijs tussen de vier en twintig cent per krop. De zware sla zal zich het beste in prijs weten te handhaven. Naar alle waarschijnlijkheid zal de aanvoer van de radijs de komende weken wat minder groot van omvang zijn. Hierdoor zal de prijs de gelegenheid krijgen om wat op te lopen. Dit gebeurde de afgelopen week al, de prijs liep op naar zestig cent per bosje. Verdere prijsstijging lijkt onwaarschijnlijk. Snijbo nen en sperziebonen worden steeds schaar ser, vandaar dat de prijs inmiddels opgelo pen is tot boven de vier gulden per kilo. In de aanvoer van prei is weinig verande ring gekomen, de prijs lag de afgelopen week iets lager, namelijk 46 cent per kilo. Opmerkelijke verandering in de prijs wordt er niet verwacht. Andijvie is verder in prijs gedaald, namelijk naar 30 cent per kilo. De eerste resultaten van de ingevoerde vijf daagse veiling van potplanten aan de CCWS hebben een goede indruk nagelaten. Niet alleen omdat de gestegen aanvoer vlot kon worden verwerkt, maar ook de handel bleek voor deze uitbreiding waardering te hebben, al kwam dat niet altijd in geld tot uitdruk king. Merkwaardig is ook, dat aanvoer en omzet van de gehele veiling in de twee laatste weken vrijwel identiek zijn en de handel een weinig veranderend beeld ver toont. Niettemin zijn er bepaalde produkten die dit seizoen een aanzienlijk grotere plaats innemen dan het vorig jaar. Dat geldt in het bijzonder wel voor de trosanjers en de freesia. Bij een aanvoer van ruim een miljoen bos freesia's in dezelfde week van het vorig jaar, werd nu meer dan vier miljoen bos aangebo den. Niet onbegrijpelijk ging dat ook ten koste van de prijzen, die van gemiddeld 29 cent in het vorig jaar terugliepen tot 18 cent in de afgelopen week. En het ziet er nog niet naar uit dat de grote stroom de veiling- klok is gepasseerd. Fors was de aanvoer van rozen. In het algemeen lagen de gemiddelde prijzen soms aanzienlijk hoger dan in dezelf de week van het vorig jaar, waarbij echter wel rekening moet worden gehouden met de sterke geldontwaarding en gestegen uitga ven op verschillend terrein. Het totale omzetbedrag van de afgelopen week was aan de CCWS 8.267.283,40 tegen 6.037.592,68 vorig jaar. De grootste stijging zat in de bloemensector die afgelopen week een totaal bedrag van 7.539.816,16 bereikte tegen ƒ5.582.313,47 vorig jaar. Aan buiten landse bloemen werd omgezet 70.446,54 en vorig jaar 32.054,20. De omzet van potplanten bedroeg voor de 418.906 stuks ƒ655.247,25 tegen voorgaande week 339.049 stuks voor ƒ655.247,25. Die omzet ligt rond de ƒ200.000 hoger dan in dezelfde week van het vorig jaar. Er waren afgelopen week wat minder Ame rikaanse anjers dan voorgaande week, na melijk 1.762.987 en voorgaande week ruim twee miljoen en vorig jaar bijna drie mil joen. Maar de gemiddelde prijs lag nu beter met 36 cent, voorgaande week 35 en vorig jaar 17 cent. Een dergelijk beeld gaven ook de trosanjers met gemiddelde prijs van 31 cent, vorig jaar 17 cent, doch toen was de aanvoer twee miljoen hoger. Nog een aantal gemiddelde prijzen met tus sen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar. Troschrysanten 50 (931) normaal 1,28 (55), irissen 17 (6) dit hoewel de aanvoer rond zesmaal zo groot was als in dezelfde week van het vorig jaar, nu bijna een miljoen. Freesia 18 (29), leliekelken 65 (67), lelietak 34 (35), gerbera 42 (27), anthurium 1,23 (1,39), gladiolen 10 (10), grote rozen 34 (21), kleine rozen 21 (14), geplozen chrysan ten 66 (56), normaal 55 (41). Het totale omzetcijfer van de afgelopen drie kwartalen ligt nog steeds aanzienlijk hoger dan vorig jaar, hetgeen vooral is te danken aan een grotere aanvoer, waaraan de weers omstandigheden niet vreemd zijn. De aan voer van crysanten, één van de belangrijkste herfstbloemen, was afgelopen week nog niet zo groot en kleiner dan vorig jaar. De gestegen aanvoer is aanleiding dat het be stuur van de CCWS heeft besloten tot uit breiding van het wagenpark voor ophalen van potplanten en van snijbloemen. ferentieprijzenstelsel grondig bestudeerd wordt ten einde na te gaan welke verbeteringen in de bestaande voorschriften kunnen worden aangebracht. In welke richting gedacht wordt staat er helaas niet bij. Het is wel duidelijk dat het consumentenbelang de laatste tijd steeds'zwaarder gaat we gen in Brussel dan het produ- centenbelang. In een dezer dagen verschenen rapport van het Ministerie van Landbouw en Visserij ten behoeve van het landbouwkundig onderzoek wordt geconstateerd, dat de Nederlandse bloembollenteelt in potentie een sterke be drijfstak is. Evenwel wordt gesteld, dat het aantal teeltbedrijven in de komende jaren sterk zal afnemen en de handel vooral ten behoeve van df' igeheten „droogverkoop" naar nieuwe afzetmogelijkheden zal moeten zoeken. In vergelijking met andere landen wordt genoemde bedrijfstak sterk genoemd. De produktie neemt toe terwijl deze in andere landen een achteruitgang vertoont. Alleen in Japan nam de lelieteelt toe. Het rapport constateert dat er genoeg problemen zijn. Zo breidt de export van onze hoofdsoorten zich niet uit. Als één van de oorzaken wordt genoemd, dat het afzetapparaat onvoldoen de is en moet worden verbeterd. Verder zijn er vooral in de oude teeltgebieden moeilijk heden, doordat er vrijwel geen grond be schikbaar is voor uitbreiding van de bedrij ven, die als gevolg daarvan niet groot ge noeg meer zijn om te mechaniseren. Een goed gemechaniseerd bloembollenbe- drijf kan de concurrentie met de tulpenteelt op akkerbouwbedrijven best aan. De laatste jaren staat de groei in laatstgenoemde be drijven vrijwel stil. Verhoudingsgewijs blijft de teelt daar slechts een klein gedeelte van de oppervlakte in beslag nemen. Door uit breidingen zouden de produktiekosten stij gen en met de vruchtwisseling moeilijkhe den geven. Volgens berekeningen van het LEI is de prijsflexibiliteit voor tulpen en hyacinten verre van gunstig. Wanneer de aanvoer van tulpen met 1 procent steeg, daalde de prijs met bijna 1 1/2 procent, zodat men bij toe name van oppervlakte minder opbrengst had! Nog erger is het gesteld bij de hyacin ten. Ook blijkt de vraag naar hyacinten te zijn afgenomen. Volgens het rapport zou dan ook het hyacinten-areaal moeten wor den ingekrompen om een meer lonende teelt te krijgen. Gesteld wordt ook, dat er te weinig exportbedrijven zijn groot genoeg om de massadistributiekanalen in de detailhan del te bedienen. De afzet voor het binnen land is bijna even groot vooral wat de broei betreft, als de afzet naar het buitenland, die echter via andere kanalen gaat. Het aantal exporteurs zou drastisch moeten verminderen. De verzenddetailhandel is sterk geconcentreerd, waarbij enkele grote bedrijven zijn ontstaan, die evenwel steeds meer ook andere tuinartikelen erbij nemen, zoals boomkwekerij produkten en vaste plan ten. Veel aandacht dient te-worden besteed aan kwaliteit in de ruimste zin van het woord, zoals houdbaarheid, gezondheid, ver edeling en dergelijken, waarbij ook meer controle moet worden toegepast. De voor lichtingsdiensten zullen de resultaten daar van moeten uitdragen, waarbij ook de bui tenlandse voorlichters en de bollenreizigers ingeschakeld moeten worden. Betere samen werking tussen kwekers en handelaren maar ook met de kwekers wordt in het rapport aanbevolen. OP VEILINGTERREIN IN DE LIER Felicitaties voor mevrouw Disselkoen van zoon Cor, veilingvoorzitter D. van Velden en architect Chr. de Heer. DE LIER Op het veilingter rein van Delft-Westerlee is be gonnen met de nieuwbouw van het bekende exportbedrijf C. Disselkoen BV. Mevrouw J. Disselkoen-de Jong heeft de eerste paal geslagen op het bouwterrein, waarbij een spe ciale heimethode moest wor den toegepast. De oevers van de Breê Lee zijn niet zo ge schikt voor grote bouwwer ken, zodat zeer lange palen nodig zijn die variëren van twintig tot achtentwintig me ter lengte. De totalte oppervlakte van de nieuwbouw bedraagt 4700 m2. Er is voorzien in een laadkuil met twaalf dockshelters. Erg belangrijk voor snel en tochtvrij laden. Via de nieu we ontsluitingweg krijgt het bedrijf een directe verbinding naar de Burgemeester Van Doomlaan. De veiling bouwt het complex en Disselkoen BV huurt het van de veiling. In feite heide mevrouw Dissel koen met een betonnen paal de grond in, maar een metalen koker. Hierin wordt daarna een bewapening aangebracht en vervolgens stort men er beton in. De metalen koker heeft dan zijn dienst gedaan en wordt weer gebruikt vooi de volgende paal. De diepte van de koker geeft dus precies de lengte aan van de te storten paal. Een ideale methode bij een variërende hei-diepte. Lovende woorden De architect Chr. de Heer uil Rotterdam legde het allemaal haarfijn uit aan de genodigder die de. officiële, maar toch zeei gezellige bijeenkomst bijwoon den. Veilingvoorzitter P. var Velden sprak lovende woor den voor Disselkoen BV. Drit generaties lang doen de Dissel koens al zaken in De Lier. D< heer C. Disselkoen besloot d< bijeenkomst met een dank woord voor de vele lof die dt BV was toegezwaaid en hi. De heer Disselkoen: „Ik hooi dat het nieuwe jasje voor d» eerste twintig jaar groot ge noeg zal zijn. In de groente- er fruitsector kan men nu een maal niet blijven groeien. He komt op een persoonlijke be geleiding van het produk aan." De heer Disselkoen sloo zijn dankwoord af met eer verwijzing naar de zorgwek kende toestand op het ver voersfront. Het vervoersbeleic dreigt helemaal geen rekenin* te houden met de specifiek» eisen die de afzet van groent» en fruit stelt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13